PZC Bettini heerser van de herfst Dubbelen, dat verleer je nooit PZC Davidenko verslaat Safin in Moskou Pedrosa laat Hayden crashen, Rossi lachende derde Bushendich wint bij debuut op marathon 19 Italiaan rijdt in slotfase alleen weg maandag 16 oktober 2006 HnorGertHendriksen COMO - Opnieuw hief hij de ar men ten hemel, opnieuw schoot luj vol bij het passeren van de streep en kuste hij zijn regen boogtrui. Even later kon Paulo Bettini door de tranen heen la chen. De wereldkampioen be wees zich voor eigen publiek in de Ronde van Lombardije ander maal als de 'heerser van de herfst' in het wielerpeloton. Bettini wilde zijn titel in Lom bardije dolgraag prolongeren ter nagedachtenis van zijn on langs verongelukte broer Sauro. Dat motiveerde zozeer dat hij in de slotfase ook wegreed bij Fabi an Wegmann, met superieur ge mak. De jagende Spanjaard Sa muel Sanchez kreeg de Duitser in de laatste kilometers nog te pakken, de kleine Italiaanse grootheid bleef onbereikbaar. „Ik reed vandaag niet alleen", reageerde Bettini geëmotio neerd, na zijn aanwezige familie leden te hebben geknuffeld. „De man die me altijd vanaf de kant van de weg stond toe te juichen, kan dat niet meer. Maar hij was vandaag wel bij me. Dit was echt geen toevallige overwin ning." De Italiaanse geweldenaar ver klapte dat hij na de dood van zijn broer, die op 2 oktober bij een verkeersongeluk omkwam, even had overwogen de fiets voorgoed in het schuurtje te zet ten. Zijn vader voorkwam dat. „Na het veroveren van de we reldtitel bleef ik weliswaar goed in vorm, maar ik had geen idee hoe sterk ik geestelijk was. On derweg kwam ik tot de ontdek king dat ook dat wel goed zat. Toen besloot ik te winnen, voor Sauro." Michael Boogerd hield in de laatste koers van de ProTour, over 245 kilometer van Mendri- sio naar Como, lang stand. De beslissende demarrage van de. 32-jarige Toscaanse kopman van Quick Step was hem te machtig. De Nederlandse favo riet besloot een goed seizoen met de achtste plaats. De ProTour 2006 leverde Ale jandro Valverde op als regelma- tigste renner. De organisatie van onze sportredactie DEN HAAG - Nikolai Daviden ko en Ivan Ljubicic hebben gisteren een ATP-titel aan hun palmares toegevoegd. De Rus Davidenko deed dat door in de finale van de Kremlin Cup in Moskou landgenoot Ma rat Safin te verslaan: 6-4 5-7 6-4. De Kroaat Ljubicic was in de finale van het toernooi in We nen te sterk voor de Chileen Fer nando Gonzalez: 6-3 6-4 7-5. Motorcrosser Erik Eggens maakt doorstart DEN HAAG - Erik Eggens gaat toch door met motorcrossen. De 29-jarige Drent, die in mei van wege rugklachten stopte, teken de een contract voor het seizoen 2007 bij Team Beursfoon/Suzu- I Met zijn nieuwe ploeg komt hij uit in de wedstrijden om het open Nederlands kampioen schap en daarnaast draagt hij zorg voor de begeleiding van ta lent Nick Tuin. ï.Na een lange tijd van rust, gaat het toch weer gebeuren", ver klaart Eggens op zijn website. „Over twee weken onderga ik een ingreep aan mijn rug. Er is een nieuwe techniek waarbij er vloeistof tussen mijn tussenwer velschijven wordt gespoten die de wervels meer steun geven, waardoor ik hopelijk weer zo goed als pijnvrij kan rijden." Eggens werd vier keer nationaal kampioen in de 125 cc-klasse en in 2001 werd hij derde in de WK-stand. Een jaar later begon nen echter de problemen met zijn rug. Eggens won drie keer een Grand Prix. GPD/ISS Hij greep daarmee zijn derde ti tel van het seizoen. De Kroaat werd na Mark Philippoussis in Newport de tweede speler—die" dit seizoen een toernooi won zonder ook maar één servicega- me te verliezen. De Amerikaanse tennisser Ja mes Blake prolongeerde zijn ti tel in Stockholm. Hij rekende in de fipale af met Jarkko Niemi- nen: 6-4 6-2. Het was voor Bla ke, die dit jaar vijf titels verover de, de vierde overwinning uit vier duels met de Fin. GPD/ISS RC-S, dezelfde als die van de Gi ro, weigerde de Spanjaard zater dag te huldigen als winnaar van de witte trui. Dat was zeer tegen de zin van Bettini en de rest van het peloton. Valverde leek uit protest niet van zins in Mendri- sio, de