Verdieping Schelde gaat door ZONDAG GEOPEND Brugman PZC Massagraf Sluis duidt op ziekte of geweld Burgse arts doet aangifte tegen columnist Kind kortere tijd onder behandeling Is schijnoplossing voor wachtlijst jeugdzorg Jongeren en vrouwen meest kritisch op MEE Zeeland 15 Baggerwerk begint in 2008 en is in 2010 klaar zaterdag 14 oktober 2006 jnnrflaudia Sondervan BUBGH-HAAMSTEDE - De Schouwse huisarts H. van der Linde heeft gisteren aangifte ge daan bij de politie wegens be dreiging en uitlokking van ge weld. Hij voelt zich bedreigd door columnist W. Bosch van liet marketingvakblad voor de farmaceutische industrie Trans mitter. •■Dit is een oproep tot ge- weldspleging jegens mij", con cludeert de arts, die een prak- tijk heeft in Capelle aan de IJs- sel. Van der Linde bekritiseert sinds jaren de wijze waarop de medicijnfabrikanten volgens ,hem te dure, onnodige en niet be wezen veilige middelen via art sen aan patiënten slijten. In de column waagt Bosch zich af of er iemand uit de farmaceu tische industrie zich voldoende getergd voelt door Van der Lin de om ïets soortgelijks te doen als Zinedine Zidane'. Bosch heeft het dan over de kopstoot die Zidane uitdeelde tijdens het wereldkamnpioenschap voet bal. Hij besluit met: „Wie uit de farmawereld durft er een kop stoot uit te delen, wanneer en aan wie? Ik wil er graag getuige van zijn." Columinist Bosch vindt de reac tie van Van der Linde 'verve lend'. „Ik heb die vergelijking gemaakt in overdrachtelijke zin. Een aanmoediging tot licha melijk geweld is het laatste wat ik beoogd heb. Ik ben mij van geen kwaad bewust. Ik wil de in dustrie laten nadenken. Als ze zeggen dat zij gelijk hebben en de beschuldigingen gaan door, daag ik ze uit dat te laten mer ken." Bosch verkeert dit weekeinde in het buitenland, maar zegt de ge volgen af te wachten. Van dei- Linde procedeerde enkele ma len tegen fabrikanten omdat die de reclameregels overtraden door artsen met operabezoek of andere douceurtjes te verleiden bepaalde medicijnen voor te schrijven. In 2004 leidde dat tot veroordelingen van Bayer, Pfi zer en AstraZeneca. Afgelopen zomer kreeg Van der Linde openlijk bijval van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Geneeskunde (KNMG) in zijn strijd tegen de medische opinie leiders die verdekte banden met de industrie zouden hebben. Ook vanuit de Tweede Kamer kreeg Van der Linde steun. Mi nister Hoogervorst (volksgezond heid) gelastte in augustus een onderzoek door de Inspectie voor de Gezondheidszorg naar beïnvloeding van artsen door de industrie. Voor dat onderzoek is Van der Linde inmiddels ge hoord. rioorRinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - De voor bereidingen voor de derde ver dieping van de Westerschelde gaan vooralsnog gewoon door. Dat zegt de Nederlandse project leider H. Verbeek. De richtlij nen voor het verplichte mi lieu-onderzoek zijn onlangs 'vastgesteld. j' Wel is inmiddels een vertraging van ongeveer een half jaar ont staan. Het onderzoek naar de mi lieugevolgen komt pas half vol gend jaar uit. Tegen het eind van 2007 is een definitief besluit van zowel Ne derland als Vlaanderen over de verdieping te verwachten. Het baggeren begint dan in 2008 en 'in 2010 is de verruiming Maar. 