PZC Project moet binnenstad Terneuzen uit slop trekken W3 De tuin is echt waanzinnig mooi Redactie bijlagen: 0113-315680 fcpzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaand eren: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 14 oktober 2006 De haard als schilderij aan de muur Directeur Evert Jan van Exter van de woningstichting Clavis in Ter- neuzen geeft het volmondig toe. Zijn organisatie, in november 2001 voortgekomen uit de toenmalige Woningbouwvereniging Terneuzen, steekt met de verwezenlijking van het binnenstadsproject Korte Kerk straat en omgeving zijn nek uit. De gemeente Terneuzen trouwens ook. Maar het móet gebeuren. En als dit stukje ingrijpende stadsvernieuwing slaagt, gaan Glavis en de gemeente zo gped als zeker een stapje verder; een trapje hoger ook, voor meer kapitaalkrachtige doelgroepen. DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open' en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. De Franse bulletjes Betje en Mona liggen in het houten strandhuisje van Marga Waalwijk. In de riante tuin achter haar woning in Zierikzee staat het houten kotje. De zon schijnt er precies in en de huisdie ren liggen heerlijk op de warme houten vloer. Betje ziet een nog lekkerder plekje in de najaarszon, en ver kast naar het kussen op een van de luie stoelen. „Je zit hier heerlijk, zeker als het net wat te koud is op het ter ras. We doen het niet heel vaak, maar afgelopen zon dag hebben we hier nog lekker gezeten." In het strand huisje staan twee stoelen. Een opengeslagen boek op het bijzettafeltje verraadt dat het hier toch aangenaam verpozen is. „We moeten het strandhuisje nog verder opknappen. Aan de buitenkant willen we het in dezelfde.roomtint schilderen als het houtwerk van het huis. Binnen wil ik een dekkende beits in een ouderwets, donker oker." Ze pakt een rood ijzeren emmertje en wat strandspulle- tjes, „ik wil ook nog wat stranddingetjes ophangen en neerzetten." De tuin is de trots van Marga. Samen met echtgenoot Erik heeft ze de tuin opnieuw vormgegeven waardoor achter het fraaie jaren dertig pand aan 't Vrije haar 'droomtuin' ligt. „De tuin heeft een waanzinnig sfeer tje. Zo mooi, sereen haast. Door de bomen die er staan, is er een prachtig spel van licht en schaduw. En als al les bloeit, de blauwroze hortensia, de witte hortensia, de zachtroze meidoorn, de rododendron, prachtig. Toen we het huis kochten, vijf jaar geleden, lag er nog asfalt in de tuin. Dat is nu grotendeels weg. Alleen bij het strandhuisje nog, maar daar hebben we ook nog al lerlei plannen voor." Achter in de tuin staat een wit prieeltje van gietijzer. „Ik ben opgegroeid in Loosduinen en heb goede herin neringen aan park Ockenburgh. Dat stond vol met hui zenhoge rododendrons. Daar werden veel concerten ge- gevèn, in een muziektent. Toen hier voor het eerst de rodondendrons bloeiden rondom het prieel in de tuin, kreeg ik onmiddellijk dat oude Ockenburgh-gevoel te rug. Daarom hebben we dit huis Ockenburgh ge noemd. „We wonen hier nu een maand of vijf. Het is een heer lijk huis, ruim, mooi licht. Het heeft een goede sfeer. Ik moet er niet aan denken dat ik er weg zou moeten. Het pand is flink onder handen genomen. „We hebben het in stijl opgeknapt." Van de schuifdeuren met facetge slepen glas ('op de kop getikt bij een handelaar in antie ke bouwmaterialen') tot de keuken, de badkamer ademt het pand inderdaad een nostalgische sfeer. In de hal ligt nog een originele granitovloer in perfecte staat. - Glimlachend: „We hebben zelfs gezocht naar dat 'vie ze' groen uit de jaren dertig. Een beetje mosterd- groen." Waar nu het gezin Waalwijk in volstrekte harmonie