De baas van de Honte-acht Wie kent hem niet, Adrie Kleppe Altijd blijven lachen PZC TTC Middelburg wint wel, maar pakt te weinig punten mee vörlersMlfl Tigers zetten Detroit weer In vuur en vlam 26 Veertienjarige Rinske Dijkstra stuurvrouw op Middelburgse boot maandag 16 oktober 2006 Honte komt langszij bij Orca MIDDELBURG - De roeiers van de Honte acht hebben zater dag de stand met de Utrechtse studentenroeivereniging Orca gelijk getrokken. In de zesde af levering van de Abeelenrace wa ren de Middelburgers sneller dan de Utrechters en brachten daarmee de stand op 3-3. Elk jaar is het stuivertje wisse len tussen de achten van de twee roeiverenigingen. In de eer ste twee edities zegevierde Orca, daarna Honte, maar het jaar daarop waren de studenten weer sterker. Vorig jaar legde Honte het parkoers over het Ka naal door Walcheren het snelst af. Net als zaterdag. De Middel burgers deden 18 minuten en 44 seconden over de vijf kilometer. Orca kwam na 19.34 over de fi nishlijn. Hoewel de strijd tussen de twee verenigingen altijd op het scherp van de snede is, is er van rivaliteit geen sprake. „Ze sla pen vannacht alle acht bij mij", wees Marco Weihuis van Honte op de acht roeiers van Orca. Orca is er sinds de eerste Abee lenrace bij. De Utrechters kwa men in 2001 naar Middelburg door Orca-roeier Ruben Geerse, die uit de Zeeuwse hoofdstad af komstig is, maar er dit jaar niet bij was. „Toen hielden we ons al lemaal nog bezig met wedstrijd- roeien", legt Eric van Diessen uit. „Dat betekent niet roken, niet drinken en op je gewicht let ten." Hoewel lang niet alle acht roeiers meer zo gezond leven als toen en inmiddels zijn afgestu deerd, blijven ze elk jaar naar Middelburg komen. „Al vanaf de eerste keer vonden we dit zo leuk dat we elkaar beloofden dit tot in de lengte der dagen te doen. Na 2001 zijn we altijd een vriendenclub gebleven. De Abee lenrace is voor ons een reünie, hier zien we elkaar weer." De Goese roeivereniging Scaldis was zowel bij de mannen als wouwen het snelst in de dubbel vier gestuurd. De mannen finish ten in een tijd van 21.47, de wouwen deden er een kleine mi nuut langer over (22.41). In de skiffs ging de zege bij de man nen naar William Weij van roei vereniging Roosendaal. Koen Dieleman van Honte werd der de, Derk-Jan van Mackelen- bergh eindigde als vijfde. door Eugène de Kok I MIDDELBURG - Als stuur- vrouw leidde ze zaterdag haar gemiddeld ruim twintig jaar oudere roeiers naar de zege op het koningsnummer van de Ab eelenrace: de acht. De veertien jarige Rinske Dijkstra uit Mid delburg is al twee jaar de baas van de Honte-acht. De commando's die ze geeft aan haar roeiers worden strak opgevolgd op het drukbevolkte vlot voor het clubhuis van roei vereniging Honte in Middel burg. De kolossale boot van de Honte-acht is zo uit het water en ligt al net zo snel in het boot huis. Ook op het water, tijdens de wedstrijd luisteren de roeiers goed naar stuurvrouw Rinske Dijkstra. „Dat moeten ze ook. anders geef ik ze flink op hun donder en schreeuw ik net zo lang tot ze het wel doen", zegt de scho liere van scholengemeenschap Nehalennia zonder blikken of blozen. Stuurwouwen zie je vaker in achten. De Utrechtse studen tenroeivereniging Orca had tij dens de Abeelenrace elk jaar een dochter van een Honte-lid als stuurwouw, maar moet het door haar afwezigheid nu doen met een stuurman. De acht van Asopos de Vliet uit Leiden heeft ook een wouw die de com mando's uitdeelt. Uitzondering Met haar veertien jaar is Dijks tra wel een uitzondering