Se zoensmarkten In verdrukking PZC PZC Geschiedenis naspelen in toneelstukjes Veel huurhuizen gaan plat in Goes APETROTS! Gemeente heeft bedenktijd voor La Dune Stampen op dance event Glorification Minder belangstelling voor Westkapelle en Vrouwenpolder -13 door Edith Ramakers DOMBURG - De seizoensmark- tcn van Westkapelle en Vrou wenpolder zijn de zorgenkind jes van de gemeente Veere. Het bezoekersaantal van beide mark ten, die gericht zijn op de toeris ten, loopt sterk achteruit. De verwachting is dat er volgend jaar in Westkapelle van de elf marktlieden nog maar vijf over blijven. Wethouder J. Melse zegt dat de gemeente er hard aan wil trekken om beide markten le vensvatbaar en levendig te houden. „Die markten leveren een belangrijke bijdrage aan het toeristische product", zegt Mel se. De gemeente en de marktcom- missie overleggen op welke manier ze volgend jaar reclame zullen maken voor de markten die in het hoogseizoen in verschillende kernen van Veere staan. In gemeentelijke huis-aan-huisbladen zouden de markten opgenomen moeten worden in de dagagenda's. „We moeten ervoor waken in een neerwaartse spiraal te komen. Want als er minder kramen komen, worden de markten minder leuk en neemt daarmee de animo af van de overgeble ven marktlieden en de bezoe kers." Seizoen Marktmeester F. Marcelis van de markten in Domburg, Zoute- lande, Vrouwenpolder en Oost- kapelle verwacht dat 'het alle maal wel goed zal komen'. „We Totally Tuesday bij café Fraggles VLISSINGEN - Bij Café Fragg les aan de Nieuwendijk in Vlissingen is dinsdagavond al leen maar dancemuziek te ho ren. Op Totally Tuesday nemen ver schillende dj's plaats achter de draaitafel. De grooves en beats zijn vanaf 22.00 uur te horen. Toegang is gratis (Advertentie) i i Den Dekker I I Muziek Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie Walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hebben wel vaker gehoord dat marktlieden na het seizoen zeg gen dat ze een standplaats in een dorp niet meer zien zitten. Maar als het seizoen weer aan breekt denken ze er weer anders over." Hij wil het probleem niet baga- door Frank Balkenende GOES - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) sloopt veel meer huurhui zen in Goes-West dan aanvanke lijk de bedoeling was. Van de 570 huurwoningen gaan er 383 over een periode van tien, vijf tien jaar tegen de vlakte. Dat is tweederde van het RWS-woning- bestand in West. De corporatie bereidt al twee jaar een grootscheepse vernieu wing van de oude volkswijk West in Goes voor. Dat gebeurt samen met de gemeente Goes en belangenorganisaties. Het wordt de grootste operatie in de geschiedenis van de woning bouwvereniging. Het vernieu wingsplan kost 82,5 miljoen eu ro en duurt tot 2018. Volgens de RWS is het overgro te deel van haar woningbestand telliseren. „Er moet wel iets ge beuren. We moeten de con currentie aangaan met het strand. Mensen blijven rustig tot een uur of negen op het strand en dan is de markt dicht. We moeten de toeristen zo ver krijgen, dat ze zeggen: het is zes technisch aan het eind van zijn latijn. De huurhuizen dateren deels uit de jaren twintig en der tig van de vorige eeuw, deels zijn ze naoorlogs, Renovatie loont niet, omdat over tien, twin tig jaar niemand op zo'n huur huis zit te wachten, zegt de RWS. De huurders hebben een stem gekregen in het project. Via enquêtes en gesprekken met bewoners per straat is gepolst of huizen toch niet moeten blijven staan of juist wel moeten wor den gesloopt. Opmerkelijk De uitkomst van 26 sessies met huurders is opmerkelijk. Vol gens H. Bekker, sectormanager woonservice van de RWS, zijn veel woningen die werden aange duid als twijfelgeval zo op de slooplijst terechtgekomen. „Het beeld is verrassend. Zelfs in stra ten waarvan we zelf dachten uur, het strand is mooi geweest. Nu gaan we nog naar die leuke markt." Over Westkapelle zegt hij dat die plaats veel concurrentie heeft van de markten in de buur- kernen Domburg en Zoutelan- de. „Die markten zijn groter en dat we huurhuizen moesten be houden