met het pand leeft, stampten ooit Duitse legerlaarzen rond. „Hier is in '45 de vrede getekend', vertelt Marga. Op een foto uit het Zierikzeese gemeentearchief blijkt dat het pand in de oorlog is geconfisqueerd door de Duitse militaire commandant van Schouwen-Duive- land. Hij ondertekende op 7 mei de capitulatievoor waarden. De Duitsers vertrekken later die dag van het eiland. Het huidige Ockenburgh is een vredig huis, dat positieve energie uitstraalt. De huidige hoek waar de Dijkstraat en de Korte Kerkstraat samen komen. foto's Peter Nicolai Bijna twee weken geleden werd het plan gepresen teerd. En de reacties vielen Van Exter absoluut niet tegen. Na tuurlijk had hij op flink wat scepsis gerekend, want de bin nenstadsbewoners zijn in het verleden met stapels plannen ge confronteerd, maar ook heel vaak teleurgesteld als het op de uitvoering aan kwam. „Maar dé betrokken partijen moeten nu lef tonen, ondanks de scepsis die eerlijk gezegd ook wel weer meevalt. De Wijkraad Binnen stad wil nu bijvoorbeeld een stap verder gaan dan ons voor ogen staat. Wij vinden dat je daar even mee moet wachten. Eerst de Korte Kerkstraat en omgeving, daarna een volgende, nog aantrekkelijkere fase, ja, ook voor de ruimere beurs." De directeur van Clavis vindt dat zijn organisatie en de ge meente niet alleen hun nek uit steken, maar spreekt zelfs van 'linke soep'. Want het project kan dan menigeen aanspreken, de ervaring leert op dit moment dat als je mensen vraagt of ze in de binnenstad willen wonen, ze zich alleen maar laten leiden door wat je daar nu aantreft. En ■het kan niet worden ontkend, dat een deel van het plangebied in verregaande staat van verpau pering verkeert en schreeuwt om drastische maatregelen. Ambitieus Een stukje geschiedenis. Eind jaren zeventig oordeelden de toenmalige gemeentebestuur ders dat de binnenstad op de schop moest. Een ambitieus plan zette de lijnen uit voor de stadsvernieuwing. Er werden straten aangepakt en huizen ge sloopt. De plannen Pasterbos, Westkant 1, Elleboog Dwars straat en Vlooswijk werden ver wezenlijkt, maar na verloop van tijd stokte de vernieuwings drang. De bestuurders hadden andere prioriteiten. Na lange onderhandelingen met de gemeente bleek de toenmali ge woningbouwvereniging be reid 'de gaten in het woonge bied' op te vullen met veertig huurwoningen op negen loca ties. Het plan Nieuwediep had zoveel voeten in de aarde omdat de bouwvereniging alleen in het project wilde stappen als de ge- foto's Mechteld Jansen Annemarie Zevenbergen Dijkstraat - Korte Kerkstraat eruit moet komen te zien. bouw, die binnensteden mees tentijds kenmerkt. Hoofddoel is de versterking van de woonfunc tie in het gebied. De horeca ver dwijnt grotendeels; de plaats waar die panden nu staan, krijgt een woonfunctie. Acht ver pauperde gebouwen, waaronder het voormalige hotel-restaurant Monopole en een oud pakhuis ernaast worden gesloopt. Ze ma ken plaats voor twaalf huur- en koopwoningen. In het voormali ge klooster, het vroegere water- schapsgebouw, worden veertien huurappartementen ingericht, allemaal met een eigen parkeer plaats. Op de hoek van de Korte Kerk straat en de Nieuwediepstraat komt een familiehotel (De Arend), het achterliggende jon gerencentrum Kalashnikov krijgt een zaal en een eigen in gang, die aan alle geluidseisen voldoen en de openbare ruimte in het gebied wordt heringericht met nieuwe trottoirs, bestrating en beplanting. De sloop moet ui terlijk volgend voorjaar begin nen, een jaar later is de vernieu wing waarschijnlijk duidelijk zichtbaar. Van Exter: „Bij de toewijzing van de woningen en appartemen ten zullen we uiterst zorgvuldig te