Schooluitval gevolg discriminatie Vakkundige opening Festival Zws-Vlaanderen Actie voor oefenruimte bands vindt gehoor We moeten de onbekende ander leren kennen Overheden en bedrijven moet allochtone jeugd aan stageplek helpen kunst Shoppen in DUSSELDORF Hilton BERLIJN Sfeervol KEULEN Hilton MÜNCHEN Bruisend BERLIJN maandag 16 oktober 2006 Inde aanloop naar de Kamerver kiezingen op 22 november vraagt de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op de verschillende beleidsterreinen, ffie moeten we minister maken els we daarvoor een oplossing willen? Roger Rompa uit Middel burg werkt als vrijwilliger bij Slichting Vrolijkheid op het AZC in Middelburg. jnnrMaurits Sep I Mis het grootste probleem op van i „De angst voor de onbekende an der. Daaruit ontstaat ofwel vluchtgedrag, ofwel vechtge- drag. Beide zie ik veel om mij heen. Mensen vluchten voor hun angst doordat ze binnen blijven, bang als ze zijn om de straat op te gaan. Of ze zoeken een oplos sing in een stop op het toelaten van allochtonen in Nederland. Dat vind ik ook vluchten voor je angst. Vechtgedrag uit zich in racisme. In bedreigingen en agressie te gen mensen die anders zijn. Bei de reacties veranderen echter niets aan de angst cüe eraan ten grondslag ligt, het vergroot die alleen maar," Hoe moet dat probleem worden opgelost? „Zeker niet door in te spelen op deze angst, wat momenteel wel veel gebeurt. We moeten die onbekende ander juist leren kennen. Dan neemt de angst ge leidelijk af en is er minder reden om te vechten of te vluchten. De politiek moet ons helpen en sti muleren om elkaar te ontmoe ten." Welke coalitie zou dat het beste kunnen? „Een coalitie moet een afspiege ling zijn van onze samenleving. Een geschikte coalitie is dus sa mengesteld uit verschillende cul turen. Maar onze democratie is nu eenmaal zo georganiseerd dat de meerderheid de leiding krijgt. En andere culturen vor men nu eenmaal letterlijk een minderheid, waardoor het voor hen haast onmogelijk is om door te dringen tot bepalende politie ke functies. In plaats van een wijziging van coalitie denk ik dat het beter zou zijn als er her vormingen in onze democratie komen die het mogelijk maken dat je ook als minderheid aan het roer mag staan. Als ik toch een coalitie moet samenstellen, dan wordt het een linkse. Met GroenLinks en de SP en, omdat je ze nodig hebt voor een meer derheid, de PvdA." Wie moet dus de volgende minis ter van integratie worden? „Geen minister van Nederland se afkomst maar een allochtoon. Ik kan alleen geen naam beden ken. Zo goed ken ik de politici niet." rinor Maurits Sep VLISSINGEN - Nederland creëert zelf schooluitval onder allochtone leerlingen omdat zij door discriminatie geen stage plaatsen kunnen krijgen. Daar om moeten scholen, gemeenten m bedrijven nog meer moeite doen om deze jongeren aan een stageplek te helpen. Dat zei GroenLinks-Kamerlid Naïma Azough zaterdag tijdens een werkbezoek aan Vlissingen in het kader van de Kamerver kiezingen op 22 november. Zij sprak onder meer met jongeren overscholing en werk. Discrimi natie op basis van een naam of een hoofddoekje blijft een groot obstakel voor allochtone leerlin gen bij het vinden van een stage plaats, kreeg Azough te horen. ,0p deze manier creëren we zelf onze drop-outs", waarschuwde Azough. „Jongeren op het vmbo na een jaar nog geen stage plek hebben, kunnen niet verder met hun studie en vallen dus uit. Dat kunnen we alleen voorko men door meer moeite te doen ze aaneen stage te helpen." Overheden, scholen en bedrijfsle ven in Zeeland doen al pogingen p dit probleem aan te pakken. Zaterdag bleek dat de klachten fan allochtone leerlingen blij- een bestaan. Volgens Azough is dat te wijten aan een complex van factoren „Zowel onwillig ge drag van sommige werkgevers, de grote werklast voor scho len die daardoor te weinig tijd lebben goede stages te zoeken, maar