Brandweer bezuinigt op oefening PZC PZC Het is mijn hobby en mijn brood Plan voor dorphotel Zeeduin voldoet niet aan eisen provincie Ondernemers zijn graffiti beu Bravo demonstreert tegen rechtse tocht tegen bouw moskee ,11 Directeur Veiligheidsregio Zeeland uit zorgen over absentie door geldgebrek woensdag 18 oktober 2006 dnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Je eigen ka mer, het huis van je ouders - al les beter dan winkelpanden en openbare gebouwen. De Vereni ging Ondernemers Middelburg doet een dringend beroep op graffitispuiters om hun kunsten ergens anders te vertonen. Het wordt de laatste tijd steeds er ger met 'al die gespoten tekens en spatten', klaagt de VOM. Ze ontsieren het straatbeeld. „Er is geen enkele sprake van enige vorm van schoonheid. De graffi tivandalen spuiten, zo lijkt het, wild om zich heen." Wat de VOM extra stoort is dat juist ge schilderde panden het aller eerste doelwit lijken te zijn. Graffiti, klaagt de VOM in een brief aan de gemeente Middel burg, kost de ondernemers en de bewoners vele tienduizenden eu ro's per jaar. Veel van hen doen er al niks meer aan, omdat er toch geen kruid is opgewassen tegen 'dit stiekeme gespuit'. De VOM vraagt de gemeente om de graffiti zo snel mogelijk te ver wijderen. De brief bevat ook een oproep aan de graffitispui ters zelf: stop ermee, of spuit je eigen kamer van onder tot bo ven vol, of het pand van je ouders. En één aan de ouders: voed uw kinderen op. En aan de politie (pak de spuiters bij de kraag) en de rechters (laat da ders de muren en deuren schoon maken). En ondernemers en be woners: laat het er niet bij zit ten. Hoor Maurits Sep MIDDELBURG - Brandweer korpsen moeten door geldge brek bezuinigen op oefeningen en vaardigheidstoetsen. Direc teur F. Captijn van de Veilig heidsregio Zeeland vindt dat zorgelijk en wil dat de korpsen hun prioriteiten anders gaan leg gen. „Dit is een fout signaal rich ting de burgers." „Burgers kijken steeds kriti scher naar ons werk", verduide lijkt Captijn. Hij wijst op de Sehipholbrand en andere cala miteiten. „Ze staan bij wijze van spreken niet meer te klap pen als we op tijd arriveren en er snel geblust wordt. Het gaat om meer dan dat en de burgers hebben er recht op dat we daar serieus mee bezig zijn." De Veiligheidsregio Zeeland Meld afgelopen weekeinde in Cadzand een vaardigheidstoets voor alle brandweerkorpsen uit Zeeland. Een aantal korpsen deed echter niet mee. Hun afwe zigheid was rechtstreeks te ver klaren uit bezuinigingen en werkdruk. Captijn begrijpt waarom sommi ge korpsen verstek moesten la ten gaan. Hij neemt hen hun af wezigheid ook niet kwalijk, maar vindt het wel 'slecht' dat zij niet kunnen meedoen aan een toets waar een uitwisseling van kennis en samenwerking met elkaar centraal staan. „Het gaat om ons basisproduct. Bij een vaardigheidstoets zoals die van zaterdag gaat het om nieuwe procedures, nieuwe ma terialen en samenwerking. Alle korpsen houden wel de verplich te oefeningen voor zichzelf. Maar je hebt elkaar soms kei- agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hard nodig bij gemeentegrens- overschrijdende problemen. Je kunt bij zo'n toets veel van el kaar leren." De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg was za terdag één van de afwezigen. Volgens D. te Paske was dat in derdaad een gevolg van de bezui nigingen die noodzakelijk zijn omdat het korps dit jaar geld te kort komt. „We zitten in een nieuwe kazerne en een aantal kosten valt hoger uit dan ver wacht. Onder meer energiekos ten en onderhoudscontracten. De begroting staat onder druk en omdat de gemeenten Vlissin- gen en Middelburg geen extra geld kunnen geven omdat ze zelf problemen hebben, moeten we ons geld zo goed mogelijk be steden. We zakken niet door de kritische grens, maar sommige dingen