Ze hoeven niet echt te lijken zc Jack Frost en zijn metallic vriendjes Beurzen Yin yang-klok Toch dat droomhuis W3 ONDER DE PANNEN Niet stilzitten op de stoel zaterdag 14 oktober 2006 Op een echte haard hoe ven de producten van Totally Unique Lifestyle Products niet te lijken. Want een knapperend hout vuurtje is volgens Michael Tulp nou eenmaal niet te overtreffen. Liever wil hij warmte en passie op een an dere manier in het interieur brengen. „Ik wil de warmte bron uit het kitsch-segment halen." Michael Tulp draait er niet om heen. Natuurlijk wil hij zijn producten verkopen. Vandaar ook die naam. Met To tally Unique Lifestyle Products, afgekort Tulp, verwijst hij niet alleen naar zijn eigen naam. Om dat iedereen ons land associeert met de veelzijdige bloem, weet hij dat de naam het ook in het buitenland goed zal doen. „Er hangt bovendien een gevoel van gezelligheid, warmte, passie en intimiteit om heen." Tulp is een ondernemer van deze tijd die weet dat het niet gemakkelijk is om een nieuw product aan de man te brengen. „Daarom moet je ook een gevoel verkopen", be nadrukt hij. En dat gaat zeker op voor producten die hij samen met collega Broos Kerssemakers sinds kort op de markt brengt. Rookkanaal Het woord sfeerhaard neemt Tulp liever niet in de mond. Dat dekt niet.de lading, omdat de producten daarvoor te veel af wijken van bijvoorbeeld de elek trische haarden en gashaarden met imitatievuur. Op een echte haard hoeven de producten van Tulp ook niet te lijken. Want Bijna een meter breed, maar nog breder kan ook. een knapperend houtvuurtje is volgens Michael Tulp nou een maal niet te overtreffen. Liever heeft hij het over 'smart fires', waarbij 'smart' staat voor 'sim pel. mobiel, artistiek, realistisch en Tulp-vuur'. Want het draait wel degelijk om vuur, ook al is dat nep. „Ieder een heeft iets met vuur", ver klaart Tulp. „Maar wil je een echte houthaard in het interi eur, dan zit je vast aan een-rook kanaal." En is. dat er niet, dan Firecubes, een andere kijk op vuurkorven voor in de tuin. vervalt die mogelijkheid. Alter natief is een elektrische haard, maar die zien er volgens Tulp vaak niet uit. „Ik wil de warmte bron juist uit het kitsch-seg ment halen." Dus ontwikkelde hij met behulp van zijde, ledver lichting en een ventilator een compleet nieuw product. Gaat de stekker in het stopcontact, dan lijkt het verrassend veel op een haardvuur, maar echte vlam men komen er niet aan te pas. Warmte wel. Die wordt met be hulp van de ventilator de ruimte ingeblazen. Barbecue De techniek komt niet uit het niets. Tot 2004 was Tulp mededi recteur van haardproducent Bellfires. Daar werkte hij samen met een Engelsman die het sys teem ontwikkelde. Tot op de dag van vandaag is die bij de ontwikkeling betrokken, want het kan volgens Tulp altijd be ter. Mede daarom werkt hij ook samen met ontwerper Bart Vos, die meedenkt over de vormge ving van de verschillende pro ducten. En toch denkt Tulp dat de moge lijkheden op termijn onbeperkt zijn. Het apparaat, waarvan mo derne (M-fires) en klassieke (C-fires) exemplaren verkrijg baar zijn, neemt nauwelijks ruimte in. Handig in het interieur, maar ook voor de verkoop, omdat Tulp niet gebonden is aan spe ciaalzaken die kachels en haar den verkopen. „Dit product kan ook via woonwinkels worden verkocht." Maar hij wil bovenal duidelijk zijn, omdat dat vol gens hem het beste werkt. Zo heet het product met wel erg kunstmatige 'computervlam- men' simpelweg Faker (nepper). Naast de 'haarden' zijn boven dien een aantal buitenproduc ten verkx-ijgbaar, zoals de ro buuste barbecue Barrel en de modern uitziende Firecubes. door Paul Geerts De M-fires zijn verkiijgbaar vanaf 995 euro, de Firecubes vanaf 150 euro. Informatie: www.tulp.eu Een haard van maar tien centimeter dik. Het kan razendsnel gaan: ja renlang waren we tevre- den met Brunnera macrophylla, de Kaukasische vergeet-mij- niet. Mooi hartvormig blad met een parmantig puntje en kleine lichtblauwe bloemti-osjes in het voorjaar. Een sterke bodembe dekker voor beschaduwde plaat- Een tikkeltje saai, dat wel, voor al in grote hoeveelheden. Je kunt ook te veel hebben van mooi, hartvormig blad. Het was dan ook een uitkomst toen de