Plan lawaaicentrum loopt stroef NIEUWS GETIPT VOOR U PZC Wat ze zelf kunnen, moeten ze zelf doen 1 :Tm4 Lintje voor Thoolse dirigent Van Dis PUZZELPAUZE Lager cholesterol in drie weken Bs3SPS| Ouderenadviseurs Reimerswaal herenigingen willen na jaren wachten duidelijkheid over hun toekomst dinsdag 17 oktober 2006 b 1 3 Werkstraf voor Goese wietteler MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 26-jarige inwoner van Goes voor hennepteelt tot 200 uur werkstraf en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte bezat tussen november vorig jaar en 16 maart twee professione le hennepkwekerijen in woningen in Vlissingen. In totaal ging het om 332 hennepplanten en 106 gram gedroogde wiet. De Goesenaar zei de informatie te hebben gehaald van internet. „Elke sukkel kan een kwekerij opzetten", was zijn reactie. Officier van justitie M. Overmeer had eer der de indruk dat de man zijn kennis had vergaard bij een growshop, waar hij heeft gewerkt. De officier eiste 240 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. Raadsman H. Dunsbergen vond het technisch onder zoek slordig en voerde aan dat er een paar oogsten waren mislukt. Verbalisanten hadden daarentegen verklaard dat de hennepkwekerijen zodanig waren ingericht dat het mislukken van een oogst diende te worden uitgesloten. De officier wil de Goesenaar verder 21.237 euro - het be drag dat hij met de wietteelt zou hebben verdiend - ontne men. De politierechter doet over vier weken uitspraak. Inbraak in sportkantine Kloetinge KLOETINGE - Een sportkantine in Kloetinge is tussen zaterdagavond acht uur en gisterochtend kwart voor negen bezocht door inbrekers. Uit de kantine is drank en compu terapparatuur weggenomen. De waarde is niet bekend. Geen markt voor zakelijke heli's ARNEMUIDEN - De markt voor helikoptervluchten voor zakenmensen in Zeeland is te klein om een nieuwe heliha ven aan te leggen. Dat stelt directeur P. Geysen van Zee land Airport. De provincie streeft bovendien naar concen tratie van luchtvaartactiviteiten op Midden-Zeeland. De gemeente Terneuzen wil onderzoeken of binnen de ge meentegrenzen een helikopterhaven gemaakt kan wor den. Terneuzen wil zich daarmee aansluiten op de lijn dienst van Amstei'dam naar Brussel, Helinet. „Verras send", oordeelt Geysen. Maar ook weinig kansrijk. „Ik ge loof er niet in." Volgens Geysen is de belangstelling van zakenlieden in Zeeland niet groot genoeg om de investe ring in een nieuwe helihaven te rechtvaardigen. Hij onder bouwt dat met cijfers van Vliegveld Midden-Zeeland, waar nu al helikopters mogen landen. Per jaar komen daar tweehonderd helikopters. Dat zijn voornamelijk vluchten van politie- en traumaheli's en voor milieucon troles. Tien procent, dus zo'n twintig per jaar, zijn zakelij ke vluchten. „Vanuit de bedrijven in het Sloegebied is ook nooit om meer zakelijke helikoptervluchten ge vraagd", voegt de vliegvelddirecteur daaraan toe. Auto vliegt in brand RITTHEM - Op de Europaweg Noord in Ritthem is gister ochtend rond elf uur een auto uitgebrand. De bestuurder, een 43-jarige man uit de gemeente Borsele, verklaarde aan de brandweer dat zijn auto spontaan begon te roken. Advertentie Wetenschappelijk onderzoek heeft f aangetoond dat Becel pro.activ DCCc een verhoogd cholesterolgehalte verlaagt. Het enige dat u hoeft te doen is drie porties van de Becel pro.activ-producten te gebruiken of één flesje yoghurtdrink per dag. Test het zelf: is uw cholesterolgehalte niet verlaagd, dan betaalt Becel het aankoopbedrag van de producten terug. Kijk op www.becel.nl voor de voorwaarden. :r.