kunnen gewoon even niet." Enkele opleidingen zijn tijdelijk bevroren, een paar onderhouds contracten zijn herzien, met de bouwer van de kazerne aan de Stromenweg wordt geprobeerd de energiekosten te drukken. En, beaamt Te Paske, de deelna me aan de vaardigheidstoets is geschrapt. In ieder geval dit jaar. „Volgend jaar hopen we er weer bij te zijn. Wij vinden dit namelijk ook heel vervelend. Zo'n toets is heel nuttig, ook vanwege het netwerken met col lega's van andere korpsen. We hebben het er aan de koffietafel al over gehad dat we dit volgend jaar anders moeten oplossen." Captijn begrijpt het dilemma van de stadsgewestelijke brand weer en andere korpsen. Daar om legt hij de verantwoordelijk heid nadrukkelijk bij de bestu ren van de brandweerkorpsen - de gemeenten. „Ik snap dat zij ook op hun geld moeten passen, maar bezuinigen op oefeningen en vaardigheidstoetsen is echt verkeerd." Captijn kondigt aan zijn zorgen te bespreken ,'in de eerstvolgen de vergadering van het dage lijks bestuur van de Veiligheids regio Zeeland. Dat komt volgen de week woensdag bijeen. In het dagelijks bestuur zitten behalve Captijn de burgemeesters van Vlissingen, Veere, Goes, Rei- merswaal, Terneuzen, Hulst en Tholen. Overigens wijst Te Pas ke erop dat de stadsgewestelijke brandweer wel geld te kort komt, maar tegelijkertijd het goedkoopste korps van Zeeland is. Inwoners van Vlissingen en Middelburg zijn nog geen 38 eu ro per jaar kwijt aan hun brand weer. Alle andere Zeeuwen beta len meer voor hun brandweer. DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; KOUDEKERKE - Vliedberg, 15.00 uur: optreden muzikaal ensemble; MIDDELBURG - Ontmoetingskerk, 14.00 - 15.30 uur: kindervakantiefeest; Herman Faukeliusschool, Klarenbeek, 9.45-12.00 uur: vakantiebijbelclub voor kinderen; 't Gasthuis, 19.00 uur: optre den muzikaal ensemble VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Ak koord, Oudestraat, 13.30 -16.00: Bejaar- densoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; Gebakken vis BRUINISSE - Bij de Kijk- en Koophal van de hervormde kerk in Bruinisse wordt zaterdag ge bakken vis verkocht. Klanten kunnen er vanaf 9.00 uur terecht voor gebakken tong, schol en schar. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Hoe hij ze het liefst zelf eet? Met zuurkool, spekjes, eisbein, cas- selerib en zuurkoolschijven. En je hoeft hem er niet eens 's nachts voor wakker te maken. Dat is hij toch wel. Als Vlis singen slaapt, staat Rob Verboom nog rookworsten te drogen. Maar hij mag zich dan wel mooi rookworstkampioen van Nederland noemen. Al jaaaren. Je zou zomaar twijfelen: verkopen ze nou vlees of bekers? De etalage van sla gerij Verboom in de Scheldestraat staat er vol mee. „Het zijn er 43", zegt moe der Adrie trots. „Nee, wacht, 47! Hij heeft er natuurlijk weer vier bij gekre gen". En ze kijkt nog trotser. Haar zoon Rob (44) is onoverwinnelijk rookworstkampioen van Nederland. Maar wint hij nou al 22 jaar, of 23? „Hier heb ik een beker van 86, hier een van 85..." Adrie blijft maar tellen. Van Rob hoeft het niet zo. De kampioen is beseheiden. „Ach, het geeft voldoening, maar rookworst is ook gewoon een mooi product. Het is mijn brood." Vanaf het moment dat Rob Verboom meedoet aan de verkiezing voor de bes te rookworsten van Nederland, in rook- worstenstad Arnhem, wint hij prijzen. In het begin zilver, later goud. Steeds meer goud. „Van de jury moet je het hebben. Dat zijn dikwijls oude slagers, echte vaklui. Hun beoordeling, daar leer je nog het meest van. En zo word je steeds beter. Of niet. Want sommige sla gers lijken het nooit te leren." Verboom wel. In 2003 werd hij de aller- allerbeste en vanaf dat jaar haalde hij wel steeds het hoogste aantal punten, zoals ook de jaren ervoor, maar ging toch een ander slager er met de beker