Geen markt voor zakelijke heli's PZC PZC Al jaren in de ban van het Russisch NIEUWS GETIPT VOOR U Sociale Dienst Walcheren is op de goede weg PUZZELPAUZE directeur Vliegveld Midden-Zeeland zet vraagtekens bij plan Terneuzen ,13 Z-Vlaanderen steekt miljoenen in strijd tegen water agenda Lager cholesterol in drie weken r.fyl LrRaymond de Frel TERNEUZEN - De drie ïeeuws-VIaamse gemeenten en [,tt waterschap willen binnen nu en negen jaar een einde ma- jji,, aan wateroverlast in de streek. Voor extra bergingscapa- rftcit willen zij samen zeker 244 dinsdag 17 oktober 2006 miljoen euro uittrekken. Tegelij kertijd is het ook de bedoeling om de kwaliteit van het opper vlaktewater te verbeteren. Klimaatveranderingen en de stij ging van de zeespiegel vereisen maatregelen om overlast in de toekomst te beperken. Voor stra ten binnen de bebouwde kom die vaker dan eens in de twee jaar onder water lopen, worden in elk geval passende maatrege len bedacht. Om de overlast in de toekomst te beperken, maken de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten en het waterschap een stedelijk waterplan. Zeeuws-Vlaanderen heeft in to taal 277 hectare extra bergings capaciteit nodig om tot 2050 dro ge voeten te houden. Binnen de bebouwde kom js ruim honderd hectare extra berging noodzake lijk. In Hulst moet 32 miljoen eu ro worden uitgetrokken voor een uitbreiding van 21 hectare, in Terneuzen 56 miljoen voor 54 hectare en in Sluis bedragen de kosten 51 miljoen euro voor 25 hectare. Het waterschap moet voor het hele gebied 105 miljoen euro voor zijn rekening nemen. JRNEMUIDEN - De markt morhelikoptervluchten voor za kenmensen in Zeeland is te klein om een nieuwe helihaven san te leggen. Dat stelt direc- !eur P. Geysen van Zeeland Air- prt.De provincie streeft boven in naar concentratie van Iclitvaartactiviteiten op Mid- pZeéland. egemeente Terneuzen wil on derzoeken of binnen de gemeen- grenzen een helikopterhaven maakt kan worden. Terneu- p wil zich daarmee aansluiten opde lijndienst van Amsterdam sar Brussel, Helinet. „Verras- pd", oordeelt Geysen. Maar Mk weinig kansrijk. „Ik geloof pet in." Zakelijke vluchten fólgens Geysen is de belangstel- agvan zakenlieden in Zeeland Êet groot genoeg om de investe- ■j rjg in een nieuwe helihaven te Uitvaardigen. Hij onderbouwt |t met cijfers van Vliegveld I pdden-Zeeland, waar nu al he- gopters mogen landen. Per jar komen daar tweehonderd pkopters. Dat zijn voorname- fe vluchten van politie- en pimaheli's en voor milieucon- igles. Tien procent, dus zo'n mntig per jaar, zijn zakelijke lichten. „Vanuit de bedrijven het Sloegebied is ook nooit i meer zakelijke helikopter- mEEKACTIVITEITEN :ombl I pmuz I Bezorgklachten: 00-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 0 eb middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Madia Berkelder Fdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk 'toen de Vries (sport) [centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes 'el: (0113)315500 [ex; (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl nternet w. pzc.nl Email: web@pzc.nl vluchten gevraagd", voegt de vliegvelddirecteur daaraan toe. Geysen vindt het daarom 'een raar plan' om in Terneuzen een nieuwe helihaven te willen aan leggen. Ook al omdat, zoals hij opmerkt, de provincie in het Om gevingsplan heeft aangegeven dat alles wat met luchtvaart te maken heeft bij voorkeur op Vliegveld Midden-Zeeland moet plaatsvinden. „Niet dat ik de provincie daaraan ga houden, maar het zou wel vreemd zijn om in Terneuzen een nieuw plat form te maken als we in Zee land ook al een vliegveld heb ben." Gedeputeerde J. Suurmond be vestigt dat de provincie er de voorkeur aan geeft luchtvaartac tiviteiten te concentreren op Midden-Zeeland. „Ik hoor uit het bedrijfsleven wel vaker de fi losofische gedachte dat het pret tiger zou zijn als men met een helikopter naar de Randstad kan in plaats van met de auto. Maar zelfs als Terneuzen de noodzaak van een helihaven kan aantonen én binnen de ge luidsnormen blijft, dan nog ge ven wij de voorkeur aan Arne- muiden." Geysen benadrukt overigens dat zijn reactie niets te maken heeft met de belangen van het vlieg veld. „Natuurlijk