Borsele geeft in 2007 voordeeltje PZC PZC Geschiedenis naspelen in toneelstukjes Feesten in de sporthal Optimisme over tunnel Sluiskil blijft ,13 Extreem-rechts protesteert tegen moskee Middelburg Vanaf2008 stijging gemeentelijke belastingen voorzien Gewonden bij ontploffing zaterdag 14 oktober 2006 MIDDELBURG - De Nationalis tische Volks Beweging (NVB) iaat op zaterdag 11 november demonstreren tegen de bouw van een nieuwe moskee in Mid delburg. De beweging stelt daarvoor een vergunning te hebben aange vraagd bij de gemeente, maar de verantwoordelijke afdeling heeft dat verzoek nog niet ge zien. Aan de Stromenweg komen een nieuwe Turkse moskee en een korpsgebouw voor het Leger des Heils. In augustus hebben beide organisaties een akkoord be reikt met de gemeente over de koop van twee kavels. In Middel burg is al een moskee gevestigd aan het Oostkerkplein. Bij de nieuwe moskee komt een minaret, de eerste in Zeeland. De NVB vindt een moskee met minaret 'on-Nederlands en dus ook on-Zeeuws'. Bovendien laat de beweging zich kritisch uit over de islam, die zich volgens haar heeft gemanifesteerd als 'een onverdraagzame religie'. De demonstratie zal op 11 no vember plaatsvinden, blijkt uit een persbericht van de NVB. De tocht begint om 13.00 uur op het station en leidt naar de Stromen- weg. Daar wordt een korte toe spraak gehouden, waarna de te rugtocht naar het station wordt aanvaard. Om 15.00 uur is de de monstratie afgelopen. Bij de gemeente is nog niets be kend over de vergunningaan vraag. Volgens burgemeester K. Schou- wenaar wordt zo'n verzoek ge toetst aan de wet- en rej ving. Voor een demonstratie geldt in elk geval een meld plicht. De burgemeester moet be oordelen of de demonstratie kan doorgaan. Hij kan die verbieden als de openbare orde en veilig heid in het geding komt. Schouwenaar loopt niet vooruit op deze vraag. Hij wil eerst de aanvraag van de extreem-recht se beweging zien en beoordelen. Hoor Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Inwoners van Borsele zijn volgend jaar ge middeld iets minder geld kwijt aan gemeentelijke belastingen, maar vanaf 2008 moeten ze meer gaan betalen, blijkt uit de deze week gepresenteerde ont werpbegroting 2007. Het voordeeltje volgend jaar is te danken aan een mooi gebaar dat het Borsels college van B en W wil maken. In 2007 komt er jeen 'nieuwe' belasting in Borse le, het rioolrecht, maar de inwo ners hoeven daarvoor volgend jaar nog niet de portemonnee te trekken, als het aan B en W ligt. jHel; gaat in 2007 nog om een be perkt bedrag, 23 euro voor een gemiddeld huishouden met een ikoopwoning van 190.000 euro. B en W willen uitkeringen van de Bank Nederlandse Gemeen ten en nutsbedrijf Delta aanspre ken om die 23 euro als gemeente jte betalen. Zelf betalen Sn* 200*8 moeten inwoners van Borsele het rioolrecht zelf gaan jbetalen, zoals de vlag er nu bij- tagt. Het gaat dan om gemid deld 70 euro per huishouden, is eerder bekend gemaakt, en om 10 euro in 2009. Volgens wet houder M. de Bruijne (WD, fi nanciën) is dit overigens nog geen uitgemaakte zaak. „Als het mogelijk is met meevallers of door bezuinigingen de lasten druk te beperken, dan zullen ij dat zeker doen." Hetzelfde geldt wat hem betreft voor het verhogen van onroeren- voor woningei- Kinderdoedagen Goese centrum voor ambachten GOES - Het Ambachtscentrum in het Goese stadspark De Hol- landsche Hoeve geeft kinderen volgende week wat te doen met de herfstvakantie. De kinderdagdoedagen zijn dins- 17, woensdag 18 en donder- 19 oktober van 13.00 tot 16.30 uur. kinderen