Kritiek op aanpak files bij Almere PZC Land in rep en roer om Lingo Liever spuitje dan een tussenlanding Bloemen en knuffels voor Gessica Continue verkiezing van grootste Rotterdammer Betrokken regio's en Tweede Kamer verwijten kabinet halfslachtigheid Ze zijn toch niet gek geworden zeker zaterdag 14 oktober 2006 Hnnr Peter Punt BOTTERDAM - Rotterdam heeft sinds gisteren een speciale website waar mensen kunnen stemmen op de grootste Rotter dammer aller tijden. Volgens be heerder het Gemeentearchief is de lijst met vijftig namen een vir tueel gedenkteken. Acteur Luc Lutz stond gisteren aan het ein de van de middag op de eerste plaats, gevolgd door bokser Bep van Klaveren. Het idee om de grootste Rot terdammer te kiezen is van oud-raadslid Manuel Kneep- kens van de Stadspartij. „Om dat geschiedopvattingen niet statisch zijn en een boekje snel veroudert, is in overleg met Kneepkens gekozen voor een virtueel gedenkteken in de vorm van een interactieve themasite", aldus het archief gisteren. Volgens een woordvoerster van het Rotterdamse gemeentear chief kunnen bezoekers van de website ook zelf een naam aan dragen. De man of vrouw moet overleden zijn en van onbespro ken gedrag. Elk jaar in de Week van de Geschiedenis publiceert het archief de nieuwste lijst. „Het is niet zo dat we de groot ste Rotterdammer kiezen en dat het daarna afgelopen is. De ver kiezing loopt continu.door", al dus de woordvoerster. Erasmus Op de huidige lijst van genomi neerden prijken naast Lutz en Van Klaveren namen als Abra ham Tuschinski, Anna Blaman, Erasmus, Jan Tinbergen en Kaat Mossel. ANP Hoor Karen Zandbergen DEN HAAG - De manier waar op het kabinet de files tussen Al mere en Amsterdam wil oplos- seu, stuit op verzet in de betrok ken regio's en in de Tweede Ka mer. De bezwaarmakers vinden dat het kabinet halfslachtige maatregelen neemt door de A9 buiten de plannen te laten. Minister Zalm van financiën trekt geld uit om de Al, A6 en AIO te verbreden, maar hij vindt het te duur om nu ook over de A9 te beslissen. Bestuur ders van Almere, Amsterdam en Noord-Holland zijn daar boos over, omdat meer auto's over de verbrede wegen tot meer ver keer op de A9 zal leiden. Daar ipoet dus ook geld voor worden uitgetrokken. (3DA-minister Peijs moet van haar Kamerfractie meer reke ning houden met de bewoners. •;Tot nu toe hebben ze alleen nog met bestuurders overlegd", zegt christendemocraat Eddy van Hijum. Hij stemt alleen in met de plannen wanneer er een goede oplossing voor de A9 is. Volgens een plan dat Zalm te tïuur vindt, zou een deel van de A9 worden uitgediept en onder- tünneld worden, wat veel ge- liiids- en stankoverlast zou sche len. Van Hijum betwijfelt of ook dat genoeg is om de overlast aan vaardbaar te houden. Als er meer nodig is voor de leefbaar heid in Amsterdam Zuid-Oost, dan moet dat ook maar worden uitgetrokken, vindt hij. Peijs denkt nog drie maanden nodig te hebben voor overleg met de regionale bestuurders. „•Een oplossing moet financieel en leefbaar zijn. We Belastingdienst verstuurt 70.000 foute aanslagen DEN HAAG - De Belasting dienst heeft deze week tiendui zenden voorlopige aanslagen verstuurd met fouten erin. Dat heeft het ministerie van Financi ën gisteren bekendgemaakt. Het gaat om aanslagen die zijn geba seerd op de aangiften inkomsten belasting over vorig jaar. In zo'n 70.0,00 van de 340.000 verzonden aanslagen is ten on rechte een bedrag voor privége- bruik van de auto van de zaak meegenomen. Bovendien is in een deel van de aanslagen geen rekening gehouden met aftrek wegens geen of weinig eigen wo ningschuld. Bij artiesten en be- l'oepssporters is daarnaast de in gehouden loonheffing bij inkom sten uit andere werkzaamheden gaan met Amsterdam en Almere spreken om te kijken of zij bij de financiering kunnen worden betrokken", zei ze gisteren. Vorige week drong de Tweede Kamer aan op een snel besluit om het fileprobleem in Noord-Holland aan te pakken. De linkse oppositie is erg onte vreden over de oplossing die nu gekozen is. Wijnand Duyvendak