Inwoners erg betrokken bij dorp 1 1 PZC Het is mijn hobby en mijn brood Tellingen de Poel stil na vernieling meetapparatuur Onderzoek naar leefbaarheid in kleine kernen van Borsele Blauw moet grijs zijn i ,11 Museumnacht in Goes HnnrCornelleke Blok HEINKENSZAND - Het zit wel goed met de sociale betrokken heid in de kleine dorpen van de gemeente Borsele. Over de voor zieningen zijn de inwoners min der tevreden. Dat blijkt uit de eerste resultaten van het leef- baarheidsonderzoek dat de Uni versiteit van Amsterdam in april dit jaar uitvoerde. Vijftig studenten Sociale Geo grafie onderzochten de leefbaar heid in de dorpen 's-Heeren- hoek, Lewedorp, Driewegen, Oudelande, Kwadendamme, Nis- se, Ovezande en Nieuwdorp. Eén van de aanleidingen is de in voering van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) op 1 januari 2007, omdat daar mee de zelfredzaamheid van mensen steeds belangrijker wordt. Daarnaast wilden de stu denten de resultaten vergelijken met een soortgelijk onderzoek, dat vijftien jaar geleden gehou denis. Zo'n zestig procent van de on dervraagde inwoners zegt vrij willigerswerk te doen. Daar naast zegt een groot deel van de mensen dat ze zich betrokken voelen bij hun dorp en dat ze be reid zijn hun naasten te helpen. Rooskleurige resultaten, zou je zeggen. Universitair docent R. Thissen, die het onderzoek leidt, heeft toch wat bedenkingen. „Er is bij dit soort vragen een grote kans op sociaal wenselijke antwoor den." Dat betekent dat er een verschil kan zijn met de dage lijkse praktijk. Pluim De gemeente Borsele krijgt van de inwoners een pluim, want een groot deel van de inwoners vindt dat de gemeente voldoen de doet voor het dorp. Dat is een veel positiever beeld dan vijf tien jaar geleden. Thissen: „Het is een verrassend resultaat als je het vergelijkt met de landelijke trend, waaruit blijkt dat bur gers kritisch zijn over de over heid." Wethouder M. Vermue (CDA) is blij met die uitkomst. Seniorenbingo in Goes GOES - Stichting buurtwerk Goes-Zuid houdt wij dagmid dag weer een seniorenbingo. Het evenement vindt plaats in buurthuis De Pit, Appelstraat 2a in Goes. De aanvang is om 14.00 uur. Party-avond in De Spinne Goes GOES - In wijkgebouw De Spin ne in Goes is vrijdagavond een party. Op de party die om 19.30 uur be gint, wordt een show gegeven van moderne kleding, exclusie ve sia'aden en bijbehorende ma ke up voor de komende feestda gen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12i00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES -Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „We hebben de afgelopen jaren veel geïnvesteerd. Het is goed om te zien dat het nu vruchten afwerpt." Daarnaast hebben de onder vraagden meer vertrouwen in de dorpsraden. Die hebben nu daadwerkelijk wat in te bren gen bij de gemeente, denken de ondervraagden. „Dat heeft denk ik ook te maken met het mo ment waarop het onderzoek ge houden is", relativeert H. van Dam van de dorpsraad Nieuw dorp. „Er speelden toen veel za ken, waardoor er veel publici teit was." P. de Moor van de dorpsraad 's-Heerenhoek is het daarmee eens. „Het postieve re sultaat komt ook doordat er vijf tien jaar geleden maar weinig dorpsraden bestonden in de ge meente." Vandalisme Alhoewel de meeste mensen met veel plezier in hun dorp wonen zijn ze vaak minder tevreden over de voorzieningen in hun woonplaats. De inwoners voelen zich achtergesteld in vergelij king met 's-Gravenpolder en Heinkenszand. Met name het openbaar vervoer scoort onvol doende. Daarnaast blijkt dat mensen meer overlast ondervin den. Zo