Grevelingenmeer gaat met het tij mee Blacky is nu veilig in de hondenhemelv ism 23 Groots toekomstplan voor natuur- en recreatiegebied Positief voor de economie Eindelijk gebeurt er iets Centrale vermorzelt de aal Stukken weer onder water Kiiiü wiiik VUB dinsdag 17 oktober 2006 foto Mechteld Jansen Eén ding staat vast: ko mende tijd verandert er veel in en om het Greve lingenmeer. Wat precies, is nog onduidelijk. Het na- tuur- en recreatieschap heeft een groots toekomst plan opgesteld. Centraal daarin staat terugkeer van een licht getij op het zoute meer. Dat er flink wordt uitge pakt, is niet voor zijn tijd. Sinds het meer door sluiting van het Brouwershavense Gat in 1973 ontstond, is de 'natuur- balans' in ongunstige zin doorge slagen. De weidsheid, wolken, wind en water bepalen weliswaar nog al tijd de sfeer, maar op een aantal onderdelen gaat het gewoon niet goed. Verdwenen De helderheid (doorzicht) van het wateris.afgenomen, het zeegras'^voedselbron en kraam kamer voor vissen - is verdwe nen, diverse vogelsoorten zijn in aantal sterk verminderd, er treedt overdadige algenbloei op die zuurstofloosheid veroor zaakt, drooggevallen slikken en schorren kalven af. De Grevelingen is ook een be langrijk recreatiegebied. De groei van wat de 'vrijetijdseco- nomie' wordt genoemd, staat on der druk. Stilstand is achteruit gang. Er moet een dam worden opgeworpen tegen de concurren tie van goedkope en zonzekere reisbestemmingen. De plannen zijn ambitieus ge noeg: weer eb en vloed, bouw van een getij dencentrale-in de Brouwersdam en aanleg van een zonne-energie eiland, inhaken op aquacultuur, bouw van ver nieuwende, 'exclusieve' recrea tieve voorzieningen en bijzonde re woonvormen. Het gaat wel wat kosten. Het na tuur- en recreatieschap komt uit op 1,2 tot 1,6 miljard euro in twintig jaar. Er staat tegenover dat er banen bijkomen, 450 tot 750. En als de recreatie weer in de lift zit, levert dat ook geld op. Hetzelfde gaat op voor verbe tering van de visserij-omstandig heden. Morgen wordt een informatie avond gehouden over de toekom stige ontwikkeling van de Greve lingen. Dat gebeurt in vereni gingsgebouw Dorpstienden in Ouddorp, vanaf 20.00 uur. Vier betrokkenen geven alvast hun mening: J. Geleijnse, voorzitter van de vereniging voor beroeps vissers Zuid-West-Nederland ('Ik verwacht voor de beroepsvis serij geen verbetering ten op zichte van de huidige situatie'); A. Schouw, voorzitter van de stichting belangenbehartiging Schouwen-Duiveland ('Dit plan biedt nieuwe kansen aan onder nemers'); T. Sluijter van de na tuur- en vogelwacht Schou wen-Duiveland ('Dit is belang rijk voor de voedselvoorziening voor vogels') en E. Troost, voor zitter van de Recron op Schou wen-Duiveland ('Als je in Zon- nemaire het dorp uit stinkt, dan ben je echt wel voor dit plan'). Rinus Antonisse en Melita Lanting foto Marijke Folkertsma Naam: A. Schouw Functie: voorzitter stich ting belangenbehartiging Schouwen-Duiveland Wat is de eerste indruk „Een heel ambitieus plan dat hele positieve economi sche gevolgen voor het ge bied zal hebben." Wat betekent het plan voor de economie' „Er staat nogal wat te ge beuren dat niet alleen werk gelegenheid zal opleveren tijdens de uitvoering, maar ook nieuwe kansen biedt aan ondernemers." Zijn er ook nadelen „Ik kan ze een twee drie niet zien. Misschien zijn er op korte termijn ongunstige ontwikkelingen maar op de lange termijn niet." Hoe schat u de haalbaar heid int „Ver boven de vijftig pro cent. Het is een heel goed begin dat minister Peijs een start heeft gegeven voor een fonds." Is er voldoende draagvlak? „Ja, als ondernemers kan sen zien, gaan ze natuurlijk achter het plan staan, maar ik denk dat ook onder de in woners voldoende draag vlak zal zijn." foto Dirk-Jan Gjeltema Aan de