EU-commissaris in opspraak Kans op nieuwe kernproef N-Korea PZC Kerkuilenmaffia rooft nesten leeg Stoffelijke resten Perón overgebracht naar mausoleum Conservatieve coalitie in Warschau gelijmd Portugal houdt referendum over abortuswetgeving België breidt taks op verpakkingen uit Bekendmaking relatie kabinetschef is mogelijk wraakactie woensdag 18 oktober 2006 EU-ministers eens met komst Roemenië en Bulgarije LUXEMBURG - De ministers van Buitenlandse Zaken van de 25 landen van de Europese Unie stemmen in met de toetreding van Roemenië en Bulgarije tot de EU perl januari. Tijdens een vergadering in Luxemburg verwelkomden ze het rapport van de Europese Commissie van eind vorige maand waarin deze concludeert dat Roemenië en Bulgarije be gin volgend jaar lid kunnen wor den. Formeel konden de minis ters de uitbreiding gisteren al niet meer tegenhouden, zelfs als een of meerdere regeringen dat hadden gewild. In het toetre dingsverdrag met Roemenië en Bulgarije staat namelijk dat de toetreding hoogstens een jaar uitgesteld zou kunnen worden als de Europese Commissie dat zo zou adviseren. Naar verwach ting zullen de EU-regeringslei- ders in december met de colle ga's uit Roemenië en Bulgarije een glas champagne drinken op de uitbreiding. ANP Bush tekent wet voor hardere verhoormethodes WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft gis teren een wet ondertekend die hardere verhoormethodes en strengere vervolging toestaat voor terreurverdachten. De wet stelt regels vast voor de manier waarop een terreurverdachte kan worden ondervraagd. ïolgens mensenrechtenorganisa ties zijn de regels zo complex, dat harde verhoormethodes die grenzen aan marteling zouden lijn-toegestaan. Zo zou verdach ten slaap kunnen worden ont houden en zouden ze bewust mo gen worden onderkoeld. Door de wet kan Bush een ge heim CIA-programma voortzet ten. Daardoor kunnen terreur verdachten worden verhoord die volgens de Amerikaanse re gering belangrijke informatie hebben over mogelijke geplande aanslagen. ANP/RTR/AFP President Israël aangeklaagd voor verkrachting TEL AVIV - Het Israëlische Openbaar Ministerie stelt een aanklacht op tegen president Moshe Katsav wegens seksuele intimidatie en verkrachting. Dat heeft de Israëlische krant Haaretz gisteren gemeld. De aanklacht wordt over twee we ken overhandigd aan de minis ter van Justitie Menachem Ma- zuz, Als Katsav wordt veroor deeld, kan hij een gevangenis straf van zestien jaar krijgen. De president geniet als staats hoofd onschendbaarheid en kan pas worden vervolgd als het par lement hem heeft afgezet. ANP Huizenprijzen in België schieten omhoog EINDHOVEN - Belgische huizen zijn in 2005 op nieuw flink duurder gewor den. Een gemiddelde wo ning in Vlaanderen kostte 140.417 euro. In Wallonië kwam de prijs uit op 100.323 euro. Dat heeft de Belgische Fe derale Overheidsdienst Eco nomie bekendgemaakt, Eerder dit jaar maakten het Antwerpse adviesbu reau voor vastgoed Stadim en de Europese Centrale Bank al voorlopige cijfers bekend. Die kwamen neer op een stijging van 17 pro cent ten opzichte van 2004. Volgens Stadim leiden de lage rente, een betere koop kracht en ruimere krediet mogelijkheden tot stijgen de prijzen. „Voor de grens gemeenten speelt boven dien mee dat Nederlanders veel huizen kopen. De prij zen liggen daar significant hoger dan in de rest van •België", zegt woordvoerder P. de Waal. Het Brussels hoofdstede lijk gewest is de duurste streek van België. Een huis kostte daar gemiddeld 275.500 euro. In Nederland ligt de gemid delde huizenprijs volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars op 241.000 euro. