Werken kan wel maar mag niet Geen dag zonder pijn PZC Weekje wachten kan eeuwigheid zijn Niet aangeboren hersenbeschadiging stuit nog op veel onbegrip Di; aqnose maandag 16 oktober 2006 Arts vertelt over darmsyndroom GOES - De Goese maag-lever-darmarts W. te Winkel' geeft vandaag uitleg over het prikkel bare-darmsyn- droom. In het Oosterscheldeziekenhuis in Goes geeft zij ant woord op vragen op uitnodiging van de PDS Belangenver eniging. Acht tot tien procent van de Nederlanders heeft het prik. kelbare-darmsyndroom. Waar de één er nauwlijks hinder van heeft in zijn dagelijks leven, kan het een ander em- stig belemmeren. De vrij toegankelijke lezing duurt van 19.30 tot 21.30 uur en vindt plaats in zaal 57/60 in het Goese ziekenhuis, Eiwit maakt griep onmogelijk MADISON - Een simpel stukje eiwit maakt muizen griep, bestendig. Dit schrijft J. Jones van de universiteit van Winsconsin in het vakblad Journal of Virology.. Het eiwit maakt het onmogelijk voor de griep om cellen binnen te dringen. Hierdoor kan het vims zich niet verme nigvuldigen en dus geen ziekte veroorzaken. Als dit eiwit ook bij mensen bescherming biedt, zou hei de basis kunnen vormen voor een universeel vaccin tegen de constant veranderende griepvirussen. GPD Orgasme beste medicijn tegen hik CAMBRIDGE - F. Fesmire van de universiteit van Tennes see kreeg vorige week de Ig-Nobelprijs voor geneeskunde voor zijn opmerkelijke remedie tegen aanhoudende hik. Toen niets hielp, stak Fesmire een vinger in de anus van de patiënt, waarna de hik acuut stopte. De geleerde meent dat deze actie een belangrijke zenuw stimuleert die de hik kan stoppen. De Ig-Nobelprijzej zijn een parodie op de echte nobelprijs. Ze worden toege- kend aan onderzoek dat 'niet kan of mag worden her haald'. Inmiddels heeft Fesmire een nog sterkere stimulus voor deze zogeheten nervus vagus bedacht: een orgasme. GPD Aspirine houdt groei kanker tegen NEWCASTLE - Asperine kan de groei van tumoren rem men. Volgens G. Borthwick van de universiteit van New castle vertraagt het middel de aanmaak van nieuwe bloed vaten, de groei van een tumor is hiervan afhankelijk. Opvallend is dat 'moderne' pijnstillers dit effect niet ver tonen, maar de 'oervorm' van aspirine, salicylzuur, wel. Eerst wordt onderzocht of het medicijn ook in levende die ren de groeivan tumoren kan voorkomen. GPD XTC geen invloed op concentratie UTRECHT - Het gebruik van ecstasy heeft op de lange duur geen permanente gevolgen voor het kortetermijnge- heugen en het concentratievermogen. Wel tast de drug het langetermijngeheugen aan. Dit blijkt uit onderzoek van Gerry Jager van het Universitair Me disch Centrum in Utrecht. Jager onderzocht de effecten van langdurig gebruik van onder meer ecstasy en cannabis op de hersenfuncties. Inci denteel ecstasygebruik of frequent cannabisgebruik leidt niet tot langdurige afwijkingen in het geheugen of verlies van concentratie. GPD/Novum maar." Het zette Huissoon wel op een achterstand die hij sinds dien aan het bevechten is. De be handeling zette zijn groei stil, maar ook zijn schoolopleiding. Hij deed de zesde klas lagere school over, begon aan havo maar deed examen mavo. Daar na begon hij aan de MTS, waar hij na twee jaar moest afhaken omwille van het tempo. Handsignalen Hij werkte bij Kijkshop en doe- hetzelfzaken, de opleiding assis tent-verkoopmedewerker leidde tot het ondernemersdiploma. Huissoon pakte alles aan. Hij werkte aan boord van klip per De Avontuur, tot nieuwe re gelgeving dat dwarsboomde. „Aan boord communiceerden we met handsignalen. Aan ge hoor had je niks op een boot van 28 meter, met vijftig mensen aan boord en de dieselmotor aan. Maar de wet eiste een ge- hoorcapaciteit aan beide oren van veertig procent." Zijn laatste baan was de bela ding regelen