Oostende me PZC Kampeerder wil natuur, rust of animatie Lanting bekijkt uw foto's zaterdag 14 oktober 2006 W21 Je kunt er gaan badderen of zandkastelen bouwen. Maar de Stad aan Zee, zoals ze zichzelf graag noemen, heeft meer te bieden. Ook als het even wat minder mooi weer is. Duik in het rijke vissersverleden of maak een reis langs de vier elementen in Earth Explorer, het attractiepark van de Belgische Wubbo Ockels. kwamen er zo'n 300.000 bezoekers. On getwijfeld ook veel mensen die een dag je slecht strandweer moesten stuk slaan want daarvoor is het park uiter mate geschikt. Het leukst van Earth Explorer zijn de tientallen proefjes en experimenten die de kinderen mogen doen. In die zin lijkt het doe-museum veel op Nemo aan het Amsterdamse IJ. Kijken wie de grootste 'aardbeving' kan veroorza ken, een tornado van rook maken, een duinstorm nabootsen of uitvogelen welk balletje in een stroompje het snelst gaat. Vlindertjes De kinderen fladderen als vlindertjes van het ene naar het andere apparaat. Soms zo snel dat ouders of de rondlo pende begeleiders amper de tijd heb ben om npg wat tekst en uitleg te ge ven. Want die hopen natuurlijk dat de lcids er ook nog wat van opsteken. Zelf doe je dat trouwens ook. Zo wordt zeer aanschouwelijk getoond hoe de di verse aardplaten uit elkaar drijven.Jm nog steeds drijven zoals de teller toont die tot tien cijfers "achter de komma aangeeft dat New York en Oostende 5.774 km en 115 meter van elkaar lig gen maar elke seconde met een paar duizendsten van millimeters verder Hoor HANS VAN ALEBEEK Aan de achterkant van de kleine vismarkt vallen meeuwen aan op hun portie vis. Het effect van een verwoes tende tornado kent ieder een van de vreselijke beel den op tv. Zeker na het stormachtige jaar 2005. Maar hoe is het om midden in zo"n Katrina of Rita te zitten? Knap eng, weten we na het bezoek aan Earth Explorer, het attrac tiepark aan de rand van Oostende. Daar hebben ze een schuilkelder nage bouwd zoals die in Amerika in menig achtertuin ligt voor het geval het na tuurgeweld weer eens langs gestoven komt. Opeengepakt in een donkere kel der wacht je met een man of vijftig op de ellende die komen gaat. Steeds als het schuine luik even openklapt - het is net de film Twister - zie en voel je het weer verslechteren en de hurricane na deren. Feitelijk gebeurt er niet eens zo veel maar de suggestie is zo sterk dat vooral kinderen het behoorlijk beang stigend vinden. Knap dat je dat met zo weinig midde len zo'n effect weet te bereiken. In ze kere zin geldt dat voor het hele park dat is opgebouwd rond de vier elemen ten aarde, water, vuur en lucht. Dirk Frimout, de Belgische Wubbo Ockels, is de geestelijk vader van Earth Explorer. In het eerste jaar (2004/2005) van elkaar verwijderd raken. Andere continenten schuiven juist weer naar elkaar toe. Zo zal ooit de hele Middel landse Zee verdwijnen en Japan aan China vast komt te zitten. Maar dat duurt nog even. Elk element heeft een 'hoofdattractie'. Niet allemaal even geslaagd overigens. De schuilkelder is leuk, net als het 'kan toor' dat door een aardbeving wordt ge troffen. Een beetje flauw daarentegen is het virtuele duikboottripje en rond uit bedroevend de 'wildwaterbaan' langs vulkanische decors. Op een ker mis zou het nog misstaan, laat staan in dit parlc. Maar gelukkig staat het park niet stil. Zo moet er deze zomer ook een buitenattractie bijkomen, moge lijk een space simulator. IJslandvaarder Ook overdekt maar van een hele ande re orde is de Amandine-boot in de ha ven van Oostende. Het is een van de ve le Belgische vissersboten die jarenlang naar IJsland trok om daar te gaan vis sen. Na zijn laatste vaart in april '95 werd de Amandine opgeknapt. Sinds 2000 