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Duitse Euro commissaris Günther Verheu gen is in opspraak gekomen van wege zijn relatie met zijn kabi netschef. De bal is gaan rollen na de publicatie van een foto waarop hij hand in hand over het strand wandelt met zijn naaste medewerkster. Maar het tijdstip van de publica tie is opvallend. Verheugen heeft zich de woede van het machtige Brusselse ambtenaren apparaat op de hals gehaald, en vreest dat hij nu doelwit is van een lastercampagne. Verheugen (Industriebeleid) benoemde de uit Oost-Duitsland afkomstige econome Petra Erler in maart tot zijn hoogste ambtelijke me dewerker, nadat zij al zeven jaar voor hem in Brussel had ge werkt. In augustus gingen ze samen twee weken op vakantie aan de Baltische kust, maar beiden be zweren dat er uitsluitend sprake is van vriendschap. Ook de echtgenote van de com missaris heeft laten weten dat er wat haar betreft niets aan de hand is. De kwaliteiten van mevrouw Er ler zijn niet in het geding. „Me vrouw Erler is benoemd tot kabi netschef op basis van politiek vertrouwen en professionele kundigheid. Er is geen enkele re den om aan te nemen dat er re gels overtreden zijn en daarmee is de kous af", aldus een woord voerder van de Commissie giste ren. De vertrouwensband tussen de getrouwde Verheugen en de al leenstaande Erler is in Brussel een algemeen bekend feit. „Als je bij Verheugen wilt zijn, moet je zorgen dat je bij Erler in een goed blaadje staat", bevestigt een ambtenaar. Ambtenaren Maar de Duitse pers heeft daar nooit over gespeculeerd, totdat Verheugen enkele weken gele den krachtig uithaalde naar het Brusselse ambtenarenkorps. Vol gens Verheugen wordt de Euro pese Commissie 'geregeerd' door hoge ambtenaren die veel te veel macht hebben en daar misbruik van maken. Zijn opmerking in een interview in een Duitse krant heeft binnen de Brusselse ambtenarij veel kwaad bloed gezet. De persdienst van de Commissie houdt er rekening mee dat Ver heugen nu via de media de reke ning voor zijn opmerking krijgt gepresenteerd. De beschuldigingen dat hij zijn vriendin heeft voorgetrokken bij cle benoeming van een nieu we kabinetschef doet Verheu gen af als 'pure laster'. GPD BUENOS AIRES - Duizenden aanhangers van de Ar gentijnse oud-president Juan Domingo Perón hebben tijdens een ceremonie gisteren 32 jaar na diens dood de stoffelijke resten van hun idool bijgezet in een mauso leum. Perón, die in 1974 overleed, liet dit in San Vicen te, 52 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Buenos Ai res, op zijn buitenverblijf bouwen. Zijn stoffeljke resten werden overgebracht van het Chacarita-kerkhof naar het mausoleum, waar ook zijn tweede vrouw, Eva Perón, is bijgezet. Vele duizenden mensen waren in Bue nos Aires op de been om hun oud-president nogmaals eer te bewijzen. Toeschouwers gooiden bloemen op de kist die in een jeep door het centrum van de hoofdstad werd gereden. foto Enrique Macarian/RTR van onze redactie buitenland SEOEL - Noord-Korea heeft gis teren verklaard dat het niet zal wijken voor de internationale druk om een eind aan zijn nucle aire activiteiten te maken. Het regime in Pyongyang noemt de VN-sancties een 'oorlogsverkla ring'. Op hun beurt hebben de Vere nigde Staten aangekondigd dat zij een nieuwe Noord-Koreaan- se kemproef zullen beschouwen als een 'agressieve daad' en daar tegen gepaste matregelen zullen nemen. Het diplomatieke woordenspel kwam na berichten uit Washing ton en Moskou dat Noord-Ko rea op het punt zou staan een tweede kernproef uit te voeren. Bij de plek waar vorige week een kernproef is uitgevoerd, zijn door