ZEEUWSI Geschiedenis in vijftig items mooierhuis.nl Asbestschip Otapan is terug In Nederland Met al die auto's zie je nog eens wat Tragel en restaurant begraven strijdbijl stijlvol thuiskomen... MÊÊÊÊÊmmÊÊmmiÊÊtÊÊÊmimmii^immÊmm Canon van Zeeland ING stapt in Formule 1 Peijs steekt miljoen extra in veiliger Zeeuwse wegen Nederland vat verleden samen in een historische canon Nog geen TNT-broeken in Terneuzen 21 M£At rolluiken-zonwering-kozijnen-garagedeuren geschiedenis GOES - De PZC is benieuwd hoe de inwoners van Zeeland aankijken tegen de historische hoofdlijnen in hun provincie. Lezers kunnen hun Zeeuwse lijst van gebeurtenissen en per sonen sturen naar: Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Zie ook het fo rum op www.pzc.nl. Inzendingen zijn tot uiterlijk vrijdag 20 oktober, 12.00 uur welkom. In de krant van zater dag wordt er nader aandacht aanbesteed. AMSTERDAM - ING is de ko mende drie seizoenen hoofd sponsorvan het Renault Formu le 1-team. De Nederlandse mul tinational maakte gisteren in Amsterdam de overeenkomst met de Franse renstal bekend. „ING past goed bij Renault", verklaarde Cees Maas van ING. „Ook wij zijn actief in een com petitieve omgeving, ook wij zijn innovatief." Flavio Briatore, teambaas van Renault, is op zijn beurt blij de Nederlandse bank. „Nu de ta baksreclame verboden is, zijn wij verheugd met een grote spon sor als ING. Dat is goed nieuws voor ons, maar ook voor de sport." GPD/ISS pagina 18 naast Spylcer nog een Nederlandse sponsor doorMaurits Sep Lijst door Karen Zandbergen VOORBURG - Het begint bij het hunebed en eindigt bij Europa. Sinds gisteren is de Nederlandse geschiede nis samengevat in vijftig hoofdlijnen, een historische De Engelse monnik Willibrord staat er in om de verbreiding van het christendom te illustre ren, de VOC laat zien hoe Neder landers in de zeventiende en achttiende eeuw rijkdom ver wierven en daarbij onder ande ren Javanen en Molukkers dwon gen om voor hen specerijen te verbouwen. Er staan ook twee MIDDELBURG - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat trekt een miljoen euro extra uit om Zeeuwse wegen veiliger te ma ken, Dat geld is vooral bestemd voor het verharden van bermen, zodat er minder ongelukken ge beuren als auto's met een wiel van de weg raken. Peijs heeft dat gisteren geschre ven in een brief aan de Tweede Kamer. Zij had al een miljoen euro toegezegd aan de provincie Zeeland. Dat bedrag heeft zij gisteren verdubbeld. Zij hoopt daarmee de 'onverwachte stij ging van het aantal verkeers slachtoffers in Zeeland te ke ren'. In totaal komt daarmee op korte termijn 2,7 miljoen euro beschik baarvoor het aanpakken van ge vaarlijke wegen waar veel onge lukken gebeuren. De provincie legt zeven ton op tafel. Gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, verkeer) reageerde giste ren verheugd op de extra bijdra ge van zijn partijgenote Peijs. Het idee om een fonds te vullen voor met name de verharding van zachte bermen kwam ook van Poppelaars. Hij stelde dat voor naar aanlei ding van een dodelijk ongeval op de N61 tussen Schoondijke en Hoek, waarbij twee mensen om het leven kwamen en een an der zwaargewond raakte. Dat ongeluk gebeurde toen een auto met een wiel in de berm raakte, dat corrigeerde en frontaal op een tegenligger botste. Poppelaars stellen de provincie en Rijkswaterstaat eind dit jaar een lijst vast met gevaarlijke locaties die in aan merking komen voor een snelle aanpassing. „Belangrijk crite rium daarbij is of op die plek ken eerder ernstige ongevallen mjn gebeurd." Hoewel het Rijk het meeste geld beschikbaar stelt, zal dat groten deels gebruikt worden voor het veiliger maken van provinciale wegen, voorspelde Poppelaars. «Enerzijds omdat er weinig rijkswegen in Zeeland zijn, an derzijds omdat op provinciale wegen de meeste ongelukken ge beuren." zwarte bladzijden in: de rol van Nederland in de slavernij en in het drama bij Srebrenica. De hoofdlijnen worden in het onder wijs niet verplicht gesteld: alle scholen mogen zelf bepalen wat ze met de adviezen doen. De in Zeeland geboren domi neesdochter Annie M.G. Schmidt is de laatste persoon in de chronologische lijst waarop onder anderen Willem van Oran je, Erasmus, Vincent van Gogh en Anne Frank prijken, 'maar misschien wordt zij over vijf jaar wel vervangen door