Iedereen heeft recht op krediet Chengdu fungeert als poort naar het westen van China PZC PZC Nobelprijswinnaar Yunus: liefdadigheid lost armoedeprobleem niet op Vrede Woordspelletje 14 oktober 1956 Nederlanders gek op huis in buitenland zaterdag 14 oktober 2006 van onze redactie buitenland Hij staat bekend als de beste armoedebestrijder ter we reld, de Bengalese bankier Mu hammad Yunus (66). Hij richtte in 1976 de Grameen Bank op, die startte met het verschaffen van kleine leningen aan arme mensen. Deze microkredieten zijn vooral bedoeld om de ar moede te bestrijden. Het succes was zo groot dat de VN 2005 tot het jaar van de microkredieten bestempelden. Voor zijn werk ontving Yunus in mei van dit jaar in Middelburg de Four Freedomsmedaille voor vrijwa ring van gebrek. Yunus moet niets weten van ont wikkelingshulp. „Het is het be kende recept: liefdadigheid. Maar liefdadigheid is niet de ma nier om mensen in nood te hel pen, het is geen gezonde basis voor een relatie tussen mensen. Als je armoede wilt oplossen, moet je mensen in staat stellen hun eigen leven op te bouwen." Omwenteling Westerse overheden en ontwik kelingsorganisaties denken vol gens Yunus dat ze slechts perma nente liefdadigheid dienen te verschaffen. „Maar op die ma nier houden ze hele economieën gevangen in armoede en gezin nen in een onmenselijke situa tie." Yunus is niet de man die achteloos rebelse ideeën over ontwikkelingshulp rondstrooit. Hij bepleit alleen een radicale omwenteling in de bestrijding van armoede. Zijn Grameen Bank (grameen betekent zo veel als platteland of dorp) is daar het voorbeeld van. Yunus was begin dertig toen hij hoogleraar economie werd. Hij bekleedt aan 22 uni versiteiten in elf landen eredoc toraten, van de Verenigde Sta ten (waar hij heeft gestudeerd) tot Thailand. Hij is een begena digd spreker, wat vaak tot con frontaties leidt. Yunus zag het falen van ontwikkelingshulp in zijn eigen Bangladesh, zo onge veer het armste land ter wereld, waar miljarden dollars aan bui Nobelprijswinnaar Muhammad Yunus tijdens zijn toespraak in mei van dit jaar in Middelburg. Daar ontving hij voor zijn werk als armoe debestrijder de Four Freedomsmedaille voor vrijwaring van gebrek. foto Ruben Oreel tenlandse hulp werden gestoken in stuwdammen, bruggen en gro te fabrieken en niet in projecten voor de arme lokale bevolking. Terwijl daar volgens Yunus de sleutel ligt naar een wereld zon der armoede. „Armoede is een creatie van een ingewikkeld systeem van opvat tingen, regels en instellingen, dat we voor onszelf hebben be dacht. Als je armoede wilt uit roeien, moet je dus terug naar de tekentafel. Uitvinden waar we die zaden voor armoede heb ben geplant en daar iets veran deren", zei hij ooit. De bestaan de financiële instellingen ken den volgens Yunus een te hoge drempel waardoor arme men sen, die krediet erg hard nodig hebben om aan hun armoede te kunnen ontsnappen, nooit een stap binnen een bank zetten. „Wij geloven kennelijk niet dat de armen hun leningen terugbe talen. Wij vinden het normaal dat banken winst moeten ma ken en dat ze 75 procent van de wereldbevolking uitsluiten." De aanpak van armoede wordt te gengewerkt door deze ingesle ten overtuigingen, vindt Yunus. „Ik ben ervan overtuigd dat ar me mensen net zo menselijk zijn als iedereen. Ze worden simpel weg in een doos gestopt waarop staat geschreven: Arm! Ontwikkelingshulp richt vol gens Yunus veel schade aan: de positie van de overheid wordt versterkt, het geld komt niet te recht bij de mensen die het no dig hebben. „Maar het is niet no dig dat arme mensen arm blij ven en wachten op liefdadigheid die hen uiteindelijk toch niet zal verlossen. We kunnen armoede