waterkwaliteit moet hoognodig wat gebeuren." Zijn er ook nadelen? „Nee." Hoe schat u de haalbaar heid in? „Die schat ik boven de vijf tig procent, zeker nu minis ter Peijs al een eerste aan zet heeft gegeven met geld." Is er voldoende draagvlak? „Als je in Zonnemaire het dorp uit stinkt, dan ben je echt wel voor. Het gaat na tuurlijk wel wat kosten, de jachthavens moeten nieuwe steigers, maar ik denk dat er wel draagvlak is." foto Marijke Folkertsma foto Marijke Folkertsma Naam: E. Troost Functie: voorzitter Recron Schouwen-Duiveland Wat is de eerste indruk „Hè, hè, eindelijk gaat er iets gebeuren. Ik ben jaren betrokken geweest bij de Grevelingen toen ik eige naar was van restaurant De Punt in Ouddorp. Ik heb het bezoekerscentrum van de Grevelingen zelfs ge bouwd. Dan leer je het ge bied wel kennen." Wat betekent het plan voor het toerisme „Voor die sector is het een goede zaak. Het is een schit terend gebied maar met het water is het mis gegaan. Naam: J. Geleijnse Functie: voorzitter vereni ging voor beroepsvissers Zuid-West-Nederland Wat is de eerste indruk? „Wij zijn uitermate be nieuwd wat er gaat gebeu ren, met name bij de Brou wersdam." Wat betekent het plan voor de visserij? „Ik verwacht voor de beroepsvisserij geen verbe tering ten opzichte van de huidige situatie. Ik twijfel of de plannen bijdragen aan een betere visstand. De sluis van de Brouwersdam staat nu ook open en de vis sen kunnen vrij in en uit zwemmen." Zijn er ook nadelen? „Natuurlijk. Er wordt toch gebouwd en je loopt de kans dat de ontwikkeling op recreatiegebied wel eens door zou kunnen schieten. Daarnaast moe ten we oppassen dat er vol doende geld beschikbaar komt voor de natuur. Dat schiet er nog wel eens bij in." Hoe schat u de haalbaar heid in? „Ja, haalbaar dat is het ze ker." Is er voldoende draagvlak? „Ik denk dat er bij natuur organisaties voldoende draagvlak is." Zijn er nadelen? „Als bij de Brouwersdam een getij dencentrale komt, dan willen wij wel dat er voorzieningen getroffen worden voor de trek van vissen. Schieraal wordt vermorzeld in een getijden- centrale. Hoe schat u de haalbaar heid in? „Voor een getij dencentrale heel laag." Is er voldoende draagvlak? „Weet ik niet. Ik denk dat de visserij gewoon passief gaat kijken wat er zal ge beuren. Voor ons zijn het nut en de noodzaak niet zo heel erg aanwezig." Naam: T. Sluijter Functie: natuur- en vogelwacht Schouwen- Duiveland Wat is de eerste indruk „Ambitieus in de goede zin van het woord. Het past wel bij Zeeland. We zijn een pro vincie waar het een en an der gebeurt." Wat betekent het plan voor de natuur „Plet grote winstpunt is het getij, dat voor een deel te rugkomt. Daai'door komen stukken af en toe weer on der water en dat is een hele prettige gedachte. Belang rijk voor de voedselvoorzie ning voor vogels." In een verre hoek van de Vroon- landseweg in Kapelle telen Ivo van Gaaien (40) en Janette van Gaalen-Doppenberg (38) aard beien onder ruim een halve hec tare glas. Ze telen ook kersen, frambozen en bessen en verder op in het dorp peren en appels. De kinderen, Wilco, Lilian, Jan, Annemieke, Miranda en René helpen af en toe ook een handje. In Onder glas volgen we het ge zinsbedrijfvan week tot week. Och arme, die brave Blacky. Hij heeft het tijdelijke met het eeuwige moeten verwisse len, een humaan handje gehol pen door de dierenarts. Blacky was al een poosje aan de sukkel. „Het is een vies praatje hoor", zegt Janette. „Hij had een ontsteking en verloor viezig heid en bloed. Had ook grote moeite met de ontlasting. Ik moest hem vaak afspoelen met een borstel. Sneu, maar echt pijn had hij niet. De laatste da gen kreeg hij die wel. Hij kon zijn wond niet meer verzorgen, het deed te veel zeer. Je kijkt het nog een poosje aan, maar het werd zielig." Hoewel