vandoor. Ook dit jaar. „Iedereen van de top had vier tienen, en een negen. Ook ik. Dat ene punt mist ik door een stukje gelei in een worst. Zo groot als een spel denknopje, ze moeten streng zijn. Maar goed, toch weer vier keer goud." Verboom leerde het vak van zijn vader. Johan Verboom verkoopt zijn vlees al bijna dertig jaar in Vlissingen, en daar voor ook al vijftien jaar in Rotterdam. Zijn zoon wilde eigenlijk helemaal geen slager worden. „Formule 1-coureur, dat wilde ik worden. Of in elk geval iets met auto's. Ik ging naar de technische school, maar daar had ik het na een half jaar al zo slecht naar mijn zin dat mijn vader zei: kom maar bij ons in de zaak. Op mijn vijftiende ging ik naar de sla gersvakschool en op mijn twintigste had ik alle mogelijke papieren binnen. Toen ben ik nog naar Duitsland gegaan, waar toch de beste worsten vandaan ko men. Ik wilde alleen het beste." Vakidioot Rob is inmiddels 44. Hij heeft zijn va der rookworsttechnisch ingehaald, zegt die. „Ik ben nooit zo van het worstenma ken geweest. Ik ben meer van het pre senteren, van het winkelgebeuren. Rob is van de worstenmakerij. Hij is snel en secuur tegelijk. Nee,;die flanst niet zo maar wat aan. En hij werkt hard. Een echte vakidioot. Vaak komt hij pas om twee uur 's nachts naar boven." Dat moet Rob zijn vader nageven. „Nu het wat kouder begint te worden, wei'k ik 100,110 uur per week. Maar dan ver kopen we ook zeker duizend worsten. foto Ruben O reel Gisteravond bijvoorbeeld, ben ik om middernacht begonnen met worsten stoppen. Om vier uur was ik klaar met afbinden. Vervolgens heb ik de rook- kast volgegooid en toen begon het ro ken en drogen. Ik heb even geslapen en om zeven uur stond ik weer beneden. De worsten moesten gekooid." Rob trekt het deksel van de kook ketel. Hij dompelt een rookworst onder. „Dit zijn er vierhonderd. Het resultaat van een nacht doorwerken. Je kunt me een vakidioot noemen. Vorig jaar ging ik voor het eerst in dertien jaar op reis. Dit jaar gaat het weer niet lukken. Soms heb ik er ook de balen van. Maar mijn werk is ook gewoon hobby. Als ik van deze hammen iets moois kan ma ken, houd ik echt van mijn werk." En dan zijn rookworsten. „Ik heb klan ten uit Westkapelle, Domburg. Ze ko men zelfs helemaal uit Heinkenszand en Goes hier, alleen voor de worsten. Laatst hoorde ik van vaste klanten dat ze een tas met vlees waren vergeten mee te nemen op vakantie naar Spanje. Zon de van het vlees, dachten ze. Maar de huisoppassers hadden alles opgegeten en stonden een dag later alweer in de winkel. Want die rookworsten, die von den ze toch wel heel erg lelde er." door Maurits Sep DISHOEK - Het plan voor een dorphotel met woningen en ap partementen in Dishoek past niet helemaal binnen de grenzen van het provinciaal Omgevings plan. Het dagelijks provinciebe stuur waarschuwt de gemeente Veere daarvoor in een brief. Het plan staat op twee punten op gespannen voet met het Om gevingsplan. Allereerst wordt de nieuwe bebouwing op de loca tie Zeeduin te hoog. Het plan gaat uit van vijftien meter, ter wijl de provincie buiten de be bouwde kom en aan de randen van kernen maximaal twaalf me ter toestaat. Als het plan een 'minder stedelijke uitstraling' krijgt, kan het 'aan overtuigings kracht winnen', schrijven Gede puteerde Staten. Volgens wethouder J. Bostelaar van Veere is het plan al op dat punt aangepast. Slechts enkele accenten zijn nog hoger dan twaalf meter, zei hij gisteren in reactie op het standpunt van GS. Ook het voornemen om wonin gen, appartementen en kamers in het hoofdgebouw afzondér- lijk te verkopen, waarna de eige naren die door de exploitant kunnen laten verhuren, stuit op bezwaren van GS. Uitponding, zoals deze werkwijze heet, lijkt op gespannen voet te staan met het Omgevingsplan, weaarschu- wen GS. Dit zou er namelijk