verdrijven." Iedereen moet in zijn ogen naar de bank kunnen voor een lening. „Want met een lening kun je je eigen werk creë ren, je kunt zelf in je onderhoud voorzien en je kunt inkomsten genereren. Krediet is één van de barrières die. we moeten ophef fen zodat de armen uit armoede kunnen klauteren. Die gedachte zette Yunus om in daden. Ooit startte hij met het le nen van 20 euro aan 42 mensen. Dat was in 1976. Door zijn le ning hoefden de betrokkenen geen geld meer te lenen bij woe- Vlissingen keraars. Ze hielden dus veel meer over. Mede daarvoor hoef den zij hun grondstoffen ook niet meer te kopen bij handel aren, die vervolgens het grootste deel van hun verdiensten inpik ten. Ze konden hun inkomsten zelf houden. Hun afhankelijke positie verdween. Ze werden baas over hun eigen geld. En konden zo ook Yunus terugbeta len. Inclusief een kleine rente. „Zakendoen met een sociale in slag", noemt Yunus dat. In mei van dit jaar bracht Yu nus, aan de vooravond van de uitreiking van de Four Freedomsaward, een bezoek aan de Hogeschool Zeeland in Vlisingen. Daar vertelde hij stu denten over het succes van de microkredieten: „Zelfs duizen den bedelaars hebben we van de straat kunnen halen. Zij hoeven niet meer iedere dag langs de deuren te gaan, om te smeken om rijst. Zij gaan nu langs'de deuren om spulletjes te verko pen. En ja, sommigen bedelen nog. Maar dan parttime." Inmiddels heeft zijn bank vijf miljard euro uitstaan bij vier miljoen klanten, vooral vrou wen. Nog steeds start de bank met leningen van enkele tiental len euro's. Sommige klanten lenen meer dan tien keer achter elkaar, waarbij het bedrag steeds kan stijgen. Over zijn ei gen succes en de prijzen die hij inmiddels heeft gekregen, zegt de oprichter van de Grameen Bank: „Ik ben erg verrast maar het is een erkenning van het be lang van financiële dienstverle ning aan de armsten in de we reld." Voor de toekomst heeft Yunus nog twee doelstellingen: krediet moet een recht worden voor elk individu en een wereld zonder armoede. „Ik vergelijk arme mensen met het bonsaiboompje. Die blijven klein omdat ze in een bloempot staan en niet in echte grond. De gemeenschap staat arme mensen ook niet toe te groeien. Als je ze echte grond geeft, echte kansen, zullen ze groeien als ieder ander." GPD Armoede zal ooit een museumstuk zijn. Al leen al met deze overtuiging verdient Mu hammad Yunus de Nobelprijs voor Vrede Maar hij krijgt hem natuurlijk vooral voor de mi crokredieten, de leningen waarmee hij armen Gei zakelijke kans geeft. Zelfs als dat niet meer bete kent dan de stap van fulltime naar parttime bede len. Zijn methode is inmiddels breed overgeno men. Toen hij afgelopen zomer in Middelburg d Four Freedoms Award voor vrijwaring van gebrel ophaalde, gaf hij een eenvoudige verklaring: Al onze huidige politieke en financiële concepten ar moede in stand houden, moeten ze worden aange past. Dat leidt tot de introductie van de allerarm ste als bankcliënt. Tot een systeem van opname ii plaats van uitsluiting. Yunus geeft zo de miljarde; armen van deze wereld een belangrijke kans. En te vens het kapitalisme. Want met zijn herinterpreta tie wordt dat systeem veel langer houdbaar da; uitsluitend op basis van de grootschalige globalise ringseffecten die nu de overhand hebben. Dat le vert rust op die zeer goed is voor de wereldvrede. Lingo moet blijven. Die kreet zou men ver wachten van een groep verstokte liefheb bers van woordspelletjes. Niet van de Twee de Kamer. En zeker niet van de premier. Gistere werd echter de trend doorgezet dat Kabinet en Ka mer zich veel te ver achter de komma met zake bemoeien. CDA en PvdA springen voor Lingo de bres. Ze vinden dat de netcoördinator het pro