PZC Zeeuws-Vlaamse Televisie terug Natuurcompensatie Groot Eiland gaat nu echt door Lekker stappen door de Saef Programma NIEUW lïJBIWIJS NODIG? Pasfoto's met acceptitie garantie! 'miiwf Steun voor biobrandstof MJmtratuin ekelijks regionaal magazine vanaf januari op de buis Schelde mag korvetten leveren aan Indonesië fyjactie: 0113-315649 «tf.pzc.nl Lil:redactie@pzc.nl jus 31, 4460 AA Goes tentie-exploitatie: |-en Midden-Zeeland: 0113-315520; -Vlaanderen: 0113-315570; jonaak 020-4562500. oensdag 18 oktober 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen Klaar terwijl u MIEf lacht! ^SPRINT PHOTO Kinder-Herfstweek 16t/m 21 oktober 2006 Activiteiten van 13\30-16:30 uur WOÉNSBAC 18 oktober Pompoen uitsnijden Draaimolen en suikerspin Gratis poffertjes Ballonnen Clown Knuffelmiddag kinderboerderij Springkussen Entertainment herfstspeurtöttq^ Vrijdag 20 oktober Knutselen i Draaimolen en suikerspiN\ Kamelen rijden Entertainment Herfstspeurtocht Zaterdag 21 oktober pompoem.uitsnijdèn prijsuitreikitjg .j Potten-versier-wedstriSd om 11:00 uur Kindertheater (verrassingsshow) aanvang 14:15 uur Draaimolen en suikerspin Entertainment Springkussen Herfstspeurtocht EMMADORP - Het was niet zo moeilijk te achterhalen waar het kleine grut dinsdagochtend de dijk bij het Ver dronken Land van Saeftinge was overgestoken. Je hoef de er alleen maar de laarsafdrukjes maatje 32 voor te volgen die ze in het door het zonnige najaarsweer stof fig droog geworden Saeftingeslik hadden achtergelaten. Kinderen van vijf tot en met acht jaar konden Saeftinge komen ontdekken, een leuke en leerzame manier om een dagje herfstvakantie door te komen. Vergezeld door met name opa's en oma's trokken zo'n twintig kinderen onder leiding van Ellen Swartelee het gebied in. Ze lie pen over een vlonderpad, voor de kinderen omgedoopt tot het krabbenpaadje. Gaandeweg voerden ze op- drachtjes uit, zoals een schilderijtje maken van natuur lijke materialen die in Saeftingete vinden zijn: lamsoor bijvoorbeeld. Swartelee sprak over een overweldigende opkomst. „Zoveel kinderen hadden we niet verwacht!" Ook morgen kunnen kinderen meelopen over het krab benpaadje, mits ze zich tevoren hebben aangemeld bij het bezoekerscentrum. Vandaag en vrijdag kunnen de wat oudere kinderen tussen negen en elf jaar Saeftinge komen ontdekken. Het bezoekerscentrum, waar ook van alles te zien en te doen is, is deze vakantieweek ge opend van 13 tot 17 uur. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman TERNEUZEN - Het college van burgemeester en wethouders I van Terneuzen moet een onder zoek instellen naar de mogelijk heid om het gebruik van alterna tieve brandstoffen (aardgas, bio- I diesel, ethanol) te stimuleren. Het raadslid W. Broekhuysen (ei gen lijst) drong er twee jaar gele den al eens bij het college op aan om bij de aanschaf van nieu we gemeentevoertuigen reke ning te houden met dè nieuwe ontwikkelingen op dat gebied. Discussie Twee jaar geleden zag het colle ge daartoe nog geen mogelijkhe den, maar nu de discussie over het gebruik van alternatieve brandstoffen vooral door de steeds stijgende olieprijzen weer actueel is, probeert Broek huysen het opnieuw. Hij vindt niet alleen een onderzoek op z'n plaats, maar meent ook dat het goed zou zijn als de gemeente de zaak aankaart bij de provincie, die het gebruik van schone, al ternatieve brandstoffen stimu leert. Dat werd een week geleden nog eens onderstreept door steun van de provincie voor het inzet ten van 'bio-lijnbussen' in Zeeuws-Vlaanderen. Broekhuysen, die zijn suggesties heeft vervat in een initia tief-voorstel; „Als wij er in Zee land in slagen om zowel de teelt, de productie als de afname te be vorderen, dan zal dit een gewel dige stimulans zijn voor de land bouw. Een belangrijk punt hier bij is de hoogte van de accijns. Zoals bekend zijn er in den lan de proefprojecten opgestart, die met vrijstelling van accijns wer ken." (Advertentie) u het groene warenhuis Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onzewebsitewww.