is het een 'levend museum' waar op grappige wijze duidelijk wordt hoe zwaar het leven aan boord van zo'n viskotter was. Met een kluitje mannen op elkaar achttien uur per dag bikkelen in de ijzige wind en kou. Maar wel dik verdienen want in een paar weken werd er wel 100.000 lcilo vis binnengehaald. Na de droge rond gang met foto's, films en infopanelen kom je vanzelf in de buik van het schip terecht. Is het illusie of ruikt het er nog naar vis? Hoe dan ook, het ziet er ake lig echt uit. Vooral ook door de levensechte pop pen die je overal tegenkomt. Met al die mannen in de brits, keuken' of het ruim schrik je soms als in een spook huis. Voor echte vis hoefje overigens maar De bescheiden pier van Oostende. een stukje door te lopen naar de Vis- serslcaai, aan de haven. Met afstand een van de leukste plekjes van Oosten de, vooral dankzij de tientallen vis restaurants, viskraampjes bij het water en de kleine vismarkt - ter plaatse be kend als de vistrap - waar elke dag ver se vis wordt verkocht. Hier hap je een heerlijke 'Belgische' nieuwe weg, kijk je samen met de club man- nen-met-de-fiets-aan-de-hand naar klussende schippers en lach je om de hordes meeuwen die zich storten op hun dagelijkse maaltje McVis. En wie het chiquer wil, kan over de boulevard altijd nog naar andere kant van de stad lopen waar de grandeur van vroeger nog overal voelbaar is. Met onder andere een enorm Casino annex Kursaal en prachtige Venetiaanse gaan derijen; ooit opgezet om de gegoede burgers te beschermen tegen de zon maar nu vooral ideaal als het wat slech ter weer is. Want ook in die zin is Oost ende een stad van alle elementen. Oostende heeft sinds dit jaar een nieu- we stadspas waarmee diverse bè- zïenswaardigheden voordelig bezócht worden. Er zijn twee passen: eepfje voor-24 uur en eentje voor 72 uur. De dagpas- kost 13 euro en biedt toegang tot de vissersboot. Amandine, de driemaster Mercator, het vesting- - - werk Fort Napoleon, het kleine Noordzeeaqua- rium en de Japanse Tuin. Daarnaast mag er nog één attractie of museum gekozen worden uit het lijstje Earth Explorer, het muséum voor moderne kunst PMMK en Domein Raversijde. De driedaag se pas biedt nog meer mogelijkheden. Bij de prijs van die pas (30 euro) is ook een kaart voor de kusttram inbegrepen. Voor meer informatie over Oostende: www.toerisme-oostende.be Voor het thlemapark Earth Explorer: www.earthexplorer.be Voor algemene informatie over Vlaanderen: Toe risme Vlaanderen Brussel, tel. 070 - 41 68 110 of verkeersbureau@toerisme-vlaanderen.nl nde '4 Antwerpen Brugge. Gent I Oostende 11 Leuven Kortrijk^ BELG IE Luik v Namen j. - Maas maar ziet het verblijf op de camping vooral als een complete vakantie. En dus moet er voldoende vertier zijn. Van subtropische zwembaden tot animatie teams. En mogelijkheden om ook met slecht weer op de camping te kunnen blijven. Draadloos internet Volgens Gerard van den Bos, doelgroep manager kamperen bij de ANWB, is het onontkoombaar dat de campingeige naar duideüjk keuzes maakt wil hij overleven. Wat adviseert hij aan ie mand die een camping wil beginnen? 'Je basisfaciliteiten moeten hartstikke goed zijn. Daar kan ook een draadloos internet netwerk bij horen. Kijk goed naar het gebied waar je wilt beginnen. Wij hebben de ervaring dat veel men sen eerst de regio kiezen en pas dan de camping. Tenslotte: wie wil je op je camping. Gezinnen, hobbykampeer- ders, actieve kampeerders? En vanzelf sprekend goed gastheerschap en goede service. Waar je ook voor ldest: jouw gasten eisen professionaliteit.' De consument wordt kieskeuriger. 