College steunt groei Dalton-school Geschiedenis naspelen in toneelstukjes PZC PZC Expositie als hommage aan Emmy Alma Aanpassing Binnen de Veste vergt investering van ruim 1,8 miljoen Aanhanger explodeert Extreem-rechts protesteert tegen moskee Middelburg zaterdag 14 oktober 2006 13 ijnnr Piet Kleemans 2IERIKZEE - De Zierikzeese basisschool Binnen de Veste „jagwat het dagelijks gemeente bestuur betreft fors gaan verbou wen. Het college stelt de raad voordaar ruim 1,8 miljoen euro vooruit te trekken. Binnen de Veste, de enige Dal ton-basisschool in Zeeland, kampt al enige tijd met ernstig ruimtegebrek. De basisschool is sinds begin 2004 gegroeid van een school met zeven groepen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET wwwipzc.nl E-mail: web@pzc.nl naar een school van tien groe pen. In 2004 kreeg de gemeente van de schoolleiding" signalen dat de groei van de school bleef aanhouden. Het leerlingenbe stand dijde zelfs sneller uit dan zowel de schoolleiding als het gemeentebestuur had kunnen bevroeden. Een tiende groeps- lokaal zou waarschijnlijk bin nen een jaar noodzakelijk zijn en een elfde lokaal binnen enke le jaren. Volgens de directie van Binnen de Veste moet de school met minimaal drie groepsloka- len uitgebreid worden om te kunnen blijven functioneren. Daartoe is een ingrijpende ver bouwing nodig en dat vergt be halve veel geld ook veel voorbe reidingstijd. Noodlokalen Om de ergste nood te lenigen, zijn inmiddels noodlokalen ge plaatst. Ondertussen is nijver ge werkt aan een verbouwplan voor de school en daarbij wordt - aangezien voorspeld wordt dat de school nog verder gaat groeien - de blik op de toekomst gericht. Het is de bedoeling dat vooruitlopend op de vraag reke ning gphouden wordt met de komst van een elfde groep. Het pand kan dan weer een jaar of veertig mee. Om de verbouwing uit te kunnen voeren, moet een deel van het speelterrein opgeof ferd worden, maar er blijft vol gens de schooldirectie nog vol doende speelgelegenheid over voor de kinderen. Keuze Het college staat achter de plan nen van de school, maar laat een beslissing erover aan de raad.» die krijgt vier mogelijkheden voorgelegd. Optie 1 behelst het neerzetten van drie groepsloka- len zonder daarbij te letten op de functionaliteit van het 'ge bouw. Dan ben je voor dik ne gen ton klaar. Nadeel is dat het speelterrein dan zo'n beetje ge halveerd wordt. Uitbreidingsplan Mogelijkheid 2 is het bijbouwen van vier lokalen. Dat is een ton duurder dan optie 1 en er blijft nog minder van het schoolplein over. Optie 3 is het uitbreidings plan zoals dat door de school is ontwikkeld en door het college wordt gesteund en optie 4 tenslotte is vervangende nieuw bouw. Op zich de beste op lossing. maar ook de kostbaar ste. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland stel len de raad voor te kiezen voor optie 3. Plet voorstel komt don derdag 30 november aan de or de tijdens de gemeenteraadsver gadering. Deze wordt gehouden in de Burgerzaal van het ge meentehuis. aanvang 19.30 uur. JIIDDELBURG - Twee werk nemers van een aannemings bedrijf zijn gisteren in Middel burg gewond geraakt toen een aanhangwagen met vloeibare leer in brand vloog. Zij zijn met brandwonden naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. De mannen uit Veere en Goes waren in de Oosterschelde- slraat bezig met wegwerkzaam heden. De brand ontstond tijdens het bijvullen van een benzinetank. Die was boven een motor gemon- iieerd, die heet was geworden. Toen er benzine werd gemorst [op die motor, ontstond er door idehitte een steekvlam. De explo sie die daarop volgde, veroor zaakte diverse brandwonden jbïj beide mannen. De Veeren- aar raakte gewond aan zijn ge zicht, de Goesenaar aan zijn band. Buurtbewoners hebben de ge wonden opgevangen en eerste 'oulp verleend. Zij zijn later door ambulances naar het Streekziekenhuis Walcheren in De stadsgewestelijke brandweer heeft de brand geblust en de