'Het onderzoek wordt breed uit gevoerd. Het gaat over de gevol gen die de verruiming van de vaargeul meebrengt voor de (.Schelde zelf, voor de natuur, 'ivoor omwonenden en voor de ''gebruikers' van de rivier: scheepvaart, landbouw, visserij jen recreatie. Sn maart dit jaar verscheen de '{zogenoemde 'startnotitie' voor het milieu-onderzoek. Daarop fiijn veertig inspraakreacties ge komen. Ook de speciale Neder- lands-Vlaamse Schel decommis- siè voor de milieu-effectrappor- itage leverde commentaar. De -uitgangspunten voor de onder hoeken zijn aangepast. (Als gevolg van de verdieping - •zodat schepen tot een diepgang Benefietconcert voor restauratie XH kerk Groede GROEDE - De Stichting Be- boud Nederlandse Hervormde Kerk Groede houdt vanavond oen concert om de kas van het restauratiefonds te spekken. Acties hebben tot nu toe ruim 100.000 euro opgebracht. Om de toekomst van de kerk te garan deren, zou die een publieke func tie moeten krijgen. Daarvoor moeten ook aanpassingen gebeu ren. Alles bij elkaar is 1,4 mil joen euro nodig. Het is voor het vijfde jaar dat de stichting een concert houdt voor het restaura tiefonds. Groedenaar Adrie Oos terling verzorgt een galavoor stelling met 'Liedkunst uit de streek en daarbuiten'. Er zijn 150 plaatsen voor het concert be schikbaar. Kaarten kosten 25 eu ro per stuk. Ze kunnen gereser veerd worden via 0117-371718 óf 371526, De kaarten zijn ook te koop aan de kerk, die open is vanaf 19.30 uur. van 13,10 meter getij-onafhan kelijk de Westerschelde kunnen bevaren - verwacht de haven van Antwerpen een sterke toe name van het goederentrans port. Bij de onderzoeken naar onder meer de vaargeulen, de luchtkwaliteit en de veiligheid voor de scheepvaart moet daar meer rekening mee worden gehouden, Op aandringen van vissers en recreatie-onderne mers komt er meer aandacht voor hun activiteiten. Zowel bij de verdieping als bij het onderhoud van de vaargeul komt er veel baggerspecie vrij. Wanneer die bagger weer terug gestort wordt in de rivier, moet het unieke systeem van diepe en ondiepe geulen, platen, slikken en schorren wel in stand blij ven. Evenmin mag de bescher ming tegen overstromingen in gevaar komen. Het idee is om de schade te be perken door het slim storten van bagger. In het onderzoek (waaraan een inspraakprocedu re is gekoppeld) moet dat beter dan tot nu toe uit de verf ko men. In elk geval dienen de ge volgen van de verruiming en de nieuwe baggerstortaanpak af zonderlijk in beeld te worden ge bracht. Onzeker Ook moet duidelijk zijn hoe de ontwikkelingen na de verdie ping-in de praktijk in dë gaten worden gehouden. Dat is temeer van belang, omdat onzeker is hoe de rivier op de nieuwe ver dieping reageert. Opmerkelijk is dat in het onder zoek wordt uitgegaan van aan leg van een Westerschelde Con tainer Terminal in het Sloege- bied. Die is overigens geen alter natief voor de verruiming: de WCT is niet of nauwelijks van invloed op de containerstromen naar Antwerpen. Eerder is een onderzoek naar de kosten en baten van de verrui ming uitgevoerd. Dat moet aan gepast en verbeterd worden. Zo worden, samen met het Gemeen telij k Havenbedrijf Antwerpen, de verwachtingen over de ver voersstromen op water,'in de ha ven en op de verbindingen met het achterland opnieuw beke ken. Vertrekpunt' is dat de verdie ping zonder natuurschade kan worden uitgevoerd. In het onder zoek worden geen natuurcom- pensatiegebieden opgenomen. Voorzichtig worden de beenderen blootgelegd. foto Camile Schelstraete door Frank Gijsel SLUIS - Archeologen, die deze week in de Van Dalestraat in Sluis tijdens opgravingen op 25 goed bewaarde skeletten zijn ge stuit, denken dat hier sprake is van een kortstondige begraaf plaats uit de zeventiende of acht tiende eeuw. Opvallend is dat de mensen erg onzorgvuldig zijn begraven in groepjes van drie of vier perso nen. Bijzonder is