Zwitserse gastheer van het WK van 2009, op de fiets te stappen. De steun van zijn colle ga's bracht hem op andere ge dachten. Hij haalde de finish overigens niet. De wedstrijd werd geopend door een viertal, met onder ande ren Georg Totschnig. De Oosten rijker was actief omdat het wel eens zijn laatste wedstrijd zou kunnen zijn. Hij twijfelt over zijn toekomst. De vluchters pak ten een maximale voorsprong van ruim tien minuten. Toen de kanshebbers de stal roken bleef daar heel snel niets van over. Klim Bettini maakte onder de over blijvers toen al een erg sterke in druk. Hij sloeg toe op de Civïg- lio, de voorlaatste klim op zes tien kilometer voor de finish. Zijn krachtsexplosie blies de kopgroep, die dankzij de inspan ningen van de Italiaan even daarvoor op de flanken van de Madonna del Ghisallo tot stand was gekomen, op. Alleen Weg mann vond aansluiting. De Duit ser bleef achter tijdens de slotbe- proeving, de San Fermo della Battaglia. De groep met Boo gerd, en verder onder anderen ook nog Frank Schleck, Davide Rebellm en Danilo di Luca, arri veerde daar met een achter stand van 20 seconden. Het bleek te veel om Bettini nog te bedreigen. Alleen Sanchez voelde zich nog in staat een poging wagen. Die strandde op een achttal tellen. De Spanjaard kreeg nog net mee hoe Bettini voor hem „in naam van zijn broer" zijn heer schappij in Lombardije voortzet te. ANP Paolo Bettini passeert huilend de eindstreep. Hij droeg de overwinning in de Ronde van Lombardije op aan zijn broer, die enkele weken geleden overleed. foto Alessandro Garofalo/RTR SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Pascal Snijders EINDHOVEN - De geintjes tussen de sla genwisselingen door verraadden dat het een demonstratiepartij was. Maar verder ging het er gistermiddag op de Alex Ten- nisClassics in het dubbelspel tussen Jac- co Eltingh en Paul Haarhuis en hun oppo nenten Todd Woodbridge en Mark Wood- forde bijna net zo serieus aan toe als ja ren geleden, toen het er nog echt om ging. De 'Woodies' uit Australië zegevier den gisteren in de achttiende ontmoeting met hun Nederlandse tegenstrevers (6-4 7-5), waardoor de onderlinge stand nu 9-9 is. Vooraf beloofde het een waar spektakel te worden, maar dat was het slechts bij vlagen. De koppels troffen elkaar voor het eerst op Nederlandse bodem. En niet voor het laatst, zo beloofde Woodbridge. „Het was leuk om weer eens tegen Jacco en Paul te spelen. In het verleden knok ten zij zich tegen ons altijd terug in epi sche gevechten. Daar was dit keer min der sprake van. We komen volgend jaar daarom zeker terug om Paul en Jacco een herkansing te geven." Haarhuis: „Onwijs leuk dat de Woodies hier waren, maar ik ben er wel ziek van dat we hebben verloren." De jarenlange rivaliteit tussen het Nederlandse en Au stralische duo is overgegaan in een vriendschappelijke band. In het Indoor Sportcentrum Eindhoven bleek wel dat het geen haat en nijd meer is tussen de voormalige aartsvijanden, die elkaar ge durende de jaren negentig regelmatig be streden als beste dubbels van de wereld. Mark Zo ook in de Wimbledon-finale van 1998. De Woodies hadden het toernooi al vijf keer gewonnen, maar werden dat jaar in vijf sets verslagen door Eltingh en Haarhuis. De koppels kregen in het heetst van de strijd ruzie of een bal in of uit was. Eltingh raakte zo geïrriteerd dat hij riep: 'The only Mark I see is an assho le.' Die opmerking ging dus niet over de balafdruk. Zulke hatelijkheden waren gisteren niet meer aan de orde toen Eltingh en Haar huis het voor het eerst sinds 1998 weer opnamen tegen het koppel. Woodbridge: „Deze TennisClassics is voor Mark en mij pas ons tweede toernooi in de laatste vijf jaar. Als je ziet hoe makkelijk het ons vandaag afging dan is het als rijden op een fiets. Dat verleer je ook niet." Toen Woodforde (41) zijn profloopbaan afsloot, had hij tien jaar samengespeeld met Woodbridge (35). Woodforde: „Voordat we een koppel vormden, dubbelde ik twaalf maanden met John McEnroe. Ik zocht een jonge Australische partner en kwam bij Todd Todd Woodbridge, Mark Woodforde, Jacco