spionagesatellieten 'ver dachte activiteiten' van voertui gen en mensen waargenomen, zo meldden Amerikaanse inlich tingendiensten. Dat kan duiden op voorbereidingen voor een nieuwe test. door Marloes de Koning WARSCHAU - De Poolse con servatieve regeringscoalitie is gelijmd. Een maand lang dreigden ver vroegde verkiezingen, nadat pre mier Jaroslaw Kaczynski de vi- ce-premier van de nationalisti sche boerenpartij Zelfverdedi ging ontsloeg. Bij gebrek aan an dere coalitiepartners heeft de vi ce-premier zijn baan nu echter weer teruggekregen. Volgens opiniepeilingen wilde de meerderheid van de Polen lie ver nieuwe verkiezingen. De op positie slaagde er echter niet in die af te dwingen. Door de be staande coalitie te handhaven blijft in Polen een instabiele re gering aan de macht die wordt gevormd door de conservatieve partij Recht en Gerechtigheid (PiS), de extreem-katholieke Li ga van de Poolse Families en de populistische boerenpartij Zelf verdediging. Samen hebben de drie partijen precies de helft van de 460 zetels in het parle ment. Op 22 september ontsloeg premier Kaczynski (PiS) vi ce-premier Andrzej Lepper, par tijleider van Zelfverdediging. Lepper had kritiek op het zen den van meer troepen naar Af ghanistan en wilde meer geld voor het verhogen van pensioe nen en uitkeringen. GPD De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rice waar schuwde Noord-Korea om af te zien van verdere kemproeven, omdat de wereld die als een pro vocatie zal zien. Ook de Russische minister Ivan- ov sloot een tweede proef niet uit. Het Noord-Koreaanse be wind liet gisteren alleen weten dat het 'belachelijk is te ver wachten dat Noord-Korea zal toegeven aan de druk nu het zelf een kernwapenstaat is gewor den'. Volgens een regeringswoord voerder is Pyongyang 'niet bang voor oorlog'. „We moeten heel duidelijk ma ken dat Noord-Korea een hoge, zeer hoge prijs zal betalen voor dit soort roekeloos gedrag", rea geerde de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken Hill, die in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel aankwam. Zijn baas Rice begint vandaag aan een reis naar Japan, China, Zuid-Korea en Rusland voor to- poverleg over de Noord-Kore aanse crisis. GPD/RTR Een Noord-Koreaanse militair haalt water uit de Yalu r kaanse satellieten zouden verdachte bewegingen van mensen hebben gesignaleerd, die duiden op mogelijke v gen op een tweede Noord-Koreaanse kernproef. door Bart De Clerck ANTWERPEN - In Vlaanderen is een bende uilendieven actief die op een bijzonder dries te en massale wijze nestkasten leegrooft. De uilen worden vervolgens gebruikt voor de kweek. In Zeeland hebben deze praktijken zich, voorzover bekend, niet voorgedaan, zei gisteren woordvoerder T. Stapels van Vo gelwerkgroep De Bevelanden. Sinds Harry Potter zijn intrede deed in het filmwereldje zijn kerkuilen een prooi voor dieven. Een jonge kerkuil brengt ruim 125 euro op. Het was een erg slecht jaar voor de uilen om dat ze door de natte weeromstandigheden in augustus te weinig voedsel vonden. De be dreiging voor de kerkuilen komt er op een moment dat de uilenpopulatie zich in België net aan het herstellen was. Al geruime tijd werken gemeentebesturen in het hele Vlaamse land samen met de Kerkuilenwerkgroep Vlaanderen. Er wer den op heel wat plaatsen in het land specia le nestkasten geplaatst in kerk- en andere torens. En met resultaat, want de kerkuilen begon nen er stilaan terug bovenop te komen. Maar dat was buiten de slechte bedoelingen van een bende uilenrovers gerekend. „Ik weet dat in Vlaanderen op verschillende plaatsen jonge kerkuilen werden geroofd. Ring De