Justitie pakt agressie harder aan VVD en CDA zijn dieronvriendelijkst NS-prijs voor 'Komt een vrouw bij de dokter' Zwaardere straf voor geweld tegen ambulancebroeders en politie ME maakt einde aan krakersactie Bonden schrikken van ontslagen Achmea Vroege kerst PvdA: top Defensie sloot de ogen voor uitwassen in leger maandag 16 oktober 2006 UTRECHT - Raymond van de Klundert, die onder het pseudo niem Kluun schrijft, is gisteren met zijn debuutroman Komt een vrouw bij de dokter de win naar geworden van de NS Pu blieksprijs. Aan de stemming, die dit jaar man en de titel 'Boek van' het uitgeverij Podium en dook in voor de twintigste keer werd ge houden, deden bijna 25.000 mensen mee. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 7500 eu ro, een beeld van Jeroen Henne- Jaar 2006'. Komt een vrouw bij de dokter gaat over de verloren strijd van Kluuns vrouw tegen kanker. Het boek verscheen in 2003 bij maart 2005 voor het eerst op in De Bestseller 60, de lijst van best verkochte boeken van de Nederlandse boekhandels. Sinds mei van dat jaar is het boek niet meer uit De Bestsel ler 60 verdwenen. Er zijn inmid dels zo'n 440.000 exemplaren van verkocht en het is in negen landen in vertaling verschenen. Binnenkört wordt het boek ver filmd. Raymond van de Klun dert alias Kluun versloeg met zijn boek Het huis van de mos kee van Kader Abdolah, Nieu we buren van Saskia Noort, De ontsnapping van Heieen van Royen, Rendez-vous van Esther Verhoef en Joe Speedboot van Tommy Wieringa. GPD HnnrHans van Soest OEN HAAG - Geweld tegen ambtenaren en hulpverleners wordt strenger bestraft. Minis- Hirsch Ballin (justitie) heeft ...i richtlijn doen uitgaan naar alle officieren van justitie om bij geweld tegen bijvoorbeeld ambulancebroeders net zulke bogc straffen te eisen als bij ge- Weld tegen politieagenten. Bij agressie tegen agenten wordt de strafmaat met een kwart ver- Eind deze maand begint minis ter Remkes van binnenlandse aken een publiekscampagne o agressie tegen werknemers het publieke domein een halt toe te roepen. „Het moet bij de sen tussen de oren komen bedreiging, intimidatie en dd niet kunnen worden lereerd." Het gaat om ge weld tegen alle ambtsdragers in bet publieke domein, van joenmedewerkers en bus chauffeurs tot brandweerlieden. Onderzoek jDe agressie tegen hen neemt band over hand toe", zei Rem kes zaterdagavond in het tv-pro- gramma Nova. Zo blijkt uit onderzoek dat 12 procent van ie medewerkers van de sociale dienst te maken krijgt met iysïek geweld en 27 procent wel Klis wordt bedreigd. Bij zie kenhuispersoneel liggen die per centages respectievelijk op 27 tn 31 procent. Driekwart van de legwerkers wordt uitgeschol den, 84 procent maakt regel- mee dat aggressieve chauffeurs afzettingen omver rij- Zware misdaad zit in wietteelt van onze redactie binnenland Behalve hogere straffen wil het kabinet ook dat daders vaker op draaien voor de schade (zowel materiële als geestelijke) en dat de politie voorrang geeft aan de opsporing van daders die hulp verleners of ambtsdragers bela- verder op gericht zijn mensen aangespoord meer te doen aan gen. over te halen altijd aangfite te de veiligheid van hun personeel. De publiekscampagne zal er doen. Ook worden werkgevers GPD ai ROTTERDAM - Steèds meer zware criminelen houden zich bezig met de wietteelt in Neder - I, Dat zegt de Rotterdamse officier van justitie M. Kaptein. begint in Rotterdam rechtszaak tegen een Turks-Bulgaarse bende, die be halve van drugshandel ook wor- deu verdacht van mensensmok kel en verkrachting. politie kwam de bende op het spoor begin mei tijdens de ontmanteling van een wiet- i de Rotterdamse wijk Middelland. Daar trof de politie ook een 37-jarige Bul vrouw aan. Die zou door haar nicht naar Nederland zijn en aan een van de ver- i zijn verkocht. De vrouw zou 24 dagen zijn vastge houden in een ruimte bij de