Sloemonument niet verplaatst Muzeeum tevreden over eerste Zeedag Brabantse scouts domineren roei wedstrijden provinciegemeente en ProRail geven geld voor bescherming tegen geluid Jongen (12) mishandeld 13 Weinig vis gevangen bij strijd om Krabbe-trofee editie Walcheren Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve 'serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onzè website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'fP'irr y/j Met eèn abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231( PZC het alfabel van Zeeland zeeuwse almanak Tsjirp „Stil eens." „Wat is er?" Hoor je dat?" De Vlissinger legt zijn wijsvinger op de lip pen en speurt om zich heen op de alpenweide in Zuid-Duitsland. „Een krekel. Hoor je dat?" „Op deze hoogte, zo laat in het jaar?" Zijn eega hoort het insect, maar twijfelt. „Luister dan! Hij zit zo te ho ren vlak bij mijn voeten!" De Vlissinger buigt zijn knie ën en knijpt de ogen toe; op eens stopt het gezang van de krekel. „Och, ik heb hem aan het schrikken gema..." Hij valt abrupt stil, terwijl zijn hoofd rood kleurt. „Waar is die krekel nou geble ven?" De Vlissinger geeft geen ant woord. Terwijl hij met stijve passen verder loopt, hoort zijn echtgenote hem nog mom pelen: „Stomme ringtones..." Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7Peuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. maardag 16 oktober 2006 Motorrijder raakt gewond in Poortvliet POORTVLIET - Een 38-jarige motorrijder uit de gemeente Tho- len is gistermiddag rond kwart over een gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Rooland- sedijk in Poortvliet. -Beman reed over de Roolandse- weg, waarbij hij uit de richting van de Bartelmeetweg kwam. Be Roolandseweg loopt omhoog de loolandsedijk op; op het hoogste punt maakt de weg een bocht naar links. De motorrij- der verloor op het hoogste punt, vermoedelijk door een hobbel in de weg, de controle over zijn rij- •wiel, kwam in de rechterberm te- ,recht en reed vanaf het talud de dijk af. Hierbij raakte hij met zijn schouder het wegdek. Hij kwam halverweg het talud tot stilstand. De man is met vermoedelijk een gebroken sleutelbeen of schou der per ambulance overge bracht naar het Sint Franciscus- ziekenhuis in Roosendaal. Vier jongens stichten brand KOEWACHT - De politie Zee land heeft zaterdagavond rond tien uur aan de Wouterij in Koe wacht vier jongens aangehou den wegens brandstichting. De jongens (14,15,17 en 20 jaar) ko men uit de gemeente Terneuzen. Ze hadden even daarvoor op het terrein van de skatebaan een matkeringsbord en een afzethek in brand gestoken. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Mega-ochtend voor jeugd van Kapelle KAPELLE - In de Kapelse sport hal Groenewoud is morgen een mega-ochtend voor alle kinde ten uit Kapelle van zes tot twaalf jaar. Alles is die ochtend mega. ïtt Groenewoud staan allerlei mega-objecten opgesteld om op, mof mee te spelen: een megahin- dernisbaan, megaboarding voor pannavoetbal, een megaspring- mtssen en mega levend tafelvoet bal Be zaal gaat om negen uur s morgens open en de activitei- !ten duren tot twaalf uur 's mid dags. Meedoen is voor alle kinde st! gratis. Roep om oefenruimte vindt gehoor VLISSINGEN - Een twaalfjarige jongen uit Vlissingen is zaterdagmiddag rond kwart over één door een onbekende man in zijn gezicht geslagen. Dat gebeurde nadat hij de man bij het inhalen op de Burg-: meester van Woelderenlaan in Vlissingen had afgesneden. Volgens de politie was dat afsnijden per ongeluk gebeurd. De man haalde de jongen echter op de Spuikomweg weer in en sloeg hem met de vuist in het gezicht. Ook trapte hij tegen zijn fiets waardoor het achterwiel krom raakte. De man ging ervandoor via de Duinpooi-t- weg. Opgepakt wegens mishandeling ZIERIKZEE - Een dertigjarige man uit