Wissels Koeman betalen zich uit Feyenoord onrustig op en naast het veld PZC Ten Cate gaat te kort door de bocht Barcelona neemt wraak op Sevilla Socceroo haalt uit naar Hiddink AZ komt bij Sparta met de schrik vrij PHI Up/ Clubrecord Heracles PSV buigt achterstand tegen Roda JC in slotfase om in ruime overwinning maandag 16 oktober 2006 [jj van onze sportredactie DEN HAAG - De Australische international Stan Lazaridis heeft zaterdag in een interview met The Daily Telegraph hard uitgehaald naar zijn voormalig bondscoach Guus Hiddink. „Het leek net of Hiddink me mentaal en fysiek kapot wilde maken tijdens sommige trainin- door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Ruim een uur lang worstelde en ploegde PSV, haast wanhopig zoekend naar een opening in het verdedigings- hlok van Roda JC. Toen greep trainer Ronald Koeman in. voor de derde keer gistermiddag. Hij verving verdediger Michael La- mey door een extra aanvaller, Is mail Aissati, en zag die ingreep binnen een paar minuten twee keer beloond. Van 0-1 werd het 2-1 en uiteindelijk zelfs 4-1. In die korte periode kantelde de wedstrijd volledig. De wissel die Koeman toepaste, dwong PSV ertoe om achterin man-tegen- man te gaan spelen. Roda JC werd 'verplicht' tot eenzelfde spel en was daarin minder be dreven. Op dat moment betaal den zich twee eerdere ingrepen van Koeman ten volle uit. Met Farfan en Beerens op de flan ken, in plaats van Afellay en Tardelli, was er de laatste twin tig minuten continue dreiging. Koeman vond dat er voor de rust van de flanken te weinig ge vaar kwam. Zijn gok om een ver dediger van het veld te halen, plaatste hij zelf in een breder perspectief. „Nu pakt het goed uit, een paar weken geleden deed ik tegen Twente hetzelfde en ging het mis. Het vreemde was dat wij voetballend onze beste periode hadden in de eer ste helft. Juist toen we wat min der speelden en Roda JC contro le kreeg over de wedstrijd vielen die twee goals." Farfan, die een beetje stunte lend begon na rust, brak het ver zet van de Limburgers. Twee mi- gen. Ik stond op het punt om in te storten", vertelde middenvel der Lazaridis. „Om eerlijk te zijn, was ik waar schijnlijk een van de laatste spe lers die hij in zijn selectie op nam", vervolgde de 34-jarige middenvelder. „Toen Guus de nuten nadat hij vanaf links in de korte hoek de gelijkmaker had gescoord, legde hij een hoek schop neer, die door Alex met een technisch hoogstandje (hak- bal achter het standbeen langs) tot doelpunt werd verheven. Een tweede hoekschop van Farfan leverde nog een kopbal van Cocu tegen de lat op. Voor Roda JC raakte Bodor eerder de lat. Ook de invallers Beerens en Aissati waren van grote waarde. Beerens bezorgde Roda JC-ver dediger Saeijs bij 1-1 een twee de gele kaart en zorgde op de valreep voor nog een laatste doelpuntje. Aissati tekende voor de 3-1 na een goede assist van Koné. Zo eindigde een moeizame wed strijd voor PSV in grote euforie. De eerste helft vocht de thuis ploeg vrijwel constant tegen een achterstand. Al na vier minuten opende De Fauw de score, na dom balverlies van Tardelli. „Die probeerde een man uit te spelen óp een plaats waar dat onmogelijk is en nooit mag", oordeelde Koeman. „Tardelli heeft af en toe een schop onder zijn reet nodig. Hij denkt soms dat-ie nog steeds in Rio speelt." Streng was Koeman ook voor Lamey, die al net zo lichtzinnig speelde als Tardelli. „Michael was niet goed