Kramnik herenigt schakers PZC Anne Kwist is NK-titel kwijt Afscheid van de andere Beckham Lima dankt roem aan dronkaard Ten Cate wil dat spelers voor Jong Oranje bedanken Zenuwen slaan weer toe bij Mauresmo 21 Topalov blundert Huntelaar is weer fit zaterdag 14 oktober 2006 door Peter de Brie THOLEN - De Thoolse Anne Kwist en Gerbert van den Big- gelaar uit Oud-Gastel kunnen fluiten naar het juniorengoud dat zij op het NK duatlon vero verd dachten te hebben. Vanwe ge de organisatorische chaos in Sittard heeft de Nederlandse Triathlonbond gisteren de uit slag bij junioren en jeugd ongel dig verklaard. „Schandalig dat de pers hier eerder van hoort dan wij", reageerde Kwist nadat ze gis termiddag via de media vernam dat haar juniorentitel niet erkend wordt. De NTB had een persbericht rondgemaild en op haar website gezet. „We be treuren deze beslissing in grote mate en zullen alle atleten die hierdoor gedupeerd worden volgende week nog schrif telijk benaderen", meldde de NTB. „Dit kan gewoon niet. Nu gaat 2006 zonder NK de boeken in", stamelt Kwist. „Wat een te leurstelling. Dit valt als eeri blok bovenop me. Maar ik wees dat we er weim'g aan kunnen doen." De plaatselijke Limburgse orga nisatie bleek op 1 oktober niet capabel om het NK in goede ba nen te leiden. Doordat voorrij ders, vrijwilligers en hekken ont braken, legde een aantal duatle- ten niet het juiste parkoers af. De NTB besloot om de uitslagen bij de aspiranten, senioren en masters wel officieel vast te stel len. jnnrHenv Haggeman ELISTA - De schaakwereld haalt opgelucht adem. Vladimir Kramnik is wereldkampioen en daarmee is een einde gekomen aan de scheuring die in 1993 ont stond. Kramnik had in de tiebreak, die (nodig was nadat de tweekamp in 6-6 was geëindigd, aan vier rapidpartijen voldoende om Ve- selin Topalov te onttronen: de Rus won zijn beide witpartijen, Topalov - tot gisteren regerend wereldkampioen van de wereld schaakbond (Fide) - zette er slechts één zege tegenover. De rapidniateh kwam enerverend ten einde, doordat Topalov in een slechte stelling een toren wegblunderde. De winst van Kramnik - wereld kampioen van de bond die zich onder leiding van Gary Kaspa rov in 1993 had afgescheiden van de Fide - is een zegen voor de schaakwereld. Niet omdat hij een spectaculairder speler is dan de Bulgaar Topalov (inte gendeel), maar omdat er nu weer één, door iedereen geaccep teerde wereldkampioen is. Had Topalov gewonnen, dan had Kramnik hem niet als wereld kampioen erkend. Kramnik was in dat geval vastbesloten naar de rechter te stappen, om de uit slag van de vijfde partij (regle mentair door Topalov gewon nen, nadat Kramnik had gewei gerd te spelen) aan te vechten. Hoe enerverend de gevechten op het bord ook waren, de match zal de geschiedenis ingaan als de 'toilettweekamp'. Dat is ge heel te wijten aan het Bulgaarse kamp, dat bij een 3-1-achter- stand na vier partijen besloot een ander front te openen om Kramnik onderuit te halen: de psychologische oorlogsvoering. Kramnik werd beschuldigd van fraude op het toilet. Dat had on middellijk (zie de vijfde partij) resultaat en leverde een vol punt op. Onthutsend Toen tot ieders verbazing de match toch doorging, lieten de Bulgaren voor partij zeven een nieuwe bom vallen door Kram nik te beschuldigen van het ge bruik van een sterk computer programma. Het resultaat: de Rus ging in partijen acht en ne gen onthutsend onderuit. De kwade genius in het Bulgaar-^ se kamp was Topalovs manager Silvio Danajlov, uit wiens koker de schurkenstreken kwamen. To palov zelf kan hiervan overigens niet worden