plan- Ie. IoKlazienaveen in Drenthe ver hieven in woningen nabij een meerdere Bulgaarse vrouwen dicht opeengepakt in kleine vertrekken. Ze moesten iade kassen werken. GPD AMSTERDAM - Een ME'er verplaatst een kledingrek dat onderdeel was van een kra kersactie zaterdagmiddag in de Leidsestraat in Amsterdam. Een groep van ongeveer honderd la-akers hield een afscheidsfeestje omdat hun pand 'Leids Bezet' morgen wordt ontruimd. De krakers richtten in het midden van de straat een 'huiskamer' in, compleet met onder meer stoelen, banken en tafels. Een deel van de drukke winkel straat werd op last van de politie urenlang afgesloten. Aan het eind van de middag maakte de Mobiele Eenheid een einde aan de krakersactie. foto Maartje Blijdenstein/ANP door Jan Kooy AMSTERDAM - De coalitiepar tijen WD en CDA zijn het dier onvriendelijkst; de Partij voor de Dieren en in iets mindere ma te de SP en GroenLinks bekom meren zich het meest om het die renwelzijn. Dat stelt de stich ting Wakker Dier op basis van een vergelijking van de verkie zingsprogramma's en het stem gedrag van de partijen in de af gelopen jaren. Op www.waklcerdier.nl staat een barometer waar de belang rijkste in de Tweede Kamer ver tegenwoordigde politieke par tijen een rapportcijfer krijgen. Het CDA en de WD krijgen een 2,2 op een schaal van 10. De SGP en de LPF scoren iets min der slecht met een 2,5. De Chris tenunie krijgt een krappe vol doende (5,9). D66 en de PvdA ha len een 7, GroenLinks en de SP presteren met een 7,8 het beste van de gevestigde partijen. Op basis van de peiling van In terview NSS en Nova zijn de partijprogramma's van de Partij voor de Dieren, EénNL en de Partij voor de Vrijheid ook mee genomen in de vergelijking. Rap portcijfers zijn niet toegekend, maar de Partij voor de Dieren scoort verreweg het best. Eén NL van Marco Pastors en Joost Eerdmans haalt net wel of net \Mt\~T Dot. OE TocW ALLEMrtnL 3E. &£NT E.JJMA A/OOir -VI ££^2. THO| 5 door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De vakbonden zijn geschrokken van de reorga nisatieplannen bij Achmea. Ach mea Zorg schrapt 1100 van de 3600 banen. De zorgverzekeraar wil zwaar op kosten bezuinigen om de verliezen te verminderen die het lijdt bij het aanbieden van basispolissen. Achmea Zorg verliest maandelijks 15 miljoen Volgens FNV-bestuurder Fred Polhout is de omvang van de re organisatie 'verbazend groot'. Hij zegt al vorig jaar te hebben gewaarschuwd dat het perso neel van de zorgverzekeraars de prijs zou betalen van de markt werking die in deze sector is geïntroduceerd onder de nieuwe zorgverzekeringswet. Polhout: „Maar dat er nu al zoveel banen verloren gaan, had ik niet ver wacht." Zijn FNV-collega Jan Paul Veenhuizen, cao-onderhan delaar namens werknemers bij zorgverzekeraars, vermoedt dat het feit dat de Achmea-topman zelf naar buiten is gekomen met het slechte nieuws een 'signaal' is aan de consument: „Hij be reidt zijn klanten voor op een stevige premieverhoging in 2007." De vakbondsbestuurders den ken dat de consolidatiegolf die nu door de wereld van de zorg verzekeraars trekt, met megafu- sies zoals VGZ-IZA-Trias en Univé, uiteindelijk duizenden banen kost op de kantoren van de verzekeraars. Achmea Zorg schrapt het werk van 600 tijde lijke arbeidskrachten. Daar naast worden ook 500 vaste me dewerkers overbodig.. GPD geen voldoende en de PvdV van Geert Wilders krijgt een onvol doende. De ranglijst werd opge steld in de aanloop naar de ver kiezingen voor de Tweede Ka mer op 22 november. De WD en het CDA kregen gis teren in Amsterdam tijdens het Grote Politieke Dierendebat de gelegenheid om zich te verdedi gen tegen de kritiek van Wak ker Dier en de oppositiepar tijen. Henk Jan Ormel, afgevaar digde namens het CDA, werd uitgelachen en weggehoond door het publiek in Paradiso, dat vrijwel helemaal was gevuld met de achterban van organisa ties die zich