daders gaan daarbij steeds op dezelfde wijze te werk en schuiven een ring rond de poten van een jonge vogel. Volgens een in Frankrijk geveld arrest worden die dan be schouwd als zelfgekweekte vogels. Dat is trouwens ook het geval met allerlei wilde vo gels", weet Eddy D'Iiuyvetter van de Kerk uilenwerkgroep Vlaanderen uit Zoersel, Hij vertelt dat in de rest van Vlaanderen op Britse terreurverdachten zoek LONDEN - Twee Britse terreurverdachten, die onder sti-eng toezicht van de politie stonden, blijken voortvluch tig. Een van hen is een Irakees die al meerdere maanden 'kwijt' is. De tweede verdachte, een Brit van Pakistaanse afkomst, ontvluchtte twee weken geleden een psychiatrische kli niek door uit het raam te klimmen, aldus de Britse om roep BBC. De politie is een groot onderzoek begonnen om het twee tal terug te vinden. De autoriteiten hebben luchthavens en vliegvelden op de hoogte gebracht van de vermissin gen. ANP Kern wapenfabriek VS onveilig WASHINGTON - Het is slecht gesteld met de veiligheids maatregelen bij een Amerikaanse nucleaire wapenfa briek. Activisten konden afgelopen herfst tijdens een on derzoek ongehinderd rondhangen bij de instelling Oak Ridge National Laboratory. Leden van de groepering Pogo werden alleen door een hek van gaas van het laboratorium in de staat Tennessee gescheiden. Beveiligingsmedewerkers benaderden hen pas bij hun vertrek, een kwartier later, aldus Pogo. De veiligheidsmaatregelen voldoen sinds vorige maand aan de regelgeving, reageerde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Energie, dat de fabriek be heert. ANP Rook in vliegtuig door bedradingen WASHINGTON - In de Verenigde Staten maakt gemid deld dagelijks een verkeersvliegtuig een voorzorgslan ding vanwege rook in de cabine of cockpit. Dat heeft de krant The Washington Post gemeld op basis van cijfers van de federale luchtvaartautoriteiten. Plet baart de federale luchtvaartautoriteiten in de VS zor gen dat vliegtuigen steeds meer bedrading krijgen, bij voorbeeld voor moderne entertainmentsystemen. Dergelij ke kabels en snoertjes zijn de belangrijkste bron van rook en vuur aan boord. ANP Golfles verplicht op universiteit PEKING - Een Chinese universiteit die zich ten doel ge steld heeft 'elitestudenten' af te leveren, gaat golflessen verplicht stellen voor die studenten. Wie management, rechten, economie en computertechno logie. wil gaan studeren aan de Xiamen-universiteit in de provincie Fujian moet zich bekwamen in de golfsport 'ten einde zijn ambities om tot de elite te behoren waar te ma ken', meldt de Chinese staatskrant. Golf werd lange tijd door de communistische leiders beschouwd als een sym bool van westerse decadentie. GPD/RTR VS tellen nu 300 miljoen inwoners WASHINGTON - De Amerikaanse bevolking telt sinds gistermiddag 13.46 uur 300 miljoen zielen. Hoewel het tijdstip waarop de grens werd gepasseerd exact was vastgesteld, weet niemand waar de 300 miljoen ste inwoners zich bevindt. Met een speciale 'bevolkings- klok', die geboortes, overlijdens en migratie meet, werd het tijdstip vastgesteld. ANP/AFP door Henk van den Boom BARCELONA - De Portugese premier Sócrates wil op korte termijn een referendum houden over de abortuswetgeving. Mor gen zal het parlement over het voorstel beslissen. In Portugal is abortus strafbaar met een maxi male gevangenisstraf van drie jaar. De abortuskwestie is in Portu gal nog altijd zeer omstreden. In 1998 werd er ook een volksraad pleging gehouden, maar toen konden de tegenstanders met 50,5 procent van de stemmen een wijziging tegenhouden. On danks acties van Portugese vrou wenorganisaties hebben