lek kende benzine afgedekt met een je schuim. De schade is be perkt gebleven tot de aanhang- Kinderdoedagen Goese centrum voor ambachten GOES - Het Ambachtscentrum t Goese stadspark De Hol- landsche Hoeve geeft kinderen volgende weejt wat te doen met de herfstvakantie. Dekinderdagdoedagen zijn dins dag 17, woensdag 18 en donder dag 19 oktober van 13.00 tot uur. De kinderen kunnen meedoen met verschillende activitei- ien, zoals kijkdoos maken, boe kenleggers weven, fluitjes ma ken, schilderen, kaarsen maken ■en kleuren, kleien, doosjes be plakken en sleutelhangers ma ken. Het poppentheater kan ook wor den bezocht, waarvoor reserve- rennodig is via 0113-212031. Marjolein van der Klooster: „Ik probeer veel onderwerpen uit de boeken om te zetten in toneelopdrachten of spelletjes. Kinderen denken zo veel beter nadenken over het ■onderwerp." foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek SINT-LAURENS - Juf Marjolein van basisschool de Palmenhof in Sint-Lau- rens is vorige week door minister Van der Hoeven uitgeroepen tot beste juf van Nederland. Om te zien hoe het is om les te krijgen van de beste lerares van het land, liepen we een middagje mee in cle gecombineerde groep 7 en 8. Eigenlijk is deze wij dagmiddag geen doorsnee-middag, zegt Marjolein van der Klooster. De hele week komen er al fotografen en verslaggevers over de vloer. Dat vergt best veel van de kinde ren. Telkens maar weer op de foto. En het zijn ook steeds dezelfde kinderen die op de foto mogen, vinden hun klas genootjes. Bovendien was het gister avond feest op school en begint over een paar uur de herfstvakantie. Kort om: de kinderen zijn onrustiger dan an ders. Als om kwart over één de 25 jongens en meiden op hun stoelen zitten, begint de juf. „Goedemiddag groep 7, goedemid dag groep 8. Er is post gekomen." De juf leest de kaartjes voor die ze heeft ge kregen. Eén is van het dierenasiel in Middelburg. De anderen zijn van opa's en oma's die cle juf feliciteren met haar prijs. „Ik vind het heel knap hoor, hoe jullie hier mee omgaan", zegt de juf te gen de kinderen. „Het is voor jullie ook een drukke week geweest. Helaas kun nen jullie niet allemaal in de krant. Maar zo gaan die dingen." Het maakt niet uit hoor, vindt Mike uit groep 8. „Het gaat om u. Niet om ons." Op het lesprogramma staat deze mid dag geschiedenis. De kinderen hebben stukken gelezen over de opkomst van de stoomtrein en over de eerste wereld tentoonstelling. Nu moeten ze in groep jes de geschiedenis naspelen. „Ik probeer veel onderwerpen uit de boeken om te zetten in toneelopclrach- ten of spelletjes", licht Marjolein toe. „Ik merk dat de kinderen op deze ma nier veel beter nadenken over het onder werp, de juiste wagen stellen en dat de les ook beter blijft hangen. Andere lera ren doen het op hun manier, dit is de mijne." Terwijl de kinderen in groepjes hun to neelstukje voorbereiden, schuift de juf aan bij een paar jongens. „Wat kan je in je toneelstukje laten zien over die we reldtentoonstelling?", helpt ze. „Dat Ne derland achterliep", antwoordt een van hen. „Loopt Nederland nog steeds ach ter?", vraagt Miquel uit groep 8. „Nee", zeggen de andere jongens. „Waarin loopt Nederland nu voorop?", vraagt Marjolein. „Scheepvaart", zeggen de jongens, en dan weten ze ineens wat ze gaan uitbeelden. Madeion uit groep 8 vindt het fijn dat haar lerares op deze manier les geeft. „Je onthoudt het zo veel beter", zegt ze. Toch zou Madeion het niet leuk vinden als alle leraren op deze manier les ga ven. „Want dan wordt het zo gewoon." door Ali Pankow RENESSE - Het voelt een beet je alsof Emmy Alma, hun vrien din binnen het regionale kunst wereldje, nog over hun schou ders meekijkt. Annemarie Heili gers van museum De Blikvanger en sieradenontwerpster Marga Meijrink van atelier Uit de Kunst achten het tijd voor een hommage aan deze kortgeleden overleden kunstenares uit Renes- Emmy Alma overleed op 17 juli dit jaar op 71-jarige