PZC Naar het einde van Europa 0 1 ChartetWeb.nl Vliegtickets v.a. 29.- Christmas-Cruises naar Engeland Reis in 5 clicks Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 14 oktober 2006 ADVERTENTIE nbolastlngthoffingon <*-SB lfc .chartcrweb.nl of bol 0900-1552 (in cl pfm Elke dag komen de noord- en zuidvarende Hurtigruten elkaar tegen. De traditie wil dat beide schepen proberen zo veel mogelijk mensen aan dek te krijgen om elkaar te begroeten. Het is een absurd gezicht: honderden kilometers boven de poolcirkel staan tientallen mensen in het licht van de middernachtzon naar elkaar te wuiven. .wiijH|IIB3 rtrinr WINDY KEStER Hurtigruten betekent in het Noors 'snelle dienst'. Wie de hele reis van Bergen naar Kirkenes en terug af legt, moet echter geen haast hebben. De op-en-neer-reis langs de Noorse kust is 4700 kilometer lang en kost elf da gen. Elke dag vertrekt er een wit/rood/zwart vaartuig uit Bergen noordwaarts. Een halve dag voordat het eerste schip zuid waarts terugkeert in de Hansastad, ver trekt het laatste. Een nauwkeurig sche ma zorgt er voor dat alle 35 havens op de route één keer per dag door een van de elf kustvaarders worden aapgedaan. Dit is dan ook geen gewone toeristen- cruise. Oorspronkelijk begon de Hurt igruten^ 113 jaar geleden als een post en cargoschip. Tegenwoordig krijgt de zeereis het eervolle stempel 'mooiste ter wereld' van de Lonely Planet. Maar voor bewoners van de Noorse noord kust is het nog steeds een transport voorziening. Afmeren Hoewel de boot elke dag langskomt, is afmeren in de verschillende kleine ha ventjes op de route iets feestelijks. Het grote schip met zijn imponerende loeiende scheepshoorn heeft vaak meer passagiers aan boord dan dat er in het dorp wonen. Dit is dé manier om contact te hebben met de buitenwe reld. In Kjollefjord hangt bijvoorbeeld het halve dorp uit het raam terwijl de Hurt igruten afmeert. Op de kade bekijkt Jorn Olav Evensen hoe de Polarlys aan legt en de bemanning begint met het lossen van postzakken en studenten die de vakantie thuis gaan doorbren gen. 'Dit is onze hoofdstraat', wijst hij op het schip, 's Winters als de wegen geslo ten worden, is het soms de enige ma nier om de voorraden aan te vullen of naar het buurdorp te komen.' Een paar dagen reizen is volgens hem geen pro bleem. 'In het zuiden pakken mensen de auto of. trein. Hief lil het noorden past de Hurtigruten goed bij onze le vensinstelling: als het. vandaag niet komt, komt het morgen wel.' Die rustige en informele houding is te rug te vinden aan boord van de Polar lys. 'Voor toeristen is de Hurtigruten Loneiy Planet: S"UOiül Hurtigruten mooiste zeereis een plaats om te zijn en te ontspannen. Hier vind je geen casino's', zegt Nord- lys kapitein Terje Syrstad. De voor naamste attractie is het panoramacafé waar je in alle rust en ongeacht het weer achter de grote ramen van de voorbijtrekkende natuur kunt genie ten. De overweldigende fjorden met zijn duizenden watervallen in het zuiden en de ruige rotsen en besneeuwde top pen in het noorden zorgen dat de hele weg iets nieuws te zien is. Bovendien bevinden zich hier grote kolonies zee- Op de kade bekijkt Jorn Olav Evensen hoe de Polarlys en poolvogels en komt er nog wel eens een walvis voorbij zwemmen. Omdat de Polarlys ook aan zijn car go-verplichtingen moet voldoen en soms enige uren aan wal ligt, krijgen passagiers in de grotere plaatsen kans de zeebenen los te schudden. Veel van de passagiers die om half elf 's avonds met handdoeken staan te zwaaien, heb ben hierdoor eerder die dag een droom in vervulling zien gaan: de Noordkaap zien. Rendieren In de haven van Honningsvag, bekend van W.F. Hermans roman 'Nooit meer slapen', pakten ze de bus. Deze