zijn extra za- kenvluchten met helikopters welkom. Ook uit financieel oog punt. Meer vliegbewegingen be tekenen meer inkomsten. Maar ik denk dat het er helemaal niet zo veel zullen zijn. elke week twee helikopters erbij, ik vind het fantastisch. Maar om daar nou een apart platform voor aan te leggen." Helinet wordt geëx ploiteerd door streekvervoerder Connexxion. Het bedrijf richt zich met de helikopterdienst op zakenmensen die reistijd willen besparen. Helinet heeft nu nog geen landingsplaats in Zeeland. Terneuzen heeft zichzelf aange diend. Vliegveld Midden-Zee land niet, al vindt directeur Gey sen het best interessant om in de lijndienst opgenomen te wor den. (Advertentie) Den Dekker ^I^Muziek Spellet 01ï3-330330 ww.dendekkermuziek.com IDDELBURG - Wijkcentrum Palet: ÏO-16.30:_ Seniorenclub, met o.a. bil- i, kaarten, koersbal en sjoelen; ffluur: najaarsvergadering Anbo, af leg Middelburg; Faukeliusschool, Klarenbeek, >12.00 uur: vakaptiebijbelclub voor IST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 00-11.00 uur: Yoga; fTHEM - Sportzaal Korfbalvereni- ig Atlas, 19.30-20.30 uur: Gym en amen vanaf 50 jaar. ISSINGEN - Café Popeye/Café Frag- S, 20.00 uur: Totally Tuesday met tGregor Salto, dj Joeri, dj Freshade- aidj Jimsky; Szijnscentrum A. Coortelaan, 531-16.30 uur: Schaaksociëteit schaak- -t IW/lissingen; 01 Hof, 16.15 uur: Power yoga; 15-21.30 uur: Oerdanslessen; SFraggles, 22.00 uur: dance-avond. Maddie Verseput-Stevense aarzelt even tussen De Hobbit van Tolkien en een thriller. In het Russisch vergen beide boeken flinke inspanning. door Ali Pankow foto Marijke Folkertsma ZONNEMAIRE - E?n cursus Russisch houdt veel meer in dan het leren van een taal. Daarover zijn docente Fedja de Veth-Thurzova en haar oudste cursis te Maddie Verseput-Stevense (76) het volledig eens. Het opent de weg naar een kennismaking met de rijke cultuur van dit indrukwekkende land. „Het is de taal van wereldberoemde dichters en schrijvers zoals Poesjkin, Lermontow, Tolstoi en Dostojevski", zegt de docente. Ook daar kan Verseput het mee eens zijn. Zij is een zeer trouwe cursiste, die al veertien seizoenen achtereen de lessen van De Veth volgt bij de Zeeuwse Volks universiteit op Schouwen-Duiveland. De mening dat Russisch leren in de praktijk wel meevalt, deelt ze niet met de docente. „Nou ja, in het begin wel. Met dat cyril lisch schrift had ik niet zo'n moeite. Dat had ik mezelf al een beetje geleerd, maar nu we al een aantal jaren zijn ge vorderd, vind ik het nog steeds moeilijk hoor, met al die grammatica, die naam vallen bijvoorbeeld. Nou heb ik geen ta lenknobbel. Ik was vroeger op de mid delbare school meer van de bèta-kant. Met alle vakken waarin één plus één geen twee is, had ik moeite." Verseput is relatief laat begonnen Rus sisch te leren. De aanleiding was het feit dat haar zoon Jaap destijds voor landbouwcoöperatie CZAV een groep boeren in Kazachstan ging voordoen hoe in Holland aardappelen worden ver bouwd. „Hij deed dat samen met Jan Geluk, het latere Kamerlid uit Schudde- beurs. De moeder van Jan wilde door de verhalen van de jongens dat land ook wel eens zien, maar volgens Jan zouden wij, als oudere vrouwen, daar direct worden opgepakt door de maffia. Ach, wat hadden de jongens daar ook met ons gemoeten? Toen zijn wij samen maar een cruise gaan maken vanuit Pe tersburg. Geweldig mooi, maar ik vond het zonde dat ik die mensen niet kon verstaan", vertelt Verseput. Voorafgaand aan die reis verdiepte ze zich in het Russische alfabet - het cyril lische schrift zodat ze in elk geval de letters kon combineren. „En aan boord heb ik toen ook nog wel wat woordjes geleerd. Toen ik later thuis las dat Fed ja de Veth een cursus ging geven, heb ik me meteen ingeschreven. We hebben een hechte groep hoor. Er gaat er wei eens eentje af en er komt er weieens een bij, maar de meesten doen al jaren mee. Ik ben wel de slechtste, want het gaat bij mij niet meer zo snel", bekent de 76-jarige Zonnemairse. Lammeren Ze wil het beslist niet als excuus aan voeren, maar als verklaring geeft ze wel dat ze in het vroege voorjaar niet meer zo aan studeren toekomt. Dan gaan im mers de schapen lammeren en telt