toe kunnen leiden dat de eigenaren permanent in hun woning, ap partement of hotelkamer gaan wonen. GS dringen er bij de ge meente Veere op aan meer aan dacht te besteden aan het voor komen van permanente bewo ning van Zeeduin. Het moet in contracten worden vastgelegd dat dit niet is toegestaan, vindt het dagelijks provinciebestuur. Ook op dit punt deelt Veere de mening van GS. Bostelaar wijst erop dat daarom in contracten met de ontwikkelaar en de ex ploitant wordt afgesproken dat er van permanente bewoning geen sprake mag zijn. Als de gemeente inderdaad aan deze eisen tegemoet komt, zien GS geen bezwaar meer tegen het plan. Zij onderschrijven de noodzaak om de locatie Zeeduin opnieuw in te vullen. Het oude hotel dat daar staat, is ernstig vervallen. Bovendien is Dishoek een recreatiekern en daar past een nieuw hotel wel bij, mits sprake is van kwaliteitsverbete ring. Omdat door de omvang van het plan bos en beplanting ver dwijnt, moet er op een andere plek wel nieuwe beplanting wor den neergezet, merken GS nog op. De gemeente moet daar ook nog een voorstel voor doen om defintief toestemming te krigen van de provincie. En ook dat komt in orde, beloofde Bostel aar. „Daarover praten we met de ontwikkelaar." Werkstraf voor vernieling ruit MIDDELBURG - Officier van justitie E. Bethlehem twij felde gisteren in Middelburg niet aan de (kwade) bedoelin gen van een 43-jarige inwoner van Vlissingen. „U heeft ge probeerd om bij Hogeschool Zeeland in te breken. De ruit was stuk en uw jas was kapot", was ze overtuigd van het bewijs. De officier eiste tachtig uur werkstraf en twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. Zij hield in haar eis ook rekening met het strafblad. De Vlissinger gaf wel toe die nacht, 1 mei, in een dronken bui de steen door de ruit van de school te hebben gegooid. Het inbraakalarm ging af, waarna een beveiligingsbeambte de politie waarschuw de. „Het was niet de bedoeling om te stelen", zei de man. Politierechter A. Janssens-van Kampen wilde nog wel ge loven dat de verdachte niet de intentie had gehad om in te breken. Zij veroordeelde de man wegens vernieling tot veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Vernieling voorwaardelijk beboet MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans sen van Kampen veroordeelde gisteren een 35-jarige man uit Vlissingen voor vernieling van twee kastdeurtjes tot een voorwaardelijke boete van 250 euro. De verdachte vers bleef in het huis van zijn moeder, toen hij 2 augustus ih een driftbui tegen de kastdeurtjes schopte. De enige re| den die hij kon bedenken was dat hij de (dronken) vrienéï van zijn moeder niet mag en zodoende kwaad was gewold den. „Mijn moeder is een schat", zei hij herhaaldelijk. De Vlissinger woont immiddels op zichzelf. Officier van justin tie E. Bethlemen zei zich over het gedrag van verdachte enigszins ongerust te maken. Zij eiste twintig uur werk straf. De politierechter besliste anders: een voorwaardelij ke boete van 250 euro. Vlissingse veelpleger bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans^ sens-van Kampen heeft gisteren een 34-jarige veelplegeij uit Vlissingen voor verkeersdelicten bij verstek veroorjj deeld tot 68 uur werkstraf en zes maanden rij ontzegging? Officier van justitie E. Bethlemen eiste 34 dagen gevangen nisslraf en zes maanden rijverbod. De man had tot gisteij ren een strafblad met dertig pagina's, maar hij wordt nog wel als een kansrijke veelpleger beschouwd. De Vlissin ger reed 20 april in Middelburg dronken op een snorfiets,' Het alcoholgehalte bleef beperkt tot 380 microgram. Aan het onverzekerd rijden op de snorfiets tijdens een rijont zegging werd zwaarder getild, Boete voor heling van schoenen MIDDELBURG - Een 27-jarige vrouw is gisteren in Mid delburg voor heling van kinderschoenen