Turkije moet drama uit verleden erkennen Humor ontbreekt in de vierde Poolse republiek Doel van de Armeense deportatie was roof en vernietiging Het lachertje van Europa zaterdag 14 oktober 2006 Dat er in 1915 een massa slachting plaatsvond onder de Armeniërs in Turkije wordt niet ontkend. Alleen mag het vol gens Turkije geen genocide, vol kerenmoord, heten. Tijdgenoten wisten wel beter. De toenmalige Amerikaanse ambassadeur in Turkije sprak in 1916 al in een rapport aan zijn regering van een 'doodvonnis voor een heel ras.' Als de Armeens-Amerikaanse dich ter Peter Balakian midden jaren negentig eindelijk zijn familieleden aan het praten krijgt over hun geschie denis, vertelt een nicht van zijn groot moeder, Dovey, hem een hartverscheu rend verhaal. In de zomer van 1915 wordt haar vader, een kruidenhande laar in Diarbekir, door de Turken ge arresteerd. Ze spijkeren hoefijzers aan zijn voeten, waarna ze hem kruisi gen. Dovey ziet hoe Armeense vrouwen met petroleum worden overgoten en in brand gestoken. Met duizenden an dere Armeniërs uit de stad wordt Do vey met de rest van haar familie gear resteerd. Ze beginnen aan een deporta tiemars - zonder voedsel en water - richting Syrische woestijn. De Turkse gendarmes die hen begelei den laten bij voortduring hun zwepen knallen. Dovey en Balakians grootmoeder be horen tot de weinige overlevenden van hun transport. Aan het begin van Balakians boek, Het land van mijn grootmoeder, wordt meteen duidelijk welke cruciale rol het jaar 1915 in het leven van zijn familie en andere Ar meense overlevenden speelt. Er staan twee stambomen afgedrukt: aan va ders kant komen in dat jaar drie fami lieleden om, aan moeders kant der tien. Sam Azadian, in 1985 in New York mede-initiatiefnemer van een jaarlijk se herdenking op Times Square, zei het eens zo: „Twee van elke drie Arme niërs die in het binnenland woonden, zijn omgekomen. Ik durf er bijna alles wat ik bezit om te verwedden dat als je een Armeense familie in Queens naar de genocide vraagt, ze zullen zeg gen: de vader van mijn moeder werd vermoord." Hoe zit het met dat on waarschijnlijke detail van die hoefij zers? De toenmalige Amerikaanse am bassadeur in Turkije, Henry Morgen- thau, schreef er in 1916 al over. Op een dag vertelde een hoge Turkse machthebber herft hoe tijdens nachte lijke discussies op het hoofdkwartier van de Jonge Turken, de groep legerof ficieren die het Ottomaanse Rijk in 1908 ten val had gebracht, telkens nieuwe martelmethodes voor de Arme niërs werden uitgedacht. „Elke nieuwe manier om pijn toe te brengen", schreef Morgenthau, „werd als een fantastische uitvinding be groet. De aanwezigen waren voortdu rend bezig hun hersens te laten kra- ken om weer een nieuw soort marte ling te bedenken." Djevdet Bey, die de regio Van onder zijn hoede had, gold als de beste van allemaal. Morgen thau: „Over het hele land stond hij be kend als de Hoefsmid van Bashkale, want deze kenner van martelingen had misschien wel het meesterstuk uit gevonden: hoefijzers onder de voeten van zijn Armeense slachtoffers spijke ren." Aznavour De Franse president Jacques Chirac bracht eind september als eerste wes terse staatshoofd een officieel bezoek aan het sinds 1991 onafhankelijke Ar menië. De Russen hadden dit oostelij ke gedeelte van Armenië in 1828 op de Door Turken vermoorde Armeniërs in Hep, Syrië op 28 februari 1919. Perzen yerovefd. In 1918 werd het een onafhankelijke republiek om in 1920 te worden ingelijfd bij de Sovjetunie, waar het jarenlang een sluimerend be staan leidde. Of, zoals één van Armeniës beroemd ste zonén, zanger Charles Aznavour (Aznavourian van origine), het begin dit jaar zei: „Ik heb lang gedacht, zo als de Chinezen zeggen, dat Armenië zijn eigen kom rijst had en dat het op een bepaalde manier veilig was dank zij de machtige Sovjetbuurman en la ter Rusland." Aznavour, thans permanent ambassa deur van de. Unesco voor Armenië, be geleidde Chirac op zijn reis. Ze wer den vergezeld door andere bekende Fransen met Armeense wortels als voetballer Youri Djorkaeffcouturier Alain Manoukian en kaviaaimagnaat Armen