Illusie met weinig tekst PZC Toon Hermans was liedjesman Underground past goed bij Osdorp Posse woensdag 18 oktober 2006 swb26 Het is alweer tien jaar gele den dat zich op het befaam de festival in het Belgische Tor hout een grote groep Nederlan ders voor het podium verzamel de voor de openingsact. De Bel gen keken in eerste instantie wat vreemd op. Het gros vroeg zich even af waar Mokum nou ei genlijk lag, maar beukte daarna vrolijk mee op de logge hardco re hiphopbeats en recht voor je kanis raps van de Osdorp Posse. De Amsterdamse nederhiphop- bancl van rappers Def P, Ijsblok en King en beatproducer Seda iwas op dat moment in de under- groundscene al een begrip, maar mocht op de grote festivalpodia zich ook aan een breder publiek presenteren. Een paar jaar later volgde met Origineel Amster dams - een hommage aan hun geliefde thuishaven - zelfs een bescheiden top 40-hit en Def P deed met andere gezelschappen (De Beatbusters, Onderhonden en de Sprooksprekers) en als te kenaar van zich spreken. De un- dergroundscene werd echter nooit uit het oog verloren. „Die scene past wel bij ons. Wij zijn niet van die typische 'bn'ers' en willen dat ook niet zijn. Ons werk is niet geschikt voor massa consumptie", vertelt Def P. Zijn in 1986 opgerichte band speelt zaterdag in Kalashnikov in Terneuzen. Osdorp Posse mag zich pionier in Nederlandstalig hiphopland noemen. Die stro ming werd gaandeweg steeds commerciëler, maar de Posse houdt zich daar bewust verre van. Def P: „Ik vind de geloof waardigheid van mijn teksten erg belangrijk. En dat gaat naar mijn idee niet samen met aller lei stompzinnige commerciële hcties." En dus voelt Def P (oftewel Pas cal Griffioen) zich juist in cen tra als Kalashnikov kiplekker, al blijft hij strijden voor meer waardering van bands uit het clubcircuit. „De massa zal toch wel voor de hitjes blijven gaan. Maar op basis van inhoud en een kwestie van eerlijk verdelen verdienen de bands zonder hit potentie meer aandacht", aldus DefP. Raymond de Frel Osdorp Posse en Laberinto, za terdag 21 oktober 21,00 uur in Kalashnikov, Terneuzen. Def P. van Osdorp Posse e één zegt cross over, de ander heeft het over een multi disciplinaire voorstelling. Bei den bedoelen ze een optreden waarin meerdere kunstvor men verwezen zitten. Bij de voorstelling Vielfalt van Ja- kop Ahlbom is dat zeker het geval. Muziek, spel, acroba tiek, dans, illusionisme en slapstick komen er in samen. Het resultaat daarvan is mor genavond te zien in Podium 't Beest in Goes. Podium 't Beest in Goes blijkt vaak de plek bij uitstek voor veelzeggend theater met maar weinig woorden. Vielfalt is geen uitzondering. De tekst blijft tot een minimum beperkt, maar het spel appelleert aan zintuigen en emoties. Bedenker van de voor stelling is de van oorsprong Zweedse Jakop Ahlbom. Hij stu deerde in 1998 af aan de mirne- opleiding van Amsterdam. Zijn voorkeur gaat uit naar rare din gen. Hij wil de toeschouwers meezuigen in een bizarre we reld, waarin het ene moment al les normaal lijkt en het andere moment de boel weer op z'n kop staat. Het stuk begint met een lange, in het wit geklede goochelaar die een act doet met pingpong balletjes. Dan vraagt hij een stel uit het publiek om mee te doen aan de truc met de grote ver- dwijnkist. Het meisje stapt in, de kist verdwijnt en ook het meisje blijft weg. Haar verbluf te vriend gaat naar haar op zoek en komt terecht in een ouder wets variététheater. Daarbinnen blijkt alles moge lijk. Op allerlei plaatsen kunnen