Clavis richt Zuiderpark opnieuw in PZC Geschiedenis naspelen in toneelstukjes Stichting: korten op gehandicapten asociaal Maatschappelijk werk doet proef met inzetten vrijwilligers <3HN\Muzid' Woningstichting peilt wensen bewoners 260 huizen in Terneuzense wijk Extra boot naar circus Vlissingen In de klas bij de allerbeste juf zaterdag 14 oktober 2006 jnnr Wout Bareman TERNEUZEN - Woningstich ting Clavis gaat de woonwijk Zuiderpark in Terneuzen herin- richten. De wijk telt 114 flatwo ningen, ondergebracht in drie flatgebouwen, en 146 eengezins woningen. De flats en woningen werden eind jaren vijftig, begin jaren zestig gebouwd en vol doen nauwelijks nog aan de jiuisvestingseisen. Directeur E. J. van Exter van Clavis: „We gaan de komende tijd in nauw overleg met de ge meente de huidige situatie inven tariseren en nemen daarbij ook de ervaringen en wensen van de huidige bewoners mee. Zij wor- Veertiende editie van Theater Chantant in Axel AXEL - Het podium van de Hal le in Axel biedt vrijdag 17 en za terdag 18 november volop amu sement met de veertiende editie van het Theater Chantant. Het programma combineert mu ziek, anekdotes, sketches en ver halen in een formule die het pu bliek aan spreekt. Aan het programma wordt nog gewerkt, maar de medewerkers aan deze bonte streekavond zijn bekend, Volkszanggroep Am- bras treedt op met humoris tische en' nostalgische streekge bonden liedjes en verhalen. Ver der zijn er sketches door 't Souf- flèurke, gevormd door het duo Twan Pollet en Rosemary van Nieuwenhove. Ook creatieve duizendpoot Frans de Schepper brengt enkele acts voor het voet licht en accordeoniste Conchita de Krijger treedt op. Alle vorige edities van het Thea ter Chantant waren uitver kocht. Kaarten voor de veertien de editie kunnen nu al gereser veerd worden bij de Halle (ÖÏ15-562140. info@dehalle.nl) of bij Ambras (0114-315289, info@ambras.info). BRESKENS - In verband met de voorstellingen van circus Alt- boff in Vlissingen is vanavond ra zaterdag 22 oktober een extra afvaart van het fiets/voet- veer Vlissingen-Breskens om 21,50 uur. Deze extra afvaart is bedoeld om Zeeuws-Vlamingen in de ge legenheid te stellen ook op zater dagavond het circus te bezoe ken. BBA Fast Femes heeft in samen werking met circus Althoff ook een arrangement samengesteld. Dit arrangement naar het circus kost 7,50 euro, en bevat een kaartje voor het circus en een overtocht met de boot. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-maïl: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den heel nauw bij de herinrich tingsplannen betrokken." Vol gens Van Exter stellen de huur ders vandaag de dag andere ei sen aan een woning. De flats en eengezinswoningen zijn jaren ge leden weliswaar aangepast, maar om aan de wensen tege moet te komen, zou dat binnen kort opnieuw dienen te gebeu ren. Clavis, dat tot nu toe een kleine negentig woningen in de wijk verkocht, voelt niets' voor een nieuwe renovatieronde en kiest door Harold de Puysseleijr HULST - De stichting Gehandi captenbeleid in de gemeente Hulst doet een dringend beroep op de gemeenteraad alsnog af te zien van de bezuiniging van 300.000 euro op voorzieningen voor ouderen en gehandicapten. „Wij vinden het zeer asociaal, dat een dergelijk bedrag opge bracht moet worden door een groep van ongeveer duizend bur gers, die over het algemeen heel wat minder te besteden hebben dan de gemiddelde inwoner van Hulst", zeggen voorzitter W. Infomiddag over collectief vervoer AXEL - Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) Axel houdt don derdag 26 oktober een informa