'De trend is al een paar jaar dat een grote groep voor luxe ldest. Dat bepaalt de keuze van de camping. We zien ook dat met name de luxe caravan en de cam per steeds populairder worden. Tegelij kertijd neemt de groep tent- en hobby- kampeerders iets af. Niet dramatisch, maar ook daar zie je verschuivingen.' Dat komt, zegt Van den Bos, ook omdat de reisbranche steeds meer te bieden heeft. 'Een weekje Canarische eilanden is goedkoper dan een week in een staca ravan. Een paar jaar geleden was het on denkbaar dat je met je gezin een vlieg vakantie boekte, dat was te duur. Nu zit Alles bij elkaar gaan er bijna een miljoen Nederlanders met de tent op vakantie. Nog al tijd een grote groep dus. Foto's GPD je voor een habbekrats een week aan de Turkse kust.' Tweedeling Met de tweedeling zoals de ANWB die schetst is de Recron, de vereniging van recreatieondernemers, het ten dele eens. 'Er is wel degelijk ruimte voor an dersoortige campings', zegt secretaris Marcel Tap. 'Zoals ëen redelijk eenvoudige cam ping met een goed recreatieprogram ma voor de kinderen. Pa en ma genie ten van de rust, terwijl de kinderen toch leuk worden bezig gehouden.' Bovenden, zegt Tap, kan een groot re- creatiebedrijf waar het 's zomers vol en druk is, in het naseizoen voor senioren weer aantrekkelijk zijn. 'Dat dan een paar voorzieningen als een zwembad dicht zijn, vinden zij niet erg.' Want sinds het hoogseizoen korter is gewor den, zijn voor- en naseizoen voor de campinghouder belangrijker gewor den. Kampeerregio's die het de laatste twee jaar naar verhouding goed hebben ge daan zijn de kuststreek, Veluwe en de Friese Meren, campings in Drenthe en het Zeeuwse achterland zijn de verlie zers. De Kampeer Caravanbeurs wordt gehou den in de Jaarbeurs Utrecht. Van woensdag 18 t/m dinsdag 24 oktober. Dagelijks van 10 tot 18.00 uur (laatste dag tot 17.00 uur). En tree 13,50 euro. www.karrtpeercaravan- jaarbeurs.nl Het échte kamperen lijlct steeds minder in trek. Sinds een jaar of twee neemt het aantal Nederlan ders dat kampeert af en ook bui tenlanders kruipen hier minder vaak in tent of (sta)caravan. Kamperen met de tent wordt minder, de verkoop van cara vans daalt en het moet allemaal luxer. Trends die waarneembaar zijn op de komende Kampeer en Caravanbeurs. doorGFRARD CHFII Eigenlijk zijn er volgens de ANWB, grof weg maar twee soorten campings die kunnen overleven. Of je ldest voor na tuur rust of je bouwt je terrein om tot een compleet vakantiecentrum. Waar mee de bond één ding wil zeggen: de campinghouder - beter: recreatieonder nemer - moet keuzes maken. Met een beetje blijven hangen in het midden red je het niet. In aansluiting daarop zijn er eigenlijk ook twee 'soorten' kampeerders: zij die bewust voor natuur rust kiezen, op het terrein wel goede basisvoorzienin gen verlangen, maar geen behoefte heb ben aan allerlei vormen van (verplicht) vertier, maar weer wel iets te beleven willen hebben of eventueel een out- dooractiviteit. De andere groep, niet verrassend vaak gezinnen, wil uiteraard ook uitsteken de voorzieningen en een leuk plekje Kamperen is minder in trek bij de Nederlanders. De beroemde natuurfotograaf Frans Lan ting is in Nederland om zijn multimediapro- ject 'Life: A Journey Through Time' te pro moten. Met een tentoonstelling in museum Naturalis, boek en website www.lifethrouqhtime.com Speciaal voor de lezers van deze krant is er een actie rondom Lanting georganiseerd. Wat is uw kijk op Nederland? Volg het ge- dachtengoed van Frans Lanting en maak een foto waarbij het verleden nog goed te zien is. Geef ook uw toelichting erbij. Frans Lanting zal per soonlijk de tien mooi ste foto's ldezen. Zij krijgen elk een gesig neerd boek 'Leven: een reis door de tijd' met daarin meer dan 175 kleurenfoto's en tekst en uitleg van de auteur. Let op: maximale zwaarte is 500 kb en maxi maal twee foto's