gramma niet mag stoppen. De begrijpelijke wen om een spel te hebben dat zowel jonge als oudekij kers trekt, telt niet voor de Kamer. Het gezapig Lingo moet en zal de oudjes bedienen. Maar eigen lijk gaat het de partijen om het nieuwe program meringsmodel waarvoor de afzonderlijke omroc pen macht inleverden. Daarmee hebben CDA e PvdA grote moeite. Dat zij Lingo nu als breekijzc gebruiken, is even voorspelbaar als het program ma zelf. Daarbij gaat CD A-kamerlid Joop Atsm het verst. Volgens hem raakt de keuze het hart va het publieke bestel. In plaats van politieke vooi keur hoort in dat hart echter vooral omroepvak manschap -te kloppen. Want dat biedt de best kans op een frisse programmering. Overigens, al CDA en PvdA zich echt zorgen maken over een zin nige tijdsbesteding van de oudere Nederlande: doen ze er goed aan die juist niet op het tv-schen te zoeken. door Peet Vogels Een eigen vakantiehuis in het buitenland wordt steeds populairder, luxer en duurder, zo stellen de organi satoren van de beurs 'Second Home' in Utrecht vast. De fis cus kijkt dan ook met toene mende belangstelling naar het onroerend goed over de grens. Zwart geld witten via de 'baksteen-route' wordt steeds moeilijker. „Het is een gekkenhuis," meldt Jelle de Wit, directeur van de verkoop buitenland van Dop Makelaars. „Vorige week gingen we met acht stelletjes naar de Ar- dèche kijken 'naar de locatie waar we nieuwe vakantiehui zen gaan bouwen. Alle acht kochten ze direct van de teke ning." En dat leverde de ma kelaar een paar miljoen om zet op, want Dop zit in de du re piijsklasse. „Huizen begin nen bij ons bij drie ton en lo pen op tot boven het mil joen", aldus De Wit. Dop zit in de nieuwbouw in Frankrijk, traditioneel het po pulairste land voor Nederlan ders die een tweede huis zoe ken. Maar ook andere landen in Zuid-Europa blijven onver minderd populair. Pioniers Een relatieve nieuwkomer op de markt is Turkije. En dat vertaalt zich in een explosie ve bouw van appartementen complexen aan de kust, „De mai'kt groeit flink," aldus ma kelaar Jan Houwers uit Win terswijk. „Ik vergelijk het met wonen in Duitsland. Daar zijn een paar pioniers mee begonnen en nu het goed bevalt gaan steeds meer Nederlanders in de grensstreek het doen. Zo gaat het ook met de apparte menten aan de Turkse kust. Gezinnen zijn daar op vakan tie geweest en toen heeft een aantal er een appartement ge kocht. Dat beviel goed en nu durven steeds meer mensen die stap te zetten." Turkije lijkt daarmee op het Spanje van zo'n vijftien jaar geleden. Daar zakte de markt op een gegeven moment in, omdat er veel te veel ge bouwd werd. Het aanbod werd aan de Costa's te groot. Houwers ziet dat in Turkije nog niet zo snel gebeuren. Al hoewel er wel een ander ge vaar schuilt. „De populariteit is ook te danken aan het feit dat je er goedkoop heen kunt vliegen. Als dat niet meer kan, wordt Turkije minder in teressant, want gezinnen zul len niet snel drie dagen in de auto gaan zitten om naar hun vakantiehuisje te rijden." Belegging Dat gevaar lopen de huizenbe zitters in Frankrijk of Spanje veel minder. Integendeel, de stijgende populariteit ver taalt zich in hogere prijzen. „Wij zien dat zo'n veertig pro cent van onze klanten op nieuw bij ons koopt", aldus De Wit van Dop Makelaars. „Dat is dan vaak bedoeld als Het tweede huis als belegging is een trend, zo blijkt uit een enquête onder aanmelders voor de beurs Second Home in Utrecht die dit weekend ge houden wordt. Al 12.000 mensen hebben zich als bezoeker aan de beurs laten registreren en van hen ziet ruim eenderde het huis als beleggingsobject en als extra geldbron door het niet zelf te bewonen maar het te verhuren. De huizenkopers geven