Conflictbeheersing school hapert Zeeuwse leden van PvdA hebben wat te kiezen PZC Feiten Meningen Ruzies tussen leraren en leerlingen lopen onnodig vaak uit de hand Busvervoer zucht onder marktwerking Ster Mark Rutte verbleekt snel p/r woensdag 18 oktober 2006 Scholen besteden te weinig aan dacht aan de ivijze waarop con flicten tussen leraren en leerlin gen escaleren. Docenten hebben er dagelijks mee te maken en het brutale gedrag van leerlin gen vergalt het werk van veel do centen. Wie denk je ivel dat je bent, m'n vader of zo?" door Mayke Calis en Carine Neefjes Woensdagochtend. De eerste minuten in de les van gods dienstdocente Sandra op een vmbo: „Roy, zet je pet af, Den nis, haal je boeken uit je tas en Laila, hou op met kletsen." Drie jongens hebben hun huis werk niet gemaakt en moeten voor straf de gang op. Als hel eindelijk stil is en zij met de les wil beginnen, strompelen nog drie laatkomers binnen. „Ga maar een briefje halen, jullie zijn echt te laat." Mopperend druipt het drietal af. Orde houden, leerlingen corrige ren en daarover in conflict ra ken. Iedere leraar heeft er dage lijks mee te maken. Toch is er weinig bekend over hoe conflic ten precies verlopen en welke daarvan uit de hand lopen. Dus besloot sociaal psycholoog Paul Harlancl, tot voor kort werk zaam bij het criminologisch in stituut NSCR, het uit te zoeken. Hij Onderzocht drie vmbo-scho- len in Zuid-Holland en sprak in tensief met leraren en leerlingen over ordeverstoringen en conflic ten. Een opzienbarende conclusie is dat het gedrag van leraren vaak bepalend is voor het verdere ver loop van het conflict. Een leraar kan bijvoorbeeld tegen een leer ling zeggen: 'Hé, raap die agen da ëens even op'. Waarop de leer ling in woede ontsteekt, omdat hij het als vernedering voelt met 'hé' te worden aangesproken. De docent op zijn beurt wordt ook boos, omdat hij geen bruta le mond van zijn leerling wenst. Het conflict escaleert en de ge wenste gedragsverandering blijft uit. Natuurlijk moeten docenten Scholen besteden te weinig aandacht aan de wijze waarop conflicten tussen leraren en leerlingen escaleren. Bovendien wordt er te weinig aandacht besteed aan het uitpraten van ruzies. foto Reinier Gerritsen/GPD leerlingen op hun gedrag aan spreken, maar zij weten volgens onderzoeker Harland niet altijd hoe ze dat op de meest ef fectieve manier moeten doen. Op scholen is daarvoor te weinig aandacht, denkt hij. En dat terwijl leraren er vaak let terlijk aan onderdoor gaan. „De brutaliteit en agressie van sommige leerlingen vergallen het werkplezier van menig le raar." Volgens Harland gaat het vaak mis wanneer docenten zelf geë motioneerd raken. „Soms wor den ze echt boos. Dat is funest, want een boze leraar werkt meestal op de lachspieren." Uitpraten Ook pikken jongeren het tegen woordig niet meer wanneer ze door een docent met stemverhef fing worden aangesproken. „Wie denk je wel dat je bent, m'n vader of zo?", hoorde Har land een leerling zeggen. In de ogen van leerlingen moeten lera ren gezag en respect verdienen. Succesvoller waren leraren die duidelijk uitlegden wanneer wel ke sanctie te verwachten was. Die bijvoorbeeld van tevoren waarschuwden dat na vijf keer boeken vergeten een uur moest worden nagebleven. Ook effec tief was conflicten na de les uit te praten in plaats van in de les de discussie aan te gaan. Leerlin gen die na de les de kans had den gekregen hun zegje te doen, bleven minder boos, waardoor een correctie een volgende keer minder snel uit de hand liep. Wat goed werkte, waren leraren die investeerden in de band met hun leerling. Verbazingwekkend vond de psy choloog het dat er op scholen nauwelijks een 'infrastructuur' bleek te bestaan om conflicten uit te praten. „Na de les staat meteen de volgende groep voor de deur te dringen." Ook merkte hij dat er door docenten onder ling