vandaag." Dissonant Een derde dissonant was Afel lay, die mooie, creatieve momen ten afwisselde met simpel bal verlies dat in topwedstrijden niet mag voorkomen. Te vaak zoekt Afellay de oplossing met een gewaagde dribbel en ver zuimt hij de bal te spelen. In dat leiding kreeg, was ik niet een van zijn favorieten. Ik stond al tijd achteraan in de rij en speel de slechts één of twee duels on der hem." „Of ik hem een kerstkaart stuur? Dat betwijfel ik, maar ik respecteer hem. Ik speelde niet opzicht is het spel van Aissati ef fectiever. Koeman sneed alle lichtzinnig heid weg uit het team. Koné, die onder hem op het WK en daar werd ik natuurlijk niet blij van. Het is echter interessant dat ook Mark Schwarzer kritiek had op zijn 'people-management'. Hij speelde namelijk." Schwarzer bekritiseert Hiddink in het uitgebrachte dagboek van ook wel eens dromerig over komt, bleef gevrijwaard van kri tische noten. Vier, vijf scorings kansen kreeg de Afrikaan weer, de Socceroos op het WK. Vol gens de doelman van Middles brough had de huidige bonds coach van Rusland het keepers probleem van Australië op het WK beter kunnen aanpakken. Hiddink was in de eerste twee groepsduels tegen Japan (3-1- de één nog mooier dan de ande re. Het mocht weer niet zo zijn voor Koné, die krediet verdient omdat hij veel kansen zelf af- winst) en Brazilië (2-0-verlïes) niet tevreden over Schwarzer en gaf in het derde duel met Kroa tië (2-2) de kans aan Zeljko Kalac. De oud-doelman van Roda JC maakte in die wedstrijd echter een enorme blunder, waarna Schwarzer in de tweede ronde tegen Italië (1-0-verlies) weer in het Australische doel stond. GPD/ISS dwingt en altijd twee tegenstan ders bezighoudt. Daarvan kun nen andere spelers profiteren, zoals gisteren bleek. GPD door Theo Brinkman ROTTERDAM - AZ wil aanval len, zoveel mogelijk, maar het had zaterdag een defensieve in greep nodig om niet opnieuw averij op te lopen. Het kwam bij Sparta met de schrik vrij (0-2). De uitwedstrijd tegen Sparta was voor AZ de start van een drukke periode. Vier weken op rij speelt de club zowel doorde weeks als in het weekeinde. Het worden vier belangrijke weken, waarin moet blijken of AZ stap pen voorwaarts kan maken. De start van die reeks was moei zaam, al was het eindresultaat bevredigend, zoals zo vaak dit seizoen. De manier waarop de zege tot stand kwam, was echter weer kenmerkend voor hoe AZ dit seizoen speelt. Voor rust niet goed, na rust beter. Sparta had het in het begin van de wedstrijd uitstekend voor el kaar. Trainer Wiljan Vloet had gekozen voor een aanvallende opstelling: drie aanvallers, een nummer tien erachter (Haris Me- dunjanin) en op het middenveld ook nog de aanvallend ingestel de Yuri Rose. Met het posteren van Medun- janin 'op tien' verraste hij AZ. De laatste weken had de Bosniër, die door AZ is ver huurd aan Sparta, namelijk niet meer op die positie gespeeld. AZ had het er maar moeilijk mee en had vooral geen grip op Medun- janin en spits Marvin Emnes. Het leverde twee grote kansen op voor Jason Oost. De linksbui ten stuitte één keer op doelman Joey Didulica en schoot een keer in het zijnet. Het deed denken aan de thuis- westrijd tegen ADO Den Haag, toen AZ ook meermalen in verle genheid werd gebracht. Na af loop werd Van Gaal gevraagd of hij niet wat meer verdedigende zekerheid in moest bouwen. „Nee", was het duidelijke ant woord, met als argumentatie dat het publiek