PZC Terneuzenaar straks duurder uit PZC Markt te klein voor helivluchten 'Vlucht uit het isolement' GETIPT VOOR U PUZZELPAUZE 1 3 Gemeente verhoogt belastingen met gemiddeld 3,4 procent Lager cholesterol in drie weken dinsdag 17 oktober 2006 jnnrRené van Stee TERNEUZEN - De inwoners van Terneuzen moeten volgend jaargemiddeld 3,4 procent meer gemeentelijke belasting gaan be luien. Dat geldt zowel voor al- leenvvonenden als voor meerper- soons huishoudens. De tarieven voor verschillende belastingen, heffingen en leges n in 2007 drie procent trend- jgi omhoog. Uitzondering rop vormen de onroerende zaakbelasting -die de gemeente volgend jaar maximaal met 2,75 procent mag verhogen- en het alen van huisvuil. Daarvan het tarief met 4,1 procent ioog. Dit laatste betekent eenpersoonshuishoudens aanslag krijgen van bijna euro en dat meerpersoons- huishoudens dik 272 euro kwijt zijn. Net zoals andere heffingen wil de gemeente het tarief van de afvalstoffenheffing volledig dekkend maken. Volgend jaar kan nog worden be schikt over de zogenaamde egali satiereserve afvalstoffen, waar door een extra verhoging achter blijft. Op basis van hon- procent kostendekking M hier in 2008 echter wel re kening mee worden gehouden. De tariefstijging bedraagt dan naar schatting 9,5 procent. Investeringen De gemeente Temeuzen doet vol gend jaar voor bijna 17 miljoen euro investeringen. De grootste bedragen gaan naar onderwijs huisvesting (6,3 miljoen), het rio leringsplan (4,1 miljoen), wegen- onderhoud (2,6 miljoen) en de btóndweer (1,1 miljoen). De' (grootste bezuinigingsposten zijn volgend jaar ruim negen ton op organisatiekosten van het ge meentelijke apparaat en hon- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl derdduizend euro op het onder houd van kapitaalgoederen, ex clusief openbaar groen. Ben W zijn er in geslaagd om een sluitende begroting te pre senteren. Toch zijn er nog onze kerheden. Zo sluit portefeuille houder J. van Schaik niet uit dat een grote verandering zoals de invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) tot een bijstelling leidt. In het kader van die wet krijgen gemeenten per 1 januari 2007 de regie over de organisatie en de uitvoering van de thuiszorg. Ter- neuzen krijgt een WMO-uitke- ring van een kleine zes miljoen euro. „Het is nog onduidelijk of dit voldoende is. Want we moeten niet alleen afwachten hoe de in voering van de WMO in de prak tijk uitpakt, ook zijn wij afhan kelijk van zaken zoals de ont wikkeling van de zorgvraag. Ook op dat punt is er onzeker heid", aldus Van Schaik. Geen paniek De wethouder maakt zich voor alsnog geen zorgen, omdat zich voortdurend nieuwe ontwikke lingen voordoen. Ook over de ja ren na 2007 maakt Van Schaik zich niet al druk. Voor 2008 is een structureel tekort voorzien van ruim zeven ton. Tegen 2010 is dat echter al opgelopen tot ruim drie miljoen. „Het is zaak om niet van tevo ren in paniek raken. Want er is nog extra ruimte, omdat wij het dividend van energiebedrijf Del ta niet volledig besteden. Gaan deweg zijn ook altijd bijstellin gen mogelijk voor zaken waar voor nu al geld is weggezet. Daarbij valt te denken aan .groenonderhoud of het wegen- of rioolbeheer. Daarnaast zit er nog volop rek in de mogelijkhe den om mensen in een uitke ringssituatie aan het werk te hel pen." Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Spelcircuit rond volleybal Sas SAS VAN GENT - Kids2fun houdt donderdag een 'volleybal speeltuin' in de gemeentelijke sporthal in Sas van Gent. In de volleybalspeeltuin kunnen Kinderen tussen 18.30 en 19.30 uur hun mogelijkheden leren ontdekken en ervaring opdoen in het balspel. Er worden zowel toestellen en kleinere materia len als ballen gebruikt. Al die jiüaterialen worden alleen of in tobi natie gebruikt in relatie Int het volleybalspel. De speeltuin wil de kinderen ook leren samenwerken, wat be langrijk is binnen een team sport. De speeltuin is opgezet in samenwerking met volleybal- dub Savok en WINN Events. Voor meer