mensen verdwijnen en weer op duiken. In de loop van het stuk lopen magie en werkelijkheid dan ook steeds meer door elkaar heen. De personen blijken niet alleen op zoek naar elkaar, maar ook naar zichzelf. Het ene moment lijken ze inderdaad volkomen zichzelf, maar ineens verschij nen ze als persoon in vijfvoud op de speelvloer door vijf actri ces in dezelfde jurk op te voe ren. Verder zijn er ook puur acrobatische scènes, waarin een man en vrouw tegen de muur van het café dansen. Volgens programmeur Hens Schot van Podium 't Beest doet de toeschouwer er beter aan alle gebeurtenissen op de speelvloer maar over zich heen te laten ko men, in plaats van te zoeken naar een logisch verhaal. De illu sionaire wereld van Jakop Ahl bom belooft prachtige filmische beelden en veel ontroerende en humoristische momenten. Vielfalt is de vierde voorstelling van Jakop Ahlblom, Naast het maken van eigen voorstellingen, werkt hij regelmatig mee aan an dere theaterproducties bij onder meer Orkater, Roy Peters, Alex d'Electrique en het RO Theater. Ook speelt hij een bijrol in de nieuwe film Ober van Alex van Warmerdam. Ali Pankow Vielfalt van Jakop Ahlbom, verder met Reinier Schimmel, Kelly Hirina en Irene Slotboom, morgen in Po dium 't Beest in Goes, aanvang 20.30 Jakop Ahlbom (reehts) in Vielfalt. foto Stephan van Hesteren De in 2000 overleden Toon Hermans is vooral bekend om zijn conferences. Weinigen weten dat Toon tientallen lied jes heeft gemaakt van internatio nale allure. In het hommagepro gramma Liedjes van Toon, zater dag in de Stadsschouwburg van Middelburg, gaat alle aandacht uit naar Toon als tekstschrijver en componist. Producent Cor Franc borduurt voort op zijn ode aan Ramses Shaffy en het is niet gek dat hij nu al bij Toon Hermans is uitge komen. Franc: „Toon was een echte liedjesman, die alle tek sten en muziek van zijn liedjes zelf schreef. Hij wilde niks lie ver dan een avond lang zingen, al zag het publiek hem het liefst in de rol van de clown. Het was een persoonlijk drama in zijn leven dat hij niet op het podium kon staan als liedjesman." Terwijl hij in Nederland inge deeld werd bij De Grote Drie (met de cabaretiers Wim Kan en Wim Sonneveld), zat Her mans als liedjesmaker interna tionaal veel meer op de lijn van Yves Montand, Cole Porter, Ira Gershwin en Irving Berlin. Pas op het eind van zijn leven durf de Toon zich volledig over te ge ven aan zijn liedjes, wat de twee prachtige cd's Ik zing van het leven en Als de Liefde ople verde. In de show Liedjes van Toon worden bijna veertig liedjes voor het eerst zonder Toon in het theater gebracht. Dat ge beurt door de van cabaret en musical bekende Ellen Evers, Lone van Roosendaal en Ri chard Groenendijk. Voor het grote publiek minder bekende liedjes van de laatste twee cd's worden vertolkt en vier nog nooit uitgevoerde liedjes uit het familie-archief. De melodieën zijn opnieuw gear rangeerd door Bob Zimmerman en worden uitgevoerd door een viermansorkest onder leiding van Nico van der Linden. René van der Velden- Liedjes van Toon door Ellen Evers, Lone van Roosendaal en Richard Groenendijk, zondag in de Stads schouwburg van Middelburg (aan vang 15.00 uur); 12 november in het Oude Luxor Theater te Rotterdam (14.30 uur), 2 december in De Maagd (Bergen op Zoom) en 6 januari in het Scheldetheater Terneuzen ROTTERDAM Brothers in crime. Ronald Brautigam en Melvyn Tan geven een bloemle zing uit de muziekhistorie voor piano vierhandig. Programma van Mozart, Schubert, Saint-Saëns, Debussy