vanwege de lage hum- en de prettige buurt, hebben be woners gezegd: ruim maar op." Dat was het geval in onder meer de Pasteurstraat, de Abel Tas manstraat, de Jan van Rie- beeckstraat, de Jan van Brakel- straat, de Naereboutstraat, de Scheldestraat (oneven num mers), de Rommerswalestraat en een deel van de Couwerves- traat en Schengestraat. Zo is het aantal woningen dat eerst het etiket sloop of neiging tot sloop droeg, maar nu defini tief tegen de vlakte gaat, geste gen van 276 naar 383. In 2009 gaan de eerste plat. Er blijven per saldo 187 bestaande huurwo ningen overeind. Ze worden met tertijd gerenoveerd en kunnen dan weer 25 jaar mee. De RWS wil niemand de wijk uitjagen. Daarom wordt het principe 'eerst bouwen, dan slo- worden op maandag en dinsdag gehouden. Dan komt Westkapel le er op vrijdag nog een keer ach teraan. De markten hebben Tast gehad van de warme, lange zomer'. Het strand won het van de markt. En ook de regenperiode pen' toegepast. Huurders kun nen zo stukje bij beetje verhui zen binnen de wijk. Dat is moge lijk door eerst nieuwbouw te ple gen op kavels aan de J. P. Coen- straat (voormalige ROC-gebou- wen) en de Rommerswalestraat (voormalige en al gesloopte labo- ratoriumschool) en de noord rand van het Hollandiaplein. Daarnaast kunnen oudere bewo ners een plekje krijgen in het vroegere Landbouwcentrum, dat de RWS vorig jaar heeft ge kocht en waarin onder meer se niorenappartementen worden gemaakt. De corporatie probeert ook nog andere bouwkavels in handen te krijgen, zoals die van Rijkswa terstaat en de voormalige Keu ringsdienst van Waren aan de Evertsenstraat. Overigens keren er uiteindelijk meer woningen in de wijk terug: 640 straks te gen 570 nu. Dat betekent dat de in augustus bracht weinig goeds. „We gaan binnenkort weer met elkaar rond de tafel om te kijken hoe we het publiek beter kunnen animeren. Dan moeten we verder kijken dan meer draaiorgels te laten spe len", vindt Marcelis. RWS 453 nieuwe huizen en ap partement laat bouwen. Een flink aantal huurders in de voor sloop aangemerkte straten wil eigenlijk niet weg. Ze wonen goedkoop en vrezen dat ze straks veel meer huur moeten be talen. De RWS onderkent die angst. In overleg met de wijkver- eniging en de Huurdersvereni ging De Bevelanden is dan ook een sociaal plan gemaakt, mede omdat Goes-West relatief veel mensen met een laag inkomen in Goes-West telt. Bekker: „We zullen grote huurstijgingen com penseren voor huidige huurders. De compensatie is afhankelijk van het inkomen. Uiteraard zor gen we ook voor verhuisvergoe- dingen. Per saldo zal de over stap financieel meevallen. Huur ders krijgen voor bijna dezelfde prijs een nieuwe, ruimere en comfortabele woning, die veel energiezuiniger is." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Gewoon lekker feesten, dat is dance voor dj Reza (Geleedst) uit Heinkens- zand. En vandaag gaat het weer ouderwets tekeer - 'hup, stam pen' - in de sporthal van De Stenge in zijn dorp, op dance event Glorification. Flet wordt een jubileumeditie. Twaalfeneenhalf jaar geleden' was Reza er al bij als achttienja rige, bij de eerste Glorification. Hij zat toen ook in de organisa tie. „Het was één van de eerste dance events in Zeeland, voor jaar 1994. Christelijke partijen in Borsele vonden het maar niks en hadden er het liefst een stok je voor gestoken. House, dance en drugs, dat moest wel samen gaan. Het is dat burgemeester Mandos heeft doorgedrukt. Er moest meer gedaan worden voor jongeren in Borsele, vond hij. Het was altijd al mijn wens droom. Glorification sloeg aan, zonder problemen. Dancers wil len gewoon feesten." Reza - hij noemt zichzelf een 'se- mi-bekende dj' - is doorgegaan in dance, terwijl Glorification in 1998-'99 stopte. „We organi seerden alles met z'n vieren, vier vrienden. Dat kostte op den duur zoveel tijd. Maanden van tevoren waren we al bezig, tiet werd gewoon te veel." In 'discotheek El Toro in Goes ging Reza verder, Hij hield er drie, vier keer per jaar een Glo- rification-reiinie. Tot in 2004, tien jaar na de eerste