Basis voor akkoord Ulster PZC Generaal slikt uitspraak over vertrek Brits leger uit Irak in Ban is Al eerder incidenten op testspoor Duitse zweeftrein nieuwe chef VN Pamuk ageert tegen Franse genocidewet Zelfbestuur Noord-Ierland kan maart volgend jaar worden hersteld Gifschandaal ivoorkust: tien doden Ziekenfonds vergiftigde medicijnen in Panama Rel om racistische uitlatingen van ambassadeur Israël Pelgrim herdenkt Maria zaterdag 14 oktober 2006 NEW YORK - De Algemene Ver gadering van de Verenigde Na- lies heeft gisteren de Zuid-Kore- aan Ban Ki-moon gekozen tot volgende secretaris-generaal. De Veiligheidsraad had hem eer der deze week voorgedragen om Kofi Annan, wiens ambtster mijn in december afloopt, op te volgen. .Ban, de huidige Zuid-Koreaan- se minister van Buitenlandse Za ken, treedt op 1 januari aan in zijn nieuwe functie. De 62-jari- ae diplomaat is de de eerste Aziatische VN-baas sinds de Bir- mees U Thant, die de volkerenor ganisatie van 1961 tot 1971 leid de. Ban is gekozen voor een ambtsperiode van vijf jaar. ANP ANKARA - De winnaar van de Nobelprijs voor Literatuur, de Ttuk Orhan Pamuk, is gekant te gen de Franse genocidewet, die de ontkenning van de genocide op de Armeniërs strafbaar stelt. Pamuk zei gisteren voor de Turkse radio dat met de wet aan de vrijheid van meningsuiting wordt getornd. „De vrijheid van meningsuiting is een Franse ontdekking", zei I Pamuk. ,.En deze wet is in tegen spraak met de vrijheid van me ningsuiting." Het Franse parle ment besloot donderdag het ont- I kennen van de Armeense genoci de door de Turken strafbaar te stellen. De Franse Senaat moet zich nog over de wet uitspreken. Desondanks barstte internatio naal een storm van protest los na het besluit van het parle ment. Pamuk haalde zich eerder I de gramschap van radicale Turk se nationalisten op de hals door te stellen dat Turkije een mil joen Armeniërs en 30.000 Koer den van het leven heeft beroofd in het begin van de vorige eeuw. ANP/RTR/AFP door Hans Heijt ST. ANDREWS - De verschillen de partijen in Noord-Ierland hebben in het Schotse St. Andrews 'de basis' voor een ak koord bereikt dat op 10 novem ber moet worden goedgekeurd. Dat hebben de Britse premier Tony Blair en zijn Ierse ambtge noot Bertie Ahem gisteren laten weten. Blair stelde dat het zelfbestuur in Noord-Ierland op 26 maart weer zou kunnen worden her steld. De protestantse en katho lieke partijen zouden dan de macht moeten delen. Sinds 2002 is het zelfbestuur in Noord-Ierland opgeschort na een schandaal over politieke spionage door paramilitairen van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA). Londen be stuurt Noord-Ierland sinds okto ber 2002 rechtstreeks. Eerdere pogingen dit jaar om een Noord-Ierse regering te vor men, liepen spaak. De protes tantse Democratie Unionist Par ty (DUP) van dominee Ian Pais ley wilde niet regeren met Sinn Fein, de politieke tak van de IRA! Ahern en Blair spraken de afgelopen dagen in St. Andrews met de verschillende partijen om een eind aan de impasse te maken. Blair zei gisteren dat hij samen met Ahern een reeks voor stellen aan de DUP, Sinn Fein en de andere Noord-Ierse par tijen heeft gedaan. Voor de BBC stelde Blair dat twee onderdelen van het plan es sentieel zijn. Alle partijen moe ten de politie en de rechterlijke macht accepteren. Ook dienen ze een akkoord over het delen van de macht te bereiken. De Noord-Ierse groeperingen moeten met hun achterban over het initiatief van Blair en Ahern gaan overleggen. Als de Noord-Ierse groeperingen de voorstellen afwijzen, sluit Lon den het Noord-Ierse parlement, de zogenoemde Stormont Assem blee. De parlementariërs krij gen dan geen salaris meer. Lon den blijft Noord-Ierland dan met steun van Dublin besturen. Als de partijen