ook de situatie thuis bij al lochtone leerlingen. Als ouders hen niet begeleiden op school en de kinderen thuis niet zien wat het betekent om werk te hebben, dan gaat het fout." Azough zei dat het bedrijfsleven het zich niet meer kan veroorlo ven om deze groep uit te sluiten, omdat in veel sectoren tevens een tekort aan goed opgeleid per soneel bestaat. „Daarom wil GroenLinks ook de loonkosten verlagen, zodat het aantrekkelij ker wordt jongeren in dienst te nemen.Dat is een handreiking naar de ondernemers. Tevens legde zij druk op de ge meente en de scholen om een op lossing te vinden. „Zij moeten er samen aan gaan werken dat er voldoende stageplaatsen zijn. Ik vind dat hun plicht, omdat ik het ook een recht vind dat leer lingen stage kunnen lopen. Zij mogen niet tussen wal en schip vallen omdat iedereen naar el kaar wijst." Deze maatregelen ontslaan al lochtone leerlingen en hun ouders niet van de eigen verant woordelijkheid hun best doen op school en werk, waarschuwde" Azough. „Want GroenLinks heeft voor jongeren uiteindelijk maar twee smaken: studie of werk." Discriminatie op basis van een naam of een hoofddoekje blijft een groot obstakel voor allochto ne leerlingen bij het vinden van een stageplaats. foto Marijke Folkertsma Jongeren willen bus naar festivals MIDDELBURG - Zeeuwse jongeren willen graag mee praten over politiek, als ze maar horen en zien wat er met hun mening gebeurt. En ze vragen om klinkkla re zaken: bijvoorbeeld een bus vanuit Zeeuws-Vlaan- deren bij 'Zeeuwse' festi vals op Walcheren en ook nachtelijk openbaar ver voer. Die informatie vergaarde Stichting Alexander uit Amsterdam. De stichting is gespecialiseerd in het vra gen van meningen van groe pen burgers. De provincie Zeeland vroeg de stichting de afgelopen maanden de meningen van ouders met jonge kinderen en Zeeuwse jongeren te achterhalen over Zeeuws beleid. De ani mo was groot, rapporteer de de stichting gisteren aan statenleden in het provin ciehuis na een aantal ge spreksronden in de provin cie. Thema's die de jongeren graag opgepakt zien zijn pesten op school, vrees voor hangjongeren in hun woonbuurt, veilig en meer openbaar vervoer - met na me op het platteland in de avonduren. De jongeren voelen zich blijkbaar Zeeuwser dan de gemiddelde Zeeuw en laten zich weinig gelegen liggen aan de Westerscheldebar- rière, tipte gedeputeerde G- van Heukelom (jeugd zorg) tevreden. Mits de jeugd niet al vroeg m de avond huiswaarts hoeft te keren om niet zon der busvervoer te zitten, zo bleek uit Alexanders pre sentatie. Ook stoort het de Zeeuwse jeugd dat het gros van hun vrienden de provincie ver laat. Het verdriet hen dat zij voor zichzichzelf even min een toekomst in Zee land reëel achten, i-Volgens Alexander schie ten de Zeeuwse voorzie ningen voor de jeugd op een aantal punten tekort: "iet genoeg activiteiten voor de tien- tot veertienja- figen en te weinig ontwik- kelkansen voor de zeven tienplussers. TERNEUZEN, Scheldetheater Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren. Symfonie Orkest Vlaande ren, o.l.v. Etienne Siebens, m.m.v. Quirine Viersen, cello. Werken van Goebaidulina, Sjostakovitsj en Tsjaikovski. door Jos Verpoorten Het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen opende vrijdag avond in het Scheldetheater de achttiende jaargang met een ge heel aan Russische componisten gewijd programma. Hoewel volledig Russisch was het gebodene zeker afwisselend te noemen. Van de hedendaagse klankwereld van Sofia Goebai dulina in haar Concordanza uit 1971, ging het via Sjostako vitsj's vitale eerste celloconcert, naar de hoogromantiek van de bijna een eeuw oudere, vierde symfonie van Tsjaikovski. Het Scheldetheater, toch in eer ste instantie als schouwburg be doeld, is niet de meest geschikte ambiance voor een symfonieor kest. De akoestiek is tamelijk droog en weinig meegaand. Het