ongetwijfeld ge noten had van de wedstrijd. Het dure puntenverlies leek niet meer dan een vervelende bijkom stigheid. Toen het zaterdag dezelfde kant op dreigde te gaan, paste Van Gaal wél een defensieve wis? toe. Middenvelder Martijn Mee- dink, die totaal niet in de wen. strijd zat, werd al na een kv uur vervangen door verdedigd Grétar Steinsson. De snelle wis- sel was zuur voor Meerdini. maar was net zo goed een kwalificatie aan het adres vjr Demy de Zeeuw. De internals nal had totaal geen vat op He- dunjanin, die zich kon uitleve tegen de verdedigend zwafc De Zeeuw. Door de wissel en de omzett®. gen die daaruit volgden kreeg AZ meer controle en wist het ns rust de wedstrijd te beslisser Eerst was Sparta nog wel vaarlijk via Medunjanin g Anthony Obodai, maar tog Steinsson tien minuten na na de 0-1 binnenkopte was hetve- zet gebroken. In de slotfase maakte Danny Koevermans e nog 0-2 van. GPD ALMELO - Heracles Almelo heeft een clubrecord gevestigd, door de zesde thuiszege op rij ie de eredivisie te boeken. De ploeg van Ruud Brood was nis 1-0 te sterk voor Heerenveen. Scheidsrechter Pol van Boekf gaf Heracles in de 34e minuu: een strafschop na een overtre ding van Zuiverloon op Quansah. De Braziliaan Ever- ton benutte de buitenkans. Hee renveen kreeg dit seizoen al 25 penalty's tegen. FC Utrecht wist eindelijk wee eens een uitduel te winnen. E Excelsior werd het 0-1 dank] een treffer vlak voor rust van Van der Gun. NEC boekte bij NAC de eerste uitzege van het seizoen: 0-2.Bel de treffers kwamen op naan van Romano Denneboom. die met zijn tweede goal in aanmer king komt voor de verkiezing doelpunt van de week. Hij caz in de 21e minuut een corner va: Boutahar in één keer op de slof en de bal verdween met hoge snelheid in het doel. GPD/ISS De Braziliaan Alex is onder de indruk van zijn eigen kunsten, nadat hij PSV met een knappe treffer op een 2-1-voorsprong heeft gezet. foto GPD/Pro Shots van onze sportredactie BARCELONA - FC Barcelona is de enige ploeg in de Primera Di vision die na zes speelronden nog ongeslagen is. Het team van Frank Rijkaard versloeg giste ren in Camp Nou Uefa Cupwin naar Sevilla met 3-1. De ploeg van Frank Rijkaard staat nu drie punten voor op nummer twee Valencia, dat eerder op de dag bij Celta de Vigo zijn eerste nederlaag leed: 3-2. Barcelona veiioor eerder dit sei zoen nog met 3-0 van Sevilla in de strijd om de Europese Super cup. In die wedstrijd was Ronal- dinho onzichtbaar, maar dat was dit keer wel anders. De Bra ziliaan zette Barga tweemaal op voorsprong. In de 28e minuut uit een penalty en in de 39e mi nuut met een vrije trap. Fré- déric Kanouté had voor de ge lijkmaker gezorgd. Lionel Messi besliste het duel tien minuten voor tijd met een mooie indivi duele actie. Real Madrid blameerde zich za terdagavond bij Getafe. De ploeg van Ruud van Nistelrooij, die de hele wedstrijd speelde, ging met 1-0 onderuit en eindig de het duel met tien man. Inval ler Ronaldo kreeg in de blessure tijd zijn tweede gele kaart we gens commentaar op de leiding. Alexis maakte in de zestigste mi nuut het enige doelpunt. Duitsland Na zes speeldagen met zwalken de topclubs en vreemde vogels die de ranglijst aanvoerden, lijkt de Duitse Bundesliga nu eindelijk serieus begonnen. Wer- der Bremen, Bayern München en Schalke 04 wonnen afgelo pen weekeinde overtuigend hun partijen en lijken voorlopig de drie belangrijkste titelkandida