Petrossian. Met een openlucht concert in de Armeense hoofdstad Je revan gaf Aznavour op 30 september het startschot voor het Frans-Armeen se vriendschapsjaar, 'Arménie mon amie', dat tot 14 juli volgend jaar met zo'n 400 culturele manifestaties wordt gevierd. Chirac benadrukte tijdens de inhuldiging van het Frankrijk Plein in Jerevan dat het Turkije alleen maar tot eer zou strekken - 'groter zou ma ken' - als het zijn drama's en fouten uit het verleden zou erkennen, zoals ook Duitsland de Holocaust heeft er kend: „Kan men zeggen dat Duits land, dat de Shoah volledig heeft toe gegeven, zijn krediet heeft ver speeld?" Met andere woorden: betitel de genocide op de Armeniërs als geno- .cide. De Turkse machthebbers hadden daar in htm tijd een stuk minder moei te mee dan de huidige Turkse rege ring, die Frankrijk deze week met eco nomische sancties dreigde. In februari 1915 verkondigde doctor Nazim, lei dend ideoloog van de Jonge Turken: „Als deze zuivering niet algemeen en grondig is, zal hij ongetwijfeld tot pro blemen leiden. Daarom is het abso luut noodzakelijk om het Armeense volk in zijn geheel uit te roeien, opdat er geen Armeniër meer op aarde leeft en het hele begrip Armenië wordt uit gewist. We zullen nooit een betere ge legenheid krijgen als deze." Ongeveer een jaar nadat de Jonge Turken de Ot tomaanse sultan hadden verjaagd, Daarbij werden ze steevast in groep jes van vier aan elkaar gebonden. De eigenlijke genocide werd op 24 april 1915 ingeleid met de moord op ruim tweehonderd leidende Armeniërs uit Constantinopel, nu Istanboel. Meteen daarop begonnen de deportaties van voornamelijk vrouwen, kinderen en ouden van dagen naar de woestijnen van Syrië en het toenmalige Mesopota- rnië, het huidige Irak. Het voorwend sel was om deze Armeniërs uit de frontlinie te halen en naar veiliger ge bieden te brengen. De Jonge Turken maakten geen geheim van waar ze werkelijk op uit waren. Ambassadeur kwam de leiding in handen van een drietal ultra-nationalisten, Enver, Ke- mal en Talaat. Ze hingen het pan-Tur- kisme aan, wat de Britse ambassadeur in 1910 omschreef als: „Alle niet-Turk- se elementen in een Turkse vijzel fijn stampen." Na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914 werden de wapens van de ongeveer 60.000 Ar meense soldaten in het Turkse leger afgenomen. Ze mochten vanaf toen nog slechts als lastdier dienen, stier ven van honger en ontbering en wer den later regelrecht geëxecuteerd. Morgenthau: „Het eigenlijke doel van de deportatie was roof en vernieti ging. Toen de Turkse autoriteiten op dracht tot deze deportaties gaven, spraken ze eigenlijk het doodvonnis over een heel ras uit. In hun gesprek ken met mij deden ze geen enkele moeite dit te verbergen." Ook de Duitsers, met wie de Turken zich tijdens de Eerste Wereldoorlog achterverbonden, waren op de hoogte. Talaat, minister van Binnenlandse Za ken, vertelde in juni 1915 in navol ging van Nazim aan een medewerker van de Duitse ambassade: „Turkije maakt gebruik van de oorlog om zijn interne vijanden grondig op te rui men, dat wil zeggen de ongelovige christenen, zonder dat het daarbij door buitenlandse interventies wordt gestoord." Toen Mustafa Kemal Ataturk, in 1923 de grondlegger van de huidige Turkse republiek, in '26 door The Los Ange les Examiner werd geïnterviewd, sprak hij over 'restanten van de Jonge Turken zouden ter verantwoording moeten worden geroepen voor de mil joenen van onze christelijke onderda nen die meedogenloos en massaal van hun huizen werden verdreven en ver moord.' De gruwelen kenden vele vor men en zouden uiteindelijk aan twee derde van alle Armeniërs in Turkije, rond 1,5 miljoen mensen, het leven kosten. Tot op de dag van vandaag is het rapport van Henry Morgenthau een leerzame leidraad. In zijn eindconclusie schrijft de am bassadeur: „Ik ben ervan overtuigd dat de hele geschiedenis van het men selijke ras geen gruwelijker episode kent als deze. De grote slachtpartijen van het verleden zijn bijna verwaar loosbaar vergeleken met het lijden van het Armeense ras in 1915." Hitier De Armeense kwestie is lange jaren onderbelicht