Galm brengt ouderen in beweging iS PZC Vilten brengt wonderlijke wereld boven Gemeente opent ideeënbus tegen overbodige regels Rookworstkampioen komt uit Vlissingen Belangrijke rol sportverenigingen DFS en cl'Antilopen bij voortgang project Jong talent in Big S jhnr Ali Pankow ZD5RIKZEE - Het project Ge zond Actief Leven Model (Galm) op Schouwen-Duiveland werpt zijn vruchten af. Een oroot deel van de deelnemers aan het eerste project is inder daad meer gaan bewegen. Bo vendien geeft ruim een kwart van de betrokkenen aan daar door meer sociale contacten te hebben gekregen. Dat alles blijkt uit de eerste evaluatie van de Gabnstrategie op Schou wen-Duiveland. foei van het project is senioren tussen de 55 en 65 jaar het ple zier van actieve sportbeoefening te laten ervaren en hun fitheid te verbeteren. Een belangrijke voorwaarde voor het gemeentebestuur bij het introduceren van het Galm- groject was de nauwe samenwer king met de regionale sportver enigingen. De gemeente heeft vanaf het begin aangegeven dat zij alleen het voortraject voor haai' rekening wilde nemen. De hele organisatie van het verdere programma diende bij de sport verenigingen te worden onderge bracht. Sportvereniging DFS en Open dag bij trekpaardhouders NOOEDWELLE - Liefhebbers van trekpaarden kunnen zater dag hun hart ophalen. Trek paardhouders M. Moermond, R. Vermeer en B. van der Wekken houden open huis. Diverse de monstraties staan op het pro gramma. Bij genoemde trekpaardhouders kunnen belangstellenden van 10.00-12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur terecht. Zij kunnen Zeeuwse trekpaarden onder an dere zien ploegen, eggen en zaaien. Het bedrijf van M. Moer mond is te vinden aan de Dorps- ring 17. Dorpsgenoot Vermeer woont aan de Smidsweg 24. Trekpaardhouder B. van der likken huist aan de Heuvels- weg 3 in Kerkwerve. agenda STREEKACTIVITEITEN NIEUI/VERKERK - Dol-fijn, 18.30-21.00 uur.zwemvierdaagse; OUDDORP - Verenigingsgebouw De Oorpstienden, 20.00 uur, informatie avond De Grevelingen; ZIERIKZEE - Onderdak, 07.00-12.00 uur en 18.00 -20.30 uur, zwemvierdaagse. (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; Zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND •.Grachtweg 23a .'Postbus 80 '4300 AB ZIERIKZEE 'Tel: 0111 -454647 Fax: 0111-454657 vE-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vereniging d'Antilopen voor ge handicaptensport toonden zich bereid de Galmgroepen te adop teren. Voor de gemeente blijft het werk beperkt tot het aanschrij ven van alle inwoners in de leef tijd van 55 tot 65 jaar en het la ten uitvoeren van een fitheids test. Na afloop van die test, kun nen de deelnemers zich opgeven voor het introductieprogramma: gedurende circa drie maanden één keer per week in groepsver- WESTENSCHOUWEN - Hand zame boomschijven, waarover allerlei quiz vragen worden gesteld. Op het natuurinforma- tiepunt bij het trampolinecen trum Westerschouwen (bij de Rotonde in Westenschouwen) liggen tientallen boomschijven klaar. Ze zijn stuk voor stuk afkomstig van bomen die dit jaar in de buurtschap Westenschouwen zijn omgezaagd. Plaatselijke ho veniers en particulieren hebben er hanteerbare schijven van ge zaagd, zodat aan de hand van het aantal jaarringen de leeftijd is uit te rekenen. IVN-natuurgids Jan Midavaine schreef er een natuurbomen- boekje bij, voorzien van tekenin gen van de hand van Ellen Mida vaine-Jansens. In dit boekje staan allerlei boomweetjes. Zo kun je te weten komen welke vruchten er aan de bomen groeien, hoe de bladvorm eruit ziet, waar de boomsoort oor spronkelijk vandaan komt en wat je met het hout kan doen. Ook bevat het natuureducatief boekje twee natuurontdekkings- tochten waarmee je respectieve lijk anderhalf uur of drie uur de hort op kunt. Tijdens de herfstvakantie kun nen kinderen en volwassenen