ten. Bayern won thuis met 4-2 van Hertha BSC en speelde in de tweede helft de beste 45 minu ten van dit seizoen. Trainer Fe lix Magath besloot met drie aan vallers te beginnen, onder wie Roy Makaay. De Nederlander greep z'n kans en tekende na ne gen minuten al voor de 1-0. De jonge Lukas Podolski bekroon de een puike partij met de 4-2. Hertha was eerder nog wel te ruggekomen tot 2-2, maar lijkt voorlopig afgehaakt in de titelra ce. Mark van Bommel werd hal verwege gewisseld, met een lid- te blessure. In Hamburg beginnen de spa:-1 ningen zo langzamerhand flid op te lopen. HSV verloor thuis met 1-2 van Schalke en heeft di: seizoen nog steeds niet gewon nen. Joris Mathijsen speelde dra matisch en was mede schulda aan één van de tegentreffers Ook Nigel de Jong zakte totee bedenkelijk niveau en werd ge wisseld. Schalke bleef door e winst bovenin meedoen. Werder Bremen tankte zelfver trouwen door met 0-6 bij-hek kensluiter Bochum te winnen. Engeland Robin van Persie begon zater dag in het gewonnen competitie duel met Watford (3-0) op c< bank en kwam pas een kwarto voor tijd in het veld. Doordi winst stijgt Arsenal van de acht ste naar de vierde plaats in di Premiership. Arsenal passeerde op de rang lijst onder meer Aston Villa, éi thuis tegen het Tottenham Ho:- spur van trainer Martin Jol l-: speelde. Liverpool kwam zonder Did Kuijt en met Boudewijn Zends op de bank op Anfield Roadnie voorbij Blackburn Rovers: 1-1 Oud-Ajacied Benni McCarttii zorgde voor de 0-1, Craig Bef lamy maakte de gelijkmaker. Manchester United boekte ee ruime zege bij Wigan Athlete Leighton Baines schoot de thuis ploeg uit een vrije trap op voor sprong en Nemanja Vidic kopt de gelijkmaker binnen. Louis Sa ha en Ole Gunnar Solskjeer te paalden de eindstand op 1-3 Italië Dejan Stankovic heeft Interns zionale de koppositie in de Sen A bezorgd. De Serviër maakt beide treffers van de ploeg a Milaan in het gewonnen thuis duel met Catania (2-1). Inter gaat nu met twee punk voomprong aan de leiding infö lië. De concurrenten AS Bon: en Palermo leden allebei eenfi derlaag. Roma verloor doore< doelpunt van Nicola Amorus op bezoek bij Reggina, Palem dolf in eigen huis het ondersp tegen Atalanta (2-3). AC Milan kwam tegen Samptk ria niet verder dan 1-1. De Ge® giër Kaladze redde zes minuü voor tijd een punt voor de ross neri. GPD/ISS De Mos woedend na wanvertoning ARNHEM - Vitesse-trainer Aad de Mos kondigde zaterdag har de maatregelen aan, na de wan vertoning van zijn ploeg in de thuiswedstrijd tegen Willem II (1-0). Het was het slechtste op treden van Vitesse in het prille seizoen, tot ergernis van De Mos. De oefenmeester haalde na afloop keihard uit naar enkele spelers. „Het is bij deze club een hels karwei om in en buiten het veld een goede discipline te krijgen", foeterde De Mos. „Dat zijn ze hier niet gewend. Ik heb nog steeds het idee dat hier spelers rondlopen die denken dat ze op zestig procent van hun kunnen een wedstrijd kunnen spelen. Misschien ben ik te hard, maar dat accepteer ik niet meer. Ik ben hier niet voor de gezel ligheid. Ik ben hier gekomen om te winnen. Als die mentaliteit er niet in zit, dan zal ik het erin pompen." En: „Ik kan zo drie, vier spelers opnoemen, over wie ik totaal niet tevreden ben. Ik heb het idee dat sommigen denken dat ze louter op hun naam kunnen spelen. Dat een jonge speler als Kaya als eer ste de strijd aan gaat, dat kan niet. Dat moeten