nauwelijks over wordt ge sproken. Groepsgedrag Godsdienstdocente Sandra be aamt de conclusies van Har land. Conflicten met leerlingen probeert ze zo veel mogelijk bui ten de les op te lossen. De strijd aangaan in de klas leidt tot groepsgedrag: lekker de juf uitjouwen of flauwe grappen maken. Soms laat ze een lastpak terugkomen in de pauze, maar beter is het 'die pubers dan lek ker te laten stuiteren'. Ze erkent dat er wel eens te wei nig tijd is om een leerling te straffen. „Soms lukt dat me niét dezelfde dag, maar een dag later straffen werkt niet. Dan is het effect weg. Dus doe ik het af en toe na school, in mijn eigen tijd." GPD l door Jan Trommelen De maat lijkt vol voor de Nederlandse buschauf feurs. Ooit werkten ze voor brave overheidsbedrijven, nu moeten die busmaatschap pijen concurreren. Voor de chauffeurs betekent dit har der werken en regelmatig een overgang naar een andere werkgever. De onrust is nu zo hoog opgelopen dat er mo menteel elke week wel ergens een actie uitbreekt. De afgelopen weken was het raak bij de RET (Rotterdam), bij Arriva (Groningen, Fries land, Gelderland en Zuid-Hol land) en maandag bij de BBA (Brabant). Verder ligt vak bond FNV overhoop met mi nister Zalm (Financiën) over de komende verkoop van lan delijk busbedrijf Con- nexxion, omdat de bewinds man geen werkgelegenheids- garantie wil geven. Truc De gemeente Den Haag pro beert met een truc stadsver voerbedrijf HTM nog drie extra jaren te vrijwaren van marktwerking. Daarover is een meerderheid in de Twee de Kamer weer boos. Maandag legden de chauf feurs van de BBA na de och tendspits massaal het werk neer. Met hun bussen trokken ze naar het provinciehuis in Den Bosch, om duidelijk te krijgen wie vanaf 10 decem ber hun baas wordt. Want dat weten de 1150 medewerkers nog steeds niet na een rom melige aanbestedingspro cedure die al twee jaar loopt. Hun baas BBA verloor uit eindelijk eind juni het ver voer in Noord-Brabant aan Connexxion. Die onderne ming zou per 10 december gaan rijden en het personeel van BBA overnemen. Con nexxion maakte echter een re- kenfoutje in de offerte, waar door die veel te goedkoop uit viel. De streekvervoerder pro beert nu via de rechter onder het contract met de provincie Noord-Brabant uit te komen. De vakbonden spreken over 'een Brabantse klucht die duidelijk maakt dat de markt werking in het openbaar vervoer een schertsvertoning is'. In het streekvervoer lopen de aanbestedingsprocedures al een jaar of vijf. Maar vanaf 2009 moet ook het stadsver voer eraan geloven. Dat leidt nu al tot onrust, want de meeste gemeenteüjke vervoer bedrijven zijn absoluut niet in staat om dan al te concurre- ren met marktpartijen. Het kabinet heeft de gemeen telijke bedrijven een ontsnap pingsroute gegeven waardoor ze de concurrentiestrijd drie jaar kunnen uitstellen. Ze krijgen uitstel tot 2012 als ze ervoor zorgen dat ze per 1 ja nuari 2007 geen overheidsbe- drijf meer zijn. Dat betekent bijvoorbeeld dat de Rotterdamse chauf- feurs van RET hun ambte- narenstatus verliezen en on dergebracht worden in een verzelfstandigde onderne ming. Na een wilde en een ge organiseerde staking is er maandag een definitieve cao gesloten. Ook de gemeente Den Haag probeert drie jaar uitstel te versieren voor de HTM. Den Haag wil de aandelen van het gemeentelijk vervoerbedrijf onderbrengen in een onafhan kelijke stichting, zodat HTM verzelfstandigd zou zijn. Maar CDA, WD en LPF vin den dat een schijnverzelfstan- diging. De diïe partijen dien den maandag een motie in waarin minister Peijs (Ver keer en Waterstaat) wordt ge vraagd de Haagse truc niet te accepteren. Coalitie De onrust in het busvervoer brengt de coalitiepartijen in Tweede Kamer niet aan het twijfelen over de marktwer king in het openbaar vervoer. Jan Mastwijk (CDA): „Het doel is goed, misschien moet de uitvoering hier en daar