Pisa van het noorden PZC Reizen met Derk ReisJBoeken Wijnreisgids Salzburg en Karinthië Kunst uit Cuba Bestel het gratis reisboek: Schrijvers op pad zaterdag 14 oktober 2006 W17 'Salzburg en Karinthië' staat groot op de om slag van deze ANWB-goud gids, maar bedoeld worden het Salzburgerland, Karnische Region, Karnter Seen/Gurlctaler Alpen, Stiermarken, Oberösterreich en Tauem. Kortom, de ANWB doet zichzelf te kort, Salzburg Karinthië er worden meer re gio's beschreven. Twee oude titels stonden model voor deze geheel herzie ne uitgave waarin de gebieden uitge- en en detail komen. Han- dat per re- wor- Bij plaatsen enkel res- genoemd, is ons niet Gevaarlijk ook, want het regio nale eethuis waar de lezer nu net toevallig een voortreffelijk streek- gerecht heeft genuttigd, staat er natuurlijk niet in. Wel een lokale pizzaboer. Verder veel prakti sche informatie, een verklarende woordenlijst en achtergronden over 'land, volk en cultuur'. Gidsen die nogal wat alinea's nodig hebben om het gebruik ervan uit te leggen, hebben niet on ze voorkeur. De 'Wijnreisgids Frankrijk' is daar een voorbeeld van. Maar als dan bovendien weer op een andere plek (aan de achterzijde van de omslag) nader wordt verklaard waarom achter sommige plaatsen een of twee sterretjes staan - in teressant of niet - wordt het storend. Beetje saaie gids ei genlijk, deze 'wijn- reisgids' en sowieso hoofdzakelijk be doeld voor de (begin nende) liefhebber. Niet dat de gids niet leerzaam is, integen deel, er staat van al les in over wijnja ren, wijn kopen, wijn proeven, wijn bewaren, wijn serve ren, de geschiedenis van de wijn enzo voorts, maar liet is allemaal erg veel, taai en weinig aantrekkelijk opgemaakt. En dat is jammer, want de opzet van het boekje is alleraardigst: aan de hand van routes door wijngebieden nader kennis maken met de alco holische druivensap en de omgeving. Veertien gebieden passeren de revue, waarbij per streek allerlei bijzonderheden - ook buiten de wijnen - worden opgesomd. Met ook nog eens prakti sche tips over waar je bij voorbeeld kunt eten of slapen. En wijn kopen, uiteraard. Tip voor de uitgever: maak er twee delen van, heb je de ruimte om er ook nog iets moois van te maken. Wijnreisgids Frankrijk, de 14 belangrijkste wijnstre ken. Uitgave van Michelin/Lannoo, 379 blz., 16,95 eu ro, ISBN 90-209-6285-X, www.lannoo.com Salzburg Karinthië, in de ANWB-goud serie. 383 blz., 16,95 euro, ISBN 90-180-2184-9, www.anwb.nl GERARD CHEL Hnnr GERARD CHELI Voor het mooiste uitzicht over de stad Leeuwarden hoefje de 183 treden van de Oldeho- ve niet op. De 40 meter hoge 'scheefste toren van Nederland' valt in liet niet bij de eigentijdse glazen kan toorkolos van verzekeraar Achmea, iets verderop en bijna drie keer hoger. Zo hoog had Oldehove eigenlijk moe ten worden, want bouwmeester Jacob van Aaken wilde in de 16e eeuw een to ren bouwen die op. z'n minst boven de Martinitoren van eeuwig concurrent Groningen uitstak; en misschien ook nog wel hoger dan de Utrechtse Dom. Maar Van Aaken slaagde daar niet in. De toren verzakte al tijdens de bouw en de bouwmeester zou, zo wil het ver haal, van schaamte en chagrijn zijn ge storven. Zijn hedendaagse opvolger Abe Bonnema bereikte het doel wel, want de toren van Achmea is met 115 meter mooi 2,5 meter hoger dan de Dom. Gerechtigheid voor Ljouwert. Oldehove hangt inmiddels 1,81 meter uit het lood en dat is 4 centimeter min der dan een paar jaar geleden. Een gro te bouwput aan de voet van de toren deed Oldehove een