PZC Raad schrikt van sloopplan Goes Brabantse scouts domineren roei wedstrijden Veel volk naar Vlissingse Zeedag afbreken 383 woningen te fors Zagers kweken bij Kapelle stuit op waterproblemen Patrick laat zijn pijlen spreken Tsjirp deed y^vVipzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. maandag 16 oktober 2006 Hoep om oefenruimte vindt gehoor editie Bevelanden-Tholen door Frank Balkenende GOES - De Goese gemeenteraad is geschrokken van het plan [wee derde van de huurwonin gen in Goes-West te slopen. De Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) wil daarin tien jaar 383 huurhuizen vervangen door nieuwbouw. Al le fracties eisen op korte termijn uitleg van de RWS. ijet overgrote deel van de ge- meenteraadsfracties keerde zich eerder al tegen massale sloop van de overwegend naoorlogse hum1 woningen. Dat standpunt was gebaseerd op een voorlopig plan dat de RWS eind vorig jaar voorlegde. In dat plan werd uit gegaan van de sloop van maxi maal 276 van de 570 huurwonin gen. Omdat er veel woningen te boek stonden als twijfelgeval, heeft de woningcorporatie per straat Jongens steken bord in brand KOEWACHT - De politie heeft (zaterdagavond rond tien uur (aan de Wouterij in Koewacht ivier jongens aangehouden we gens brandstichting. De jongens (14, 15, 17 en 20 jaar) komen uit de gemeente Ter- 'neuzen. Ze hadden even daar op het terrein van de skate- een markeringsbord en ;eenafzethek in brand gestoken. Weinig vis bij strijd om Krabbe-trofee WESTENSCHOUWEN - Het weer was mooi, maar de vangst viel tegen tijdens het zaterdag op het Westenschouwse strand gehouden open Schouws kam pioenschap Kustvissen. Van de 104 deelnemers wisten er slechts dertig een of meerdere vissen te verschalken. Winnaar Lies Wijnhorst van het Shakespeare-hengelsportteam. i jaar vond de eerste editie s van de wedstrijd om de (Krabbe-trofee, vernoemd naar ide organiserende Hengelsport- vereniging De Krabbe, en dat be viel zo goed dat besloten werd van deze kustwedstrijd een jaar lijks terugkerend evenement te (maken. Het werd een wedstrijd waar (hengelaars uit heel Zuid-West Nederland op af kwamen, ge lokt door het mooie weer en de om de in sportviskringen (felbegeerde zilveren mustad- (baak te winnen. Voor R„ Otto uit a was het een experiment, j„Normaal vis ik altijd op bin- [üenwater, maar het leek me wei- leuk het kustvissen uit te jproberen. Ik zit hier in de West- fhoek met de caravan, dus het maar een klein eindje." jKusthengelen is heel wat an te, ondervond de Brabander, dan vissen op binnenwater. j„Het materiaal moet een slagje (zwaarder zijn dan wat je ge bruikt op binnenwater." Erg bijten wilden de vissen niet Otto. Hij maakte er geen punt van, „Met dit weer is het gewoon lekker om op het strand [te staan." Collega-hengelaar W. ide Wilde kreeg het vissen met de paplepel ingegoten. „Ik vis al vanaf mijn zesde jaar. Het zit in fleiamilie. Hoe je zo'n wedstrijd (voorbereidt? Nou, om te begin gen moet je materiaal goed in or- |de zijn. En de avond voor de wedstrijd vroeg naar bed." :Goede voorbereiding ten spijt pf ook De Wilde niet in de prij- N' Schouwen-Duivelander "iet de meeste vis werd Marcel Nzenbrand van HSV Ooster- schelde. Hij kreeg uit handen van De Krabbe-voorzitter Ben Nelisse de beker voor het Schouwse kampioenschap kust vissen 2006. O ver all-winnaar van het open Schouwse kam pioenschap kustvissen werd werd Lies Wijnhorst die de zilve ren mustadhaak mee naar huis Mocht nemen. De tweede