dat enkelen op hun buik zijn begraven. Alle ske letten liggen in dezelfde rich ting en hebben geen gevouwen handen wat in die tijd wel ge bruikelijk was. Kinderskeletten zijn tot nu toe niet aangetrof fen. Volgens projectarcheoloog Jeroen Vandenborre van ADC Archeoprojecten uit Amersfoort duidt de manier van begraven zonder kist op een conflictsitua tie of het uitbreken van een ziek te. In de nabijheid van de vind plaats bevond zich in de Kapel- lestraat het Mariagasthuis, het; hospitaal van de stad. Of de per sonen gestorven zijn aan de pest is niet meer te achterhalen. Een fysisch antropoloog zal de skeletten nader onderzoeken en nagaan of ze aan een ziekte zijn gestorven. Botten Ook het geslacht en de leeftijd worden dan bepaald. Het botma- teriaal is niet stevig doordat er in zand is begraven. Zand zorgt er voor dat de botten tamelijk snel uiteenvallen. Volgende week gaan de beenderen naar een knekelput, een verzamelput voor oude beenderen op de be graafplaats. Aan de achterzijde van de site is inmiddels een vijf meter diepe kuil gegraven waarin leersnip- pers en zolen, samen met de hoorns van runderen werden aangetroffen. Dit wijst er op dat er in de buurt waarschijnlijk een leerlooierij of leerbewer- king moet zijn geweest. Een eindje verderop op de hoek van de Van Dalestraat en de Ge- weldigerstraat zijn de funda menten aangetroffen van een ge bouwtje met een straatje. Waar schijnlijk uit de vijftiende eeuw. Bij eerdere opgravingen in Sluis zijn meer van dergelijke straat jes aangetroffen die aangelegd werden met ballastkeien. Op die plaats is volgens Vanden borre weinig gevonden vanwege het hoge niveau en de ongewens te hulp van schatgravers 's nachts. Volgende week wordt nog ver der gezocht naar sporen. Woongoed Zeeuws - Vlaande ren laat in de Van Dalestraat tien eengezinswoningen bou wen. bedrijven, producten en diensten bedrijven door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Korten op de duur van jeugdzorg werkt ave rechts in de bestrijding van de wachtlijsten. Die boodschap kre gen de leden van de provinciale commissie sociale en bestuurlij ke zaken gisteren bij de presen tatie van het nieuwe Zeeuwse jeugdbeleid. Kinderen blijven weliswaar steeds langer onder de' hoede van de jeugdzorg, dat is een van de oorzaken waardoor er steeds meer Mnderen steeds langer moesten wachten op hulp. Kor ten op de duur helpt de wacht lijsten echter niet. Dat rekende een presentator van het Rotter damse bedrijfsplanbureau InitiS voor. Het bureau is door de pro vincie ingehuurd om de gevol gen van een nieuwe aanpak in de Zeeuwse jeugdzorg te voor spellen. Wél moet de jeugdzorg' af van vaste looptijden voor hulp vormen, zei P. Kwakkel- stein van bureau CoAct, advi seur voor de Zeeuwse jeugd zorg. Kinderen krijgen met een indicatie geen automatische zorgduur van een jaar meer. Als de hulp niet eerder helpt moet na maximaal een half jaar geke ken worden of er andere midde len nodig zijn. Als de Zeeuwse jeugdzorg voort gaat öp de oude voet halen ook de 2,8 miljoen euro om de wacht lijst te bestrijden en het miljoen extra per jaar dat de provincie vanaf volgend jaar krijgt nietè uit en blijven de wachtlijsten stijgen, stelt Initi8. Brede inzet van de nieuwe hulpvorm PPT, in tensieve pedagogische thuis hulp, heeft wel effect. Vooral de druk op de ruimte in kinderte huizen daalt drastisch als in ge zinnen waar het fout loopt een coördinator wordt ingezet die voor het hele gezin de nodige hulp kan aantrekken. Stichting AZZ begon deze zo mer met een proef met IPT. In middels