Een glazige aardappel is funest PZC Psalmbewerkingen vol variatie Van maritieme taferelen tot zelf klimmende rode laarsjes Rekenkamer kijkt naar uitgaven voor werkgelegenheid Peijs doet het echt zo slecht nog niet 13 Zeeuwse boeren kampen met extra slechte oogst Graffitispuiter moet betalen Ruim 35 klussen voor Make a Difference Day woensdag 18 oktober 2006 dnnrJoeri Wisse ARNEMUIDEN - De Victo- ria-aardappelen van boer Jo Kodde zouden eigenlijk in zak jes voor de Albert Heijn terecht komen. Maar alle goede zorg ten spijt, de Victoria's belanden straks onverbiddelijk in het vet van de Metfabriek. Want vijf tien procent glazige aardappe len in een Albert Heijnzakje, dat kan niet, weet Kodde. Van een magere oogst ligt de landbouwer uit Arnemuiden Tholenaar krijgt taak in plaats van celstraf DEN HAAG - De 52-jarige Tho lenaar die door de Middelburgse rechtbank tot een half jaar ge vangenisstraf was veroordeeld wegens ontucht met een stief dochter, hoeft die straf niet uit Ie zitten. In plaats daarvan mag liij 240 uur werkstraf verrich ten. Wel blijft de man nog een voor waardelijke celstraf van een jaar boven het hoofd hangen. Het Haagse gerechtshof heeft hiertoe beslist in het beroep dat de Tholenaar tegen het vonnis van de Middelburgse rechtbank De ontucht met het jonge meisje zou in de toenmalige woning van het gezin in Oud-Vossemeer hebben plaatsgevonden, vanaf medio 2002. Het zou ongeveer een jaar hebben geduurd. Het meisje was toen rond de veer- lien jaar oud. Mede omdat het voortbestaan van zijn net gestar te bedrijf door een celstraf in ge vaar zou komen, had de Thole naar om een werkstraf ge waagd. Ook voerde hij aan dat hij zelf een ongelukkige jeugd had gehad. En hij vertelde het hof dat de relatie tussen hem en zijn dochter weer redelijk was hersteld. Het Haagse gerechts hof veroordeelde hem conform de eis van de hofaanklager. niet wakker. „Als de prijs maar goed is. Twee jaar geleden had den we een prachtoogst, maar de uien waren letterlijk niets waard. Ik kon ze gelukkig nog bij iemand kwijt, voor niets. Maar collega's hebben alles moe ten uitrijden over het land." Dat lot dreigt dit jaar ook voor delen van de aardappeloogst. Niet omdat de prijs zo slecht is, maar omdat de aardappelen van beroerde kwaliteit zijn. Door de extreme hitte en droogte in juli en de hevige regenval in augus tus zijn veel aardappelen glazig geworden. Kodde: „Bij deze oogst is ieder-, een een verliezer. De boeren zit ten met slechte aardappelen, de tussenhandel kan ze niet kwijt en ook de frietfabrieken hebben een slecht product. Nu liggen de aardappels van de vroege oogst nog in de winkel, maar straks moet ook de consument reke ning houden met glazige aardap pelen. Overigens zijn deze er ge makkelijk uit te halen door een pieper na het schillen door mid den te snijden. Een glazig exem plaar is gemakkelijk te onder scheiden van goede aardappe len." Glazige aardappelen zijn funest vo'pr de landbouwer. Ze zijn on eetbaar, dus onverkoopbaar en ze verpesten de rest van de oogst. „Die glasaardappelen gaan rotten en steken de andere piepers aan", legt Kodde uit. Om dat te voorkomen staan enorme ventilatoren te loeien om een frisse wind de schuur in te blazen. „In mijn aardappelen zit tien tot vijftien procent glas, maar bij collega's waar dat percenta ge hoger ligt, moeten er kachels aan te pas komen om het vrijko mende vocht te laten verdam pen. Normaal gesproken zouden zul ke slechte partijen niet geaccep teerd worden door de aardappel- verwekende industrie. „Maar dat zien ze nu door de vingers Echter, partijen met een al te hoog percentage aan glazige aardappelen kunnen compleet waardeloos worden. De kosten om de goede eruit te sorteren Boer Jo Kodde uit Arnemuiden hoopt zijn aardappelen tot het nieuwe jaar te kunnen bewaren