COURAN Pechiney tussen hoop en vrees RAVOLUTION! Drankrit kan wethouder Borsele nekken Waar is de vijand? PZC Forse daling aantal gezinsherenigingen Binnen enkele weken besluit over al dan niet openhouden Vlissingse fabriek Dode en 236 gewonden bij ongeluk metro Rome Glashandel j MELIESTE i 16 middag j^^midc Veel bewolking, maar overdag op de meeste plaatsen droog. Vrij zaeht met ongeveer 18 graden. 248e jaargang no. 246 woensdag 18 oktober 2006 los nummer 1,30 DIGITALE FOTO'S Topkwaliteit Tuurlijk bij: Hnor Jeffrey Kutterink GOES - Alcan, het moeder concern van Pechiney in Vlissingen, besluit binnen enkele weken of het de fa briek open houdt. Directeur T. Sanders van Pechiney Ne derland kan nog niet zeggen of de gisteren voorgestelde oplossingen voor de hoge energieprijzen het bedrijf voldoende lucht geven. Het Rijk gaat de negen energie- slurpende bedrijven, die geza menlijk een consortium hebben gevormd, een helpende hand bie den. Minister Wijn (CDA, econo mische Zaken) presenteerde gis teren in een brief aan de Tweede Kamer drie concrete oplossin gen. _0m de vijf jaar te overbruggen ilie nodig is voor de bouw van een nieuwe kolencentrale (met lagere stroomprijzen dan van gascentrales) kunnen bedrijven een lening sluiten bij een garan tiefonds. De opzet en financie ring is zaak van de bedrijven, schrijft Wijn aan de Kamer. De lening moet in vijftien jaar wor den terugbetaald. Verder helpt het kabinet bij de import van goedkopere stroom uit Duitsland. Door regelgeving en capaciteitsproblemen is im port daarvan nu duurder dan de afname van Nederlandse stroom. Ook spant het kabinet zich in om de Europese richtlijn zoda nig aan te passen dat voor de Vrouw klampt zich vast aan gokautomaat BUENOS AIRES - Een vrouw heeft zich in een speelhal in de Argentijnse stad Lomas del Mirador vastgeklampt aan een gok automaat, omdat de direc tie weigert haar de negen miljoen euro uit te betalen die ze had gewonnen. Dat meldden diverse Argen tijnse media gisteren. De 36-jarige vrouw speelde met een inzet van vijf centa- vos (omgerekend ongeveer 1 eurocent). Toen ze won en de gokautomaat op het display aangaf dat ze ruim 35 miljoen pesos (negen mil joen euro) had gewonnen, weigerde de directie te be talen, Het speelhuis ge bruikte als excuus dat het apparaat defect was. De vrouw klampte zich daarop net zolang vast aan haar geluksmaehine tot er tv-journalisten en een advo caat ten tonele verschenen. Tijdens elke nieuwsuitzen ding is nu de automaat te zien met daarop het uit te betalen bedrag. De speelhal heeft de vrouw inmiddels een schikking van negenduizend euro aan geboden, maar ze neemt daarmee geen genoegen. ANP/DPA nieuwe kolencentrale 80 pro eent van de emissierechten wor den verstrekt. Het consortium, onder leiding van oud-Hoogovens-topman J. van Duyne, vindt dat de minis ter belangrijke toezeggingen heeft gedaan. Het wil nu met het kabinet vervolgstappen zet- ROME - Bij het metro-ongeluk gisterochtend in Rome is een vrouwelijke passagier om het le ven gekomen, 236 personen raakten gewond. Vijf gewonden zijn er ernstig aan toe. Dit bleek gisteravond uit officiële cijfers van de autoriteiten. Onder de gewonden zijn veel toe risten. Het ongeluk gebeurde toen om kwart voor tien een trein met hoge snelheid het sta tion Piazza Vittorio in het cen trum van de stad binnenreed en daar achterop een stilstaande trein botste waarvan de „passa giers nog bezig warén met in- en uitstappen. De bestuurster van de rijdende trein zou een rood sein hebben genegeerd. Een pas sagier meldde het rode licht te hebben gezien-Een enorme rava ge was het gevolg, waarbij zelfs delen van het plafond van de tunnel en het station naar bene den kwamen. Ook ontplofte een elektrische schakelkast. Het voorste deel van de rijdende trein was volgens ooggetuigen volledig in elkaar gedrukt. Het volledige netwerk van lijn A werd buiten dienst gesteld en in de stad ontstonden overal ver keersopstoppingen omdat ambu lances af enaan reden. foto Dario Pignatelli/RTR ten. Aluminiumsmelter Pechi ney Nederland in Vlissin- gen-Oost (750 werknemers) weet nog niet of de hulp soelaas biedt. „Het consortium heeft niet volledig gekregen wat het heeft gevraagd", constateert