kunnen meedoen met verschillende activiteiten, kijkdoos maken, boeken- •s weven, fluitjes maken, schilderen, kaarsen maken en leuren, kleien, doosjes beplak ken en sleutelhangers maken. Het poppentheater kan ook wor- bezocht, waarvoor reserve ren nodig is via 0113-212031. vri j Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl H genaren. Volgend jaar is die ver hoging nog 1,5 procent, maar in 2008,2009 en 2010 zou dat 3 pro cent moeten worden. Dat is bin nen de norm van de rijksover heid, maar boven de verwachte stijging van het gemiddelde prijspeil (inflatie). Inwoners van Borsele zijn in elk geval volgend jaar per saldo nog niet zo slecht af. Een gemiddeld huishouden met een koopwo ning van 190.000 euro was dit jaar 486 euro aan gemeentelijke heffingen kwijt, in 2007 is dat 480 euro. Borsele is één van de goedkoopste gemeenten in de provincie, met Goes en Veere. Borsele doet wat met de inkom sten. Afronding van het master- plan Heinkenszand staat voor 2007 op de rol, met onder meer de bouw van een jeugdsoos ach ter De Stenge. Ook aan het mas- terplan 's-Gravenpolder wordt verder gewerkt. De bouw van zorgwoningen en verpleegeenhe- den rond sporthal De Zwake be gint medio 2007. De sporthal en de bibliotheek worden tegelij kertijd verbouwd. Al die werk zaamheden gaan naar verwach ting twee jaar duren. De hoofd weg door Lewedorp, de Postweg oftewel Oude Rijksweg, wordt een 30-kilometerzone. Het plan voor de reconstructie moet in het voorjaar af zijn. Veel nieuwe bestemmingsplan nen ter voorbereiding van wo ningbouw staan in 2007 op de rol, onder meer: Troyeweg en lo catie brandweerkazerne Noord singel Borssele, locatie Martens en Amac-terrein 's-Heerenhoek, locatie oude EmTé-winkel Hein kenszand, locatie Boot Bute- ijn Nieuwdorp, 's-Gravenpolder West (Schuitweg) en een uitbrei ding bij Baarland. Marjolein van der Klooster: „Ik probeer veel onderwerpen uit de boeken om te zetten in toneelopdrachten of spelletjes." door Miriam van den Broek SINT-LAURENS - Juf Marjolein van basisschool de Palmenhof in Sint-Lau- rens is vorige week door minister Van der Hoeven uitgeroepen tot beste juf van Nederland. Om te zien hoe het is om les te krijgen van de beste lerares van het land, liepen we een middagje mee in de gecombineerde groep 7 en 8. Eigenlijk is deze vrijdagmiddag geen doorsneemiddag, zegt Marjolein van der Klooster. De hele week komen er al fotografen en verslaggevers over de vloer. Dat vergt best veel van de kinde ren. Telkens maar weer op de foto. En het zijn ook steeds dezelfde kinderen die op de foto mogen, vinden hun klas genootjes. Bovendien was het gister avond feest op school en begint over een paar uur de herfstvakantie. Kort om: de kinderen zijn onrustiger dan an ders. Als om kwart over één de 25 jongens en meiden op hun stoelen zitten, begint de juf. „Goedemiddag groep 7, goedemid dag groep 8. Er is post gekomen." De juf leest de kaartjes voor die ze heeft ge kregen. Eén is van het dierenasiel in Middelburg. De anderen zijn van opa's en oma's die de juf feliciteren met haar prijs. „Ik vind het heel knap hoor, hoe jullie hier mee omgaan", zegt de juf te gen de kinderen. „Het is voor jullie ook een drukke week geweest. Helaas kun nen jullie niet allemaal in de krant. Maar zo gaan die dingen." Het maakt niet uit hoor, vindt Mike uit groep 8. „Het gaat om u. Niet om ons." Op het lesprogramma staat deze mid dag geschiedenis. De kinderen hebben stukken gelezen over de opkomst van de stoomtrein en over de eerste wereld tentoonstelling. Nu moeten ze in groep