van vrachtwagens voor de bevoorrading van super markten. Tegenslag „Ik heb een paar grote handi caps, maar nog een heleboel die onzichtbaar zijn. In het werk lo pen die in elkaar over. Mijn ge hoor vereist grote concentratie, door mijn hersenbeschadiging duurt alles langer." „Mijn ouders hebben me ge leerd: eerst leren, dan geld ver dienen. De kanker gooide roet in het eten, maar telkens als ik iets bereik, leg ik de lat hoger. Daar ben ik de mist mee inge gaan." In 2005 liep de werkdruk zo hoog op dat Huissoon bezweek. Na een lang ziekenhuisverblijf en revalidatie is hij weer opge krabbeld, maar zicht op werk heeft hij niet en zijn twee jaar ziektewet zijn in januari om. „Het is zo krom", schudt hij zijn hoofd. „Mensen die ziek zijn worden uit de WAO gejaagd om dat ze moeten werken. Mensen in de Ziektewet die juist willen werken, worden tegengewerkt." Het valt niet mee te leven met hersenbeschadiging. Maar erger nog is dat een normaal leven je niet gegund wordt. Marcel Huis soon, die op jonge leeftijd her senbeschadiging opliep kan daarover meepraten. Hij is een van de sprekers op een sympo sium over de gevolgen van niet aangeboren hersenletstel. door Claudia Sondervan Marcel Huissoon is een door zetter die zijn doelen steeds hoger zoekt. Daar maakt hij het zich niet makkelijk mee. De 34-jarige Kapellenaar, heeft hersenbeschadiging overgehou den aan de behandeling van een hersentumor, die hij als tienjari ge onderging. Hij hoort slecht en loopt onvast door een ver stoord evenwichtsgevoel. Maar denken is voor hem niet moei lijk. Integendeel. Huissoon heeft de papieren voor het ondernemerschap, het diplo ma heftruckchauffeur, kennis van techniek, ervaring in de lo gistiek en hij werkte nog twee jaar als tweede maat op klipper De Avontuur. Huissoon vertelt over zijn ervaringen tijdens het symposium over Niet Aangebo ren Hersenletsel en de gevolgen daarvan voor het sociale leven. Dat vindt plaats op donderdag 26 oktober in De Stenge in Hein- kenszand. Organisator Het Her senletselteam Zeeland nodigt pa tiënten, familie en partners, hulpverleners en dienstverle ners uit werk-, woon- en wel zij nskringen uit om langs te ko men. Er is veel onbegrip voor niet aan geboren hersenletsel, ervaart Huissoon. Bonk Hij is ambitieus en wil zich graag bewijzen. Hij hoopt op een baan in de haven, in de scheepsbelading. „Met de mo derne elektronica hoef je daar geen bonk meer voor te zijn." Maar huiverige werkgevers ge ven hem geen kans. Collega's ko men hem niet tegemoet. Werkge vers die hem tot beider tevreden heid wel inschakelden, moesten hem laten gaan door arbeids- en veiligheidswetgeving. „Ik ben een jonge vent, een sportief type. Ik ben het gewend om hard te werken. Mensen weten alleen niet hoeveel moeite het me kost." Huissoon praat traag. „Ik heb een vertraagde hersenactiviteit. Alles wat ik merk en wil doen, gebeurt een fractie van een se conde trager dan bij anderen", legt hij uit. Dat hij werkloos thuis is, bevalt hem allerminst. „Daarom doe ik nu twee dagen per week vrijwilligei'swerk bij Demontage Werkplaats Zee land. Computers en huishoude lijke apparatuur uit elkaar ha len voor hergebruik." Zijn handicaps kwamen pas de laatste tien jaar naar boven, ruim na zijn kankerbehande ling. „In 1982 kreeg ik hoofd pijn. Zo erg dat ik af en toe op mijn kop stond in bed. Ik ging dubbelzien. Daar kwamen ze achter doordat ik capriolen ging uithalen. Als we gingen fietsen zag ik niet één lantaarnpaal langs het fietspad. Ik zag er tien op een rij middenop het pad, die ik moest ontwijken. De neuro loog sloeg na een CT-scan groot alarm. Ik had een kwaadaardige tumor tussen mijn kleine herse nen. Veertien dagen na die scan ben ik geopereerd in het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam." Machtig „Ze hebben er een tumor ter grootte van een sinaasappel uit gesneden", gaat Huissoon ver der. „Bovenop mijn ruggen merg. Verder snijden kon niet vanwege het risico op beschadi ging. Ik kreeg nog een half jaar radiotherapie en een jaar chemo therapie. Iedere dag met de taxi van Kapelle naar Rotterdam. Met een bedrijf van het dorp, dus ik had zowat mijn persoon lijke chauffeurs. Dat vond ik machtig", vertelt Huissoon. „Voor mij was het een hele erva ring, een nieuwe wereld. Het ne gatieve beleef je niet als kind. Ik heb het allemaal niet zozeer als eng ervaren. Eigenlijk denk ik daar nooit meer aan", zegt Huis soon. „Ik hoefde de moeilijke be slissingen over pijnlijke onder zoeken ook niet te maken. Dat deden mijn ouders. Ik bleef er heel cool onder, hoe irritant het onderzoek ook was. Mijn ouders hebben mij er doorheen ge sleept. Voor mij was het duide lijk. Als de keuze chemo of het einde was, doe dan chemo Marcel Huissoon leeft met een hersenbeschadiging. Hierdoor heeft hij moeite werk te vinden en te houden. Toch heeft hij al heel wat be reikt en telkens legt hij de lat hoger voor zichzelf. foto Willem Mieras door Jacqueline van den Hil Als je in de gezondheids zorg werkt en dagelijks met zieke mensen, onderzoe ken en diagnoses te maken hebt, probeer je altijd 'af stand te bewaren' tussen werk en privé. Je alles aan trekken kan niet en je moet ook de professionaliteit bewa ren om handelend op te tre den wanneer dit noodzake lijk is. Dat is niet altijd even gemakkelijk maar het werk moet gebeuren en dagelijks proberen we als collega's el kaar op te vangen als dat no- Als een patiënt aan de balie komt en deze kan binnen een week voor een onderzoek te recht, wordt al vlug (overi gens te goeder trouw) de op merking gemaakt: „Gelukkig is de wachttijd niet lang, u kunt binnen een week te recht". Dichtbij dan gaat er altijd wat tijd overheen. Daarnaast is vaak overleg nodig met andere spe cialisten, hetzij binnen, het zij buiten het ziekenhuis. Dat zijn allemaal nog zaken die uitgelegd kunnen wor den, maar wanneer het om ca paciteitsgebrek gaat, wordt het lastiger. Op dit moment zijn de zieken huizen in Midden-Zeeland hard bezig om, door middel van zorgtrajecten en zorgpa den, alles zo efficiënt moge lijk te laten verlopen en de pa tiënt zo snel mogelijk zeker heid te geven over de diag nose en.'het daaraan gekoppel de behandelplan. Hierbij zijn alle afdelingen (en specialisten) betrokken, van polikliniek tot verpleeg- afdeling, in samenwerking met ondersteunende diensten (bijvoorbeeld laboratorium en röntgenaf deling). In onze beleving is dit super en zijn we blij dat een patiënt zo snel terecht kan. Het wordt een ander verhaal wan neer je zelf in de 'patiënten- rol' gedrukt wordt of dit van dichtbij meemaakt. Dan besef je maar weer eens dat het natuurlijk mooi is als een patiënt snel terecht kan, maar dat het voor hemzelf niet snel genoeg kan gaan. Een onderzoek over een week, betekent de uitslag bij de dokter pas over twee we ken. Als er echt iets aan de hand is, is dit een hele lange tijd! Het liefst wil je dezelfde dag de diagnose al weten, hoe de ziekte zal gaan verlopen en wat het mogelijke behandel plan is. Beperkingen Gelukkig wordt er hard aan gewerkt om het traject tussen diagnose en behandeling zo kort mogelijk te maken. Maar natuurlijk blijven er be perkingen bestaan in de snel heid van handelen en behan delen. Sommige zaken kunnen nu eenmaal niet sneller. Wanneer bijvoorbeeld weef sel onderzocht moet worden, Het begin is er, maar door verdergaande samenwerking tussen beide ziekenhuizen zal in de toekomst hard ge werkt moeten worden om het resultaat te optimaliseren. De samenwerking tussen de beide ziekenhuizen is hierbij van cruciaal belang. Hart en ziel We zijn dus al met