Twijfel over nut sancties N-Korea Massale knokpartij in sportpark Almelo PZC Turners stunten op WK Middelburger (19) in rug geschoten 17 en 21 China weigert cruciale controle op naleving VN-resolutie Veel kust vissers, weinig vis Bed breakfast Waarde de beste van Nederland Politie patrouilleert op strand Sydney "7/\'\688"555530l Zonnig herfstweer bij een matige oostelijke wind. Maximumtemperatuur rond de 17 graden. SSV houdt lang stand tegen Hoek 248e jaargang no. 244 maandag 16 oktober 2006 los nummer 1,30 Hoor Frank Hendrickx WASHINGTON - In de Ver enigde Staten bestaat twij - fel over de effectiviteit van sancties tegen Noord-Ko- rea. De VN-veiligheidsraad stemde zaterdag unaniem voor een pakket strafmaat regelen tegen het communis tische regime in Pyonyang, maar het is inmiddels de vraag of China de sancties ook wil uitvoeren. door dat veto bijna onmogelijk geworden. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, John Bolton, wees gis teren op de 'zware verantwoor delijkheid' van China voor het oplossen van de crisis. Hij zei er vanuit te gaan dat Peking de re solutie gewoon zal uitvoeren. Mi nister van buitenlandse zaken, Condoleezza Rice, verscheen gis teren in een talkshow om het nut van de sancties te verdedi gen. Rice: „Ik weet zeker dat China zijn verantwoordelijk heid zal nemen." Critici menen echter dat de rege- ring-Bush nauwelijks invloed heeft in de regio. De VS probe ren al langer Noord-Korea in een totaal isolement te drukken, terwijl China, Rusland en ook Zuid-Korea meer zien in een dia loog. De vrees bestaat dat als de sanc ties tegen Noord-Korea niet ef fectief blijken ook landen als Iran moeilijker te stoppen zijn in him ambitie om kernwapens te ontwikkelen. De sancties tegen Noord-Korea houden naast de inspecties van allehandelsstromen in dat Noord-Koreanen die betrokken zijn bij het wapenprogramma niet meer naar het buitenland mogen reizen. Bovendien wor den bankrekeningen bevroren en is er een verbod op het expor teren van luxegoederen naar Noord-Korea. De VS willen clic- tator Kim Jong-Il, een fervent liefhebber van Mercedessen, cog nac en Zwitserse horloges, daar mee 'op een dieet zetten'. GPD Een leven met hersenletsel Leven met een hersenbe schadiging valt niet mee. Daar kan de 34-jarige Mar cel Huissoon uit Kapelle over meepraten. Huissoon heeft een beschadiging overgehouden aan de be handeling van een hersentu mor, die hij als tienjarige on derging. Schandalen achtervolgen Bush President Bush vecht om de republikeinse meerderheid in het congres te behouden, maar de schandalen en tegenval lers zijn amper bij te houden. Zijn nieuwe plaaggeest heet David Kuo, een ex-Witte Huis-medewerker die Bush er van beticht religieuze leiders in Amerika bin nenskamers af te schilderen als doorgeslagen gekken. De Chinese ambassadeur bij de VN liet zaterdag weten niet deel ■te nemen aan de inspecties van het Noord-Koreaanse handels verkeer. Die inspecties vormen juist de ruggengraat van de sanc ties die Noord-Korea kreeg op gelegd vanwege de kernproef die het vorige week uitvoerde. De VS en Japan willen voor Noord-Korea een barrière op werpen tegen de export en im portvan alle goederen die moge lijk gebruikt worden voor de productie van nucleaire, biologi sche en chemische wapens. Zon der de betrokkenheid van Chi na, dat veel handel drijft met Noord-Korea, is die maatregel tót mislukken gedoemd. Verantwoordelijkheid China was er ook samen met Rusland op tegen dat Noord-Ko reaanse schepen desnoods met militaire middelen worden ge stopt, zoals de VS en Japan wil den opnemen in resolutie 1718. Een controle midden op zee is Hij werd in 2002 voorzitter van de raad van bestuur van de HZ. Daar raakte hij al vrij snel ver wikkeld in wat in Nederland de Hogeschoolfraude ging heten; vermeende verschrijvingen van aantallen buitenlandse studen ten. Daarvoor was hij sinds 1990 bur gemeester van cle gemeente Bor- sele, waar hij onder meer bezig was met bestuurlijke vernieu wing en de burgers meer bij het gemeentebestuur betrok. Bij de HZ wordt Mandos gezien als een man met visie en een netwer ker-bij uitstek. Mandos, ex-gemeenteraadslid ,en wethouder te Delft, was al van jongs af aan met politiek be zig en vervulde verschillende be stuurlijke functies, zoals voorzit