vrijgesproken, want hij noemde de .verrichtte arbeid van Danailov 'extraordi nary': buitengewoon. GPD doorJochem Lippmann AMSTERDAM - Als het aan trainer Henk ten Cate van Ajax ligt, dan stellen spelers als Hedwiges Maduro, Ryan Babel cn Urby Emanuelson zich niet meer beschikbaar voor Jong Oranje. „Die jongens spelen al drie jaar zonder rust door. Zij worden vermoord. Op deze ma nier zijn ze op hun 25e levens jaar helemaal opgebrand." Ten Cate heeft inmiddels met AMSTERDAM - Trainer Henk ten Cate van Ajax kan van avond tijdens de thuiswedstrijd legen FC Groningen weer over Klaas-Jan Huntelaar beschik ken. De spits is genezen van de enkel blessure die hij twee weken gele den tijdens de training opliep. De oefenmeester van de koplo- per van de eredivisie heeft de be schikking over een nagenoeg fil mselectie. Alleen Dennis Gente naar is nog geblesseerd. Wesley Sneijder, Thomas Vermaelen en dvan Babel kregen gisteren vrij af Zij speelden de afgelopen an derhalve week tweemaal voor hwn nationale ploeg. ANP- zijn drie spelers over Jong Oran je gesproken. Voor Babel en Emanuelson was de discussie op dit moment niet actueel. Zij maakten deel uit van de selectie van de A-ploeg voor de inter lands met Bulgarije en Albanië. Maduro ontbrak bij Jong Oran je. Hij meldde zich geblesseerd bij bondscoach Foppe de Haan af. „Het is aan de jongens of ze be danken. Maar ik vind dat ze aan zichzelf moeten denken", stelde Ten Cate. „Dan weer in Oranje, dan weer in Jong Oranje. Geef ze lekker rust. Dat hebben ze no dig." Eigen parochie Ten Cate beseft dat hij voor ei gen parochie preekt. „Ik verde dig de belangen van Ajax. Dat is volgens mij ook de club die de jongens iedere maand betaalt. Het liefst zou ik iemand als Ma duro vandaag nog drie weken naar de Canarische Eilanden sturen. Dat kan niet. Ik heb hem nodig." „Ik besef dat Foppe de Haan hem er ook graag bij heeft. Die wil met een zo'n sterk mogelijk team naar de Olympische Spe len. Na die Olympische Spelen komt er echter weer een toer nooi. Maduro moet rust nemen. Hetzelfde geldt voor Ema nuelson. Die jongen slaapt en voetbalt bijna aan een stuk door. Dat kan toch niet." ANP Het bizarre incident uit augustus 2004 staat Vanderlei Lima nog helder op het netvlies. Bij kilometerpunt 35 lag hij riant op kop in de olympische marathon, toen ineens een dronken religieuze fanaticus in kilt het parkoers oprende en hem in de hekken duwde. „Ik denk dat ik goud had kunnen winnen, maar ik was alsnog erg blij met brons. In Brazilië ben ik als een held ontvangen." Filippo Monteforte/ANP door Hans Koenekoop AMSTERDAM - Vanderlei Li ma heeft het boek Athene ge sloten. De Braziliaanse hardlo per krijgt 's nachts geen nacht merries meer van een dronken priester die hem aanvliegt, ter wijl hij op olympisch goud af koerst. „Het was een naar inci dent, maar het heeft me wel roem gebracht. In Brazilië ben ik voor veel marathonlopers een idool." Vanderlei Lima is morgen de grote trekpleister van de 31e ma rathon van Amsterdam. De 37-jarige lichtgewicht (53 kilo gram) uit Campinas hoopt voor het eerst sinds die memorabele marathon van Athene weer eens de klassieker over 42,195 kilome ter uit te lopen. De twee laatste keren lukte dat niet. Zijn doel in Amsterdam is het aanscherpen van zijn persoonlijke toptijd van 2.08.34. Het bizarre incident uit augus tus 2004 staat hem nog helder' op het netvlies. Bij kilometer- punt 35 lag Lima riant op kop in de olympische marathon, toen ineens een dronken religieu ze fanaticus in kilt het parkoers oprende en hem in de hekken duwde. Na een oponthoud van ruim