werkt deze hulpvorm in 46 gezinnen. Als eind dit jaar nog eens dertig mensen van AZZ als IPT'er getraind zijn kunnen 150 gezinnen deze hulp ook krijgen. Alleen op die ma nier kan de Zeeuwse jeugdzorg voldoen aan de eis die staatsse cretaris Ross dit jaar stelde: eind 2006 mag geen kind' meer langer dan de wettelijke negen weken op jeugdzorg wachten. Vooral voor de drukbezette am bulante hulpverlening van jeugdzorg moet IPT soelaas bie den. Het vergt een grote omscho lingsoperatie voor het perso neel van AZZ, erkende zorgma nager H. Abbing. Ook hulpverle ners die op leefgroepen van ver blijfshuizen werken "zullen bij de gezinnen thuis gaan werken. Zeker als dankzij de IPT-hulp de lange uithuisplaatsingen schaarser worden. Het sluiten van opvanghuizen voor jeugd zorg kinderen is echter nog niet aan de orde, zei Abbing. Wel moet er meer aandacht naar cri sisplaatsen, en kortdurende pleegzorg, om kinderen een uit wijkplaats te geven als de ge zinssituatie dat tijdens de IPT-hulp vraagt. PvdA-Statenlid E, Hageman (PvdA) maakte zich zorgen over de 'financiering van de IPT-hulp. Dat hoeft niet, weer legde Kwakkelstein. „Het geld volgt de zorg." Hageman maak te zich ook zorgen over de druk die op de zorgvoorzieningen ont staat als medewerkers zich om moeten scholen. Dat is een perio de waarbij de wachtlijsten weer kunnen groeien tot de ITP werkt, erkende Kwakkelstein, Weer geld voor Zeeuwse Tong MIDDELBURG - Gedeputeerde A. Poppelaars heeft in middels adhtenhalf miljoen euro bij elkaar voor het pro ject Zeeuwse Tong, dat uiteindelijk moet leiden tot onge veer 150 gemengde zilte boerenbedrijven in Zeeland. De kweek van tong vormt de spil van dat aquacultuurbedrijf. Minister Veerman zegde twee weken geleden al vijf mil joen euro subsidie toe. Daaraan heeft hij gisteren nog eens tweeënhalf miljoen euro uit Europese fondsen toege voegd.. Deze week deed de provincie er zelf een miljoen bij. Poppelaars is druk bezig' met fondsenwerving bij de Universiteit Wageningen en het bedrijfsleven. Hij rekent erop uiteindelijk ruim boven de tien miljoen uit te komen. Het is de bedoeling dat op het terrein van zagerkwekerij Topsy Baits en bij de onderzoeksinstituten NIIO en Ima- res in Yerseke de aanzet wordt geleverd voor het Zeeuwse Tong-project. Daarmee moet kort na de jaarwisseling worden begonnen. De volgende stap moet twee jaar later worden gezet met een proefbedrijf op praktijkschaal, bij voorbeeld bij proefboerderij De Rusthoeve of landbouw bedrijf cle Wilhelminapolder. Vervolgens kunnen agrari sche ondernemers als aquaboer aan de slag. Docent Roosevelt spant zaak aan MIDDELBURG - De Amerikaan Chad Weidner, litera tuurdocent aan de Roosevelt Academy in Middelburg, heeft een rechtszaak in de Verenigde Staten aangespan nen wegens plagiaat. Een prijswinnend literatuuronder zoek dat hij enige jaren geleden publiceerde bij een Duit se universiteit, dook onlangs op een Amerikaanse website op. Zijn naam en de naam van de co-auteur, de Belgische Karolien Walravens, waren uit het essay verwij der d.Vol- gens A. Luscombe, woordvoerder van de Roosevelt Aca demy, wordt de paper tegen betaling aangeboden op de si te. „Dat is moreel zeer verwerpelijk. Studenten dienen juist zelf onderzoek te doen en mogen niet met gestolen werk van een ander afstuderen. De uitspraak in de zaak van Weidner kan volgens haar als precedent dienen voor vergelijkbare fraudezaken. Chad Weidner mag zolang de zaak dient zelf geen com mentaar geven. Hij en Walravens, inmiddels zijn partner, vestigen zich binnenkort in