PZC Meer huizen plat in Goes-West Woonweek Het is politiek, de RWS wil gewoon deze grond Om in te wonen is het niks, ze zijn echt op Wanneer komt de sloophamer? RWS wil in volkswijk twee derde woningbestand slopen Bogner [Burberry Redactie: 0113-315649 WWW.pZC.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 14 oktober 2006 editie Bevelanden-Tholen Hoor Frank Balkenende GOES - De Regionale Wo ningbouwvereniging Samen werking (RWS) sloopt veel meer huurhuizen in Goes-West dan aanvankelijk de bedoeling was. Van de 570 huurwoningen gaan er 383 over een periode van tien, vijftien jaar tegen de vlakte. Dat is twee derde van het RWS-woningbestand in West, De corporatie bereidt al twee jaar een grootscheepse vernieu wing van de oude volkswijk West in Goes voor. Dat gebeurt samen met de gemeente Goes en belangenorganisaties. Het wordt de grootste operatie in de geschiedenis van de woning bouwvereniging. Het vernieu wingsplan kost 82,5 miljoen eu ro en duurt tot 2018. Volgens de RWS is het overgro te deel van haar woningbestand technisch aan het eind van zijn latijn. De huurhuizen dateren deels uit de jaren twintig en der tig van de vorige eeuw, deels zijn ze naoorlogs. Renovatie loont niet, omdat over tien, twin tig jaar niemand op zo'n huur huis zit te wachten, zegt de RWS. Huurders De huurders hebben een stem ge kregen in het project. Via enquê tes en gesprekken met bewoners per straat is gepolst of huizen toch niet moeten blijven staan of juist wel moeten worden ge sloopt. De uitkomst van 26 sessies met huurders is opmerkelijk. Vol gens H. Bekker, sectormanager woonservice van de RWS, zijn veel woningen die werden aan (Advertentie) GLASHANDEL MOERSTEE Voor al uw isolerende beglazing, breuk, hardglazen deuren, glazen meubelen Nieuwe Kerkstraat 10a Kapelle-Biezelinge www.moerstee.nl (Advertentie) (Advertentie) (Armani jeans I Bruneljo I Cucineili geduid als twijfelgeval zo op de slooplijst terecht gekomen. „Het beeld is verrassend. Zelfs in straten waarvan we zelf dach ten dat we huurhuizen moesten behouden vanwege de lage hum- en de prettige buurt, hebben bewoners gezegd: ruim maar op." Dat was het geval in onder meer de Pasteurstraat, de Abel Tas manstraat, de Jan van Rie- beeckstraat, de Jan van Brakel- straat, de Naereboutstraat, de Scheldestraat (oneven num mers), de Rommerswalestraat en een deel van de Couwerves- traat en Schengestraat. Zo is het aantal woningen dat eerst het etiket sloop of neiging to,t sloop droeg, maar nu defini tief tegen de vlakte gaat, geste gen van 276 naar 383. De rode gebieden op de kaart geven aan in welke straten die eensgezins woningen en portiekflats staan. In 2009 gaan de eerste plat. Er blijven per saldo 187 bestaande huurwoningen overeind. Ze wor den mettertijd gerenoveerd en kunnen dan weer 25 jaar mee. Eerst bouwen De RWS wil niemand de wijk uitjagen. Daarom wordt het principe 'eerst bouwen, dan slo pen' toegepast. Huurders kun nen zo stukje bij beetje verhui zen binnen de wijk. Dat is moge lijk door eerst nieuwbouw te ple gen op kavels, aan de J. P. Coen- straat (voormalige ROC-gebou- wen) en de Rommerswalestraat (voormalige en al gesloopte labo- ratoriumschool) en de noord rand van het Hollandiaplein. Daarnaast kunnen oudere bewo ners een plekje krijgen in het vroegere Landbouwcentrum, dat de RWS vorig jaar heeft ge kocht en waarin onder meer se niorenappartementen