PZC Geen geld meer voor Razzmatazz PZC Goese raad schrikt van sloopplan De goede naam en eer van een fraudeur -11 Gemeente vindt publiek voor Souburgs muziekpodium niet bieed genoeg Landelijke archievendag Wespendief terug op Schouwen-Duiveland Patricks pijlen spreken maandag 16 oktober 2006 jnnr Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Op zich ko men er genoeg mensen bij Razz matazz, maar het publiek is niet breed genoeg. Daarom bouwt de gemeente subsidie voor de Sou- burgse muziekzolder af naar nul- De gemeente Vlissingen moet be zuinigen. Daarom bekijkt ze of haar subsidies wel goed besteed zijn. Ook bij Razzmatazz. Want trekt de Souburgse muziekzol der een breed publiek en komt dat brede publiek ook daadwer- Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Mvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kelijk? Nee, zegt de gemeente. De instelling wil wel, meent de gemeente, maar het lukt ze niet. Het publiek is te oud en de pro grammering van wereldmuziek slaat niet aan bij andere groepe ringen in de stad. En dus geeft de gemeente geen geld meer. Ze bouwt de subsidie van ruim 2700 euro per jaar af. In 2009 moet dat nul zijn. Dat geld was geen cultuursubsi die, maar soort huursubsidie om- de oude boerenwoning in Sou burg te kunnen betalen, vertelt Ad Lijnse. Hij richtte Razzma tazz 38 jaar geleden op en is nog altijd voorzitter. „Cultuursubsi die hebben wij altijd geweigerd. We wilden nooit uitleg over za ken geven. Niet dat we het niet eerlijk speelden, maar daar had den we gewoon geen zin in. Zo draait onze zolder al bijna veer tig jaar op vrijwilligers. Het was een kwestie van je geld goed ver delen. Dat lukte altijd." Maar nu wordt het lastig. „Hele maal geen subsidie, dat gaan we niet redden. Dan moet de entree zo veel omhoog. Dat kunnen we niet maken, dat betalen mensen niet. Dan zullen we de tent moe ten sluiten. Dat wil ik niet." Niet eerlijk Het is niet eerlijk, vindt Lijnse. „De gemeente is altijd zo goed af met ons. Cultuursubsidie heb ben ze ons nog nooit hoeven ge ven. Bovendien hebben we alles altijd zelf aangepakt. Als er iets verbowd moest worden, deden we da" gewoon zelf. Extra geld hebbeiwe nooit gevraagd." Wat dt betreft was Razzmatazz in de gmeente Vlissingen altijd een veemde eend in de bijt. „Maaiook wat betreft ons aan bod. 1 de jaren zeventig was een mziekzolder niet zo bijzon der, mar de meeste gingen ter ziele >mdat de gemeente de kraandichtdraaide. Wij bleven bestaa. Muzikanten komen nog steds graag over de vloer. Bij ons wordt nog echt geluis terd. Elk optreden is uitver kocht. Alleen niet door alle cul turen van de samenleving. Niet door de hele buurt. Maar we no digen ze wél uit. Dat ze niet ko men, daar mogen wij toch niet op afgerekend worden?" Toch wel, zegt de gemeente. Zij wijst nog op de mogelijkheid om bezwaar tegen het collegevoor stel te maken. Dat doet Razzma tazz. „Wij grijpen elke mogelijk heid aan om te overleven." Eindelijk een skatebaan in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - De Colijns- plaatse jeugd kan zich sinds za terdag uitleven op een mobiele skatebaan. Wethouder C. van der Weele (CDA, jeugdbeleid) opende de baan, die ligt bij de entree naar het voetbalcomplex van Colijnsplaatse Boys. Driejaar heeft de jeugd erop ge wacht. Dertig kinderen op ska tes en skateboards probeerden zaterdag dan ook meteen de nieuwe voorziening uit, die be staat uit twee metalen eind- ramps en een middenplateau. De baan is er gekomen dankzij de gemeente, de Rabobank en de voetbalvereniging, waarvan volwassen leden toezicht hou den op de skaters. De baan blijft voorlopig in Co lijnsplaat liggen, maar gaat op termijn op toernee. De gemeente zoekt terreintjes in andere dor pen, waar de jeugdvoorziening dan gemiddeld twee maanden blijft staan. De openingswoorden van de wet houder Van der Weele vervlogen zaterdag in het geraas van een motorploeg. Dat kwam uit de tuin van een buurvrouw, die evenals een paar andere omwonenden tegen de komst van de baan heeft ge protesteerd. Informatiedag over tuinafval VLISSINGEN - Tuinafval be staat niet, zegt het Milieu Educa tie Centrum. Zij vertelt daar op zaterdag 11 november alles over in haar standplaats aan de Ko renbloemlaan in Vlissingen. Dan is van 10.00 tot 16.00 uur een informatiedag met inloop. Keltische bomen MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert za terdag 28 oktober een Keltische bomenwandeling door Middel burg: De tocht begint om 9.30 uur in het pand van universiteit aan de Spaniaardstraat in de stad. Opgeven kan via telefoonnum mer 0118-634800 of via e-mail- adres vu-zeell@csnet.nl Peter Sijnke verhaalt over sjoemelaars van weleer. door Maurits Sep MIDDELBURG - Fraude is niet iets van moderne zakenlieden die zichzelf willen verrijken. Al eeuwenlang wor den boekhoudingen mooier voorgesteld dan ze zijn. Sommigen sjoemelen met de cijfers om er financieel beter van te worden. Ande ren bewerken de boeken op geheel ei gen wijze. Zoals de boekhouder die de cijfers niet noteerde in saaie bruine kas boeken, maar in kleurig bebloemde boekjes. Dat is de favoriete 'schat' van Roosanne Goudbeek, medewerkster van het Zeeuws Archief. De boekjes waren za terdag te bewonderen in de kelder van het Zeeuws Archief op de Landelijke Ar chievendag. Het Zeeuws Archief Allerlei dook zater dag in de archieven om allerlei vormen van list en bedrog. Veertien meter on der de grond, in de hermetisch afgeslo ten depots, herleefden de sjoemelaars dankzij de rondleiding van Peter Sijn ke, adjunct-directeur van het archief. Maar ho Peter, pas wel op wat je nu zegt over Abraham Macharis. Hij mag dan een notoire oplichter zijn geweest, er staat wel een nazaat naar je te luiste ren. Een dame die zich onopvallend in het gezelschap schuil houdt. Ze stamt af van de dochter van de burgemeester van Brouwershaven, die met Macharis getrouwd was. Dat verklapt dan weer de man die zelf enkele boeken - waaronder één uit de negentiende eeuw - bezit over Macharis en hem stiekem wel een een leuke kerel is gaan vinden. „Want hij is er overal door de rijken uitgetrapt, maar hij heeft ze later allemaal teruggepakt. Dat vind ik wel sympathiek. Hij heeft zo'n in druk op me gemaakt, dat ik er wel de he le ochtend over zou kunnen praten." Maar nee, verhalen ertellen, daar is Sijnke vandaag vod. En hij heeft er nog een paar in pets. Neem nou Isaac Hurgronje, veilingreester van de admi raliteit in Vlissinge. Dat was rond 1700. „Kaapvaart tas destijds gelegali seerd. Een deel vanie opbrengst moch ten de kapiteins ze! houden, de rest ging naar de overhid. Maar Hurgronje hield er een geheim boekhouding op na. Dus een deel va de opbrengst hield hij voor zichzelf." Veroordeeld Dat werd natuurlij ontdekt en Hurgronje moest vor de rechtbank ver schijnen. „Hij wen wel veroordeeld maar niet gestraft Sterker nog, Hurgronje was inriddels burgemeester van Vlissingen gevorden en hij klaagde de baljuw aan omgt die hem in zijn foto Ruben Oreel goede naam en eer had aangetast!" De veroordeelde fraudeur bleef burgemees ter van Vlissingen en bewindhebber van de Kamer Zeeland van de VOC. Ach, de Zeeuwse geschiedenis staat bol van zulke verhalen. Maar de tijd is om, de rondleiding afgelopen. De omroeper meldt het begin van een andere rondlei ding, door het Van de Perrehuis, de oude rechtbank die nu deel uitmaakt van het Zeeuws Archief. Dick de Best, oud-archivaris van de rechtbank, kent het pand op zijn duimp je en brengt zijn gasten naar plekken waar ze normaal niet mogen komen: de kelders, de zolders. „Ik laat ze de oude ingang naar de kelder zien. En een balk uit 1400. Ja, dat wist je niet hè." Er is zo veel dat mensen niet weten van het Zeeuws Archief, zegt Goudbeek. „Sommige mensen kennen het hele ar chief niet. Ze hebben thuis wel oude fo to's met mensen erop waarover ze meer zouden willen weten. Maar ze komen hier nooit, terwijl je hier heel veel kunt vinden over je voorouders." door Frank Balkenende GOES - De Goese gemeenteraad is geschrokken van het plan tweederde van de huurwonin gen in Goes-West te slopen. De Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) wil daar in tien jaar 383 huurhuizen vervangen door nieuwbouw. Al le fracties eisen op korte termijn uitleg van de RWS. Het overgrote deel van de ge meenteraadsfracties keerde zich eerder al tegen massale sloop van de overwegend naoorlogse huurwoningen. Dat standpunt was gebaseerd op een voorlopig plan dat de RWS eind vorig jaar voorlegde. In dat plan werd uit gegaan van de sloop van maxi maal 276 van de 570 huurwonin gen. Omdat er veel woningen te boek stonden als twijfelgeval, heeft de woningcorporatie per straat gesprekken met bewoners ge voerd. Uit die sessies heeft de RWS