hart en ziel bezig om het hele proces te optimaliseren en de pa tiënt voorop te stellen. Maar ik denk dat, wanneer we als 'werkers in de zorg' be zig zijn om bovenstaand tra ject nog beter vorm te geven, het goed is dat we ons altijd voor ogen blijven houden dat het misschien nu een vreem de is die voor behandeling komt, maar dat het net zo goed een dierbare had kun nen zijn Jacqueline van den Hil is werkplekmanager beeldvormende technieken in het Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhui- 16 oktober 1956 door Kitty van Gerven Chronische pijn is een van de grootste, maar tegelijker tijd ook een van de meest onder schatte gezondheidsproblemen van dit moment. Dat zijn de woorden van Hilda Wie- berneit-Tolman, directeur van het Nationaal PijnFonds. Ga er maar aan staan, elke dag pijn. Het ene moment misschien wat minder dan het andere, maar toch altijd die pijn. Door deweeks en in het weekend, overdag en 's nachts, hoofdpijn, rugpijn, spier- en gewrichts pijn, zenuwpijn, aangezichts- pijn. Als een onwelkome gast, die je voortdurend voor de voe ten loopt en uiteindelijk een flinke aanslag pleegt op je le vensgeluk. Voor meer dan drie miljoen Ne derlanders is constante pijn de praktijk van alledag. Ze kregen het als bijvei'schijnsel van een ziekte, als gevolg van een medi sche ingreep, door een eerder opgelopen blessure of zomaar, zonder aanwijsbare oorzaak. Twee miljoen van hen lijdt er al zeven jaar of langer aan. En dat maakt chronische pijn tot een van de grootste gezondheidspro blemen van dit moment, meent het Nationaal PijnFonds, een sa menwerkingsverband van pa tiënten en pijnbestrijders. Chronische pijn wordt onder schat. Veertig procent van de chronische patiënten heeft nog nooit afdoende pijnbestrijding gekregen. Volgens Hilda Wie- berneit, directeur van het Pijn Fonds komt dit doordat er nog altijd te weinig aandacht, ken nis en begrip voor is. Zowel in de gezondheidszorg als in de sa menleving als geheel. Mee leren leven Nog steeds bestaat er bij medici weinig kennis van en aandacht voor pijn. Artsen focussen zich vooral op de diagnose. Kan er geen duidelijke diagnose wor den gesteld, bijvoorbeeld omdat er geen wetenschappelijk onder bouwde verklaring voor de klachten kan worden gegeven - denk bijvoorbeeld maar aan whiplash, rsi en fibromyalgie - dan krijgt de patiënt al snel te horen 'dat hij of zij er maar mee moet leren leven', Maar ook bij aantoonbare aan doeningen, zoals diabetes, ligt de nadruk eerder op de behan deling van de gevolgen, zoals oogproblemen. Pijn wordt kort om maar al te vaak beschouwd als een bijkomstigheid. Zelfs in de opleiding van huisartsen en specialisten wordt er amper aan dacht aan besteed. Kijken we naar de rest van de maatschappij, dan is het beeld dat Wiebemeit schetst zo moge lijk nog somberder. „In het be drijfsleven wordt er nauwelijks rekening mee gehouden en het overheidsbeleid is er zelfs deels op gericht om sommige aandoe ningen te negeren. Gevolg daar van is dat chronische pijnpatiën- ten ernstig in de problemen ko men, bijvoorbeeld omdat hun uitkering wordt stopgezet." Want één ding is volgens de di recteur van het Nationaal Pijn Fonds wel zeker: chronische pijn invalideert. Of er nu een oorzaak voor kan worden aange geven of niet, de gevolgen voor de betrokkene zelf zijn door gaans groot. „Mensen kunnen bijvoorbeeld niet meer fulltime werken of worden op een ande re wijze in hun dagelijkse doen en laten belemmerd." Hoewel de pijnproblematiek nog altijd niet hoog scoort, ziet Wieberneit de laatste jaren wel een lichte verbetering optreden. De groeiende internationale en nationale belangstelling voor het vraagstuk heeft tot vooruit gang geleid. Dit uit zich in on der meer het onderzoek naar de mechanismen die aan pijnklach- ten