Blacky al zestien jaar Ivo's hond was, nam Janette de beslissing en maakte de gang naar de veearts. Ivo: „Ik ben ooit één keer, toen was ik twin tig, met een hond naar de die renarts gegaan en met alleen een riempje teruggekomen. Ik heb gezegd: dat doe ik nooit meer. Janette weet dat." „Daar heeft hij een vrouw voor", zegt ze. Twee uur voor de aanvang van het avondspreekuur heeft Janet te haar besluit meegedeeld aan de kinderen. „Miranda begon meteen de janken als een sluis- hond. Ze wilde hem nog koekjes geven en hield niet op met brul len. Na een uurtje hebben we ge zegd dat ze wel mocht blijven huilen, maar dan niet met al te veel geluid. Jan wilde aanvanke lijk mee, maar zag er toch maar vanaf." Ivo heeft het plan van Miranda om Lilianne, Annemieke en René - die bij hun moeder wa ren - in te lichten, verijdeld. „Ze konden het maar beter een dag later op school vertellen, vond ik. Hun moeder is hele maal niet blij als de hele club voor het slapen gaan nog even overstuur wordt gemaakt." Ja nette heeft Blacky bij de dieren arts gelaten, zodat Jan niet aan de slag hoefde op het dieren- kerkhofje naast de schuur. Een kip, een konijn, dat vinden ze tot daar aan toe, maar een hond je, da's toch te veel voor de kin derlijke ziel. De volgende dag heeft Janette al op internet in de dierenasiels zitten kijken. „Er zaten niet veel beesten in Zeeland maar wat er zit is zo zielig, die zou je meteen gaan halen." Ze weet wel dat ze bij Ivo niet met een hond hoeft aan te komen, want eigenlijk was Blacky ook al een probleem. Ivo: „Ik heb Blacky indertijd, samen met zijn zusje Bruno, die eerder is dood ge gaan, genomen voor in de boom gaard. Toen woonde ik nog mid denin mijn boomgaarden en die beesten konden vrij rondlopen. Nu, met de aardbeien en het winkeltje, waren de hondenha ren een probleem. Kijk, Blacky was er eerder dan het winkeltje, dus hadden we het maar op te lossen. We zullen hem best mis sen, maar hij heeft een mooi, lang leven gehad. De eerlijk heid gebiedt te zeggen dat er wel een probleem is opgelost. Dat gaan we niet opnieuw scheppen." Intussen heeft Ivo Dikkie, de rooie kater, opgepakt. „De ande re dieren krijgen nu vanzelf meer aandacht. Deze Dikkie was altijd benauwd voor Blac ky, dus die krijgt het wat rusti ger." Met Blacky veilig in de honden- hemel wordt het tijd om aan vro lijker dingen te denken. Het va kantietripje naar de Veluwe bij voorbeeld. Het echtpaar rijdt woensdagmiddag weg en komt vrijdagavond terug. Over het weer hebben ze zeer speciale wensen. „Als het heel goed weer is, krijg ik de pest in, want dan had ik hier thuis zoveel din gen kunnen doen", zegt Ivo. „Maar als het echt rotweer is, dan ga ik niet", waarschuwt Ja nette. Ze zullen, hoe dan ook, op tijd thuis zijn voor het con cert van Jovink en The Voeder bietels, zaterdag in de Zeeland hallen. De kaarten daarvoor zijn al een eeuwigheid in huis, want Janet te en Ivo zijn allebei dol op rock-'n-lol in dialect. Er staat ook weer een project op stapel, dat Ivo samen met Jan gaat uitvoeren. Ivo is het he lemaal beu om de aardbeien te bespuiten met een spuit die aan een lange slang vastzit. In het warme beschermpak, dat hij bij spuiten aan moet, loopt hij kilo meters extra om de slang zich niet te laten verstrikken en om knopen te voorkomen. Op de oude grasmaaier zal nu een tank van honderd liter worden gemonteerd en er moet nog een spuit worden aangeschaft die daar weer op kan. „Als je zo'n karretje moet kopen, ben je meer dan tienduizend euro kwijt. Nu denk ik het met een paar honderd euro te kunnen redden. De vertegenwoordiger moet dan wel achter het spuitje aan." Samen met Jan heeft hij het maaibakje al gedemonteerd. In de winter gaan ze het apparaat opbouwen. Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23