worden gemaakt. De corporatie probeert ook nog andere bouwkavels in handen te krijgen, zoals die van Rijk waterstaat en de voormalige Keuringsdienst van Waren aan de Evertsenstraat. Overigens keren er uiteindelijk meer wo ningen in de wijk terug: 640 straks tegen 570 nu. Dat bete kent dat de RWS 453 nieuwe huizen en appartement laat bou wen. Sociaal plan Een flink aantal huurders in de voor sloop aangemerkte straten wil eigenlijk niet weg, Ze wonen goedkoop en wezen dat ze straks veel meer hum' moeten be talen. De RWS onderkent die angst. In overleg met de wijkver- eniging en de Huurdersvereni ging De Bevelanden is dan ook een sociaal plan gemaakt, mede omdat Goes-West relatief veel mensen met een laag inkomen in Goes-West telt. Bekker: „We zullen grote huur- GOES-WEST De RWS wil in Goes-West 383 na oorlogse huurwoningen slopen. De huizen in de rode gebieden staan genomineerd om tegen de vlakte te gaan. De huurwoningen in de groene gebieden blijven be houden woningbezit RWS 2006 O sloop instandhouden aankoop [~~1 aankoop (sloop) aankoop (instandhouden) mogelijke aankoop fBloemenbuurtl I Heemskerkstraat I Pasteurstraat door Frank Balkenende grond gestampt om de wo- blemen. Oorzaak: de RW Charles en Gerda Vermeulen van Schengestraat 17: „Wat ons betreft mag de bezem door Goes-West." foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - Heel de Evertsen straat is tegen sloop, weet Jan de Kok van nummer 68. „Ook de Bankertstraat hierachter. Nee joh, het is politiek. De RWS wil ge woon deze grond hebben om iets moderns tegen Nieuw-West aan te plak ken." Twintig jaar woont hij in het knusse huisje. Het is krap, maar voor een al leenstaande ruim genoeg. De tuin is diep, de huur met 334,52 euro draaglijk. „Ik woon hier naar mijn zin. Nergens in Goes vind je een huurhuis met een tuin van 28 meter diep voor deze prijs." In de wederopbouwtijd werden huizen uit de grond gestampt om de wo ningnood te lenigen. Het moest snel en goedkoop, dus was de kwaliteit dik wijls niet om over naar huis te schrijven. De wo ningbouwvereniging zit op dat spoor. Ze zegt dat de in 1949 gebouwde hui zen vochtig zijn, slecht ge ventileerd, dat ze verzak ken en dat er daarom niks kan worden aangebouwd, want dan heb je vroeg of laat scheuren. „Flauwekul", werpt Jan tegen, „mijn woning is ab soluut niet vochtig. En dan die nonsens dat deze huizen niet meer van deze tijd zijn. Je kan, languit lig gen in de badkamer en er is centrale verwarming. Nou dan." Volgens Jan heeft een aan tal huizen wel vochtpro- s tij gingen compenseren voor huidige huurders. De compensa tie is afhankelijk van het inko men. Uiteraard zorgen we ook voor verhuisvergoedingen. Per saldo zal de overstap financieel meevallen. Huurders krijgen voor bijna dezelfde prijs een comfortabele woning, die veel energiezuiniger is. Stevig debat met Goese raad op til GOES - De Regionale Woningbouwvereniging Samenwer king wacht een pittige discussie met de Goese gemeente raad, nu zij tweederde van haar woningbestand in Goes-West stapje voor stapje tegen de vlakte wil gooien. Het gros van de raadsfracties sprak zich eerder al uit te gen massale sloop van huurwoningen in Goes-West. Zo vindt de PvdA dat in Goes te veel goedkope huurhuizen verdwijnen. Mensen met een minimuminkomen hebben daardoor steeds minder kans op de huurmarkt. Groen- Links, WD en SGP/ Christenunie delen die zorg. In West