wat beter." GPD 18 oktober 1956 door Hans van Soest VVD-leider Mark Rutte lacht de kiezers iedere dag toe via de media, maar zij zijn er vooralsnog niet ont vankelijk voor. Zijn partij staat op verlies in de peilin gen. „Als de VVD slim is, schuift ze.alsnog snel Rita Verdonk naar voren en zet ze zich meer af tegen het CDA, an ders wordt de partij geman geld in de verkiezingsstrijd Bes-Balkende.' Campag ne-strateeg Jacques Monasch begrijpt niets van de tactiek van de VVD. „Ze hebben on voldoende profiel en een vol strekt gebrek aan ambitie. Al le rechtse kiezers die twijfe len over hun stem gaan mas saal naar het CDA en in min dere mate naar de partijen van Wilders en Pastors." Melkert Monasch was betrokken bij diverse PvdA-campagnes, waaronder die voor de Twee de-Kamerverkiezingen van 2002, die zo dramatisch veldie pen voor Ad Melkert. Mo nasch weet uit ervaring hoe belangrijk de persoonlijkheid van de lijsttrekker is. „En die van Rutte is te bleek," zegt hij. „Hij straalt jeugdigheid en enthousiasme uit, maar het is onduidelijk waar hij vóór staat. Bij Balkenende en Bos weten de kiezei*s dat wel, maar Rutte heeft geen duide lijke boodschap, Hij is aardig en blijmoedig, maar je krijgt rliet het gevoel dat hij inhou delijk vlees op de botten heeft." Oók imagodeskundige Bait MaUssen van pr-bureau MCPR vindt Rutte 'te seks loos, te grijs'. „Uiteindelijk gaat het bij ver kiezingen toch voor een groot deel om hoe je overkomt, het poppetje. Rutte spreekt voor al de traditionele WD-achter- bari aan. maar de zwevende kiezer weet hij niet te overtui gen. Daarvoor onderscheidt hij zich te weinig van de rest. In alles wat hij zegt klinkt te Weinig stellingname. Verge lijk dat met Wouter Bos: die djbgft nóg wel eens boude uit- sprakf.o te doen. Mensen JÈLiëUX., waarderen bevlogenheid. Rut te moet eens kleur beken nen." Maussen denkt dat de verkie zingen voor Rutte te vroeg ko men. „Hij heeft voldoende ba gage, maar je mist de leeftijds groeven in zijn gelaat. Hij is nog te rond en zacht. Verge lijk dat met Balkenende. Die is in vier jaar tijd wel ge groeid tot een persoonlijk heid. Er is enorm aan zijn ima go gesleuteld. Rutte mist nog kracht. Neem daarbij dat ook de WD-boodschap zelf zich niet echt onderscheidt van die van bijvoorbeeld het CDA en zie: Rutte verbleekt deze verkiezingen." Volgens Monasch stelt de VVD zich in deze verkiezings campagne veel te bescheiden op. „Balkenende claimt het succes van de economische op bloei en de WD laat dat ge beuren. En dat terwijl er geen partij is die de afgelopen vijf tien jaar zo zijn stempel op Nederland heeft gedrukt als de VVD. Verdonk is heel an ders. Die zei in de strijd om het lijsttrekkerschap met Rut te dat ze de eerste vrouwelij ke premier van Nederland wil de worden. En waarom niet? Rutte lijkt zich neer te leggen bij het spelen van de tweede viool. En dan die rare uit spraak dat hij alleen met het CDA in een regering wil. Alle rechtse kiezers denken: dus als ik Balkenende stem, krijg ik er Rutte gratis bij. Die stemmen niet meer op de VVD." Bijstandsmoeder De WD zou deze campagne veel duidelijker taal moeten spreken, vindt Monasch. „Rut te heeft het over de bijstands moeder die zich thuis moet kunnen voelen bij zijn partij, over de AOW die hij met rust laat, over gratis kinderop vang. Maar hoewel de komen de verkiezingen over de porte monnee van de burger gaan, overtuigt Ruttes boodschap niet. Verdonk heeft een veel duidelijker profiel: conserva tief. Dat spreekt veel meer kiezers aan. Maar helaas voor de WD heeft het meer libera le partijkader de doorslag ge geven bij de verkiezing van de partijleider." GPD De Zeeuwse leden van de PvdA kunnen tot 29 okto ber stemmen op hun favoriete lijsttrekker voor de Statenver kiezingen van 7 maart 2007. Op 31 oktober komt de uitslag. Het gaat niet alleen om de keus van een