Eltingh en Paul Haarhuis (vlnr) dubbelden gisteren tegen elkaar in Eindhoven. Het ging er vriendelijker aan toe dan tijdens eerdere ontmoetingen. foto Ton van de Meulenhof/GPD van onze sportredactie DEN HAAG - De Spaanse mo torcoureur Toni Elias won giste ren de MotoGP op het circuit van Estoril in Portugal met een spectaculaire fotofinish. Nog sensationeler was de crash van de Amerikaan Nicky Hayden, waardoor de Italiaan Valentino Rossi de vijfde wereldtitel in de 500cc-klasse voor het grijpen heeft. Hayden was er alles aan gelegen om in de Grand Prix van Portu gal de aanval van Rossi op de eerste plaats in het WK-klasse- ment af te slaan. De Honda-cou- reur rekende echter buiten zijn eigen ploeggenoot Dani Pedro sa, die hem in de vijfde ronde meenam in zijn val. Het had er alle schijn van dat Pedrosa re vanche wilde nemen voor een in haalmanoeuvre van Hayden op dezelfde plek een ronde eerder. De Spaanse coureur ging echter roekeloos te werk, probeerde zijn ploeggenoot in een bocht naar links binnendoor te passe ren waar met de beste wil van de wereld geen ruimte was te vinden. Pedrosa's voorwiel stuit te op van de oplopende rand waarna hij over het asfalt gleed en Hayden in zijn val meenam het grind in. Een woedende Hay den, die in derde positie lag, sloeg met zijn vuisten op de grond en schold zijn teammaat bij Honda de huid vol. Klassement Rossi, de laatste vier jaar we reldkampioen in de koningsklas se, voert het WK-klassement nu aan met 244 punten. Hayden volgt met 236 punten en de Itali aan Marco Meliandri staat met nog één race (Valencia) op de ka lender van 2006 op 217. Extra pijnlijk voor Hayden is dat hij na de door hem gewonnen TT van Assen eind juni een voor sprong van 46 punten had opge bouwd ten opzichte van Rossi. Die voorsprong bedroeg voor de race in Portugal altijd nog twaalf punten. Hayden heeft de wereldtitel nu niet meer in ei gen hand, ook al zou hij over twee weken in Valencia winnen. Rossi heeft in dat geval aan een tweede plaats genoeg om met drie punten verschil het wereld kampioenschap te prolongeren. Wint Hayden en wordt Rossi derde, dan is Hayden met een punt verschil wereldkampioen. In de 250cc-klasse won de Itali aan Andrea Dovizioso, die twee de staat in het wereldkampioen schap achter Jorge Lorenzo. Al- varo Bautista uit Spanje, al ze ker van de wereldtitel, won in de 125cc-klasse. De Nederlan der Joey Litjens van Molenaar Racing eindigde in de lichtste klasse als 25e. GPD/RTR Smit verslaat Michaud in sprint ALKMAAR - Arjan Smit heeft de tweede schaatsmara- thon in de strijd om de Essent Cup op zijn naam geschre ven. De schaatser van de Nefit-ploeg versloeg zaterdag in de massasprint zijn Franse ploeggenoot Cédric Michaud. Jan Maarten Heideman (Proteq), die de eerste marathon had gewonnen, kwam niet verder dan de vierde plaats. Smit kwam in de laatste bocht op kop en keek niet meer om. GPD/ISS Brentjens heerst in eigen Challenge EIJSDEN - Mountainbiker Bart Brentjens heeft gisteren voor de tweede keer op rij zijn eigen Bart Brentjens Chal lenge gewonnen. In de marathon over 104 kilometer hield hij in Eijsden de Oostenrijker Martin Kraler in de sprint achter zich. Brentjens reed tien kilometer voor de streep nog lek. Op de slotklim naar finishplaats Eijsden keerde de olympisch kampioen van 1996 terug aan de kop. „Kra ler vroeg toen of hij mocht winnen of dat we samen jui chend over de streep konden rijden. Daar voelde ik niets voor. In de sprint heb ik laten zien wie cle beste was", zei de Nederlander. „Ik geef geen cadeaus weg." ANP Vijfde eindzege DTM Schneider LE MANS - De Duitse autocoureur Bernd Schneider heeft voor de vijfde keer in zijn loopbaan de Deutsche Tourenwagen Masters gewonnen. De vijfde plaats in de negende en voorlaatste wedstrijd van de serie in Le Mans was voor de fabrieksrijder van Mercedes voldoende om onbereikbaar te worden in het klassement. ANP/SID Van Eupen vierde in Armada Cup BERN - Marit van Eupen is zaterdag op de vierde plaats geëindigd in de 20e Armada Cup, een roeiwedstrijd over 9 kilometer op de Wohlensee in Bern. De 