Ali B.', zei F. van Oostrom, voorzitter van de commissie die de lijst sa menstelde gistermiddag. Want de blik op het verleden is dyna misch. Het is volgens Van Oostrom vooral moeilijk om over het recente verleden te oor delen. Het liefst zou Van Oostrom nu al de door zijn commissie ont worpen wandkaart met vijftig iconen uit het Nederlandse verle- Wat is een canon? GOES - Een historische ca non is een verzameling van gebeurtenissen in de ge schiedenis, die in een sa menleving als waardevol er kend wordt en dient als re ferentiepunt in historische beschouwingen en in het onderwijs. den in alle klaslokalen zien han gen, maar het kabinet heeft min der haast. „We wachten nog even met het maken van een 'duurzame kaart', want er kan nog een en ander veranderen", zei minister Van der Hoeven van Onderwijs. Het komende half jaar kan ieder een die dat wil op de keuzes rea geren. Wat de minister betreft wordt de lijst de basis voor het geschie denisonderwijs op de basis school en in het voortgezet on derwijs, maar ze zal deze opsom ming niet verplicht stellen. Ze wil deze dwarsdoorsnede van de Nederlandse geschiede nis wel gebruiken als basis voor een nationaal historisch mu seum dat in de maak is, hoewel Van Oostrom waarschuwde dat de lijst daar nadrukkelijk niet voor is gemaakt. Anders In de vele geschiedenislijstjes die tot nu toe gemaakt zijn, do mineerden grote staatslieden, oorlogen en veroveringen. In de laatste jaren kwam daar een beetje kunst en cultuur bij. De commissie pakte het anders aan. Grote namen moeten voor al de wereld blootleggen die er achter schuilgaat. GPD pagina 4 canon oogst hoon en lof Zeeland blaast flinke partij mee AMSTERDAM - Het asbest schip Otapan is gisteren terugge keerd in Amsterdam. Aan het eind van de middag meerde het schip aan in Amsterdam-Noord. De terugkeer van de Otapan trok zowel bij de sluizen van IJ- muiden als langs het Noordzee kanaal een flink aantal belang stellenden. De Otapan keerde te rug van een reis naar Turkije, waar zij gesloopt zou worden. Turkije weigerde dat, omdat er veelmeer asbest in het schip zat dan op de papieren stond aange geven. De Otapan lag voor de tocht naar Turkije in juli in de haven van Amsterdam. „De reis is prima verlopen", aldus J. Keesmaat van het sleepbedrijf dat de Otapan naar Nederland bracht. Voor de Nederlandse kust zijn delen van het schip met plastic afgeplakt door men sen in witte pakken. „Bij inspec tie bleek in de drie maanden wat plastic losgeraakt en dat hebben we al varende hersteld. We hebben daarom iets langza mer gevaren. Maar het is geen groot probleem." Greenpeace voer gisteren met twee bootjes de tanker tegemoet en begeleid de het schip vanaf de sluizen van IJmuiden naar Amsterdam. foto Marco Swart/GBD TERNEUZEN - De Terneuzense postbestellers Ronald de Zwart (links) en Mare de Kunder le gen een brievenbus, deels gekleed in het nieuwe uniform. De twee moesten het gisteren nog doen met de oude broek. De nieuwe spijkerbroe ken zijn nog niet geleverd in Terneuzen. De meeste postbodes in Nederland deden gisteren hun rondes in het nieuwe, oranje tenue. Bij de verandering van de naam van TPG Post naar TNT is de huisstijl aangepast. Er worden 750.000 stuks kleding uitgereikt aan bijna 40.000 postbodes. foto Camile Schelstraete doorCornelleke Blok 's-GRAVENPOLDER - De Popu lierestraat in 's-Gravenpolder te druk? Helemaal niet, vinden Adrie en Nellie de Hamer van nummer 62. „Het is juist leuk dat die auto's voorbij rijden. Zo zie je tenminste nog eens wat." Auto's, vrachtwagens en trek kers rijden af en aan in de Popu lierestraat, die de hoofdontslui- tingsweg vormt in het oostelijke deel van 's-Gravenpolder. Door de verschuiving van onder meer de supermarkt, het scoutingge- bouw en de tennisbanen wordt de weg drukker en drukker. Een buurtbewoner stelde vorige week vragen aan de gemeente Borsele. Ook de dorpsraad maakt zich zorgen. De verkeers situatie vraagt om aanpassingen in de straat, is hun mening. Dat nieuws zorgde voor lichte paniek in huize De Hamer, want het echtpaar houdt nou juist zo van de levendigheid in de straat. De twee genieten elke dag volop bij het keukenraam. „Hier zitten we meestal. We heb ben de coniferen weggehaald 7M 'tlV Twentse muts vol Zeeuwse wol Provincie maakt site voor jongeren Om jongeren meer bij de