de voorstellen van Blair en Ahern wel accepte ren, moeten er uiterlijk 24 no vember voordrachten voor een regeringsleider en een vicepre- mier zijn. In de periode tot maart dienen de partijen de vor ming van een regering voor te bereiden. Na afloop van de persconferen tie van Blair en Ahern zei Pais ley dat 'Noord-Ierland op een kruispunt staat'. Voorman Ger- ïy Adams van Sinn Fein stelde dat 'politiek realisme' nodig is om de politieke instituties in Noord-Iei'land in ere te kunnen herstellen. ANP De Britse premier Tony Blair (1) en zijn Ierse ambtgenoot Bertie Ahern tijdens een persconferentie na afloop van de onderhandelingen in het Schotse St. foto Luke Andrews. MacGregor/REUTERS ABIDJAN - Het dodental door het gedumpte gif in de Ivo- riaanse miljoenenstad Abidjan is opgelopen tot tien. Dat heeft het ministerie van Volksgezondheid van Ivoorkust gisteren bekendgemaakt. Meer dan 100.000 inwoners van het West-Afrikaanse land hebben medische hulp gezocht nadat ze schadelijke dampen hadden ingeademd, aldus het ministerie. Het do dental stond tot nog toe op acht. ANP/AFP Turk mag stemmen vanaf 25e jaar ISTANBOEL - In Turkije is de kiesgerechtigde leeftijd verlaagd van 30 naar 25 jaar. Dat heeft het Turkse parle ment gisteren met grote meerderheid besloten. De wets-, wijziging was nodig omdat de Turkse kieswet niet aan Eu- ropese maatstaven voldeed. Turkije wil lid worden van de Europese Unie. De volgen de parlementsverkiezingen in Turkije vinden plaats op 4 november 2007. ANP/AFP Zes doden treinongeluk Frankrijk LUXEMBURG - Het aantal slachtoffers van de treinbot- sing aan de Frans-Luxemburgse grens woensdag be draagt acht; zes doden en twee zwaargewonden. Dit is pas gisteren komen vast te staan na moeizame ontleding van de verwrongen treinstellen die frontaal op elkaar wa ren gebotst. In de nacht van donderdag op vrijdag werd in de wrak stukken van een vernield treinstel nog een zesde lijk ge vonden. ANP/AFP Chinese kust steeds viezer PEKING - De rap groeiende Chinese economie heeft steeds negatievere gevolgen voor het milieu langs de Chi nese kusten. Volgens gegevens van de overheid geldt 5 procent al als sterk vervuild, een gebied ter grootte van 14 miljoen hectare, niim vier keer Nederland. De stomende Chinese fabrieken en de uitdijende Chinese steden braken steeds meer vuil uit dat via rivieren naar. zee wordt vervoerd. Het koraal voor de kusten is al voor 80 procent verdwenen in de afgelopen dertig jaar en de fragiele 'wetlands' al voor de helft, belichtte het Chinese staatspersbureau Xinhua gisteren. Volgens het departe ment voor bescherming van het zeemilieu heeft de staat gebrek aan technologische kennis en fondsen om het pro bleem aan te pakken. ANP België bezorgd over nepagenten BRUSSEL - De Belgische politie moet stoppen met het verkopen of weggeven van afgedankte of afgeschreven wapens en uniformen. Die belanden te vaak in het crimi- nele circuit waar ze worden gebruikt door nepagenten. De Belgische minister van Binnenlandse Zaken Patrick Dewael heeft de politiekorpsen een brief geschreven. Plij vindt dat afgedankte spullen beter kunnen worden vernie tigd. Nu worden uniformen vaak verkocht en wapens ca deau gegeven aan agenten die met pensioen gaan. Ook moet de politie er van de minister beter op letten dat de zwaailichten, sirenes, radio's en pantserplaten uit poli tieauto's worden gehaald als ze worden verkocht of aan het einde van de leaseperiode zijn. ANP van onze redactie buitenland BERLIJN - Op de hogesnelheids- spoorlijn in het Duitse Emsland, waar vorige maand 23 mensen omkwamen bij een ongeluk met een zweeftrein, hebben zich eer der twee vergelijkbare maar minder ernstige botsingen voor gedaan. Dat hebben de regionale autori teiten in de Duitse deelstaat