Verkoopdemonstratie blijft trekker PZC de composthoop Miniwereld rond 27 Geef het geld uit aan u zelf Turken leven met regels zaterdag 14 oktober 2006 Verkoopdemonstraties ver- pakt als gezellige dagtocht. Ze zijn razend populair bij men sen met een smallere beurs. De meeste organisaties doen niet aan te agressieve colportage, dat stoot alleen maar af. Liever zien ze hun klanten vier keer per jaar in de bus stappen, „Want uitein delijk kopen ze dan altijd wel een keer." Kwart over zeven, de dag moet nog op gang komen. Op de hoek bij het verzorgingshuis in Enschede staan al ruim tien mensen licht opge wonden en vrolijk kwetterend te wachten op de bus. Ze kijken wie zich bij het groepje voegt - „Bént u nieuw of was u de vorige keer ook mee?" - en bestuderen de kleurrijke, folder van Mercator Reizen. „Ik neem het 18-delige koffieservies, voor mijn zoon die pas gescheiden is", meldt een oudere vrouw ongevraagd aan de omstanders. „Bij een tocht naar de Betuwe koos ik de pannenset, die staat al in zijn kast." Stipt op tijd komt de dubbeldekker van Froggy Tours de hoek omrijden. Ons groepje kan er net bij, met zeventig passagiers is de bus vol. Chauffeur Jan 2 („We hebben er vandaag in onze zes bussen meer met dezelfde naam rondrijden, vandaar") heet iedereen welkom, ver zamelt de tientjes, „want aan stuivers retourneren kan ik niet beginnen." Hij tapt zijn eerste van vele moppen, en laat vervolgens Jan Smit uit de speakers knallen. De eindbestemming is Volendam, vandaar. Zover is het nog lang niet, eerst wach ten de koffie, een verkoopdemonstra tie, een warme maaltijd en een busrit dwars door het land. Jan 2 legt uit dat we meteen doorrijden naar partycen-*" trum Schaveren in Ernst, hartje Velu- we. Niemand kent deze metropool. „Ze zoeken altijd iets uit waar niks te beleven valt", moppert een ervaren reizigster achter ons. Terras Dat blijkt mee te vallen. Vanaf het rus tiek gelegen zalencentrum, waar we al om negen uur arriveren, kunnen diver se bewegwijzerde natuurwandelingen worden gemaakt. Ook het grote terras ligt er op deze zonovergoten dag uitno digend bij. Opmerkelijk genoeg ver laat echter niemand de groep. Ieder een loopt gedwee naar binnen en neemt op aanwijzen van een hostess in een zaal plaats aan lange tafels. Ef ficiënt en geroutineerd worden brief jes uitgedeeld om cadeaus en con sumpties af te strepen. De koffie en maaltijd zijn weliswaar bij de prijs in begrepen, maar dat geldt niet voor overige drankjes, gebak, soep of een toetje, hetgeen overigens wel meerde re keren duidelijk wordt vermeld. De lage prijs verklaart ook gedeelte lijk de klandizie van Mercator Reizen: veel ouderen of uitkeringsgerechtig den met een smalle beurs, die voor weinig geld een dagje uit zijn. Menig een gaat vier keer per jaar mee met de bus, want niet elke reis is hetzelfde. Soms is er een bingo, een boottocht, treden Marianne Weber en Dennie Christian op, of hebben de reizigers matrassen bevoelen en inspecteren, en soms ook meteen aanschaffen, wordt in hoog tempo de maaltijd geserveerd: drie dunne plakjes rollade overgoten met een dikke jus, een schep groenten- mix en twee bollen aardappelpuree. Vegetariërs krijgen een aangepaste warme hap. Verkoopdemonstratie Tijdens het eten gaat de verkoopde monstratie door, dit keer van kleinere artikelen zoals sloffen, kussens, knuf feldieren en producten voor lichaams verzorging. Vooral de dozen met vijf aloë vera-artikelen a 20 euro vinden grif aftrek. Al die tijd heeft een echt paar zich teruggetrokken in de hal. Zij wil de matrassen kopen, hij niet, zoveel is duidelijk. Diverse busreizigers