in zijn schuur. foto Ruben Oreel zijn dan hoger dan de prijs waar voor ze verkocht kunnen wor den. Extra pech De aardappeltelers in Zuid west-Nederland hebben een extra slechte oogst dit najaar. Kodde: „We hebben de pech dat de temperatuur hier nog hoger was dan in de rest van het land, ook is in Zeeland de meeste re gen gevallen. Verder is het zo dat de meeste Zeeuwse boeren hun land niet kunstmatig kun nen beregenen vanwege het te brakke oppervlaktewater. Daar de Victoria-aardappelen al in de schuur liggen, zitten de Agria's, een ander aardappel ras, van Kodde nog onder de grond. „Dat is de beste bewaar- plek, dus houd ik ze daar zolang mogelijk. Dat is wel een grote gok. Als het flink gaat regenen, droogt de grond niet meer op en wordt rooien onmogelijk. Het andere risico is dat de nacht vorst over de aardappelen heen gaat, een groot deel verrot dan alsnog." Maar, als de Arnemuidse boer ze nog wat langer kan bewaren, Sinds het begin van de acht tiende eeuw was het niet zo warm geweest en augustus 2006 was de natste maand ooit in Nederland. Het gevolg is een slechte aardappeloogst, vooral voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse boeren. e Samen zijn de twee provin- De cijfers cies verantwoordelijk voor een derde van de aardappelteelt in Nederland. Haalt een boer normaalgespro ken van een hectare 46 ton aardappelen, dit jaar ver wacht het CBS dat een hectare 36 ton Opbrengt. 9 De totale aardappeloogst zal dit jaar waarschijnlijk uit komen op 4,3 miljard kilo. Dat is vijf procent lager dan vorig jaar. Daarvan is ongeveer 0,4 miljard kilo onbruikbaar. 0 Volgens het CBS bereikt de oogst daarmee het laagste ni veau sinds 1998. worden ze vanzelf meer waard. „Door de slechte kwaliteit van de oogst is het moeilijk om de knollen lang te bewaren. Gé- volg: de markt wordt nu over spoeld met slechte aardappelen en dat drukt de prijs. Maar na de kerst is er weer schaarste, dus hoge prijzen. Daarmee hoop ik dit jaar nog wat te kunnen verdienen aan de aardappelen." Kodde is de enige boer in de om geving die z'n aardappelen nog in het groen heeft staan. „Ilc weet niet of dat wijs is, ik kan al leen maar hopen op gunstig weer." Voor hem is het dus zaak om de weerberichten uiterst nauwge zet in de gaten te houden. „Jos Broeke is vaste klant bij ons thuis. We houden zijn weerpraa- tje 's middags angstvallig in de gaten." kunst door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Van organiste Margreeth Chr. de Jong uit Mid delburg verscheen twee maan den geleden het vierde deel van kaar bladmuziekserie Andach- tige Musique, met eigen bewer kingen van psalmen en gezan gen in barokstijl. Hoe haar com posities klinken, laat ze horen opeen gelijknamige cd, die vrij dag 27 oktober wordt gepresen teerd. De overhandiging van de cd aan wethouder Hannie Kool-Blok land is onderdeel van een con cert dat De Jong samen met het Middelburgs Kamerkoor geeft. Met het optreden sluit de Com missie Orgelconcerten Middel burg tevens haar - succesvol ver lopen - seizoen af. De Jongs bladmuziekserie is be hoorlijk in trek. „Van het laat ste deel zijn er nu al enkele hon derden verkocht. Ik hoor vaak dat mensen het prettig zouden vinden om te horen hoe het moet klinken. Daarom heb ik de ze cd opgenomen." De cd bevat bewerkingen van een dozijn psalmen en enkele ge zangen. „Het zijn vooral de psal men en gezangen waarvan ik weet dat die veel worden ge speeld en die ik zelf mooi vind. Daarnaast streef ik naar afwisse ling, dus uitbundig naast ingeto gen. Ook moet je rekening hou den met het niveau van de spe lers. Er staan daarom zowel moeilijke als wat makkelijkere werken op, al merkte ik tijdens de opname dat het over het alge meen toch behoorlijk pittig is. Het is lastig om het echt eenvou dig te houden. Aan de andere kant moet