vijftien seconden kon Li ma zijn weg vervolgen, maar hij was zijn ritme kwijt. De Itali aan Baldini en de Amerikaan Keflèzighi passeerden hem. „Ik was vooral bang dat hij een mes of een ander wapen bij zich had", kijkt Lima terug op aan val van de verwarde Ierse ex-priester Cornelius Horan, die ook al eens het circuit van Silverstone was opgelopen tij dens de Britse Grand Prix in de Formule 1. „Ik denk dat ik goud had kun nen winnen, maar ik was alsnog erg blij met brons. In Brazilië ben ik als een held ontvangen. Ik was voor de Spelen een onbe kende eenvoudige jongen, nu kent iedereen me en moet ik overal over mijn ervaringen ver tellen." Hij doet dat niet met tegenzin, ook al wees het internationale sporttribunaal CAS zijn claim op goud af. „Het was niet eens zozeer dat ik ook een gouden me daille wilde, maar meer om dit soort incidenten in de toekomst te voorkomen. In Athene was mijn veiligheid niet voldoende gewaarborgd." Lima start morgen in de snelste groep, die halverwege wil door komen in 63.15 minuten en mikt op een eindtijd van onder de 2.07, vertelde racedirecteur Jos Hermens gisteren. In die groep lopen ook de snelle Keniaan Pa trick Ivuti (2.07.46) en de Tanza- niaan Fabiano Joseph. Joseph debuteert op de langste afstand en geniet vooral reputatie op de halve marathon. Lima zei dat hij in vorm is, hoe wel hij niet kan bogen op succes sen in de afgelopen twee jaar. In maart 2005 viel hij met maag klachten uit in Lake Biwa (Ja pan) en de wereldkampioen schappen in Helsinki liepen uit op een sof. „Ik was helemaal van slag omdat ik veel later dan gepland aankwam in Helsinki. Mijn vlucht uit Bogota was met een dag vertraagd. Na 25 kilome ter begaven mijn hamstrings het." ANP Eigenlijk had Paul Hunter vandaag zijn 28e verjaardag moeten vieren, n met zijn vrouw Lindsey, hun amper tien maanden oude dochtertje b'ie Rose, hun vrienden en beider fami lieszouden ze voorzichtig genieten en vo°ral hopen op betere tijden. Het ®ocht niet zö zijn. Paul Hunter over- leed afgelopen maandag aan de gevol gen van darmkanker, slechts 27 jaar Midi in een ziekenhuisbed in Hudders- lield. moment is de snookerwereld ja diepe rouw gedompeld. De sport heft namelijk een flamboyante en im- mens populaire speler verloren, die vol gens kenners de potentie had om we- 'ddkanipioen te worden. Toch zal Paul Hunter vooral als mens door velen ge mist worden. De Engelsman had welis waar de uitstraling van een filmster en werd vanwege zijn uiterlijk 'de andere Beckham' genoemd, maar hij was bo venal een warme persoonlijkheid. Hunter werd op zijn zestiende profes sioneel snookerspeler en werd een jaar later tijdens de Wales Open de jongste halvefinalist ooit in een World Ran king-toernooi. Die weelde bleek hij niet te kunnen dragen. „Het enige wat ik deed, was drinken en op stap gaan", zei Hunter later over die periode. Hij rende een keer naakt als streaker over de promenade in Blackpool en werd be trapt op het gebruik van marihuana. „Ik raakte ook verstrikt in de wodka en zakte de avond voor een wedstrijd flink door. En toch snapte ik maar niet waar om ik de volgende dag verloor..." Na een kwakkelseizoen zag hij het licht en begon hij aan een prachtige carrière, die veel te vroeg zou eindigen. De realis tische Hunter droeg het lange blonde haar in een diadeem of paardenstaart en beleefde zijn mooiste momenten tij dens de Masters in de Wembley Arena. Drie keer kroonde hij zich tot winnaar, waarbij de editie van 2001 als legenda risch wordt beschouwd. In de finale tegen Fergal O'Brien keek Hunter tegen een 7-3-achterstand aan. Tijdens