Stadskantoor Goes blijft lekken PZC Eindelijk een skatebaan in Colijnsplaat Monument Sloedam blijft staan YIX, ,11 Water sijpelt met name gemeentearchief binnen Lingo populair in zorgcentrum jnnr Frank Balkenende GOES'- Lekkages in het nieuwe Goese stadskantoor blijven een probleem. Vooral in het gemeen- [earchief dat onder het maai veld ligt, druppelt regelmatig water naar binnen. Ook op de verschillende verdiepingen slaan emmers om hemelwater op te vangen. Het Goese stadskantoor kent een centraal gelegen zogeheten watertrap, die vanaf de boven ste verdieping tot op de begane orond doorloopt. In de serre-ach- constructie zitten gootjes, hemelwater afvoeren naar opvangbak aan de voorzijde het gebouw. Het idee is dat het water in de zomer kan wor den rondgepompt om het ge bouw te koelen. Volgens burgemeester D. van dei' Zaag staat niet vast dat de watertrap de oorzaak is van de ges. „Tot nu toe is dat niet aangetoond. Het water sijpelt naar binnen als het regent en bij bepaalde windrichtingen. Er is al naar gekeken, maar waar het precies lekt, hebben we nog niet kunnen vinden. Het lekt wel be hoorlijk." Achilleshiel Archivaris T. Rijn kan zich niet aan de indruk ont trekken dat de watertrap in clusief opvangvijver de achilles- Mega-ochtend jeugd Kapelle KAPELLE - In de Kapelse sport hal Grocnewoud is morgen een mega-ochtend voor alle kinde ten uit Kapelle van zes tot fiwaalf jaar. In Groenewoud staan allerlei ■objecten opgesteld om op, in of mee te spelen: een megahin- dernisbaan, megaboarding voor pannavoetbal, een megaspring- uissen en mega levend tafelvoet- I. De zaal gaat om 9.00 uur open en de activiteiten duren lot 12.00 uur. maandag 16 oktober 2006 agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-niail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (ehef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hiel vormen. Het gemeentear chief ligt onder het maaiveld. De buitenmuur sluit aan de op vangvijver voor het stadskan toor. Op dat punt loopt het wa ter naar binnen. „Bij een goede zware bui begint het te drup pen. Dan weer op de derde ver dieping, dan weer op de eerste en bijna altijd in het archief. Dat is ook de reden dat ze de zo geheten waterval niet durven la ten lopen. Het is een chronisch probleem. Het lijkt erop dat het architectonische hoogstandje is mislukt." Speciebak Het gemeentearchief heeft al verschillende maatregelen geno men om het binnendringende water op te vangen en de collec tie te beschermen. Boekenkas ten zijn met zeilen afgedekt. Za terdag tijdens de landelijke Open Archiefdag was bovenop de kast langs de wand bij de op vangvijver een regengoot te zien. Een grote speciebak stond gereed om als regenton te funge ren. Rijn vreest voor schade aan de collectie. „We hebben al een he leboel aan de kant gezet, maar je kunt niet alles verplaatsen. Daarnaast ben ik bang voor het parket, waaronder vloerverwar ming is aangebracht. Als de re gengoot overstroomt, heb je de poppen aan het dansen. Boven dien lijkt het ons niet veilig als er uit het plafond water drupt. Er draaien hier verschillende pc's. Als daar water in komt, kun je lachen..." Kluis De enige vochtvrije plaats in het gemeentearchief is de kluis, die in een L-vox-m onder de begane grond loopt. Een deel van de honderdvijftig bezoekers nam zaterdag onder begeleiding een kijkje in die bewaarplaats. De open dag met het thema 'geloof en bijgeloof' trok veel minder be zoekers dan twee jaar terug. Toen kwamen er vierlionderd be zoekers op af. Volgens archief medewerkers speelt mee dat het gemeentearchief toen nog was" gehuisvest aan de Vlasmarkt, in het loopje van winkelend pu bliek. Het stadskantoor ligt bui ten de binnenstad. ELLEWOUTSDIJK - Het Fort, 10.00 - ir: Open voor bezichtiging; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Ssniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 19.15 uur: Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; KAMPERLAND - Dorpshuis Jhr. Mr. Casembroot, 20.00 uur: Openbare reikiezingsbijeenkomst CDA afdeling Noord-Beveland; KAPELLE - De Vroone, 10.00 uur: Inter nationaal dansen; 13.00 uur: Soos, bil- Men; 14,30. uur: Gymnastiek; aal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- igging; 