Alles is immers radioactief Toffe Haan is er als de kippen bij Visioenen uit een andere wereld Ook de consument profiteert van landbouwsubsidies 15 Doorrijder Axel blijft langer in hechtenis dinsdag 17 oktober 2006 mers radioactief." Tijdens de hele We- tenweek houdt de Covra presentaties, demonstraties, rondleidingen en doe-activiteiten. Zo is er voor de kin deren tot circa veertien jaar een speur tocht uitgezet en kunnen ze een water raket maken en lanceren. Volgens De Leeuw moet het mogelijk zijn om die raket een afstand van zo'n dertig me ter te laten overbruggen. Ook krijgen de bezoekers van twaalf jaar en ouder een rondleiding door de opslagloodsen van het bedrijf. Zowel het gebouw waarin laag- en middelradioactief af val ligt als de bunker waarin hoogra- dioactief afval ligt worden aange daan. Daar kunnen de bezoekers zien hoe het radioactief afval wordt opge slagen. Bij de binnenkomst van trans porten met laag- en middelradioactief gaat de excursie gewoon door. Solexmuseum De Wetenweek wordt dit jaar voor de 21e maal gehouden. De vorige twintig edities deed de Covra niet mee. Dat komt volgens Van Leeuwen omdat zijn bedrijf tot voor kort niet wist van het bestaan van deze week. Van Leeu wen kwam achter het bestaan toen hij wat aan het zoeken was op internet. Zelf vindt hij het jammer dat maar zo weinig Zeeuwse instellingen meedoen aan deze week. Het is volgens hem een manier om jon geren enthousiast te maken voor we tenschap en techniek. Zeker in een tijd waarin werknemers klagen over gebrek aan belangstelling van scholie ren voor techniek en wetenschap is zo'n week een mooie manier om te la ten zien hoe boeiend die vakken zijn, aldus Van Leeuwen. Het Solexmu seum in Colijnsplaat en de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg hebben ook activiteiten tijdens deze week. Het mu seum is op 21 oktober tussen 10.00 en 17.00 uur geopend. Op deze dag kun nen belangstellenden hun eigen Solex meenemen en vragen stellen aan de 'so- lexdoktér'. Wie geen Solex heeft, kan die dag op een van de brommertjes van het museum een rondje door het dorp rijden. Zondag 22 oktober is het tussen 11.00 en 17.00 uur wetenschapsdag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Bezoekers kunnen dan onder andere bootjes bouwen die door middel van zonne-energie worden aangedreven. De Wetenweek is van 18 tot en met 25 oktober. Wetenweek ten, demonstraties, rondleidingen en hier en daar zelfs games. Dat laatste kan niet bij de Covra. Tenzij de bezoe kers hun eigen gameboy of x-box mee nemen. Wat wel kan bij het bedrijf is proefjes doen rondom radioactiviteit, aldus Van Leeuwen. Bezoekers krij- gén bijvoorbeeld een meter waarmee ze radioactiviteit van hun eigen oor bel, beugel, riem of armband kunnen meten. Dan kunnen ze volgens hem zien dat zulke alledaagse voorwerpen ook radioactief zijn. Dat in feite alles radioactief is, aldus Van Leeuwen. Niet eng Uit ervaring weet hij dat kinderen die wetenschap in het geheel niet eng vin- Tijdens de Wetenweek kunnen in Zeeland belangstellenden een bezoek brengen aan de Covra bij Nieuwdorp om daar al les te weten te komen over radioactiviteit. foto Ruben Oreel den. Er is volgens hem een soort scheidslijn waarneembaar als het gaat om de .beleving-vair radioactiviteit. Die scheidslijn is tot op.de dag nauw keurig te bepalen. Het gaat om 26 april 1986, de dag waarop het Russi sche stadje Tsjernobyl een plaats kreeg in de wereldgeschiedenis. Mede werkers van een van die vier kerncen trales aldaar schakelden die dag het automatische beveiligingssysteem uit en voerden tegelijkertijd een experi ment uit waardoor de