PZC Meer stroom met dezelfde reactor Crashtender voorbranden Magen vullen van medewerkers Kerncentrale wordt opgevoerd Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 14 oktober 2006 Doodvonnis voor een heel ras 29 Tot de aanpassingen van de kern centrale behoren ook voorzienin gen met het oog op eventuele terroris tische acties. Over de aard van die maatregelen doet EPZ geen medede lingen. De kerncentrale-exploitant wil wel kwijt dat na de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september 2001 een crashtender is aangeschaft, een brandweervoertuig dat op vlieg velden wordt ingezet bij kerosinebran- den. Zo kan de brand worden bestre den die optreedt als een vliegtuig op de betonnen bol van de centrale zou vliegen. Die bol blijft niet onbescha digd wanneer een verkeersvliegtuig er al dan niet moedwillig op belandt. Vei ligheidssystemen schakelen de reactor dan onmiddellijk uit - vergelijkbaar met een dodemansknop of een airbag. Om vervolgschade door brandende ke rosine te voorkomen, heeft EPZ de crashtender aangeschaft. De hitte door de vliegtuigbrandstof was er im mers de oorzaak van dat vijf jaar gele den de Twin Towers in New York in stortten. Jaarlijks worden splijtstofstaven gewisseld foto Dirk-Jan Gjeltema Nee, ze laten zich niet gek maken. Connie Eisma en Leo van Gar- sel hebben wel vaker meegemaakt dat het centralecomplex van EPZ in Borssele tijdens onderhoudsstops door honderden mede werkers van gespecialiseerde aannemingsbedrijven wordt over stroomd. Eisma (53) van het registratiebureau verschaft ze toegang; Van Gar- sel (57) van het bedrijfsrestaurant voorziet ze van eten en drinken. Je komt een kerncentrale niet zo maar in. Eisma zorgt ervoor dat aan alle strikte voorwaarden wordt voldaan. Eerst is er de papier winkel legitimatiebewij swerkgelegenheidseertificaat Wie in het nucleaire gedeelte gaat werken, moet langs een arts om te worden gekeurd. Een film verschaft inzicht in de veiligheidsin structies die in de kerncentrale gelden. Even een uiltje knappen tij dens die film is er niet bij: na afloop moeten vragen worden beant woord. Daarbij vallen soms enkele mensen door de mand. Niet om dat ze hebben zitten slapen, maar omdat ze het Nederlands, Duits of Engels onvoldoende machtig zijn. Dat is ook een eis die bij de vei ligheid in de kerncentrale hoort. Van Garsel en zijn keukenhulp kiijgen tijdens een stop assistentie van twee koks en twee hulpen. Dat is ook hard nodig, want de ko mende weken moeten achthonderd monden worden gevuld. Wie dat wil kan zich verantwoord voeden met groente en rauwkost, maar frites met kroketten, frikandellen en vergelijkbare snacks vinden meer aftrek. En op woensdag natuurlijk de fameuze EPZ-loempia. Ook tijdens de grote beurt. Van Garsel: „Anders hebben we hier een probleem." foto Lex de Meester Kleine beurt: splijtstofwisseling, inspectie en onderhoud Jaarlijkse beurt: splijtstofwisseling en inspectie Grote beurt: splijtstofwisseling, inspectie, ingrijpend onderhoud en verbeteringen De kerncentrale wordt opge voerd. Straks levert de cen trale in Borssele zoveel stroom dat honderdduizend huishou dens extra van stroom kunnen worden voorzien. „Dit levert geld op." Kernenergiecentrale Borssele pro duceert eind dit jaar meer stroom. Exploitant EPZ voert de turbi ne in het niet-nucleaire gedeelte op. Dat geb'eurt tijdens een grote beurt van 21 oktober tot omstreeks Sinter klaas, waarbij de installaties van de kerncentrale worden geïnspecteerd, onderhouden en waar nodig ver nieuwd en waarin een deel van de splijtstofelementen in de reactor wordt vervangen. De kerncentrale heeft nu een