in het wereldje van de stuurwouwen. „Je komt vaker vrouwen tegen, maar ik ben meestal de jongste. Ik ben opgegroeid met het roeien", legt ze uit. „Mijn stiefvader Jan Louwerse roeide nog in de acht toen hij me een keer woeg te sturen. Dat ben ik blijven doen. De Abeelenra ce van vorig jaar was pas mijn tweede wedstrijd. Inmiddels heb ik al meer races met ze ge roeid." Een groot voordeel van een De veertienjarige Rinske Dijkstra (op voorgrond, op de rug gezien) is de baas in de Honte-acht. Mar co Weihuis (vierde van achteren): „Als stuurvrouw moet je de mannen in de boot in toom houden. Dat kan ze." foto Ruben Oreel meisje als Dijkstra is haar ge ringe gewicht, het zijn immers extra kilo's in de boot. Maar een goede stuurwouw moet ook over bepaalde capaciteiten beschikken. „Je moet een goed harde stem hebben en een beet je streng zijn", lacht ze. „Je moet de commando's geven: op je benen roeien, lange halen... dat soort dingen. Je moet het tempo bepalen en de boot stu ren." De gelouterde roeiers varen in middels blind op haar stuur manskunsten en volgen de or ders zonder morren op. Ze maakt deel uit van het team, zegt de 36-jarige Marco Wei huis. „Op woensdag eten we warm na de training. Dat beta len we altijd voor haar. Ze hoort er helemaal bij. Vorig jaar was het nog wat wennen, maar nu heeft ze al meer wed strijden achter de rug. Ze voelt heel goed aan wat er in de boot gebeurt en moet gebeuren", complimenteert de captain zijn stuurwouw. „Er moet vertrou wen zijn tussen de roeiers en de stuurwouw. Degene die de boot stuurt, is ten slotte ook verantwoordelijk voor de veilig heid. Zij is de baas in de boot." Perfect De Middelburgse puber straalt dat ook uit, zegt Weihuis la chend. „Als stuurvrouw moet je de mannen in de boot in toom houden. Dat kan ze. Het mooiste voorbeeld wat dat be treft, was tijdens een wedstrijd in Breda. Bij de finish stond een cadet van de Koninklijke Militaire Academie, cüe zei dat we goed hadden geroeid. 'Wat nou goed?', zei Rinske. 'Het was perfect!" Met Dijkstra - die zaterdagmid dag zelf roeit bij de junioren in de dubbel twee met Sarah Schönberger - pakt de acht de. zaken de laatste jaren serieus aan. De Middelburgers roeien twee keer per week en krijgen in de wintermaanden indoor- training van roeicoach Ad La mer s. Dan werken ze aan hun conditie en aan het ritmege voel. „We hebben de laatste twee jaar flink aan onze tech niek gewerkt, die is langzamer hand beter geworden", meent Weihuis. „Onze algemene con ditie is ook verbeterd. Dat zorgt ervoor dat we nu sneller zijn." Het grootste probleem voor de Honte-acht is de leeftijd van de roeiers. Ze zijn gemiddeld 36. „We missen hier een leeftijds groep: mensen van begin twin tig. Zij gaan studeren en wor den dan lid bij een studenten vereniging. Na hun studie, rond hun dertigste, komen ze terug en worden ze weer lid. Met de aanwezigheid van de Roosevelt Academy gaat het wel steeds beter." Toch beschikt Honte nog niet over een arsenaal voor de acht geschikte roeiers. „Het is eigen lijk belachelijk dat je op je 36e nog steeds in het eerste team roeit. Ik zou al lang gedegra deerd moeten zijn naar het tweede." door Alex Krappen GOES - De tafeltennissers van TTC Delta Middelburg staan na de 6-4-zege op hekkensluiter TTCV weer aan kop in de eerste divisie. Toch was er enige teleur stelling na afloop van de wed strijd, want de Middelburgers kregen met 6-4 eigenlijk te wei nig. Mare Hackenberg bleef in zijn enkelpartijen ongeslagen. Voor al het dubbelspel zal de