PZC m Tragel en het Gors gaan samen Optimisme blijft over tunnel Sluiskil Hogere waardering voor techniek nodig rentes! 30 jaar 4,so Column Bogner IBurberry Strenesse Geen heilige Antonius meer nodig in archief Fusie leidt tot grootste Zeeuwse zorgverlener voor gehandicapten IjC^ir >-'3r 3 70 lypotheek s 3 go 10 jaar 4,15 Redactie: 0113-315649 virtvw.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 14 oktober 2006 Het Gors biedt in heel Zeeland zorg aan mensen met een ver standelijke en lichamelijke func tiebeperking. Tragel richt zich in Zeeuws-Vlaanderen specifiek op de zorg aan verstandelijk ge handicapten. Personeels- en cliëntaantallen zijn van beide or ganisaties zijn ongeveer gelijk. Beide stichtingen werken al lan ger op projectbasis met elkaar samen. Een voorbeeld hiervan is de oprichting van een woongroep in Zeeuws-Vlaande ren voor verstandelijk gehandi capten die speciale begeleiding behoeven. Ook werken beide cor poraties aan het openen van een door gehandicapten gerund ho tel met brasserie. Naar een ge schikte locatie in Zeeuws-Vlaan deren wordt nog gezocht. Scherpere offertes De fusie is volgens B. Gebruers, directeur van Tragel, ingegeven door de tendens in de zorg waar bij marktwerking en concurren tie een steeds belan'grijkere rol gaan spelen. „Door onze grote GLASHANDEL MOERSTEE Voor al uw ISOLERENDE BEGLAZING, BREUK, HARDGLAZEN DEUREN, GLAZEN MEUBELEN Nieuwe Kerkstraat 10a Kapelle-Biezelinge www.moerstee.nl MEE Zeeland breidt uit GOES - MEE Zeeland wil twee rdeuwe servicepunten in Zeeuws-Vlaanderen openen. Inwoners van die regio zijn nu nog aangewezen op het kantoor van de ondersteunings dienst voor lichamelijk en verstandelijk gehandicapten in Terneuzen. „Voor veel mensen zijn we moeilijk te berei ken met het openbaar vervoer. Een inwoner van Retran- chement moet een uur en een kwartier reizen om in Ter- neuzen te komen. Voor mensen uit dezelfde plaats met een lichamelijke berperking is de reistijd zelfs minimaal anderhalf uur", aldus P. Brakman, directeur van MEE Zeeland. Momenteel is MEE Zeeland met de gemeenten Hulst en Oostburg in gesprek om een lociatie te vinden waar het spreekuur kan worden gehouden. Waarschijnlijk komt het steunpunt voor de gemeente Oostburg in Schoondij- ke, waar MEE Zeeland aansluiting.zoekt met De Okker noot. Man vrijgesproken van ontucht MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Oostburg is gisteren in Middelburg vrijgesproken van ontucht. Twee meisjes (17 en 18 jaar) liepen vorig jaar zomer stage in de winkel van de verdachte. De man gaf toe de zeventienjari ge stagiaire op haar eerste werkdag een kus te hebben ge geven. Plet was volgens de winkelier een spontane reactie. „Het was zeker niet bedoeld om haar te kwetsen." Hij ont kende het meisje in de billen te hebben geknepen. Officier van justitie, G. Oosterveld, zag wel bewijs voor de on tucht. Dat lag anders bij de tweede stagiaire, die door de winkelier bij haar borsten zou .zijn gepakt. In dit geval concludeerde de officier vrijspraak. Zij vond wel dat de ondernemer grensoverschrijdend gedrag had getoond en eiste een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Politie rechter N. van Spronssen sprak de Oostburger vrij, maar voegde eraan toe dat de (spontane) sfeer in de winkel voor de meisjes niet makkelijk is. „Ik wil geen stagiaires meer. Het is een ellende om niks", verzekerde de winkelier. Lindenhoeve breekt klimtoren af SLUIS - De uitbaters van restaurant De Lindenhoeve in Sluis komen voor een belangrijk deel tegemoet aan de be zwaren van omwonenen over de speeltuin. De klimtoren is opgeruimd en de trollenhut is verplaatst naar de zij kant van het restaurant. Dit blijkt uit het voorstel