editie in Heinkenszand, het idee op kwam terug te keren naar de ba sis. „Met nieuwe jonge en en thousiaste mensen en het was opnieuw een succes." Vandaag is dan de jubileumedi tie van Glorification, van zes uur 's middags tot vier uur zon dagochtend. Het dance event is verdeeld over twee zalen, één met harde moderne stijlen dan ce en één met flashback dance. Paul Elstak, Pavo en Dark Rover zijn onder anderen van de partij. Elstak is één van de grondleggers van de rauwe dan ce. Duizend bezoekers kunnen in De Stenge. In de voorverkoop zijn drie-, vierhonderd kaarten verkocht a 25 euro. zaterdag 14 oktober 2006 I Hnor Edith Ramakers DISHOEK - De gemeente Veere moet zich nog beraden over de jongste uitspraak van de Raad van State, die besliste dat de bouw van twee apparte mentencomplexen aan de Ver lengde Dishoekseweg in Dis hoek -La Dune- niet kan begin- De uitspraak betekende een te genvaller voor de gemeente en projectontwikkelaar Van Gar deren en Dekker. De staatsraad oordeelde dat de Middelburgse rechtbank te recht de bouwvergunning had vernietigd na bezwaren van om wonenden. De omwonenden vochten de hoogte aan (12,5 meter) en de massaliteit. De buurt wees op de grote zol derverdiepingen, die als een derde bouwlaag gezien moeten worden en die laag is in strijd met het bestemmingsplan. Schorsen Omdat de projectontwikkelaar snel wil gaan bouwen, hoopte hij dat de Raad van State de uit spraak van de Middelburgse rechter zou schorsen. Maar de staatsraad was het eens met de Middelburgse rechter en hij wijst bovendien naar de ge meente Veere, die na de gehono reerde bezwaren van de omwo nenden de bouwvergunning op nieuw moet beoordelen, aanpas sen en uitgeven. In het ontwerp van La Dune in Dishoek zijn achttien recreatie appartementen opgenomen. Bij projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker was giste ren niemand bereikbaar voor commentaar. Marjolein van der Klooster: „Ik probeer veel onderwerpen uit de boeken om te zetten in toneelopdrachten of spelletjes." door Miriam van den Broek SINT-LAURENS - Juf Marjolein van basisschool de Palmenhof in Sint-Lau- rens is vorige week door minister Van der Hoeven uitgeroepen tot beste juf van Nederland. Om te zien hoe het is om les te krijgen van de beste lerares van het land, liepen we een middagje mee in de gecombineerde groep 7 en 8. Eigenlijk is deze vrijdagmiddag geen doorsneemiddag, zegt Marjolein van der Klooster. De hele week komen er al fotografen en verslaggevers over de vloer. Dat vergt best veel van de kinde ren. Telkens maar weer op de foto. En het zijn ook steeds dezelfde kinderen die op de foto mogen, vinden hun klas genootjes. Bovendien was het gister avond feest op school en begint over een paar uur de herfstvakantie. Kort om: de kinderen zijn onrustiger dan an ders. Als om kwart over één de 25 jongens en meiden op hun stoelen zitten, begint cle juf. „Goedemiddag groep 7, goedemid dag groep 8. Er is post gekomen." De juf leest de kaartjes voor die ze heeft ge kregen. Eén is van het dierenasiel in Middelburg. De anderen zijn van opa's en oma's die de juf feliciteren met haar prijs. „Ik vind het heel knap hoor, hoe jullie hier mee omgaan", zegt de juf te gen de kinderen. „Het is voor jullie ook een drukke week geweest. Helaas kun nen jullie niet allemaal in de krant. Maar zo gaan die dingen." Het maakt niet uit hoor, vindt Mike uit groep 8. „Het gaat om u. Niet om ons." Op het lesprogramma staat deze mid dag geschiedenis. De kinderen hebben stukken gelezen over de opkomst van de stoomtrein en over de eerste wereld tentoonstelling. Nu moeten ze in groep jes de geschiedenis naspelen. „Ik probeer veel onderwerpen uit de boeken om te zetten in toneelopdrach ten of spelletjes", licht Marjolein toe. „Ik merk dat de kinderen op deze ma nier veel beter nadenken over het onder werp, de juiste vragen stellen en dat de les ook beter blijft hangen. Andere lera- foto Ruben Oreel ren doen het op hun manier, dit is de mijne." Terwijl de kinderen in groepjes hun to neelstukje voorbereiden, schuift de juf