informatie surf naar mw.kids2fun.nl. Op zaterdag 22 augustus 1964 pikte een Sabena-helikopter aan de Kinderdijk in Axel een topman van Dow met diens gezin op. door Wout Bareman AXEL - Een helihaven in de Kanaalzo ne, waar helikopters op de route tussen Amsterdam en Brussel een tussenstop kunnen maken. Net als in Den Haag, Rotterdam en Antwerpen. Het Terneu- zense raadslid Jo Baart (TOP/ Gemeen tebelangen) haakte begin september in op het initiatief van vervoersonderne ming Connexxion, die halverwege vol gend jaar zo'n lijndienst wil beginnen in nauwe samenwerking met Helinet. Dat bedrijf werkt aan een helinetwerk dat uiteindelijk vijftien landingsplaat sen in Nederland, België en Duitsland moet gaan tellen. Connexxion en Helinet mikken vooral op het bedrijfsleven, waarvan managers snel op de plaats van bestemming wil len arriveren, zonder al te veel hinder en vooral tijdverlies door de groeiende verkeersinfarcten op de weg. Baart zou het een gemiste kans vinden indien Ter- neuzen die mogelijkheid als grootste ge meente van Zeeland, met tal van inter nationaal georiënteerde bedrijven, zou laten liggen. Baart: „Hebben we een Westerschelde- tunnel en kunnen we de hele provincie bedienen, maken we er geën gebruik van. Wat denk je dat het promotioneel voor de gemeente zou kunnen beteke nen als heel Europa hier kan landen?" Het college van burgemeester en wet houders reageerde positief. Er komt een onderzoek naar de mogelijkheid en wen selijkheid een landingsplaats voor heli kopters te verwezenlijken, die aansluit op de lijndienst van Connexxion/ Heli net tussen Amsterdam en Brussel. Sluiskil-Rotterdam Zeeuws-Vlaamse bestuurders droom den al eerder van luchtverbindingen met de rest van Nederland en met Bel gië, decennialang zelfs; maar nooit kwam er iets van terecht. In januari 1955 kopten de kranten: 'Sabena wil he- licopterdienst Brussel-Sluiskil-Rotter dam'. Het ging om een proef van één jaar. Initiatiefnemer was de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen. Sabena ging uit van één vlucht per week. De Zeeuws- Vlamingen mochten het zeggen: op maandag, als in Rotterdam de graan- beurs werd gehouden of op dinsdag, de dag van de algemene beurs. Een retour tje Sluiskil-Rotterdam ging dertig gul den kosten en zou 26 minuten in beslag nemen. Sabena had berekend dat de wekelijkse vlucht dat eerste proefjaar een tekort zou opleveren van 27.000 gulden, een bedrag dat moest worden bijgepast door de Kamer, de provincie, de gemeen ten (16 cent per inwoner) en het bedrijfs leven. Voorzitter C. Horstmann van de Kamer rekende voor dat een autorit tussen de Kanaalzone en Rotterdam vijftig gul den kostte, dus een helikoptervlucht was, afgezien van de tijdwinst, nog goedkoper ook. Citaat uit de krant van woensdag 12 ja nuari 1955: „De heer Horstmann gaf als zijn mening te kennen, dat het passa giersaanbod zich - in tegenstelling tot hetgeen op de lijn Rotterdam-Brussel valt waar te nemen - in Zeeuw- sch-Vlaanderen in stijgende lijn zal be wegen. Het doorbreken van het zo lang vruchteloos gewraakte isolement door middel van een helikopterdienst zal foto archief PZC naar zijn mening grote weerklank vin den." Begin oktober 1955 begon de proef, die uiteindelijk twee jaar zou duren en na afloop als succesvol werd bestempeld. Want, verzekerde Kamer-voorzitter Horstmann, 'door deze lijn wordt het in dustrieel klimaat bevorderd'. Het was in 1958 reden voor een nieuw initiatief: de helilij n Brussel-xAxel-Rotterdam. Passagiers genoeg, maar één vlucht per week bleek uiteindelijk het breekpunt. Twee jaar later strandde ook een po ging om een dienst te beginnen tussen een locatie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen (Axel, Hulst of Terneuzen) en Rotter dam. Dow Axel kreeg later nog één keer een heli kopter van Sabena op bezoek. Op zater dag 22 augustus 1964 landde een heli op het toenmalige concoursterrein bij de Kinderdijk om een topman van Dow Chemical met zijn vrouw en twee kinde ren op te pikken. Het ging om een proef op verzoek van Dow, dat wilde onder zoeken hoeveel tijdwinst zo'n vlucht tus sen de Kanaalzone en Zaventem ople verde. Daarna nooit meer iets van ge hoord. Sindsdien cirkelen enkel nog zweefvliegtuigen boven de regio. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - De markt voor helikoptervluchten voor za kenmensen in Zeeland is te klein om een nieuwe helihaven aan te leggen. Dat stelt direc teur P. Geysen van Zeeland Air- port. De provincie streeft boven dien naar concentratie van luchtvaartactiviteiten op Mid den-Zeeland. De gemeente Temeuzen wil on derzoeken of binnen de gemeen tegrenzen een helikopterhaven gemaakt kan worden. Temeuzen wil zich daarmee aan sluiten op de lijndienst van Am sterdam naar Brussel, Helinet. „Verrassend", oordeelt Geysen. Maar ook weinig kansrijk. „Ik geloof er niet in." Volgens Geysen is de belangstel ling van zakenlieden in Zeeland niet groot genoeg om de investe ring in een nieuwe helihaven te rechtvaardigen. Zakelijke vluchten Hij onderbouwt dat met cijfers van Vliegveld Midden-Zeeland, waar nu al helikopters mogen landen. Per jaar komen daar tweehonderd helikopters. Dat zijn voornamelijk vluchten van politie- en traumaheli's en voor milieucontroles. Tien proeent, dus zo'n twintig per jaar, zijn za kelijke vluchten. „Vanuit de be drijven in het Sloegebied is ook nooit om meer zakelijke helikop tervluchten gevraagd", voegt de vliegvelddirecteur daaraan toe. Geysen vindt het daarom 'een raar plan' om in Terneuzen een nieuwe helihaven te willen aan leggen. Ook al omdat, zoals hij opmerkt, de provincie in het Om gevingsplan heeft aangegeven dat alles wat met luchtvaart te maken heeft bij voorkeur op Vliegveld Midden-Zeeland moet plaatsvinden. „Niet dat ik de provincie daaraan ga houden, maar het zou wel vreemd zijn om in Temeuzen een nieuw plat form te maken als we in Zee land ook al een vliegveld heb ben." Voorkeur Gedeputeerde J. Suurmorid be vestigt dat de provincie er de voorkeur aan geeft luchtvaartac tiviteiten te concentreren op Midden-Zeeland „Ik hoor uit het bedrijfsleven wel vaker de filosofische gedach te dat het prettiger zou zijn als men met een helikopter naar de Randstad kan in plaats van met de auto. Maar zelfs als Terneu zen de noodzaak van een heliha ven kan aantonen én binnen de geluidsnormen blijft, dan nog ge ven wij de voorkeur aan Ame- muiden." Geysen benadrukt overigens dat zijn reactie niets te maken heeft met de belangen van het vlieg veld. „Natuurlijk zijn extra za- kenvluchten met helikopters welkom. Ook uit financieel oog punt. Meer vliegbewegingen be tekenen meer inkomsten. Maar ik denk dat het er helemaal niet zo veel zullen zijn. elke week twee helikopters erbij, ik vind agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, biljarten; 13.30 uur: Jokeren; 13.30 uur: Dansmiddag; 15.30 uur: Folk lore dansen; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten;13.30 uur: Korenmiddag; Café de Troubadour, 13.30 i HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur; Prijskaarten; 19.00 uur: Compute ren; 19.30 uur: Stijldansen; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; 14.00 uur; Body training; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Filmclub, koersbal; De Korenmarkt, 14.00 uur: Filmhuis; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur; Creatieve bijeenkomst; NIÉUW-NAMÉN - Café Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur; Aerobics; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur; Biljarten; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 CDA staat achter generaal pardon TERNEUZEN - De Terneuzense CDA-fractie onder steunt de actie voor een generaal pardon van vluchtelin gen die al meer dan vijf jaar op een verblijfsstatus wach ten. Het CDA is het eens met de Stichting Kerk en Vluch teling Zeeuws-Vlaanderen dat 'een zó lang durende bu reaucratische benadering fundamenteel onjuist is en leidt tot maatschappelijke ontwrichtingen', stelt fractievoorzit ter H. Siersema. De