gebleven. In het in 1920 ondertekende Verdrag van Sèvres gaf Turkije nog volmondig de massamoor den en deportaties van de Armeniërs toe en werden herstelbetalingen be loofd. In het Verdrag van Lausanne, dat in 1923 dat van Sèvres verving, was er van Armenië of Armeniërs al geen sprake meer. De republiek Armenië was, met dank aan toenmalig commissaris voor de na tionaliteiten Stalin, in de Sovjetunie opgegaan en zou daar jarenlang verge ten worden. Zo zeer dat Adolf Hitler in 1939 dacht er wel mee weg te ko men als hij een massale vernietiging van het Poolse volk - van de joden was nog niet expliciet sprake - op gang zou brengen. Tegenover zijn en kele criticasters zei hij eenvoudigweg: „Wie herinnert zich vandaag de dag nog de uitroeiing van de Armeniërs?" Met Turkije als geliefd Navo-lidmaat tijdens de Koude Oorlog zou er in die situatie niet veel veranderen. Het tij lijkt echter gekeerd. In 1987 stemde het Europese Parlement voor erken ning van de Armeense slachting als ge nocide, zoals in 1994 ook het Russi sche parlement, de doema, en - infor meel - Israël zouden doen, gevolgd door een groot aantal andere landen, waaronder Nederland. Ook in Turkije is er beweging. De Turkse schrijver Orhan Pamuk, die donderdag de Nobelprijs voor Lite ratuur won, heeft al in 2005 gezegd „er zijn in dit land een miljoen Arme niërs omgebracht en behalve ik durft niemand erover te praten" (hij werd voor zijn woorden vervolgd, maar vrij gesproken). Eind september dit jaar mengde ook de Turkse historicus Ha- lil Berktay zich in het debat. In de krant Milliyet noemde hij het decreet tot deportatie van de Armeniërs 'klip en klaar een etnische zuivering'. Aly Knol Vorig jaar won de partij van de eeneiige tweeling Lech en Jaroslaw Kaczynski, Hecht en Gerechtigheid (PiS), de verkiezin gen in Polen. Inmiddels dreigt het land te verworden tot het lachertje van Europa. Szymon Majewski danst, verkleed als goo chelaar, rond een kast en steekt met een waard in op een figurant die geheim agent Jan Lesiak voorstelt. De Poolse tv-presenta- torwil de agent dwingen zijn kast vol gehei de dossiers te openen. Geruchten over wat Haar in zou kunnen staan, circuleren al tij- Hen in Polen. „Niemand weet of die dos siers authentiek of vervalst zijn", zegt Ma- jövski, een veertiger met een baardje en grote pet. „De stukken werken als een soort jukebox. Politici krijgen er het liedje over hun politieke tegenstander uit dat ze willen horen." jewski presenteert de Poolse versie van pspijkers: een satirisch programma vol politieke grappen. De wekelijkse show van Hé commerciële zender TVN is met drie mil- i°,en kijkers het best bekeken Poolse tv-pro- SPamma. Het afgelopen jaar lagen de grap pen voor het oprapen. De grootste partij, Hecht en Gerechtigheid (PiS) ging een coali- he aan met de nationalistisch-populisti- Ae Liga van de Poolse Families (LPR) en Hexenofobe club Zelfverdediging (Samoo- hrana). De eeneiige tweeling Lech en Jaroslaw Kaczynski - alleen te onderschei- Hen door een moedervlek op hun kin - wer- Hen president en premier. Ze beloofden een jnorele revolutie. Hun Vierde Poolse Repu- Przemyslaw Gacek, directeur internetvacaturebank Pracuj.pl, ging vorig weekeinde de straat op om te demonstreren. Samen met 12.000 landgenoten eiste hij nieuwe verkiezin gen. Volgens de demonstranten heeft de partij van de eeneïge tweeling Lech en Jaroslaw Kaczynski, Recht en Gerechtigheid (PiS) Polen tot lachertje van Europa gemaakt. foto Marloes de Koning/GPD naar een democratie waarin corruptie geen kans krijgt, afmaken. De Poolse politiek lijkt sindsdien te bestaan uit een ongecon troleerde communistenjacht, onverheulde euroscepsis en afkeer van Duitsers en Rus- raad met zijn Franse collega Chirac en de Duitse kanselier Merkel af, nadat een Duit se krant zijn broer een aardappel had ge noemd. Buikkramp was het excuus, maar die had hij duidelijk niet van het lachen. moest de overgang van communisme sen. In juni zei president Kaczynski een be- De broers eisten dat de Duitse regering stappen zou ondernemen tegen de krant. Berlijn wees ze fijntjes op het bestaan van