volgen de helaas alleen maar zichtbare discussie met aandacht en sluiten onderling wedden schappen af. Aan zijn triomfantelijke en haai- teleurgestelde gezicht valt af te lezen dat de koop uiteindelijk niet doorgaat. Pas om half twee rijdt de bus verder naar Volendam, waar we twee uur la ten arriveren. Daar blijkt de tijd bijna te krap om de bij de excursie inbegre pen boottocht a 6,50 euro naar Mar Verkoopdemonstraties verpakt als gezellige dagtocht. Ze zijn razend populair bij mensen met een smallere beurs. foto Ingrid Bertens/GPD Dat blijkt bij navraag zeker het geval. „Ik let. er goed op wanneer de volgen de folder in de brievenbus valt," meldt een debutante, die ondanks haar stellige voornemen niets te ko pen toch een doos crèmes en lotions kocht. „Dan ga ik zeker weer mee." Alice Plekkenpol enkele uren vrij. Mercator presenteert zichzelf als leverancier van natuur- en gezondheidsproducten als matras sen, kussens en wollen dekbedover trekken, maar er worden ook vakantie reizen verkocht. Precies een half uur na aankomst maant verkoopster Tieneke (52) uit Groningen, bijgestaan door assisten ten Linda en Dirk, de zaal tot stilte. De voormalige schooljuffrouw han teert een strak schema en heeft de groep goed onder controle. Een grapje of opmerking mag, zolang zij de regie maar houdt. Niet te vreten Eerst tracht Tieneke een aantal reizen te verkopen, een cruise over de Neder landse rivieren naar Maastricht, en een driedaagse trip naar Noord-Hol land. „Wie van u is er al eens mee ge weest met een van onze reizen?" vraagt ze de zaal. Diverse handen gaan omhoog? „U was in..?" „Kroatië", luidt het antwoord. „Ge weldig meneer,, en hoe was het hotel, hoe vond u het eten?" Voor de man kan antwoorden rijmt achter in de zaal een vrouw: „Dat was niet te vre ten!Alom gelach. De ietwat baldadi ge dame wordt door Tieneke vakkun dig genegeerd, ze gaat verder met haar verkooppraatje door vooral te be nadrukken hoeveel korting er wel op de reisjes wordt gegeven. De zaal mag hardop raden naar de eindprijs, een paar aanwezigen boeken tenslotte het tripje Noord-Holland. Dan wordt het tijd voor het echte werk, de matras sen. Opnieuw laat Tieneke de zaal de verkoop doen. Ze vraagt wie er bepaal de klachten heeft (schouder- of rug pijn, onrustige benen, koude voe- ten)en van de overwegend oudere aan wezigen zijn dat er veel, heel veel. „Herkent u dat mevrouw, heeft u dat ook meneer?", betrekt ze voortdurend het publiek bij haar verhaal. Tieneke hamert op het belang van na tuurlijke materialen als wol, „want ee nieder van u die onder een synthetisch dekbed slaapt ligt 's nachts te zwe ten." Instemmend geknik en gegniffel in de zaal. Ze legt uit dat een goede matras bepaalde kwalen kan helpen verminderen, vermijdt daarbij bewust de stelling dat klachten geheel ver dwijnen. Tieneke's woordkeuze is zo uitge kiend dat ze niet op een leugen valt te betrappen, haar uitleg klinkt zelfs op recht. Dat de matrassen duur zijn blijkt van meet af aan, dus appelleert Tieneke handig aan het gevoel van ei genwaarde, van goed zorgen voor je zelf. „U mevrouw", zegt ze tegen een zeven tig-plusser, „u heeft waarschijnlijk uw leven lang hard gewerkt, zuinig ge leefd en gespaard voor een goede oude dag. Terwijl u de was vroeger nog met de hand deed, hebben uw kinderen nu een wasmachine plus een wasdroger, én twee auto's op de oprit. Dan wilt u ook nog geld voor uw kinderen bewa ren? Geef het geld dus uit aan u zelf. Waarom zou u op uw 72e niet een nieuwe matras kopen?" Het publiek denkt zichtbaar na over deze woorden. De diverse damesduo's worden extra