ter van de Zeeuwse sportraad, voorzitter van een school voor voortgezet onderwijs in Goes, vi- ce-voorzitter van het landelijk CDA, voorzitter van de Expert meeting Zuidas Amsterdam, lid van verschillende landelijke commissies op het gebied van rampenbestrijding. De Hogeschool Zeeland heeft een digitaal condoleanceregister geopend op http://hz.nl/condo- leance. Mandos wordt donderdag in Heinkenszand begraven, pagina 15 politiek dier van onze redactie binnenland ALMELO - Voetbalsupporters uit Enschede en Almelo hebben zaterdagmiddag huisgehouden op het sportpark Ossenkoppeler- hoek in Almelo. Spelers van ver scheidene clubs werden volgens ooggetuigen aangevallen door een horde FC Twentesuppor- ters. Die zouden zijn gekomen voor een afgesproken confrontatie door Frank Balkenende WAARDE - De bed breakfast van Conny Paalvast in Waarde is zondag uitgeroepen tot beste van Nederland. Het gastenverblijf kreeg tijdens de finale in kasteel Vorden in Gelderland het predikaat 'bed breakfast van het jaar 2006'. De wedstrijd was op touw gezet door stichting De Pronkkamer, de koepelorganisatie van karak teristieke bed breakfasts in Nederland. Conny Paalvast is verguld met de prijs, die een oorkonde, een jaar lang roem en mogelijk ook meer bezoekers oplevert, al is daar nu al geen gebrek aan. „Ik ben blij verrast en het is tevens een leuke opsteker voor het dorp Waarde." De Pronkkamer stuurde mystery guests op pad om de kwaliteit van de b&b's in kaart te brengen. Het juryrap port was uitermate lovend over Paalvasts verblijf, dat één ka mer omvat. Citaat uit het rap port: „De combinatie van de bij zondere ligging, op loopafstand van de Westerschelde, de sfeer van het huis met. tuin en vijver, de smaakvolle inrichting van de gastenkamer en de badkamer, het gevarieerde ontbijt en de hartelijkheid van Conny Paal vast, maken dit een zeer bijzon der logeeradres." met hooligans van Heracles Al melo, maar hun agressie hebben botgevierd op buitenstaanders toen de Heraklieden niet kwa men opdagen. De Twentesuppor- ters drongen het clubhuis van voetbalclub La Première bin nen, vielen aanwezigen aan en vernielden het gebouw. Vervolgens openden gealarmeer de aanhangers van La Première een klopjacht op de Twentesup- porters. Maar in plaats van de Twenteaanhangers te vinden, vielen ze op het terrein van het naastgelegen Oranje Nassau (ON) een kleedkamer binnen met spelers van Vogido uit En schede. De nietsvermoedende spelers van het elfde team van Vogido werden geslagen en ge trapt. „Onze spelers kregen rake klap pen en de politie heeft de spe lers moeten ontzetten", zegt vi- ce-voorzitter Ben Pikula van Vo gido, De ellende was rond half drie begonnen toen zo'n veertig Ênschedese relschoppers zich verzamelden op het sportpark. 'Naar verluidt hadden fans van Heracles Almelo en FC Twente via internet 'afgesproken' el kaar zaterdagmiddag té treffen op het Almelose voetbalcomlex Ossenkoppelerhoek, dat grenst aan het Heracles Stadion. Van de Heraelessupporters was ech ter geen spoor. De politie zorgde er uiteindelijk voor dat de be laagde spelers van Vogido veilig konden wegkomen. De wed strijd tegen ON8 werd gestaakt en de Vogido-spelers werden door de politie begeleid tot aan de snelweg. Scheidsrechter Ruud Koetsier: „Het was een dreigende situatie. De spelers van Vogido wilden in de kleed kamer blijven op het moment dat die groep op het terrein ver bleef. Ze vroegen zelfs of we de deur op slot konden doen. Uit eindelijk heeft de politie de zaak opgelost. Maar er is wel ge vochten in die kleedkamer. Ik had niet de indruk, ook niet tij dens de wedstrijd, dat Vogido hier ook maar iets mee te maken had". GPD door Roeland van Vliet GOES - De Sasse turner Antho ny van Assche is met de Ne derlandse ploeg als 23e geëin digd op het WK in Aarhus. Daar door heeft de ploeg zich ge plaatst voor het volgende WK en ligt de weg naar de Olympi sche Spelen van Peking (2008) nog open. Nederland moest bij de beste 24 teams eindigen om niet nu al de olympische droom in rook op zien te gaan. Het leek een zware opgave, maar Oranje slaagde er wonder boven wonder in. De zeventienjarige Van Assche, één van de drie meerkampers binnen de Nederlandse ploeg, had het niet meer verwacht, na dat Oranje zaterdochtend in ac tie