persvrijheid. „Ze nemen grappen héél per soonlijk," weet Majewski, die zelf om de ha verklap wordt gebeld door politici die kla gen over zijn uitzending. TVN is door de PiS al bestempeld als de oppositie. De kriti sche toon maakt het kanaal tot spreekbuis van de liberalen en de ex-communisten. De Kaczynsld's koesteren zelf de rabiaat katho lieke radiozender Radio Maryja en het daar aan gelieerde TV Trwam als favoriete me dium. Het media-imperium van pastoor Tadeusz Rydzyk biedt ze rechtstreeks toe gang tot de huiskamers van hun electoraat. Dat bestaat voornamelijk uit gepensioneer den en laaggeschoolden die weinig opheb ben met niet-Poolse waarden en normen. Plet zijn de mensen die sinds de val van het communisme de inkomensverschillen heb ben zien groeien, zonder dat ze er zelf op vooruit zijn gegaan. Die niets moeten we ten van de invoering van de euro of accepta tie van homoseksualiteit. „Plelaas heeft de PiS de retoriek overgenomen van de par tijen waarmee het een regering vormt", 'meent Jacek Kucharczyk, verbonden aan het Instituut voor publieke zaken. „Wat de voltooiing van de in 1989 ingezette om bouw van de staat had moeten zijn, is veran derd in een populistische opstand tegen de liberale democratie." Kucharczyk waarschuwt ervoor de huidige regering als spiegel van het land te zien. De opkomst bij de laatste parlementsverkiezin gen was met 40 procent erg laag. Minder dan de helft van de kiezers stemde op de partijen in de huidige coalitie. „In feite is dus maar één op de vijf kiesgerechtigde Po len het hiermee eens." Die rekensom ver klaart waarom opiniepeilingen een heel an der beeld van Polen laten zien, dan het bui tenland denkt. Steun voor de Europese Unie (EU) is in Polen met ruim 80 procent hoger dan waar ook in de Unie. De boeren behoren dankzij de agrarische fondsen van de EU nu tot de grootste fans. Ondanks an ti-Duitse retoriek van ministers zien de meeste Polen Duitsland als meest voor de hand liggende partner voor economische en zelfs militaire samenwerking. Przemyslaw Gacek (32), directeur van de grootste Pool se vacaturebank op internet Pracuj.pl, ging vorig weekeinde voor het eerst van zijn le ven de straat op om te demonstreren. Sa men met 12.000 landgenoten eiste hij nieu we verkiezingen. „Het voelde onwennig", vertelt hij op zijn kantoor in een buitenwijk van Warschau. Gewoonlijk houdt hij zich wat afzijdig van politiek. „Ik probeer ge woon mijn bedrijf zo goed mogelijk te lei den. Politiek en zaken zijn hier twee strikt gescheiden werelden." Plet zijn volgens Ga cek vooral jonge opgeleide Polen zoals hij zelf,-die van de regering af willen. Zijn ei gen bedrijf floreert mede dankzij de land- verlaters, maar voor Polen als geheel is het niet goed dat de beste mensen hun heil el ders zoeken. Hoewel de werkloosheid met vijftien procent nog altijd hoog is, onder vindt een aantal sectoren al nadelen van een krapte op de arbeidsmarkt. De PiS mag van Gacek best in een nieuwe regering te rugkeren - „de ergste schade treft ons ima go in het buitenland" - als het economisch beleid maar wordt overgelaten aan het eco nomisch liberalere PO. Het streven van PiS om de revolutie van 1989 af te maken door- het land voor eens en altijd te zuiveren van communistische oligarchen en corrupte machthebbers, geniet nog altijd brede steun. Een scherpe toon in het debat met de grote buurlanden Rusland en Duitsland is volgens veel Polen volkomen terecht. Het viel in bijzonder slechte aarde toen Duits land een energieakkoord sloot met Rus land, inclusief de aanleg van een pijplei ding buiten Polen om. Pogingen van een Duits politica om aandacht te vragen voor het lijden van Duitsers die werden verdre ven toen een deel van Duitsland na de Twee de Wereldoorlog Pools werd, drijven niet alleen de gebroeders Kaczynski tot razer nij. Onlangs maakten de president en de premier hun eerste - zorgvuldig geregisseer de - grap. Kaczki betekent eenden in het Pools. De tweeling Kaczynski kreeg daar om als bijnaam De Eenden. Daar blijken ze goed mee te kunnen leven. Marloes de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29