geprikkeld. „Uw man heeft vanmorgen gezegd, denk erom dat je niets koopt!, maar dat bepaalt u toch zeker zelf?" Er wordt gewezen op de mogelijkheid van gespreide beta ling en inruil voor wie eerder een ma tras of dekbed kocht, maar nu liever het nieuwste model wil. Tieneke strooit zo kwistig met aanbie dingen en kortingen dat het niemand lukt de uiteindelijke verkoopprijs te achterhalen - wij gokken op circa 2000 euro -, maar die mag bij haar per soonlijk worden opgevraagd. Terwijl belangstellenden de tentoongestelde ken te maken, dus slenteren de meeste deelnemers langs de vele terrasjes en souvenirwinkels op de Dijk in Volen dam. De enkeling die wel op en neer naar Marken vaart keert enthousiast terug: „We hebben Jan Keizer en zijn vrouw gezien!Een jong meisje snelt naar de modezaak J-Style, maar tot haar spijt is Jan Smit zelf niet aanwezig. Om half zes is het vertrek. Iedereen krijgt bij het instappen van Jan 2 het uitge kozen cadeau, de waterkoker en het koffieservies blijken veruit favoriet. Tijdens de terugreis is er slechts een korte plaspauze, Jan 2 doodt de tijd met grappen, anekdotes en Neder landstalige muziek. Al gaat het Merca tor Reizen natuurlijk om de verkoop, de strak geregisseerde dag moet voor de deelnemers vooral ook een gezellig uitstapje zijn. nen hebben iets met fabriekssteden als Oss. In Oss zijn acht volkstuinen en twee dahlia verenigingen." In oktober 2004 stapte Van der Meulen met zijn idee naar De Strepen- voorzitter Martin Reuser. „Hij maakte me bestuurslid en gaf me de sleutel van de tuin. Ilc maakte jaarvergaderingen mee en ging elke maand in de tuin kijken welke in vloed het seizoen op de gewassen had. Ik schreef het meteen op, in oktober weet je niet meer wat er half april stond." Tijdens het rondkijken merkte Tony van der Meulen dat een volkstuin net als de rest van de samenleving met regels en gedogen te maken heeft. „Zo vinden Turken het leuk om te barbecuen in hun volkstuin, en erge ren de Nederlanders zich daar aan. Wie zijn onkruid laat groeien, bezorgt de buurman last van zaad." „De volkstuin is een minisamenleving met alle menselijke en bestuurlijke beslomme ringen die daarbij horen. Hoe minder re gels, hoe meer ruzie tussen de tuinders. Zo ontstond het thema voor mijn boek: de span ning tussen regels en gedogen." In De Zaadvergadering wordt de gemoede lijke Wouter de Haan voorzitter van De Vol harding. De Haan doet alles om de tuinders leuk met elkaar om te laten gaan zonder ze allerlei dwingende regels op te leggen. Gaandeweg ontdekt hij dat het niet werkt. Regels voor het omspitten van het land, composthopen en onderhoud lijken noodza kelijk. De Haan gaat te rade bij zijn stadsge noot Jan Marijnissen, één van de twee hoofdfiguren die Tony van der Meulen niet verzonnen heeft. „Ik heb een avond met Ma rijnissen gesproken. Hij speelde zichzelf, ik Wouter de Haan die zijn volkstuinproble men aan de SP-leider voorlegde. Marijnis sen reikt De Haan de oplossing voor de tuin- problemen aan. Dat rollenspel was prach tig." De andere echt bestaande figuur in De Zaadvergadering is de Turkse columniste Hulya Cigdem. „Met haar heb ik gesproken over Turkse gewoonten. Ik ontdekte dat Turkse tuinders precies willen weten wat wel en niet mag. Hulya legde me uit dat Tur- ken leven met regels, en waarom ze niet meedoen met de meewerkdag. Ze denken dat ze aan alle verplichtingen voldaan heb ben met contributie betalen." Turken, zo ontdekte Van der Meulen, hebben hun tuin om een andere reden dan Nederlanders. „De Nederlanders uit een combinatie van hobby, lekker buiten zijn en niet de hele dag