Verse put menig doorwaakt nachtje. De liefde voor het aloude boerenbedrijf zit nog diep. Samen met haar man woont ze nog in de kenmerkende hofstede tussen de Oost- en Zuidweg in Zonnemaire. Hollandser kan bijna niet, en het vormt een mooi contrast met de sonore Russi sche stemmen die in haar riante woon kamer klinken als ze een cd draait om haar uitspraak te oefenen. „Ik ben jammer genoeg na die ene keer nooit meer in Rusland geweest. Mijn zoon Jaap kan zich aardig verstaanbaar maken in die taal, maar dat vertrouw ik niet. Die houdt geen rekening met gram matica en heeft veel woorden in de prak- tijk opgepikt. Die zijn soms zo plat als wat. Russisch leren vergt inzet en oefening, heeft ze inmiddels wel ervaren, maar el ke vordering geeft voldoening. „Ik lees wel geen zware literatuur, maar De Hobbit van Tolkien lukt al een beetje. Van mijn man heb ik pas geleden een thriller in het Russisch gekregen en dat gaat ook wel. Al weet ik nog niet wie het gedaan heeft, maar dat komt door dat ik nog niet zo ver ben in dat boek", grinnikt Verseput. Toen ze begon had ze lesboekjes a la de Engelse taalcursus Step by Step. „Die stamden uit de tijd van Stalin. Nu heb ben we nieuwe met als titel Russisch zonder moeite. Zonder moeite? Nou, de, groeten!" De nieuwe ZVU-cursus Russisch voor gevorderden begint maandagavond 23 oktober om 19.30 uur in het ROC, Janne- wekken 19 in Zierikzee. Voor beginners starten de lessen op dinsdag 24 oktober. Voor nadere informatie kan men bellen naar: 0118-634800 of naar 0111-413880. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De sociale dien sten van Middelburg, Vlissingen en Veere fuseerden begin dit jaar tot één Sociale Dienst Wal cheren. Volgens directeur J. Hel mond is de meest turbulente tijd achter de rug en begint de fusie vruchten af te werpen. „Vroeger waren we een uitke ringsverstrekker Nu is er een kentering gekomen en proberen we mensen actief aan het werk te helpen", zegt de Vlissingse wethouder ,E. Walrave. Samen mét Helmond kijkt ze terug op de afgelopen maanden en werpt ze een blik op de toekomst, die verwoord is in het Beleidsplan 2007-2010. Een van de belangrijkste doelen in dat plan is dat binnen vier jaar, vierhonderd mensen struc tureel aan het werk zijn. Daar naast moeten nog eens vierhon- dei'd mensen zich op een andere manier nuttig maken voor de sa menleving. „Op dit moment zijn we nog niet tevreden over de uitstroom van cliënten", zegt Walrave. „We weten niet of het aan de ar beidsmarkt ligt of dat het komt doordat de Sociale Dienst Wal cheren in een overgangsjaar zit, maar we hebben veel behoefte aan laaggeschoold werk en daar valt in deze regio lastig aan te komen. Het zal nog een hele dob ber worden om aan voldoende banen te komen." Walrave erkent dat de doelen in het beleidsplan dan ook erg am bitieus zijn. „Het uitgangspunt was: liever hoog inzetten, dan voorzichtig zijn. Daarnaast speelt ook het financiële belang mee. We moeten wel hoog inzet ten, want we krijgen van het Rijk steeds minder geld om de bijstand van te betalen. Maar of we de doelen halen, zie ik toch in eerste instantie als een maat schappelijk risico. Niet als finan cieel risico." Met de samenvoeging van de drie sociale diensten, is ook de organisatie veranderd. Toch vond Helmond dat er niet ge wacht moest worden met het op stellen van het beleidsplan tot de organisatie goed op poten staat. „Met het beleidsplan weet •je als organisatie precies welke kant het opgaat en wat er moet veranderen. Eigenlijk ben ik heel trots op hoe het tot nu toe allemaal gegaan is. Overgangs problemen zijn er in elk bedrijf na een fusie, maar de problemen vallen mij erg mee." Veel klachten Helmond geeft toe dat er in het begin veel Machten waren. Het duurde te lang voordat cliënten een antwoord hadden op hun uitkeringsaanvraag. Do wettelij ke termijn van acht weken werd niet altijd gehaald. „Nu krijgen negen van de tien mensen bin nen de wettelijke termijn ant woord. In de overige gevallen is er bijna altijd sprake van gecom pliceerde situaties", zegt hij. Nog maar twee maanden gele den kondigde de cliëntenraad van de Sociale Dienst Walche ren aan, een zwartboek te ma ken over het