Zierikzee is zater dagavond in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van het mishandelen van een 26-jarige vrouw uit Zierik zee. De vrouw werd zaterdagavond in haar woning in Zierik zee mishandeld. Zij hield daar blauwe plekken, zwellin gen en strimen aan over. Volgens de politie heeft de mis handeling te maken met problemen in de relationele sfeer. Inbrekers botsen op politiewagen BERGEN OP ZOOM - Vier inbrekers in Bergen op Zoom zijn de nacht van zaterdag op zondag met hun vluchtauto frontaal op een politieauto gebotst. Drie wisten aanvanke lijk te vluchten, maar van hen zijn er in de loop van zon dag twee aangehouden, jongens van 17 en 18 jaar. Naar de laatste wordt gezocht. De auto was eerder op de dag ge stolen. De politie kwam in actie na een inbraakmelding bij een winkel. Daar aangekomen zagen de agenten vier mannen in een gereedstaande auto springen en op volle snelheid wegrijden. Aan de vlucht kwam abrupt een einde toen de auto frontaal op een politiewagen inreed. De agent die in de totaal vernielde politieauto zat, is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. Brit aangehouden in Zierikzee ZIERIKZEE - Een 34-jarige Brit is gisterochtend rond elf uur op de Zierikzeese Scheldestraat aangehouden op ver denking van inbraak en vernieling. De man had in de nacht van zaterdag op zondag een busje opengebroken om daarin te overnachten. In het busje had hij vernielingen gepleegd. Ook had de man een fiets in zijn bezit die niet van hem was. De fiets is door de politie teruggegeven aan de recht matige eigenaar. Tegen de Brit is proces-verbaal opgemaakt. De Zeedag is de opvolger geworden van de Maritieme dag. Het Vlissingse Muzeeum bleek een succesvolle locatie voor het nieuwe evenement. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - Het shantykoor zingt onder een stralende zon van 'stormy weather' en 'Maggie Mae' (they have taken you away). Nieuwendijk vol, terras sen vol, Muzeeum vol. De eerste Vlissingse Zeedag is een succes. Al voor één uur, als de Zeedag begint en het Muzeeum open gaat, staan er lange rijen voor de deur. „Na acht minuten had den we al honderd mensen bin nen", glundert de dame achter de kassa - die vandaag niet rin kelt, want alles is gratis. En na twintig minuten zijn alle kaarten voor de rondvaart door de havens van Vlissingen-Oost weg. De rondvaart is de (even eens gratis) bijdrage van ha venschap Zeeland Seaports aan de Zeedag. Bij de ingang van het Muzeeum staat 'de teller'. Onverstoorbaar drukt hij op het knopje om het aantal bezoekers te registreren. Even na drie uur staat de teller op 1150. „En we gaan nog door tot vijf uur!" Het maritiem Muzeeum zit verle gen om Vhssingers. Bezoekers zijn er genoeg, maar dat zijn lui van buiten de stad - andere Zeeuwen en toeristen. „Terwijl het Muzeeum ook van de Vhssin gers is. Zij betalen er flink voor via de gemeente, die vorig jaar veel voor ons heeft gedaan", zegt Pol Verbeeck, medewerker publiekszaken. Of veel Vhssingers op de eerste Zeedag het Muzeeum hebben be zocht valt niet te controleren. Maar tussen het Brabants, Lim burgs, Vlaams en Duits door valt vaak genoeg de Vlissingse tongval op. En aan de blikken van herkenning en de vrolijke klappen op de schouders te mer ken, lopen er behoorlijk wat Vhssingers rond. Op de stoep voor het museum staat het vol als de verschillen de shantykoren optreden. Het kost ze weinig moeite de handen op elkaar te krijgen. Plet ap plaus galmt over de Nieuwen dijk. Aanbieding In het Muzeeum zelf zal het zel den zo druk geweest zijn. Mari tiem historicus Doeke Roos slijt met een aantrekkelijke aanbie ding (boek met handtekening van de auteur en poster voor 12,50 euro) nog wat exemplaren van zijn werk over de Vlissingse zeehelden, de Evertsen: Twee eeuwen varen en vechten. De bezoekers schuifelen