tot vrij stelling van het bestemmingsplan dat momenteel ter inza ge ligt. Als Sluis de vrijstelling uiteindelijk verleent en de provincie er mee akkoord gaat, mag de eigenaar van het restaurant zijn toen illegaal gebouwde speeltoestellen la ten staan. Omwonenden klaagden eerder over geluidsover last en inbreuk op de privacy door spelende kinderen. Vanuit de klimtoren keken jeugdige klauteraars zo in de tuinen van de buren. (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. Originai.s e553 Promotieprijzen van 15 oktober t/jm 15 december 2006 de Jonge Hoek van Dijke modern living easy li ving modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl (Advertentie) van 14 tot en met 22 oktober met koopzondag op 15 en 22 oktober Alles voor in en om het huis Kom tijdens de woonweek naar de grootste openlucht- böuleivard voor een gezellig dagje uit met muziek, attrac ties, activiteiten en acties! Ruim 40 winkels met alles voor in en om het huis. Afslaig Breda West (naast IKEA) Gratiis parkeren! zeeuwse almanak Gelezen na twee flinke kolom men in een column van de voorzitter van de Sluise stads raad: „Tenslotte: na het door lezen van deze bijdrage moet ik eerlijk zijn dat er in de vier jaar dat ik deze column ver zorg nog nooit zo'n saaie bij drage is verschenen. Het is vrijwel de moeite van het le zen niet waard... De Temeuzense lezer zuchtte eens diep en mompelde: „Had de beste man dat niet beter bo venaan zijn column kunnen zetten?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes (Advertentie) |Arrnani Jeans Brunello Cucineili Iatixens,Chnst of Humanity Gunex MaxMara .Moschino CHEAPANDCHIC Grote Markt 11 -13 W6I AH Goes Tel.: 0113 227607 door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Voor snuffe laars en diepgravers is het ar chief van de gemeente Terneu zen vanaf nu heel wat makkelij ker te raadplegen. Gisteren kreeg wethouder J. Bos archiefinventarissen van de voormalige gemeenten Zaam- slag, Biervliet, Philippine, Sas van Gent en Axel. „En dat scheelt heel wat tijd bij het zoe ken van informatie", legt archi varis van de gemeente Terneu zen, C. Buysrogge, uit. „Ieder ar chiefstuk heeft nu een rubriek en een nummer. Het historisch document heb je zo teruggevon den. Voorheen kreeg je een doos voor je neus neergezet en kon je het verder uitzoeken. Af en toe Advertentie Wij geven u de helft cadeau! van .Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnsori Brothers/één van de merken van: Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 PZC moest je de heilige Antonius aan roepen in de hoop een document snel terug te vinden." Archivaris A, Barth van de ge meente Goes, die betrokken was bij de archivering van de docu- menten van Terneuzen, wees op het belang van het makkelijker raadplegen. „Wereldschokken de zaken zijn er natuurlijk niet in terug te vinden. Maar vergeet niet dat kennis van de kleine ge schiedenis belangrijk is voor het begrip van grote gebeurtenis sen." Barth wees ook op wat hij noemde 'een spook op de achter grond', namelijk de voortgaan de digitalisering. „Hoe houden we die informatie beschikbaar voor na ons komende genera ties?" Oorkonde Aan de presentatie van de ar chiefinventaris is een tentoon stelling met de titel Geloof en Bijgeloof gekoppeld. Vandaag, op de landelijke archievendag, is deze tentoonstelling in het stadhuis van Terneuzen te be zichtigen van 10.00 uur tot 17.00 uur. Ook volgende week is deze expositie nog te zien. Naast religieuze stukken en boe ken zijn daar de zogenoemde 'Terneusjes van de zalm' te zien. Bijvoorbeeld het oudste archief stuk uit 1281 en een oorkonde verleend door Karei de Vijfde. Maar ook veel oude foto's uit Terneuzen. Hnor Sheila van