ietsepietsje terug kantelen. Natuurlijk, dat is niets verge leken met Pisa's La Torre Pendente, die 5,2 meter overhelt, maar het gaat om het idee. En al wenteltrappend deze Als Giethoorn 'het Venetië van het noorden' genoemd wordt, dan is Leeuwarden 'het Pisa van het noorden'. De Friese hoofdstad bezit een toren die bijna twee meter uit het lood staat. En zo heeft de stad wel meer verrassends in petto. scheve, ook nog kromme, toren be klimmen, hoort bij een bezoek aan Leeuwarden. Leeuwarden heeft een paar leuke wan delroutes die de geheimen van de com pacte historische binnenstad, omslo ten door een grachtengordel, blootleg gen. De stad telt liefst 550 rijksmonu menten. Volgens de VW 'de meest on derschatte binnenstad van ons land'. We moeten haar gelijk geven. Weetjes Met Baulcje van het gidsenteam, zoals het hoort vol weetjes, slenteren we door straatjes en steegjes en over enke le pleintjes, levendig en sfeervol. Ter rasjes zat - plek waar wij later op de avond proberen de nacht buiten de deur te houden - en vele malen intie mer dan die kale vlakte net buiten de gracht die Zaailand heet. Maar die gaat clan ook grondig op de schop. Altijd een plezierige manier om een Rondvaart in een open praam langs kades met terrasjes. Moderne kunst Foto's GPD stad te verkennen is vanaf het water. Kijkt toch anders dan vanaf ooghoogte. We kiezen voor een tocht in een open praam vanaf de Nieuwestad, ooit de grens met de Middelzee. We varen langs statige herenhuizen, monumen tale winkelpanden en kenmerkende trapgeveltjes, waar marskramers uit het Duitse Westfalen er ooit een van hun eerste neringen begonnen: de ge broeders Claus en August Brennink- meijer bijvoorbeeld (C&A), later ge volgd door die andere handelaren in linnen: Dreesmann (V&D), Peek Clop- penburg, Kreymborg, Hunkemöller. We tuffen elektrisch langs kades met opnieuw drukbevolkte terrasjes, langs de woonwinkel van Slauerhoff, vangen bij de Kelders een glimp op van Mata Hari, zien verderop de apotheek in Ju gendstil en ronden nabij de Hoelcster- poortbrug een van de dwingers: oude verdedigingswerken. De stad heeft nooit een stadswal gekend, wel deze bolwerken of bastions die op diverse plekken werden aangelegd en, zo vond men later, de binnenstad de vorm van een diamant gaven. Met een andere boot varen we natuur lijk ook nog even langs het ouderlijk huis van Geert Mak én over de Bonker- vaart, in bevroren toestand plek waar de Elfstedentocht eindigt. Een bord markeert de finishlijn. En uit de vele volksverhalen die je ook in Leeuwar den op leunt diepen, zoals over Galgen- lappers en Knuppelvrijdagen, blijkt wa rempel dat de beroemde schaatsmara- thon geen sportieve, maar een zakelij ke achtergrond had: kroegbazen wil- Leeuwarden - ze spreken er geen Fries, maar plat Liwwarders wordt ons her haaldelijk geleerd - heeft bijzondere re laties met oude en moderne kunst li teratuur. Schrijvers en dichters en an dere bekende Nederlanders hebben er hun. sporen achtergelaten, natuurlijk ook grafisch virtuoos Escher en detecti veschrijver Havanlc. De stad wijst daar (soms) op. Van ons mag dat best wat uit bundiger. Zoals bij voorbeeld het Fries Museum en het Princessehof wel met gepaste trots hun oude én nieuwe collecties uit dragen. De omvangrijke verzameling van het Fries Museum, met een indruk wekkende collectie Fries zilver, geeft een impressie van de rijke historie van deze streek. En het Princessehof, dat zich graag affi cheert als hét Nederlands centrum voor keramiek, prijst zich gelukkig