ook steeds meer geld uit voor de tweede woning. Potentiële kopers zijn inmid dels bereid zo'n 180.000 euro neer te tellen voor een vakan tiehuis. Logisch dus dat de belasting dienst met grote belangstel ling naar de tweede huizen kijkt. Inmiddels is met alle po pulaire landen in een verdrag vastgelegd dat de Nederland se fiscus de gegevens van de buitenlandse kadasters kan opvragen en ook gewoon kan krijgen. Zwart geld witwassen kan dus nog alleen als er in exoti sche oorden een huis wordt gekocht. Overigens heeft de fiscus nau welijks met zwart geld betaal de woningen aangetroffen. „De belastingmoraal is voor treffelijk als het nadrukkelijk om tweede huizen gaat", al dus de woordvoerder. GPD door Erwin Tuil De nieuwe slogon is 'Go West'. Daarmee wil de Chi nese regering het westen van dat land openen. Chengdu, de hoofdstad van de provincie Sichuan, ziet dat het beleid vruchten afwerpt. „Eten. Dat is de belangrijkste re den om naar Chengdu te ko men", zégt petrochemisch inge nieur Mike Xiong als hem ge vraagd wordt waarom buiten landse investeerders naar zijn stad moeten komen. „En de vrouwen natuurlijk. Het is hier zo vaak bewolkt dat hun huid niet wordt aangetast door het felle zonlicht." Voor de KLM heeft dat geen rol gespeeld om Chengdu te kiezen als derde lijnbestemming in Chi na, na Peking en Shanghai. De snel opkomende hoogwaardige industrie en de regionale functie die de stad met bijna tien mil joen inwoners heeft, zijn veel be langrijker voor de Nederlandse luchtvaartmaatschappij Eind mei begon de KLM met twee diensten per week. Begin september werd besloten tot een derde vlucht en als de ontwikke lingen zo voorspoedig blijven, komt er volgend jaar nog wel een vierde bij. „Het is de combinatie van cargo en personen die het voor ons aantrekkelijk maakt", zegt KLM'er John Engelaan. Van de buitenlandse inwoners van Chengdu moet KLM het niet hebben. Er wonen er vol gens het Amerikaanse consulaat in de stad slechts 200. Maar voor mensen uit Zuidwest-Chi- na die naar Europa willen, en andersom, is de verbinding ide aal. De vliegtijd naar Amsterdam is met ongeveer tien uur net zo lang als de vlucht vanuit Peking naar Nederland. „Maar je hoeft niet meer via Peking te vliegen en dat scheelt als snel vier uur reistijd", zegt de Nederlandse consultant Roelant van Iersel, die in de stad Kunming werkt. Sichuan, ongeveer net zo groot als Frankrijk, is met 85 miljoen inwoners een aantrekkelijke markt. Intel, Sun, Het Koreaanse Sams ung en Microsoft, vinden de pro vincie een perfecte locatie voor de vervaardiging van hun hoog- In Chengdu, de hoofdstad van de provincie Sichuan, merken de mensen dat het 'Go West' beleid van de Chinese overheid vruchten begint af te werpen. foto Erwin Tuil/GPD waardige producten. Al twee honderd jaar voor Christus werd in Sichuan aardgas ont dekt en gebruikt voor de zoutraf- finage. Welvaart Nu is het aardgas een belangrij ke bron vap inkomsten. Buiten landse investeringen en eigen bo demschatten zorgen voor een ra zendsnel toenemende welvaart in Chengdu. De stad is met staatshulp ont wikkelt tot 'gateway' naar een regionale Chinese markt van 200 miljoen mensen in Sichuan en naburige provincies. De vijfde stad van China kent een 2300-jarige geschiedenis, maar veel is er van de historie niet overgebleven. De overdadige huizen van de warlords die Chengdu en de wij de omgeving onveilig maakten, zijn gesloopt. De typische stra ten met fraaie gevels en stille binnentuinen hebben plaatsge maakt voor appartementen, win kelcentra en kantoren. Op het Volksplein wuift een 30 meter hoog beeld van de Grote Roer ganger Mao Zedong de nieuwe Chinese kapitalisten toe. Het fraaie prinselijke paleis