37-jarige tweevou dige wereldkampioene skiff lichtgewicht kwam als vierde vrouw door de finish in 40 minuten en 18,68 seconden. Van Eupen was de snelste lichtgewicht. ANP Stuurman acht (34) overleden DEN HAAG - Chun Wei Cheung is zaterdagavond op 34-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. De roeier leed aan een agressieve vorm van kanker. Cheung leidde de Holland Acht in 2004 als stuurman naar zilver op de Olympische Spelen van Athene. Hij was dit jaar nog ac tief in wereldbekerwedstrijden en deed ook mee aan het WK in augustus in Eton waar Nederland veertiende werd met de acht. Cheung klaagde daarna over vermoeidheid en na onderzoek bleek dat hij aan kanker leed. GPD/ISS Raijmakers tweede in Oslo OSLO - Piet Raijmakers senior is op de slotdag van de Os lo Horse Show tweede geworden in de wereldbekerwed strijd, de eerste van het seizoen 2006-2007. Alleen de Duit ser René Tebbel was hem de baas. De Brabantse springrui ter reed op de rug van Van Schijndel's Curtis in de barra ge als vanouds: hard en gedurfd. De routinier uit Asten bleef opnieuw foutloos maar kwam eentiende seconde te^ kort om Tebbel de hoofdprijs te ontfutselen. ANP uit. Toen we voor het eerst samenspeel den, ging dat dramatisch slecht, maar op ons tweede toernooi bleek al dat we een behoorlijk goed koppel konden gaan vor men. We communiceerden goed met el kaar en dat we respectievelijk links- en rechtshandig zijn speelden ons ook in de kaart. Onze kracht, services en volley's waren ook sterke wapens." GPD Solomon Bushendich (links) weet al dat hij de Amsterdam Mara thon gaat winnen. foto Olaf Kraak/ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - De Keniaanse atleet Solomon Bushendich heeft gisteren de 31e editie van de marathon van Amsterdam ge wonnen. De 22-jarige atleet deed dat in een tijd van 2 uur, 8 minuten en 52 seconden. Een opmerkelijk feit is dat Bushendich een debutant was op de klassieke afstand. De atleet die tot nu toe alleen maar succes boekte op de halve marathon werd op twee secon den gevolgd door zijn 32-jarige landgenoot Bernard Barmasai. Derde werd de Tanzaniaan Ge- tuli Bayo in 2.10.47. De Brazili aan Vanderlei Lima, vanwege zijn derde plek op de Olympi sche Spelen één van de pu bliekstrekkers in Amsterdam, passeerde de eindstreep als vijf de. Beste Nederlander was Koen Raymaekers. In zijn tweede ma rathon kwam de atleet uit Co- then tot een verbetering van zijn persoonlijk record. Hij had in zijn eerste marathon in Utrecht in april een tijd van 2.23.38 gelopen. In Amsterdam, waar de omstandigheden verre van ideaal waren - het was koud en er heerste een hoge luchtvoch tigheid - kwam hij tot een tijd van 2 uur, 15 minuten en 50 se conden. Die tijd was goed voor de zestiende plaats. Persoonlijk record Bij de vrouwen won de Keniaan se Rose Cheruiyot in een tijd van 2 uur 28 minuten en 27 se conden. Tweede werd haar land genote Helena Loshanyang met 2.28.51 uur. Derde werd Leila Aman uit Ethiopië. Ze kwam tot 2.29.32. Beste Nederlandse werd Ingrid Prigge met een tijd van 2.41.06 uur. De 32-jarige at lete verbeterde haar persoonlijk record, dat ze vorig jaar vestig de in Enschede, met ruim vier minuten. De Keniaan James Kwambi Kipsang en de Chinese Sun Weiwei hebben de marathon van Peking gewonnen. Kipsang finishte in een tijd van 2.10.36 en eindigde hiermee voor zijn landgenoot David Kipkorir Man- dago (2.10.46) en de Japanner Takehisa Okino (2.12.24). Wei wei zegevierde bij de vrouwen in een tijd van 2.34.41. GPD/ANP Nys soleert naar overwinning RUDDERVOORDE - Sven Nys heeft in het Belgische Rudder- voorde de eerste Superprestige- veldrit van het seizoen gewon- De dertigjarige Belg van de Ra- bobank-ploeg ging in de tweede ronde alleen weg en zag nie mand meer terug. Hij bleef zijn landgenoten Sven Vanthouren- hout, Bart Wellens en Erwin Vervecken ruim voor. Richard Groenendaal was op de vijfde plaats de beste Nederlander. Gerben de Knegt en Thijs Al werden elfde en twaalfde. Nys won zaterdag ook de veldrit in Dottenijs. GPD/ISS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19