Doorsselaer CLINGE - De Zeeuwse stich ting voor gehandicaptenzorg het Gors en haar Zeeuws-Vlaam- se collega Tragel gaan fuseren. Volgens beide directies komt dit de kwaliteit van de zorg ten goe de en kan beter gewerkt worden aan meer innovatieve vormen van dagbesteding. Door de fusie ontstaat de grootste Zeeuwse zorgverlener voor gehandicap ten. omvang kunnen we straks bij voorbeeld scherpere offertes aanbieden." De cliënten zullen volgens I. Hulstein, directeur van het Gors, profiteren van de fusie. „Op deze manier kunnen we hen zorg en ondersteuning in de eigen sociale omgeving garande ren. Nu kloppen soms mensen bij het Gors aan met een bepaal de zorgvraag die wij nu niet kun nen bieden. Door een uitwisse ling aan expertise en een verde re specialisatie kan dat straks wel." Beide directies stellen dat de zorg nog beter wordt en dat zo meer mogelijkheden tot innova tie ontstaan. Gebruers: „Het ho tel met brasserie is daar een voorbeeld van." Tegelijkertijd kan de bedrijfs voering efficiënter worden. Ge bruers wijst erop dat die effi ciëntie gezocht wordt in de pro cessen en methoden die nu wor den toegepast en dat niet wordt gedoeld op de personele bezet ting. „Ontslagen zijn niet aan de orde. We werken niet met een verborgen agenda om bezuini gingen door te voeren." Nieuwe naam Momenteel worden voorberei dingen voor de fusie getroffen. Een intentieverklaring is al op gesteld. Werkgroepen zullen zich het komende halfjaar bui gen over de facetten die bij de fusie komen kijken en per 1 ja nuari 2008 moet de nieuwe orga nisatie een feit zijn. Deze zal ook verder gaan onder een nieu we naam, maar die is nog niet bekend. De nieuwe stichting wordt, met in totaal tweeduizend medewer kers en zo'n 1300 cliënten, de grootste zorgverlener voor ge handicapten in Zeeland. In Zeeland zijn in de gehan dicaptenzorg nu ook nog de stichtingen Arduin, Zuidwes ter en Philadelphia actief. Zij zijn niet in de gesprekken voor een fusie betrokken, Ge bruers: „Tragel en het Gors zijn gelijkwaardig aan elkaar en we menen dat we samen ónze doe len kunnen realiseren. Met een derde of nog meer partijen, wordt dat alleen maar moeilij ker." Op Het Reynaertcollege, dat honderd jaar bestaat, zijn leerlingen bezig met het bewerken van metaal. foto Camile Schelstraete (Advertentie) de verscheidenheid aan moge lijkheden die er is om later iets in de bouw te gaan doen. „Toen ik onlangs met leerlingen van groep acht van een basisschool door de nieuwbouw liep, vroeg ik hen om zoveel mogelijk tech nische vakken op te noemen. De meesten kwamen niet veel ver der dan timmerman of metse laar, een enkeling noemde archi tect, terwijl ik vervolgens wel 25 beroepen op kon noemen die bij dat nieuwbouwproject be trokken waren. Ook in die zin zou een herwaardering van de technische vakken goed zijn." Simons liet zich in zijn toe spraak ook kritisch uit over het Voorbereidend Middelbaar Be roeps Onderwijs, de samensmel ting van het oude VBO (voorbe reidend beroeps onderwijs) en de Mavo (Middelbaar .Algemeen Vormend Onderwijs). De accent verschuiving in het onderwijs die daarmee gepaard ging -bre de basiskennis en minder prak tijkgerichte opleiding- heeft de bouwsector volgens Simons geen goed gedaan. „We zijn blij dat er een constante aanwas is en het niveau van de afgestu deerden valt wel mee. Maar we moeten ze toch altijd bijspijke ren." Simons was daarom blij met de geluiden onder beleids makers dat er binnen het be roepsonderwijs weer meer aan dacht moet worden geschonken aan de praktijk. Gedeputeerde George van Heu- lcelom (onderwijs) richtte zich in zijn lezing op de Zeeuwse Kenniseconomie. Onderwijsad- viseur Hein de Jager merkte in zijn inleiding op, dat de nieuwe leerpleinen van het Reynaertcol lege fantastische mogelijkheden bieden om leerlingen onderwijs op maat te bieden. De symboli sche opening van deze nieuwe leerpleinen werd verricht door locatiedirecteur Thea de Rijcke. Zij onthulde op het podium in de aula een nieuwe werkplek voor procestechniek. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - C. van Schaik, wethouder van Terneuzen, blijft optimistisch over de realisering van een tunnel bij Sluiskil. Hij zegt dat naar aanleiding van de pessimistische uitlatingen van t gedeputeerde A. Poppe- laars. Die denkt dat de aanleg van een tunnel bij Sluiskil uit fi nancieel oogpunt heel moeilijk wordt. De aanleg van de tunnel kost 300 miljoen euro. „Wij zijn hard bezig te proberen de tim nel op het landelijk meerjarenin- vesteringsprogramma Trans port te krijgen", zegt Van Sehaik. „Wij denken dat daar misschien wel draagvlak voor te vinden is in de Tweede Kamer." De oplossing om voldoende fL nanciën vrij te maken is volgens Van Schaik een verlaging van het rendement van de Wester- scheldetunnel. De Tweede Ka mer heeft bepaald dat alles bo ven 7,5 procent winst in de Sluis kiltunnel moet worden gestopt. Maar het bedrag van 50 miljoen euro dat dit oplevert is niet toe reikend. Volgens Van Schaik moet de rendementsgrens met enkele procenten omlaag. „Elke procent dat je het rendement verlaagt, geeft de' mogelijkheid om 60 miljoen euro te investe ren", rekent van Schik voor. „Vlaanderen wil aan de tunnel 25 miljoen euro meebetalen, Zee land Seaports 10 miljoen euro en de gemeente Terneuzen wil ook nóg wel wat doen, om onze goede wil te tonen. Met deze in steek denk ik dat we de rijks overheid zover kunnen krijgen om mee te doen." Voorfinancieren Dat de tunnel misschien op een later tijdstip op het investerings programma komt, hoeft volgens Van Schaik geen probleem te zijn. „De provincie zou het pro ject misschien kunnen voorfi nancieren, zodat we toch kun nen beginnen." Van Schaik wijst erop dat alle plannen klaarliggen. „Als er een ontwerp-tracébesluit wordt ge nomen kunnen we er meteen te genaan. Want er is zo'n groot draagvlak in de regio, dat er geen bezwaren te verwachten zijn. Ik \hndt dat wij recht op die tunnel hebben en als we.dat vinden, denk ik dat we de Twee de Kamer kunnen overtuigen geld beschikbaar te stellen." Voor secretaris W. Saman van de Brabants- Zeeuwse Werkge versvereniging (BWZ) is het dui delijk: „Die tunnel moet er ge woon komen, wil Zeeuws-Vlaan deren zich economisch verder kunnen ontwikkelen. Daarnaast is het niet verantwoord dat de tarieven voor de Westerschelde- tunnel stijgen. Die vormen nu al een groot obstakel voor het be drijfsleven." De werkgevers willen met de provincie meedenken over moge lijkheden voor de aanleg van de Sluiskiltunnel. „Dan moet je niet meteen denken aan een gel delijke bijdrage, maar wij heb ben toch ook onze netwerken, waarin we misschien invloed kunnen uitoéfenen. Wij willen op korte termijn een gesprek met de provincie." bestaan van het beroepsonder wijs in Hulst. Het Reynaertcollege stond daar op de locatie aan de Gilden straat bij stil met drie lezingen en de onthulling van een nieuwe werkplek om leerlingen te inte resseren voor de procestechniek. Praktijkman Simons pleitte er voor om kinderen al op jonge leeftijd bewuster te maken van door Harold de Puysseleijr HULST Binnen de Nederland se samcnieving is een cultuurom slag nodig, zodat er een hogere waardering ontstaat voor wer ken met je handen. Directeur Peter Simons van het gelijkna mige aannemingsbedrijf uit de regio hield dat pleidooi gister middag tijdens het feestje bij ge legenheid van het honderdjarig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71