Katsav mogelijk laatste president aiii Oekraieners doen vuile werk in Polen EtMapië Doden bij aanslag op militair konvooi in Sri Lanka Kamp Holland afgelopen week vier keer beschoten Ceremonieel ambt Israël verder onder druk door seksaffaire Geen slachtoffers en lichte schade bij zware aardschok Hawaï Britse ex-gegijzelden voelen zich bedonderd door eigen regering .Ajwinze redactie buitenland PEN HAAG - Kamp Holland, iegrootste Nederlandse militai- hasis bij Tarin Kowt in Afgha an, is de afgelopen week er keer beschoten met raket- Kii, Daarbij zijn elf raketten af- pvunrd. De meeste projectielen [namen ver buiten het kamp te- dit,' ontploften niet of veroor- jililengeen schade. dinsdag 17 oktober 2006 Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie gis teren gezegd. De eerste beschieting vond plaats op zondag 8 oktober en de laatste zondagavond 15 okto ber. Tijdens enkele aanslagen werd bunkeralarm gegeven, maar sommige raketten kwamen daar voor te ver weg neer. Defensie concludeerde dat deze projectie len waarschijnlijk wel bestemd waren voor het kamp. In Tarin Kowt slaapt nu een derde van de manschappen in gepantserde ruimtes. De zwaarste aanval gebeurde op woensdag 11 oktober, de nacht nadat de Nederlandse militai ren betrokken waren geraakt bij gevechten in de omgeving. Daar bij kwamen twee Afghaanse mi litairen om, die de Isaf-troepen steunden. Die nacht werd op de basis twee keer bunkeralarm gegeven, het eerste na twee raketten en daar na volgden nog drie raketten. Ze kwamen enkele kilometers verder terecht, buiten de buiten ste schil rondom het kamp. Op donderdag 12 oktober zagen Nederlandse militairen op pa trouille een flits en hoorden ze een zoevend geluid, waarna ver van het kamp een inslag was waar te nemen. Zondagavond 15 oktober werden twee raket ten afgevuurd. Eén explodeerde op de bazaar in het plaatsje Tarin Kowt zelf. Er vielen geen slachtoffers, om dat het overdekte marktplein op dat moment was gesloten. De tweede kwam ver van het Ne derlandse kamp terecht en ont plofte niet. ANP rioor Ad Bloemendaal TEL AVIV - Onder klaroenge schal had president Moshe Katsav gisteren de vergader zaal van de Knesset moeten be treden. Zo wil de traditie, voor zover je daar in een zo piepjong parlement van kunt spreken. Maar de openingszitting van Is raels parlementaire jaar moest het dit keer zonder de aanwe zigheid van het staatshoofd stel len. De meeste afgevaardigden slaakten een zucht van verlich ting. „De president heeft ons een genante toestand be spaard," was het dankbare com mentaar van een van de Knes- setleden die demonstratief had willen vertrekken. Is de plechtige intocht van Mos he Katsav en zijn moederlijk ogende echtgenote Gila nor maal gesproken al een potsier lijke vertoning, nu het staats hoofd ervan wordt beticht zijn secretaresses te hebben be sprongen zou er pas echt een grens zijn overschreden. Beticht, maar nog niet veroor deeld. Dat is waar Katsav en zijn advocaten zich aan vast klampen. Een dag voor de Knes- setzitting was de president nog ■vast van plan zijn opwachting te maken, al was het alleen maar om te laten zien dat hij van de pi'ins geen kwaad weet. Maar toen kwam als een moker slag de gezamenlijke verkla ring van de politie en het minis terie van Justitie. Daarin was sprake van verkrachting van twee vrouwen, seksuele intimi datie, onregelmatigheden met het behandelen van gratiever zoeken, illegale afluisterpraktij ken en misbruik van vertrou wen. Zion Amir, Katsavs advocaat, gaf gisteren toe dat hij bij het aanhoren van de beschuldigin gen flink was geschrokken. Hij kon weinig anders doen dan er op te wijzen dat aanbevelingen van de politie geen juridische status hebben en dat procu reur-generaal Menachem Ma- zuz moet uitmaken of er vol doende reden is om tot vervol ging over te gaan. Aftreden Het kan nog wel een paar we ken duren voor die laatste een besluit neemt. Katsav is niet van plan voor die tijd af te tre den, zei Amir. Maar als de pro cureur-generaal besluit tot ver volging zal de president het ambt voortijdig neerleggen, zo dat hij zich voor de rechter kan verantwoorden. In Israël is een president