19.30 uur: Aquarobics; iCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; THOLEN - Oesterschelp, 09.45 uur: Va- antiebijbelclub; NEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 10.00 uur en 10.00 - 10.45 uur: Meer be wegen voor ouderen; 13.00 uur; Soos; iljarten en kaarten; 14.00 uur: Koers- bal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; ir: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljar ten. Tijdens koffietijd wordt er in Cederhof volop gediscussieerd over het mogelijk verdwijnen van Lingo door Frank Balkenende KAPELLE - Lingo is leuk en zet de grij ze cellen aan het werk. Ook in het Ka pelse zorgcentrum Cederhof kijken be woners dagelijks naar het populaire te levisiespelletje. Met hen nog dik 800.000, overwegend oudere, landgeno ten. Hoe komt die netcoördinator van Nederland 1 er dan bij Lingo van de buis te halen? Omdat er vooral senioren kijken? Aan de koffietafel schudden zondagmiddag de hoofden van onbe grip. Je reinste leeftijdsdiscriminatie. „Ze schrappen toch ook geen kinderpro gramma's omdat er alleen maar kinde ren kijken?" Nederland is in rep en roer over het na kende einde van de woordquiz. Netcoör dinator T. F. van Dijk van Nedexdand 1 wil Lingo vervangen door een quiz die meer jonge kijkers trekt. CD A-Kamer lid Atsma heeft inmiddels vragen over gesteld aan minister Van der Hoeven (media). „Wat is dat voor raar sooxd dis criminatie? Donderdag keken er iets meer dan 800.000 kijkers. Blijkbaar zijn dat veel ouderen, maar is dat erg? Ons publieke omroepbestel is niet ge maakt voor dit soort ovei'wegingen, maar dat alle groepen in de sa-menie- ving moeten worden bereikt", fulmi neerde het Kamerlid. Presentatrice Lucille Werner schoof vex- volgens aan tafel bij Pauw Witteman, waar ze duidelijk maakte dat het onmo gelijk is een tv-quiz te maken die zowel jongeren als ouderen aanspreekt. Door alle aandacht voor Lingo steeg het aan tal kijkers vrijdagavond naar 900.000. Daarna sprong ook minister-president Balkenende in de bres voor het tv-pro- gramma. Vief Laat die nou in Kapelle (eigenlijk Bieze- linge, maar dat ligt ex-aan vastgeplakt) zijn geboren en getogen. Tijd voor een koffietafelgesp'rek in het plaatselijke zorgcentrum Cederhof. Ze keek altijd Lingo, zegt mevrouw M. Kanaar-van Zweden. Keek, „Want de ogen meneer. Ik ben eraan geholpen en sindsdien is televisiekijken moeilijk. Ik ben er maar mee gestopt." Voox'heen deed ze voor de buis mee met Lingo, probeerde ze de woorden te raden. Als alternatief maakt ze nu kruiswoordpuzzels. „Ik lees ook veel, vier boeken in veertien da gen. Het houdt je hersens actief, je blijft er vief bij. Dat is precies wat Lingo ook doet." Boven de koffiekopjes wordt instem mend geknikt. De 93-jarige D. de Haas - „ik kom uit Planswest" - verslindt da gelijks vele televisieprogramma's. Dan cing with the stars, al dan niet on ice, Weekend Miljonairs en natuxxrlijk Lin go. „Het leukste is als de deelnemers uit betaald krijgen." Presentatrice Lucille Werner kan een potje breken bij me vrouw De Haas. „Die mevrouw die dat doet, kan ook niet goed lopen. Wist je dat?" Lingo moet blijven, vindt ze. „Ja, natuurlijk! Hersentraining De 93-jarige Jaap van Iwaarden heeft vandaag bezoek van zijn dochter J. Eversdijk-van Iwaax-den en L. Evers- dijk uit Sint Kruis. Eversdijk is be stuurslid van zorgcentrum Coensdike in Aardenburg en weet wat er speelt, onder de senioren. Lingo voorziet in een gro te behoefte. Het spelletje is simpel, dui- foto Mechteld Jansen delijk en begrijpelijk. De letters zijn groot en dat is handig, want veel oude ren hebben moeite om kleine letters te lezen. Het programma is dus niét voor niets zo populair onder oudex'en. Boven dien is het voor deze doelgroep een pri ma vorm van hersentraining. Ik begrijp best dat een progx-amma niet het eeuwi ge leven heeft, maar de ax-gumenten die nu worden gebruikt, kloppen niet. Je schrapt toch ook geen kinderprogram ma's, omdat alleen kinderen kijken?" Zijn vrouw knikt; „De meeste tv-spelle- tjes zijn te moeilijk voor senioren van tachtig. Tien voor taal, dat red je toch niet meer op die leeftijd? Lingo is wat dat betreft precies goed en het wordt uitgezonden op een prima tijdstip. Be woners van Cederhof