di recteur T. Sanders. „Wat betreft het garantiefonds zullen we moe ten afwegen of we geen hypo theek nemen op de toekomst. Het geld moet worden terugbe taald. De vraag is of we dat be drag straks kunnen doorbereke nen aan onze klanten of niet." Alcan beoordeelt de voorstellen nu op zijn merites, zegt San ders. „Het is te vroeg om een oor deel te vellen. Binnen een aantal weken bepaalt Alcan zijn posi tie." Sanders is positief over de in spanningen die zijn verricht, ook door het ministerie van Eco nomische Zaken. „Maar ik neem niet alleen de beslissing of de fa briek open blijft of niet. Dat doe ik samen met de directie van Al- ean in Canada. Ik leg de oplos singen voor zoals ze zijn; niet po sitief en niet negatief." Dow Benelux onthoudt zich van commentaar. „Er is belangrijk werk verricht", zegt woordvoer der E. van Oosten, „Maar het is nog steeds een tussenstap." door Frank Balkenende HEINKENSZAND - De Borsel- se wethouder F. Tollenaar (SGP/Christenunie) is afgelopen weekeinde bekeurd voor het rij den onder invloed van alcohol. Daardoor staat zijn politieke carrière nu op het spel. Vandaag komen de fractievoor zitters bijeen en wordt duidelijk of Tollenaar voldoende politie ke steun geniet om als wethou der aan te blijven. Tollenaar be houdt op voorhand wel het ver trouwen van zijn eigen fractie SGP/CU als hij belooft dat zo iets nooit meer zal voorkomen. Dat staat in een persverklaring die de gemeente Borsele giste ren uitgaf. Wethouders en frac tievoorzitters hebben afgespro ken tot de vergadering van van avond geen mededelingen te doen over de kwestie. Tollenaar, al aeht jaar wethou der in Borsele, werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woning in Nieuwdorp aangehou den voor rijden onder invloed van alcohol. Het gemeten pro millage was zo hoog dat zijn rij bewijs is ingevorderd. Eerder die avond was hij tegen een paal tje gereden in 's-Heerenhoek, wat niet onopgemerkt was geble ven, want de politie stond niet veel later aan zijn deur. Tollenaar beseft ,dat zijn gezag en positie als wethouder een deuk hebben opgelopen, maar hoopt op clementie van de ge meenteraadsfracties. In de pers verklaring van de gemeente trekt hij dan pok het boetekleed aan: „Ik heb van het feit dat ik met te veel drank op toch naar huis ben gereden, heel veel spijt en bied de beVolking van Borse le mijn oprechte excuses aan. De gemeenteraad en het college van burgemeester en wethou ders heb ik persoonlijk over dit feit geïnformeerd en tevens mijn verontschuldigingen aangebo den." Gevoelig Een (toekomstige) veroordeling voor het rijden onder invloed ligt altijd gevoelig als het een pu blieke ambtsdrager betreft. Zo iemand wordt geacht een onbe schreven blad te zijn en het goe de voorbeeld te geven. Dat is de reden dat het lot van Tollenaar nu in handen ligt van de gemeen teraadsfracties. Zij moeten uit maken of zijn positie niet al te zeer is beschadigd. Smet Burgemeester J. Gelok, woord voerder in deze zaak, wil daar over niet speculeren. „Ik heb geen oordeel over de positie van de wethouder. Daarover beslist de raad. Het neemt niet weg dat zo'n voorval een smet werpt op je functioneren als wethouder. Tollenaar begrijpt dat zelf ook en trekt het zich enorm aan dat hij zichzelf, zijn vrouw, de poli- HRDÜBBËLGTLASi I Super isolerend! i Vakkundige montage j lüvingstoneweq 20, Goes. Tel. (0113) 227854 j VEERE - Met een Chinook-transporthelikopter landen militairen bij het Buitencentrum Veere aan het Veerse Meer (vlakbij het scoutingcen- trum). De luchtmacht oefent deze week boven Walcheren, en dan met name boven het gebied ten zuiden van het Veerse Meer. Twee dagen al vlie gen diverse helikopters en gevechtsvliegtuigen over. Met de operatie Recovery bereidt het leger zich voor op buitenlandse missies. foto Rolf de Feijter door Ap van den Berg en Sandra Donker DEN HAAG - Door het strenge re immigratiebeleid komen aan zienlijk minder buitenlanders via een huwelijk of gezinshereni ging naar Nederland. Tussen maart en eind september dit jaar kwamen in dit kader 1384 niet-westerse vreemdelin gen naar ons land, een afname van bijna 90 procent ten opzich te van 2005. Dat blijkt uit nog niet gepubliceerde cijfers