met een even imposante als vkostbare verzameling groen keramiek uit Chi na: Celadon. Maar ook de grootste col lectie tegels ter wereld bezit. Beide musea slagen erin verleden en heden naadloos met elkaar te verbin den. Het Fries Museum doet dat met 'Buro Leeuwarden', waarbij jonge kun stenaars permanent de gelegenheid krijgen hun artistieke expressies ten toon te stellen terwijl het Princessehof met 'Levenswerk' een paar keer per jaar moderne keramisten een podium biedt. Ook dit levert opnieuw verras sende contrasten op. Varen: Door de grachten met een open praam. Begin- en eindpunt Nieuwestad Zuid www.praamva- ren.nl Rondvaart met een salon boot rondom-Leeuwarden vanaf de Harlin- gertrekweg www.rondvaartleeuwar- den.nl Of met een salonboot vanaf de Wil lemskade (info: VVV). Met de eigen boot kan ook (let wel op de brughoogtes) Wandelen: Door de binnenstad met een gids van het gidsentea*m Friesland of op gen houtje aan de hand van uitgestippelde routes: de monumentenroute, de museum route, de Nassauroute of de 'waterwande ling'. (Info bij de VW) www.vvvleeuwar- den.nl Opzoek naar een vader op leeftijd beland ik in de Cu baanse havenstad Cienfuegos. Een klassieke kustplaats meteen plein in het centrum, een Malecon (boulevard) langs zee en tenminste een goed hotel waarmee toeris ten kunnen worden gelokt. Cienfuegos is een Spaanse gouverneur op Cuba in de 19de eeuw. Maar de naam had netzo goed kunnen slaan op de vuurtjes die achter de paard en wagens han gen bij wijze van verlichting in de nacht. Cien fuegos, honderd vuren. In de al wat oudere reisgids lees ik dat in Cienfuegos 's-avonds de lichtjes dansen achter de wa gens op de boulevard en het doet me genoegen dat het in het echt inderdaad precies zo is. Op een ochtend na het ontbijt in een cafeetje op het plein (eieren, bonèn, rijst) loop ik voorbij een etalage waarin leuke naïeve schilderijen hangen. De kunstenaar heet Roberto en ik ben wel geïnteresseerd in een paar kleurrijke tableaus die het landelijke leven rondom Cien fuegos weergeven. Ik ga de galerie (groot woord) binnen en informeer naar de mogelijkheid tot aanschaf van enige kunstwerken. De schilder blijkt niet aanwezig maar met een oude commu nistische telefoon van zwaar zwart bakeliet is hij met eni ge moeite op te sporen. Roberto is er binnen een half uur. Ik ga met hem mee naar zijn atelier om de werken te bekijken. Ik kan op de schilderetage boven in het gebouw slechts gebukt staan, het komt goed uit dat Roberto een stuk kleiner is. Ik laat mijn oogvallen op maar liefst drie kunstwerken. Vooral de plattelandsimpressie 'Al Mediodia', 'Op het Midden van de Dag', bevalt mij. Al lovend en biedend komen we op een acceptabel bedrag voor de aanschaf ervan. Maar daarmee zijn we er nog niet. Roberto is lid van de partij. De enige partij. Hij schildert in dienst van de op Cuba immer voortgaande commu nistische revolutie onder de leuze: het vaderland of de dood, 'patria o muerte'. Als partijschilder mag.Roberto het verdiende geld na tuurlijk niet allemaal zelf houden. Hij moet er 75% van inleveren! Vandaar dat het afdingen niet al te moeilijk ging, bedenk ik me nu. We gaan met de schilderijen naar het partijbureau in Cienfuegos. Het is een groot, somberen kil huis. Overal liggen stapels papier, stem- peldozen en stukken carbonpapier. Ouderwetse typma chines staan op alle aftandse bureaus. Medewerkers zijn serieus met al deze zaken in de weer. De volstrekte zin loosheid straalt overal van af. Hier worden de werken van Roberto