Zeeuwse politiek te betrekken hebben Communicatie- en ICT-studenten van de Ploge- school Zeeland samen met de provincie een website ge maakt die, als het aan de makers ligt, tot dé jongerensite van Zeeland moet uitgroeien. Jouwzeeland.nl werd gisteren in het café van podium 't Beest in Goes gelanceerd. Gomes kan rust goed gebruiken PSV-doelman Iieurelho Go- mes is de hectiek van de zo mer voorbij. Alle onzeker heden en veranderingen bij PSV waren tot daaraan toe. Het overlijden van zijn vader sloeg een krater in het blije gezicht van de Bra ziliaan. Nu de rust is weer gekeerd, be gint de verwer- king. étLXJ Mist rond kandidering WK 2018 Nederland, België en Luxemburg gaan zich in januari 2007 officieel kandidaat stellen voor het WK voetbal in 2018. Dat vertelde het Belgische kamerlid Alain Courtois gisteren. Algemeen secretaris Harry Been van de KNVB deed de uitspraken echter af als 'een losse flod der'. Het onderzoek naar een kandidering is im- tr'x mers nog niet afgerond. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18, 19 en 20; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 brand flagrant in strijd is met de mensenrechten. Hij was dan ook niet van zins zijn personeels leden te adviseren het restau rant op die twee middagen niet te bezoeken. Gebruers meent dat het de verantwoordelijkheid van de ouders is hun kind uit te leggen dat niet ieder mens het zelfde is. Hillebrand hoopte slechts op wat begrip van Tra gel. De stichting heeft naar aan leiding van de kwestie haar ge dragsregels tegen het licht ge houden. Gebruers en Hillebrand hebben volgens Gebruers een constructief gesprek gehad en af spraken gemaakt. Gebruers: „Als mensen klachten hebben over het gedrag van onze cliën ten, dan behoren wij ons dat aan te trekken en te kijken wat we er aan kunnen doen. We heb ben daarom afgesproken dat de begeleiders voortaan beter op onze cliënten zullen letten. door Sheila van Doorsselaer ABSDALE - Stichting Tragel, zorgverlener aan verstandelijk gehandicapten, en de uitbater van het restaurant Den Ouwen Ferdinandus in Absdale hebben de strijdbijl begraven. De gehan dicapte gasten zijn altijd wel kom en de begeleiders zullen voortaan extra op hen letten. Onlangs ontstond grote commo tie toen restaurantuitbater I. Hillebrand van Den Ouwen Fer dinandus de directie van Tragel verzocht het restaurant voor taan te mijden op woensdag- en vrijdagmiddag. Kinderen die op die middagen kinderfeestjes vie ren, zouden soms bang zijn van de soms luidruchtige gehandi capten. TrageldirecteurB. Gebruers rea geerde geschokt op de brief en stelde dat de houding van Hille- toen we hier kwamen wonen, zo dat we alles kunnen zien", glun dert Nellie (72). „We kijken naar alles, zelfs naar het klein ste vogeltje", vult haar man (ook 72) lachend aan. Nellie: „De mensen zwaaien naar me vanaf hun fiets, zelfs al zien ze me niet zitten. Kijk, op dat gras veldje aan de overkant spelen al tijd kinderen. Er komen veel au to's langs. Afgelopen weekeinde zag ik allemaal caravans voorbij rijden, want het is natuurlijk va kantie. En je ziet ook vaak trek kers met fruit in de straat." Maar, de snelheid van de auto's zou wat minder mogen, geeft Adrie toe. „Het is hier af en toe net een snelweg. Ze rijden soms wel honderd. Toch heb ik in die zes jaar dat we hier wonen maar één keer een ongeluk zien gebeu ren. De politie zou meer moeten controleren en de Populiere straat moet een voorrangsweg worden. Dan heb je geen last van die zijstraatjes." Nellie knikt instemmend. „Ja, aan die snelheid mogen ze best wat doen, maar de auto's moeten blijven. Als ze normaal rijden, is er niks aan de hand." i IposObankrekeningnummei. i Ki/k op www:p/c.nl/abonneren, bel gratis j 0800-0331231 of Stuur de/e bon naai: i PZG. afdeling leiersservice Antwootdnumnier 713. MBO WB Goes O Noteert u mij vi van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor auiomaiisclie incasso van dit bedrag van mijn lekeningnummer. Ik liob de laatste dtie maanden geen proefabonnement gehad CJ Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - per maand met automatische incasso (€21,50)-. O per kwartaal met automatische incasso (€61,50)" per jaar met automatische incasso 236,00)". met gratis PZC-paraplu 8»ni688ll555530" nn/1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1