pleit dan ook voor de kwaliteit van ensemble en dirigent, dat de totaalindruk van deze avond zondermeer positief was. Het niveau van met name de so loblazers werd direct al duide lijk in het veeleisende werk van Goebaidulina, waarin dit keur korps centraal gezeten de hoofd rol speelde. Gedreven en gecon centreerd werd dit, voor deze componiste ongewoon charman te en bij vlagen humoristische werk vertolkt. Overigens moe ten de prestaties van de strij kers ook in dit werk niet onver meld blijven. Gedisciplineerd en vakkundig werden zelfs de meest delicate flageoletten ge realiseerd. Discipline en vakmanschap kwa men zeker ook van pas in het scherzo van Tsjaikovski's vier de. Messcherp vlogen de pizzica- ti, compleet met fraaie dyna miek, de toehoorders om de oren. Hier moet zeker ook de in breng van dirigent Etienne Sie bens worden genoemd. Zijn soe pele, maar gedetailleerde slag loodste het orkest veilig door de lastigste passages. Vermeldens waard is zeker ook het timbre van de strijkers. Dit was, vooral in deze symfonie, opvallend Rus sisch en wel in de meest positie ve zin. Dit, breed uitgemeten, ro mantische werk had zeker wel een wat smeuïger akoestiek kun nen gebruiken. Zo lag de klank van het koper als het ware enigs zins op die van de strijkers, waar in een wat 'rijkere' ruimte een en ander meer met elkaar zou zijn versmolten. Droog Het meest liet de wat onbarm hartige akoestiek zich echter ge voelen in het celloconcert van Sjostakovitsj. Vooral het eerste deel klonk mede daardoor droog en het minst overtuigend. Toch was er ook hier, zeker bij de so liste Quirine Viersen, sprake van een gedreven, virtuoze en daardoor indrukwekkende ver tolking. door Maurits Sep VLISSINGEN - De herhaalde roep van stichting Lost Key voor oefenruimtes voor begin nende bands begint na drie jaar een gehoor te vinden. Welzijns organisatie Palladium uit Vlis singen wil praten en de Muziek school ziet ook mogelijkheden voor samenwerking. Secretaris Jos Houtzager van Lost Key had zaterdag op het derde Lost Key Festival in het Arsenaaltheater in Vlissingen goed nieuws te melden. De hand tekeningenactie die de stichting vorige week hield in het stad huis van Vlissingen en de regel matige aandacht van de media werpen hun vruchten af, consta teerde hij. Na de handtekenin genactie heeft Palladium zich ge meld, vertelde Houtzager. „We gaan binnenkort met die organi satie praten over de mogelijkhe den om ergens oefenruimtes te maken." Lost Key heeft zelf de Muziek school benaderd en ook die is be reid mee te denken met de stich ting. Houtzager: „De Muziek school wil met l'Escaut en de ge meente overleggen over de moge lijkheid om oefenruimtes in het Theo van Doesburgcentrum be schikbaar te stellen die op vrij dag en zaterdag toch niet wor den gebruikt." Popcentrum Het ultieme doel van een pop centrum op Walcheren blijft na tuurlijk bestaan, merkte Houtza ger op, maar Lost Key is op dit moment allang blij dat er einde lijk sprake is van een stroomver snelling. Hoe ingrijpend een hoger tempo kan zijn, liet de band Six inch nipples zaterdagmiddag op het Lost Key Festival horen. De su persnelle, rauwe versie van het zoet-zwoele Push the button („Druk op het knopje!") van de Sugababes werd met grof ge weld de zaal in geslingerd. De toon was al gezet door de fel le raps van Mr. Morbid en de Kroegdichters, die wat luchtiger maar niet minder serieus hun vi sitekaartje afgaven - inclusief een nummer met die titel. En zo als dat gaat met visitekaartjes is het voor de Kroegdichters te ho pen dat de pakweg twintig toe hoorders dat kaartje doorgeven aan mensen die de groep nog niet kermen. Dan bereiken hun raps de volgende keer een wat groter publiek. En dat mag best, want zoals ze zelf zongen in het gelijknamige nummer, de raps zitten Stijf in het ritme. Fitting uit Schouwen-Duiveland op het podium van het Lost