va riëteit 'Langtrees' op de markt kwam, met blad dat niet effen groen was, maar dat vexteven- digd werd door een regelmatige cirkel van zilverwitte stippen, alsof iemand die net als wij op de zee van groen was uitgeke ken met zilvervei'f de zaak wat had opgesmukt. Een nadeel was alleen dat die 'Langtrees' maar mondjesmaat verki'ijgbaar was, zaaien was geen optie want het stippenpa- troon van de zaailingen varieer de: sommige nakomelingen had den grotere zilveren vlekken, an dere kleinex'e, en er waren er ook die helemaal geen stippen op het blad hadden. Brunnera 'Langtrees' moest door scheui-en worden vermeei-dei-d en dat schoot niet op. Bovendien maak te het de planten duur, waai- door je er niet snel een paar vier kante meter van aanplantte. Toen, een paar jaar geleden, ver scheen er een sensationele nieu we Brunnera waarvan het hele blad zilverwit was, alleen de groene nerven schijnen er door heen. Het lijkt alsof het blad met rijp is bedekt. De vinder zag de zilvexwloot al binnenlo pen en \Toeg onmiddellijk par tent aan op de plant. Dankzij de weefselkweek is de markt in een paar jaar tijd met 'Jack Frost' zoals de nieuweling genoemd werd, overstroomd. Toen de weefselkweek - het kweken van planten in een reageerbuis - in de kinderschoenen stond was er nogal wat verzet tegen. Nu zien we louter voordelen. Van nieuwlichterij is weefsel kweek een efficiënte manier ge worden om in snel tempo plan ten te klonen. Nieuwigheden zijn hoogstens een jaar nieuw, daarna staan ze in iedere tuin. Het is even wennen, voor ons die zich vroeger graag trendset ters waanden, maar de planten- markt is volledig gedemocrati seerd. Alles is voor iedereen be reikbaar, en bovendien betaal baar. Cultivars Na het verschijnen van 'Jack Frost' was de Bnjnnera plotse ling hot, en nu volgen de nieuwe cultivars elkaar in snel tempo op. 'Looking Glass' heeft zelfs geen groene nerven meer, het he le blad is zilverwit, tenminste - in de lente. Later in het jaar doet de kleur van het blad eer der aan tin dan aan zilver den ken. Ik vind dat geen verbete ring, maar daarover kun je twis ten. 'Silver Wings' heeft weer blad waarin het groen ongeveer de helft uitmaakt - een tussen stop tussen 'Langtrees' en 'Jack Frostzou je kunnen zeggen. Volgend jaar pas op de markt, maar alvast gepatenteerd, is Henry's Eyes waarvan de baby- blauwe bloempjes een onregel matig wit randje vertonen. Waarschijnlijk had Henry een oogziekte. Nu de Kaukasische vergeet-mij- niet zo in de belangstelling is ko men te staan, delen oudere culti vars in de aandacht mee. Brun nera 'Hadspen Ci'eam', met een crèmegele rand langs het blad en 'Variegata' met een witte bladrand worden uit de vergetel heid opgeduikeld, maai- dit zijn planten die met zorg geplaatst moeten worden omdat de blad randen bij te veel zon snel ver branden waardoor het effect voor de rest van het seizoen be- dorven is. Daar hebben 'Jack Frost' en zijn metallic consorten veel minder last van. De laatste ontdekking in Brun- neraland is niet in onherbergza me streken gedaan, maar op een straatmai'kt in Moskou. Hier kocht een Engelse kweker de tot dan toe onbekende Brunnera si- bii'ica, een soort met groter en gladder blad dan dat van de Kaukasische Brunnera. Brunne ra sibirica verspreidt zich tame lijk snel met over de grond krui pende wortelstokken. Gelukkig is dit een wilde plant waarop geen patent kan worden aange vraagd, want het patenteren van planten is iets waaraan ik nog niet gewend ben. Ik word oud. Romke van de Kaa Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen.Verslaggever en toekomstige beivoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Het is vreemd om midden in de Jaarbeurs je haar te doen, op het toilet te gaan zitten of te spelen met elektronische bedbodems. Natuurlijk is het zo iets als droogzwemmen. Maar beurzen kunnen daarom handig zijn, soms zelfs nuttig. Al moet je er wel wat voor over hebben. Doorgaans zijn het hele specia le: gericht op tuinen, woon- en badkamers en keukens. Sommi ge doen in alles en noemen zich Woonbeurs. Kennelijk een door slaand succes. Want geen enkel zichzelf respecterend beurspa- leis kan meer om zulke evene menten heen. Niet zo