tot Milhaud. Concert- en congresgebouw de Doelen, wo 20.15 uur. Manon. Opera. Manon Lescaut, een schuchter meisje, ontwikkelt zich tot een eigenzinnige jonge vrouw. In Ma non (1884) schildert Jules Massenet de tragische lotgevallen van de 'hoofd persoon en haar minnaar met barok ke vormen. Nationale Reisopera. Rot terdamse Schouwburg, wo 20.15 uur. State of Monc releaseparty. Numoon presenteert State of Monc, energieke powerjazz, drum bass, elektroni sche beats en soundscapes. Theater Lantaren Wenster wo 20.30 uur. Atalanta. Hiphop theater. Een groep jongeren pikt het niet langer dat zij aan de zijlijn staan. Een combinatie van theater, dans, multimedia en hip hop; met veertien jonge Nederlandse én Amerikaanse acteurs, muziek van E-life en een videodecor van Waan- zee. Hal 4 di. en vr. 20.15; wo. en do. 14.00 en 20.15; vr. 13 okt 14.00 en 20.15 uur. Cats. Na bijna 20 jaar is de musical- klassieker weer in Nederland te zien met Anita Meijer, Pia Douwes, Antje Monteiro, Vera Mann en Lone van Roosendaal afwisselend in de hoofd rol van Grizabella. Marco Bakker speelt de rol van Old Deuteronomy, nieuwe Luxor Theater wo, do, vrij, za en di 20.00 uur; zo 14.00 en 19.00 uur. Woord. Twee architecten reconstrue ren de oude synagoge van Cordoba. Ze stuiten daarbij op het verloren ge heim van de Cordobese gulden snede. Firma Rieks Swarte. Rotterdamse Schouwburg, wo en do 20.30 uur. Jazz Meets The World. Op de afgelo pen tournees in Zuid Amerika heb ben Mike del Ferro en Olaf Keus vo rig jaar met Ceumar samengewerkt in Brazilië. Deze optredens werden aanleiding voor een tournee in Neder land en België. Concert i.s.m. Stich ting Jazz International Rotterdam. Theater de Evenaar do 20.15 uur. Ballast. Een voorstelling waarbij tek sten en dans over elkaar heen buite len. Acteur Jack Woutërse zal op to neel met een groep mannelijke top dansers de confrontatie aangaan. Dansity Amsterdam. Theater Lantaren Wenster do 20.30 -uur. Richard HI. ro theater. Shakepeares portret van een gewelddadige oppor tunistische carrièremaker als tragi sche held. Vertaling: Gerrit Komrij. Regie: Andreas Kriegenburg. Rotter damse Schouwburg, do en vrij 20.15; zo. 16.30 uur. Cry love. Nanine Linning maakt een choreografie over de mens die voort gestuwd wordt door instinct, driften en emoties. Lewis Productions. Rot terdamse Schouwburg, vrij en za 20.30 uur. Benjamin Herman 4-tet. Winnaar van een Edison en Boy Edgar Prijs Met zijn nieuwe kwartet brengt hij een mix van surf, gitaar en cocktail- jazz. Concert- en congresgebouw de Doelen, vrij 20.30 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest. O.l.v. Heinrich Schiff. Haydn - Twee de celloconcert, Schreker - Kammer- symphonie, Mahler - Totenfeier. Con cert- en congresgebouw de Doelen, vrij 20.15; zo. 14.15 uur. Love Marriage. Trouwbeurs met modeshows. Ahoy' za en zo. Absolutely Stereo. Dance. Miss Moni ca invites... Benny Rodgrigues, Viccc, VJ Ottograph en MC Miss Bunty. Off_Corso za 22.00-05.00 uur. The 4Horseman. Rhythm blues uit Nederland. Bluessocieteit L'Esprit za 20.30-02.00 uur. Roberto Rodriguez Septeto Rodri guez. Drummer, arrangeur en compo nist Roberto Juan Rodriguez smelt op een bijzondere manier Joodse en Cu baanse muziek samen op de nieuwe cd Baila! Gitano Baila!. Theater Lantaren Wenster za 21.00 uur. Quatro Ventos. Bezetting: Emanuel Pessanha (zang en gitaar), Wout Pen- nings (gitaar), Aili Deiwiks (viool), Bob Wisselink (contrabas). Theater de Evenaar za 20.15 uur. Wings of wax Click pause