bekeken en beschre ven. Uitvoerig en gedetailleerd. Gewichtig worden er stempels geplaatst op de documenten. Ik krijg ze plech tig overhandigd. Goed bewaren want ze zijn nodig bij het verlaten van het land. Cubaanse kurist meenemen naar het buitenland is aan strenge regels gebonden. Het bezitten van de juiste export papieren is daar een van. Ik reken af met Roberto. Hij gaat naar de beheerder van de partijkas en levert zijn bijdrage in. Hoewel hij maar wei nig overhoudt is hij blij. Het is genoeg voor wat rum een paar sigaren en een etentje met zijn vriendin. Na ruim een week vinden we de vader in Havana. Wan neer de filmerij is afgerond vliegen we van daaruit terug. Trots meld ik mij met de koker vol opgerolde schilderijen bij de douane. De drukbestempelde exportpapieren le ver ik met een geroutineerd gebaar in. De douane man nen bekijken de schilderijen en lezen hoofdschuddend de papieren. Smalend mompelteen der beambten de ti tel van het grootste schilderij: 'Al Mediodia'. Fff, het mocht wat. Doorlopen, zo luidt de opdracht. De papieren gaan het 'archivo' in. Ik kijk achterom en zie de leider van het stel de papieren verfrommelen. Met een goed gerichte worp verdwijnt de prop vervolgens in de prullenbak. De kunst wordt hier duidelijk minder serieus genomen dan op het partijkantoor in de provincie. Cuba wankelt, Het koele communisme in de Caribische zee loopt op z'n laatste benen. Het zal niet lang meer duren voordat Roberto zijn zuurverdiende geld allemaal zelf mag houden. Ik gun het hem van harte. Want ik kijk nog steeds elke dag met plezier naar: 'Op het Midden van de Dag'. DERK BOLT ADVERTENTIE Lees hier reeds een voorproefje: de column van Gerrit-Jan Zwier. Rondje door de Belgische Voerstreek Iet soepele pedaalslag laat ik de huizen van 's Gravenvoeren achter mij. Ik vind het vooral vermakelijk dat ik mij op deze manier verplaats, op een zilverkleurige elektrofiets, waarvan het stuur en het zadel verend zijn opgehangen. Zodra hij merkt dat ik bergop ga, snelt hij mij te hulp en trapt een eindje mee. Alsof de fiets in een tandem verandert en mij een duopas sagier cadeau doet. Ik krijg de neiging om een dergelijk intelligent, meedenkend voertuig een naam te geven, zoals je ook een blinde- geleidehond een naam geeft. Overigens viel het mij niet gemakkelijk om van 's Gravenvoeren los te komen. Van mijn gastvrouw kon ik een hengel en kunst vliegjes lenen waarmee ik vanuit haar tuin op forel mocht vissen. Bovendien produceerden de bomen in haar tuin valappels - door haar 'sneeuwappels' genoemd - die een heerlijke zoetzure smaak bezaten. Forel met gepofte sneeuwappels, ik zag het al helemaal voor me. Bovendien ontdekte ik in het dorp een herberg die maar liefst honderd verschillende bieren schonk. Als ik elke avond vijf nieuwe soorten zou uitproberen, dan zou ik mijn verblijf maar liefst tot twintig dagen moeten verlengen. In de gelagkamer keek ik even verlekkerd naar boeiende namen als Kwak, Abt, Prior, St. Bernardus Pater, Hommel en Moeder Overste, maar ik bestelde niets. Straks, als ik mijn rijtoer beëindigd had, zou ik me weer bij de kastelein, die in een leren schort achter de toog heerste, melden. Bij Schoppem gaat het over het asfalt naar het langgerekte wegdorp Sint-Martens-Voeren, Fouron-Saint-Martin, staat eronder, want de Voer is twee- en soms zelfs drietalig. 