tiemiddag over het collectief ver voer Zeeuws-Vlaanderen. De bijeenkomst is georgani seerd in samenwerking met de gemeente Terneuzen en de Oude renbonden. De SWO signaleert dat vanuit de praktijk veel vra gen zijn over het collectief ver voer. De bijeenkomst is in 't Trefpunt aan de Singelweg in Axel, van 15.00 tot 16.30 uur. De SWO Axel kan eventueel voor vervoer zorgen. daarom voor herinrichting van de wijk. Dat betekent dat een deel van het woningbestand wordt gesloopt en wordt vervan gen door nieuwbouw. Van Ex ter: „We moeten nu knopen doorhakken om te voorkomen dat het niveau van de wijk af glijdt. We willen dat voor zijn en niet in een situatie terechtko men zoals destijds in de vroege re bomenbuurt, het huidige Tri niteit. In de voormalige bloemen- buurt, de huidige Lievenspolder zijn we ook preventief tewerk van Ombergen, secretaris E. Ver dunnen en bestuurslid J. Collet van de stichting. Gehandicapten en chronisch zie ken hebben jaarlijks volgens de drie bestuursleden tussen de 500 en 900 euro minder te beste den dan gezonde mensen met een vergelijkbaar inkomen. „Het is onaanvaardbaar dat de gemeente juist daar extra wil gaan snijden", aldus Van Omber gen. De stichting Gehandicaptenbe leid heeft de tweede werkverga dering van de gemeenteraad over de bewuste bezuinigingen met grote verbazing gevolgd. „Hoe is het nu toch mogelijk", zegt secretaris Verdurmen, „dat de wethouder in die vergadering aankondigt dat Hulst nog eens een half miljoen euro in de be groting moet zien te vinden om dat er minder rijksgeld beschik baar wordt gesteld in het kader van de Wet Werk en Bijstand. Hij vraagt maar een paar dagen uitstel om dat geld 'te vinden en een sluitende begroting voor vol gend jaar te kunnen presente ren." Inleveren Die mededeling maakt de bezui niging van drie ton op de voor zieningen voor ouderen en ge handicapten eens te meer onaan- vaardbaar.De stichting wijst er op, dat de doelgroep de laatste gegaan en dat is ons goed beval len. In Zuiderpark beginnen we nu al steeds meer moeite te krij gen om leegkomende woningen weer te verhuren. Dat vraagt dus om actie." Flats weg Of bij de herinrichting de drie flatgebouwen in de Zuidland- straat, Vondelstraat en Erasmus- straat sneuvelen, moet de inven tarisatie uitwijzen. Van Exter sluit het zeker niet uit. Na het onderzoek en raadpleging van jaren al keer op keer heeft moe ten inleveren. Door de uitgestrektheid van het gebied, gebrekkig openbaar ver voer en de vele kleine dorpen zonder voorzieningen voor de dagelijkse levensbehoeften zijn gehandicapten en chronisch zie ken bijna veroordeeld tot het ge bruik van de eigen auto. „Vorig jaar kregen we daar nog iets meer dan duizend euro voor. Dit jaar is daar al fors op gekort en is die bijdrage 660 euro, en met ingang van volgend jaar schiet er nog maar 350 euro over. Het zal duidelijk zijn, dat wij het daar volkomen mee oneens zijn." Niet geluisterd De leden van de stichting zeg gen alle workshops en inspraak avonden over de invoering van de nieuwe Wet op de Maatschap pelijke Ondersteuning en over de bezuinigingen te hebben bij gewoond. „Daarin hebben we steeds onze inbreng gehad", zegt Collet. „Maar er wordt to taal niet naar ons geluisterd. Waar doen we dit dan eigenlijk allemaal voor? De vraag is in hoeverre de gemeente echt met haar adviesraden wil communi ceren." Van Ombergen heeft zich verder gestoord aan insinuaties dat de gemeente ook veel geld kwijt is aan voorzieningen omdat daar de bewoners hakt Clavis in de loop van volgend jaar de knoop door. De woningstichting wilde de lo catie van