de pauze trok hij zich met Lind sey terug op zijn hotelkamer, om er tweeënhalf uur later als herboren uit te komen. „Ik stond met mijn rug tegen de muur en heb toen 'Plan B' in wer king gesteld", zei Hunter. „Ik ga niet vertellen wat er op de hotelkamer is ge beurd, maar het heeft wel gewerkt." De achterstand werd weggewerkt, Hunter pakte acht van de elf resterende games en won met 10-9. Hij won de Masters daarna nog twee keer en dat gebeurde beide keren na een grote achterstand. Zijn ster was rij zende en een wereldtitel was volgens kenners slechts een kwestie van tijd. Al leen kreeg hij die tijd niet, omdat een zeldzame vorm van darmkanker het le ven van Hunter in maart 2005 over hoop gooide. Het lange haar verdween, een kaal hoofd kwam er voor in de plaats. Twee dagen voordat hij aan zijn chemokuren begon, kwam er toch in eens goed nieuws, want Lindsey ont- Basso rijdt niet in Lombardije DEN HAAG - Wielrenner Ivan Basso zal niet van start gaan in de Ronde van Lombardije, die vandaag op het pi-o- gramma staat. Hij wilde dolgraag de ronde rijden, maar zijn ploegleider Bjarne Riis (CSC) besloot anders. De Deen vreest dat dan alle aandacht alleen maar uit zal gaan naar zijn pupil. „Ik vind het jammer", aldus Basso. Ivan Basso was 105 dagen geschorst, maar mag sinds don derdag weer in wedstrijden uitkomen. GPD Nederlands duo in 'beestenteam' DEN HAAG - Khalid Boulahrouz en Mark van Bommel behoren volgens het Franse tijdschrift So Foot tot de meest onsportieve voetballers ter wereld. Het blad stelde een elftal met 'beesten' samen en reserveerde daarin twee plaatsen voor het Nederlandse duo. Het elftal van So Foot herbergt verder spelers als Oliver Kahn, Marco Mate- razzi, Paolo Di Canio en Wayne Rooney. GPD/ISS Hermans ploegleider Unibet DEN HAAG - Voormalig wielrenner Mathieu Hermans wordt ploegleider van Unibet.com. Hermans tekende een contract voor één jaar bij de Belgische formatie, die ko mend seizoen in de ProTour hoopt uit te komen. Eerder dit jaar werd Jacques Hanegraaf al aangesteld als mana ger van Unibet.com. Hermans boekte in totaal tien ritze- ges in de Ronde van Spanje en Frankrijk. GPD/ISS FC Twente stevig in subtop DEN HAAG - FC Twente heeft zich gisteravond met een 2-1-overwinning bij'ADO Den Haag stevig in de subtop van de eredivisie genesteld. De club uit Enschede heeft na de valse start in de derby tegen Heracles Almelo geen com petitiewedstrijd meer verloren en staat op de vierde plaats. ADO Den Haag, laatste met één punt, kwam via Michael Mols wel op voorsprong, maar Blaise N'Kufo (strafschop) en Kennedy Bakircioglu zorgden na een rode kaart voor Stijn Vreven voor de Twentse zege. GPD RBC beslist duel in vijf minuten DEN HAAG - RBC Roosendaal mag zich nog zeker een week koploper noemen in de eerste divisie. De Braban ders wonnen gisteren met 0-3 bij AGOW Apeldoorn en zagen nummer drie FC Dordrecht thuis verliezen van De Graafschap: 1-3. De doelpunten van RBC vielen in vijf mi nuten tijd. Tussen de 62e en 67e minuut scoorden Danny Guyt, Benjamin Martha en Laurens ten Heuvel. RBC heeft vijf punten meer dan nummer twee Stormvogels Tel star, dat zondag tegen HFC Plaarlem speelt. GPD/ISS Sterke man wil Feyenoord kopen DEN HAAG - Steven Rottier, directeur van het software bedrijf Davilex, wil Feyenoord overnemen. Dat heeft hoofdredacteur Johan Derksen van Voetbal International gisteravond gemeld bij RTL7. Rottier is een voormalig jeugdspeler van Feyenoord. Feyenoord zou het nieuws aankomende week wereldkundig maken. De komst van Rottier zou het einde betekenen van de bekritiseerde