plaats voor Kees Westdorp. Jur- San van Rijswijk werd derde. gesprekken met bewoners ge voerd. Uit die sessies heeft de RWS geconcludeerd dat veel huurders het zinloos vinden de woningen te renoveren, omdat ze slecht, vochtig, klein en on comfortabel zijn. Overigens was de opkomst tijdens die praatses sies vrij laag: ruim onder de vijf tig procent. In het definitieve plan van de RWS is nu het aantal te slopen huizen opgelopen naar 383. Dat is tweederde van haar woningbe stand in Goes-West, Voorzichtig Dat cijfer verbaast PvcLA-frac- tievoorzitter H. Hoogerland. „De raad heeft bij overgrote meerderheid aangegeven voor zichtig te zijn met sloop, maar als ik nu de aantallen te slopen woningen zie, moet ik conclude ren dat er niet naar ons is geluis terd." De PvdA vindt dat de RWS 'te ri goureus' de bezem door Goes- West haalt, zonder daarbij reke ning te houden met het feit dat veel bewoners (van wie veel met een laag inkomen) er prettig en tegen een lage huur wonen. GroenLinks zit eveneens-ep'dfe lijn. „Wij zijn alleen voor sloop als het echt niet anders kan. Het heeft natuurlijk geen zin huizen te renoveren die over tien jaar toch weer in elkaar donderen, maar als je -tweederde van de huurwoningen in West afbreekt, room je wel de onderkant van de huurmarkt af en er zijn al niet zoveel goedkope huurwo ningen in Goes. Ik begrijp dat zittende huurders straks via een aangepaste huurprijs worden ge compenseerd als ze moeten ver huizen naar nieuwbouw. Dat voordeel geldt straks niet voor nieuwe huurders. Op termijn wordt dus op deze manier het aantal goedkope huurwoningen ingekrompen", onderstreept fractievoorzitter C. Bruring zijn voornaamste bezwaar. Bij WD, CDA en SGP/ Chris tenunie vallen de kille cijfers eveneens rauw op het dak. WD-fractievoorzitter S. Heij- ning: „In West staan veel kleine huurwoningen. Daar is behoefte aan, want er zijn steeds meer één- en tweepersoonshuishou dens. Het is zonde om daarvan het merendeel te slopen. De RWS zal met goede argumenten moeten komen." „Heel fors", zegt fractievoorzit ter A. van der Reest van SGP/ CU over het aantal te slopen hui zen. „We willen daar graag eens over praten met de RWS, waar bij het draait om enerzijds de woningkwaliteit en anderzijds om wat dit betekent voor men sen met een laag inkomen, want die categorie is in West groot." De woningcorporatie loopt erg hard van stapel, vindt CDA'er J. de Bat. „De RWS heeft hierover ook geen overleg gepleegd met de gemeenteraad. Wat ons be treft zijn dit geen definitieve aantallen. Er zal goed moeten worden gekeken naar sociale as pecten en de betaalbaarheid van nieuwe woningen." door Harmen van der Werf KAPELLE - Het is nog aller minst zeker dat zeeaaskwekerij Topsy Baits uit Wilhelminadorp een grote nevenvestiging in de Willem Annapolder bij Kapelle opent. De natuurlijke omstan digheden vallen tegen. De gemeente Kapelle heeft eer der dit jaar eigenaar B. Mete ring" gewezen op de locatie in de Willem Annapolder. Meijering heeft sindsdien allerlei onder zoeken verricht, vooral naar de beschikbaarheid van goed wa ter voor een zagerkwekerij. Bij Wilhelminadorp werkt hij met water uit de Oosterschelde. De Willem Annapolder grenst aan de Westerschelde. Water uit de Westerschelde ligt voor het grijpen, maar het is al dus Meijering niet bruikbaar. Het water bevat veel te veel slib. Een andere mogelijkheid is het gebruik van grondwater onder de Willem Annapolder. Meije ring heeft dat nog in studie. De