anderen doen." De Mos wilde geen namen en rugnummers noemen, maar er kende wel dat hij onder anderen doelde op Danko Lazovic. De spits van Servië werd na een dik uur gewisseld en stapte met veel misbaar van het veld. De woede van De Mos richtte zich ook op Theo Janssen, die he vig teleurgesteld op de bank be gon. In de rust kwam de regis seur in het veld, daarna speelde hij een vlakke en onopvallende partij. GPD door Hans Leber WAALWIJK - Het voetbal van Feyenoord is niet om aan te zien, dus daar sprak gisteren bijna niemand over. Onderwerp in Waalwijk, waar tegen RKC met 2-2 werd gelijkgespeeld, was vooral ene Steven Rottier. Deze aanstaande 'suikeroom', die volgens geruchten de club met een groep investeerders op een hoger niveau wil brengen, komt echter vooralsnog vooral in aanmerking voor de remake van een oude film: The Invisible Man. Als Rottier Feyenoord een warm hart toedraagt, is dat pas sinds kort, want hij is onbekend bij Feyenoords businessclub. Voor zitter Benno Leeser: „Wij kennen hem niet." En blijkbaar laat hij ook niet veel gelegen liggen aan onrust rond het door hem geliefde team. Sinds zijn naam viel in een televisie programma zijn de kippen bij Feyenoord van de leg. maar van Rottier zelf komt geen be richt. De huidige sponsor van De Graafschap - met het bedrijf Da- vilex - heeft als dusdanig in de Achterhoek niet bepaald indruk gemaakt. Goed, hij maakte daar vorig jaar de komst van Reinier Robbemond mogelijk, maar voor dat geld kan-ie in Rotter dam nog geen skybox betalen. Bij Feyenoord moesten ze diep in het geheugen graven om iets van Steven Rottier boven te ha len. Ja, hij speelde er in de jeugd, twee jaar lang. En gold toen als goede voetballer. Van wie dus later nimmer meer iets werd vernomen. Tót afgelopen vrijdag. Uit het zelfde geruchtencircuit klinkt ook dat Rottier direct Dirk Kuijt terug wil halen naar de Kuip. Als dat waar is. kan de suikeroom zijn 'reddingspoging' per omgaande staken, want de terugkeer van Dirk Kuijt kan niet met geld worden bewerk stelligd. De Katwijkër speelt nu bij Liverpool, een niveau waar hij weer iets te winnen heeft, wat bij Feyenoord voorlopig even onmogelijk is. Vier dagen voor de eerste wed strijd in de Uefa Cuppoule in en tegen Basel, speelde Feyenoord een slechte wedstrijd tegen RKC, geheel in lijn met de ver richtingen dit seizoen tot dus ver. Koeman liet de Belgische in ternational Philippe Léonard aan de kant, uit vrees voor diens tekortkomende snelheid tegen Pius Ikedia. Met Angelos Charis- teas en Ali Boussaboun voorin maakte Feyenoords trainer dui delijk dat hij niet denkt een ploeg te hebben die tegenstan ders de wil oplegt. Grap Of de naam van Steven Rottier in de spelersgroep rond was ge gaan, werd Koeman gewaagd. De Groninger reageerde ontwa penend, met een grap, ondanks de sores die het gebrekkige po tentieel in zijn ploeg hem zal be zorgen: „Ja, dat is iemand met zóóó'n zak geld", zijn hand een meter boven de tafel houdend. Om ernstig te vervolgen: „Wij moeten voetballen, zorgen dat we beter worden, en ons niet la ten afleiden door bestuurlijke zaken." Onder druk In een poging iets positiefs te be spreken, benadrukte Koeman de mentale weerbaarheid van zijn team. Dat was na de 2-0, door fouten van Sebastian Par- do (Patrick van Diemen liep weg uit zijn rug) en Henk Tim mer (een vrije trap van Martijn Reuser vanaf ruim dertig meter ging, onaangeroerd in een mêlee