el ke middag tussen 14.00 en 17.00 uur voor de boomschijvenquiz en wandelroutes bij het trampo linecentrum terecht. band sport beoefenen. Ook ma ken de deelnemers tijdens die in troductie kennis met andere vor men van sportbeoefening zoals bowls en aquajoggen. Uit de evaluatie van die eerste twaalf lessen blijkt dat gymnas tiek met specifiek grondoefenin- gen, balspelen, racketspelen zo als badminton en dutch tennis de deelnemers het meest aan spreken. Na een kleine twee jaar blijkt het resultaat van Galm dat vij- VLISSINGEN - Hoe hij ze het liefst zelf eet? Met zuurkool, spekjes, eisbein, casselerib en zuurkoolschijven. En je hoeft hem er niet eens 's nachts voor wakker te maken. Dat is hij toch wel. Als Vlissingen slaapt, staat Rob Verboom nog rook worsten te drogen. Maar hij mag zich dan wel mooi rook worstkampioen van Nederland noemen. Al jaaaren. Je zou zomaar twijfelen: verko pen ze nou vlees of bekers? De etalage van slagerij Verboom in de Scheldestraat staat er vol mee. „Het zijn er 43", zegt moe der Adrie trots. „Nee, wacht, 47Hij heeft er natuurlijk weer vier bij gekregen". En ze kijkt nog trotser. Haar zoon Rob (44) is onover winnelijk rookworstkampioen van Nederland. Maar wint hij nou al 22 jaar, of 23? „Hier heb ik een beker van 86, hier een van 85..." Adrie blijft maar tel len. Van Rob hoeft het niet zo. De kampioen is bescheiden. „Ach, het geeft voldoening, maar rookworst is ook gewoon een mooi product. Het is mijn brood." Vanaf het moment dat Rob Ver boom meedoet aan de verkie zing voor de beste rookworsten van Nederland, in rookworsten- stad Arnhem, wint hij prijzen. In het begin zilver, later goud. Steeds meer goud. „Van de jury moet je het hebben. Dat zijn dik- fenvijftig mensen zichzelf een sportieve leefstijl hebben aange meten. Zij hebben na de intro ductie meegedaan aan een ver volgprogramma van dertig we ken sportbeoefening. Op dit moment draaien er Galm groepen in Brouwershaven en in Zonnemaire. Verder is er één Scalagroep actief in Scharendij- ke. „Scala biedt een sportpro gramma dat nog wat meer is aangepast aan de beperkingen van de deelnemers", legt secreta- wijls oude slagers, echte vaklui. Hun beoordeling, daar leer je nog het meest van. En zo word je steeds beter. Of niet. Want sommige slagers lijken het nooit te leren." Speldenknopje Verboom wel. In 2003 werd hij de aller- allerbeste en vanaf dat jaar haalde hij wel steeds het hoogste aantal punten, zoals ook de jaren ei-voor, maar ging toch een ander slager er met de beker vandoor. Ook dit jaar. „Ie dereen van de top had vier tie nen, en een negen. Ook ik. Dat ene punt mist ik door een stukje gelei in een worst. Zo groot als een speldenknopje, ze moeten ris J. van Iwaarden van d'Antilo pen uit. Volgens hem vergen organisatie en administratie van deze pro jecten heel wat inzet van een vrijwillig sportbestuur. „Wij hebben daar toch bewust voor gekozen, omdat het stimuleren van sportbeoefening door oude ren in het verlengde ligt van on ze doelstellingen. In de praktijk blijkt nu al dat sommige deelne mers zich na afloop van Galm bij onze eigen vereniging aan- streng zijn. Maar goed, toch weer vier keer goud." Verboom leerde het vak van zijn vader. Johan Verboom verkoopt zijn vlees al bijna dertig jaar in Vlissingen, en daarvoor ook al vijftien jaar in Rotterdam. Zijn zoon wilde eigenlijk helemaal geen slager worden. „Formule 1-coureur, dat wilde ik worden. Of in elk geval iets met auto's. Ik ging naar de technische school, maar daar had ik het na een half jaar al zo slecht naar mijn zin dat mijn vader zei: kom maar bij Ons in de zaak. Op mijn vijftiende ging ik naar de sla gersvakschool en op mijn twin tigste had ik alle mogelijke pa pieren binnen. Toen ben ik nog sluiten. We verwachten dat dit in de toekomst nog vaker zal ge beuren", licht