eten om zes uur, kunnen ze om zeven uur naar Lingo kij ken. En daarna naar bed, want de mees ten kruipen toch x-ond een uur of acht, negen onder de wol." Dat met name het CDA en de premier in het bijzonder het opneemt voor de' oudere kijkers van Lingo, begrijpt Eversdijk wel. Het is wel een beetje op portunistisch, vindt hij. „De verkiezin gen voor de Tweede Kamer komen er aan, hè. Het CDA wil natuurlijk zoveel mogelijk stemmen halen in de verzor gingshuizen. Die zijn belangrijk." door Frank Balkenende COLIJNSPLAAT - De Colijns- plaatse jeugd kan zich sinds za terdag uitleven op een mobiele skatebaan. Wethouder C. van der Weele (CDA, jeugdbeleid) opende de baan, die ligt bij de entree naar het voetbalcomplex van Colijnsplaatse Boys. Drie jaar heeft de jeugd erop ge wacht. Dertig kinderen op ska tes en skateboards probeerden zaterdag dan ook meteen de nieuwe voorziening uit, die be staat uit twee metalen eind- ramps en een middenplateau. De baan is er gekomen dankzij de gemeente, de Rabobank en de voetbalvereniging, waarvan volwassen leden toezicht hou den op de skaters. De baan blijft voorlopig in Co lijnsplaat liggen, maar gaat op termijn op toemee. De gemeente zoekt terreintjes in andere dor pen, waar de jeugdvoorziexxing dan gemiddeld twee maanden blijft staan. De openingswoorden van de wet houder Van der Weele vervlogen zaterdag in het geraas van een motorploeg. Dat kwam uit de tuin van een buurvrouw, die evenals een paar andere omwo nenden tegen de komst van de baan heeft geprotesteerd. Ze vreest voor vernielingen aan omheining en bomen. Dat het luidruchtige ploegwerk samen viel met de opening van de ■baan, was louter toeval, liet ze weten. Het was prima weer om in het hof te werken en de tuinman achter de ploeg had ze al een tijdje terug be steld. Niets weg bij inbraken Tholen THOLEN - In bedrijf spanden in Tholen en Poortvliet is in de nacht van vxrijdag op zaterdag ingebroken, maar vol gens de eigenaren niets weggenomen. In Tholen werd een raam en een deur van een slagerij opengebroken, in Poort vliet werd een deur van een bedxijfspand aan cle Paasdijk- weg geforceerd. Schadebedx-agen zijn niet békend. Vijftienjarige botst tegen boom DRIEWEGEN - Een vijftienjarige jongen uit de gemeente Borsele heeft vrijdagavond om half tien vexrmoedelijk een hersenschudding opgelopen toen hij met een scooter uit de bocht vloog op de Staartsedijk in Driewegen. Hij raak te in cle berm en botste vervolgens tegen een boom. De jon gen is ovex-gebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Het ongeval krijgt een staartje omdat je als vijftien jarige nog geen scooter mag bestux-en. Paaltje kost drankrijder rijbewijs 's-PIEERENHOEK - De politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een 51-jarige man uit de gemeente Borse le aangehouden voor dooxTijclen na een aanrijding. De man had met zijn auto een paaltje uit de grond gereden in de Prins ITendriksstraat in 's-PIeerenhoek. Getuigen had den zijn kenteken genoteerd en waarschuwden de politie. Bij zijn aanhouding bleek de man zoveel alcohol te heb ben gedronken dat de politie meteen zijn rijbewijs innam. Opgepakt wegens mishandeling ZIERIKZEE - Een 30-jarige man uit Ziex'ikzee is zater dagavond in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van mishandeling van een 26-jarige vrouw ix-it Zierikzee. De vrouw werd zaterdagavond in haar woning in Zierik zee mishandeld. Zij hield daar blauwe plekken, zwellin gen en strimen aan over. Volgens de politie heeft de mis handeling te maken met problemen in de relationele sfeer. Wespendief terug op Schouwen BURGIT-HAAMSTEDE - Op Schouwen-Duiveland is de wespendief na een afwezigheid van negen jaar weer opge doken. In de Schouwse duinen is een nest van de sperwer achtige roofvogel vastgesteld. Dat meldt Sterna, liet tijd schrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- lancl. De laatste jaren zijn, schrijft R. van 't Hof in Sterna, de wespendieven in aantal afgenomen. In onder meer. Friesland, Di-enthe en Groningen maar ook Noord-Bra bant en Limburg worden met enige regelmaat broedgeval- len geconstateex'd, maar in het Deltagebied zijn broedge- vallen zeldzaam. In 1997 werd een broedende wespendief aangetroffen in het