opeen volgende regeringen daarna hun vingers niet meer willen bran den aan dit voor met name het katholieke volksdeel, zo heikele punt. Volgens de socialistische premier Sócrates is het nu de tijd om een einde te maken aan 'het criminaliseren van vrouwen en de pijnlijke wonden die clan destiene abortus veroorzaakt'. Sinds 2002 zijn veertig vrouwen en artsen veroordeeld wegens het illegaal uitvoeren van een abortus. Tussen de 20.000 en 40.000 Portugese vrouwen laten jaarlijks illegaal een abortus doen. De minister van Volksgezond heidszorg De Campos heeft gis teren de beroepsorganisatie van artsen opgeroepen om loyaal mee te werken aan de legalise ring van de abortus. Op dit mo ment verbiedt de beroepscode haar leden om een abortus uit te voeren. Het referendum zal waarschijn lijk in januari worden gehou den. GPD verschillende plaatsen de hangsloten van nestkasten werden geforceerd om jonge kerkuilen te roven. Plet gaat om een bende die systematisch nestkastjes leegrooft, op zoek naar kuikens en eieren van vooral kerk uilen, een beschermde vogelsoort. Het zou gaan om honderden stuks, die elk voor min stens 125 euro op de markt worden ge- bracht. Het risico op vervolging is klein, want het gerecht heeft de jacht op vogeldieven niet hoog op het prioriteitenlijstje staan. Het aantal broedparen, dat vorig jaar nog op 776 uitkwam, is inmiddels met eenvierde te ruggelopen. Elk jaar telt de Kerkuilwerk groep de kerkuilen in Vlaanderen en contro leert ze de 2600 nestkasten in ruïnes, op hooizolders en in kerken. De vraag naar de kerkuil is sinds de Harry Potterfilms groot. Harry heeft een uil (Hedwig) als huisvriend. Dat is overigens geen kerkuil, maar een sneeuwuil. van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische rege ring heeft na een nachtelijk be raad gisteren opnieuw een be groting met een overschot gepre senteerd. De regering heeft hier voor wel een belasting op ver pakkingen ingevoerd, die 300 miljoen euro moet opbrengen. De verpakkingsheffing geldt vooral voor plastic. „Papier en karton zijn uitgezonderd", zei minister Van den Bossche (Be groting). Nu geldt al een belas ting op drankverpakkingen. Ondernemers vinden de algeme ne verpakkingsheffing onaan vaardbaar, zo reageerden orga nisaties VBO en Unizo direct. De Bond Beter Leefmilieu is wel blij: de heffing is een goede sti mulans om minder afval te pro duceren. De Belgische begroting kwam er vlak voordat premier Verhof- stadt de cijfers bij het parle ment indiende. De presentatie, vergelijkbaar met de Nederland se Prinsjesdag was al eens een week uitgesteld. De ministers hadden het toen te druk met geruzie over de vele ontsnapte gevangenen. Boven dien kampten ze met een onver wacht groot gat in de begroting: door een computerfout was de opbrengst van de inkomstenbe lasting een miljard euro te hoog ingeschat. De Belgische begroting voor 2007 gaat nu uit van een over schot van 0,3 procent. Het over schot wordt gebruikt om de staatsschuld te verminderen. De schuld daalt tot 83 procent van de economie. Enkele jaren gele den was dat nog 100 procent, een van de hoogste percentages van de Europese Unie. De EU eist een daling tot hooguit 60 procent. Verhofstadt prees de resultaten van zijn kabinetsperiode, die in het voorjaar afloopt. Zijn paar se regering heeft ruim 150.000 banen gecreëerd en een hoge eco nomische groei. De oppositie in het Belgisch parlement kritiseer de de begroting. „Niet geloof waardig", zei CD&V-leider Pie- ter De Crem. Vlaams Belang stel de zuur vast dat Vlaanderen op nieuw meer betaalt dan Wallo nië. ANP/Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5