immuun voor rechts vervolging zolang hij in functie is. De verwachting is dat Ma- zuz zal besluiten in ieder geval de seksuele vergrijpen voor de rechter te brengen. De zestig jaar geleden in Iran geboren Moshe Katsav houdt vol dat hij niets heeft misdaan. Het commentaar op de affaire laat hij verder over aan zijn ad vocaat en aan zijn broer, Lior. Die laatste beschuldigt niet na der genoemde 'aasgieren' ervan de president ten val te willen brengen. Maar wie zouden die vogels kunnen zijn? Katsav, een grijze muis in de Likoed, won in 2000 verrassend de presidentsverkie zing in een nek-aan-nek race met Shimon Peres. Het was de uitkomst van absurd politiek gekonkel, maar voor zover be kend heeft Katsav geen echte politieke vijanden. Niemand in Israël neemt het louter ceremoniële president schap trouwens serieus. De jongste strapatsen hebben al leen maar nieuw voedsel gege ven aan pogingen het ambt af te schaffen en de macht van de minister-president te vergro ten. Als de voorstanders daar van hun zin krijgen heeft Israël met Katsav zijn laatste presi dent gehad. GPD ïritrea schendt bestand JEW YORK - Eritrea heeft de «slandsafspralten geschonden it het met Ethiopië had ge naakt. et land heeft ongeveer 1500 mi- lairen en veertien tanks de vei- gheidszone ingestuurd en een VN-post bezet, verklaarde de raordvoerder van Kofi Annan saandag. De secretaris-generaal is ernstig :gd over de zware schen- van de wapenstilstand en aiept. Eritrea op zich onmiddel lijk uit de bufferzone terug te trekken. Het land brengt het vre- :oces in gevaar en onder- traaft de akkoorden van Al ters, aldus de zegman van An- ran. ANP/DPA/AFP Madonna krijgt voogdij over Malawisch kind LONDEN - De strijd rond het Halatvische adoptiekind van donna lijkt in het voordeel i de popdiva beslecht. Haar woordvoerder meldde gis- ond dat de autoriteiten in Malawi een paspoort voor het kind en een visum hebben afge- even, waarna het jongetje het ind heeft verlaten. Een lijf- nacht en het kind waren gister avond op weg naar Londen, naar Madonna en haar man Guy Ritchie wonen. Een recht- ifflk in Malawi verleende Ma donna gisteren het voogdijschap mor achttien maanden nadat vo- week voorlopig toestem ming was gegeven het kindje te adopteren. ANP/RTR Boeddhistische monniken bekijken de wrakstukken van het militaire konvooi na de zelfmoordaanslag. van onze redactie buitenland COLOMBO - Bij een zelfmoord aanslag op een militair konvooi op Sri Lanka zijn gisteren ten minste 92 militairen en enkele burgers omgekomen. Meer dan honderd anderen raakten ge wond. Een vrachtwagen vol explosie ven reed in op het konvooi en veroorzaakte een enorme explo sie. De autoriteiten denken dat de rebellenbeweging de Tamil Tijgers achter de aanslag zit. De aanslag gebeurde in de buurt van de stad Habarana, ongeveer tweehonderd kilometer ten noor den van hoofdstad Colombo. Het konvooi bestond uit vijftien Set land van de gastarbeiders heeft nu zelf gastarbeiders nodig joorMarloes de Koning WARSCHAU - Schoonmaak te uit Oekraïne houden Pool ss huizen schoon en Oekraiense seizoenskrachten rooien de ak te, Polen moedigt de komst "ffl deze 'gastarbeiders' aan. linze economie groeit met vijf procent per jaar. Zonder hen Lebben we een groot probleem." Smds de Oranje-revolutie in Oekraïne (2004) hebben de rege- n van deze twee grote ■Europese landen de ban tel aangehaald. Zo wordt bij voorbeeld gezamenlijk gepro- het EK voetbal van 2012 i'innen te halen. In de praktijk ®ordt ook intensief samenge werkt aan het draaiende houden jan de Poolse economie. Geruis te nemen Oekraieners de en in van de ongeveer jwee miljoen Polen die naar West-Europa zijn vertrokken te werken. De arbeidsmigra tie wordt door veel jonge Polen I? vanzelfsprekend ervaren. -Het is gewoon gezond dat werk niemand anders wil doen toch wordt opgepakt", zegt Mar- Mirenski uit Swinoujscie, plaats vlakbij de Duitse fens, „Wij gaan zelf naar Duits- and en dus komen nu de illega le Oekraïners bij ons." In 2005 ™gen ruim vijfduizend Oek raieners een Poolse werkvergun- maar er kwamen er vele malen meer werken. Poolse boe ren ontduiken massaal belastin gen door hun