is de overlast van vanda lisme flink gestegen sinds 1991. „We weten niet wat daar de oor zaak van is, Wel is bekend dat vandalisme een gevoeliger on derwerp is geworden, Het kan ook aan de beleving van mensen liggen", analyseert Thissen. Het onderzoeksteam van de Uni versiteit van Amsterdam gaat in de komende maanden verder met het onderzoek. In het voor jaar van 2007 moeten de defini tieve resultaten bekend zijn. GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden kan geen verkeers- metingen meer uitvoeren in De Poel, omdat afgelopen week en weekend verschillende meet apparaten zijn vernield. De kans is groot dat volgende week medewerkers worden ingezet. Omdat momenteel werkzaamhe den plaatsvinden aan het via duct over het spoor aan de N254 - met de nodige vertraging als gevolg - heeft het waterschap wegen in de Poel afgesloten. Zo moet worden voorkomen dat te veel mensen deze als sluipweg gaan gebruiken. In eerste instantie werd alleen de Wissenkerkseweg bij 's-Heer Arendskerke afgesloten, maar sinds vorige week mogen auto mobilisten tussen 07.00 en 09.00 uur en tussen 13.00 en 18.00 uur ook niet meer over de Sinouts- kerkseweg (de weg bij het Poel- bos, die over de snelweg gaat) rijden. Metingen hadden uitge wezen dat er dagelijks meer dan 3100 auto's reden. Afgesproken was dat de boel bij 3000 ver keersbewegingen dicht zou gaan. De metingen zouden gedurende de afsluiting gewoon doorgaan, omdat het waterschap controles wil gaan uitvoeren als toch nog te veel mensen over de wegen blijven rijden. Zo maakten twee weken geleden 812 automobilis ten per dag gebruik van de Wis senkerkseweg. Zodra dit er ne genhonderd worden, beginnen de controles en kunnen er boe tes worden uitgedeeld. Voor de Sinoutskerkseweg ligt de grens bij vierduizend bewegingen. Het schap heeft echter een pro bleem: de apparatuur aan beide wegen is vorige week en afgelo pen weekend vernield. Een voor lichtster zegt niet te weten of het om mensen gaat die de tellin gen bewust willen ontregelen. „Dat ligt voor de hand, maar het kan ook gewoon om balda digheid gaan. Het gebeurt regel matig dat onze apparatuur wordt vernield." Bewaken Het waterschap denkt erover om volgende week medewerkers in te zetten om de tellingen te hervatten. Die mensen hoeven overigens niet te gaan turven. Ze krijgen meetapparatuur mee, maar zullen die gedurende de telling bewaken. Ook aan de Gerbenesseweg tus sen 's-Heer Abtskerke en Nisse blijft het schap de auto's tellen. Als daar de grens van 1500 wordt overschreden, wordt ook die weg bepaalde uren van de dag afgesloten. „We hebben één keer boven die grens gezeten, maar dat was tij dens de vele afsluitingen op de A58", aldus de woordvoerster. „Dat vinden we niet representa tief. Na de werkzaamheden op de snelweg nam het sluipver- keer weer af." Er zijn overigens veel automobi listen die gedurende de afsluitin gen gewoon over de genoemde wegen kunnen blijven rijden. Het waterschap heeft tot nu toe tweeduizend ontheffingen ver leend aan mensen die kunnen aantonen dat ze er belang bij hebben om door de Poel te rij den. GOES - Voor één keer is Histo risch Museum De Bevelanden in Goes aanstaande zaterdag ook 's avonds geopend. Verhalenver tellers brengen de collectie tot leven. Burgemeester D. van der Zaag onthult een nieuwe gas lamp en twee gevelstenen. De eerste Goese Museumnacht is de afsluiting van de week van de geschiedenis, die maandag be gonnen is. De hele week kunnen bezoekers gratis naar binnen. Van half acht tot twaalf uur is er zaterdagavond van alles te doen in het museum. Verschil