thuis.zitten. De Turken vooral omdat het goedkope groenten oplevert." Deze, maar ook zijn ervaringen als hoofdredac teur gebruikte Van der Meulen in zijn boek. „Ik heb mij suf vergaderd. Ik beschrijf han digheidjes die je vanzelf leert als je veel ver gaderingen voorzit. Zoals het maken van een grap net voor een heikel punt aan de or de komt." De Zaadvergadering is op meer punten autobiografisch. Zo was Van der Meulen in Rwanda, en is nu één van de hoofdfiguren een getraumatiseerde Rwan dees die in de volkstuin met allochtonenpro blematiek te maken krijgt. „Daarnaast schrijf ik over de vader van Wouter de Haan, die hem dingen leert die mijn vader mij ook leerde." Wat een tuinmannenboter- ham is bijvoorbeeld: twee dikke sneden rog gebrood, met kaas ertussen. Tony van der Meulen is de tuinders van De Strepen in Oss dankbaar. „Ze namen tijd om met me te praten als ik in de tuin was. Ze vertellen alles, ook uit hun privé-leven. De 'sur place' van de tuinders noem ik dat: ze leunen op hun schop en hebben alle tijd, De tijdloosheid in de tuin is prachtig. Ik houd wel van dat kleinschalige, ben meer een dorpeling dan een stadsmens." Van der Meulen is blij dat zijn boek klaar is. „In april had ik een derde deel klaar. Toen heb ik het tijdens verlof in twee maan den afgemaakt. Ik raakte in een hallucine rende situatie, de hoofdfiguren gingen le ven. Ik hoefde alleen nog maar op te schrij ven wat ze meemaakten. Als het verhaal in je hoofd zit, moet het op papier. Net of je zwaar getafeld hebt: het moet je lijf uit." Joris Roest De Zaadvergadering door Tony van der Meulen. Uitgeverij Balans. ISBN9050187889, 15 euro. De volkstuin is een minisamenleving waarin het behalve om zaaien en oog sten draait om regels en gedogen. Tony van teMeulen belicht in zijn zesde boek De landvergadering het fenomeen van de tuin- èrswereld in de marge. Merhalf jaar was Tony van der Meulen bestuurslid van tuinvereniging De Strepen ioOss. Alleen door zich daadwerkelijk in ®t tuindersleven te begeven, kon de Bra bantse journalist en schrijver kennis op doen voor zijn nieuwe boek. Niet dat Van te Meulen onbekend was met tuinieren. ■Alskind werkte hij met zijn vader in hun jwententuin in Friesland. Zelf droeg hij njn ervaringen weer over aan zijn zoon. Hok nu, in zijn tuin grenzend aan natuurge bied het Bossche Broek in Den Bosch, is gedeelte gereserveerd voor bonenstok- j „Zolang ik besta, heb ik groenten ver bouwd. Maar De Zaadvergadering is geen bundel-handleiding. Ik beschrijf niet wan- je de sjalotten moet zetten." In tegen stelling tot Van der Meulens eerdere boe senis De Zaadvergadering geen verslag •en een journalistieke zoektocht. Het boek teelt zich af in de verzonnen volkstuin De Volharding, zestig tuintjes van honderd terkante meter. Vonder Meulen noemt De Zaadvergadering action. „Het zit tussen fictie en non-fictie. Ik heb me laten inspireren door onderzoek 'ode volkstuin, maar er vervolgens zelf een Verhaal omheen bedacht. De titel slaat op 591 vergadering aan het eind van het sei Een vrouw bezig in een volkstuin. Schrijver Tony van der Meulen beschrijft in zijn boek De Zaadvergadering lief en leed in deze typische miniwereld. foto Jorgen Caris /GPD/Hollandse Hoogte zoen, als de tuinders gezamenlijk het nieu we zaad bestellen." Deze manier van wer ken is hem goed bevallen. „Het geeft je de mogelijkheid die je als journalist nooit hebt: de waarheid naar je hand zetten." De Zaadvergadering speelt in Oss. „Ik wil de een andere stad dan Den Bosch, waar mijn vorige boek zich afspeelde. Vólkstul-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27