geconcludeerd dat veel BURGH-HAAMSTEDE - Op Schouwen-Duiveland is de wes pendief na een afwezigheid van negen jaar weer opgedoken. In de Schouwse duinen is een nest van de sperwerachtige roofvo gel vastgesteld. Dat meldt Sterna, het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. De laat-' ste jaren zijn de wespendieven in aantal afgenomen. In onder meer Friesland, Drenthe en Gro ningen maar ook Noord-Bra bant en Limburg worden met enige regelmaat broedgevallen geconstateerd, maar in het Del tagebied zijn broedgevallen zeld zaam. In 1997 werd een broedende wes pendief aangetroffen in het bos- reservaat van Staatsbosbeheer Mon Plaisir in Schuddebeurs. Deze zomer troffen vrijwilligers van de natuur- en vogelwacht een koppel wespendieven aan in de Schouwse duinen. huurders het zinloos vinden de woningen te renoveren, omdat ze slecht, vochtig, klein en on comfortabel zijn. Overigens was de opkomst tijdens die praatses sies vrij laag: ruim onder de vijf tig procent. In het definitieve plan van de RWS is nu het aantal te slopen huizen opgelopen naar 383. Dat is tweederde van haar woningbe stand in Goes-West. Voorzichtig Dat cijfer verbaast PvdA-frac- tievoorzitter H. Hoogerland. „De raad heeft bij overgrote meerderheid aangegeven voor zichtig te zijn met sloop, maar als ik nu de aantallen te slopen woningen zie, moet ik conclude ren dat er niet naar ons is geluis terd." De PvdA vindt dat de RWS 'te ri goureus' de bezem door Goes- West haalt, zonder daarbij reke ning te houden met het feit dat veel bewoners (van wie veel met een laag inkomen) er prettig en tegen een lage huur wonen. GroenLinks zit eveneens op die lijn. „Wij zijn alleen voor sloop als het echt niet anders kan. Het heeft natuurlijk geen zin huizen te renoveren die over tien jaar toch weer in elkaar donderen, laar als je tweederde van de .uurwoningen in West afbreekt, oom je wel de onderkant van lehuurmarkt af en er zijn al tiet zoveel goedkope huurwo- dngen in Goes. Ik begrijp dat :ittende huurders straks via een langepaste huurprijs worden ge compenseerd als ze moeten ver- ïuizen naar nieuwbouw. Dat /oordeel geldt straks niet voor nieuwe huurders. Op termijn wordt dus op deze manier het aantal goedkope huurwoningen ingekrompen", onderstreept fractievoorzitter C. Bruring' zijn voornaamste bezwaar. Bij WD, CDA en SGP/ Chris tenunie vallen de kille cijfers eveneens rauw op het dak. WD-fractievoorzitter S. Heij- ning: „In West staan veel kleine huurwoningen. Daar is behoefte aan, want er zijn steeds meer' één- en tweepersoonshuishou dens. Het is zonde om daarvan het merendeel te slopen. De RWS zal met goede argumenten moeten komen." „Heel fors", zegt fractievoorzit ter A. van der Reest van SGP/ CU over het aantal te slopen hui zen. „We willen daar graag eens over praten met de RWS, waar bij het draait om enerzijds de woningkwaliteit en anderzijds agenda STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 10.30-11.30 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Herman Faukelius- school, Klarenbeek, 9.45-12.00 uur: va- kantiebijbelclub voor kinderen; OOSTKAPELLE Terra Maris, 14.00-16.00 uur: Wandelen met de bos wachter; VLISSINGEN - Open Hof, 9.00 uur Ha tha yoga en om 10,45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus- i 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; "1.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen. Tien tips over vermiste David Pina GOES - De politie Zeeland heeft na de uitzending van het Tros-televisieprogramma Vermist afgelopen vrijdaga-, vond tien tips gekregen over de twaalfjarige David Pina uit Goes. De jongen verdween 22 juli vanuit zijn verblijf plaats in Dordrecht en is sindsdien spoorloos. David is van Angolese afkomst en woont officieel bij zijn tante in Goes. Hij heeft een tenger postuur, is 1,62 meter lang en heeft zwart kroeshaar. Hij heeft bij zijn vertrek een zwar te sporttas, een groene en een lichtblauwe spijkerbroek, witte en gele T-shirts en blauwe sportschoenen meegeno men. Vijftienjarige knalt tegen boom DRIEWEGEN - Een 15-jarige jongen uit de gemeente Bor- sele heeft vrijdagavond om half tien vermoedelijk een her senschudding opgelopen toen hij met een scooter uit de bocht vloog op de Staartsedijk in Driewegen. Hij raakte met een wiel in de berm en botste vervolgens tegen een boom. De jongen is overgebracht naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. Het ongeval krijgt een staartje omdat de 15-jarige nog geen scooter mag besturen. Paaltje kost drankrijder rijbewijs 's-HEERENHOEK - De politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een 51-jarige man uit de gemeente Borse- le aangehouden voor doorrijden na een aanrijding. De man had met zijn auto een paaltje uit de grond gere den in de Prins Hendriksstraat in 's-Heerenhoek hij was hierna doorgereden. Getuigen hadden zijn kenteken geno- teercl en waarschuwden de politie. Bij zijn aanhouding bleek de man zoveel alcohol te hebben gedronken dat de politie meteen zijn rijbewijs innam. Geen geld voor gemeentehuis Sluis OOSTBURG - De gemeente Sluis moet gezien de zwakke financiële positie afzien van de verbouwing van het ge meentehuis in Oostburg. Dat stelt Oostburger Francois Babijn in een brief aan de gemeenteraad. Plet lijkt hem raadzaam de werkzaamhe- j den te beperken tot de uit de arbo regels voortvloeiende minimale vexplichte aanpassingen. Babijn vindt het ook te gek voor woorden dat de opdracht van de raad om een plan te maken binnen het budget van" vijf miljoen euro door het college aan de laars wordt ge lapt. Het college stelt voor de klus voor bijna zeven mil joen euro te klaren. Babijn vraagt zich ook af waarom een eerder ingediend plan van Fundex, de bouwer van het gemeentehuis, in de prullenbak is gegooid. Dit Oostburgse bedrijf kan het ge meentehuis voor 2,7 miljoen euro verbouwen, inclusief een dubbeldeks parkeergarage.. Steen op autodak gegooid VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben onbekenden tussen een uur en tien uur vernielingen gepleegd aan een auto die geparkeerd stond in Wester- zicht in Vlissingen. Er is vermoedelijk een steen op. de auto gegooid. Hierdoor raakte het dak van de auto gedeukt. Het totale schadebe drag is onbekend. om wat dit betekent voor men sen met een laag inkomen, want die categorie is in West groot," De woningcorporatie loopt erg hard van stapel, vindt CDA'er J. de Bat. „De RWS heeft hierover ook geen overleg gepleegd met de gemeenteraad. Wat ons be treft zijn dit geen definitieve aantallen. Er zal goed moeten worden gekeken naar sociale as pecten en de betaalbaarheid van nieuwe woningen." door Frank Balkenende OVEZANDE - Een prater is hij niet. Patrick Remijnse uit Ove- zande laat liever zijn pijlen spre ken. De zestienjarige werd 26 augustus Europees kampioen op de staande wip. Reden voor de schuttersverenigingen Willem Teil uit Ovezande en de Edele Handboog uit Oudelande de jon ge kampioen zaterdag uitbun dig te huldigen. Hij is zaterdag het middelpunt van een receptie in het clubhuis van Willem Teil aan de Land weg in Ovezande, net buiten het dorp. Handen worden geschud, lofzangen afgestoken." Zijn mond krult zich even tot iets wat de aanzet van een glimlach lijkt. Bij al die poespas en aan dacht voelt Patrick zich onge makkelijk. Liever gaat hij bui ten nog wat pijlen schieten. Net zo koel was hij 26 augustus, toen hij in het Franse plaatsje Liévin de honderdtwintig con currenten het nakijken gaf. Eu forisch is hij er niet over. „Je weet wat je kan en je hebt een topdag nodig, zoals in elke sport. Ik heb twee maal de vogel geschoten. Je moet ontspannen en geconcentreerd zijn." Patrick schiet al sinds zijn zes- - de. Hij komt uit een familie van handboogschutters. Zijn oom was al eens Europees kampioen, zijn vader bedrijft de sport ook. Hij traint twee keer per week, in de aanloop naar een wedstrijd meer. Soms staat hij drie, vier keer per week op de baan om doel te schieten. In die discipli ne is hij Zeeuwse kampioen en rayonkampioen. Op het Europe se toneel heeft hij weinig te zoe ken, zegt hij. „Er doen ontzet tend veel mensen aan doelschie- ten, de concurrentie is groot." Mis Doelschieten is een stuk eenvou diger dan wipschieten, legt Pa trick uit. „Schiet je niet in de roos, dan -heb je toch nog pun ten. Bij het wipschieten is mis gewoon mis." Boogschieten wordt overwe gend bedreven door rijpere he ren, al is er wel wat jeugdige aanwas. Nu Patrick Europees kampioen is, zou hij mooi kun nen fungeren als boegbeeld in die campagne, maar daar heeft hij niet zoveel zin in. „Ik hoef ook geen vrienden over te halen. Veel van mijn maats schieten ook. Waarom zou ik dan gaan lobbyen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11