Key Festival. foto Ruben Oreel Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 3/11 t/m 30/3 in hartje stad, aan de bekende Gendarmenmarkt o.a. lift, diverse bars, restaurants, wintertuin en fitnessruimte de Kurfurstendamm, met vele winkels en restaurants de voormalige muur en de Rijksdag; het parlementsgebouw chique winkelstraten en het mooie warenhuis KaDeWe vanaf eind november weer volop gezellige kerstmarkten deze reis is tevens te boeken als vliegreis Reisnummer AUTO 17.672, zie www.kras.nl/17672 Reisnummer HW 72.602, zie www.kras.nl/72602 3-/4-daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere vrijdag van 3/11 t/m 29/12 ligt nabij het centrum van Düsseldorf, er is een metrohalte voor het hotel, met de metro bent u in ca. 20 min. in hartje stad o.a. 2 restaurants, ontbijtcafé, buitenzwembad en jacuzzi de schitterende boulevards Berliner Allee en de Konigsallee monumenten zoals o.a. de St. Lambertuskirche de Schlossturm heerlijke wandelingen in de prachtige parken en groenstroken vanaf eind november weer volop gezellige kerstmarkten ook een aanrader is een schitterende boottocht over de Rijn Reisnummer AUTO 73.629, zie www.kras.nl/73629 (Advertentie) 4-/5-/8-daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere ma., do. en vr. van 27/10 t/m 30/3 in hartje stad, metrohalte op 300 m en bushalte voor de deur o.a. lobby, restaurant, bars, gebruik fitnesscenter en sauna Unter den Linden; dé boulevard van Berlijn de Berliner Dom geniet van de kerstsfeer in de maanden november en december de neo-klassieke toren; de welbekende Branderburger Tor de uitgestrekte Tiergarten; met de bekende triomfzuil het Rathaus Schöneberg en het schitterende Victoriapark de Alexander Platzen de KaiserWilhelm-Gedachtniskirche Reisnummer AUTO 17.748, zie www.kras.nl/17748 (Informatie, voorwaarden en boekingen: www.kras.nl WWW.KRflS.Nt WWW.KRflS.NL WWW.KRAS.Nl j»| 3-/4-/5-daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere vrijdag van 3/11 t/m 29/12 luxe hotel, ligt nabij het prachtige Westfalenpark o.a. lift, restaurants, een bar, binnenzwembad en sauna vanaf 23 november kunt u fantastisch kerstshoppen op de beroemde en gezellige kerstmarkt van de stad met meer dan 300 kraampjes en de grootste kerstboom van Europa de vele musea, theaters, kunstcentra en restaurants het bekende Westfalenpark en het mooie Sealife centre prachtige winkels en de vele bierbrouwerijen en kolenmijnen Reisnummer AUTO 73.637, zie www.kras.nl/73637 Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 20/10 t/m 25/12 luxe 4-sterren hotel, op loopafstand van de imposante Dom o.a. gratis parkeergelegenheid en tegen betaling sauna en fitness vanaf eind november weer volop gezellige kerstmarkten de Schildergasse;dé prachtige winkelstraat van de stad de Maastrichter Strasse met vele winkels en knusse kroegen musea zoals o.a. het Ludwig Museum, met moderne kunst het Belgisch kwartier, met vele leuke cafeetjes en restaurants het schitterende monument de Gotische Dom Reisnummer AUTO 17.620, zie www.kras.nl/17620 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze reisbureaus! 3-/4-/5-daagse autoreis naar Duitsland 3-/5-daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere vrijdag van 1/12 t/m 23/12 luxe 4-sterren hotel, ligt in het centrum van de stad o.a. lobby, restaurant, bar, overdekt zwembad, sauna massage en fitness (enkele van de faciliteiten tegen betaling) vanaf eind november weer volop gezellige kerstmarkten Rezidenz; een indrukwekkende 20e eeuw kasteel en het in Italiaanse stijl gebouwde prachtige Schloss Nymphenburg wandelen in de schitterende Engelse tuin van de stad breng een bezoek aan het Hofbrauhaus, de bierhal van de stad Reisnummer AUTO 73.644, zie www.kras.nl/73644 Super- -de-luxe in hartje sta«H 3-/4=/5=daagse autoreis Duitsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13