ten grondslag liggen en de ontwikkeling van pijnbestrij- dingsmethoden. Een toenemend aantal ziekenhuizen in ons land is tegenwoordig ook uitgerust met speciale pijnteams. Maar er moet nog veel verande ren, vindt het Nationaal Pijn Fonds. Temeer omdat verwacht mag worden dat de verbeterde behandelmethoden bij ernstige ziekten zoals kanker niet alleen de gemiddelde levensduur van mensen zal verlengen, maar ook de kwaliteit van leven met de pijnlijke gevolgen van medische ingrepen moet verhogen. Hoe sneller er volgens Wie bemeit met een pijnbestrijdings- behandeling wordt begonnen, hoe groter namelijk de kans dat chroniciteit en als gevolg daar van invaliditeit kan worden voorkomen. Voorlichting Het Nationaal PijnFonds wil in het belang van alle chronische pijnpatiënten in ons land dan ook flink aan de weg timmeren om meer aandacht te krijgen WINTERAPPELS - Op de Zeeuwse fruitveilingen is vori ge week de aanvoer van win terappels begonnen. Goudrei- nette en Jonathan voeren de boventoon. POLIO - In de week van 30 sep tember tot 6 oktober zijn in ons land 96 gevallen van idnd- derverlamming aangegeven, waarvan er 69 gepaard gingen met verlammingsverschijnse len. Eén kwam er uit Vlissin- gen, één uit Rilland-Bath. HANDSCHOENEN - In Hein- kenszand is sinds kort een handschoenen-breiatelier ge vestigd. Veertien meisjes i de Zak van Zuid-Beveland vin den in dit nieuwe atelier, voor lopig ondergebracht in i voormalig café aan de Stations straat, 'een aantrekkelijke werkkring. Het werk bc uit het machinaal breien van vingers en duimen aan de handschoenen. AANVARING - Bij een aanva ring in dichte mist, onder de wal bij Yerseke, is zondag de kotter Yerseke 66 gezonken. Plet schip botste met de Yerse ke 12. De bemanning is g en de Ye 66 is naar de werf ge sleept voor reparatie. Chronische pijn is een van de grootste, maar tegelijkertijd ook een van de meest onderschatte gezond heidsproblemen van dit moment. foto GPD voor de problematiek en zo een bijdrage leveren aan het verbe teren van de behandelingen. Het doet dit onder meer door het geven van voorlichting, zo wel aan medici als aan patiën ten, door wetenschappelijk on derzoek te stimuleren en de maatschappelijke acceptatie van chronische pijnpatiënten te bevorderen. De periode van september 2006 tot september 2007 is uitgeroe pen tot het Internationale Jaar van de Pijn, door de Internatio nal Association for the Study of Pain. Het Nationaal PijnFonds organiseert vandaag in Leiden een bijeenkomst met als thema 'Pijn en Sport'. Doel van deze bijeenkomst is niet alleen te wij zen op de samenhang tussen chronische pijn en sportbeoefe ning, maar tevens om meer be kendheid te geven aan het werk van het Nationaal PijnFonds. „We willen de mensen wakker schudden en bewust maken van de problematiek. Want met drie miljoen chronische pijnpatiën ten in Nederland heeft iedereen er wel mee te maken. Is het niet omdat het jezelf betreft, dan wel omdat iemand in je naaste omgeving tot deze groep be hoort." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@p2c.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-m Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-m; Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor h< eindé van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren et Wegener-concern. De do Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is er aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in oe (abonnementen)administratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten onp» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselcctsr- de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC,le zersservice, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot 'ZL' WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4