Zeeland. Overeenkomst milieiicontroles MIDDELBURG - De provincie, gemeenten, waterschap pen, enkele ministeries, politie en justitie hebben een nieu we overeenkomst gesloten voor de controle op de nale ving van milieuregels in Zeeland. Daarin staan afspraken hoe al de verschillende instanties het beste kunnen samen werken bij het handhaven van de regels op het gebied van water, natuur en landschap, ruimtelijke ordening en mi lieu. Nieuw is de opzet van een provinciebreed overleg, zo wel op ambtelijk als bestuurlijk niveau. Dat komt ook tot uiting in de oprichting van één Zeeuws servicepunt hand having. Coördinator daarvan is J. Stolckermans. Met 157 kilometer over Oesterdam RILLAND - Een 20-jarige automobilist uit Goes heeft donderdagavond om kwart over zes zijn rijbewijs moeten inleveren op de Oesterdam aan de Zuid-Bevelandse kant. Hij reed veel te hard. De politie klokte zijn snelheid op 157 kilometer per uur, na meetcorretie. Op de weg over de Oesterdam is maximaal 100 kilometer per uur toegestaan. door Joeri Wisse GOES - MEE Zeeland moet meer aandacht besteden aan haar vrouwelijke, jongere en li chamelijk gehandicapte cliën ten. Dat blijkt uit een enquête onder de cliënten van de onder steuningsdienst. MEE Zeeland biedt ondersteu ning aan mensen met een handi cap. De landelijk vergelijkende enquête is naar 471 cliënten van MEE Zeeland gestuurd. Een ma gere 25 procent stuurde de en quête terug. Zij gaven MEE Zee land het rapportcijfer 8,3, Dat is 0,1 punt hoger dan het landelijk- gemiddelde. Volgens directeur Peter Brak man blijkt niet uit het onder- Infoavond voor uitzendkrachten HEINKENSZAND - Vakbond FNV Bouw houdt dinsdagavond in De Stenge in Heinkenszand een informatieavond voor uit zendkrachten. Regiobestuurder Daan Witha gen van FNV Bouw en directeur Joost Loumans van BouwFlex geven vanaf 19.30 uur uitleg over alle nieuwe regels rond uit- zendwerk voor bouwplaatsper- soneel en ook technische en ad ministratieve krachten. De toe gang is gratis. zoek waarom juist vrouwen en jongeren negatiever zijn over de dienstverlening van MEE. „Maar dat komt misschien door dat vrouwen wat minder asser tief zijn en dus niet direct aange ven als ze ontevreden zijn over ons. Voor de jongere generatie geldt dat ze beter in staat zijn om zelf hun weg te vinden, dat maakt ze veel kritischer", aldus Brakman. Lichamelijk gehandicapten zijn eveneens minder te spreken over de organisatie die zich van oudsher richt op verstandelijk gehandicapten. Brakman: „Veel lichamelijk gehandicapten vin den bijvoorbeeld brochures van MEE te eenvoudig." Volgens de directeur wordt de informatie voorziening aangepast op het ni veau van de verstandelijk gehan dicapte cliënten van MEE: veel foto's en pictogrammen, weinig tekst. Beledigd Dat velen zich hier aan ergeren, blijkt ook uit de reacties die de geënquêteerden aan het eind van de vragenlijst, die eveneens was aangepast op het niveau van verstandelijk gehandicap ten, mochten geven. Zo schrijft een ouder: „Ik ben zeer beledigd dat ik als ouder van een kind met een verstandelijke beper king zo'n vragenformulier moet invullen. MEE denkt erg stereo type: domme kinderen, domme ouders". (Advertentie) van 11.00 tot 17.00 uur 'uitsluitend keukenshowroom. Van 12.00 uur tol 18.00 uur Breda, Kruisvoort 32 Woonboulevard, Telefoon 076-5202058 Hulst", Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 KEUKENS BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 080^1-0234560 of kijk op wwv/.brugmanfnl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 75