voor zitter Jorien van den Herik. GPD/ISS dekte dat ze zwanger was. Ze konden hun geluk niet op en na de geboorte van Evie Rose, op tweede kerstdag 2005, kreeg Paul Hunter een extra moti vatie om tegen zijn ziekte te vechten. Hij bleef hopen op een gezonde toe komst, maar zijn veerkracht en doorzet tingsvermogen konden hem deze keer niet helpen. Aanstaande donderdag wordt hij in Leeds begraven, twee da gen later zal de start van het snooker- seizoen in Sheffield een dieptreurige aangelegenheid zijn. Want zijn vele vrienden en concurrenten moeten het nu zonder hem doen. Zonder de man die bekend stond om zijn sterke comebacks, maar zijn laat ste strijd niet kon winnen. Barry van der Hooft van onze sportredactie DEN HAAG - Een oude nacht merrie van Amélie Mauresmo kwam gisteren in het kwartfina leduel met Nicole Vaidisova bij de Kremlin Cup in Moskou om de hoek kijken: stranden in het zicht van de haven. De Franse tennisster, als eerste geplaatst, stond tegen de Tsje chische (als achtste geplaatst) met 6-1, 5-2 voor, kreeg drie matchpoints, maar verloor toch Karin Krappen in halve finale BRIDLINGTON - Dartster Karin Krappen heeft zich giste ren geplaatst voor de halve fina le van de Winmau World Mas ters in het Engelse Bridlington. De speelster uit Vlissingen schaarde zich bij de laatste vier door een 4-3-zege op de Engelse Clare Bywaters. In de halve fina le speelt ze tegen haar jonge landgenote Carla Molema. De Groningse maakte veel indruk tegen de Russin Anastasia Do- bromislova: 4-1. De andere hal ve finale gaat tussen twee oude bekenden aan weerszijden van de Noordzee: Trina Gulliver (Eng) en Francis Hoenselaar. Homo's vragen erkenning in voetbalwereld DEN HAAG - De KNVB moet homoseksualiteit in het Neder landse profvoetbal bespreek baar maken en hard optreden te gen vormen van homofobie. Dat stelde de homobelangenorgani- satie COC gisteren in een op roep aan de voetbalbond. Volgens het COC komt niet één Nederlandse profvoetballer er voor uit homoseksueel te zijn, terwijl statistisch gezien elk sei zoen in de eredivisie alleen al veertig homo's zouden moeten spelen. In een gesprek met bondsdirecteur Henk Kesler gaat COC vragen om een cam pagne die het homo zijn in de voetballerij bespreekbaar moet maken. De KNVB wil pas na het weekeinde reageren op de uitno diging van COC. GPD/Novum met 6-1, 5-7, 6-7(3). Het toer nooi raakte eerder op, de dag ook al publiekslieveling Maria Sjarapova kwijt. De als tweede geplaatste Russi sche tennisster zou in de kwart finales uitkomen tegen haar landgenote Anna Tsjakvetadze. GPD/ISS Amélie Mauresmo Waarschuwing Uefa voor clubs LONDEN - Als voetbalclubs hun strijd om een vergoeding voor spelers die een interland spelen doorzetten, voorziet de Uefa een donkere toekomst voor het internationale landenvoet- bal. De bond kwam met die waar schuwing naar aanleiding van het proces dat Charleroi voert om compensatie te krijgen voor de blessure van Abdelmajid Oul- mers. De Marokkaan raakte in 2004 ernstig gekwetst tijdens een interland. Charleroi heeft een rechtszaak aangespannen te gen de Fifa om financiële ge noegdoening te krijgen voor de geleden verliezen. Als Charle roi, dat gesteund wordt door de meest invloedrijke clubs in Euro pa (G14), de zaak wint, is er vol gens de Uefa weinig hoop voor de nationale bonden. „Het bete kent het einde van het interna tionale landenvoetbal", aldus woordvoerder William Gaillard, die voorspelt dat bijna alle lan den zich een nationaal elftal dan financieel niet meer kunnen veroorloven. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21