Ne- dersaksen gisteren laten weten, meldden Duitse media. Bij beide eerdere veiligheidsin cidenten waren ondeihoudsvoer- tuigen betrokken, zoals ook het geval was op 22 september. Toen botste de Transrapid- zweeftrein tijdens een testrit met een snelheid van 170 kilome ter per uur op een onderhouds- voertuig, dat bladeren van het spoor verwijderde. Op 10 december 2004 botsten twee onderhoudsvoertuigen op elkaar toen het spoor was be dekt met ijs. De schade bedroeg ongeveer 100.000 euro. Amper een maand later botste een onderhoudsvoertuig tegen een pilaar op het testspoor, dat bij de Nederlandse grens ligt. Er vielen destijds geen slachtof fers. Volgens het Openbaar Ministe rie, dat de zaak onderzoekt, was het fatale ongeluk vorig maand hoogstwaarschijnlijk het gevolg van menselijk falen. De controlekamer zou de be stuurder van de zweeftrein nooit toestemming hebben mo gen geven aan de reis te begin nen op het moment dat er nog een onderhoudsvoertuig op het spoor was. Ook zou de bestuur der van de Transrapid, die om kwam bij de botsing, het andere voertuig eerder hebben moeten opmerken. De magneetlijn is al sinds 1985 bij wijze van proef in gebruik. Het voertuig zweeft tien millime ter boven een baan door middel van een magneetveld, zonder ei gen motor. De zweeftrein is een initiatief van Transrapid, een joint ventu re van Siemens en Thyssen- Krupp. De magneetlijn was lan ge tijd ook in Nederland in beeld'. ANP door Esther Gotink LONDEN - De chef-staf van het Britse leger, generaal Ri chard Dannatt, die politiek Lon den donderdag op zijn grondves ten deed schudden met de uit spraak dat de Britse troepen 'zo snel mogelijk' uit Irak weg moe ten, heeft een dag later zijn woorden ingeslikt. Dannatt zei er niet op uit te zijn het buitenlandbeleid van pre mier Tony Blair aan te vallen maar te doelen op een geleidelij ke terugtrekking. Dannatt zegt dat hij verkeerd is geïnterpre teerd toen hij in een interview met de Daily Mail zei dat de Britse aanwezigheid in Irak al leen maar meer onveiligheid ver- oorzaakte en de situatie ver slechterde. Ook beweerde hij dat de haalbaarheid van Ameri ka's strategie een 'exemplari sche' democratie in Irak te reali seren, zeer onwaarschijnlijk is. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken is een onderzoek begonnen naar racistisch getinte opmerkingen, die de ambassadeur in Australië ?ou hebben gemaakt in een vraaggesprek met het dagblad Ha'aretz. «Australië en Israël zijn als het ware zusterstaten in Azië. We bevinden ons in Azië, zonder Aziatische kenmerken te verto nen. We hebben geen gele huid en spleetogen. Azië vormt in fei te het gele ras. Australië en Is raël niet,.wij vormen in feite het blanke," citeert de krant ambas sadeur Naftali Tamir. Onaanvaardbaar Het ministerie van buitenlandse zaken zegt in een verklaring te zullen nagaan of de ambassa deur de uitlatingen echt heeft ge- Als dat het geval blijkt, zullen ze niet zonder gevolgen blijven. „Als het artikel klopt, dan gaat het om een ernstige en onaanvaardbare opmerking", al dus de verklaring. Feiten In het vraaggesprek prijst am bassadeur Tamir de vriend schappelijke betrekkingen tus sen zijn land en Australië, maar hij neemt het niet zo nauw met de feiten. Australië, dat niet in Azië ligt maar een werelddeel op zichzelf vormt, heeft veel immigranten uit Zuidoost-Azië opgenomen en velen van hen hebben er snel carrière ge maakt. In Israël vormen mensen met een Europese achtergrond een minderheid. De meeste joden hebben hun wortels in de Ara bische wereld of in landen als Iran, Turkije en Ethiopië. Bijna twintig procent zijn Arabi sche moslims of christenen. GPD FATIMA - Een pelgrim arriveert in het Portugese Fatima, waar gisteren de verschijning van Maria aan drie