leeftijd. „Ondanks dat ze ziek was, ge beurde dat toch nog vrij onver wacht", zegt Meijrink. Zij werk te de afgelopen anderhalf jaar nauw samen met Alma binnen de organisatie van de maande lijkse Blik op Kunstroute in Re- pesse. Veelzijdigheid Heiligers ziet terug" op een jaren lange wienclschap met Alma. Zij roemt de veelzijdigheid van deze vrouw, die tekende, schil derde en vooral tal van beeldjes creëerde in keramiek, brons, ce ment en siermortel. „Emmy was er de wouw niet naar zich na drukkelijk op de voorgrond te plaatsen, maar haar werk is het beslist waard door veel mensen te worden gezien. Daarom heb- ben we besloten tijdens de laat ste maanden van dit jaar haar te keningen en beelden op meerde re locaties ten toon te stellen", zegt Heiligers. Het eigen atelier Art Deco van Emmy Alma aan de Puttersweg in Renesse blijft nog tot het eind van 2006 geopend. Enkele nabe staanden van de kunstenares zorgen daarvoor. Daarnaast heb ben Heiligers in haar oude-blik- kenmuseum De Blikvanger en Meijrink in atelier Uit de Kunst plaats ingeruimd voor werk van Alma, Avenue Aan de wanden van het atelier prijken tal van modetekeningen die de kunstenares in het begin van haar loopbaan maakte voor een vooraanstaand blad als Ave nue, maar ook voor regionale modewinkels. „Die lagen bij haar zelf allemaal opgeborgen in laden, maar wij willen deze te keningen graag nog een keer to nen zegt Meijrink. In De Blikvanger zijn deze maand de illustraties te zien die Alma destijds maakte voor kin derboeken, zoals het Winter boek, en voor het opvoedkundig boekje Je zou ze opvreten. In de kerstexpositie van het blikken- museum wil Heiligers een im pressie geven van de beeldjes die Alma maakte evenals de bij- passende kleding en accessoires. De kunstenares hield van milde overdrijving. Ze persifleerde graag, maar wel met lichte spot en een grote dosis liefde. „Men sen blazen zichzelf soms zo op en dat dik ik dan wat extra aan met bolle en ronde vormen", zei ze er zelf ooit over. Veel van haar beelden lijken een humoris tisch verhaaltje te verhullen en wekken een glimlach op. De drie expositie-locaties zijn morgen tijdens de Blik op Kunst- route (elke derde donderdag van de maand) geopend tussen 13.00 Vrijspraak van ontucht MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Oostburg is gisteren in Middelburg vrijgespi-oken van ontucht. Twee meisjes (17 en 18 jaar) liepen vorig jaar zomer stage in de winkel van verdachte. De man gaf toe de zeventienjarige stagiaire op haar eerste werkdag een kus te hebben gege ven. Het was volgens de winkelier een spontane reactie. „Het was zeker niet bedoeld om haar te kwetsen." Hij ont kende het meisje in de billen te hebben geknepen. Officier van Justitie G. Oosterveld zag wel bewijs voor de on tucht. Dat lag anders bij de tweede stagiaire, die door de winkelier bij haar borsten zou zijn gepakt. In dit geval co- cludeerde de officier vrijspraak. Zij vond wel dat de on dernemer grensoverschrijdend gedrag had getoond en eis te een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Politie rechter N. van Spronssen sprak de Oostburger vrij, maar voegde eraan toe dat de (spontane) sfeer in de winkel voor de meisjes niet makkelijk is. „Ik wil geen stagiaires meer. Het is een ellende om niks", verzekerde de winkelier. Werkstraf voor drankrijder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 22-jarige drankrijder uit Vlissingen conform cle eis veroordeeld tot 180 uur werk straf en een jaar rijontzegging. De Vlissinger werd 15 juli in zijn woonplaats voor de zes de keer betrapt op dronken rijden. De man blies 830 mi crogram: bijna vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. De Vlissinger heeft geen rijbewijs, maar is wel bezig met, autorijles. Diefstal uit kerk OOST-SOUBURG - In een kerk in Oost-Souburg is tus sen donderdagmiddag 17.45 en vrijdagochtend 08.00 uur ingebroken. Uit de kerk zijn elektrische gereedschappen gestolen. Hoeveel