resultaten zijn tot nu toe opzien barend. Het grondwater onder de Willem Annapolder bevat ver houdingsgewijs veel ammonium en nitriet. Zagers kunnen niet te gen de aangetroffen hoeveelhe den. Meijering heeft het water gefilterd, maar toch legden za gers nog het loodje. Het kan wel eens zo zijn dat er een andere stof in het grondwater zit waar de zagers niet tegen 'kunnen. Dat wordt onderzocht. Meijering gaat niet over één nacht ijs. De Kapelse wethouder G. Burger (CDA, economische zaken) kan dat goed begrijpen. Het gaat tenslotte om een grote investering, maar Burger heeft goede moed dat de zagerkweke rij er komt. Meijering wil liever niet in grond investeren. In de Willem Annapolder kan hij de grond (zo'n dertig hectar.e) pach ten. Een akkerbouwer die wil stoppen, heeft dit perceel in de aanbieding in de wetenschap dat een kassenbedrijf uit Steen bergen belangstelling heeft voor de aankoop van twintig hectare. De bij Kapelle te kweken zagers zijn bestemd voor verwerking tot visvoer in een fabriek in Zuid-Wales. Het grote kassenbe drijf Seasun is al in de Willem Annapolder gevestigd en het wa terschap heeft er een rioolwater zuivering. Patrick Remijnse:je hebt een topdag nodig...' door Frank Balkenende OVEZANDE - Een prater is hij niet. Patrick Re mijnse uit Ovezande laat liever zijn pijlen spre ken. De zestienjarige werd 26 augustus Euro pees kampioen op de staande wip. Reden voor de schuttersverenigingen Willem Teil uit Ove zande en de Edele Handboog uit Qudelande de jonge kampioen zaterdag uitbundig te huldi gen. Hij is zaterdag het middelpunt van een receptie in het clubhuis van Willem Teil aan de Land weg in Ovezande, net buiten het dorp. Handen worden geschud, lofzangen afgestoken. Een oudere man drukt Patrick een envelop in de hand. „Gefeliciteerd jongen." Zijn mond krult zich even tot iets wat de aanzet van een glim lach lijkt. Bij al die poespas en aandacht voelt Patrick zich ongemakkelijk. Liever gaat hij bui ten nog wat pijlen schieten. „Ga je mee?" Net zo koel was hij 26 augustus, toen hij in het Franse plaatsje Liévin de honderdtwintig con currenten het nakijken gaf. Euforisch is hij er niet over. „Je weet wat je kan en je hebt een top dag nodig, zoals in elke sport. Ik heb twee maal de vogel geschoten. Je moet ontspannen en ge concentreerd zijn. Als je mist, tja, dan kamp je niet mee en lig je eruit.Zo simpel is het. Patrick schiet al sinds zijn zesde. Plij komt uit een familie van handboogschutters. Zijn oom was al eens Europees kampioen, zijn vader be- foto Willem Mieras drijft de sport ook. Veel jochies op die leeftijd gaan liever voetballen of tennissen. Wat is pre cies de kick van de handboogsport? „Tja, dat moet je beleven." Het jagersinstinct dat in man nen schuilt? „Uli, dat zou ik niet weten." Hij traint twee keer per week, in de aanloop naar een wedstrijd meer. Soms staat hij drie, vier keer per week op de baan om doel te schie ten. In die discipline is hij Zeeuwse kampioen en rayonkampioen. Op het Europese toneel heeft hij nog weinig te zoeken, zegt hij. „Er doen ontzettend veel mensen aan doelschieten, de concurrentie is groot." Mis Doelschieten is een stuk eenvoudiger dan wip- schieten, legt Patrick uit. „Schiet je niet in de roos, dan heb je toch nog punten. Bij het wip- schieten is mis gewoon mis." Alsof je Johan Cruijff hoort praten. Boogschieten wordt overwegend bedreven door rijpere heren, al is er wel wat jeugdige aanwas. Daarom probeert de Zeeuwse