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'EFS&é. Y/] Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 door Sheila van Doorsselaer HULST - Agrarisch gebruik van het Groot Eiland, een enke le honderden hectare groot ge bied bewesten Hulst, komt ten einde. De provincie heeft met de gemeente en het waterschap een programma vastgesteld waarbin nen natuurontwikkeling op het Groot Eiland een belangrijke plaats inneemt. De functie land bouw moet onomkeerbaar wijzi gen in natuur. De provincie is verantwoorde lijk voor het welslagen van 'het project Groot Eiland. Bij de tweede verdieping van de Wes- terschelde, medio jaren negen tig, werd een bestuursovereen komst Natuurcompensatie Wes- terschelde (NCW) getekend. In deze overeenkomst is vastgelegd dat er binnendijkse natuurpro jecten uitgevoerd moeten wor den, die uiterlijk in 2008 gereali seerd moeten zijn. De Europese Commissie heeft kritisch naar het compensatie programma gekeken, maar vond het te mager en begon een forme le ingebrekestellingsprocedure tegen Nederland. De Europese Commissie werd wat milder toen werd aangegeven dat wel degelijk serieus aan het natuur compensatieprogramma werd gewerkt, maar de commissie heeft wel aangegeven dat 2008 niet onderhandelbaar is en dat alsnog een formele procedure in gang wordt gezet als het pro gramma niet of te laat wordt uit gevoerd. De provincie heeft daarom bij de NCW aangegeven dat project Groot Eiland 'moet'. In het nieuwe omgevingsplan dat per oktober van kracht is ge worden, is het Groot Eiland aan geduid als natuurlandschap. Hulst is gevraagd de agrarische bestemming te wijzigen in een natuurbestemming. Samen met de eigenaar van het gebied zal de provincie zorgen voor de na- Het agrarisch gebruik van Groot Eiland maakt plaats voor natuur ontwikkeling. foto Camile Schelstraete tuurinrichting. Zowel de eige naar, de Vlaamse familie Be- kaert, als de pachter zijn vol gens de gemeente in principe be reid mee te werken aan de func tiewijziging van het gebied. Voor de pachter is een bedrijf buiten het gebied beschikbaar. De verwachting is dat het ge bied, nu voor het grootste ge deelte niet toegankelijk voor pu bliek, deels wordt opengesteld voor wandelaars. Het Groot Eiland is een staal kaart van landschapstypes op loopafstand van elkaar: bossen^ droog en nat weiland, kreken, rietzomen, zompige strandjes, knotwilgen en akkerland. zeeuwse almanak Onbekend Als die Schoorse basisschool uit gaat, staat daar trouw een bataljon ouders te wachten om hun kroost op te halen. Een groep die elkaar inmid dels door en door kent. Behalve dan die ene dame... „Ken jij die mevrouw?", infor meerde de vader van Joëlle dus bij zijn dochter. „Oh, ja hoor", antwoordde dochterlief. „Die haalt Fol- kert op. Dat is de overgroot- buurvrouw. Boete voor heling van schoenen MIDDELBURG - Een 27-jarige vrouw is gisteren in Mid delburg voor heling van kinderschoenen veroordeeld tot 500 euro boete, waarvan 200 euro voorwaardelijk. De ver dachte was op 7 maart in Terneuzen samen met haar broer een winkel binnengegaan. Zelf had ze een trui ge kocht, terwijl haar broer kans zag om drie paar kinder schoenen te stelen. De schoentjes, die hij aan zijn zuster gaf, waren bestemd voor haar zoontje. Er was een uitvoe rig politieonderzoek nodig om de dader te achterhalen. „Ik had in die tijd veel problemen aan mijn hoofd", vertel de de Axelse gisteren „Daar heeft de winkelier geen boodschap aan. U moest weten dat dit niet deugde", dien de de politierechter haar van repliek. Geen legionella Terneuzen TERNEUZEN - Tot dusver is geen legionellabesmetting geconstateerd in gebouwen die eigendom zijn van de ge meente Terneuzen. Dit antwoorden burgemeester en wet houders op schriftelijke vragen van raadslid G. van Boom (TOP-Gemeentebelangen). Die wilde ook weten op welke manier legionellacontroles worden uitgevoerd en gehand haafd. Van Boom stelde zijn vragen naar aanleiding van een recente legionellabesmetting in Amsterdam. De knel punten die er nog in negen kernen in de gemeente Terneu zen zijn, worden momenteel weggewerkt. B en W antwoor den ook dat de gebouwen minimaal één keer zijn gecon troleerd. Verder voegen zij eraan toe dat ter voorkoming van legionellavorming douche-installaties bij nieuwbouw of renovatie worden voorzien van een volautomatisch spoelsysteem. Kreeft naar slowfoodbeurs GOES - De Oosterscheldekreeft vertegenwoordigt Neder land op Terra Madre, de internationale slowfoodbeurs in Turijn. Op het Italiaanse evenement staat de Oosterschel dekreeft naast andere Nederlandse vertegenwoordigers als het Chaams hoen, de Westlandse druif en het Drents heideschaap, producten die, in tegenstelling tot fastfood, volgens de organisatie authentiek geproduceerd worden op kleine schaal. Ook staan ze voor het behoud van tradi tionele eetcultuur. Terra Madre wordt van 26 tot 30 okto ber gehouden en trekt naar verwachting 150.000 liefheb bers van slow food. Nieuwe familiekamers Lievensberg BERGEN OP ZOOM - Ziekenhuis Lievensberg heeft de fa miliekamers op de afdeling intensieve zorg en