inspannen voor die renwelzijn. Schandelijk Ormel vindt dat zijn partij wel degelijk opkomt voor het dieren welzijn. „Wantoestanden zijn schandelijk", aldus Ormel. Zo wees hij erop dat er per 1 janua ri een einde komt aan de handel in ziek vee en dat het CDA voor stander is van een Europees ver bod op het onverdoofd castreren van biggen. Andere partijen wil len dat Nederland met zo'n ver bod niet wacht op andere lan den in Europa, maar daar is Or mel het niet mee eens. Zeehondenjacht De WD toonde net als het CDA geen begrip voor het lage rap portcijfer. Het liberale Tweede Kamerlid Janneke Snijder wees onder meer op haar initiatief om de jacht op zeehonden te ver bieden. De andere partijen vinden dat de politiek wel iets meer durf mag tonen, ook als daardoor be paalde bedrijfstakken zouden verdwijnen uit Nederland. „Het is tijd voor een revolutie", stel de Marianne Thieme van de Par tij voor de Dieren, in de peilin gen goed voor een zetel bij de ko mende Tweede Kamerverkiezin gen. „Het welzijn van dieren moet hoofdzaak zijn in plaats van bijzaak." ANP BEVERWIJK - De kerst komt vroeg dit jaar in Beverwijk. Twee bezoekers van de Beverwijkse Ba zaar hebben elk een kerstmanpak gekocht. foto Koen Suyk/ANP Otapan keert vandaag terug AMSTERDAM - Het asbestschip Otapan keert vandaag terug naar Nederland. De sleepboot van het bedrijf Land fall Transport Towage levert de Otapan in de voormid dag af in de haven van Amsterdam. Dat heeft het bedrijf gister-avond laten weten. Het schip wordt afgemeerd in Amsterdam-Noord aan de T.T. Vassumweg, vlakbij de plek waar het schip sinds 1999 lag, totdat het in juli richting Turkije vertrok, waar het gesloopt zou worden. Volgens de papieren zat er 1000 kilo asbest in de Otapan, maar dat bleek later 54 ton te zijn. Voor de Turkse autori teiten was dat reden om het vaartuig niet toe te laten. ANP Mes in slecht eetpatroon trucker RIJSWIJK - Om truckers aan te sporen gezonder te eten, start BGZ Wegvervoer volgende maand een landelijke campagne. „We signaleren dat steeds meer chauffeurs last krijgen van diabetes, hart- en vaatziekten", aldus BGZ-woord- voerder Niels Mooij gisteren in De Telegraaf. Uit onderzoek van het kenniscentrum blijkt dat de trans portsector samen met de beroepsgroepen industrie en am bacht verantwoordelijk is voor 38 procent van het totale- overgewicht. Ruim 50 procent van de vrachtwagenchauf feurs heeft overgewicht. ANP Feestvierder valt door dak AMSTERDAM - Een 21-jarige man is gisterochtend om het leven gekomen nadat hij door een plafond in een bio scoop in Amsterdam was gevallen. De man was bij een dansfestijn in de Heineken Music Hall, toen hij om nog onduidelijke redenen de zaal moest verlaten. Vervolgens heeft de man vermoedelijk gepro beerd via een nooduitgang en het trappenhuis van de. naastgelegen bioscoop terug te keren in de feestzaal. Het plafond hield het gewicht van de man niet, waardoor hij naar beneden stortte, aldus de politie. ANP Trein rijdt spoorwerker dood ROTTERDAM - Een baanvakwerker uit Spijkenisse is za terdagnacht omgekomen nadat hij door een internationa le passagierstrein was aangereden. De 33-jarige man werkte rond een uur 's nachts aan het spoor tussen station Rotterdam Centraal en station Rot terdam Stadion toen hij door de trein werd aangereden. De Spoorwegpolitie onderzoekt het dodelijk ongeval. Ook de Arbeidsinspectie en de Inspectie Verkeer en Water staat hebben aangekondigd de oorzaak van het ongeluk te zullen onderzoeken. GPD Aniek (17) wint WK Sudoku online ROTTERDAM - De 17-jarige Aniek Huijsman uit Rotter dam is gisteren in Londen wereldkampioen Sudoku onli ne geworden. De Havo-scholiere is de eerste wereldkampi oen in het online maken van de bekende Japanse cijfer- puzzel. De kersverse kampioen stond al bekend als kans hebber, hoewel ze een van de jongste deelnemers aan het toernooi was. Aniek won behalve de titel een vakantie naar Zweden, met een overnachting in het IJshotel. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - Het is al jaren be kend dat seksuele intimidatie en dwang, pesten en discriminatie binnen de krijgsmacht te vaak voorkomen. Het rapport van de commissie van Boele Staal legde deze zaken onlangs voor het eerst officieel op tafel. De top van Defensie reageerde verrast, maar had al lang van de misstan den moeten weten. Dat stelt PvdA-Tweede Kamer lid Angelien Eijsink. „Schanda lig" vindt ze het dat staatssecre taris Cees van der Knaap steeds wegduikt voor de problemen. „Dat is slecht, want zo wordt het niet opgelost. Bovendien zijn er wel slachtoffers ge maakt." Vandaag praat de Twee de Kamer met Van der Knaap over de kwestie. Eijsink liep ooit als eerste parle mentariër stage bij Defensie. In middels heeft ze er vijf gedaan. Het leverde haar een hoop con tacten op, waardoor ze een breed beeld kreeg van wat er leeft binnen de land- en lucht macht en de marine. Ze leerde de krijgsmacht kennen als een goed en plezierig bedrijf. „Maar als Tweede Kamer moet je de problemen, die er ook zijn, aan de orde stellen." Defensiemedewerkers van alle rangen weten haar nu te vinden. „Zij zien de glijdende schaal, vooral door gebruik van drank en drugs. Ze merken ook dat mi litairen elkaar niet meer corrige ren, waardoor slecht gedrag doorgaat en erger wordt", aldus Eijsink. Gebeurtenissen zoals in Noorwegen zijn daar het leven dige bewijs van. De afgelopen ja ren bracht de inspecteur-gene raal van de krijgsmacht (IGK), Ad van Baal, per kwartaal rap portages uit over de praktijken bij Defensie. De Kamer krijgt de jaarversie daarvan, maar die is dan al in de lijn 'doorge kauwd en uitgespuugd'. Eijsink stelt dat niet alleen de scherpe kantjes maar zowat alle kantjes eraf zijn gehaald. Ze zag haar vermoeden vorige week bevestigd, toen Van Baal tijdens een briefing tegen Ka merleden zei dat 120 procent van de bevindingen van Staal al bekend was. Van der Knaap gaf in maart op de televisie nog aan dat hij van niets wist. Hij baseer de zich op andere rapporten, die wel anders van opzet waren, maar die volgens Eijsink wel de gelijk aangaven dat het niet goed is gesteld met de cultuur bij Defensie. De maatregelen die de bewinds man tot nu toe nam, werkten niet, zo mei'kte de commis- sie-Staal. De verbetering moet volgens Eij sink 'van binnenuit' komen, maar niet via nieuwe regels, om dat die van slecht gedrag uit gaan. „En regels zijn te ontdui ken. Je moet uitleggen waarom iets niet goed is." De politica, denkt dat het beter is goed ge drag te belonen. „Zo bereik je ook dat mensen elkaar corrige ren, iets wat nu niet genoeg ge beurt." ANP Normen op school anders dan thuis DEN HAAG - Tussen leerkrach ten op basisscholen en ouders bestaan grote verschillen in op vattingen over normen en waar den. Bovendien weten ze dat niet van elkaar. Die gespleten opvoeding blokkeert de ontwik keling van een groepsgevoel on der kinderen. Dat blijkt uit een onderzoek door Marketresponse in opdracht van Teleac. Ouders en leerkrachten denken anders over religie, seksualiteit, kleine criminaliteit en agressie. Bovendien is er een verkeerd beeld over de opvattingen van de ander. Zo denkt 43 procent van de leerkrachten dat ouders het goedkeuren als hun kind te rugslaat wanneer het een klap heeft gekregen van een klasge noot. In werkelijkheid stemt maar 29 procent van de autocht one ouders daarmee in en slechts 10 procent van de al lochtone ouders. Andersom schatten ouders de opvattingen van leerkrachten ook verkeerd in. Het feit dat ouders en leerkrach ten over veel onderwerpen ver schillend denken is verontrus tend, aldus onderzoeker Van Doom. Kinderen krijgen daar door namelijk niet dezelfde waarden en normen mee op school als thuis. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3