'Geen vrijheid zonder spelregels,' lees ik op een bord van een politieke partij en daar kan ik het in zijn algemeen heid wel mee eens zijn. Dankzij mijn accu rij ik gemakkelijk het dal uit en zet koers naar Veurs. De bollen maretak in de bomen doen mij zowel aan Zuid-Limburg denken - de enige plek in Nederland waar deze parasiet voorkomt - als aan Bourgondië. Het is niet toe vallig dat de namen van deze landstreken hier vallen - wat geogra fie en taal betreft, hebben het Nederlandse en Belgische Limburg veel gemeen; qua geschiedenis - ooit was de kleine Voerstreek een onderdeeltje van het machtige Bourgondische Rijk - Is er een connectie met het Bourgondische, en dat geldt eveneens voor de mentaliteit. In Veurs wentelen de fraaie vakwerkhuizen zich behaaglijk in tuinen vol stokrozen en zonnebloemen. Voor wie hier woont, kan het leven niets anders dan één lange vakantie zijn. Wie wonen hier? Nederlanders die het vakwerk destijds voor een appel en een el opkochten? Dat zou best eens kunnen. Het is er rustig en stil, alsof de eigenaars elders hun hoofdwoning hebben. Hier zie je even de sterke kant van de Voerstreek - dat het eeuwenlang met rust is gelaten. Gerealiseerd met steun van 'Het reisboek is gratis, wel ontvangt u bij het boek een acceptgiro voor een tegemoetkoming in de portikosten. Culinair festival in Wales Op 28 en 29 oktober kunnen culinaire liefheb bers hun hart ophalen tijdens een bezoek aan het Cowbridge Food Drink Festival in Wales. Hier worden zowel lokale en nationaal Welshe lekkernijen aangeboden. Het hele dorp zal ge durende deze twee dagen op zijn kop staan met straatentertainment, (kinder)kookwork- shops, bier festivals en andere leuke activitei ten. Hét plaatsje Cowbridge zelf is ook een ont dekking waard. Het heeft een originele mix van designer boetiekjes, traditionele winkel tjes en historische plekken. Leuke bijkomstig heid is dat het vlakbij Cardiff ligt dus goed ge schikt als dagje uit vanuit de hoofdstad van Wales. Cardiff (en omgéving) is vanuit Neder land op verschillende manieren te bereiken. Voor wie wil vliegen heeft bmibaby dagelijkse directe vluchten tussen Amsterdam en Cardiff. KLM vliegt dagelijks vier keer op dezelfde rou te. Voor wie graag met de auto naar Zuid-Wa- les reist, is er de Stena Line verbinding naar Harwich, vanaf waar het maar een paar uur rij den is naar Cardiff. www.visitwales.com GPS in Vesting3hoek De Vesting3hoek, zoals ze het zelf hip opschrij ven, bestaat uit de vestingen Gorinchem en Woudrichem, Slot Loevestein en Fort Vuren en is onderdeel van één van de mooist bewaard gebleven verdedigingslinies van Nederland: De Hollandse Waterlinie. In dat fraaie rivierenge bied is het nu ook mogelijk om een fietstocht met gps te maken. Het systeem werkt hetzelf de als bij autonavigatie. Met hulp van satelliet signalen is de exacte positie van de fietser be kend en kan die via een pijl op zijn navigatie- schermpje zijn route bepalen. Het traject is op gedeeld in twaalf verschillende etappes waar door korte, langere of zelfs meerdaagse routes mogelijk zijn. De etappes zijn overzichtelijk voorgeprogrammeerd in het gps-apparaat dat te huur is bij één van de startpunten. www.vestinq3hoek.nl met bijdragen van Hanneke Groenteman, Leon de Winter, Jessica Durlacher, Rick de Leeuw, Manon Uphoff en vele andere schrijvers, die allen op hun compleet eigen manier een avontuur bij onze zuiderburen in Fietsparadijs Belgisch-Limburg beschrijven. Kijk en bestel op www.schrijversoppad.nl Heelt u geen Internet? Bel dan met Toerisme Vlaanderen Brussel in Den •Haag op 070 416 81 10. mrÜYrti zensationeei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47