lende verhalenvertellers zijn té gast. Koen van Rooijen, conser vator van het museum, brengt het beleg van Goes tot leven; Jan Kuipers vertelt over de wa tersnoden. Jan-Kees Goud en Susan Bakx houden het Zeeuws meisje in ere. Van der Zaag onthult om 21.00 uur op de binnenplaats een nieu we gaslamp en twee gevelste nen. Ook aan de kinderen is geT dacht: voor hen zijn er twee nieuwe speurtochten opgezet. door Maurits Sep MIDDELBURG - Dat lichte blauw is inderdaad wel wat te li la geworden, geeft Marjanne Haars toe. Maar verder vindt zij de nieuwe kleuren op de kozij nen van haar winkel prachtig. De gemeente Middelburg denkt daar heel anders over. Die vindt het blauw op het houtwerk van natuurvoedingswinkel Broeder Ludovicus in de Lange Delft maar niks. De welstandscommis sie heeft Haars gewaarschuwd dat dit erstig in strijd is met de welstandseisen. Haar pand be hoort namelijk tot het be schermd stadsgezicht. Grijs is het kleuradvies, eventueel antra ciet. Vier weken heeft zij gekre gen voor een herstellende schil derbeurt. Haars is het niet van plan. Het lila-achtige blauw wil ze nog wel aanpassen, maar het donkere blauw niet. „Je ziet zo'n zelfde kleur ook op de straatnaambordjes. Ik vind het dus best passen." Haars heeft inmiddels ruim tweehonderd handtekeningen verzameld van mensen die het met haar eens zijn. „Sommigen vinden de kleur ook niet mooi, maar die vinden wel de brief van de gemeente belachelijk." Haars geeft toe dat ze vooraf geen toestemming heeft ge vraagd. „Ik had natuurlijk de of ficiële weg moeten bewandelen, maar dat duurt altijd zo lang. Bovendien heeft de gemeente schijnbaar al veel eerder gezien wat we deden. Waarom heeft toen niemand gewaarschuwd?" foto Ruben Oreel STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 13.30 - 17.00 uur: Taxatiedag Zeeuwse Veilinghuis; BIEZELINGE -Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Kin- der-doe-dag en demonstratie diverse ambachten; 14.00-15.45 uur: Extra voor stelling van Poppentheater Sim Bolus; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, agenda 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit com petitie; 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur; Seniorensoos; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur Hout- snijclub; 09.30-11.30 uur: Koers- bal;13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Expositie Fruit op zijn Kant, demonstraties naaldkant en kant klossen door de Kantklosgroep; KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 14.00 uur; Bingomiddag voor ouderen; Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewegen voor senio ren Gymnastiekvereniging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 09.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Oesterschelp, 09.45 uur: Va- kantiebijbelclub; Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur:Oude- renmiddag; 19.30 uur: Zendingsavond Gereformeerde Gemeente Waarde; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Beatrixhaven, 09.30 uur: Af vaart beleving en natuurvaart. Reserve ring 06-22089393. Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zingen met oude renkoor Vredelust. Advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl woensdag 18 oktober 2006 Rob Verboom eet elke dag rookworst. Die van hem zijn de beste van het land. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Hoe hij ze het liefst zelf eet? Met zuurkool, spekjes, eisbein, cas- selerib en zuurkoolschijven. En je hoeft hem er niet eens 's nachts voor wakker te maken. Dat is hij toch wel. Als Vlis- singen slaapt, staat Rob Verboom nog rookworsten te drogen. Maar hij mag zich dan wel mooi rookworstkampioen van Nederland noemen. Al jaaaren. Je zou zomaar twijfelen: verkopen ze nou vlees of bekers? De etalage van sla gerij Verboom in de Scheldestraat staat er vol mee. „Het zijn er 43", zegt moe der Adrie trots. „Nee, wacht, 47Hij heeft er natuurlijk weer vier bij gekre gen". En ze kijkt nog trotser. Haar zoon Rob (44) is onoverwinnelijk rookworstkampioen van Nederland. Maar wint hij nou al 22 jaar, of 23? „Hier heb ik een beker van 86, hier een van 85..." Adrie blijft maar tellen. Van Rob hoeft het niet zo. De kampioen is bescheiden. „Ach, het geeft voldoening, maar rookworst is ook gewoon een mooi product. Het is mijn brood." Vanaf het moment dat Rob Verboom meedoet aan de verkiezing voor de bes te rookworsten van Nederland, in rook- worstenstad Arnhem, wint hij prijzen. In het begin zilver, later goud. Steeds meer goud. „Van de jury moet je het hebben. Dat zijn dikwijls oude slagers, echte vaklui. Hun beoordeling, daar leer je nog het meest van. En zo word je steeds beter. Of niet. Want sommige sla gers lijken het nooit te leren." Verboom wel. In 2003 werd hij de aller- allerbeste en vanaf dat jaar haalde hij wel steeds het hoogste aantal punten, zoals ook de jaren ervoor, maar ging toch een ander slager er met de beker vandoor. Ook dit jaar. „Iedereen van de top had vier tienen, en een negen. Ook ik. Dat ene punt mist ik door een stukje gelei in een worst. Zo groot' als een spel denknopje, ze moeten streng zijn. Maar goed, toch weer vier keer goud." Verboom leerde het vak van zijn vader. Johan Verboom verkoopt zijn vlees al bijna dertig jaar in Vlissingen, en daar voor ook al vijftien jaar in Rotterdam. Zijn zoon wilde eigenlijk helemaal geen slager worden. „Formule 1-coureur, dat wilde ik worden. Of in elk geval iets met auto's. Ik ging naar de technische school, maar daar had ik het na een half jaar al zo slecht naar mijn zin dat mijn vader zei: kom maar bij ons in de zaak. Op mijn vijftiende ging ik naar de sla gersvakschool en op mijn twintigste had ik alle mogelijke papieren binnen. Toen ben ik nog naar Duitsland gegaan, waar toch de beste worsten vandaan ko men. Ik wilde alleen het beste." Valddioot Rob is inmiddels 44. Hij heeft zijn va der rookworsttechnisch ingehaald, zegt die. „Ik ben nooit zo van het wostenma- ken geweest. Ik ben meer van het pre senteren, van het winkelgebeuren. Rob is van de worstenmakerij. Hij is snel en secuur tegelijk. Nee, die flanst niet zo maar wat aan. En hij werkt hard. Een echte vakidioot. Vaak komt hij pas om twee uur 's nachts naar boven." Dat moet Rob zijn vader nageven. „Nu het wat kouder begint te worden, werk ik 100,110 uur per week. Maar dan ver kopen we ook zeker duizend worsten. foto Ruben Oreel Gistei'avond bijvoorbeeld, ben ik om middernacht begonnen met worsten stoppen. Om vier uur was ik klaar met afbinden. Vervolgens heb ik de rook- kast volgegooid en toen begon het ro ken en drogen. Ik heb even geslapen en om zeven uur stond ik weer beneden. De worsten moesten gekookt." Rob trekt het deksel van de kookketel. Hij dompelt een rookworst onder. „Dit zijn er vierhonderd. Het resultaat van een nacht doorwerken. Je kunt me een vakidioot noemen. Vorig jaar ging ik voor het eerst in dertien jaar op reis. Dit jaar gaat het weer niet lukken. Soms heb ik er ook de balen van. Maar mijn werk is ook gewoon hobby. Als ik van deze hammen iets moois kan ma ken, houd ik echt van mijn werk." En dan zijn rookworsten. „Ik heb klan ten uit Westkapelle, Domburg. Ze