wonen momenteel relatief veel mensen met een laag inkomen. De RWS denkt de zorg van raadsfracties te pareren, door de huurprijzen voor bewoners die straks moeten verhuizen te compenseren. De mate waarin is af hankelijk van het inkomen. Over de forse sloopplannen zegt RWS-directeur M. Sas: „Wij hebben uitgebreid met wijkbewoners gesproken, waarbij overigens de opkomst nogal tegenviel. Maar goed, dit plan is eruit gerold. Als de gemeenteraad vindt dat het anders moet, dienen er wel goede argumenten op tafel te komen." Groene as dwars door de wijk GOES - Pax-allel aan het plan van de RWS pakt de ge meente Goes de openbare ruimte in Goes-West aan. De wijk is nu sterk versteend en dat moet veranderen. In het stedebouwkundige plan van de gemeente krijgt Goes- West van oost naar west een groene as, waar een fietsver- binding (richting stad en Nieuw-West) doorheen loopt. Het hart van deze groep plantsoenen bevindt zich op de kruising Evertsenstraat/Coenstraat. Delen van deze twee straten worden fietspad, het autoverkeer verschuift naar de rand van de wijk. De opnieuw in te richten katholieke begraafplaats maakt deel uit van de nieuwe groenzone. Aan het stratenpatroon verandert verder weinig. RWS streeft mix koop en huur na GOES - Goes-West kent een eenzijdig aanbod van goedko pe, oude huurwoningen. Seniorenwoningen zijn er nauwe lijks, terwijl daar wel behoefte aan is. De RWS wil straks behalve huurhuizen voor ouderen en gezinnen, ook koop woningen voor gezinnen en appartementen voor senioren in verschillende prijsklassen terugbouwen. Aan starters wordt ook gedacht. De RWS overweegt de koopgarantfor- mule voor een aantal woningen in te zetten. Kopers krij gen dan een forse korting, maar moeten bij verkoop een deel van de winst aan de corporatie afstaan. Er komt ook ruimte voor zorgvoorzieningen en kleinschalige bedrijvig heid (werken aan huis). Om de sfeer van een volkswijk te behouden, wil de RWS karakteristieke jaren dertigwonin- gen terugbouwen. De architectuur wordt wel moderner in de straten die dicht bij Nieuw-West liggen. blemen. Oorzaak: de RWS verknalde de boel in de ja ren tachtig tijdens een re novatieronde. „Ze hebben toen de spouwmuren vol gespoten met isolatiemate riaal. Dat zakte in veel huizen naar beneden en werkte op een gegeven mo ment als een spons. Nu zeggen ze: het zijn krot ten. Onzin, je kunt deze huizen makkelijk renove ren. Maar nee, de RWS wil die diepe tuinen heb ben en iets modems tegen Nieuw-West aanzetten. Voor veel huurders een ramp. Ze hebben met toe stemming van de RWS ser res aangebouwd en veel geld gestoken in hun tuin. Dat verliezen ze straks. Niemand weet wat hij er voor terugkrijgt en wat de huur wordt." (Advertentie) door Frank Balkenende GOES - Ze stammen uit 1923, de rijtjeswoningen aan de Schengestraat, waarvan de bewoners met een beetje goede wil uitkij ken op de westvest. Kruip- kotjes die het leuk doen als decor in een film over Merijntje Gijzen, was die in Zeeland opgegroeid. „Maar om in te wonen is het niks, ze zijn gewoon op." Elf jaar woont het echt paar Charles en Gerda Vermeulen aan de Schen gestraat 17. Het huisje is goedkoop met 330 euro huur per maand. Een an der voordeel is dat je met de benenwagen in enkele minuten op de Grote Markt in hartje Goes bent. Daar is dan ook alles mee gezegd. „Er mankeert wer kelijk van alles aan. Het electrisch bijvoorbeeld, dat is