Van Iwaarden toe. Hij laat weten dat de vereni ging zelf moet zorgen voor het innen van het deelnemersgeld, voor de betaling van de docen ten en voor de huur van de ac commodatie. „Wij kunnen dan net quitte spelen. De gemeente en Sportpunt Zeeland zorgen er voor dat er goed geschoolde do centen beschikbaar zijn," aldus de secretaris van d'Antilopen. naar Duitsland gegaan, waar toch de beste worsten vandaan komen. Ik wilde alleen het bes te." Rob is inmiddels 44. Hij heeft zijn vader rookworsttechnisch ingehaald, zegt die. „Ik ben meer van het presenteren, van het winkelgebeuren. Rob is van de worstenmakerij. Hij is snel en secuur tegelijk. Nee, die flanst niet zomaar wat aan. En hij werkt hard. Een echte vak idioot. Vaak komt hij pas om twee uur 's nachts naar boven." Dat moet Rob zijn vader nage ven. „Nu het wat kouder begint te worden, werk ik 100, 110 uur per week. Maar dan verkopen we ook zeker duizend worsten. Gistei'avond bijvoorbeeld, ben ik om middernacht begonnen met worsten stoppen. Om vier uur was ik klaar met afbinden. Vervolgens heb ik de rookkast volgegooid en toen begon het ro ken en drogen. Ik heb even gesla pen en om zeven uur stond ik weer beneden. De worsten moes ten gekookt." Rob trekt het deksel van de kookketel. Hij dompelt een rook worst onder. „Dit zijn er vier honderd. Het resultaat van een nacht doorwerken. Je kunt me een vakidioot noemen. Vorig jaar ging ik voor het eerst in der tien jaar op reis. Dit jaar gaat het weer niet lukken. Soms heb ik er ook de balen van. Maar mijn werk is ook gewoon hobby, Als ik van deze hammen iets moois kan maken, houd ik echt van mijn werk." door Melita Lanting ZIERIKZEE - De actie om over bodige gemeentelijke regels te schrappen krijgt een vervolg. Vanaf 1 november wordt de ge meentelijke ideeënbus geopend. Inwoners die vinden dat bepaal de gemeentelijke regels afge schaft moeten worden kunnen hun suggestie daarin kwijt. „Het wordt geen fysieke bus, maar we maken gebruik van de moderne communicatiemidde len", zegt burgemeester J. Assel- bergs. „Mensen kunnen de sug gesties mailen of per post opstu ren." De bus is een idee van CDA en PvdA. Beide partijen hebben vorig jaar al eens een ac tie georganiseerd en daar zijn toen zestig reacties op gekomen die overigens niet allemaal even bruikbaar waren. Alleen gemeentelijke regels ko men voor afschaffing in aanmer king. Ze moeten zinvol zijn (ter beoordeling van de gemeente) en dan moet het ook nog juri disch mogelijk zijn. Zaken die voortvloeien uit wetgeving bij voorbeeld kunnen niet afge schaft worden. „En het idee om alle gemeentelijke belastingen af te schaffen zal het ook niet ha len bij de raad", lacht Assel- bergs. Uit de vorige actie bleek dat een aantal suggesties geen betrek king had op gemeentelijke za ken. Asselbergs verwacht dat dat ook nu wel weer zal gebeu ren. „Die mensen krijgen een brief dat hun suggestie niet in behandeling wordt genomen." Datzelfde geldt ook voor inzen ders die met onuitvoerbare sug gesties aankomen. Asselbergs zegt geen idee te heb ben hoeveel reacties de gemeen te kan verwachten. Er is vooraf ook niet afgesproken bij hoeveel reacties de actie succesvol is. „Of het nu een succes is bij tien reacties of bij drie is niet rele vant. Over een jaar gaan we eva lueren of we stoppen of verder gaan. Ik kan mij voorstellen dat we de inzenders van ideeën ook betrekken bij de evaluatie." Om de bus bekendheid te geven wordt niet alleen geadverteerd, alle inwoners krijgen ook een folder in de brievenbus met uit leg over het initiatief. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het podium van jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede wordt zaterdag bestormd door twee jonge bands: Joop en Fit ting treden op. Big S heeft lang in het teken van house- en feestmuziek ge staan, maar na een geslaagde avond met Pluis en de Struikro vers heeft men de rocksmaak weer te pakken gekregen. Een behoefte waar bands van eigen bodem in voorzien. De band Joop bijt zaterdaga vond het spits af. De vierkoppi ge band (Jasper, Berend, Bob en René) staat bekend om hun origi nele optredens en humoristische teksten. Het begon met flauwe nummers en een gitaar met drie snaren maar groeide uit tot een band die verschillende stijlen wist om te smeden tot een eigen geluid: cabaretrock. Muziek waarmee ze op onder meer Plooikoorts, 2nd Influenz, Local Under ground en De Kunstbende in druk wisten te maken. Als Joop is uitgewoed is het Big S-podium voor Fitting. De band ontstond in 2003 na een jamses sie van gitarist Eric de Keijzer en bassist Rens IJzelenberg. La ter werd het duo met de komst van drummer John Poot een trio dat in januari 2004 begon als band. Mix Fitting brengt een mix van funk, punk, pop en jazz. Fitting trad eerder op in lokale podia als Brogum (Anywave), festival Hooikoorts, 2nd Influenz, D Stulp (Renesse) en de Piek (Vlissingen) en wist te overtui gen met hun muziek. Op Kaai- pop 2006 in Roosendaal werd Fitting tweede. De deuren van Big S. gaan zaterdag om 20.00 uur open. De laatste tonen van Fitting klinken omstreeks 1.30 uur. woensdag 18 oktober 2006 ,11 De cursisten Fenna, Jolien, Jaimy, Bram, Pip en Janou en de cursusleiders Jolanda van der Lelie en Toos Libochant. door Esme Soesman RENESSE - Het principe is identiek aan het per ongeluk in de was proppen van een mooi wollen truitje. Voor wie bewust aan het 'vilten' slaat, openbaart zich echter een wonderlijke wereld aan creatieve mogelijkheden. In natuur- en milieueducatiecentrum Ecoseope in Re- nesse waagde een stel kinderen zich gis teren aan het oudste textielambacht ter wereld. Zo'n truitje zit onherkenbaar gekrom pen in elkaar. Daar is niets aantrekke lijks aan. Cursusleiders Jolanda van der Lelie uit Lelystad enaToos Libochant uit Utrecht weten echter - na respectie velijk 30 en 25 jaar ervaring - wel beter. „Ik maak er rokken en andere kleding stukken van", vertelt Libochant tussen de bedrijven door over het materiaal vilt. Op tafel liggen ter illustratie kettin gen en armbanden die gemaakt zijn van deze bewerkte wol. Dankzij... jawel...de creatieve inzet van onder meer de was droger. Die hebben de jeugdige cursis ten Fenna, Jolien, Jaimy, Bram, Pip en Janou niet voor het pakken. Zij moeten - om water en vooral lucht uit hun lap te persen - op de echt handmatige ma nier aan de slag. Al drukkende, rollende en door keihard met het tot prop gevou wen lapje te gooien. Gezien de alom glinsterende oogjes is dat laatste - na al le inspanningen - een heerlijk moment. Maar eerst moet uiteraard een ontwerp worden gemaakt. Strengen uit elkaar getrokken wol in warme kleuren wor den laag na laag over elkaar gelegd, met als sluitstuk een reep vitrage. Is het ontwerp klaar dan volgt de bewerking met zeep („Olijfzeep, dat is zacht voor je handen") en heel veel water. „Het is niets meer dan water en zeep en wrij ving, dus warmte", vat Van der Lelie het proces samen. „Hetzelfde als dat je een wollen trui in de was doet, maar nu doe je het bewust. Anders heb je ge woon pech." Voor wie zich echter wil lens en wetens op het vilten met wol stort, valt heel wat moois te fabriceren. De deelnemers bewonderen dan ook ruimhartig eikaars ontwerpen. Pip bij voorbeeld heeft een hond in mooi blauw. Fenna gaat met een slang even eens voor het concrete. Bram daarente gen kiest een vrije vorm in stoer grijs, zoals Jolien een draderig abstract werk tevoorschijn tovert. Jaimy, die vandaag 9 jaar wordt, weet zeker dat het door haar gefabriceerde foto Marijke Folkertsma lapje (rood met blauw-oranje kaders) niet zomaar in een hoek verdwijnt. „Ik ga het denk ik als prikbord gebruiken." Van