silence Wereldpremière. Wereldpremière van Jacopo Godani. Jirf Kylian presen teert twee topstukken: Click pause si lence en Wings of wax (1997). Neder lands Dans Theater 1 Rotterdamse Schouwburg, zo, 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest. O.l.v. Heinrich Schiff. Haydn - Twee de celloconcert, Schreker - Kammer- symphonie, Mahler - Totenfeier. Con cert- en congresgebouw de Doelen, zo 20.15; zo. 14.15 uur. While we were holding it together. Ivana Müller is nieuwsgierig naar nieuwe theatrale vormen. Ze maakte een voorstelling met één beeld van vijf roerloze performers. Toch ont staat er een verhaal en klinken er meerdere betekenisniveaus door. Rot terdamse Schouwburg, di 20.30; di. try-out, do. première uur. Ensemble Multifoon: Van oerklanken tot hemelse klokken. Ensemble Multi foon brengt bewerkingen van gewij de muziek bestemd voor kathedralen en nieuw gecomponeerde muziek geïnspireerd door oosterse en wester se rituelen. Theater Lantaren Ven ster di 20.30 uur. ANTWERPEN Het Klokhuis en Het Appeltje: Bertolt Brecht, een geniale gek, thea tervoorstelling en hommage met ver halen en poëzie van Brecht, met Fran se chansons door Jessie De Caluwe en Ludo Vandeau, Bruno De Castro en Lode Vercampt, wo. Klokhuis 20.30 uur; Schone Woorden, theater over het leven, van en door Warre Borg- mans en Jokke Schreurs, do. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur, zo. 15 uur; Liefdesbrieven, theater over een cor respondentie tussen twee,mensen, die uitgroeit tot een liefde op papier, door Tine Ruysschart en Jo Decalu- we, do. vr. en za. Het Appeltje 20.30 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in de Bourla: Mefiso for Ever, theaterparabel van Guy Cassiers, naar de roman Mephi- sto van Klaus Mann, door Het Toneel huis, wo. do. vr. en za. 20 uur, zo. 15 uur; Tintagiles, videoperformance met de afwezigheid als thema, naar Maurice Materlinck van De Filmfa briek door Toneelacademie Maas tricht, do. vr. za. zo. en di. 19 uur; Kwartet, van Peter Missotten, geba seerd op Les liaisons dangereuses, do. vr. za. en zo. 20.30 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Reünie: theater over mensen die eik aars pad blijven kruisen, door het ca baretduo Aron Wade en Bert Van Poucke, do. en za. 20.30 uur; De Chaostheorie, theater van Fritz van den Heuvel, vr. 20.30 uur; Chateaux Marginaux: Le retour de Madame de Coeur Brisé: voortzetting van het to neelstuk over de familie Coeur Brisé, van en met David Davidse en Karin Struyf en met begeleiding van pianist Staf, wo. do. vr. za. en zo. 20.30 uur; Rosalie Niemand, monoloog van Jan De Vuyst naar het boek van Elisa beth Marain over een vijfjarig meisje dat onterecht wordt opgesloten in een tehuis voor geesteszieken en na vijftig jaar vrij komt, vertolkt door Nicole Gielman, do. vr. en za. kelder theater 20.30 uur Voorstellingen in de Arenberg: Spotnightweekend, comedie, vr. en za. 20.15 uur; De kus van de spin- vrouw, bewerking van de roman El beso de la muger arana van de Argen tijnse schrijver Manuel Puig door Maaike Neuville Charlotte Vander- meersch, ma. en di. 20.30 uur. Voorstellingen in Roma en Rataplan: Zaal Cleopatra, theatervoorstelling in het kader van DansAnt, een pro ject over populaire dans in Antwer pen door MartHalk, wo. Rataplan 15 uur; Dirk Van Esbroeck en Solo Slim met De zee van Azov, dubbelconcert met repertoire uit de Jiddische, Turkse en Bulgaarse traditie, vr. Rataplan 20.30 uur; Jazzconcert door het kwartet Jaz- zisfaction, za. 20.30 