van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND), Minister Verdonk is tevreden over de spectaculaire daling van de immigratie van deze groep mensen. Vorig jaar ging het nog om ruim J3 00 0 0 personen, dus circa 25Q0'per maand. Sinds maart moeten Turken, Ma rokkanen en andere niet-wester- se vreemdelingen die naar Ne derland willen verhuizen eerst in hun vaderland een inburge- ring'sexamen afleggen. Alleen Breekbaar maakt balans op van het leven EU-commissaris in opspraak De Duitse Eurocommissaris Günther Verheugen is in op spraak gekomen vanwege zijn relatie met zijn kabinetschef, de econome Petra Erler. In augustus gingen ze twee we ken op vakantie aan de Baltische kust. Plet tijdstip van be kendmaking is opvallend: Verheugen had kort geleden krachtig uitgehaald naar het Brusselse ambtenarenkorps. Als ze maar niet gaan rotten Ventilatoren blazen door de aardappelschuur; sommige Zeeuwse boeren hebben bij de oogst een kachel aangezet. Allemaal om te voorkomen dat de boel gaat rotten. De aardappelen zijn dit jaar van beroerde kwaliteit. Door de extreme hitte in juli en cle hevige regenval in augustus zijn veel aardappelen glazig geworden. Die gla zige exemplaren rotten snel en kunnen dan de M rest aansteken. I Van Hooijdonk gaat stoppen Pierre van Hooijdonk gaat stoppen bij Feyenoord. De spits heeft de clubleiding meegedeeld aan het einde van het lopende seizoen het topvoetbal voor gezien te houden. Van Plooijdonk, die volgende maand 37 jaar wordt, zei in de Feyenoord Krant moeite te hebben met de generatie kloof. Hij is aan zijn achttiende seizoen als be taald voetballer bezig. Hij speelde 550 competi tieduels en scoorde daarin 330 keer. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16, 17 en 19; Kunst: 21, 22 en 23; Uit: 25, 26 en 27 Advertentie tiek en gemeente in diskrediet heeft gebracht. Aan de andere kant is hij een gewaardeerd wet houder en heeft hij mij en ande ren direct geïnformeerd." Plet zou niet de eerste keer dat een Zeeuwse wethouder zijn po litieke loopbaan ziet sneuvelen na een drankrit. Het overkwam wethouder A. van der Wouden van de gemeente Schouwen-Dui- veland in 2003. Het verschil met Tollenaar is dat Van der Wouden destijds de steun van zijn eigen PvdA-frac- tie verloor, omdat hij had gepro beerd de rechtszaak uit de publi citeit te houden. De rechtbank vond het echter niet nodig de zit ting achter gesloten deuren te houden. Toyota KAV4 v.a. €28.885,- Toyota introduceert niet de nieuwe RAV4 een RAVOLUTION voor zakelijk rijders. Rijdt als een luxe zakenauto, heeft de ruimte en de flexibiliteit van een MPV en biedt de iooks en de prestaties van een rasechte SUV. Kijk op TOYOTA.NL voor de Business Edition van de RAV4. TODAY TOMORROW TOYOTA (Advertentie) bij een voldoende krijgen zij een machtiging tot voorlopig ver blijf. Daarnaast moeten allocht onen die een bruid, bruidegom of gezinslid willen laten overko men uit het buitenland, min stens 21 jaar zijn en minimaal 120 procent van het minumum- loon verdienen. De meeste nieuwkomers die nu nog binnen komen, zijn afkomstig uit Tur kije, Marokko, China, Rusland en Indonesië. Uit de cijfers van de IND blijkt dat een grote groep vreemdelin gen kort voor de invoering van de Wet Inburgering Buitenland nog snel naar Nederland is ver huisd. De eerste maanden van dit jaar kwamen op de valreep 15.800 Verdonkb ruiden' bin nen. Daarna is een scherpe da- ling te zien tot de 1384 in een half jaar. Het kabinet heeft de immigratie-eisen verscherpt om een eind te maken aan de grote instroom van gezinsherenigers. Een groot deel van deze mensen is laag opgeleid en aangewezen op een uitkering. GPD Ipostlbankrekeningnummer Kijk op www.prc.nl/iibonneien, bel gratis 0800 0231231 of stuur deie bon naar: PZC, afdeling leiersseme Antwoordnummer 713,4150 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14;95 tk geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twéé weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (€21.50)'. per kwartaal met automatische incasso 61,50)". [H per jaar met automatische incasso 236,00)* met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland #ÜS&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1