afdeling van 'de bond' jongeren te enthousiasmeren voor de sport. Nu Patrick Europees kampioen is, zou hij mooi kunnen fungeren als boegbeeld in die campagne, maar daar heeft hij niet zoveel zin in. „Ik hoef ook geen vrienden over te halen. Veel van mijn maats schieten ook. Waarom zou ik dan gaan lobbyen?" Gasten stromen binnen, Patrick is afgeleid. „Zijn we klaar?" door Maurits Sep MIDDELBURG - En weer win nen de Brabantse waterscouts de roeiwedstrijden van de Admi raliteit Zeeuwse Stromen. Net als vorig jaar zet de Karei Door- mangroep uit Bergen op Zoom zaterdag de snelste tijd neer in de groepsklasse. De Bergse scouts domineren za terdag de roeiwedstrijden op het Amekanaal in Middelburg. In bijna alle klassen waarin wordt geroeid, eisen zij prijzen op. Ook in de klassen 1, 2 én 3 voor zeeverkenners zetten zij de toon. Alleen in de vierde klasse was het een volledig Zeeuws on deronsje, tussen de Watergeu zen uit Vlissingen (eerste), Scou ting Oostburg (tweede) en Paul Kruger uit Middelburg (derde). In klasse 1 pakken de Bergse scouts de eerste en tweede prijs. In klasse 2 gaan komt er geen an dere scoutinggroep aan te pas; goud, zilver en brons gaan naar Bergen op Zoom. In klasse 3 blijft het 'slechts' bij een tweede plek. De verdeling over deze klassen komt tot stand op basis van de snelste tijden uit de series. De ploegen met beste tijden komen in klasse 1 tegen elkaar uit, en zo verder. Gevreesd De Karei Doormangroep is elk jaar de meest gevreesde tegen stander. Vorig jaar gingen de Bergse scouts ook met prijzen beladen terug naar Brabant. Toen pakten zij de gröepsover- winning en twee eerste, twee tweede en een derde prijs. De dominantie van de Karei Doormangroep kan in ieder ge val niet worden geschoven op 'gesjoemel met materiaal'. De roeiboten zijn voor deze wed strijd geleverd door de organise rende watergroepen: Paul Kru- gergroep en Lutemgroep uit Middelburg en Scheldezwervers uit Vlissingen. Motorrijder raakt gewond POORTVLIET - Een 38-jarige motorrijder uit de gemeen te Thölen is gistermiddag rond kwart over een gewond ge raakt bij een eenzijdig ongeval op de Roolandsedijk in Poortvliet. De man reed over de Roolandseweg. De Roolandseweg loopt omhoog de Roolandsedijk op; op het hoogste punt maakt de weg een bocht naar links. De mo torrijder verloor op het hoogste punt, vermoedelijk door een hobbel in de weg, de controle over zijn voertuig, kwam in de rechterberm terecht en reed vanaf het talud de dijk af. Hierbij raakte hij met zijn schouder het weg dek. Hij kwam halverweg het talud tot stilstand. De man is met vermoedelijk een gebroken sleutelbeen of schouder per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Roosendaal. Tien tips over vermiste David Pina GOES - De politie heeft na de uitzending van het Tros-te- levisieprogramma Vermist afgelopen vrijdagavond tien tips gekregen over de twaalfjarige David Pina uit Goes. De jongen verdween 22 juli vanuit zijn verblijfplaats in Dordrecht en is sindsdien spoorloos. David is van Angole se afkomst en woont officieel bij zijn tante in Goes. Hij heeft een tenger postuur, is 1,62 meter 'lang en heeft zwart kroeshaar. Hij heeft bij zijn vertrek een zwarte sporttas, een groene en een lichtblauwe spijkerbroek, witte en gele T-shirts en blauwe sportschoenen meegenomen. Inbrekers botsen op politiewagen BERGEN OP ZOOM - Vier inbrekers in Bergen op Zoom zijn de nacht van zaterdag op zondag met hun vluchtauto frontaal op een politieauto