uur. Voorstellingen De Singel: Brice Leroux Continuum - Quintet en Solo, choreografie voor vijf dan sers, wereldpremière, van choreogra fie Solo, waarin Leroux alleen danst, wo. do. en vr. 20 uur; Frank Braley, pianoconcert met werk van Gurtag, Schubert, Mozart, Ravel en Gers hwin, za. 20 uur; Méditerranée, con cert met werk van Mozart, Rodrigo en Mendelssohn, door het Symfonie Orkest Vlaanderen o.l.v. Salvador Mas Conde m.m.v. José Miquel More no, gitaar, zo. 15 uur. Concerten in de Kon. Elisabethzaal: 100 Zigeuner Violen, concert van het Boedapest Zigeuner Symfonie Orkest met traditiegetrouwe vioolmuziek van zigeuners en werk van grote klas sieke componisten, wo. 20 uur; Con cert met Britten Serenade voor tenor en hoorn en Symfonie nr. 10 van Sjostakovitsj door DeFilharmonie o.l.v. dirigent Takuo Yuasa met. Ti mothy Robinson, tenor en Eliz Er- kalp, hoorn, vr. 20 uur. Night of the Proms: Door het orkest II Novecento o.l.v. Robert Groslot, 't singende koor Fine Fleur, John Miles en zijn Electric Band, Texas, Tears for Fears en tenor Tony Henri, vr. en za. Sportpaleis 20.30 uur. Cabaret Wim Helsen presenteert Bij mij zijt ge veilig. Als je mistroostig bent en niet goed weet waarom. Als je van de wereld niet veel snapt, en van de mensen nog minder. Als je niet krijgt wat je vindt dat je verdient omdat ze u niet zien staan. Als je de dingen kapot wilt slaan maar niet durft van wege de gevolgen. Dan biedt de Vlaamse cabaretier een veili ge thuishaven. Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Liederen Camerata Trajectina zingt liederen van Jacob Obrechtop teksten van Gerrit Komrij. Jacob Obrecht, een van de belangrijkste representanten van de Frans-Vlaamse polyfone school van eind 15e, begin 16e eeuw en vermoedelijk afkomstig uit Bergen op Zoom of om geving, was vorig jaar de centrale componist van het Utrechtse Festival Oude Muziek. In dit programma staande liederen van Obrecht centraal, op nieuwe teksten van Gerrit Komrij. Die zal aanwezig zijn om het geheel van uitleg te voorzien, Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Galaconcert Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg verzorgt een galacon cert met Gé Reinders. Het programma voor de pauze wordt verzorgd door de ver- schillende orkesten van de vereniging, zoals slagwerkgroep en groot orkest. Na de pauze volgt het gedeelte met de Lim burgse zanger Gé Reinders. Die zingt in het eigen Roer- monds dialect een selectie uit de cd Bloas mich noa hoes. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Miss Midler Zeeuwse muzikanten en dansers presenteren de theatershow NowMiss Midler. Het programma is gebaseerd op de originele show van Bette Midler uit 1977, uitgevoerd door Femke de Keizer, samen met drie achtergrondzangeressen, een funky band van zes - musici met blazerssectie. De dans wordt uitgevoerd door stu dio Free, olv Lia Sorber. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Bluesroute Veertien bands spelen tijdens de dertiende Bluesroute. De opening is in handen van The Seatsniffers in Podium 't Beest. Verder werken mee: Dede Priest The Backbones (Bolsjoi), Big Dez (Café Baarends), Rob Orlemans Half Past Midnight (Heartbreak café), Barf ley's (In de vrijbuiter), Stinckey Lou The Goon Mat (Murphy's Corner), Reverend Hotrod His Praised Sinners (La strada), Philippe Menard (De snor), Coen Wolters Band (De Pompe), The Bandox (Pa ke Sake), The Jumping Jerks (The new inn), Meerman/Schipper De Bruin (Backstage), Jeroen Sweers boogie woogie band (De Kookclub), Dicky Greenwood band (Brasserie d'Anvers). Diverse locaties, Goes, 20.30 uur ZATERDAG Circus Circus Althoff heeft zijn tenten opgeslagen. Zie woensdag.