van Groen- Links is blij dat de weg langs het Naardermeer van de baan is - 'dat hadden we vorig jaar niet verwacht' - maar vindt het 'zon de' om zoveel geld in nieuwe we gen te stoppen. „Er moet een goed openbaar vervoersplan ko men. We weten allang dat meer wegen de files niet oplossen." Ook de SP wil liever dat er geld naar het openbaar vervoer gaat. De PvdA wil wel extra investe ringen in het wegennet, maar stemt niet in met dit plan. „Het is een non-besluit. De files wor den niet minder, doordat de A9 niet wordt aangepakt, en de be woners krijgen meer overlast", zegt PvdA-kamerlid Co Ver daas. Ook werkgeversorganisa tie VNO-NCW West is ontevre den over het kabinetsbesluit. Di recteur Bert Mooren: „Het is niet meer dan een voorlopig be sluit met een hoog politiek com promisgehalte, niet kordaat en niet volwaardig, en leidend tot overbodige studies en discus sies. Met de verkiezingen op 22 november en een demissionair kabinet in zicht betekent dit dat het tempo in de besluitvorming verloren gaat." GPD Bij het huis van het vermoorde meisje Gessica im zijn knuffels, bloemen en tekeningen gelegd. Mensen die een onjuiste aanslag 2006 hebben ontvangen, hoeven zelf niets te doen, meldt het mi nisterie. Zij krijgen binnen enke le weken een excuusbrief met de mededeling dat zij op korte ter mijn een juiste aanslag kunnen verwachten. GPD door Daniëlle Berloth ROTTERDAM - Het vermoorde Rotterdamse meisje Gessica leef de in een 'stabiele gezinssitua tie'. Om die reden plaatste Stich ting Lindenhof, een organisatie voor jeugdzorg, haar op de open bare basisschool Pluspunt. Dat zei directeur Bert Hoogwerf van de school gisteren. Volgens Hoogwerf had Gessica's vader weer een vrouw en een woning in de buurt van de school. De 46-jarige vader is hoofdverdach te in de moordzaak en zit vast. Voordat de 12-jarige Gessica, het zogeheten Maasmeisje, naar Pluspunt ging, werd zij op ver zoek van haar vader en het Bu reau Jeugdzorg behandeld bij Stichting Lindenhof in Schie dam. Algemeen directeur Loe Koppejan wilde gisteren niet in gaan op vragen. De Lindenhof biedt reguliere hulp aan gezin nen met kinderen van 0 tot 18 jaar. De behandeling is gericht op het verbeteren van het func tioneren van het gezin. Gessica heeft bijna drie jaar op basisschool Pluspunt gezeten. Vanaf begin juni is ze niet meer komen opdagen. Op 20 juni werd in een sporttas het eerste li chaamsdeel van het meisje ge vonden. Nadat politie en justitie dinsdag 3 oktober het gerecon strueerde hoofd van Gessica in de media hadden getoond, werd het de schooldirectie duidelijk dat het hier om één van haar leerlingen ging. Afgelopen maandag zijn eerst de ouders van de kinderen uit groep 8, waar Gessica in zat, op de hoog te gebracht en 's middags de klasgenootjes van het meisje. Volgens schooldirecteur Hoog werf reageerden de kinderen zeer emotioneel. Er is wat verwarring over de schrijfwijze van de naam van het Maasmeisje. Volgens Hoog werf schrijf je Gessica, maar zeg je Jessica. De directie van de school betuig de gisteren -in een verklaring haar medeleven 'aan iedereen die dicht om haar heen stond'. „In de jaren dat Gessica bij ons op school zat, hebben we haar le ren kennen als een vrolijk meis je." foto Robert Vos/ANP Bewoners van Vreewijk, waar Gessica woonde, houden maan dagavond vanaf 19.30 uur een stille tocht ter nagedachtenis aan het vermoorde meisje. Het initiatief is genomen door de be wonersorganisatie Vreewijk in de deelgemeente Feyenoord. In de wijk zijn posters opgehangen die buurtbewoners oproepen maandagavond massaal mee te doen met de stille tocht. ANP 3Ë- pr. A at Tê_ W£/ni<S cAIEK. JE.