Geluidsproject Renesse in eindfase a Optimisme over kansen toeristenpas Nog geen geld beschikbaar voor umenmuer mf DOE MADD, DOE MEE sca PZC Rij vaardigheidstest is geen makkie lierikzee, Bruinisse en Scharendijke vragen eigen aanpak overlast horeca Ook in Zeeland ake ifference Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee aan een klus? Kijk op wsvw.makeadifferenceday.nl of ga naar: www.scoopzld.ni mogelijk gemaakt door financit Getuige schietpartij meldt zich MIDDELBURG - Het onderzoek naar de schietpartij in Middelburg, afgelopen vrijdagnacht, heeft de politie nog niet dichter bij de daders gebracht. Wel heeft zich inmid dels een buurtbewoner als getuige gemeld. Bij de schiet partij werd in de nacht van vrijdag op zaterdag rond twee uur een negentienjarige Middelburger in de rug gescho ten. De daders zijn twee mannen, met wie de man op de Koepoortbrug in Middelburg voordat hij werd neerge schoten, kort heeft gesproken. De politie had gehoopt gis teren met het slachtoffer te kunnen spreken. Dat was van wege medische omstandigheden echter nog niet mogelijk. De politie heeft de zaak, zoals altijd bij poging tot moord of poging tot doodslag, de hoogste prioriteit gegeven. Met hoeveel mensen aan de zaak wordt gewerkt, is niet pre cies bekend. Dat wisselt naargelang het onderzoek om meer of minder inzet vraagt. Man onwel achter stuur BRUINISSE - Een 56-jarige automobilist uit Zierikzee is gisterochtend onwel geworden achter het stuur. De man reed op de N59 bij Bruinisse toen hij gezondheidsproble men kreeg. Hij reed door de bosjes langs de weg de paral lelweg op. Zijn vrouw - die naast hem zat - wist de auto tot stilstand te brengen. De man is naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Auto vliegt in brand RITTHEM - Op de Europaweg Noord in Ritthem is gister ochtend rond elf uur een auto uitgebrand. De bestuurder, een 43-jarige man uit de gemeente Borsele, verklaarde aan de brandweer dat zijn auto spontaan begon te roken. Daarna brandde hij uit. De man raakte niet gewond. Rijverbod voor Middelburger MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een twintigjarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor dronken rijden op een snorfiets een jaar rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk en veertig uur werksti-af opgelegd. De politie hield de snorfietser 3 juni in Middelburg aan toen ze hem slinge rend en zonder licht zagen rijden. Uit het resultaat van de blaastest (875 microgram) bleek dat hij vier keer zoveel al cohol had gedronken als is toegestaan. De Middelburger kreeg een rijverbod van dertien uur, maar zolang kon hij niet wachten. Twee uur na zijn aanhouding stapte de man weer op zijn snorfiets. Dit keer bedroeg het alcoholgehal te 685 microgram. Officier van justitie M. Overmeer noem de het gedrag van de verdachte zorgelijk. Zij zag haar eis ingewilligd door de politierechter. Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Wc*nW' Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. Advertentie woensdag 25 oktober 2006 EvenTron Rosmalen BZW-JAARCONGRES Vlak voor de Tweede Kamerverkiezingen is minister-president Jan Peter Balkenende te gast bij het BZW-jaarcongres in Rosmalen. Hij gaat o.a. in gesprek met BZW-voorzitter Peter Swinkels. Dit is een unieke gelegenheid om ondernemend Brabant en Zeeland te laten scoren! Anders gezegd, het is nu tijd om spijkers met koppen te slaan. Wilt u het Jaarcongres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl.De kosten incl. netwerkdiner bedra gen 75,- (p.p. excl. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- (p.p. excl. BTW) voor leden BZW. De BZW programmapartners: Van Lanschot Bankiers AKD interpolis Prinsen Van Wijmen Brabants Dagblad BN/DeStem Eindhovens Dagblad PZC zeeuwse almanak Schoon genoeg Beaudine (13) uit Vlissingen heeft een vriendin te logeren deze herfstvakantie. Op de be treffende tienerkamer is het dus een gegiebel en gesmoes van belang. Onweerstaanbaar voor haar zusje Isabeau (9), die welis waar nog aan het lange pad naar volwassenheid moet be ginnen, maar er al wel hevige belangstelling voor heeft. Helaas voor haar: ze is niet ge wenst als toehoorder, zo maakt grote zus haar duide lijk. Isabeau droeg haar verdriet over de ruwe uitsluiting naar oma. Die troostte als kenner van het pubergeweld: „Ach kind, daar ben je toch nog niet tegen opgewassen. Dat was dus ook al helemaal fout, vond Isabeau veront waardigd. Want: „Ik ben wél gewassen Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes JS 0113-315649 www.pzc-n' E.mail:redactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7fl6UWS-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 17 oktober 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland De begraafplaats in Zierikzee met de urnengraven. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vanuit de bevolking is de vraag gekomen om een urnenmuur te plaatsen op de begraafplaats in Zierik zee. Inmiddels is daar ook een ontwerp voor opgesteld, maar voorlopig blijkt er geen geld beschikbaar om deze muur ook daadwerkelijk te bouwen. „Op de alge mene begraafplaats in Zierikzee zijn nu alleen maar urnengraven, maar we heb ben al diverse malen het verzoek gekre gen ook een muur te bouwen voor de bij zetting van urnen. Alleen bij begraaf plaats Vredehof in Haamstede staat een urnenmuur", zegt beleidsambtenaar A. Geringh van de gemeente Schou wen-Duiveland. Zij laat weten dat het ontwerp voor de betreffende muur in Zierikzee voorziet in een passende aan leg binnen het landschap. „Hij zou op de scheiding tussen het oudé en het wat hoger gelegen nieuwe gedeelte van de begraafplaats moeten komen, op de plek waar nu nog" bomen en struiken staan." Begroting De kosten voor deze urnenmuur wor den begroot op ruim negentigduizend euro en dat bedrag heeft het college van burgemeester en wethouders op dit mo ment niet voor handen. Om aan te ge ven dat het dagelijks gemeentebestuur wel prioriteit wil verlenen aan deze voorziening, staat de urnenmuur op de zogeheten eerste reservelijst van 'niet-gehonoreerde prioriteiten'. Moch ten de raadsleden vinden dat de muur het komend jaar wel gebouwd moet wor den, dan kunnen zij tijdens de begro tingsbehandeling op donderdag 9 no vember daar een voorstel toe indienen. Daarbij dienen ze dan wel tevens aan te geven waar ze de benodigde negentig duizend euro vandaan willen halen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Er wordt bewo gen, gemeten en een stevig be roep op de hersens gedaan. De gisteren in Zierikzee afgeronde rijvaardigheidscursus voor 55-plussers van Veilig Verkeer Nederland (VVN) kan niet be paald als 'makkie' worden gety peerd. Van de 25 - met foto's geïllus treerde - vragen moeten' er 23 goed worden beantwoord. An ders zak je als een baksteen, als dit het echte theorie-examen zou zijn. De 26 deelnemers aan de rijvaar digheidscursus van WN (in dit geval allemaal 75-plussers) toet sen hun - via drie theorielessen opgefriste - verkeerskennis in de grote zaal van het Zierikzee- se MFC. Op de bovenverdieping worden ogen en reactiesnelheid gemeten én worden cursisten aangemoedigd om meer te bewe gen. Omdat ook dat laatste bij draagt aan beter rijgedrag. Als de uitslag onvoldoende is, verliezen de deelnemers hun ro ze papiertje niet. Advies „We kunnen ze wel dringend ad viseren een paar rijlessen te ne men of te stoppen", plaatst