der Lelie, oorspronkelijk Goese, is net als haar collega-cursusleider op ver schillende manieren (spinnen, verven en weven) bedreven met wol. „Maar het leuke aan vilt is dat het heel snel resul taat geeft. Dat zie je hier nu toch ook. En het is heel creatief. Je kunt er van al les bij doen. Dat laatste maakt dat vilt veel meer is dan dat kriebelig ogende, stugge materiaal - dat wijduit blijft staan in plaats van soepeitjes neer te dwarrelen. „Je kunt het bijvoorbeeld combineren met zijde. Of heel dun doen. Dan is het prima te gebruiken voor kleding." Vandaag en morgen wordt in Ecoseope een tweedaagse cursus gehouden met als thema 'Van schaap tot sjaal'. Van der Lelie en Libochant geven een spin- en viltdemonstratie. Beide dagen duren van 10.00 tot 16.00 uur. Quiz over boomschijven Demonstratie tegen rechtse tocht MIDDELBURG - De anti-racistische stichting Bravo uit Oost-Souburg houdt een tegendemonstratie tegen de Na tionalistische Volksbeweging. Net als de NVB gaat Bravo op zaterdag 11 november demonstreren in Middelburg, maar dan om duidelijk te maken dat zij geen bezwaar heeft tégen de bouw van een moskee aan de Stromenweg. Bravo laat weten dat zij dezelfde route op hetzelfde tijd stip wil afleggen als de NVB. Die trekt vanaf 13.00 uur vanaf het station naar de Stromenweg en keert via dezelf de weg terug naar het station, waar de demonstratie om 15.00 uur eindigt. De NVB heeft de demonstratie tegen de bouw van de mos kee aangemeld bij de gemeente Middelburg. Die moet nog besluiten of de demonstratie mag doorgaan. Dat gebeurt op zijn vroegst eind volgende week. Voor demonstraties is geen vergunning nodig. Wel geldt een meldplicht. Een demonstratie moet uiterlijk 48 uur voor het begin worden gemeld bij de gemeente. De burge meester kan wel beslissen een demonstratie te verbieden als de openbare orde en veiligheid erdoor in het geding komt. Dat kan het geval zijn bij meerdere demonstraties op hetzelfde tijdstip en op dezelfde locatie. Of de aangekondigde tegendemonstratie van Bravo reden is beide tochten te verbieden, staat niet op voorhand vast. Volgens de betrokken ambtenaar van de gemeente Middel burg wordt de melding van NVB op dit moment beoor deeld. Kreeft naar slowfoodbeurs GOES - De Oosterseheldekreeft vertegenwoordigt Neder land op Terra Madre, de internationale slowfoodbeurs in Turijn. Op het Italiaanse evenement staat de Oosterseheldekreeft naast andere Nederlandse vertegenwoordigers als het Chaams Hoen, de Westlandse Druif en het Drents Heide- schaap, producten die, in tegenstelling tot fastfood, vol gens de organisatie authentiek geproduceerd worden op kleine schaal. Ook staan ze voor het behoud van traditio nele eetcultuur. Terra Madre wordt van 26 tot 30 oktober gehouden en trekt naar verwachting 150.000 liefhebbers van slow food. Drankrijder betrapt BURGH-HAAMSTEDE - Een zestigjarige automobilist uit de gemeente Borsele is in de nacht van maandag op dinsdag betrapt op rijden onder invloed. De man werd rond half vijf in de ochtend aangehouden op de Kraaijensteinweg bij Burgh-Haamstede. Hij moest blazen en daaruit bleek dat hij 2,4 maal te veel alcohol ge dronken had als is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van zes uur. Nieuwe familiekamers Lievensberg BERGEN OP ZOOM - Ziekenhuis Lievensberg heeft de fa miliekamers op de afdeling intensieve zorg en hartbewa- king vernieuwd. De Vrienden van Lievensberg en de verpleegkundigen van de afdeling konden de verouderde inrichting van de kamers vervangen met giften uit het bedrijfsleven. In de kamers kunnen familieleden van ernstig zieke patiënten zich terugtrekken en logeren. in herfstvakantie door Wendy van den Hurk Rob Verboom eet elke dag rookworst. Die van hem zijn de beste van het land. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37