gebotst. Drie wisten aanvanke lijk te vluchten, maar van hen zijn er in de loop van zon dag twee aangehouden, jongens van 17 en 18 jaar. Naar de vierde wordt gezocht. De auto was eerder op de dag ge stolen. De politie kwam in actie na een inbraakmelding bij een winkel. Daar aangekomen zagen de agenten vier mannen in een gereedstaande auto springen en op volle snelheid wegrijden. Aan de vlucht kwam abrupt een ein de toen de auto frontaal op een politiewagen inreed. De agent die in de totaal vernielde politieauto zat, is met nek- klachten naar het ziekenhuis gebracht. Jongen (12) mishandeld VLISSINGEN - Een twaalfjarige jongen uit Vlissingen is zaterdagmiddag rond kwart over één door een onbekende man in zijn gezicht geslagen. Dat gebeurde nadat hij de man bij het inhalen had afgesneden. Volgens de politie was dat per ongeluk gebeurd. De man haalde de jongen weer in en sloeg hem met de vuist in het gezicht. Ook trap te hij het achterwiel van de fiets krom. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het shantykoor zingt onder een stralende zon van 'stormy weather' en 'Maggie Mae' (they have taken you away). Nieuwendijk vol, terras sen vol, Muzeeum vol. De eerste Vlissingse Zeedag is een succes. Al voor één uur, als de Zeedag begint en het Muzeeum open gaat, staan er lange rijen voor de deur. „Na acht minuten had den we al honderd mensen bin nen", glundert de dame achter de kassa - die vandaag niet rin kelt, want alles is gratis. En na twintig minuten zijn alle kaarten voor de rondvaart dooi de havens van Vlissingen-Oost weg. De rondvaart is de (even eens gratis) bijdrage van ha venschap Zeeland Seaports aan de Zeedag. Bij de ingang van het Muzeeum staat 'de teller'. Onverstoorbaar drukt hij op het knopje om het aantal bezoekers te registreren. Even na drie uur staat de teller op 1150. „En we gaan nog door tot vijf uur! Plet maritiem Muzeeum zit verle gen om Vlissingers. Bezoekers zijn er genoeg, maar dat zijn lui van buiten de stad. „Terwijl het Muzeeum ook van de Vlissin gers is. Zij betalen er flink voor via de gemeente", zegt Pol Ver- beeck, medewerker publieksza- ken. Of veel Vlissingers op de eerste Zeedag het Muzeeum hebben be zocht valt niet te controleren. Maar tussen het Brabants, Lim burgs, Vlaams en Duits door valt vaak genoeg de Vlissingse tongval op. De teller is overigens om vijf uur gestopt bij 1636 bezoekers. Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 De Thoolse scouts kwamen er tijdens de roeiwedstrijden niet aan te pas. De Bergse Karei Doorman groep ging met het leeuwendeel van de prijzen aan de haal. foto Ruben Oreel Aan de wedstrijden hebben twaalf waterwerkgroepen mee gedaan, met in totaal 49 ploe gen. zeeuwse almanak „Stil eens." „Wat is er?" „Hoor je dat?" De Vlissinger legt zijn wijsvinger op.de lip pen en speurt om zich heen op de alpenweide in Zuid-Duitsland. „Een krekel. Hoor je dat?" „Op deze hoogte, zo laat in het jaar?" Zijn eega hoort het insect, maar twijfelt. „Luister dan! Hij zit zo te ho ren vlak bij mijn voeten!" De Vlissinger buigt zijn knie ën en knijpt de ogen toe; op eens stopt het gezang van de krekel. „Och, ik heb hem aan het schrikken gema..." Hij valt abrupt stil, terwijl zijn hoofd rood kleurt. „Waar is die krekel nou geble ven?" De Vlissinger geeft geen ant woord. Terwijl hij met stijve passen verder loopt, hoort zijn echtgenote hem nog mom pelen: „Stomme ringtones... Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27