werk gaan. We gaan echt kij ken welke mensen ervoor in aan merking komen." Van de kant van de gemeente verwacht Van Exter eenzelfde zorgvuldigheid. „Het zou best zo kunnen zijn dat dit plan als hamerstuk de ge meenteraad passeert. Ik hoop van harte dat de dames en heren bestuurders vervolgens niet ach terover zullen leunen, want dat zou funest kunnen zijn. Nee, ik verwacht een streng handha vingsbeleid, bijvoorbeeld rich ting Kalashnikov, maar ook ten aanzien van andere mogelijke vormen van overlast. De gemeen te moet die verantwoordelijk heid écht nemen." Noordstraat Clavis is ook nauw betrokken bij andere actuele bouwplannen voor' de binnenstad. De woning stichting neemt de zeven appar tementen, die onderdeel zijn van het bioscoopcomplex aan de Burgemeester Geillstraat in be heer en gaat ook een rol spelen bij de exploitatie van apparte menten en woningen in het Schuttershofgebied aan de rand van de stad. Ook het langver wachte plan voor de Kop van de Noordstraat wordt vlotgetrok- ken. Van Exter: „Er is overeen stemming over de stedenbouw kundige invulling, zij het dat het plan er nu anders uitziet dan een paar j'aar geleden. Aan de zuidzijde van de Vloos- wijkstraat tot aan de Schoolweg willen we appartementen bou wen in combinatie met winkels. De noordzijde van de Vloos- wijkstraat - met die oude win kelpanden van bijvoorbeeld Naeye-Verstraeten en De Mul - vallen erbuiten. Wij hebben de gemeente een bod gedaan op de bouwrijpe grond en als het alle maal goed verloopt, kunnen we in de loop van 2007 gaan slopen en in 2008 aan de slag." Wout Bareman Het oude waterschapskantoor wordt verbouwd. Er komen veertien appartementen in. meente het verwachte exploita tieverlies zou bijpassen. Dat gebeurde en in juni 1992 werd de eerste steen gelegd voor huizen, die gemiddeld 700 gul den maandhuur vergden. Van Exter, toen ook al aan het be wind: „Na verloop van tijd ont stond er leegstand in die nieuwe wooncomplexjes. De bouw van de Westerscheldetunnel heeft ons uiteindelijk flink op weg ge holpen. We hebben in die perio de heel wat van die huizen ver huurd aan de tunnelbouwers en dat vestigde opnieuw de aan dacht op de situatie in de bin nenstad. We hebben toen de slechte plekken in het woonge bied geïnventariseerd en met dat verhaal de gemeente be stookt. Samen hebben we toen een miljoen gulden uitgetrok ken om die zwakke plekken in nauw overleg met de bewoners, op te knappen. Maar uiteinde lijk waren dat natuurlijk maar lapmiddelen." Toen Van Exter en de zijnen ble ven hameren op een structurele aanpak van de problemen, rolde uiteindelijk het plan Korte Kerk straat en omgeving uit de koker. Ook het plan Arsenaalstraat en omgeving trouwens, maar dat woi'dt door andere bouwers uit gevoerd. Van Exter: „Ik heb di rect gezegd dat we aan de Korte Kerkstraat onze handen vol zou den hebben. Met dit project pro beren we de binnenstad meer elan te geven. Want ik zeg het overal waar ik kom; gaat het de Het ontwerp laat zien hoe de hoek binnenstad goed, dan gaat het Terneuzen goed. Meer koop kracht, meer sociale controle, goed voor de ondernemers... Ik noem de drie miljoen euro, die Clavis en de gemeente erin stop pen, maatschappelijk verant woord investeren, ook al gaat het om geld dat niet rendabel te maken is. Het is nu eenmaal no dig en het zal zowel het imago als de woonkwaliteit opkrik ken." Variatie Bij d.e uitwerking van het plan is bewust gekozen voor de in breng van drie architecten (Fier- loos, Verplaricke en Goethals), die ieder een deel van het pro ject voor hun rekening hebben genomen. Het zorgt voor de variatie in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31