land te laten be werken door Oekraieners, blijkt tijdens de rondes van de Poolse arbeidsinspectie. En rijke Polen huren voor weinig geld een Oek raiense huishoudster in. Schat tingen van de aantallen illega len geeft het Pools ministerie van Arbeid niet, maar het ver eenvoudigde onlangs de regels om legaal werken aantrekkelij ker te maken. Werknemers uit de buurlanden die korter dan drie maanden blijven, hebben sinds eind augustus alleen een visum nodig, geen dure werkver gunning meer. Janusz Grzyb, hoofd van 'de af deling migratie van het ministe rie, maakt een eenvoudige reken som. De Poolse economie groeit met vijf procent per jaar. Poolse stellen krijgen te weinig kinde ren om de bevolking op peil te houden. Te laag De salarissen zijn te laag om werknemers uit andere EU-lid- staten aan te trekken of de ver trokken Polen ertoe te bewegen terug te komen. En er zijn vaca tures, vooral in de bouw, land bouw en iet. Grzyb: „Als we geen werkne mers vinden kan dat een groot probleem voor onze economie worden." Duidelijk is dat de Oekraieners nu vooral de zwar te economie draaiende houden. Het komt ook steeds vaker voor dat mensensmokkelaars Oek raiense mannen gedwongen aan het werk zetten in Polen en Rus land, zegt Fred Larsson van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) in Oekraïne. In 2005 begeleidde IOM tien Oek raiense mannen die naar Polen waren gesmokkeld. In 2006 tot nu toe al 26. De meesten werden gedwongen tot zwaar lichamelijk werk in de landbouw. GPD foto Buddhika Weerasinghe/RTR bussen, waarvan er dertien wer den vernield door de explosie. Op het moment dat de militai ren uitstapten, werden hun bus sen geramd door de truck met explosieven. Ook winkeltjes in de buurt en enkele burgers wa ren slachtoffer van de explosie. „De militairen droegen geen uni form of wapen", zei een woord voerder van het ministerie van Nationale Veiligheid. „Ze gin gen of op vakantie of kwamen net terug." Sinds juli zijn al honderden mensen gedood door geweld op Sri Lanka, hoewel officieel sinds 2002 een staakt-het-vuren van kracht is. GPD/RTR Russische mediamagnaat doodgestoken door Remco Reiding MOSKOU - Een manager van het Russische persbureau Itar Tass is gisteren dood in zijn flat gevonden. Anatoli Voronin werd door messteken om het le ven gebracht. Voronin (55) was als zakelijk manager verantwoordelijk voor renovatiewerkzaamhe den, onderhoud, transport en privileges van werknemers. Hij werkte al 23 jaar voor het staatspersbureau Onderzoekers sluiten geen en kel motief uit, maar gaan er vooralsnog niet vanuit dat de moord te maken heeft, met Voronins werk. Vorige week werd journaliste Anna Politkovskaja vermoord, vermoedelijk vanwege haar kri tische verhalen over mensen rechtenschendingen in Tsjets jenië. GPD Si Overvallers bevrijden nertsen MADRID - Nachtelijke overvallers hebben meer dan 17.000 nertsen uit hun kooien bevrijd op nertsenhouderij-i. en in het noorden van Spanje. De politie gaat er vanuit dat de acties zijn uitgevoerd door dierenactivisten of rivaliserende bedrijven. De overvallers haalden de deuren van de hokken en ge bruikten die als hellingen zodat de nertsen over de hek ken van de boerderij konden vluchten. Nertsen worden ge bruikt voor de bonthandel. ANP/RTR Doden bij religieus conflict Afrika ADDIS ABEBA - Gewelddadigheden tussen christenen en moslims in het westen van Ethiopië hebben afgelopen weekeinde vijf mensen het leven gekost. Dat meldde de BBC gisteren. Vorige maand kwamen in het gebied al tien mensen om het leven tijdens rellen tussen rivaliserende religieuze groeperingen. Tijdens het geweld werden honderden hui zen verwoest. Het bloedvergieten bij de stad Jimma komt voor veel Ethi- opiërs onverwacht. Aanhangers van beide religies leven daar normaal gesproken vredig naast elkaar. ANP Levenslang voor familiemoord NAGOYA - Een Japanse rechtbank heeft gisteren een man veroordeeld tot levenslang wegens een deels mislukt zelfmoordplan. De 48-jarige Japanner wurgde samen met zijn broer zijn ouders, wouw en twee kinderen. Daarna staken zij op el kaar in. De broer overleed, maar de veroordeelde overleef de de steekpartij De