reactor uiteinde lijk in brand vloog. Mensen die Tsjernobyl bewust hebben -meegemaakt staan volgens Van Leeu wen veel kritischer tegenover radioac tiviteit dan mensen die daarna zijn op gegroeid. Die eerste groep associeert radioactiviteit met dodelijke straling. Zeker kinderen zien volgens hem ra dioactiviteit veel meer als iets alle daags, als iets wat er altijd is. En vol gens hem klopt dat ook. „Alles is im- HnorEmile Calon Het lijkt wel of de 21e Wetenweek compleet aan Zeeland voorbij gaat. Op slechts drie locaties in het Zeeuwse kunnen deze week kinderen, maar ook ouderen, kennismaken met activiteiten rondom deze week vol we ienschap en techniek. Eric van Leeu wen van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Nieuw dorp vindt dat aantal van drie wel erg weinig- Zijn bedrijf doet wel mee. Voor de eerste keer. Vanaf woensdag toten met de 25e oktober kunnen jeug dige bezoekers bij het bedrijf in Vlis- singen-Oost tijdens kantooruren alles (e weten komen over radioactiviteit, straling en de opslag van radioactief afval. Tijdens de Wetenweek staan in het he le land tal van universiteiten, (onder- zoeks)instellingen, bedrijven, sterren wachten, musea en bibliotheken open voor jongeren die iets meer willen we ten over wetenschap en techniek. Ze kunnen daar meedoen met experimen- Man plundert rekening ex MIDDELBURG - Een 52-jarige man uit Hulst gaf giste ren in Middelburg toe op bankoverschrijvingskaarten de handtekening van zijn (ex-)vrouw te hebben vervalst. Hij bestreed echter zich zo 3600 euro te hebben toegeëigend. Voor politierechter I. Woltring was de hoogte van het be drag niet zo van belang. „De valsheid in geschrifte kan be wezen worden. En dat is strafbaar." De politierechter ver oordeelde verdachte tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De Hulstenaar werd verweten tussen 26 november 2004 en 19 mei vorig jaar de fraude met de bankoverschrij vingskaarten te hebben gepleegd. Zijn vrouw was toen al naar Oekraïne vertrokken. In Nederland had ze nog een bankrekening. Ze had gevraagd om geld op te sturen naar haar adres in Oekraïne. „Ik heb regelmatig geld naar haar opgestuurd. Een deel van het geld heb ik gebruikt om een belastingschuld te betalen", zei hij gisteren. Offi cier van justitie M. Oveimeer was ervan overtuigd dat de verdachte zijn ex geld bewust afhandig had gemaakt met het vervalsen van haar handtekening. Ze werd in haar overtuiging gesterkt door zijn strafblad, waaruit bleek dat de man eerder voor fraude is veroordeeld. Zij eiste 180 uur werkstraf, waarvan 60 uur voorwaardelijk. Stalker krijgt werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring veroordeelde gisteren een 34-jarige inwoner van Zuidzande voor stalking tot veertig uur voorwaardelijke werkstraf. De man werd vrijgesproken van huisvrede breuk en van het wegnemen van de inboedel bij zijn ex-vrouw. Wel bewezen kon worden dat verdachte van 8 oktober vorig jaar tot en met 3 januari zijn ex had be laagd met brieven en ongewenste sms-berichten. Officier van Justitie M. Overmeer achtte zowel de huisvredebreuk als de stalking bewezen. Ze eiste tachtig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. „U laat uw vrouw niet los. Ik houd er wel rekening mee dat het om een echtschei ding gaat." Raadsman J. Burlet voerde verzachtende om standigheden aan. „Mijn cliënt heeft op een gegeven mo ment ontdekt dat zijn vrouw een relatie met een ander had. Zij heeft de echtscheiding aangevraagd, maar begin december vorig jaar zaten ze weer bij elkaar." Ook meen de de strafpleiter dat de vrouw het niet zo nauw neemt met de waaidieid. Voor de