WN' er J. Prins de twee keer per jaar gehouden cursus in perspectief. De ultieme beslissing ligt uitein delijk bij de automobilist zelf, maar bewustwording is een be langrijk begin. Ja, zo'n cursus is zinvol, stelt Prins dan ook. „Omdat het zo verrekte belang rijk is om je kennis bij te hou den. Veel ouderen rijden op rou tine, maar houden de verande rende verkeersregels niet bij." Alcohol Met een videofilm wordt de cur sisten tijdens het theoriegedeel te gewezen op de gevaren van al cohol en verkeer, omdat - zoals Prins toelicht - die combinatie lang niet alleen aan jongeren is voorbehouden. „Veilig Verkeer Nederland is niet tegen drinken. Ik lust 'm zelf ook best", voorziet Zeeuws WN-voorlichter H. Post de beel den van commentaar. Maar je zal maar iemand een rolstoel in rijden. „Dan hoop ik dat het je overbuurman is, zodat je hem el ke dag zult zien." foto Marijke Folkertsma Aanleg van Dammenroute stap dichterbij MIDDELBURG - De aanleg van de nieuwe Dammenroute komt toch weer een stap dichterbij. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren be kendgemaakt dat de aanbeste ding van het werk binnenkort plaatsvindt. Bedrijven die de weg willen aan leggen, moeten twee offertes uit brengen: één voor de hele weg, van de Veersegatdam tot de A58. en één voor de twee afzon derlijke delen in Middelburg en in Veere. Het Rijk houdt met die laatste aanbesteding een slag om de arm voor het Veerse deel. Het besluit over dat stuk is door de Raad van State vernietigd. Als het niet lukt dat besluit snel te repareren, kan toch met de aanleg van de Dammenroute in Middelburg worden begonnen. Bovendien kan afzonderlijke aanbesteding financieel aantrek kelijker zijn door twee aanne mers aan het werk te zetten, in plaats van een die de hele weg ijanlegt. Gedeputeerde T. Pop- Delaars is blij dat de aanbeste ding nu eindelijk gaat plaatsvin den. Wanneer dat exact gebeurt, kon hij gisteren niet zeggen. «Maar de reden om de aanbeste ding nu te doen, is dat het Rijk bet tracébesluit over de N57 niet wil laten verlopen. De gel digheid van dat besluit verloopt eind 2007. Voor die tijd moet de aanleg begonnen zijn. Dan moet ;3us ook bekend zijn wie de weg gaat aanleggen." door Piet Kleemans en Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is optimis tisch over de kansen van de zoge heten toeristenpas. Eind deze maand wordt duidelijk of er on der recreatieondernemers vol doende draagvlak is om verder te gaan met de ontwikkeling van de kortingspas. Over wat officieel te boek staat als de Schouwen-Duivelandpas - een soort super chipknip waar mee inwoners en toeristen aller lei zaken kunnen betalen én re gelen - wordt alles bij elkaar al zo'n drie jaar gesproken. Tot knopen doorhakken is het tot nu toe nog niet gekomen. Wet houder recreatie A. Verseput trok het min of meer vastgelo pen project weer vlot en wil nu op korte termijn hom of kuit. Dat krijgt hij ook, belooft Re- cron-voorman P. van Oost. „We zijn er nog niet, maar ik krijg wel heel positieve signalen van recreatieondememers. De Re- cron ziet veel kansen in de toe ristenpas. Voor ons is het geen doel, maar een middel om de re creatievoorzieningen naar een hoger plan te tillen." Bedrijfscontactfunctionaris H. Bode van de gemeente Schou wen-Duiveland deelt het opti misme van Van Oost. Het is de bedoeling dat er minstens enke le duizenden toeristenpassen kunnen worden uitgezet. Blijkt dat niet haalbaar dan is de kans groot dat de stekker er uit gaat. Bode gaat er vooralsnog van uit dat er inmiddels voldoende draagvlak voor de kortingspas is en men verder kan. Eind oktober komt de toeristen pas aan de orde tijdens de na jaarsvergadering van brancheor ganisatie