persoon, ook om de toekom stige politieke richting van de partij. door Rinus Antonisse Na de vier debatten tussen de kandidaat-lijsttrekkers van de PvdA is één ding duidelijk. De gedeputeerden Maria le Roy en Wouter van Zandbrink worden nooit vrienden voor het leven. Daarvoor verschillen ze te veel in karakter en opvattingen. Le Roy benadert politiek en be sturen vanuit emotie en veel aan dacht geven aan de mensen, vooral de sociaal zwakkeren. Ze beroept zich vooral op haar vrouw zijn en de sporen die ze in het maatschappelijk leven heeft getrokken, in het bijzon der op welzij nsgebied. Van Zandbrink legt ook de na druk op mensen en koppelt dat aan handen uit de mouwen ste ken: zaken aanpakken én uitvoe ren. Hij erkent bij het 'grote pu bliek' weinig bekend te zijn, maar wijst erop als ambtenaar achter de schermen veel voor Zeeland te hebben gedaan. De debatten waren bedoeld om ver schillen tussen de kandidaten aan het licht te brengen. Over de grote lijnen denken ze gelijk. Niet verwonderlijk, om dat beiden de uitgangspunten van de PvdA als grondslag heb ben. De opvattingen lopen uit een als het om kernenergie gaat. Beiden zijn tegen bouw van een nieuwe kerncentrale. Le Roy houdt dat principe hoe dan ook overeind. Van Zandbrink echter kiest voor een pragmatische benade ring: als op nationaal niveau tot bouw wordt besloten en Borsse- le als vestigingsplaats wordt aangemerkt, wil hij meewerken om de extra werkgelegenheid binnen te halen. Le Roy is tegen het presenteren van Zeeland als het Florida van Nederland Te veel pensionados binnenhalen leidt volgens haar tot scheefgroei in de leeftijdsop bouw van de bevolking. Van Maria Ie Roy Zandbrink ziet in de komst van ouderen juist een grote kans voor de Zeeuwse economie. Ze brengen geld in het laatje en mensen kunnen meer werk vin den in de zorgsector. Het versterken van de zorg- en economiesector past prima in het behoud van het groen-blau- we karakter van de provincie, al dus Van Zandbrink. Hij toont zich daarvan een uitgesprok ener voorvechter dan Le Roy. Beiden steunen de komst van de Westerschelde Container Termi- Wouter van Zandbrink analyse nal. Le Roy - ook voorzitter van havenschap Zeeland Seaports - doet dat voluit; Van Zandbrink trapt het gaspedaal minder hard in. Hij wil harde garanties voor het oplossen van hinder in het achterland (weg en spoor). Aanleg van getijdennatuur door het onder water zetten van pol ders mag van Le Roy alleen als de grond op vrijwillige basis kan worden verworven. Van Zandbrink is ook voor minnelij ke aankoop, maar niet tot het ui terste. Als enkele grondeigena ren dwars blijven liggen, ziet hij onteigenen als een uiterste mid del. Hij is nadrukkelijker dan Le Roy overtuigd van de nood zaak om de Westerschelde méér ruimte te geven. Tijdens de vier confrontaties koos Le Roy er voor haar palmares nadrukke lijk af te zetten tegenover de blanco lijst van Van Zandbrink. „Mij kennen ze, hem niet." Ze zocht ook meer de persoonlijke confrontatie. „Je bent nog nooit op een ledenvergadering ge weest", voegde ze haar tegen strever toe. Die waakte er zorg vuldig voor een kwaad woord of een stekelige opmerking rich ting Le Roy te uiten. Als lichaamstaal boekdelen spreekt, dan nam Le Roy met te genzin deel aan de debatten. Ze vindt de lijsttrekkersverkiezing ongewenst en ziet zichzelf als de 'natuurlijke leider' die meteen door de partij tot aanvoerder be noemd had moeten worden. Ze gelooft dat de lijsttrekkersstrijd de PvdA in een zwakkere posi tie brengt ten opzichte van ande re politieke partijen als CDA en WD, zeker in de komende on derhandelingen voor een nieuw dageüjks provinciebestuur. Het is de vraag of dat zo is. De WD is geen aangeschoten ge sprekspartner voor het CDA ge worden door de strijd tussen Rutte en Verdonk om het partij leiderschap. D66 geeft al sinds jaar en dag de leden