achter elkaar aan langs de videopresen taties en de schilderijen de trap pen op, richting uitkijktoren op het dak van het Lampsinshuis. Van daaraf kunnen ze een blik werpen op de Westerschelde en de Loodsensteiger, waar voor de gelegenheid schepen bezocht kunnen worden. Of zoals een be zoekster het verlekkerd om schreef toen zij aan boord stap te van het betonningsvaartuig Frans Naerebout van Rijkswa terstaat: „Lekker spieken wie d'r op zo'n boot zitten'en wat ze daar doen." Ria Geluk van de stichting Be houd Hoogaars neemt de gele genheid te baat om met dit mooie weer nog een wandelinge tje te maken naar en over de ge restaureerde Loodsensteiger. De stichting heeft net als veel ande re organisaties en bedrijven een informatiestand in het Mu zeeum. Stichting Behoud Ploogaars heeft normaal toch al niet te kla gen over belangstelling, maar vandaag is het druk bij de kraam. Geluk vindt de eerste Vlissingse Zeedag zeer ge slaagd. Beter dan de voorloper ervan, de Maritieme Dag. „Het Muzeeum is natuurlijk een veel betere locatie dan Cinecity." Omdat de Maritieme Dag niet meer plaatsvindt, heeft het Mu zeeum de Zeedag georganiseerd. Op deze eerste volgt zeker een tweede editie, in 2007, waar schijnlijk ook weer op de eerste zondag van de herfstvakantie, maar de definitieve datum moet nog worden vastgesteld. De teller is overigens om vijf uur gestopt bij 1636 bezoekers. „Mede dankzij het weer is het publiek massaal gekomen", zegt Verbeeck. „En daar zijn we heel blij mee. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Het weer was mooi, maar de vangst viel tegen tijdens het zaterdag op het Westenschouwse strand gehouden open Schouws kam pioenschap Kustvissen. Van de 104 deelnemers wisten er slechts dertig een of meerdere vissen te verschalken. Winnaar werd Lies Wijnhorst van het Shakespeare-hengelsportteam. Vorig jaar vond de eerste editie plaats van de wedstrijd om de Krabbe-trofee, vernoemd naai de organiserende Hengelsport vereniging De Krabbe, en dat be viel zo goed dat besloten werd van deze kustwedstrijd een jaar lijks terugkerend evenement te maken. Het werd een wedstrijd waar hengelaars uit heel Zuid-West Nederland op af kwamen, ge lokt door het mooie weer en de kans om de in sportviskringen felbegeerde zilveren mustad- haak te winnen. Voor R. Otto uit Breda was het een experiment. „Normaal vis ik altijd op bin nenwater, maar het leek me wei eens leuk het kustvissen uit te proberen. Ik zit hier in de West hoek met de caravan, dus het was maar een klein eindje." Kusthengelen is heel wat an ders, ondervond de Brabander, dan vissen op binnenwater. „Het materiaal moet een slagje zwaarder zijn dan wat je ge bruikt op binnenwater. Lekker Erg bijten wilden de vissen niet bij Otto. Hij maakte er geen punt van. „Met dit weer is het gewoon lekker om op het strand te staan." Overall-winnaar van het open Schouwse kampioenschap kust vissen werd werd Lies Wijn horst die de zilveren mustad- haak mee naar huis mocht ne men. (Advertentie) door Maurits Sep MIDDELBURG - En weer win nen de Brabantse waterscouts de roeiwedstrijden van de Admi raliteit Zeeuwse Stromen. Net als vorig jaar zet de Karei Door mangroep uit Bergen op Zoom zaterdag de snelste tijd neer in de groepsklasse. De Bergse scouts domineren za terdag de roeiwedstrijden op het Arnekanaal in Middelburg. In bijna alle klassen waarin wordt geroeid, eisen zij prijzen op. Ook in de klassen 1, 2 én 3 voor zeeverkenners zetten zij de toon. Alleen in de vierde klasse was het een volledig Zeeuws on deronsje, tussen de Watergeu zen uit Vlissingen (eerste), Scou ting Oostburg (tweede) en Paul Kruger uit Middelburg (derde). In klasse 1 pakken de Bergse scouts de eerste en tweede prijs. In klasse 2 gaan komt er geen an dere scoutinggroep aan te pas; goud, zilver en brons gaan naar