Recron. Bode: „En dan wordt het wat ons betreft hom of kuit." Bij het besluit over de haalbaar heid van de toeristenpas worden ook de eventuele aanpassing van de wijze van heffing en ver schillen in de tarieven van de toeristenbelasting betrokken. Uitgangspunt van het college van burgemeester en wethou ders is dat de hoogte van de toe ristenbelasting in balans moet blijven met de voorzieningen voor de recreatie. Ook speelt de vergelijking met de heffing in concurrerende gemeenten een belangrijke rol. Dit betekent dat het gemeentebestuur terughou dend is met het verhogen van de tarieven. De raad heeft de toeristenbelas ting in 2005 al met drie cent per overnachting verhoogd en die stijging wordt ook dit jaar en in 2007 doorgevoerd. De opbreng sten komen niet uitsluitend ten goede aan de recreatie, maar gaan naar de algemene midde len en worden voor een deel ge bruikt voor het wegwerken van achterstanden bij de afdeling ruimte en milieu. De opbrengst van de (water)toeristenbelasting wordt in 2007 geraamd op ruim 3,8 miljoen euro. Hier tegenover staan de kosten om het toerisme in stand te houden en goed te be heren. Elke extra verhoging van de toeristenbelasting - los van de verhoging voor inflatie en de drie cent meer in genoemde drie jaren - wordt volgens B en W toegevoegd aan de voorziening 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme'. HnorEsme Soesman ZIERIKZEE - De wijze van aan pak van geluidsoverlast in Re- nesse is niet zonder meer toepas baar op andere uitgaansplaat- sen op Schouwen-Duiveland. Ook Zierikzee, Bruinisse en - in loenemende mate - Scharendij ke kampen met geluidshinder veroorzaakt door horecabedrij ven. De gemeente streeft naar it ontwikkeling van 'gebiedsge richt' beleid. Het project Renes se nadert inmiddels de laatste fa- .ar moeten alle horeca- inrichtingen in Renesse aan de gestelde normen voldoen. De ko mende tijd wordt met de tien be irokken gelegenheden een plan van aanpak besproken. Alleen als eigenaren - goed gemoti veerd - kunnen aangeven waar óm ze de benodigde aanpassin gen niet tijdig kunnen doorvoe ren, zijn er afspraken over een gefaseerde aanpak mogelijk. In 2007 moet het project worden af gerond. Met het pilotproject in Renesse is een aantal jaar geleden het startschot gegeven voor een ge biedsgerichte aanpak van ge luid. Het idee daarachter is dat óp plaatsen met verschillende functies ook verschillende ge luidsnormen gehanteerd zouden moeten worden, omdat een woonwijk nu eenmaal iets an ders is als een winkelstraat of uitgaansplek. Door Renesse als hoi'ecaconcentratiegebied aan te wijzen, zouden er wellicht soe peler normen kunnen worden in gesteld. Niets is echter minder waar, zo blijkt inmiddels. Het predikaat hoi'ecaconcentratiegebied zou de belasting eerder hoger ma ken dan verlagen, is de verwach ting. Dan wordt er namelijk niet langer naar individuele inrich tingen gekeken, maar naar het 'totaalplaatje'. Waardoor het cu mulatieve effect van de geluids belasting van verschillende gele genheden een rol kan gaan spe len: Ook voor Zierikzee, Bruinisse en - door de groeiende problema tiek - waarschijnlijk Scharendij ke moet in de toekomst geluids- beleid worden gemaakt. In die plaatsen kan echter weer een heel andere aanpak zinvol zijn, schetst gemeenteambtenaar P. van de Sande. Zo üggen Zierik- zeese en Bruse horecagelegen heden betrekkelijk ver uit el kaar. Scharendijke daarentegen kent weer een heel geconcen treerde ligging van horecaza ken. Ook het karakter van het dorp is bepalend in welke aan pak wordt gevolgd. Hoe en wan neer het geluidsbeleid in deze plaatsen wordt geformuleerd, is op dit moment niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33