~Z£LF yLl B-fQE door Monique Brandt HILVERSUM - Gooi de pro grammering van de publieke om roep overhoop en de kijker geeft geen sjoege. Maar kondig het einde van Lingo aan en een wa re kijkeropstand breekt uit. Roodgloeiende telefoons bij de Tros, producent IdTV en de ouderenbonden, kijkersancties en Kamervragen aan minister Van der Hoeven (Media), die pi kant genoeg vorig jaar nog kan didate was in het woordjespro gramma. Zelfs premier Balken ende betoonde gisteren zijn me deleven met de getergde fans van hun dagelijkse twintig minu ten puzzelen. Gebeten hond in deze is de toch al veelgeplaagde zenderbaas Ton F. van Dijk. Die zelf overi gens ontkent dat er een defini tief besluit ligt, al zoekt hij wel naar een opvolger voor Lingo. Let wel: een mógelijke opvolger. Tegelijk met de nieuwe zender programmering worden tal van prog'rammatitels tegen het licht gehouden, betoogt Van Dijk. „Alles in overleg met de omroe pen. Lingo is een van die titels waar we met de Tros naar kij ken. Niet om oudere kijkers hun programma te ontnemen, maar om óók jongere kijkers naar ons toe te trekken. Als we iets goeds ontdekken waar jong en oud zich in kunnen vinden, zou dat mooi zijn." Voor veel kijkers is Lingo 'de broodnodige vastig heid in een wilde wereld', ver klaarde voormalig presentatrice Nance Coolen eerder het succes van Lingo. GPD pagina 4 commentaar Mevrouw L. van der Kloot-van der Vreugde mist geen aflevering van Lingo. foto Marijke Folkertsma kijkt niet alleen, maar speelt ook mee. En niet zonder succes. Nog eerder dan de kandidaten op het scherm vult ze het Lingo-zevenletterwoord in. Heilige, H-e-i-l-ig-e, spelt ze voor zich uit. Zeven goedkeurende bliepjes bevestigen haar gelijk, „Ja, en je kunt er 5000 gulden mee winnen", weet ze. De dag is voor de 93-jarige bewoonster van zorg centrum De Wieken in Zierikzee niet compleet zonder Lingo. Dat geldt volgens een van de mede werkers van De Wieken voor een heleboel me de-bewoners van het Zierikzeese zorgcentrum. „Er zijn echt een heleboel mensen die er altijd naar kijken. Mensen reageerden ook heel boos op de mededeling dat Lingo misschien verdwijnt. We hadden het hier al over gehad 'of we misschien een handtekeningenactie moesten gaan houden." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - „Nou zijn ze toch niet gek gewor den zeker." Mevrouw L. van der Kloot-van der Vreugde (93), een van de bewoonsters van zorg centrum De Wieken in Zierikzee steekt haar ver ontwaardiging over het mogelijk verdwijnen van het populaire spelprogramma Lingo niet onder stoelen of banken. Ze begrijpt er helemaal niets van. In kamer 236" van het Zierikzeese zorgcentrum staat de tv steevast elke avond om vijf over zeven op één. Lingo-tijd. Vanuit haar luie stoel bij de cv-radiator tuurt mevrouw Van der Kloot ingespannen naar het flikkerende tv-scherm. Ze Dronken trucker aan kant gezet GORINCHEM - Een taxichauffeur en een vrachtwagenbe stuurder hebben er donderdagmiddag voor gezorgd dat een dronken Britse trucker geen brokken kon maken. De 49-jarige Brit reed met zijn truck met oplegger slingerend over de Al 5. Hij had zoveel gedronken dat hij zelfs geen blaastest meer kon afleggen, aldus de politie gisteren. Een taxichauffeur die de slingerende vrachtwagen op merkte ging voor de wagen rijden waardoor' deze vaart moest minderen. Een Nederlandse vrachtwagenbestuur der ging naast de Brit rijden. Op die manier leidden ze de Engelsman naar een parkeerplaats langs de A15 ANP Handen wassen niet populair AMSTERDAM - Moeders mogen het dan nog zo vaak heb ben gezegd, maar handen wassen doet de Nederlander niet graag na een bezoek aan het toilet. Zeker zes miljoen Nederlanders maken hun handen niet schoon na een be zoek aan het kleinste kamertje, blijkt uit een enquête in opdracht van Glorix onder 562 Nederlanders. De Nederlandse bevolking loopt vooral de laatste jaren steeds vaker de wasbak voorbij. Waste in 2004 nog ruim drie op de vier toiletbezoekers hun handen na een kleine of grote boodschap, nu is dat nog maar 62 procent. ANP Poolse vrouw (22) dood in politiecel ALMELO - De politie heeft gistermorgen een dode Poolse vrouw in een politiecel op het Almelose bureau aangetrof fen. Dat meldde het Openbaar Ministerie gisteren. Op het lichaam wordt sectie verricht. Hoe de 22-jarige vrouw uit Wroclaw om het leven is geko men, kan het OM niet zeggen. De vrouw zat sinds woens dag opgesloten in de cel