Zeeuw en nog lang heugen. Vijf match points waren niet aan Mare Hackenberg en Jan Henk Bom- hof besteed, waarna TTCV wél toesloeg. Jan Henk Bomhof en Wesley Wegman verloren boven dien allebei een partij hoog in de vijfde game en lieten daardoor dure punten liggen. Het verschil tussen TTC Delta Middelburg en de nummer vier, Kluis, is maar drie punten. In de tweede divisie verloor SAR/Rabobank nipt van koplo per Vice Versa, In Oudenbosch werd het 6-4. Namens SAR speelde vooral Pascal Neve ui terst ongelukkig. Hij verloor al zijn wedstrijden in vijf games. Nummer vijf, Ilac, liep vijf pun ten in door een 9-1-zege op Stip hout, maar men hoeft zich geen zorgen te maken in Kloosterzan- de. Het verschil is immers nog acht punten. Lijfsbehoud TTCM 2 won voor de tweede keer achter elkaar. Belcrum 2 werd met 7-3 verslagen. Thomas Groenewoud blonk uit met drie zeges, Riny Kasse won twee keer. De zege is bemoedigend, maar er zullen nog vier van zul ke zeges moeten komen om de ploeg een serieuze kans op lijfs behoud in de derde divisie te ge ven. De malaise bij de vrouwen van SAR/rabobank duurt onvermin derd voort. Zaterdag verloren de Zeeuws-Vlaamse tafeltennis sters met 8-2 van SKF. De num mers vier en vijf, US en Docos, konden daardoor alleen nog maar verder uitlopen. Het ver schil met US is inmiddels twaalf punten. Handhaving n de eerste divisie zit er haast mei meer in. Eén klasse lager verloor het wis. selvallige SAR 2 van Vrienden schaar. De koploper was nie; 8-2 te sterk. De wedstrijd was spannender dan de uitslag deed vermoeden. Twee partijen wer den pas laat in de vijfde game beslist. SAR 2 zag Dordrecht langszij komen op de vierde plaats. SAR 3 verloor thuis met 6-4 van HTTC. Liselotte Fassaert en Marjolein Sey wonnen beide twee keer. Sara van Belle had ook kans op een overwinning, maar verloor met 8-11 in de vijf. de game. SAR 3 staat laatste, maar het verschil met nummer drie Irene is slechts twee pun ten. Jeugd In de A-klasse stond de topper tussen VDN Salamanders en TTC Delta Middelburg op he: programma. Die eindigde ineen 6-4-zege voor de Middelbur gers, die nu vijf punten voor staan op Salamanders, Voor TTC Middelburg wonnen Sören de Witte en Wouter van dei Mark tweern keer, Emiel de Rij ke voegde daar één zege aan toe. Arnemuiden verloor nipt vac DTV'84. Het werd 6-4. De Zeeuwen schieten daar mets mee op. Ze blijven laatste. In de C-klasse deed TTCM 2 wal het moest doen: winnen met 10-0 van hekkensluiter Rapidity 2. Titelconcurrent Tanaka won maar met 6-4, waardoor het ver schil nu zes punten is. Scaldinj speelde gelijk tegen HTC 2. Den nis Smalheer won twee keer, Koen en Niels van Velthoven wonnen allebei één duel. Voor TTCM 3 lijkt de titel een kwestie van tijd. Zaterdag werd met 8-2 gewonnen van Steeds Hoger/TSB. TTCM 3 staat sa men een kop met Rapidity, maar heeft nog een wedstrijdte goed. Reynaert speelde sterk 5-j gelijk tegen Doko. Henlc Mang- nus bleef ongeslagen. Reynaert staat vierde. BWIffHM RUGNUMMER Voor het eerst in de geschie denis van de eredivisie hebben gisteren alle drie in vallers van één team ge scoord. Dat gebeurde tijdens het duel PSV-Roda JC (4-1). Jefferson Farfan, Ismail Aissa- ti, Roy Beerens zorgden voor het unieke feit. Reiger A ad van Wijnen, sponsor en supporter van de voetbalvere niging Kloetinge, houdt er een bijzonder bijgeloof op na, zo werd voor het begin van de competitie al onthuld. De weldoener en supporter telt op weg naar uitwedstrijden van de hoofdmacht altijd het aantal reigers, dat hij