het voormalige over dekte zwembad De Honte mee nemen in de herinrichting van de wijk, maar de gemeente be sloot die accommodatie, tot af grijzen van Clavis en aanne mingsbedrijf Van der Poel, voor 702.000 euro te Verkopen aan Geelders Vastgoed Ontwikke ling uit Sint Oedenrode. Die wil op de vrijkomende lap grond drie 'stedelijke appartementevil la's' met 54 appartementen bou wen. Volgens wethouder F. van Hulle (ruimte) wordt het koop contract binnenkort getekend. „Ik ga ervan uit dat de bouw ui terlijk in de loop van volgend jaar zal starten." Reactie van Van Exter: „We be treuren die gang van zaken nog steeds, maar ach, we nemen ons verlies." pagina W1 project moet binnenstad Terneuzen uit slop trekken Marjolein van der Klooster: „Ik probeer veel onderwerpen uit de boeken om te zetten in toneelopdrachten of spelletjes." door Miriam van den Broek SINT-LAURENS - Juf Marjolein van basisschool de Palmenhof in Sint-Lau- rens is vorige week door minister Van der Hoeven uitgeroepen tot beste juf van Nederland. Om te zien hoe het is om les te krijgen van de beste lerares van het land, liepen we een middagje mee in de gecombineerde groep 7 en 8. Eigenlijk is deze vrijdagmiddag geen doorsneemiddag, zegt Marjolein van der Klooster. De hele week komen er al fotografen en verslaggevers over de vloer. Dat vergt best veel van de kinde ren. Telkens maar weer op de foto. En het zijn ook steeds dezelfde kinderen die op de foto mogen, vinden hun klas genootjes. Bovendien was het gister avond feest op school en begint over een paar uur de herfstvakantie. Kort om: de kinderen zijn onrustiger dan an ders. Als om kwart over één de 25 jongens en meiden op hun stoelen zitten, begint de juf. „Goedemiddag groep 7, goedemid dag groep 8. Er is post gekomen." De juf leest de kaartjes voor die ze heeft ge kregen. Eén is van het dierenasiel in Middelburg. De anderen zijn van opa's en oma's die de juf feliciteren met haar prijs. „Ik vind het heel knap hoor, hoe jullie hier mee omgaan", zegt de juf te gen de kinderen. „Het is voor jullie ook een drukke week geweest. Helaas kun nen jullie niet allemaal in de krant. Maar zo gaan die dingen." Het maakt niet uit hoor, vindt Mike uit groep 8. „Het gaat om u. Niet om ons." Op het lesprogramma staat deze mid dag geschiedenis. De kinderen hebben stukken gelezen over de opkomst van de stoomtrein en over de eerste wereld tentoonstelling. Nu moeten ze in groep jes de geschiedenis naspelen. „Ik probeer veel onderwerpen uit de boeken om te zetten in toneelopdrach ten of spelletjes", licht Marjolein toe. „Ik merk dat de kinderen op deze ma nier veel beter nadenken over het onder werp, de juiste wagen stellen en dat de les ook beter blijft hangen. Andere lera- foto Ruben Oreel ren doen het op hun manier, dit is de mijne." Terwijl de kinderen in groepjes hun to neelstukje voorbereiden, schuift de juf aan bij een paar jongens. „Wat kan je in •je toneelstukje laten zien over die we reldtentoonstelling?", helpt ze. „Dat Ne derland achterliep", antwoordt een van hen. „Loopt Nederland nog steeds ach ter?", vraagt Miquel uit groep 8. „Nee", zeggen de andere jongens. „Waarin loopt Nederland hu voorop?", waagt Marjolein. „Scheepvaart", zeggen de jongens, en dan weten ze ineens wat ze gaan uitbeelden. Madeion uit groep 8 vindt het fijn dat haar lerares op deze manier les geeft. „Je onthoudt het zo veel beter", zegt ze. Toch zou Madeion het niet leuk vinden als alle leraren op deze manier les ga ven. „Want dan wordt het zo gewoon." misbruik van zou worden ge- zijn plezier in een rolstoel, en maakt. „Dat moet