huisvredebreuk en het wegne men van de boedel vroeg Burlet zijn cliënt vrij te spreken. De vrouw woont inmiddels bij haar nieuwe vriend in Heerlen. De politierechter kwam tot een milde uitspraak, omdat het niet de ernstigste vorm van stalking betrof. Het slachtoffer vroeg duizend euro smartengeld, maar de vordering werd door de politierechter niet ontvankelijk verklaard. De man neemt in overweging om tegen de uit spraak in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den ITaag te gaan. Boete voor bedreiging MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Axel is giste ren in Middelburg wegens bedreiging van een cafébaas bij verstek veroordeeld tot 500 euro boete. De verdachte was 29 mei onder invloed van alcohol en drugs toen hij in een café in Axel de eigenaar bedreigde omdat hij geen drank meer kreeg. „Ik kom morgen nog wel eens terug met anderen en dan kun jij nooit meer iets verkopen, daar zorg ik wel voor", had hij gedreigd. De Axelaar is al eens eerder veroordeeld voor een geweldsdelict. Toffe Haan, met zanger/bassist Simon, zanger/gitarist Bar, drummer Corstihaan en gitarist Ari (van links naar rechts). oog voor jou, alleen mijn oog voor jou. Voor wie Toffe Haan heeft zien optreden, mist de cd echter beeld. De band laat zich op het podium van zijn beste kant zien in een cabareteske show. „Het liefst zou ik ook nog meer die kant op willen", zegt Van der Meer. Wat volgens Numan absoluut niet hoeft te betekenen dat ze de (grote) festivals links zouden laten liggen. „Ik denk dat wij bovenal verfrissend zijn. En dat is tegenwoordig al heel wat!" Toffe Haan treedt 28 oktober op in de Piek in Vlissingen (21.00 uur) en op 9 december (21.30 uur) in De Stulp in Renesse. De cd is via www.toffehaan.nl te be- door Rolf Bosboom GOES - De Goese kunstenares Carmen Milhous-Arendt trad de afgelopen jaren vooral naar buiten als weefster van gobe lins. Bij Kunstuitleen De Beve- landen is momenteel heel an der werk van haar te zien. Het gaat om acrylschilderijen, die vanaf begin 2004 tot stand zijn gekomen. Milhous vat ze zelf samen onder de noemer ly risch expressionisme. Hoewel het dus allemaal recent werk is, zijn er toch al duidelijke pe riodes te onderscheiden, die ge koppeld zijn aan ingrijpende gebeurtenissen in haar leven. Het oog van de bezoeker wordt het eerst getrokken naar de se rie Fabulous woman, die aan de langste wand hangt. Het Werk van Carmen Mil hous-Arendt uit de serie Medi tatie en wijsheid. foto Willem Mieras zijn zes kleurrijke portretten, door Milhous bedoeld als een ode aan een paar vriendinnen, die ze bewondert om de kracht die ze uitstralen. Het had eigenlijk een serie van acht werken moeten worden, maar vorig jaar juni kwam daar abrupt een einde aan toen bij Milhous borstkanker werd geconstateerd. Ze werd met succes geopereerd, was 'voorlo pig genezen' verklaard en trachtte daarna de de draad weer op te pakken. Ook in crea tief opzicht, want dat proces had enige tijd stilgelegen. De gebeurtenissen beïnvloedde grondig "haar beeld van zich zelf en haar visie op het leven. Ze ging zich nadrukkelijk met de spirituele kant ervan bezig houden en verdiepte zich in on derwerpen zoals wijsheid en meditatie. De weerslag daar van is onder meer te zien in een reeks verstilde schilderijen, die eveneens Meditatie en wijsheid wordt genoemd en die rijk is aan symboliek. Eerder dit jaar volgde opnieuw een zware tijd. Milhous ver zorgde dé stervensbegeleiding van haar schoonzus, die even eens aan kanker leed. Als uit vloeisel daarvan is het mystie ke element in haar werk alleen maar sterker geworden. In haar schilderijen geeft ze