gekomen was. „Volgens mij worden we 26e", zei hij toen te leurgesteld. Maar gisteren, op de tweede dag van de landen- wedstrijd, kwamen verrassend veel landen niet aan het punten- aantal van Nederland. Van Assche en zijn vijf ploegge noten mogen nu naar het WK in Stuttgart, eind 2007. Daar wor den de tickets verdeeld voor de Spelen in Peking. pagina 17 e net wel in plaats van net niet SYDNEY - De Australische politie patrouilleert sinds gisteren onder meer in een speciaal voertuig op Cronulla Beach bij Sydney. Aanleiding voor de controles zijn de racistische gewelddadigheden eerder dit jaar op de stranden ten zuiden van Sydney. foto David Gray/REUTERS door Maurits Sep MIDDELBURG - De politie heeft nog geen spoor gevonden van de mannen die in de nacht van vrijdag op zaterdag een ne gentienjarige Middelburger heb ben neergeschoten. Buurtonder zoek en getuigenverhoren heb ben niet geleid tot de aanhou ding van de daders. De politie hoopt vandaag meer te weten te komen over de toe dracht als het slachtoffer ver hoord kan worden. De man is omstreeks twee uur in de nacht in zijn rug geschoten. Hij is zon dagochtend geopereerd en ver keert buiten levensgevaar. De schietpartij vond plaats op de Koepoortbrug die het Molen water met de Veersesingel ver bindt. De Middelburger reed daar met zijn scooter en stopte bij twee mannen. Toen hij weg reed, werd hij in zijn rug gescho ten. De recherche heeft de plaats waar de man is neergeschoten onderzocht en heeft buurtonder zoek gedaan. De informatie die dat heeft opgeleverd, wordt van daag geanalyseerd, zei woord voerder J. van Mourick gisteren. Ook zijn getuigen gehoord. Dat zijn vooral bekenden van het slachtoffer die de uren vooraf gaand aan de schietpartij bij hem waren. De politie heeft vooralsnog geen aanwijzingen die erop duiden dat eerder op de avond iets is voorgevallen dat tot de schietpartij geleid kan hebben. Maar ook daarop kan het verhoor van de Middelbur ger nieuw licht werpen. De politie heeft nog geen men sen gesproken die de schietpar tij hebben gezien of gehoord; „Het is een redelijk stille en don kere plek", zegt Van Mourick! „Maar als er mensen zijn die daar vrijdagnacht wel iets ge zien of gehoord hebben, dan wil len we graag met hen praten." Geef allochtone jeugd een kans HZ-voorzitter Mandos(57) overleden HEINKENSZAND - De voorzit ter van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland, J.L.M. (Jan Bart) Mandos, is op 57-jarige leeftijd in het zieken huis in Goes overleden. Mandos tobde al geruime tijd met zijn ge zondheid. Zijn toestand ver slechterde enkele weken gele den, waarna ziekenhuisopname volgde. WESTENSCHOUWEN - Honderdvier sportvissers uit heel Zuid-West-Nederland meldden zich zaterdag op het strand van Westenschouwen voor het open Schouwse kampioenschap kustvissen. Goed bijten deden de vissen overigens niet. Slechts dertig deelnemers wisten een vis op het droge te halen. foto Marijke Folkertsma pagina 9: wedstrijd om Krabbe-trofee Advertentie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig loesleinming voor automatische incasso van dii bediag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatsle drie maanden geen proefabonnement gehad, O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (€21,50)*. 0 per kwartaal met automatische incasso 61.50)*. per jaar met automatische incasso 236,00)*. met gratis PZC-paraptu het alfabet van Zeeland Overheid, bedrijfsleven en scholen moeten hun best doen om allochtone jongeren aan een stageplaats te helpen. Doordat deze jongeren als gevolg van discriminatie geen plaats vinden werkt de samenleving zelf in de hand dat ze zonder diploma hun school verlaten. Dat zei het GroenLinks-Kameiiid Naïma Azough zaterdag #g tijdens een werkbezoek aan Vlissingen. Bettini wint ook in Lombardije Paolo Bettini heeft zater dag ook de Ronde van Lom bardije gewonnen, de laat ste wedstrijd in de ProTour 2006. De Italiaanse wielren ner, dit seizoen onder meer ook wereldkampioen, liet in de slotfase van de rit de Zwitser Fabian Wegmann als laatste achter. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11,13 en 15; Sport: 17, 18,19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26. jpiaYtfegj mm m <ms® mem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1