zeggenschap over de volg orde van de kandidatenlijst voor verkiezingen. Een lijsttrek ker die een duidelijk mandaat van de leden op zak heeft (Wat Le Roy noch van Zandbrink heeft, omdat ze tussentijds tot gedeputeerde zijn benoemd), kan bij onderhandelingen juist sterker in zijn schoenen staan. Le Roy liet al doorschemeren het bij verlies voor gezien te hou den en niet te willen gaan voor een tweede plek op de kandida tenlijst. Van Zandbrink accepteert die plaats wel, maar hij wil gedepu teerde worden. Lukt dat niet, dan beraadt hij zich nog op zijn positie. Le Roys opstelling is in zoverre opmerkelijk, dat ze voor bijgaat aan de de keus van de le den en aan gang van zaken bij de vorige kandidaatstelling, in 2002. Ook toen liet de Zeeuwse PvdA de leden zich uitspreken over de lijstaanvoerder. Uit maar liefst zes kandidaten koos ruim de helft van de circa 700 stemmers voor Gert de Kok. Haar boosheid over de steunac- tie die op initiatief van Jaap van der Doef voor Van Zandbrink in gang is gezet, mag eveneens op merkelijk worden genoemd. Dat mensen en instellingen hun voor keur voor iemand of iets uitspre ken en zich daar sterk voor ma ken, is de normaalste zaak van de wereld. De politiek hangt van lobbyen aan elkaar. VERKEERSDODEN - Veüig Verkeersdag 1956 is een zwar te dag voor het Nederlandse verkeer geworden. Tien men sen kwamen op 17 oktober om het leven, waaronder drie jon ge kinderen. Bij Rotterdam raakten drie nonnen gewond. Voor het leven van de moe der-overste wordt gevreesd. DIEPTERECORD - De zoon van de bekende Belgische pro fessor Picard heeft het diepte record van zijn vader verbro ken. Waar vader 3100 meter diep dook in zijn bathyscaaf, bereikte de zoon in de Middel landse zee 3700 meter. AUTOBAND - In een appel-' zaak voor de Middelburgse rechtbank is een hotelhouder uit Cadzand tot een boete van 300 gulden veroordeeld omdat hij een aanrijding veroorzaak te doordat hij zijn achterband' ernstig had verwaarloosd. GEMEENTEHUIS - De raad van de gemeente Sint-Maar tensdijk heeft besloten geen geld meer te willen steken in het huidige gemeentehuis. In de raadsvergadering is het col lege van burgemeester en wet houders gevraagd voorberei dingen te treffen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: r it j Postbus 31 mm 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: Arie Leen Kroon (adjunct) 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: Centrale redactie: zaterdags tol 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax:(0113)315669 per maand: 21.50 n.v.t E-mail: redaclie@pzc.nl per kwartaal: 61.50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Lezersredacteur: A, J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail' lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode E-mail lezersredacteur@pzc.nl PZC, ta v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk Buitenruststraat18 maandag t'm vrijdag: 1,30 Postbus 8070 zaterdag: 1,85 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47,70.65.597 Postbank 35.93,00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Het 's-Landshuis Tel: (076)5312240 Steenstraat 37. Fax: (076)5312340 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)371380 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315529 Fax: (01111454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax. (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is ee onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgeno men in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u le (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen an Wegener of door ons zorgvuldig gesolecleer de derden. Als u op deze informatie geen prijs s elt dan kunt u dit schriftelijk melden bij' PZC. Ie- zorsservice, Postbus 31.4460 AA Goes Behoorttot 'ii: WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4