=SS-J Vul het diagram zo in dat in elke rij, elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 00 CM 1 7 4 4 00 1 3 5 3 1 4 9 5 8 7 9 3 5 2 4 8 2 1 Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen! Meer informalie: e-mail: info@nrp,n! o.v.v. Nieuws getipt vo Ouderenadviseurs Rinus Hoogesteger en Elly Broeren. foto Mechteld Jansen door Rob Paardekam KRUININGEN - Reimerswaalse oude ren die eenzaam zijn, problemen heb ben met het invullen van hun belasting formulieren of niet weten hoe ze aan de benodigde medische hulpmiddelen moe ten komen, kunnen binnenkort terecht bij een ouderenadviseur. „Maar we zijn er niet om alles voor ze te doen", waar schuwt Rinus Hoogesteger uit Yerseke. „Je moet ons meer zien als een soort wegwijzers." De acht ouderenadviseurs die over een paar weken aan de slag gaan, zullen dus geen belastingformulieren voor de mensen gaan invullen. „Daarvoor zijn we gewoon niet aangesteld", vertelt El ly Broeren uit Hansweert. „In plaats daarvan wijzen we iemand op de dien sten van de Anbo. Die helpt mensen bij het invullen van allerlei formulieren." Het idee om ouderenadviseurs op pad te sturen, komt van de Reimerswaalse se niorenraad. Met behulp van de gemeen te is het project in een paar jaar van de grond gekomen. Acht vrijwilligers zijn bereid gevonden om elke week een aan tal uren op bezoek te gaan bij ouderen om hen te helpen met problemen. In principe kan dat alles zijn. De ouderen adviseurs richten zich op mensen van 75 jaar en ouder. Die krijgen op korte termijn allemaal een brief in de bus met de vraag of ze gebruik willen maken van de diensten van de adviseurs. Rinus Hoogesteger verwacht er veel van. „In Kapelle was de respons zestig procent. Als dat hier ook zo is, kunnen we onze borst nog nat maken." Zoals gezegd, zijn de ouderenadviseurs wegwijzers. Toch denken Hoogesteger en Broeren, die allebei zijn gepensio neerd, dat het soms moeilijk zal zijn om toch niet zelf allerlei zaken voor de men sen te gaan regelen. Dat hoorden ze ook tijdens gesprekken met ouderenadvi seurs uit andere gemeenten. Die rijden af en toe wel eens met iemand naar het ziekenhuis of vullen soms toch even dat formulier in. „Er kan wel mooi op pa pier staan dat we daar niet voor zijn, maar soms laat je je hart spreken", denkt de Yersekenaar. „Zo werkt het ge woon. Toch probeer ik me voor ogen te houden dat je mensen niet altijd helpt door alles voor ze te doen. Wat ze zelf nog kunnen, moeten ze ook zelf doen." Volgens Hoogesteger zijn de adviseurs uit andere gemeenten die hij heeft ge sproken veel verborgen armoede tegen gekomen. „Vaak zijn het mensen die al leen een AOW'tje hebben en niet weten dat er mogelijkheden zijn om het wat ruimer te hebben." Broeren knikt. „Daar voorzie ik voor ons een grote rol in. Veel ouderen weten niets van aftrek posten bij de belasting of allerlei potjes van de gemeente als de bijzondere bij stand. Daarover kunnen wij ze vertel len. Je zult dan altijd mensen hebben, die er gewoon niet aan willen beginnen, maar dan kunnen ze niet zeggen dat ze het niet wisten." De acht ouderenadvi seurs gaan hun cliënten straks allemaal persoonlijk bezoeken. Ze hebben de af gelopen tijd een aantal bijeenkomsten gehad, waarin ze door instanties als de thuiszorg, Emergis, de politie, de bank en de woningbouwvereniging zijn bijge praat, zodat ze straks goed kunnen door verwijzen. „Dat zal soms best moeilijk zijn", maakt Broeren duidelijk dat ze haar taak niet licht opvat. „Wij moeten heel goed naar de mensen gaan luiste ren om te signaleren welke hulp ze no dig hebben." De adviseurs zijn afkom stig uit bijna alle dorpen in Reimers waal, maar worden niet in hun eigen plaats ingezet. Zo willen de gemeente en de seniorenraad voorkomen dat men sen al bij voorbaat een te sterke band hebben met hun adviseur. „Op zich vind ik dat geen verkeerde gedachte", zegt Broeren. „Maar voor mij zou het niet zo'n pi-obleem zijn, omdat ik in Hansweert nog niet zo'n bekende ben. Ik kom uit het Gooi. Daarom hoop ik ook maar dat ik iedereen straks goed versta. En tja, ik kan een lach