voor winkeldiefstal. ANP AKO nomineert zes schrijvers BRUSSEL - De jury voor de AKO Literatuurprijs 2006 heeft de volgende zes schrijvers genomineerd: Stefan Brijs voor zijn boek De engelenmakerPlans Münster- raann voor De bekoringJoris Note voor Hoe ik mijn hor loge stuksloeg, Frits van Oostrom voor Stemmen op schrift, Dimitri Verhulst voor De helaasheid der dingen en Christiaan Weijts voor ART. 285b. Prinses Laurentien, voorzitter van de jury, heeft de na men van deze kandidaten gisteren in Brussel bekendge maakt. ANP Reisbureau HTC is failliet DEN HAAG - Zeker vierduizend mensen die een reis heb ben geboekt naar Turkije, zijn de dupe geworden van het faillissement van bureau HTC Super Reizen. Het in Eindhoven gevestigde bureau laat weten dat het met onmiddellijke ingang niet langer in staat is de geboek te reizen uit te voeren. De vierduizend gedupeerden zou den de komende dagen en weken op vakantie gaan. Vol gens de Stichting Garantiefonds Reizen (SGR) is het zeer de vraag of zij hun reis tijdig kunnen omboeken. HTC was geheel gespecialiseerd in reizen naar Turkije. Een paar weken geleden verschenen er al berichten in de me dia dat het reisbureau in financiële moelijkheden verkeer de. De Turkse reismarkt is in 2006, na enkele stormach tige jaren van groei, ingestort. GPD je een tussenlanding maken, en dan zijn de 350 medepassagiers gedupeerd." Is het gerechtvaar digd, en medisch verantwoord, dat een arts een doorgeslagen passagier platspuit? Volgens de artsenorganisatie KNMG mag een arts in noodsituaties hande len 'naar inzicht'. Als iemand een gevaar is voor zichzelf of zijn omgeving, kan een dokter ingrijpen, dus ook een injectie geven. De arts mag ook ingrij pen als de patiënt raar reageert op een middel, bijvoorbeeld om dat hij ook andere medicijnen gebruikt, of dronken is. „Dit valt niet onder dwangbe- handeling", zegt Saskia van der Ree van de KNMG. „Dit is nood breekt wet." Specifieke casus Maar de vraag of iemand die al vastgebonden zit nog gevaarlijk is, kunnen de juristen van de or ganisatie niet beantwoorden, „Dat is wel een hele specifieke casus." Van der Ree wijst erop dat de patiënt altijd een klacht kan indienen bij het medische tuchtrecht als hij zich bena deeld voelt. Of iemand daadwerkelijk een arts is, is moeilijk ter plekke na te gaan. In Nederland staan me dici alleen geregisteerd in een centrale databank van de BIG (Beroepen Individuele Gezond heidszorg). Wel waagt de vliegtuigmaat schappij aan de arts of hij of zij zich kan legitimeren, aldus Baas. „Alles is hier goed verlo pen. De passagier was na de in jectie zo mak als een lammetje." GPD door Sandra Donker DEN HAAG - Een passagier die tijdens een vlucht van Brazilië naar Nederland door het lint ging, kreeg een injectie waarna hij urenlang onder zeil was. Mag dat zomaar? „Liever dat dan een tussenlanding", zegt de KLM. „Hij was daarna zo mak als een lammetje." De passagier in het KLM-toe- stel bewees dat vliegangst en al cohol slecht combineren. Hij had geprobeerd zijn angst weg te drinken, maar het gevolg was dat hij halverwege de vlucht op stoelen sprong en schreeuwend en maaiend met zijn armen door het gangpad rende. Het cabine personeel wist de amokmaker in zijn stoel vast te binden met 'tie-wraps'(kabelbinders, door de politie ook gebruikt als hand boeien). Een arts die toevallig aan boord was, gaf de man een kalmerende spuit. Volgens de KLM ging het om een uitzonderlijke situatie. De luchtvaartmaatschappij zegt dat de passagier, die buiten zin nen was, geen bezwaar maakte tegen de ingreep. „Dit is het bes te wat je kon doen. Veiligheid gaat boven alles", aldus Hugo Baas, woordvoerder van de KLM. „In zo'n situatie heb ik niet zo'n boodschap aan de 'li chamelijke integriteit' van een persoon, als die de cabine op stelten zet. Wat moet je anders? Iemand wordt gek, je hebt spul len aan boord om hem te kalme ren. Ideaal toch? Ethiek speelt hier geen rol." Bovendien, voegt Baas er aan toe: „Anders moet Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3