van spelers, zijn doel in), toch maar mooi teruggekomen. Nog voor rust maakte Boussaboun de 2-1 en scoorde Theo Lucius uit een penalty nadat Saidi door Ivan Vicelich naar de grond was getrokken. Koeman peinst wekelijks voort. „Ik sta niet onder druk binnen de club, helemaal niet, maar voel wel druk van mezelf. Lo gisch. We moeten beter." Eventueel geld van een eventue le suikeroom kan pas in de win terstop wat opleveren, als trans fers weer mogelijk worden. Maar dan moet een eventuele Steven Rottier zich wel eerst in de Kuip melden. En dat was ook gisteravond nog niet het geval geweest. GPD Martijn Reuser zit gevangen tus sen de Feyenoorders Danny Buijs (links) en Serginho Greene. foto GPD/Pro Shots Ik vind de opmerkingen van Henk ten Cate over Jong Oranje en de volle speelkalender een beetje kort door de bocht. Hij heeft geroepen dat het talent wordt vermoord, maar ik vind dat hij de jongens van Ajax nu vermoordt. Het is toch eervol als je uitgenodigd wordt voor een vertegenwoordigend elf tal? Dan hoor je bij de beste twintig spe lers van Nederland en ben je hartstikke trots. Dan ga je dus niet afzeggen, om dat je wel eens vermoeid kan raken door de vele wedstrijden bij je club en Oranje. Iemand die dat meemaakt, moet ge woon leven als een echte prof. Dus goed met je lichaam omgaan, op tijd je rust nemen. En als je twintig jaar bent, ben je heus niet uitgeblust of opge brand hoor. Dan kun je heel veel aan en wil je elke dag wel voetballen. Wat heeft een profvoetballer nu te kla gen? Ik zal niet zeggen dat het hele le ven één grote vakantie is, maar je hebt wel een leven met veel vrijheid. Je traint één keer per dag en soms twee keer. Natuurlijk zal het bij een topclub wat drukker zijn, maar als je je dagen goed indeelt, kom je daar wel uit. Kijk, zo'n jongen als Maduro heeft best een drukke zomer gehad. Dat zal ik niet ontkennen. Hij is met Oranje naar het WK mee geweest, maar heeft volgens mij niet veel gespeeld hoor. Nou, en daarna heeft hij twee weken vakantie gehad. Dat moet toch genoeg zijn? Ten Cate vindt nu dat Maduro een sta tement richting de voetbalbond moet maken. Hij moet in de ogen van zijn trainer zelf de grens bepalen. Daar is Maduro lekker mee. Op die manier wordt-ie geweldig onder druk gezet door Ten Cate. Het clubbelang van Ajax gaat dus voor, terwijl het in het belang van iedereen is dat de vertegen woordigende elftallen goed presteren. De jeugd leert op die manier in een vroeg stadium al onder weerstand te spelen en dan krijg je dit soort geluiden weer. In andere landen hoor ik die ge luiden trouwens helemaal niet. Foppe de Haan, de bondscoach, is na tuurlijk niet blij met de kritische op merkingen van Ten Cate. Hij heeft ge zegd dat de spelers in de jeugd veel meer aan krachttraining moeten gaan doen. Dan voorkom je dit soort proble men. Daar zit wel wat in. Bij krachttraining denkt iedereen dat voetballers honder den kilo's moeten optillen, maar het gaat om andere vormen van krachttrai ning. Het gaat er bijvoorbeeld om dat je je kracht omzet in snelheid. Ik heb bij Heerenveen onder Foppe ook aan krachttraining gedaan. Hij wilde dat we fysiek in orde worden, zodat we zware inspanningen aan konden. Ik moet zeggen dat ik er baat bij heb ge had. Ik snap dat Ten Cate voor zijn spelers en voor Ajax op komt, maar wat hij nu beweert is kortzichtig. Gérard de Nooijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18