ontwaart in de polders. En als het er meer dan drie zijn, komt het wel goed met Kloetin ge. Winst is dan verzekerd. Emiel Dorst, oud-speler van Kloetin ge, had het stukje in de krant gele zen en wilde het bijgeloof van Aad van Wijnen een klein duwtje geven. De prestaties van Kloetinge vielen tot zaterdag immers een. beetje te gen. Dorst, meubelmaker van be roep, had zich op het figuurzagen ge stort en fabriceerde een reiger van een meter hoog. Vervolgens was er een likje blauwe verf overheen ge gaan, zodat het om een 'echte' blau we reiger ging. Zaterdag in de bus, op weg naar de uitwedstrijd tegen GWV in Veenen- daal, kreeg Van Wijnen het 'klei nood' overhandigd. Dorst had er nog een briefje bij gedaan, waarin hij iedereen een hart onder de riem stak: 'Jongens, vandaag drie punten na deze klus, en Aad heeft z'n reiger al in de bus'. Van Wijnen was er zichtbaar mee verguld en kondigde aan dat de rei ger een mooi plekje zou krijgen op kantoor. Als het aan de spelers en andere sponsors ligt, gaat dat niet door. De reiger bracht zaterdag im mers geluk. Kloetinge won met 4-2 in Veenendaal. Wie Van Wijnen volgende week za terdagmorgen met een grote reiger ziet rondlopen, moet daarom niet vreemd opkijken. door Frits Bakker Kom niet aan zijn clubje, want dan durft hij wel eens uit zijn rol te vallen. Adi-ie Kleppe is voor SSV'65 en voor niks anders. Hij zorgt voor spelers, voor sponsors en voor onrust bij het voetbalbolwerk. Vraag maar aan Cees Houtepen, of aan Eddy Dobbeleir. „Ik heb geen hekel aan Hoek hoor", zei hij zaterdagmiddag aan de kof fietafel voor de derby tussen de twee Zeeuwse ploegen. Maar om nou te zeggen dat hij veel vrienden heeft bij de club die hem nogal eens dwarszit op de spelersmarkt... Hoezo, vrienden. „Wat doet die vent hier", riep hij een klein uurtje voor de wedstrijd, toen John Smael, voor zitter van Hoek, kwam vragen naar het telefoonnummer van de Zeeuws-Vlaamse scheidsrechter Peter Bogaert, omdat één van de grensrechters had gebeld dat hij niet op tijd kon zijn. „Wie speelt er nou thuis en wie moet dat regelen", reageerde Kleppe furieus, nadat Smael zich met een verbaasde blik had omgedraaid. „En wat denkt hij wel, dat wij hier met een grensrech ter gaan spelen die Hoek goed kent?" Koffie drinken Toen zijn woede was gezakt, vroeg Kleppe: „Maar wie is die vent eigen lijk? Watte? Is hij voorzitter van Hoek? Dat maakt het nog erger. Hij mag hier koffie komen drinken en moet verder zijn mond houden." Henk Hoogerland, de voorzitter van SSV, kwam na afloop zijn excuus aanbieden voor het gedrag. „Het is altijd wat met hem", zei hij. „En hij heeft niet eens meer een functie. Als er één man is die zijn mond moet houden, dan is hij het wel." Kleppe, die graag alles weet, had in derdaad voor zijn beurt gesproken. Hoogerland: „We hebben overleg ge had met Hoek over een vervanger. Eerst hebben we onze eigen grens rechter gevraagd, maar die wilde niet, om de schijn van partijdigheid te voorkomen. Toen kwam John Smael met het voorstel om Bogaert te bellen." Op dat moment kwam Rini Bruijn- ROTTERDAM - In het Deense Aarhus is zaterdag het wereldkampioenschap turnen begonnen. Dichterbij, in Rotter dam, is het WK aerobics. Een Australische duo laat zien dat ook daar grote lenigheid een vereiste is. Maar waar in Aarhus de gezichten tijdens de oefeningen strak mogen staan, moeten de deelnemers in Rotterdam altijd blijven la chen. foto Robert Vos/ANP ooge, scheidsrechter uit Wemeldin- ge, de kantine van SSV binnen. Hij had zijn eigen wedstri