jes de geschiedenis naspelen. „Ik probeer veel onderwerpen uit de boeken om te zetten in toneelopdrach ten of spelletjes", licht Marjolein toe. „Ik merk dat de kinderen op deze ma nier veel beter nadenken over het onder werp, de juiste vragen stellen en dat de les ook beter blijft hangen. Andere lera- foto Ruben Oreel ren doen het op hun manier, dit is de mijne." Terwijl de kinderen in groepjes hun to neelstukje voorbereiden, schuift de juf aan bij een paar jongens. „Wat kan je in je toneelstukje laten zien over die we reldtentoonstelling?", helpt ze. „Dat Ne derland achterliep", antwoordt een van hen. „Loopt Nederland nog steeds ach ter?", vraagt Miquel uit groep 8. „Nee", zeggen de andere jongens. „Waarin loopt Nederland nu voorop?", vraagt Marjolein. „Scheepvaart", zeggen de jongens, en dan weten ze ineens wat ze gaan uitbeelden. Madeion uit groep 8 vindt het fijn dat haar lerares op deze manier les geeft. „Je onthoudt het zo veel beter", zegt ze. Toeh zou Madeion het niet leuk vinden als alle leraren op deze manier les ga ven. „Want dan wordt het zo gewoon." SPAAR VOOR EEN GRATIS 2e ENTREEBEWIJS VOOR DIERGAARDE BLIJDORP Hierbij treft u een joker voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 14 oktober staat er elke dag een puzzelstukje in de krant. Spaar de 5 verschillende puzzelstukjes, en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Dan kunt u deze joker op de lege plek inzetten. De zegel spaarkaart voor deze actie is geplaatst op 7 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van 11.00 -17.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblïjdorp.nl Diergaarde BLIJDORP door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Gewoon lekker feesten, dat is dance voor dj Reza (Geleedst) uit Heinkens zand. En vandaag gaat het weer ouderwets tekeer - 'hup, stam pen' - in de sporthal van De Stenge in zijn dorp, op dance event Glorification. Het wordt een jubileumeditie. Twaalfeneenhalf jaar geleden was Reza ér al bij als achttienja rige, bij dé eerste Glorification. Hij zat toen ook in de organisa tie.'„Het was één van de eerste dance events in Zeeland, voor jaar 1994. Christelijke partijen in Borsele vonden het maar niks en hadden er het liefst een stok je voor gestoken. House, dance en drugs, dat moest wel samen gaan. Het is' dat burgemeester Mandos heeft doorgedrukt. Er moest meer gedaan worden voor jongeren in Borsele, vond hij. Het was altijd al mijn droom. Glorification sloeg aan. Dancers willen gewooa feesten." Reza - hij noemt zichzelf een 'se- mi-bekende dj' - is doorgegaan in dance, teiwijl Glorification in 1998-'99 stopte. „We organi seerden alles met z'n vieren, vier vrienden. Dat kostte op den duur te veel tijd. Maanden van tevoren waren we al bezig." In discotheek El Toro in Goes ging Reza verder. Hij hield er drie, vier keer per jaar een Glo- rification-reüme. Tot in 2004, tien jaar na de eerste editie in Heinkenszand, het idee op kwam terug te keren naar de ba sis. „Met nieuwe jonge en en thousiaste mensen en het was opnieuw een succes." Twee zalen Vandaag is de jubileumeditie van Glorification, van zes uur 's middags tot vier uur morgenoch tend. Het dance event is ver deeld over twee zalen, één met harde moderne stijlen dance en één met flashback dance. „Pla ten uit de nineties. Waarop derti gers van nu hebben gedanst met hun vriendinnetje." 