echt hopeloos verou derd. En er zijn bijna geen aansluitpunten voor mo derne apparatuur als een vaatwasser of computer. Daarnaast heb je boven geen toilet en bevindt de badkamer zich beneden. Niet echt handig. Verder is het huis niet warm te stoken, 's Winters is het al tijd bitter koud. Er zit bij voorbeeld geen verwar ming in de gang. Moeten we nog even doorgaan?" Gedoe Nou graag. „Tja, dit huis is voor ons tweetjes net krap aan, maar voor een gezin natuurlijk veel te klein. Als het spul uit Dor drecht, kinderen en klein kind, op bezoek komt, moeten we die altijd bij ie mand anders onderbren gen. Vanwege de onhandi ge indeling kun je boven geen extra bedden neerzet ten en gedoe met luchtma trassen zien we niet zit ten." Dat is alles? „Nee, het huis is ook erg vochtig en dus ongezond. En 's win ters staat de schuur altijd onder water. We hebben dit soort mankementen aangegeven tijdens bewo nersavonden, maar toen kregen we de wind van vo ren van mensen die hier niet weg willen. Wij wel, geef ons maar een modern appartement. Deze wonin gen zijn echt gewoon op. Wat ons betreft mag de be zem door Goes-West." www.woonboulevardbreda.nl van 14 tot en met 22 oktober met koopzondag op 15 en 22 oktober Alles voor in en om het huis Kom tijdens de woonweek naar de grootste openlucht boulevard voor een gezellig dagje uit met muziek, attrac ties, activiteiten en acties! Ruim 40 winkels met alles voor in en om het huis. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! Jan de Kok van Evertsenstraat 68: „Nonsens dat deze huizen niet meer van deze tijd zijn. Je kan languit liggen in de badkamer en er is centrale verwarming. Nou dan." foto Willem Mieras Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. PZC J5 liet allabet van Zeeland De Regionale Woningbouwvereniging Sa menwerking begint al volgend jaar met een deel nieuwbouw en zal in het jaar tussen twee sloop jaren steeds nieuwe woningen bouwen, zodat mensen kunnen verhuizen binnen de wijk. Ook worden dan bestaande huizen gerenoveerd. Dit overzicht laat zien in welk jaar en welke straten huurhuizen worden gesloopt. 2009? Portiekflats Boterbloem pad. Koren bloemstraat, Kamillepad en Klaproosstraat. Nummers 1 tot en met 23. 2011: Abel Tasmanstraat 1 t/m 15 en 2 t/m 42, J. P. Coenstraat 16 t/m 62, Cornelis Houtmanstraat 2 t/m 22, Jan van Rie- beeckstraat 1 t/m 71 en Jan van Brakel- straat 1 t/m 35 2013: Naereboutstraat 27 t/m 75 en 28 t/m 4-6, Willem Barentszstraat 1 t/m 15, Pasteur-A straat 1 t/m 29. Heemskerkstraat 2 t/m 8 en Zuidvlietstraat 94 t/m 98 2015: Jacob Catsstraat 2 t/m 38, Evertsen straat 18 t/m 98, Bankerstraat 1 t/m 47 en Couwervestraat 66 t/m 80 2017: Scheldestraat 38 t/m 54, Rommerswa lestraat 2 t/m 14, Schengestraat 1 t/m 37, Couwervestraat 1 t/m 23 en 2 t/m 24 en Westsingel 1ÖÓ t/m 130 zeeuwse almanak Column Gelezen na twee flinke kolom men in een column van de voorzitter van de Sluise stads raad: „Tenslotte: na het door lezen van deze bijdrage moet ik eerlijk zijn dat er in de vier jaar dat ik deze column ver zorg nog nooit zo'n saaie bij drage is verschenen. Het is vrijwel de moeite van het le zen niet waard... De Temeuzense lezer zuchtte eens diep en mompelde: „Had de beste man dat niét beter bo venaan zijn column kunnen zetten Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31. 4460 ~\A Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59