ko men zelfs helemaal uit Heinkenszand en Goes hier, alleen voor de worsten. Laatst hoorde ik van vaste klanten dat ze een tas met vlees waren vergeten mee te nemen op vakantie naar Spanje. Zon de van het vlees, dachten ze. Maar de huisoppassers hadden alles opgegeten en stonden een dag later alweer in de winkel. Want die rookworsten, die von den ze toch wel heel erg lekker." Brand in loods Kapelle KAPELLE - Door snel ingrijpen heeft de brandweer gis teravond voorkomen dat een bedrijfspand aan de Rijks weg in Kapelle in vlammen is opgegaan. De brand bij Deba, een dealer van bedrijfswagen, werd kort voor tien uur gemeld. Aanvankelijk leek het om een binnenbrand te gaan, later werd gesproken over een zeer grote brand. Omdat de loods vol rook stond, was de brand haard moeilijk te vinden. Ook de omvang van de brand en de risico's van uitbreiding waren moeilijk in te schatten. Bovendien bevonden zich gevaarlijke stoffen in de loods. Uit voorzorg werden behalve uit Kapelle brandweereen heden uit Wemeldinge, Goes en de gemeente Borsele inge schakeld. Snel optreden zorgde er voor dat de brand, die was ontstaan in een meterkast, zich niet kon uitbreiden. Na anderhalf uur was het vuur onder controle. Demonstratie tegen rechtse tocht MIDDELBURG - De anti-racistische stichting Bravo uit Oost-Souburg houdt een tegendemonstratie tegen de Na tionalistische Volksbeweging. Net als de NVB gaat Bravo op zaterdagmiddag 11 november demonstreren in Middel burg, maar dan om duidelijk te maken dat zij geen be zwaar heeft tegen de bouw van een moskee aan de Stro- menweg. Bravo laat weten dat zij dezelfde route op het zelfde tijdstip wil afleggen als de NVB. De NVB heeft de demonstratie tegen de bouw van de moskee aangemeld bij de gemeente Middelburg. Die moet nog besluiten of de demonstratie mag doorgaan. Dat gebeurt op zijn vroegst eind volgende week. Voor demonstraties is geen vergunning nodig. Wel geldt een meldplicht. De burgemeester kan wel beslissen een de monstratie te verbieden als de openbare orde en veilige heid erdoor in het geding komt. Dat kan het geval zijn bij meerdere demonstraties op hetzelfde tijdstip en op dezelf de locatie. Of de aangekondigde tegendemonstratie van Bravo reden is beide tochten te verbieden, staat niet op voorhand vast. Vol'gens de betrokken ambtenaar van de gemeente Middelburg wordt de melding van NVB op dit moment beoordeeld. Vlissingse veelpleger bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 34-jarige veelpleger uit Vlissingen voor verkeersdelicten bij verstek veroor deeld tot 68 uur werkstraf en zes maanden rijontzegging. Officier van justitie E. Bethlemen eiste 34 dagen gevange nisstraf en zes maanden rijverbod. De man had tot giste ren een strafblad met dertig pagina's, maar hij wordt nog wel als een kansrijke veelpleger beschouwd. De Vlissin- ger reed 20 april in Middelburg dronken op een snorfiets; Het alcoholgehalte bleef beperkt tot 380 microgram. Aan het onverzekerd rijden op de snorfiets tijdens een rijont zegging werd zwaarder getild. Huizen Scharendijke in zicht SCHARENDIJKE - Er gloort hoop voor de bouw van zes tien nieuwe huizen aan de Dijkstraat in Scharendijke. De gemeente heeft de laatste bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan weerlegd en vrijstelling afgegeven. Daarl mee is de weg vrijgemaakt om de bouwvergunning aan te vragen. Wethouder R. van der Wekken hoopt dat de bouw over een half jaar kan starten. De planontwikkeling heeft daarmee ruim zeven j aar geduurd. door Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33