5 Paul Elstak, Pavo en Dark Rover zijn onder anderen van de partij. Elstak is één van de grondleggers van de rauwe dan ce. Dj Reza: „Echte stampmu- ziek, dance die in de provincie het populairst is. De funkystijl van event Groove to Chill - gis teravond in het Arsenaal in Vlis- singen - gaat hier in Heinkens zand niet arriveren. Duizend bezoekers kunnen in De Stenge. In de voorverkoop zijn, tot in Drachten, drie-, vier honderd kaarten verkocht a 25 euro. „Veel geld gaat in beveili ging zitten. Moet hé." Dj Reza denkt dat het allemaal goed komt, dat was de voorgaande edities ook zo. Advertentie Den Dekker Muziek Veertig uur werken voor wietteelt MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Krui- ningen wegens hennepteelt veroordeeld tot veertig uur- werkstraf. Bij de verdachte werden op 4 april in zijn wo ning 27. hennepplanten aangetroffen. Er was volgens hem sprake geweest van één oogst. De Kruininger vertelde gis teren vijf gram wiet per dag te roken. De man is al eerder veroordeeld voor hennepteelt. Van de diefstal van stroom van Delta werd hij vrijgesproken. Actie tegen graffiti in Scherpenisse SCHERPENISSE - De gemeente Tholen voert woensdag morgen een actie tegen graffiti in Scherpenisse. De gym zaal in het dorp onder de rook van Sint-Maartensdijk zit onder de afbeeldingen. 'Vernieling van gemeentelijk ei gendom', noemt de gemeente Tholen dat. De graffiti wordt woensdagmorgen om half tien van de gymzaal ver wijderd door een gespecialiseerd bedrijf. Kosten 800 eu ro. De gemeente Tholen roept iedereen op beter op 'zulke vernielingen' te letten en deze te melden. Doorgereden na schade op A58 GOES - Een 38-jarige man uit Hardinxveld-Giessendam bleef gisteravond met schade achter nadat hij was aange reden op de A58, ter hoogte van Kruiningen. Hij reed rond half zeven over de linkerrij strook en werd aan de rechterkant ingehaald door een zwarte Opel stationwa gon met daarachter een aanhanger met oranje dekzeil. De ze auto was voorzien van een Duits kenteken. De bestuur der van de Opel veranderde van rijstrook en wilde op de linkerrijstrook gaan rijden. Hij voegde echter te snel in en botste tegen de auto van de Giessendammer, waardoor de ze schade opliep. De man uit Giessendam is een eindje ver derop stil gaan staan langs de weg om de schade op te kunnen lossen met de veroorzaker van de aanrijding, maar die kwam niet meer voorbijgereden. Mogelijk heeft hij de afslag Kruiningen/Yerseke genomen. De Zeeuwse politie vraagt getuigen zich te melden bij de politie in Goes of via 0900-8844. Gestolen schip uitgebrand STAVENISSE - In de Margarethapolder bij Stavenisse is gisterochtend een uitgebrand schip gevonden. Het gaat om een aluminium sloep met buitenboordmotor, die tus sen donderdagavond 18.15 uur en gisterochtend elf uur is gestolen uit de haven van Stavenisse. De boot was gevuld met visnetten. Het vaartuig was in brand gestoken en ge heel uitgebrand. Het lag tegen de walkant. De technische recherche van de Zeeuwse politie onderzoekt de zaak. Man gepakt voor bellen 112 ARNEMUIDEN - Een 33-jarige man uit Amemuiden is gisternacht aangehouden omdat hij enkele keren onnodig het alarmnummer 112 belde. De man, die dronken was, kon zijn woning niet in. Terwijl agenten naast hem ston den, belde hij 112. Ondanks de afspraak dat hij dat niet meer zou doen, belde hij later toch weer naar het alarm nummer. En toen de politie bij hem thuis kwam, stond hij nog steeds buiten en belde weer met 112. Toen is hij door de agenten aangehouden. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - C. van Schaik, wethouder van Terneuzen, blijft optimistisch over de realisering van een tunnel bij Sluiskil. Hij zegt dat naar aanleiding van de pessimistische uitlatingen van gedeputeerde A. Poppe- laars. Die denkt dat de aanleg van een tunnel bij Sluiskil uit fi nancieel oogpunt heel moeilijk wordt. De aanleg van de tunnel kost 300 miljoen euro. „Wij zijn hard bezig te proberen de tun nel op het landelijk meerjaren- investeringsprogramma Trans port te krijgen", zegt Van Schaik. „Wij denken dat daar misschien wel draagvlak voor te vinden is in de Tweede Ka- Rendement De oplossing om voldoende fi nanciën vrij te maken is volgens Van Schaik een verlaging van het rendement van de Wester- scheldetunnel. De Tweede Ka mer heeft bepaald dat alles bo ven 7,5 procent winst in de Sluis kiltunnel moet worden gestopt. Maar het bedrag van 50 miljoen euro dat dit oplevert is niet toe reikend. Volgens Van Schaik moet de rendementsgrens met enkele procenten omlaag. „Elke procent dat je het rendement verlaagt, geeft de mogelijkheid om 60 miljoen euro te investe ren", rekent van Schik voor. „Vlaanderen wil aan de tunnel 25 miljoen euro meebetalen, Zee land Seaports 10 miljoen euro en de gemeente Terneuzen wil ook nog wel wat doen, om onze goede wil te tonen. Met deze in steek denk ik dat we d.e rijks overheid zover kunnen krijgen om mee te doen." Dat de tunnel misschien op een later tijdstip op het investerings programma komt, hoeft volgens Van Schaik geen' probleem te zijn. „De provincie zou het pro ject misschien kunnen voorfi nancieren, zodat we toch kun nen beginnen." Draagvlak Van Schaik wijst erop dat alle plannen klaarliggen. „Als er een ontwerp-tracébesluit wordt ge nomen kunnen we er meteen tegenaan. Want er is zo'n groot draagvlak in de regio, dat er geen bezwaren te verwachten zijn. Ik vindt dat wij recht op die tunnel hebben en als we dat vinden, denk ik dat we de Twee de Kamer kunnen overtuigen geld beschikbaar te stellen." Voor secretaris W. Saman van de Brabants- Zeeuwse Werkge versvereniging (BWZ) is het dui delijk: „Die tunnel móet er ge woon komen, wil Zeeuws-Vlaan- deren zich economisch verder kunnen ontwikkelen. Daarnaast is het niet verantwoord dat de tarieven voor de Westersehelde- tunnel stijgen. Die vormen nu al een groot obstakel voor het be drijfsleven." De werkgevers willen met de provincie meedenken over moge lijkheden voor de aanleg van de Sluiskiltunnel. „Dan moet je niet meteen denken aan een gel delijke bijdrage, maar wij heb ben toch ook onze netwerken, waarin we misschien invloed kunnen uitoefenen. Wij willen op korte termijn een gesprek met de provincie MIDDELBURG - Twee werkne mers van een aannemingsbe drijf zijn gisteren in Middelburg gewond geraakt toen een aan hangwagen met vloeibare teer in brand vloog. Zij zijn met brandwonden naar het zieken huis in Vlissingen gebracht. KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.c-jm De mannen uit Veere en Goes waren in de Oosterscheldestraat bezig met wegwerkzaamheden. De brand ontstond tijdens het bijvullen van een benzinetank. Die was boven een motor gemon teerd, die heet was geworden. Doordat er benzine werd ge-. morst, ontstond een steekvlam. De explosie die daarop volgde, veroorzaakte diverse brandwon den. De Veerenaar raakte gewond aan zijn gezicht, de Goesenaar aan zijn hand. Buurtbewoners hebben de gewonden opgevan gen en eerste hulp verleend. Zij zijn later door ambulances naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. De stadsgewestelijke brandweer heeft de brand ge blust en de lekkende benzine af gedekt met een laagje schuim. De schade is beperkt gebleven tot de aanhangwagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61