veroordeeld tot 500 euro boete, waarvan 200 euro.voorwaardelijk. De veri dachte was op 7 maart in Terneuzen samen met haar broer een winkel binnengegaan. Zelf had ze een trui ge^ kocht, terwijl haar broer kans zag om drie paar kinder schoenen te stelen. De schoentjes, clie hij aan zijn zuster gaf, waren bestemd voor haar zoontje. Er was een uitvoe^ rig politieonderzoek nodig om de dader te achterhalen; „Ik had in die tijd veel problemen aan mijn hoofd", vertel de de Axelse gisteren. „Daar heeft de winkelier geen bood schap aan. U moest weten dat dit niet deugde", diende dé politierechter haar van repliek. door Maurits Sep MIDDELBURG - De anti-racis tische stichting Bravo uit Oost-Souburg houdt een tegen- demonstratie tegen de Nationa listische Volksbeweging. Net als de NVB gaat Bravo op zaterdag 11 november demonstreren in Middelburg, maar dan om duide lijk te maken dat zij geen be zwaar heeft tegen de bouw van een moskee aan de Stromenweg. Bravo laat weten dat zij dezelf de route op hetzelfde tijdstip wil afleggen als de NVB. Die trekt vanaf 13.00 uur vanaf het station naar de Stromenweg en keert via dezelfde weg terug Vandalisme aan apparaten legt tellingen Poel stil GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden kan geen verkeers- metingen meer uitvoeren in De Poel, omdat afgelopen week en weekend verschillende meetap paraten zijn vernield. De kans is groot dat volgende week mede werkers worden ingezet. Omdat momenteel werkzaamhe den plaatsvinden aan het via duct over het spoor aan de N254 - met de nodige vertraging als gevolg - heeft het waterschap wegen in de Poel afgesloten. Zo moet worden voorkomen dat te veel mensen deze als sluipweg gaan gebruiken. In eerste instantie werd alleen de Wissenkerkseweg bij 's-Heer Arendskerke afgesloten, maar sinds vorige week mogen auto mobilisten tussen 07.00 en 09.00 uur en tussen 13.00 en 18.00 uur ook niet meer over de Sinouts- kerkseweg (de weg bij het Poel- bos, die over de snelweg gaat) rijden. Metingen hadden uitge wezen dat er dagelijks meer dan 3100 auto's reden. Afgesproken was dat de boel bij 3000 ver keersbewegingen dicht zou gaan. De metingen zouden gedurende de afsluiting gewoon doorgaan, omdat het waterschap controles wil gaan uitvoeren als toch nog te veel mensen over de wegen blijven rijden. naar het station, waar de demon stratie om 15.00 uur eindigt. De NVB heeft de demonstratie tegen de bouw van de moskee aangemeld bij de gemeente MidT delburg. Die moet nog besluiten of de demonstratie mag doom gaan. Dat gebeurt op zijn vroegst eind volgende week. Voor demonstraties is geen ver-) gunning nodig. Wel geldt eeii meldplicht. Een demonstrative moet uiterlijk 48 uur voor het bes gin worden gemeld bij de ge-1 meente. De burgemeester kan wel beslissen een demonstratie te verbieden als de openbare or de en veiligheid erdoor in het ge ding komt. Dat kan het geval zijn bij meerdere demonstraties op hetzelfde tijdstip en op de^ zelfde locatie. Of de aangekondigde tegendey monstratie van Bravo reden i§ beide tochten te verbieden, staat niet op voorhand vast. Vol gens de betrokken ambtenaar van de gemeente Middelburg wordt de mélding van NVB op dit moment beoordeeld. Als cüè organisatie toestemming krijgt, ligt het volgens hem niet voor de hand die later in te trekken om> dat er nog een demonstratie plaatsvindt. Dat heeft te maker) met de betrouwbaarheid van het openbaar bestuur. Uitgesloten is een herziening echter niet. Als bijvoorbeeld d| politie aangeeft dat het niet mo^ gelijk is meerdere tochten in goe de banen te leiden, dan kunnen zij worden verboden. Het ligt in zijn ogen echter meer voor de hand de later aangekondigde de monstraties te verbieden dan de eerste, als daarvoor al toestem ming is verleend. (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11