het ongeziene, 'de bewustwording van een andere waarheid' zoals ze het zelf noemt, vorm en kleur. Ook daarvan zijn op de tentoon stelling enkele aansprekende voorbeelden te zien. Milhous stelt in een toelichting dat haar schilderijen vooral over com municatie gaan. Ze toont haar 'visioenen uit een andere we reld'. „Mijn wereld, zonder grenzen, zonder pijn, zonder treurnis, zonder verraad, zon der geweld, maar waarin alles vreugde en genegenheid is." Expositie: Acrylsfhilderijen Car men Milhous-Arendt, tim 28 okto ber bij Kunstuitleen De Bevelen den, Westwal 45, Goes. Geopend: wo.-za., 13-17 uur. Wat is het grootste probleem in de landbouw? „Er spelen tal van problemen die belemmerend werken op de bedrijfsvoering. Al moet ik wel zeggen dat onder het laatste ka binet de problemen niet meer zo groot zijn als voorheen. De ge wasbeschermingsmiddelenwet bijvoorbeeld is zodanig aange past, dat we er redelijk mee uit de voeten kunnen." „De laatste tijd wordt in de poli tiek steeds meer gediscussieerd over de vraag of de landbouw subsidies gehandhaafd moeten worden; je hoort steeds vaker: 'laat die boeren maar tegen we- reldprijzen produceren'. Dat vormt voor ons de komende de cennia de grootste bedreiging." Hoe moet dat probleem worden opgelost? „Ik zou de politiek de opdracht willen geven om niet te kiezen voor afbraak van subsidiestel sels. Want mede dankzij de sub sidies houden we de voedselprij zen 'tot op zekere hoogte con stant en daar heeft ook de consu ment baat bij. Wat soms ook over het hoofd wordt gezien, is dat de subsidies nodig zijn om Het Zeeuwse schaduwkabinet Welke coalitie zou dat het best kunnen voorkomen? „Ik ben niet zo politiek-raraded. Ik moet de verkiezingsprogram ma's nog bekijken. Maar ik denk dat een coalitie CDA-WD het meest voor de hand ligt. An dere politieke partijen heb ik al horen zeggen: 'Hé, er komt geld uit Brussel dat bestemd is voor de boeren, maar misschien kun nen we er beter wat anders mee doen'. En dan noemen ze vaak zaken als plattelandsvernieuwing of iets dergelijks, plannen die meestal een hoog natuurbescher- mings- en wandelpadgehalte hebben." Wie moet dus de volgende minis ter van landbouw worden? „Geen idee. Maar het gaat me niet zozeer om de persoon. Als het maar iemand is die de speci fieke kenmerken van de land bouw herkent en, ook heel be langrijk, niet klakkeloos achter Brussel aanloopt." AXEL - De 22-jarige Axelaar, die op vrijdag 29 september in de Nassaustraat in Axel met zijn auto de 19-jarige fietser Björn de Brouwer schepte, blijft in hechtenis. De fietser kwam bij het ongeluk om het leven. De autobestuurder reed door, maar werd niet lang daarna in de woning van zijn ouders aan gehouden. Hij bleek te veel ge dronken te hebben en werd 's maandags voorgeleid. Toen be sloot de rechtbank hem twee we ken in voorarrest te houden. Gis teren werd die periode met ne gentig dagen verlengd, tot 14 ja nuari 2007. Het ongeval maakte veel los in Axel. Vrienden, kennissen en mensen die hun afschuw over het ongeval wilden tonen, leg den op de plaats van het onge luk bloemen, knuffelbeesten en kaarten. Voorpremière van nieuwe film Brian de Palma VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het Jaar' vertoont van avond The black dahlia, de nieu we film van regisseur Brian de I'alma. Dat gebeurt zowel om '9 00 als om 21.15 uur, in bio toop CineCity in Vlissingen. Wie black dahlia was dit jaar de openingsfilm van het festival in Venetië en gaat vanaf 2 novem ber in de Nederlandse biosco pen draaien. De hoofdrollen zijn voor Josh Hartnett, Scarlett Jo hansson, Aaron Eckhart en Hila ry Swank. In de