rijdt door een maanlandschap zonder bo men, die zo ver boven de poolcirkel niet gedijen. Wel zijn er veel soorten 'arctische bloemen te zien. Langs de kant van de weg stakn bovendien stok ken met vis die hangt te drogen alsof het de schone was is. Een ontmoeting met de rendieren is niet te vermijden. Op Mageroya, het ei land waar Honningsvag op ligt, lopen er een süilc of 5000 rond. Ze zijn van de Samen, de oerbevolking van dit deel van het noorden dat ook wel Lapland wordt genoemd. Vier fami lies komen hier 's zomers met hun kud des naar toe om hun dieren te laten gra zen. Als de winter invalt, zwemmen de beesten weer naar het vaste land. Na een busrit van een half uurtje ligt aan het einde van.de weg Noordkaap. Hier, op de 71°10'21" breedtegraad, stopt Europa. De volgende halte is de Noordpool. Een globus die dit mar keert ligt op dezelfde lengte als Noord-Siberië maar op de Noordkaap is het dankzij de warme golfstroom door gaans 20 graden warmer. Hier bevindt zich bovendien 's werelds noordelijk ste en duurste souvenierwinlcel. Terug aan boord van de Polarlys vertelt kapitein Syrstad over de rol van de Hurtigruten in dit ruige deel van het land. 'De zee kan hier zo wild zijn dat ook wij niet kunnen varen. Maar om dat er altijd wel een Hurtigruten in de buurt is, worden we ook vaak ingezet bij reddingsoperaties. Bouwvakkers Zo kan het dus gebeuren dat ineens 600 bouwvakkers aan boord komen. Af gelopen winter bijvoorbeeld moesten oliebedrijven wegens een orkaan hun werknemers evacueren die hier aan ve- schillende projecten bouwen. De vlieg velden waren gesloten en de hotels be zet. Tot ontzetting van de toeristen die RisoyhamrQi r lï[ir,„„„ Stokmarknesjl)-M,arïJacl Stamsun^bvolv^er. ^^^Skjervay Kirkenes De Hurtigruten-vloot bestaat uit 11 schepen die in 11 dagen 35 havens noord waarts en 34 havens zuidwaarts aandoen. Het oudste nog varende schip is uit 1982, het nieuwste uit 2003. Opstappen kan overal. De meeste toeristen vertrekken vanuit Bergen in West-Noorwegen. 's Zomers is vanwege de middernachtzon de meest populaire en druk ste periode. Als het weer het toelaat, vaart de Hurtigruten echter 365 dagen per jaar. In de verschillende havens is het mogelijk om op excursie te gaan naar bijvoorbeeld de Noord kaap, domstad Trondheim of een hondensleetour te maken in Tromso. Vliegen naar Bergen kan direct vanaf Schiphol met KLM. Scandinavian Airlines en prijskra- ker Sterling/Norwegian hebben een tussenstop in Oslo. Het vaarschema, arrangementen, prijzen e.d. Zijn te vinden op www.hurtiqruten.nl van een rustige vakantie onder het noorderlicht wilden genieten, bood de Hurtigruten op weg naar het zuiden on derdak aan een paar honderd oliearbei ders. Een blik door de patrijspoort leert dat niet alle gehuchten die de boot aan doet schilderachtig zijn. Noord-Noor- - wegen werd tijdens de Tweede Wereld oorlog praktisch helemaal vernietigd. De nazi's gebruikten bij hun terug tocht de tactiek van de verschroeide aarde en verbrandden alles wat op hun weg kwam. De bevolking overwinterde bij min 25 in zelfgeknutselde' barakken en trok de boel later pijlsnel op in bouwpaklcettenstijl. Zo ook Kirkenes, het eindpunt van de noordwaartse route. Het plaatsje op de grens met Rusland is niet het toon beeld van pracht. Maar het kan een be manningslid van de Polarlys niet sche len; het is de heldere zee die lokt. De eerste keer op het eindpunt, de traditie vraagt dan om een frisse duik in het 4 graden koude water. Zijn collega's, nog steeds in voor vertier, staan klaar met een witte handdoek. Exclusief voordeel voor lezers van deze krant Prachtig versierde kerstbomen, mooie etalages en verlichte straten- Elke Britse stad heeft zo z'n eigen