functioneren van Verzet tegen besluit monument ARNEMUIDEN - De Stichting Steun Bevrijders Walche ren legt zich nog niet neer bij het besluit van provincie, ge meente en Prorail om het monument op de Sloedam niet te verplaatsen. „Wij hebben afgesproken met de gemeen te dat we uitrekenen wat ons plan voor een verplaatsing zal kosten en daar gaan we mee door", reageert voorzitter L. DeWitte van Steun Bevrijders Walcheren. Provincie, gemeente Middelburg en Prorail willen het monument niet verplaatsen, maar stellen wel samen 75.000 euro be schikbaar om het beter te beschermen tegen geluidsover last van passerende goederentreinen. Die rijden vlak langs de gedenkplaats zodra de Sloelijn klaar is. Volgens DeWitte is het aanbod enkele maanden geleden al eens ge daan. De stichting blijft tot op heden echter van mening dat de waardigheid van de herdenkingen verloren gaat door het lawaai van goederentreinen, ook als het monument beter wordt ingepast in het landschap. Verduisteren brommer bestraft MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Middel burg had op 20 januari een 'gestripte' brommer gevonden én besloot het voertuig te houden. De Middelburgse poli tierechter I. Woltring achtte gisteren verduistering van de bromfiets bewezen en veroordeelde cle verdachte bij ver stek tot een voorwaardelijke boete van 500 euro. De eige naar van de bromfiets claimde gisteren een schadebedrag van 850 euro. De brommer was nog geen jaar oud. Omdat het niet vast stond wie de brommer had gestolen, werd de schadeclaim tot teleurstelling van de gedupeerde niet-ontvankelijk ver- ldaard. Boete voor drankrijdster MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring veroordeelde gisteren een 47-jarige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad voor dronken rijden tot negen maan den rijontzegging en 900 euro boete. De vrouw zat op 27 mei in Vlissingen met veel te veel alcohol op achter het stuur van haar auto, toen ze werd betrapt door de politie. Het alcoholgehalte bleek na de bloedproef 910 microgram te zijn: ruim vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. De Middelburgse verscheen gisteren niet op de zitting en werd daarom bij verstek veroordeeld. Man vlucht bij controle TERNEUZEN - De politie Zeeland heeft in de nacht van zondag op maandag een man aangehouden in de Tholen- straat in Terneuzen. De 25-jarige bestuurder van een per sonenauto uit 's-Gravenhage werd rond half twee door de politie achtervolgd voor een controle. De man parkeerde zijn auto in de Donze Visserstraat, stapte uit zijn auto en rende hard weg. Bij aanhouding bleek dat de man een rijontzegging heeft en zich niet kon legitimeren. Ook was de man in het bezit van hash, waar hij afstand van deed. (Advertentie) Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat Becel pro.activ een verhoogd cholesterolgehalte verlaagt. Het enige dat u hoeft te doen is drie porties van de Becel pro.activ-producten te gebruiken of één flesje yoghurtdrink per dag. Test het zelf: is uw cholesterolgehalte niet verlaagd, dan betaalt Becel het aankoopbedrag van de producten terug. Kijk op www.becel.nl voor de voorwaarden. Vul het diagram zo in dat in elke rij, elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. de dienst. Maar volgens Hel mond zijn er inmiddels minder klachten dan een jaar geleden. „We hebben nu een open lijn met de cliëntenraad en we pro beren de Machten die zij opvan gen, direct op te lossen." De klachten die nog wel binnen komen, zijn volgens hem vooral individueel van aard. „We heb ben niet het signaal gelcregen dat de klachten rechtstreeks te rug te voeren zijn tot de fusie." Helmond wil dat cliënten vol gend jaar nog veel sneller horen waar ze aan toe zijn. „In het be leidsplan wordt gesproken over vier weken, maar eigenlijk wil ik dat mensen binnen twee we ken weten of ze worden omge schoold, of ze aan het werk kun nen of dat ze een uitkering krij gen." 2 8 1 7 4 4 8 7 1 3 5 3 1 4 9 5 8 7 9 3 5 2 4 8 2 1 ©DENKSPORT PUZZELBLADEN Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1,8 miljoen) Meer informatie: e-mail info@nrp.nl o.v.v. Nieuws gelipt vc<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13