De eeuwig bevroren grond is aan het smelten PZC 24 blote bast RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE zaterdag 14 oktober 2006 Mét de recente opwarming van de aarde neemt ook het smelten van de eeuwig bevroren grond (of permafrost) toe. In Fair banks, hartje Alaska, verzakken wegen, staan huizen scheef en lijken bossen wel dronken geworden. Voor de bevolking een bron van ergernis, voor wetenschappers een grote zorg. Bij smeltende permafrost komen enorme hoeveelheden methaan vrij, een 80 keer zo sterk broeikasgas als kooldioxide. Torre Jorgenson, permafrostdeskundige bij ABR Environmental Services in Fairbanks, zit er bijna met z'n neus bovenop. Schuin tegenover zijn kantoor, aan de over kant van de weg, toont hij de verwoestende effecten. „Eigenlijk begint het hier", zegt hij, wijzend op de hobbels in de weg. Seizoen na seizoen heeft men er al tonnen gravel in moeten stoppen. „Onder deze grond zit in meer of mindere mate ijs", licht Jorgenson toe. „Als dat dooit, stroomt het water weg en stort de weg op de meest ijs- houdende plaatsen in. Misschien tien tot vijftien jaar, dan is deze hele weg pulp ge worden." In de lager gelegen bossen langs de weg komen de effecten van smeltende permafrost pas goed aan de oppervlakte. Letterlijk. Het lijkt net alsof een godenhand gaten in het landschap heeft gedrukt. Om dat bomen op deze breedte, vlakbij de boom grens, nauwelijks vier meter per eeuw groeien, kunnen ze op sommige plaatsen geen gelijke tred houden met de dooi. Afhankelijk van die snelheid staan de zwar te sparren en witte berken meer of minder scheef. Of ze kantelen zelfs geheel, vaak in stilstaande veenpoelen die er twintig, dertig jaar geleden nog niet waren. Jorgenson noemt dit gebied daarom ook beeldend de dronken bossen. „Permafrost kent drie karakteristieken", heeft hij net daarvoor in zijn kantoor uitge legd. „Grond wordt droger zodat de verdam ping toeneemt. Water loopt weg naar poelen en meren en vegetatie verdwijnt in het veen waardoor eenden en vissen weggaan. In de Tanana vallei is is al 40 procent van het land ineengestort door het verdwijnen van de permafrost." Het grootste effect, laat hij later weten, „is dat de vegetatie, als het in poelen en meren valt, begint te rotten en er methaan vrij komt. Je kan het zelfs bijna ruiken. De dooi begon zo'n 150 jaar geleden, toen de kleine ijstijd eindigde. Sindsdien zijn de gemiddel de jaarlijkse temperaturen op aarde met zo'n 3 graden gestegen." Jorgsenson plaatst vraagtekens bij klimaat modellen. Die voorspellen dat de perma frost over honderd jaar verdwenen zal zijn. „Zo'n vaart zal het niet lopen", zegt hij. „Het proces wordt afgeremd door de organi sche laag boven de permafrost. Het duurt zeker nog twee- tot driehonderd jaar." Ruth Macchione, een 77-jarige vrouw van Schotse herkomst, ondervindt de gevolgen van smeltende permafrost aan den lijve. Al van kinds af was ze vertrouwd met het ver schijnsel. Zonder er veel aandacht aan te be steden. In 1957 bouwde wijlen haar man Peter, mechaniciën bij de luchtmacht, een stevig berkenhouten huis met prachtig uit zicht over de Goldstream vallei. Ruth en Peter voedden er negen kinderen op, tuinier den, hielden er vee en een sledehondenteam. Het huis, gebouwd op een betonnen plaat, bleef staan. Hoewel, staan? Door smeltende permafrost begon het steeds verder te ver zakken. Totdat het zo scheef stond dat het onbewoonbaar werd. „Niemand dacht eraan dat dit slechte grond kon zijn", vertelt de praatgrage oma. „Uit eindelijk moest ik zeven jaar geleden nood- gedongen verhuizen", vertelt ze in haar nieuwe woning die, tientallen meters verder op, op vele betonnen palen is gebouwd. Ruth maakt zich meer zorgen over haar uit vallende witte haar dan over de oude wo ning. Aan afbreken denkt ze geen moment. „Ik heb er bijna veertig jaar met Peter en mijn kinderen gewoond. Home is where your heart is. Mijn zonen beloven nu al tij den het huis, net als dit huis, op palen te zet ten,.." Vladimir Romanowsky bezoekt Ruth enkele keren per jaar. De 51-jarige hoogleraar, ver bonden aan het Geofysisch Instituut van de UAF (University of Fairbanks Alaska), geldt als éen van de grootste permafrostdes- kundigen ter wereld: „Ruths oplossing - het huis op palen zetten - is wel het beste." Waar Romanowsky bezorgd over is, zijn de gashydraten die in de permafrost zitten op gesloten, methaanverbindingen met ijs die de twee kinderen van Jorgenson 's winters met zichtbaar plezier aansteken. „We weten niet waar, hoeveel en hoe diep 'die zitten. Of met welke snelheid ze vrijkomen", zegt hij. Volgens hem is het echter wel zeker dat de ze gashydraten tien tot honderd keer zoveel kunnen bijdragen aan het broeikaseffect. „Het zal zeker niet helpen als we nog meer broeikasgassen de lucht injagen en het smel ten van de permafrost versnellen", besluit de professor. Tseard Zoethout Verzakt fietspad nabij Fairbanks. foto Peter Essick/GPD Zorgen over vrijkomend broeikasgas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24