- Terrein naast NS Station, Vlissingen, 15.00 en 19.30 uur j Minstreel Fragmenten uit Karei ende Elegast worden voorgedragen met muziek, in een nieuwe hertaling van Anke Passenier. Anke Passenier (1956), geboren en getogen in Middelburg, studeerde theologie in Utrecht en specialiseerde zich in middeleeuwse teksten op het gebied van ketterij, mystiek en vrouwen. De op rijm bewerkte tekst is onderdeel van een project, waarbij fragmenten uit het verhaal - omlijst met muziek - door een minstreel worden voorgedragen. Mede werkers zijn actrice Trix Ruske en instrumentaliste Frens Vossen. Vijf fragmenten worden voorgedragen, afgewisseld l met enkele speciaal geselecteerde middeleeuwse muziek- I stukken. De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Concert Maria Eeuwema (zang) en Anko Vleugel (orgel en piano) con certeren. Het programma bestaat uit werken van Haydn, Mozart, 1 Bach en Mendelssohn. Kleine Kerk, Veere, 16.00 uur Visserskoor Het Christelijk Urker Visserskoor Crescendo verzorgt een concert. Dirigent is Louwe Kramer. Aan het orgel zit de vaste begelei; der Harm Hoeve. Er wordt gecollecteerd voor de bouw van I een middelbare school in Colombia. Maria Magdalenakerk, Goes,19.00 uur Blijspel De toneelvereniging Kom t'r us ni kiek'n brengt het blijspel Vissen, drugs en diarree op de planken. De humor viert hoogtij ondanks moderne problemen, zoals1 drugs, de invloed van milieuorganisaties, en als een rode draad loopt door het hele het stuk het ongemak van diarree,) De Zaete, Yerseke, 19.30 uur. Voederbietels Jovink en de Voederbietels presenteren hun nieuwe cd. Bovendien viert de band zijn tienjarig bestaan. Surrender verzorgt het voorprogramma. Zeelandhallen, Goes, 20.00 uur Veronica De Koninklijke Muziekvereniging Veronica uit Zuidzande en het Interkerkelijk Gospelkoor Glorify uit Middelburg ver zorgen een concert. Veronica opent hiermee het concertseizoen 2006-2007. Vorig jaar gaven de twee ensembles al een concert in Amemuiden., St Baafskerk, Aardenburg, 20.00 uur Circus Het Circus Caprioli brengt een voorstelling, waarin traditio neel circus gecombineerd wordt met hedendaagse muziek, mime en comedy. Met acrobatiek van Capucci Volante, fakirshow van de Ver schrikkelijke Mendozies, magie van Francesco, clownerie van Ali en Alina en het circusorkest de Caprioli All Stars. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Dansshow Bardar Danseteater uit Oslo presenteert The Dancing Man- A Tribute in Concert. Deze show is een eerbetoon aan choreograaf Bob Fosse. In totaal 28 musicalhits uit Chicago, Sweet Charity, Little Me The Pajama Game, de filmmuziek van Cabaret, Dancin', Damn Yankees en Liza with a Z, passeren de revue, geregisj seerd door zijn co-choreograaf Chet Walker. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Clown Arno Huibers brengt de familievoorstelling Dromen vaneen clown op de planken. Een clown laat, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, tijdens een voorstelling allerlei nummers zien uit zijn rijke carrière. Arno Huibers brengt in samenwerking met acteur Gerard Luijkenaar en musicus Paul van der Heijden het ver-; haal van een vader die droomt van roem en in de jubileum- voorstelling van zijn zoon verzeild raakt. 't Spiegeltheater in Middelburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26