herderskinde ren (op 13 oktober 1917) werd herdacht. foto Marcos Borga/REUTERS Gisteren krabbelde hij terug: „Ik zei inderdaad dat we ons zo snel mogelijk moeten terugtrek ken, maar dat commentaar moet in de context worden geplaatst van de campagne en het campag neplan." Hij onderstreepte dat de Britten nog altijd pal naast de Amerika nen staan: „Onze tijdschema's zijn hetzelfde. We zullen vermoe delijk het aantal soldaten ver minderen over de komende twee, drie jaar maar laten we eerst afwachten. Dat is wat ik met 'zo snel mogelijk' bedoel de." De Britse overheid heeft nog geen tijdschema voor het vertrek van zijn 7500 troepen uit Irak, maar heeft intussen al wel de verantwoordelijkheid voor veiligheid en wetshandha ving in twee Iraakse provincies overgedragen aan lokale autori teiten. Ze hoopt binnenkort het zelfde te doen in een derde pro vincie. Dannatt zei dat zijn kri tiek over de nasleep in hak en zijn zorgen over de overbelas- ting van de soldaten in hak en Afghanistan, ook door anderen wordt gedeeld. Menzies Camp bell, leider van de liberaal-de mocraten die zich fel tegen de in vasie van Irak heeft verzet, zegt er daarom niet in te trappen dat Dannatt zijn gedane uitspraken probeert te nuanceren. Maanden Campbell: „Wat hij heeft gezegd is zeer ondubbelzinnig. Spreekt Dannatt van 'snel', dan heeft hij het toch eerder over maanden dan jaren? Zijn positie staat haaks op die van de regering. Zelf zegt Dannatt dat er geen 'vloeipapieidje' verschil bestaat tussen zijn visie op Irak en die van de regering. „Het enige wat ik zeg is dat ik voor een leger moet zorgen dat succesvol opereert. Maar ik wil ook over vijf jaar, over tien jaar een le ger". De conservatieve partij heeft de Laboun-egering opgeroepen dui delijkheid te verschaffen over haar standpunt: „We willen van ministers horen of de regering van positie is veranderd of niet", aldus de defensiewoord voerder van de Tory's, Liam Fox. Downing Street, het hoofd kantoor van Blair, zei enkel in een persverklaring: „Blitse hoe pen zijn aanwezig in Irak op uit drukkelijk verzoek van de demo cratisch vei'kozen Iraakse rege ring en onder VN-mandaat." De eerlijkheid van de generaal heeft velen verbaasd. In alle ge ledingen van de krijgsmacht oogstte hij overweldigende steun 'omdat hij zegt waar het op staat'. GPD door Peter Hattink SAN JOSÉ - Door het Paname se ziekenfonds vergiftigde medi cijnen zijn de oorzaak van de mysterieuze ziekte waaraan tot nu toe 21 Panamezen zijn overle den. Het gaat om de stof dietilengly- col, een industrieel oplosmiddel dat voorkomt in antivries voor auto's. De stof is aangetroffen in zes geneesmiddelen waaron der een hoestdrank, vitamine B-complex en Paracetamol. René Luciani, directeur van het ziekenfonds, erkende dat er met de medicijnen geknoeid is. „Wij gaan er vooralsnog niet van uit dat wei'knemers van het fonds hier achter zitten, maar ze wor den allemaal onderworpen aan een onderzoek." GPD Analoge ethertelevisie wordt digitale ethertelevisie Kijkt u via een 'harkantenne' op het dak of een 'sprietantenne' op uw televisietoestel naar Nederland 1,2 en 3 en de regionale omroep? Vanaf 30 oktober 2006 is dit niet meer mogelijk. In de nacht van 29 op 30 oktober wordt het analoge ethersignaal namelijk overgeschakeld naar een digitaal signaal. Via de antenne heeft u dan geen ontvangst meer. Schakel daarom tijdig over naar een andere ontvangstmogelijkheid. Let op! Maakt u gebruik van de kabel, satelliet, internet tv of digitale ethertelevisie? Dan hoeft u niets te doen. Voor u verandert er niets. Kijk voor meer informatie op www.signaalopdigitaal.nl. U kunt ook bellen met Postbus 510800-8051 Dit is een bericht van de overheid. Signaal op digitaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5