aanloop naar de Kamerver kiezingen op 22 november vraagt de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op ver schillende beleidsterreinen. Wie moeten we minister maken als we voor die problemen een op lossing willen? Bert Noteboom uit 's-Heer Arendskerke is ak kerbouwer. door Willem van Dam de voedselproductie te waarbor gen en om de kwaliteit van het platteland in stand te houden. Stel dat de productie zodanig is dat er overschotten ontstaan en dat boeren hun producten voor een paar cent op de wereld markt moeten afzetten. Dat bol werken die boeren niet en dan krijg je een leegloop van het platteland. Dat komt de leef baarheid niet ten goede." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wat hebben Lin da, Anne, Paula, Marloes, Barba ra en Esmée met elkaar gemeen? Ze worden allemaal bezongen op de debuut-cd van Toffe Haan. En zelfs zodra de vier haantjes de dames even links la ten liggen, komen de liefdesperi kelen nóg om de hoek kijken. „Al onze liedjes zijn autobiogra fisch", zegt zanger/bassist Si mon van der Meer trots. „Alles waar we over zingen, hebben we ook zelf meegemaakt." Paula vormt vooralsnog de enige uit zondering, haast zanger/gitarist Bart Numan zich te zeggen. Een hele geruststelling, aangezien hier een stalker centraal staat, die ondanks een straatverbod van geen ophouden weet. Het nummer begint als melodramati sche slow om vervolgens uit te barsten in stevige rock. De favo riet van Ernst van Wageningen, yader van Di-Rect bassist Bas en eigenaar van de Basemenstu- dio in Den Haag, waar Toffe Haan zijn goed 46 minuten du rende plaat heeft opgenomen. Van der Meer: „Dat op zich was fi een fantastische ervaring. Di-Rect was op vakantie dus bochten wij gewoon even hun instrumenten gebruiken. Dan krijg je een gitaar van driedui zend euro in je handen ge drukt." De cd is in een voorlopi ge oplage van duizend stuks in eigen beheer uitgebracht. Het al bum oogt en klinkt professio neel. Deels betaald door de scha re fans die de haantjes reeds in hun harten hebben gesloten. Vooraf afgerekend, wat link is in dit gezelschap. De band, voor de helft van Schouwse bodem, neemt het leven namelijk met een flinke kwinkslag. Bijvoor beeld: Wie Toffe Haan wil boe ken, gaat naar de bieb, luidt de verwijzing op het visitekaartje. Of je kan natuurlijk ook drum mer Corstihaan bellen, die sa men met gitarist Ari Haan het andere deel vormt. De teksten zijn van humor en on verwachte wendingen door spekt. Met name dat maakt Tof fe Haan tot een warme douche in de doorgaans saaie en degelij ke scène van de Nederpop. De muziek is ondergeschikt aan de woorden. In sommige liedjes op de cd hoor je dat jammer genoeg nog een beetje terug en passen lange zinnen soms maar lastig in de bijgezochte melodie. Maar net zo goed komen andere num mers binnen die formule ijzer- sterk tot hun recht. Toffe Haan pretendeert pop 'n' roll te brengen, een eigen type ring die het genre inderdaad het beste benadert, maar die tekort doet aan de veelzijdigheid die het Zeeuws/Randstedelijk vier tal in z'n mars heeft. Een heerlij ke tango Schluss Marloes) of wals wordt niet geschuwd. Een vergelijking met de Amazing Stroopwafels, Rowwen Hèze of het Vlaamse Nieuwe Snaar laat zich snel opdringen. Maar de hu mor en muziek is in hoofdzaak eigen en waanzinnig tweestem mig. Zo klinkt Oog voor jou als een heerlijk verliefde Ierse ballade. De climax is hier duidelijk van andere aard: Ik heb een donorco dicil getekend voor de mensen dié ik ken, het testament voor de organen die ik nalaat als ik er niet meer ben. Dan is mijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15