bosreservaat van Staatsbosbeheer Mon Plaisir in Schuddebeurs', waar de jongen ook zijn uit gevlogen. Deze zomer troffen vrijwilligers van de natuur- en vogelwacht tijdens inventarisaties een koppel wespen- dieven aan in de Schouwse duinen, een natuurreservaat van Natuurmonumenten. Vastgesteld werd dat de dieren een nest hadden in een hoge eik. Het nest bleef gespaard en de natuur- en vogelwacht hoopt dat het broedkoppel volgend jaar weer terugkeert naar Schouwen. „Want nu zijn we de eersten van Zeeland waar deze soox't voor de tweede keer heeft gebroed." Uiteraard werd de nieuwe aanwinst gelijk uitgeprobeerd. foto Willem Mieras voor door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Het monu ment op de Sloedam wordt niet verplaatst. De gemeente Middel burg, de provincie en ProRail stellen samen wel 75.000 euro beschikbaar voor een aanpas sing van de gedenkplaats voor slachtoffers uit de Tweede We reldoorlog tegen geluidsoverlast van goederentreinen. Gedeputeerde T. Poppelaars be vestigt dat de drie betx'okkenen ieder eenderde van dat bedrag voor hun rekening nemen. Het kan gezien worden als het goed maken van een inschattings fout, gaf hij toe. „Gemeente, pro vincie en ProRail hebben onder schat welke problemen er zou den ontstaan door de nieuwe goederenspoorlijn vanaf het Sloegebied zo dicht langs de ge denkplaats te leggen. We nemen achteraf onze verantwoordelijk heid." Al lang bekend Dat de Sloelijn pal langs de monumenten komt, had ieder een kunnen weten, heeft Px'o- Rail - het bedrijf dat de lijn aan legt - steeds benadrukt. De plannen waren al lang bekend en niemand heeft daar ooit be zwaar tegen gemaakt. Daarom heeft het bedrijf ook steeds ge weigerd mee te betalen aan een verplaatsing' van de monumen ten. Wel heeft ProRail een archi tect een nieuw ontwerp laten maken voor een betere inpas sing van de gedenkplaats in het landschap om de geluidsover last van goederentreinen te ver minderen. Dat is door de Stich ting Steun Bevx'ijders Walche ren en andere organisaties ech ter afgewezen. De gevreesde geluidsoverlast zal volgens de Stichting Steun Bevx'ijders Walcheren de waar digheid van de herderxkingen aantasten. Daarom stx-eeft de stichting al maandenlang naar een verplaatsing, het'liefst rich ting Arnemuiden. Van vei'plaatsing zal echter geen sprake zijn, stelt Pop pelaars met nadruk. „Zeker niet. Wij vinden dit nog steeds de beste locatie voor de monumenten. Die is immers niet niets ooit gekozen. Vex-plaatsing is ook aan merkelijk duurder dan aan passing, maar dat is voor ons niet het belangi'ijkste argu ment." Opwaardering is het maximaal haalbare voor de Stichting Steun Bevrijders. Voor maxi maal 75.000 euro - en dat is dan ook echt de limiet, waarschuwt de gedeputeerde - mag de stich ting nu voorstellen doen voor aanpassing van ,de gedenk plaats. PoppelaarS: „Dan kan het gaan om een dichtere beplan ting en om een afdak of iets der gelijks om het achtergrondge luid te verminderen." Voorzitter L. DeWitte liet on langs nog weten dat de stichting aan het uitrekenen is wat vex- plaatsing zou kosten. Daarbij wordt tevens gedacht aan ver breding van de aandacht op de gedenkplaats naar de hele slag om.de Schelde, en niet alleen die om de Sloedam. DeWitte was dit weekeinde niet bereik baar voor commentaar op het be sluit van de overheden en Pro- Rail het. Sloemonument niet te verplaatsen maar beter te be- schex-men tegen geluidshinder. Brasil-sportdag voor scholieren in Heinkenszand HEINKENSZAND - In sporthal De Stenge in Heinkenszand wordt morgen een Braziliaanse sportdag gehouden voor basis scholieren. De activiteit in de herfstvakan tie is de laatste waarop geld wordt ingezameld voor stich ting Todos (voorheen Tio Loix-o) die zich inzet voor jeugd en jon geren in achterstandswijken in de Braziliaanse stad Fortaleza. Dancing for Brazil is het thema van de spox-tdag morgenmiddag van 13.30 tot 16.30 uur. Muziek, dans, acrobatiek en vechtkunst staan centraal. Er zijn ook work shops Breakdance en KidsDan- ce, een Braziliaanse quiz en een springkussen. De entree is 2,50 euro per persoon. Voor stichting Todos zijn de afgelopen drie jaar acties gevoerd op Borselse basisscholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29