en een traan bieden, zeg ik altijd. Maar terug praten in het Zeeuws gaat niet lukken. Op zich is dat jammer, want volgens mij vinden veel ouderen dat leuk. Maar ja, ze zullen het met me moeten doen." (Advertentie) Den Dekker Muziek IAPELLE 011*3-330330 iww.dendekkermuziek.com (RUINISSE - Een 56-jarige au tomobilist uit Zierikzee is gister ochtend onwel geworden achter Scl stuur. feraan reed op de N59 bij Brui- fsse toen hij gezondheidspro- Wen kreeg. Hij reed door de josjes langs de weg de parallel- *eg op. Zijn vrouw - die naast Sem zat - wist de auto tot stil- iand te brengen. De man is saar het ziekenhuis in Rotter- ilam gebracht. Bezorgklachten: 0800-0231231 j op maandag t/m vrijdag 'gedurende de openingstij- iden;zaterdags tot 12.00 uur ij REDACTIE BEVELANDEIM/THOLEN •Stationspark 28 jPostbus31 4460 AA goes il Tel: 0113-315670 ij Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie i Stationspark 28 j Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl L .tnnrRob Paardekam jATH - Het is nog steeds niet Jiidelijk wanneer de aanleg gi een centrum voor lawaai den bij Bath begint. De be- Ijokken verenigingen zijn het jachten ondertussen behoorlijk lieu. je plannen voor een lawaai- |ortcentrum bij Bath bestaan ij jaren. Motorcrossvereniging je Uitlaat, Motorclub Rilland, jachtschietvereniging en jartclub Zeeland krijgen er fraks hun onderkomen. Het cen- pi komt ten zuiden van de be slaande golfbaan, op een plek jaar weinig mensen er last van iillen hebben. Toch is het ge- jjd de reden waarom het allé- gaal zo lang duurt. „We moeten likening houden met allerlei in- prikkëlde richtlijnen, zowel |orNederland als België", zegt jnbtenaar D. Visser van de ge- seente Reimerswaal. Als voor meld noemt hij de vogel- en ha- ïlatrichtlijn. „Het centrum tomt weliswaar geheel op Ne- irlands grondgebied, maar het iluid is te horen tot in België." Zo is chemieconcern Basf bang kt het centrum straks een stuk- 'f geluidsruimte inpikt op de ïesterschelde, waar zij aan spraak om maakt. Oplossing jir wordt met Basf gepraat om fleen oplossing te komen", al- jus Visser. De. verenigingen zijn set wachten ondertussen beu en Sagen dat ze slecht op de hoog- I worden gehouden. „Vooral orde provincie", zegt voorzit- L. Polvliet van de Jacht- srhietvereniging Rilland. „Die keft een tijd geleden beloofd It we voor 15 september duide- fjkheid zouden krijgen, maar ie weten nog steeds niets." De jachtschietvereniging huist jomenteel op een tijdelijk veld i de buurt van Bath, nadat ze Bar vorige schietbaan opoffer- Ivoor de uitbreiding van de Jilfbaan. Op de tijdelijke baan, jaar de schietclub door de ge neerde wordt gedoogd, zijn de logelijkheden om te schieten Man wordt onwel ichter het stuur ter J. van der Maale van de Kart- club Zeeland niet, maar ook zijn leden kijken reikhalzend uit naar hun nieuwe kartbaan. Nu reizen ze naar onder meer Eind hoven, Venray, Amsterdam en Emmen om op een buitenbaan te kunnen karten. „Een baan in Bath zou een enorme aanwinst voor Zeeland zijn", meent Van der Maale. „De sport is enorm populair, maar de liefhebbers kunnen hem in deze regio nau welijks beoefenen. Je moet je voorstellen dat deze mensen ge woon de behoefte hebben om af en toe even lekker te scheuren. Dat kunnen ze in mijn ogen be ter op een kartbaan doen, met al le regels van dien, dan met hun brommer op de openbare weg. De mensen snappen niet meer waarom het zo lang duurt." On dertussen is nog niet duidelijk of motorcrossvereniging De Uit laat naar het lawaaisportcen- trum komt. De club heeft nu nog een stek in Vlissingen-Oost, maar moet daar weg, omdat de geluidsruimte voor het havenge bied crossen niet langer toelaat. Gedeputeerde H. van Waveren heeft al eens laten doorscheme ren dat de vereniging misschien toch beter in het Sloegebied kan blijven. De club zelf wil