verwonderlijk, want zoek maar eens een winkel die de gehele collectie heeft staan. Die zul je niet zo snel vinden. Handig dus, zeker als je je oriën teert of helemaal geen idee meer hebt waar het met je huis naar toe moet. Alhoewel, zo vrijblij vend is het nou ook weer niet. Print wel een beetje in je hoofd wat je leuk vindt, anders duizelt het binnen de kortste keren. Of die beurzen altijd even nut tig en dus een bezoekje waard zijn, is zeer de vraag. Wij heb ben er de afgelopen tijd een paar gedaan; een woon- badka- mer- en tuinbeurs. Hebben we er veel aan overgehouden? Op een paar ideeën na eigenlijk niet. En dat waren niet eens gou den eieren. Sommige beurzen lij ken ook meer op braderieën; de meerwaarde daai-van is ver te zoeken. Die moet je links laten liggen, al weet je dat helaas niet altijd van te voren. Met de bezoe ken aan verschillende woonbou levards - en dan bedoelen we niet die straten en pleinen met altijd dezelfde ketens - kwamen we minstens net zo ver. Het kost misschien wat reizen, maar ook dan krijg je een goed beeld wat er te koop is. Bovendien heb je meer rust om te kijken en vra gen te stellen. Toch laten we ons massaal ver leiden, al is het nogal een bezoe king. Wie even niet goed in zijn vel zit, mijdt zo'n evenement als de pest. Winkelen in Ikea op za terdag is er niets bij. Neem wachtrijen voor de parkeer plaats, kassa, toilet, koffietent en populaire stand voor lief. Massaal vergeten vaders en moe ders door alle drukte de'normen van fatsoen. Duwen, midden op de weg parkeren en op de hielen rijden is kennelijk normaal. Al vinden wij van niet. Zie een beurs vooral als een at tractiepark; commercieel, duur, maar vermakelijk. We kunnen niet zeggen dat we nu met meer of heel andere ideeën zijn thuis gekomen dan na een bezoek aan verschillende toonzalen of spe ciaalzaken. Eenmaal thuis van een beurs keerden wij de tassen met fol ders nog eens om, bladerden er wat doorheen en gooiden het grootste deel weg. Handig om alles weer even te hebben ge zien. Om ons te verlekkeren aan zaken die we toch niet kunnen' kopen. Misschien is dat het aar dige, maar ons huis zal er niet heel anders door gaan uitzien. Een lemniscaatis-volgens de Dikke van Dale het sym bool van evenwicht tussen het stoffelijke en het geestelijke. Op dat gegeven baseerde beeldend kunstenaar en vormgever Cees van den Bos zijn zogenaamde Lemniscaat Klok, Het is een bijzonder uurwerk waarbij de ontwerper is uitge gaan van een cyclus van 24 uur. De wijzers zijn in dit geval ver vangen door 143 leds (lichtge vende diodes) die uren en minu ten aangeven. Naast het staande model, dat vorig jaar op de markt verscheen, is nu ook een wandklok verkrijgbaar. Bijzon- i der is dat de 'wijzerplaat' is ge- i vat in het yin en yang teken. De handgemaakte klok kost 340 eu- ro. Informatie: www.deiningde- sign.nl. GPD Stokke Movement bestaat niet meer. Het merk gaat verder onder de naam Variér. Het kindermeubilair, waaron der de bekende meegroeistoel Trip Trap, verschijnt nog wel op de markt onder de naam Stok ke. Omdat producent Variér de ontwerpfilosofie van Stokke heeft overgenomen, verandert er voorlopig overigens niet veel. Deze filosofie gaat ervan uit dat beweging goed is voor lijf en le den. Op de verschillende stoelen uit de collectie is bewegen dan ook onvermijdelijk. Bekende modellen zijn Ekstrem, de Variable Balans, Planet en Peel. Informatie is te vinden op www.varier.no. GPD Brunnera macrophylla Ooit langs een huis gelopen en gedacht: daar zou ik wel willen wonen? Volgens Robert Hoofs van de nieuwe website 'elkhuistekoop.nl' komt het gere geld voor. Toch durft slechts een enkeling aan té bellen met de vraag of de woning wellicht te koop is. En juist daarin wil de website verandering brengen. Wie geïn teresseerd is in een bepaald huis kan dat via de site aangeven. De initiatiefnemers nemen vervol gens binnen een week contact op met de bewoners van het huis. Hebben die op korte of lan ge termijn plannen om de wo ning te verkopen dan wordt die informatie gratis doorgespeeld aan de geïnteresseerde. „Op de ze manier brengen we sluimeren de vraag en aanbod bij elkaar", aldus Hoofs. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33