mannen kwamen volgens Kyodo tot het plan omdat hun staalfabriek in de financiële problemen was geraakt en zij veel schulden hadden. ANP België krijgt euthanasiedatabank BRUSSEL - België stelt een databank op waarin alle wils verklaringen voor euthanasie worden opgenomen. Dat schreef de Belgische krant De Morgen gisteren. Op die manier kunnen artsen direct zien of iemand die in een onomkeerbare coma verkeert zo'n verklaring heeft op gesteld. België heeft sinds vier jaar een wet die euthanasie moge lijk maakt. De databank is nuttig in gevallen waarin de huisarts, de behandelend arts of de familie niet op de hoogte zijn van de wens van de betrokkene. ANP Belgische allochtoon leeft armoedig BRUSSEL - Veel Belgen van Turkse of Marokkaanse af komst leven onder de Europese armoedegrens. Dat bleek gisteren uit onderzoek in opdracht van de Koning Boude- wijnstichting. De armoedegrens ligt op een bedrag van 777 euro per maand. Bij Belgen van Marokkaanse origine leeft ruim de helft onder de armoedegrens. Onder personen van Turkse her komst is het bijna zestig procent. Van de Italianen in Bel gië zit 21,5 procent onder de grens. Autochtone Belgen zit ten op tien procent. Het is de eerste keer dat in België armoede bij personen van vreemde herkomst is onderzocht. ANP/Belga van onze redactie buitenland HONOLULU - De gouverneur van de Amerikaanse staat Ha waï heeft de noodtoestand uitge worpen na een zware beving zondagmorgen. In de zeebodem voor de eiland engroep. De schok had een kracht van 6.6 op de schaal van Richter. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen en valt ook de schade mee, maar een deel van de eilanden kwam zonder stroom te zitten en ook de telefoonverbindingen vielen uit. Drieduizend toeristen moesten worden geëvacueerd uit enkele hotels die lichte schade hadden opgelopen. Het was de zwaarste aardbeving die Hawaï heeft ge troffen sinds 1989. Zondagavond werden nog enke le lichte naschokken gevoeld. Het epicentrum van de beving lag 240 kilometer uit de kust van het hoofdeiland Oahu, waar op de hoofdstad Honolulu ligt. Het vliegverkeer vanaf het vlieg veld van Honolulu werd stilge legd, maar arriverende vliegtui gen mochten wel landen. De zee beving leidde niet tot een vloed golf, maar op het eiland Hawaï - het grootste van de groep - wer den enkele aardverschuivingen geconstateerd. GPD/RTR Aardbeving Hawaï Kauai lookm Oahu Maui Honolulu HA WAI-EILANDEN Kailua Kona >4 Aardbeving met kracht van 6,6 op schaal van Richter Een politieagent bewaakt de ingang van de flat waar mediamagnaat stoken. Anatoli Voronin werd doodge- foto Sergei Karpukhin/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Britse vliegtuigpas sagiers hebben sterke aanwijzin gen dat zij zestien jaar geleden willens en wetens door hun ei gen regering aan de troepen van de Iraakse dictator Saddam Hoessein zijn uitgeleverd. Ze hebben gisteren op een pers conferentie in Londen geëist dat er een diepgaand onderzoek komt naar de gebeurtenissen op 2 augustus 1990, toen hun Boeing-747 van British Airways landde op het vliegveld van Koe weit, de dag dat Saddam Hoes sein het Golfstaatje was binnen gevallen. Alle inzittenden werden door de troepen van Saddam in gijzeling genomen en enkele maanden ge vangen gehouden, Op enkele tientallen na, die zich uit de voe ten wisten te maken. Onder hen waren negen geheim agenten van de Britse geheime dienst MI6, De passagiers en enkele be manningsleden verklaarden op de bijeenkomst in Londen dat de regering het toestel met op zet heeft laten landen omdat de geheim agenten kostbare infor matie over de Iraakse troepen verplaatsingen konden verschaf fen. Er gingen de laatste jaren al eer der geruchten over de aanwezig heid van geheim agenten aan boord van het toestel. Maar free lance verslaggever S. Davis zegt nu van vijf verschillende bron nen de bevestiging ervan te heb ben gekregen. Een van zijn bron nen, zegt hij, heeft deel uitge maakt van de missie. Een woord voerder van British Airways ver klaarde desgevraagd dat de maatschappij niet op de hoogte was dat er militairen aan boord waren. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5