kerstspecialiteiten. Eén ding hebben ze gemeen; het is er vanaf half november extra feestelijk en gezellig. Dit is dé periode om de leukste kado-ideeën op te doen en voor iedereen een klein souvenir voor onder de boom mee te brengen. Uw 3-daagse reis begint aan boord van onze luxe Cruiseferries met mooie lounges, shops, verschillende restaurants, live entertainment en een overnachting in uw eigen cabin. Overdag bezoekt u de stad van uw keuze. U.kunt kiezen uit Hull, York of Lincoln, waar dit jaar de grootste kerstmarkt van Engeland plaats vindt met zo'n 300 marktstallen in het historische centrum van de stad. Rotterdam Zeebrugge Huil iLirifflBiiii. IHiüèIï; o i' inatHtKin aaii! lire» Yóvfc. Cfey-Cnjise nm 7: (iiiij: Kt. Irtnsillltiirfi Vanaf prijs per persoon 2 of 4 persoons inside cabin Vertrek zondag t/rp woensdag '™mL€60 •Toeslag vertrek do t/m zat: £20 per persoon •Toeslag cabin met zeezicht: €28 per cabin Kinderkorting: tot £20 per kind Maaltijden: €60 p.p. voor diner en ontbijt op heen- en terugreis Inbegrepen Bel 020-201 33 33 (ma- za, 09.00 -18.00 u) Boek uiterlijk 28 oktober en vermeld WEG PDferries .hl ill ,11 Ai V, '""L Ferries Hoogtepunten Een aantal bouwwerken op deze wereld is zo bijzonder dat ze als hoogtepunten worden bestempeld. Plekken die (bijna) iedereen een keer gezien wil hebben. Welk bouwwerk wilt u absoluut nog een keer zien in uw leven? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Duitse bolides s» E m O aan Duitsland denken, dan denken we meteen aan Mercedessen, BMW's, Audi's en andere grote auto's. We vroegen in de laatste Graadmeter waar u Duitsland het meest mee associeert. De uitslag: 0) Grote auto's 41% Bier, worst en zuurkool 25% Natuur (bv. het Zwarte Woud15% lets anders 8% Hard rijden 6% ©Schlager 3% Lederhosen 1% ©Carnaval 1% Vraag antwoord Hoe zit het eigenlijk met ziek worden van overgangen in temperaturen? Arts Michiel Strijbos van het Erasmus Medisch Centrum: 'Ziek worden van temperatuursover- gangen kan wel degelijk. De conditie van de rei ziger, het verschil in luchtvochtigheid en de grootte van de temperatuurovergang zijn bepa lend voor de mate waarin er klachten optre den. Bij een overgang van koud naar warm stijgt de lichaamstemperatuur. Om verkoeling te brengen gaat het lichaam transpireren. Maar hierdoor raak je lichaamsvochten en zouten kwijt die belangrijk zijn voor het functioneren. Klachten zoals krampen in de spieren, jeuk en blaasjes op de huid kunnen optreden. Door uit droging kan uiteindelijk uitputting ontstaan.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Natuurlijk zijn er in heel ons land mooie na tuurgebieden te vinden. Alle provincies hebben natuur die kenmerkend is voor die streek. Zo heeft Drenthe de welbekende hunebedden. Wa ter is vooral bepalend voor het landschap van Zeeland. Beekdalen, uiterwaarden en veenge bieden zijn te vinden in Brabant. Limburg staat bekend om de heuvels, beekjes en dalen. En Friesland heeft onder andere meren en laag- veenmoerassen. Drenthe: www.drentslandschap.nl Zeeland: www.hetzeeuwselandschap.nl Brabant: www.brabantslandschap.nl Limburg: www.limburqslandschap.nl Friesland: www.fryskeqea.nl Meer kampeerreizen ANWB De ANWB heeft zijn aanbod van kampeerrei zen uitgebreid met vijftien nieuwe bestemmin gen. Caravanners en camperrijders kunnen op pad naar onder meer Wales, de Duitse wijn streek, de Oostenrijkse meren, de Balkan, Mos kou, IJsland en Nieuw-Zeeland. Deze groepsrei zen worden begeleid door een ANWB-reisleider en een techneut die reparaties voor zijn reke ning kan nemen. Meer informatie over deze kampeerreizen (exclusief voor ANWB-leden) is te vinden op de site. www.anwb.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45