actie van de stichting, die donderdag 26 oktober vluchtelingen aan het woord laat in de Gere formeerde Kerk Vrijgemaakt aan de Axelse Kerkdreef, moet een voorbeeld zijn voor bewustwording, voegt hij er aan toe. Siersema merkt wel op dat de actie niet moet doorslaan. Mensen moeten wel het kaf van het koren blij ven scheiden, om geen 'andere ontwrichting vanuit crimi neel perspectief te organiseren'. PvdA hekelt communicatie college SLUIS - De PvdA in de gemeente Sluis roept het college dringend op de communicatie met de inwoners en met de gemeenteraad te verbeteren. „Indien u dat niet kunt, of vindt dat er niets mis is, is het misschien raadzaam uzelf af te vragen of u wel geschikt bent voor deze functie", stelt raadslid R. Evers in een brief aan het dagelijks ge meentebestuur-. Volgens de PvdA geeft het college nauwe lijks informatie terwijl er tal van zaken spelen. De stand van zaken moeten de sociaal-democraten op straat verne men. Als voorbeeld noemen ze kwestie rondom de nieuw bouw van verzorgingshuis De Burg'ht in Oostburg en de gang van zaken rond de VW. De PvdA volgde met stijgen de verbazing de manier waarop hiermee binnen het colle ge wordt omgegaan. Alleerst maakte wethouder A. Ro- sendaal volgens Evers wereldkundig dat de VW verhuist naar het stadskantoor in Aardenburg. VW-voorzitter PI. Enkelaar zegt echter huisvesting in Oostburg op het oog te hebben en hierover gesproken te hebben met wethou der P. Ploegaert. Wethouder Rosendaal zegt hier niet van op de hoogte te zijn. „Hoe is dat in hemelsnaam moge lijk", schrijft de PvdA. „Nu blijkt dus dat zelfs de commu nicatie binnen het college onderling ontbreekt of toch op zijn minst zwaar onder de maat is." Felicitaties na veroordeling MIDDELBURG - Een 21-jarige Groninger had gisteren in het gerechtsgebouw van Middelburg op zijn verjaardag een weerzien met zijn vader en zijn broer. Nadat politie rechter I. Woltring de verdachte voor uitgaansgeweld tot zestig uur werkstraf was veroordeeld had hij nog net even tijd om de felicitaties van zijn familie te ontvangen. Daar na verdween de Groninger richting de cellengang, want hij zit voor een ander geweldsdelict in voorarrest. Zijn al cohol- en agressieproblemen waren 27 mei in een café in Terneuzen er de oorzaak van dat hij na een opstootje tus sen groepen jongeren plotseling een mes openklapte en stekende bewegingen maakte. Daarbij raakte hij de pols van een cafémedewerker. „Ik heb absoluut geen stekende bewegingen gemaakt", zei de verdachte. Hij gaf wel toe het mes te hebben gepakt. „De man is tegen het mes gelo pen." Met de werkstraf kon hij leven. (Advertentie) Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat Becel pro.activ een verhoogd cholesterolgehalte verlaagt. Het enige dat u hoeft te doen is drie porties van de Becel pro.activ-producten te gebruiken of één flesje yoghurtdrink per dag. Test het zelf: is uw cholesterolgehalte niet verlaagd, dan betaalt Becel het aankoopbedrag van de producten terug. Kijk op www.becel.nl voor de voorwaarden. het fantastisch. Maar om daar nou een apart platform voor aan te leggen." Interessant Helinet wordt geëxploiteerd door streekvervoerder Con nexxion. Het bedrijf richt zich met de helikopterdienst op za kenmensen die reistijd willen be sparen. Helinet heeft nu nog geen landingsplaats in Zeeland. Terneuzen heeft zichzelf aange diend. Vliegveld Midden-Zee land niet, al vindt directeur Gey sen het best interessant om in de lijndienst .opgenomen te wor den. Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. uur: Bloemschikken; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uurrKoersbal, sjoelen; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.00 uur; Biljarten, soos; 13.30 uur: Bridge, handwerken; 19.00 uur: Lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur; Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal. 2 8 1 7 4 4 8 7 1 3 5 3 1 4 9 5 8 7 9 3 5 2 4 8 2 1 ©DENKSPORT PUZZELBLADEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41