het een uitdaging blij ven. Meestal zeggen mensen dat ze er wel behoorlijk op moeten studeren, maar niet dat het té moeilijk is." Lawaai De cd is opgenomen in de Nieu we Kerk. „Op het orgel daar klinkt barokmuziek erg goed." Lastig was wel de verstorende invloed van wind en omgevings lawaai. „Elk slotakkoord heb ik wel twintig keer moeten spe len." De Jong treedt op 27 oktober op samen met het Middelburgs Ka merkoor, het gerenommeerde ge zelschap dat sinds een jaar on der leiding staat van Andrew Wise. De dirigent is van Britse afkomst en woont nu in Gent. „Het is voor het eerst dat ik met hem samenwerk", zegt De Jong. „Hij is een man met een enorm Op het programma staan twee solodelen voor het koor, met werken van Heinrich Schütz en Requiem: Seele, vergift sie nicht van Peter Cornelius. De Jong speelt zelf Ballo del Granduca van Jan Pieterszoon Sweelinck (die in 1603 het eerste orgel in de Nieuwe Kerk keurde), orgel werken van Felix Mendelssohn Bartholdy en drie eigen composi ties uit het derde deel van An dachtige Musique, waaronder een jazzy uitvoering van Psalm 87. Koor en organiste sluiten sa men af met Three sacred works, geschreven door De Jong. Diversiteit staat voor haar voor op. „Het orgel wordt meestal ge associeerd met saai en zwaar. Dat beeld probeer ik te doorbre ken met mijn psalmbewerkin gen. Het is belangrijk te voorko men dat het saai wordt." „Het probleem van orgelconcer- Organiste Margreeth de Jong presenteert volgende week haar nieu we cd. foto Ruben Oreel ten is verder dat het publiek de musicus niet ziet. Je moet er dus nog een schepje bovenop doen om mensen geboeid te houden, anders haken ze af." Concert: Margreeth Chr. de Jong en het Middelburg Kamerkoor, tevens cd-presentatie, vrijdag 27 oktober in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Aanvang: 20.00 uur. door Anita Tournois OOSTBURG - De nieuwe Stellexpo toont veertig werken van Hein Naere- bout. Zijn kleurrijke schilderijen met maritieme onderwerpen brengen de buitenwereld een beetje dichter bij de bewoners van verzorgingstehuis De Stelle. De twee vitrines in de publieks ruimten zijn gevuld met handgemaak te sieraden van Anja Vastenhout-Kos ter. Naerebout geeft in zijn overzichtsten toonstelling duidelijk blijk van een grote liefde voor maritieme onderwer pen. Het merendeel van zijn werk is dan ook gewijd aan zaken, die met de diverse vormen van scheepvaart te ma ken hebben. Het is een liefde die hij niet de paplepel kreeg ingegoten door zijn vader, de zeekunstschilder Frans Naerebout. Sinds 1953 woont Hein Naerebout in Vlissingen, waar hij zijn jeugd door bracht op de Boulevard Bankert en de Ruyter. In het dagelijks leven is hij werkzaam als tekenleraar bij de Chris telijke Scholengemeenschap Walche ren (CSW). Na vele jaren pentekeningen gemaakt te hebben van schepen, is hij twaalf jaar geleden gaan schilderen in kleur en in gouachetechniek. Zijn werken kenmerken zich door een krachtige uitstraling, zowel in kleur gebruik als in compositie. Strak i'an belijning, zonder een al te ver Hein Naerebout heeft voornamelijk maritieme afbeeldingen tentoongesteld in De Stelle te Oostburg. foto Peter Nicolai doorgevoerde detaillering, realistisch maar toch met een zekere roman tiek, hetgeen leidt tot een boeiende ei gen stijl, die veel mensen zal aanspre ken. Zijn woonplaats Vlissingen is veelvul dig in beeld gebracht. Een ode aan de Oude Scheldewerf, een beeld van de Vlissingse binnenhavens en een drie tal werken van Doorgang Keizersbol- werk vormen enkele fraaie voorbeel den. Ook Zeeuws- Vlaanderen - met bekende bezienswaardigheden in Ter- neuzen en Breskens - komt uitgebreid aan bod in werken als Portaal van Vlaanderen 1 en 2, Kanaal Terneuzen/Gent en de graansilo, vis sershaven en veerhaven van Breskens. Het verdwijnen van de