daar ook hele maal niet weg. Van Waveren was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. agenda STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00 17.00 uur: Open voor bezichtiging; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00 -12.00 uur en 13.00 - 15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Am bachtscentrum, 13.00 - 16.30 uur: Kin- der-doe-dag; Snooker Centrum, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurt werk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tam- minga; Sportpunt Zeeland, 14.00 uur: Vertrek tocht voor mensen in een scoot- mobiel; Revalidatiecentrum De Linden- hof, 16.45 -17.45 uur: bewegen voor ast ma- en CODP-patiënten; Oosterschelde- ziekenhuis, vergaderzaal 57/60, 20.00 uur: Informatieve ledenbijeenkomst Dia betesvereniging Nederland; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Senïorensoos; Kaj Munk, 19.30 - 20.45 uur: Gratis inter nationale danslessen Volksdansvereni ging Scaldis; HEINKENSZAND - De Stenge, 13.30 - 16.30 uur: Braziliaanse sportdag, spor ten, spelletjes en workshops dance; KAPELLE - Sporthal Groene Woud, 9.00 - 12.00 uur: Spectaculaire activitei ten voor de basisschooljeugd; De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Gemeentehuis, 9.30 uur: Openbare se niorenraad; KRABBENDIJKE - IJs/skeelerbaan, 14.00-17.00 uur: Megamiddag Reimers waal, activiteitenmiddag voor de basis schooljeugd; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel. 13.00 - 13.30 uur: Aquajogging; 13.30 - 14.00 uur: Aquarobics; THOLEN - Oesterschelp, 9.45 uur: Va- kantiebijbelclub; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Bingo voor 50-plus. echter beperkt. „De vereniging ligt daardoor op zijn gat", zegt Polvliet. „Van de honderdzestig leden ko men er misschien nog dertig schieten, waarvan maar tien of twaalf regelmatig. Het moet niet te lang meer duren, want dan gaat onze vereniging ka pot." Zo pessimistisch is voorzit- door Ben van den Aarssen BERGEN OP ZOOM - Vanwege zijn buitengewone inzet op het terrein van (kerk)muziek is Kees van Dis uit Tholen be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Willem Nuis reikte de onder scheiding uit tijdens het Slotak koord van het Smalstads Man nenkoor in de Sint Gertrudis- kerk in Bergen op Zoom. Van Dis maakt als zanger deel uit van het koor sinds 1981 en is de laatste zeven jaar dirigent. Onder zijn leiding maakte het koor een grote bloei door. Kees van Dis timmerde aan de weg met 'muziek in beweging', een aanpak die ervoor zorgt dat koorleden niet statisch zingen, maar deel uitmaken van de mu ziek die ze vertolken. Deze met operazangers te vergelijken stijl werd door het Smalstads Man nenkoor voor het eerst gepresen teerd op het Internationaal Koorfestival in Arnhem in 2001. Het leverde het koor meteen de originaliteitsprijs op tijdens dit prestigieuze festival dat eens in de vier jaar gehouden wordt. De huidige wethouder Van Dis is vanaf 1981 tot op heden als di rigent en organist ook nauw be trokken bij de cantorij van de Hervormde Gemeente Imma- nuël Tholen. Bij de Hervormde Dirigent Kees van Dis tijdens het concert van het Smalstads Mannenkoor. wijkgemeente Sint-Maartens dijk en de Hervormde wijkge meente Kxabbendijke is Van Dis eveneens vele jaren als organist actief geweest. Behalve het lintje voor Van Dis was er in de Gertrudiskerk nog een verrassing. Zanger Jan Fondse heeft een boek over de geschiedenis van het man nenkoor geschreven. De au teur reikte het eerste exemplaar uit aan het jarige lid Danny Let- zer. foto Con Clasquin Bij het boek behoort een cd, met daarop dertien nummers uit ver schillende genres die de leden door de jaren heen graag zon gen. Het laatste concert van het koor werd door ruim vierhon derd bezoekers bijgewoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29