Bergen op Zoom. In klasse 3 blijft het 'slechts' bij een tweede plek. De verdeling over deze klassen komt tot stand op basis van de snelste tijden uit de series. De ploegen met beste tijden komen in klasse 1 tegen elkaar uit, en zo verder. Gevreesd De Karei Doormangroep is elk jaar de meest gevreesde tegen stander. Vorig jaar gingen de Bergse scouts ook met prijzen beladen terug naar Brabant. Toen pakten zij de groepsover- winning en twee eerste, twee tweede en een derde prijs. De dominantie van de Karei Doormangroep kan in ieder ge rinnr Maurits Sep ARNEMUIDEN - Het monu ment op de Sloedam wordt niet verplaatst. De gemeente Middel burg, de provincie en ProRail stellen samen wel 75.000 euro beschikbaar voor een aanpas sing van de gedenkplaats voor slachtoffers uit de Tweede We reldoorlog tegen geluidsoverlast van goederentreinen. Gedeputeerde T. Poppelaars be vestigt dat de drie betrokkenen ieder eenderde van dat bedrag voor hun rekening nemen. Het kan gezien worden als het goed maken van een inschattings fout, gaf hij toe. „Gemeente, pro vincie en ProRail hebben onder schat welke problemen er zou den ontstaan door de nieuwe goederenspoorlijn vanaf het Sloegebied zo dicht langs de ge denkplaats te leggen. We nemen achteraf onze verantwoordelijk heid." Al lang bekend Dat de Sloelijn pal langs de monumenten komt, had ieder een kunnen weten, heeft Pro- - het bedrijf dat de lijn aan- - steeds benadrukt. De plannen waren al lang bekend én niemand heeft daar ooit be zwaar tegen gemaakt. Daarom heeft het bedrijf ook steeds ge werd mee te betalen aan een verplaatsing van de monumen ten. Wel heeft ProRail een architect een nieuw ontwerp laten maken Voor een betere inpassing van de gedenkplaats in het land- p om de geluidsoverlast van goederentreinen te verminde ren. Dat is door de Stichting Steun Bevrijders Walcheren en andere organisaties echter afge wezen. De gevreesde geluidsoverlast zal volgens de Stichting Steun Bevrijders Walcheren de waar digheid van de herdenkingen aantasten. Daarom streeft de stichting al maandenlang naar een verplaatsing, het liefst rich ting Arnemuiden. Van verplaatsing zal echter geen sprake zijn, stelt Pop pelaars met nadruk. „Zeker niet. Wij vinden dit nog steeds de beste locatie voor de monumenten. Die is immers niet voor niets ooit gekozen. Verplaatsing is ook aan merkelijk duurder dan aan passing, maar dat is voor ons niet het belangrijkste argu ment." Opwaardering is het maximaal haalbare voor de Stichting Steun Bevrijders. Voor maxi maal 75.000 euro - en dat is dan ook echt de limiet, waarschuwt de gedeputeei'de - mag de stich ting nu voorstellen doen voor aanpassing van de gedenk plaats. Poppelaars: „Dan kan het gaan om een dichtere beplan ting en om een afdak of iets der gelijks om het achtergrondge luid te verminderen." Voorzitter L. DeWitte liet on langs nog weten dat de stichting aan het uitrekenen is wat ver plaatsing zou kosten. Daarbij wordt tevens gedacht aan ver breding van de aandacht op de gedenkplaats naar de hele slag om de Schelde, en niet alleen die om de Sloedam. DeWitte was dit weekeinde niet bereik baar voor commentaar op het be sluit van de overheden en Pro- Rail het Sloemonument niet te verplaatsen maar beter te be schermen tegen geluidshinder. De Thoolse scouts kwamen tijdens de roeiwedstrijden niet aan de bak. De Bergse Karei Doormangroep ging met het leeuwendeel van de prijzen aan de haal. foto Ruben Oreel val niet worden geschoven op rende watergroepen: Paul Kru- Aan de wedstrijden hebben 'gesjoemel met materiaal'. De gergroep en Lutemgroep uit twaalf waterwei'kgroepen mee- roeiboten zijn voor deze wed- Middelburg en Scheldezwervers gedaan, met in totaal 49 ploe- strijd geleverd door de organise- uit Vlissingen. gen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9