veerboot kreeg vorm in De laatste oversteek naar Breskens. In werken, als At the office en Pull on red shoes, gedomineerd door dames schoenen, laat Naerebout zien dat hij toch ook oog heeft voor andere zaken. Vrouwelijk schoon in de vorm van een paar fraai gevormde damesbenen, de voeten gestoken in schoenen met hoge hakken, zien we in Rust. Het werk met de rode laarsjes, die uit zichzelf de trap beklimmen, heeft iets mysterieus. Je zou. het zelfs surrealistisch kunnen noemen. Ondanks dat zulke taferelen in de min derheid zijn, doen ze in kwaliteit ze ker niet onder voor de maritieme. Vrouwelijk zijn ook de sieraden in ve le fraaie klem-stellingen, vooral kettin gen, die ter bezichtiging in de vitrines liggen. Vastenhout begon met het ma ken van één ketting. Het leidde tot meer. Zelf beschrijft ze haar werk als een uit de hand gelopen hobby. Tentoonstelling t/m eind november in De Stelle, Veerhoeklaan 7, Oostburg. Openingstijden: dagelijks van 9.00 - 20.30 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Rekenka mer Zeeland onderzoekt of het geld dat is uitgegeven aan het bevorderen van de werkgelegen heid, goed is besteed. Half vol gend jaar worden de resultaten bekend. De aanleiding voor het onder zoek zijn de veranderingen in de samenstelling van de bevolking en op economisch gebied. De Re kenkamer wil nagaan hoe doel treffend de maatregelen van de provincie zijn geweest op het ter rein van het stimuleren van eco nomie en werkgelegenheid. De Rekenkamer probeert aan te geven welke maatregelen meer en welke minder doeltreffend zijn geweest, tiet onderzoek strekt zich uit over de afgelopen tien jaar, toen de portefeuille economie steeds in handen was van een PvdA-gedeputeerde (achtereenvolgens D. Bruinoo- ge, G. de Kok en M. Ie Roy). Het onderzoek is niet vóór de Statenverkiezingen van 7 maart en de daarop volgende onder handelingen over het nieuwe da gelijks provinciebestuur gereed. Dat is toeval, licht secretaris M. Blommaert van de Rekenkamer toe. „Dat we het pas in de loop van het tweede kwartaal vol gend jaar kunnen afronden, heeft gewoon te maken met de duur van het onderzoek." De Rekenkamer - een onafhan kelijk instituut, dat geen onder deel is van de provinciale organi satie - deelt het onderzoek in tweeën. Eerst worden gegevens verzameld aan de hand van de dossiers. Daarna wordt over legd met deskundigen op het ge bied van bevolkingsontwikke ling en economie. Met hen wordt een advies voorbereid, ge richt op een doelmatig werkgele genheidsbeleid voor de toe komst. Inmiddels is de Rekenkamer ook begonnen aan een onder zoek naar de wijze waarop de provincie gestalte geeft aan het beleid voor jeugdzorg. De pro vincie is ervoor verantwoorde lijk dat jeugdigen en hun opvoe ders de jeugdzorg die zij nodig hebben, ook daadwerkelijk kun nen krijgen. Zelf hoeft de provincie geen jeugdzorg te verlenen, maar zij moet er wel voor zorgen dat een organisatie als onder meer Ago gische Zorginstellingen Zeeland (AZZ) die zorg kan geven. In het onderzoek gaat de Rekenkamer na of de provincie haar verant woordelijkheid op dit terrein goed invult. Ook hier worden eerst de dos sier doorgespit. Daarna worden voorbeelden voorgelegd aan par tijen die betrokken zijn bij de jeugdzorg in Zeeland. In beide onderzoeken zal de Re kenkamer nadrukkelijk aan dacht besteden aan de waag of de provincie in voldoende mate 'sturend' optreedt. En ook of het beleid helder is en snel genoeg inspeelt op (nieuwe) ontwikke lingen. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Kloetinge is giste ren veroordeeld tot 200 euro boe te, waarvan de helft voorwaarde lijk, voor het bekladden van een viaduct met graffiti. De Middelburgse politierechter A. Janssens-van Kampen achtte een 18-jarige Goesenaar wel schuldig, maar legde hem geen straf op, omdat zijn rol beperkt was gebleven tot het mengen van de verf. Het tweetal werd 8 augustus bij het viaduct richting Ploegweg in Goes betrapt door de politie. De Kloetinger had de onder- grondlaag al had aangebracht. De verfspullen werden in beslag genomen. De Kloetinger is al eerder ver oordeeld voor het bespuiten van objecten met graffiti. „Ik heb het al meer gedaan. Er zijn agen ten die er niets van zeggen", was zijn verweer. In de aanloop naar de Kamer verkiezingen op 22 november vraagt de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op ver schillende beleidsterreinen. Wie moeten we minister maken als we voor die problemen een op lossing willen? Vandaag ant woorden van dorpsraadverte genwoordiger Theo Rammelae- re uit Eede, een grensdorp waar de openbaar vervoersvoorzie ning de voorbije jaren meerdere keren op de tocht stond. door Raymond de Frel Wat is het grootste probleem op het gebied van openbaar ver voer? „Dat op dit moment niet alle Zeeuwse karnen een openbaar vervoersvoorziening hebben. Ook de verbindingen naar Bel gië laten te wensen over. Spij tig, want veel Zeeuws-Vlaamse kinderen volgen daar onder wijs. In mijn dorp gaat zeker de helft over de grens naai school." „Wij moeten steeds weer ons oor te luister leggen om te ho ren wat er nu weer gaat veran deren, om vervolgens zo snel mogelijk aan de bel te trekken. Een dienstregeling wordt van het een op het andere moment gewijzigd. Laat een vervoerder nou eerst eens een enquête hou den onder de reizigers, zodat ze precies weet wat er leeft." Hoe moet dat probleem worden opgelost? „Als alle beloftes worden nage komen, wordt het probleem al uit de wereld geholpen. Veolia, de nieuwe vervoerder in Zeeuws-Vlaanderen (Veolia neemt vanaf 10 december de buslijnen over van Connexxion, red.), is door de provincie ver- nSISML Het Zeeuwse schaduwkabinet plicht om aHe kleine kernen aan te doen. Toch moet ik nog zien dat dorpen als Heille, Sint Kruis en Retranchement weer openbaar vervoer krijgen, al is het maar op een gepaste tijd." Welke coalitie zou dat het beste kunnen bewaken? „De huidige coalitie doet het volgens mij nog niet zo ver keerd. Als ik zie hoeveel geld er nu aan openbaar vervoer wordt besteed, kan ik alleen maar zeg gen: goed zo!" Wie moet de volgende minister van verkeer worden? „Minister Karla Peijs doet het zo slecht nog niet. Ze heeft nu wat ervaring en zicht op wat er nog moet gebeuren. Denk bij voorbeeld aan de aanpak van rijksweg N61 en de tunnel bij Sluiskil. Natuurlijk zijn er al tijd mensen die roepen dat ze het niet goed doet, maar ieder een tevreden stellen is onmoge lijk." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Er zijn in Zee land minstens 35 klussen aan te pakken voor mensen die mee willen doen aan Make a Diffe rence Day. Zo heet de actie die in heel het land op vrijdag 3 en zaterdag 4 november mensen laat kennismaken met vrijwilli gerswerk. Scoop, insteUing voor cultuur en welzijn in Zeeland, coördi neert de vrijwilligersdagen voor Zeeland. Op de website van www.makeadifferenceday.nl zijn de klussen te vinden waar mensen aan mee kunnen doen. Plet aanbod bestaat grotendeels uit natuurwerkdagen en collec te-acties in alle streken van Zee land, maar er zijn ook andere ac tiviteiten. Zo willen ouderen in Zierkzee wegwijs gemaakt wor den op hun mobieltje, zijn er hel pende handen nodig bij de Goe- se beautymiddag voor psychia trische patiënten, zijn er tuinen op te knappen bij zieken, vra gen bewoners van Terschorre in Terneuzen een lift naar een op treden en moeten een ruilwinkel in Goes, Jongerencentrum Axel en de Rode Kruisgarage in Tho- len opgeknapt en heringericht worden. Aanmelden kan via de website en bij de lokale steunpunten voor vrijwilligerswerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13