maar eens de een traplift in huis is ook niet be- wereld uit. Niemand zit voor paald een sieraad voor je huis." (Advertentie) SPAAR VOOR EEN GRATIS 2e ENTREEBEWIJS VOOR DIERGAARDE BLIJD0RP Hierbij treft u een joker voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 14 oktober staat er elke dag een puzzelstukje in de krant. Spaar de 5 verschillende puzzelstukjes, en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Dan kunt u deze joker öp de lege plek inzetten. De zegel spaarkaart voor deze actie Is geplaatst op 7 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van 11.00 -17.00 uur). Meer informatie over Diergaarde 1 Dlergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl Wietteler moet 33.000 euro dokken MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Waterland kerkje moet bijna 33.000 euro betalen aan de Staat. Dat besliste gisteren de Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek. Dat bedrag heeft de man verdiend met het telen van hennep. De verdachte had een jaar lang, van september 2004 tot medio september vorig jaar, een wietplantage in twee schuren achter zijn woning. Officier van Justitie E. Bethlehem had berekend dat de Zeeuws-Vlaming ruim 36.000 euro aan een aantal oogsten had overgehouden. De ontnemingsvordering werd gisteren bij vonnis van de poli tierechter teruggebracht tot 32.829 euro. Rechter vindt leerstraf niet nodig MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld eiste gisteren in Middelburg tegen een 31-jarige inwoner van Sluiskil voor het plegen van huiselijk geweld 32 uur werk straf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarnaast vond de officier 28 uur leerstraf agressiebe- heersing' van belang. „U heeft haar keel dichtgeknepen-en •haar bedreigd. Dit moeten we in de toekomst zien te voor komen." Politierechter N. van Spronssen veroordeelde de Sluiskil- lenaar tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met reclasseringstoezicht. De politierechter vond het ge weld, dat 9 maart in hun woning plaatsvond, bewezen. In de strafmaat nam ze mee dat de verdachte en zijn vrouw het geld uit een door zijn vrouw gestolen portemonnee hebben gehouden. De portemonnee met bankpas en rijbe- ijs hadden ze teruggestuurd „Zo kunnen we onze kinde ren te eten geven", had het echtpaar verklaard. De politie rechter vond de verduistering bewezen. Raadsman M. Harte bepleitte vrijspraak. De strafpleiter meende dat er genoeg bewijs was voor de mishandeling, maar dat het ge weld beperkt was gebleven tot een duw. Hij meende dat er aan zijn cliënt geen leerstraf moest worden opgelegd. „Hij is onder behandeling en gebruikt medicijnen. Hij heeft ook geen woedeuitbarsting meer." De politierechter ging daarin mee. Roeien met Duitse collega's HULST - Gemeentebestuurders van Hulst en het Duitse Michelstadt hebben gisteravond aan den lijve ondervon den dat het besturen van een gemeente heel iets anders is dan het besturen van een kano. Ze deden die ervaring op tijdens een rondje varen op de Hulster binnenvest, in het kader van een bezoek van een Duitse delegatie rond het thema Sport'. De delegatie uit Michelstadt, waarmee Hulst sinds jaar en dag vriendschapsbanden onderhoudt, vertrekt vandaag weer naar huis. Man gepakt voor bellen 112 ARNEMUIDEN - Een 33-jarige man uit Arnemuiden is gisternacht aangehouden omdat hij enkele keren onnochg het alarmnummer 112 belde. De man, die dronken was, kon zijn woning niet in. Ter wijl politieagenten naast hem stonden, belde hij 112. On danks de afspraak dat hij dat niet meer zou doen, belde hij later toch weer naar het alarmnummer. En toen de po litie bij hem thuis kwam, stond hij nog steeds buiten en belde weer met 112. Toen is hij door de agenten aangehou den. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het Algemeen Maatschappelijk Werk in Ter neuzen onderzoekt of het inscha kelen van vrijwilligers en oude renadviseurs van de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) tot een vlottere doorstroming en kortere wachttijden voor de cliënten kan leiden. Directeur R. Oldenziel schrijft dat aan het Terneuzense gemeentebestuur. De politiek werd gealarmeerd toen het maatschappelijk werk dit voorjaar een aanmeldings stop doorvoerde om de steeds groter wordende wachtlijst weg te werken. Op sterk aandringen van de gemeente Terneuzen werd die maatregel al snel weer ongedaan gemaakt. „Achteraf gezien was die aanmeldingsstop een strategische fout, die wij ernstig betreuren", aldus Olden ziel. Inmiddels wordt volgens hem op zeer uiteenlopende terreinen ge werkt om de vele hulpvragen be ter te kanaliseren om lange wachttijden zoveel mogelijk te voorkomen. Het maatschappe lijk werk heeft er goede hoop op dat dit in overleg met de gemeen te zal lukken. De instroom van (nieuwe) cliën ten op de spreekuren in Terneu zen is volgens Oldenziel al vele jaren hoog. Vragen kunnen door aherlei oorzaken steeds minder vaak kortdurend en ter plekke afgehandeld worden dan vroe ger het geval was. Hierdoor moe ten cliënten zich vaker melden of komen op de wachtlijst te recht voor uitgebreidere, langdu rige hulpverlening. Administratie Om de werkdruk aan te pakken, denkt het Algemeen Maatschap pelijk Werk erover getrainde vrijwilligers in te zetten bij prak tische en administratieve zaken. „Gedacht kan worden aan cliën ten die chronisch ondersteuning nodig hebben en bij het ordenen van de administratie van nieuwe cliënten. Ook is het onze bedoe ling om nadrukkelijke samen werking te zoeken met de SWO voor inzet van getrainde vrijwil ligers." Verder wordt bij de aanmelding nog kritischer gekeken of het wel een taak voor het maatschap pelijk werk is, wordt gekeken of al bij het eerste gesprek een vraag kan worden afgewerkt'en wordt gekeken naar het inscha kelen van vrijwilligers bij lang durige zorgcliënten. Een andere mogelijke maatregel is de bereik baarheid buiten kantooruren beëindigen. De laatste jaren is er in 'steeds mindere mate gebruik van gemaakt. Beëindigen bete kent dat er overdag wekelijks ne gen uur meer beschikbaar komt, Ook ligt er een idee om werk zaamheden op het terrein van echtscheidings- en relatiebemid deling te verwijzen naar media tors of uit te voeren tegen een fi nanciële vergoeding. Aan alle medewerkers van het Algemeen Maatschappelijk Werk is een dringend verzoek ge daan om nog met aanvullende voorstellen of suggesties te ko men. Drie dagen vogels kijken in Nieuw-Namen NIEUW-NAMEN - Vogelvereni ging De Nachtegaal houdt van vrijdag 20 tot en met zondag 22 oktober haar jaarlijkse exposi tie. Drie dagen lang kwetteren in het gemeenschapscentrum de Kauter enkele honderden vo gels. Erkende keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers nemen de vogels on der de loep. Houding, vorm, kleur, tekening van de bevede- ring en conditie bepalen het uit eindelijke resultaat. De vogels zijn vrijdag vanaf 18.30 tot 21.00 uur te bezichti gen. Zaterdag loopt de expositie van 13.00 tot 21.00 uur. Zondagmorgen begint om 9,30 uur een vogelbeurs. Liefhebbers kunnen hier vogels kopen en ver kopen. De tentoonstelling sluit die dag om 16.30 uur. (Advertentie) i i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 73