per persoon.Mail uw foto naar redactie@weqenermultimedia.nl T -f' JOU Tip 9(§4rips Lodewijk Napoleon op Het Loo Het is precies tweehonderd jaar geleden dat Ne derland zijn eerste koning kreeg: Lodewijk Na poleon, broer van kei zer Napoleon. Voor Pa leis Het Loo is dat aan leiding om deze vorst, die tot aan de val van zijn broer slechts vier jaar regeerde, met een tentoonstelling, die thans loopt, in het zon netje te zetten. In de tentoonstelling wordt aandacht besteed aan de betekenis van Lode wijk Napoleon voor ons land en aan de Franse allure die hij het hofleven gaf. Lode wijk Napoleon was de stichter van een aantal belangrijke instituten in ons land en voerde een uniforme munt in. De tentoonstelling 'Lo dewijk Napoleon; aan het hof van onze eerste koning, 1806-1810' gaat op vrijdag 13 oktober open voor het publiek. www.paleishetloo.nl. Martinair stopt met Barbados Nóg geen half jaar nadat Martinair (voor de 2e keer) het besluit nam naar het Caribische Bar bados te vliegen, wordt deze bestemming al Weer geschrapt. En moeten de touroperators die het eiland aanbieden opnieuw, zoals eer- dér,: huh passagiers via Londen met British Air ways laten vliegen. Niettemin is Joke Maassen, dié het eiland in Nederland vertegenwoordigt, optimistisch dat Martinair Barbados weer wel volgend jaar winter in het schema opneemt. Martinair, eigendom van KLM en Nedlloyd, schrapt overigens meerdere bestemmingen: Co lombo (Sri Lanka), Male (Maldiven) en Holguin (in het oosten van Cuba). Verwennerij in Dierenrijk Tijdens de herfstvakantie, van 14 tot en met 22 oktober krijgen bezoekers van Dierenrijk Euro pa in Mierlo (bij Eindhoven) de gelegenheid een kijkje achter de schermen te nemen. De dieren worden in die periode extra verwend. Om te laten zien hoe al dat lekkere eten wordt klaargemaakt, houdt de keuken open huis. Bij de verblijven van de dieren worden voederpre sentaties gehouden en kunnen bezoekers vra gen stellen aan de verzorgers. www.dierenriikeuropa.nl Wandelen zonder bagage De brochure 'Wandelen zonder bagage', een uitgave van de Dienst voor Toerisme van de Oostkantons in België, heeft een 'make-over' ondergaan. Acht fietstochten en vier wandelin gen, geschikt voor jong en oud, worden in de tail beschreven in een boekje in pocketfor maat. Het gaat hierbij niet alleen om het wan delen en fietsen, maar om complete arrange menten met overnachting, ontbijt, picknick voor onderweg en maaltijd 's avonds. Over hun bagage hoeven de wandelaars en fietsen zich geen zorgen te maken, die wordt nameüjk voor hen vervoerd van hotel naar hotel. De nieuwe brochure is gratis aan te vragen bij de Dienst voor Toerisme van de Oostkantons. info@eastbelqium.com Modelbouw in Soesterberg Liefhebbers van boten, vliegtuigen en voertui gen in pocketformaat komen in de herfstvakan tie aan hun trekken bij het Militaire Luchtvaart museum in Soesterberg. Daar wordt van 22 tot en met 29 oktober de 25ste Nationale Model bouw Manifestatie gehouden. Binnen presente ren dertien verenigingen duizenden uit bouw dozen vervaardigde (schaal)modellen. Op het buitenterrein varen kleine vaartuigen rond in een groot bassin. Zelf een tank besturen kan ook. Modellen van dit rijdend schiettuig rijden rond op een zandvlakte, die voor deze gelegen heid wordt aangelegd. Op beide zondagen van de manifestatie rijdt er een miniatuur stoom- treintje rond waarop een ritje gemaakt kan worden langs de Lockheed Neptune en de Dou glas Dakota C-47, beide behorend tot de mu seumcollectie. De manifestatie is op zondag 22 en 29 oktober geopend van 12.00 tot 16.30 uur en van dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 okto ber van 10.00 tot 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51