vermo gen van 485 megawatt. Na de ingreep is dat 520 megawatt. Het verschil is goed voor het stroomverbruik van 100.000 huishoudens. Nieuwe ontwerptechnieken en nieuwe materialen maken het mogelijk de be staande turbine flink op te voeren. „We stoppen stoppen er een turbo in", zeggen Mario van der Borst, hoofd kerncentrale, en Jan-Willem de Vries, chef splijtstofwissel/bedrijfsvoering. Bijzonder is deze vernieuwing niet. Veel kerncentrales yan twintig tot der tig jaar oud voeren deze klus uit. Met het oorspronkelijke reactorvermogen kan méér stroom worden gemaakt. Van der Borst: „Dit levert geld op." De aanpassing van de turbine is het meest in het oog springende onderdeel van de grote beurt. Deze tienjaarlijkse onderhoudsstop wordt uitgevoerd om de centrale te laten voldoen aan de nieuwste inzichten op het gebied van reactorveiligheid en bedrijfsvoering. Vergeleken met de modificatie die de Borsselse kerncentrale in 1997 onder ging, is het een tamelijk onbeduidend project. Tien jaar geleden werd voor 230 mil- 'joen gulden verbouwd en moest de nu cleaire stroomfabriek vier maanden buiten bedrijf. Nu bedragen de kosten 80 miljoen en is voor het karwei zes weken uitgetrokken. De Vries: „We hebben bij de vorige grote beurt ingrijpende verbeteringen met het oog op het veilig functioneren van de centrale tot stand gebracht. Er zijn maatregelen getroffen met het oog op aardbevingen, de noodstroom- voorziening en het noodkoelsysteem zijn uitgebreid en er is een tweede re- gelzaal gekomen. Nu hoeven we min der inspanningen te doen om aan de internationale veiligheidsstandaard te voldoen." Enkele maatregelen die tij dens de stop van dit najaar worden uitgevoerd, hebben regelrecht te ma ken met de ligging van de kerncentra le aan de Westerschelde. Op de koel water in- en uitlaat komen detectiesys temen die een gaswolk signaleren en automatisch tot ontploffing brengen. Op die manier kan worden voorko men dat een over de dijk drijvende gaswolk explodeert boven de kerncen trale en daar veel schade aanlicht. Verder worden voorzieningen getrof fen om te voorkomen dat de bediening van de kerncentrale stokt wanneer een ammoniakwolk over komt. De kerncentrale kan nu veilig worden uitgeschakeld bij een waterstand die eens in de miljoen jaar voorkomt. Ter vergelijking: de dijken zijn gebaseerd op een stormvloed die eens in de vier duizend jaar kan optreden. Door de luchtinlaat van het gebouw met de die selgenerators van snorkels te voor zien, kan de centrale een waterstand aan die volgens de kansberekeningen eens in de 10 miljoen jaar voorkomt. Van der Borst: „Dan staat een groot deel van het land onder water. De cen trale is dan ongetwijfeld uitgescha keld. Het is belangrijk om ook in dat geval de reactor te kunnen blijven koe len." Ben Jansen BEVEILIGING TEGEN GASWOLK Op de koelwater in- en uitlaat komt een detectiesysteem dat een gaswolk kan signaleren en automatisch tot ontploffing brengen. SPECIALE KLEDING De medewerkers die het nucleaire gedeelte binnengaan moeten eerst van kleding wisselen. Oranje ondergoed, sokken, schoenen en overalls. Infographic: Kees Lammers/PZC - Bron: EPZ De turbine in het niet-nucleaire gedeelte van de kerncentrale wordt opgevoerd. Het vermogen van de centrale gaat daardoor van 485 megawatt naar 520 megawatt. KOSTEN Splijtstofwisseling en inspecties - Veiligheid Verbetering turbine/generator 20 miljoen euro 20 miljoen euro 40 miljoen euro BESCHIKBAARHEID KERNCENTRALE TURBINES gaswolk wordt door detectiesysteem tot ontploffing gebracht EIGEN (WJ INGELEEND PERSONEEL \i\ PERSONEEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23