stond er tot 1967, toen een stel rode gardisten meenden de Cul turele Revolutie te. moeten vie ren met de vernietiging van het staaltje van Sichuanese bouw. Mao was beter voor het volk. „Voorzitter Mao is niet zo ge liefd in Sichuan. Zijn opvolger Deng Xiaoping staat in veel ho ger aanzien", zegt historica Zhang Lin. „Deng hervormde en maakte het potentieel van Sichuan los. Zonder Deng had den we hier nooit deze welvaart gehad." Maar de hervormer speelt een thuiswedstrijd. Hij werd in de provincie geboren. Impuls Het Go West-beleid van de hui dige regering vormt de jongste impuls voor de groei. Dat beleid moet het arme westen van het land, dat volgens de Chinese de finitie al begint achter Peking, op hetzelfde niveau brengen als het rijke oosten. Chengdu slaagt daar behoorlijk in. Het gemid deld inkomen ligt inmiddels twee keer zo hoog als in de rest van China. In 2005 bedroeg het Bruto Natio naal Produkt van de stad 27 mil jard euro, evenveel als dat van Luxemburg. Vandaar dat het niemand ver baast dat het Franse Carrefour en het Japanse Pacific meer ves tigingen in Chengdu hebben dan in Peking. Er wordt meer Engels gesproken door winkel personeel en taxichauffeurs dan in de Chinese hoofdstad, waar over twee jaar de wereld op be zoek moet komen voor de Olym pische Spelen. „Mensen hier werken hard, zijn geduldiger dan mensen in Shanghai, zijn beleefder dan in Peking en hebben geen sterallu res zoals in Guangzhou", lacht ingenieur Mike. GPD MINISTER - Mejuffrouw M. Klompé wordt Nederlands eerste vrouwelijke minister. Zij maakt deel uit van het ge restaureerde kabinet-Drees. Marga Klompé deed op 12 au gustus 1948 haar intrede in de Tweede Kamer als lid van de KVP-fractie. Behalve op inter nationale problemen richt zich haar aandacht op de algemene politieke en maatschappelijke zaken. SOESTDIJK - In buitenlandse bladen verschijnen herhaalde lijk berichten over de kwes- tie-Soestdijk. Volgens deze be richten zouden de moeilijkhe den aan het hof, ontstaan door de invloed van juffrouw Hof- mans ten paleize, nog altijd voortduren. In de kleine kring goed ingelichten rond het hof is men er echter van overtuigd dat een oplossing in zicht is. MIST - De mist, die donderdag ook in Zeeland het verkeer en de scheepvaart belemmerde, heeft ook gisteren voor proble men gezorgd. Verschillende diensten zijn uitgevallen. WACHTHUISJE - Aan de Dorpsstraat in Oostkapelle komt een wachthuisje voor au tobuspassagiers. Centrale redactie: Stalionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax; (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl J. Snel Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax. (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315870 Fax- (0113)315669 Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneuzen Tel, (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pz6.nl per 76 oktober Hulst: Het 's Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax- (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8,30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mall: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal; 61,50 64,50 per jaar: 236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 6 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor hel Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed 'W. pzc.nl/service/adverl ij Provinciale Zeeuwse Courant BV: is zerslrekte gegevens hebben wij opgenomen in nenten)administratie en om u l:e (laten) informa an de titels en de werkmaatschappijen van We, n. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan ce, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot 'ÏL* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4