hartbewa- king vernieuwd. In de kamers kunnen familieden van ernstig zieke patiën ten zich terugtrekken en logeren. urWout Bareman EKNEUZEN - De suws-Vlaamse Televisie keert op de buis. Vanaf januari lordt wekelijks een magazine go twintig minuten uitge- joden. Daarin wordt stilge- jian bij alle mogelijke [ttuws-Vlaamse actualiteiten. ZVT gaat daarvoor opnieuw samenwerken met de 1-Vlaamse regionale zender In het verleden verleende de ZVT ook al hand- en (diensten. magazine, dat dagelijks zal urden herhaald, wordt straks Èornamelijk door Zeeuws- jlaamse televisiemakers ver- digd. Het wordt uitgezon- op de kabelfrequentie van JVS. Vertegenwoordigers van ide zenders zijn daarover in Verhandeling. De ZVT zond afgelopen week dagelijks test- ogramma's uit, maai' is daar ip verzoek van AVS inmiddels reer mee gestopt. ZVT-initia- fefnemer F. Lievens, begin ja- negentig één van de oprich- „Het ging louter om een ef. We wilden de Zeeuws- amse bestuurders laten zien {elke mogelijkheden regio-tele- (Éie biedt." De ZVT praat momenteel met ie drie gemeenten over informa- Ceverstrekking en ondersteu- ting. Van de gemeenten wordt tiet direct een financiële bijdra- igevraagd. De programmakos- worden grotendeels gedekt )or sponsors. Lievens: „De jrges zijn smal, dus we zullen |eel efficiënt met het beschikba- jegeld moeten omspringen." i)e ZVT zoekt ook samenwer- Kng met de lokale zenders Ter neuzen FM en Radio Schelde- mond, die West-Zeeuws-Vlaan- deren bestrijkt. De lokale om roep van Terneuzen heeft bij Delta een tv-frequentie aange vraagd waarop een kabelkrant wordt geopend. De ZVT en Ter neuzen FM gaan samenwerken op het gebied van de nieuws voorziening. Lievens: „Tel je het allemaal bij elkaar op, dan kunnen we hier beschikken over een rijk media landschap. AVS, ZVT, de lokale omroepen, straks de kabelkrant en vergeet ook het Euregiopro- gramma de Zeeuw van Vlaande ren van AVS en Omroep Zee land niet. Het enige manco van dat programma is dat het niet in het Waasland is te ontvangen. Als het programma wordt voort gezet, ligt het met het oog daar op voor de hand dat ook de Wa- se zender Kanaal 3 erbij betrok ken wordt." Voorzitter R. van Laere van Ter neuzen FM is enthousiast over de samenwerking met de ZVT. De lokale zender bereidt momen teel een doorstart voor; er is een nieuwe programmering in de maak. Van Laere geeft toe dat daar mee meer tijd gemoeid is, dan hem lief is. „Maar we willen de zaak nu in één keer goed op de rails zetten." Stille dood AVS en de ZVT hebben een geza menlijk verleden. Begin jaren ne gentig besloten ze tot grensover schrijdende samenwerking. De uitzendingen van Euregio-TV waren destijds een succes, maar na verzet van de Vlaamse rege ring stierf het programma een stille dood. Verschillende pogin gen de samenwerking nieuw le ven in te blazen mislukten. Nu lijkt er een goede basis aanwe zig voor een hernieuwde aan pak. Lievens: „Het is nu of nooit meer." Najaarsconcert SAS VAN GENT - Harmonie DeVereenigde Vrienden uit Sas- an Gent houdt op zondag 5 no- ffmber haar jaarlijkse najaars- toncert. DeVereenigde Vrienden concer ten vanaf 14.00 uur in party- Bntrum De Vlaanderen in Sas tan Gent. Advertentie Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Schelde Marine- bouw in Vlissingen mag twee korvetten leveren aan Indone sië. Staatssecretaris Van Gennip (Economische Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat zij een exportvergunning zal afgeven voor de levering. Schelde Marinebouw diende in mei een aanvraag in bij Van Gennip, die vervolgens minister Bot (Buitenlandse Zaken) om ad vies vroeg. Nederland wil geen marineschepen leveren aan lan den waar de mensenrechten wor den geschonden. Volgens de be windsvrouw is er geen verband te leggen tussen mensenrechten schendingen en de inzet van de twee schepen. „In grote lijnen is geconstateerd dat met name de situatie in Atjeh inmiddels aan merkelijk is verbeterd", schrijft Van Gennip aan de Kamer. „Dat neemt niet weg dat ook nu nog de mensenrechtensituatie in een aantal andere delen van In donesië voortdurende aandacht vraagt." Waar in verschillende rapporten over mensenrechten schendingen gesproken wordt, worden die vrijwel uitsluitend (Advertentie) in verband gebracht met politie en leger, stelt Van Gennip vast. De Indonesische marine gaat de korvetten in de kustwateren in zetten voor de bestrijding van terrorisme, piraterij en smok kel. Bij Schelde Marinebouw was gisteren niemand bereik baar voor commentaar. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41