die waard zijn, is niet bekend. Bij de in braak is een ruit vernield. Hoe groot de totale schade is, is niet bekend. Megaproject Goese woningbouw GOES - De Regionale Woningbouwvereniging Samenwer king (RWS) sloopt veel meer huurhuizen in Goes-West dan aanvankelijk de bedoeling was. Van de 570 huurwo ningen gaan er 383 over een periode van tien, vijftien jaar tegen de vlakte. Dat is tweederde van het RWS-woningbe- stand in West, De corporatie bereidt al twee jaar een grootscheepse ver nieuwing van de oude volkswijk West in Goes voor. Dat gebeurt samen met de gemeente Goes en belangenorgani saties. Het wordt de grootste operatie in de geschiedenis van de woningbouwvereniging. Het vernieuwingsplan kost 82,5 miljoen euro en duurt tot 2018. De huurders hebben een stem gekregen in het project. Via enquêtes en gesprekken met bewoners per straat is ge polst of huizen toch niet moeten blijven staan of juist wel moeten worden gesloopt. De uitkomst van 26 sessies met huurders is opmerkelijk. Volgens PI. Bekker, sectormanager wöonservice van de RWS, zijn veel woningen die werden aangeduid als twij felgeval zo op de slooplijst terecht gekomen. Zo is het aantal woningen dat eerst het etiket sloop of nei ging tot sloop droeg, maar nu definitief tegen de vlakte gaat, gestegen van 276 naar 383. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Nationalis tische Volks Beweging (NVB) gaat op zaterdag 11 november demonstreren tegen de bouw van een nieuwe moskee in Mid delburg. De beweging stelt daar voor een vergunning te hebben aangevraagd bij de gemeente, maar de verantwoordelijke afde ling heeft dat verzoek nog niet gezien. Aan de Stromenweg komen een nieuwe Turkse moskee en een korpsgebouw voor het Leger des Heils. In augustus hebben beide organisaties een akkoord be reikt met de gemeente over de koop van twee kavels. In Middel burg is al een moskee gevestigd aan het Oostkerkplein. Bij de nieuwe moskee komt een minaret, de eerste in Zeeland. De NVB vindt een moskee met minaret 'on-Nederlands en dus ook on-Zeeuws'. Bovendien laat de beweging zich kritisch uit over de islam, die zich volgens haar heeft gemanifesteerd als 'een onverdraagzame religie'. De demonstratie zal op 11 no vember plaatsvinden, blijkt uit een persbericht van de NVB. De tocht begint om 13.00 uur op het station en leidt naar de Stromen- weg. Daar wordt een korte toe spraak gehouden, waarna de te rugtocht naar het station wordt aanvaard. Om 15.00 uur is de de monstratie afgelopen. Bij de gemeente is nog niets be kend over de vergunningaan vraag. Meldplicht Volgens burgemeester K. Schou- wenaar wordt zo'n verzoek ge toetst aan de wet- en regelge ving. Voor een demonstratie geldt in elk geval een meld plicht. De burgemeester moet be oordelen of de demonstratie kan doorgaan. Hij kan die verbieden als de openbare orde en veilig heid in het geding komt. Schouwenaar loopt niet vooruit op deze vraag. Hij wil eerst de aanvraag zien en beoordelen. (Advertentie) Den Dekker k Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Advertentie SPAAR VOOR EEN GRATIS 2e ENTREEBEWIJS VOOR DIERGAARDE BLIJD0RP Impressie van de modetekeningen van Emmy Alma bij atelier Uit de Kunst. foto Dirk-Jan Gjeltema en 17.00 uur. Ook hotel De Zeeuwse Stromen doet mee aan de kunstroute. De Blikvanger en Uit de Kunst zijn eveneens geopend op dins dag van 10.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. Hierbij treft u een joker voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en mét 14 oktober staat er elke dag een puzzelstukje in de krant. Spaar de 5 verschillende puzzelstukjes, en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Dan kunt u deze joker op de lege plek inzetten. De zegel- spaarkaart voor deze actie is geplaatst op 7 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van 11.00 -17.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblljdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67