jd afgezegd, omdat hij van zijn fiets was geval len. En hij was bereid om de scheids rechter in de derby te assisteren. „Mooi opgelost", vond Hoogerland. „Ik schaam me alleen tegenover Hoek wat er in de bestuurskamer is gebeurd." Taart André Siereveld vierde zaterdag zijn twintigste verjaardag en dat ging niet onopgemerkt voorbij. Vlak voor het begin van de wed strijd tegen GWV werd de voetbal ler van Kloetinge door de speaker in het zonnetje gezet. Zijn ouders en vriendin, die normaliter bij verre uit wedstrijden verstek laten gaan, had den nu een uitzondering gemaakt. 'Dit doe ik niet elke week hoor', zei vader Huib. 'Het is, omdat hij jarig is'. Na afloop liet de familie een flinke verjaardagstaart, in de vorm van een voetbalveld (inclusief doelen), aanrukken en even later zaten alle spelers te smullen in de kleedkamer. En André zelf, die liet zich alle aan dacht welgevallen. Zijn mooiste ca deau? 'De overwinning natuurlijk', zei hij. Kloetinge won na een 2-0-achterstand met 4-2 in Veenen daal. Middenstippen Tientallen voetbalclubs in Mid den- en West-Brabant troffen gisterochtend hun veld aan zonder middenstip. Op de plek waar de stip had gezeten, wapperde een briefje van het Middenstip Bevrij dings Front (MBF). Daarin legt het front het doel van de actie uit. Jan Tem pelaars van SVT Terheijden leest voor: „MBF vindt het erg dat bij amateurvoetbal het gras wordt mis handeld." De groep eist daarom dat er niet meer met noppenschoenen wordt gespeeld, alleen met blote voe ten. Er mogen geen kalklijnen op het gras worden gezet. „En er mo gen geen voetballers spelen van meer dan negentig kilo. Gebeurt dat wel, dan zullen clubs dat nog wel gaan merken." BMF schrijft verder dat in totaal 105 middenstippen zijn geroofd. Het is een geintje, is te lezen. Een grap om het dagelijks nieuws met terreurdaden, ellende en aanslagen een beetje op te fleuren. van onze sportredactie De fans van de Detroit Tigers heb ben weer wat om van te genie ten: voor het eerst sinds 1984 plaats te de honkbalploeg zich voor de World Series. Het team van coach Jim Leyland boog zaterdag in het vierde duel van de finale in de American League een 3-0-achterstand tegen Oakland Athletics om in een 6-3-zege. De Ti gers wonnen de best-of-seven-serie met 4-0. De revival van de Tigers is opmerke lijk. De afgelopen dertien jaar ver loor Detroit de meeste wedstrijden in de Major League Baseball en in 2003 zétten de Tigers met een be schamend aantal van 119 nederla gen zelfs een negatief record neer. Met de aanstelling van coach Jim Leyland volgde dit jaar een ongeken de wederopstanding. De tegenstander in de World Series komt uit het duel tussen St. Louis Cardinals en New York Mets in de fi nale van de National League. De Cardinals wonnen zaterdag thuis met 5-0 en namen een 2-1-voor sprong. Met een uitblinkende wer- j per Jeff Suppan, die ook een home run sloeg, stond de eindstand na twee innings al op het scorebord. foto J.P. Moczulski/RTR Sumoworstelen Frangoise Harteveld, die in het ju- j do al enige tijd niet meer Neder-1 lands nummer één in de klasse bo- ven 78 kilogram is, heeft bij haar de- i buut bij de wereldkampioenschap pen sumoworstelen in het Japanse Osaka net naast een medaille gegre pen. In de teamwedstrijd verloor ze samen met Hanah Weerkamp en Ma- nuela van den Brink de strijd om de derde plaats met 2-1 van Japan. Weerkamp was individueel wel suc cesvol. In de klasse tot tachtig kilo gram behaalde ze zilver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26