aan bij een paar jongens. „Wat kan je in je toneelstukje laten zien over die we reldtentoonstelling?", helpt ze. „Dat Ne derland achterliep", antwoordt een van hen. „Loopt Nederland nog steeds ach ter?", vraagt Miquel uit groep 8. „Nee", zeggen de andere jongens. „Waarin loopt Nederland nu voorop?", waagt Marjolein. „Scheepvaart", zeggen de jongens, en dan weten ze ineens wat ze gaan uitbeelden. Madeion uit groep 8 vindt het fijn dat haar lerares op deze manier les geeft. „Je onthoudt het zo veel beter", zegt ze. Toch zou Madeion het niet leuk vinden als alle leraren op deze manier les ga ven. „Want dan wordt het zo gewoon." Woningbouwvereniging RWS wil in volkswijk twee derde woningbestand slopen Werkstraf voor drankrijder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spx-onssen heeft gisteren een 22-jarige drankrijder uit Vlissingen conform de eis veroordeeld tot 180 uur werk straf en een jaar rijontzegging. De Vlissinger werd 15 juli in zijn woonplaats voor de zesde keer betrapt op dronken rijden. De man blies 830 microgram: bijna vier keer zo veel alcohol als is toegestaan. De Vlissinger heeft geen rij- bewijs, maar is wel bezig met autorijles. Aanrijding met aardappelrooier SEROOSKERKE (W) - Een 41-jarige man uit de gemeen te Veere reed in een tractor met daarachter een aardappel rooier, over de N57 ter hoogte van Serooskerke (w). Hij wilde X'echtsaf slaan om zijn perceel op te lijden en wex'd op dat moment ingehaald door een personenauto die be stuurd werd door een 41-jarige Middelburger. Door het af buigen zwenkte de aardappelrooier uit naar linies en raak te de auto van de Middelbui'ger. De auto werd aan de ach terkant beschadigd. Ook de aardappelrooier raakte be schadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Diefstal uit kerk Oost-Souburg OOST-SOUBURG - In een kerk in Oost-Souburg is tus sen dondei-dagmiddag 17.45 uur en vxijdagochtend 08.00 uur ingebroken. Uit de kerk zijn elektrische gereedschap pen gestolen. Hoeveel die waard zijn, is niet bekend. Bij de inbraak is een ruit vernield. Hoe groot de totale schade is, is niet bekend. Man gepakt voor bellen 112 ARNEMUIDEN - Een 33-jarige man uit Arnemuiden is gisternacht aangehouden, omdat hij enkele keren onno dig het alarmnummer 112 belde. De man, die dronken was, kon zijn woning niet in. Terwijl agenten naast hem stonden, belde hij 112. Ondanks de afspraak dat hij dat niet meer zou doen, bel de hij later toch weer naar het alarmnummer. En toen de politie bij hem thuis kwam, stond hij nog steeds buiten en belde weer met 112. Toen is hij door de agenten aangehou den. Man met losse handjes gestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spx-onssen veroordeelde gisteren een 31-jarige inwoner van Vlissingen voor geweldsdelicten tot honderd uur werkstraf, waarvan veertig uur voorwaardelijk. De Vlissinger had tijdens de jaarwisseling in een plaatse lijk café een jonge vrouw in haar gezicht geslagen. Het slachtoffer hield er tandletsel aan over. Nog geen twee we ken later, op 13 januari, bedreigde de man zijn ex-vrien din nadat hem de toegang tot de woning was geweigerd. „Ik hoef niet in de woning te komen om je dood te slaan", had hij geroepen. Dat had de vrouw als zeer bedreigend exwaren. De verdachte had zich afgereageerd, omdat hij zijn zoontje niet mocht zien. Officier van justitie G. Oosterveld refereerde aan het strafblad. „U bent al heel vaak voor een geweldsdelict ver oordeeld. U heeft losse handjes", zei ze. De officier vond de mishandeling en bedreiging bewezen. Zij eiste honderd uur werkstraf. SPAAR VOOR EEN GRATIS 2e ENTREEBEWIJS VOOR DIERGAARDE BLIJD0RP Hierbij treft u een joker voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 14 oktober staat er elke dag een puzzelstukje in de krant. Spaar de 5 verschillende puzzelstukjes, en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Dan kunt u deze joker op de lege p|ek inzetten. De zegel spaarkaart voor deze actie is geplaatst op 7 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0231231 (ma-vr. van 11.00 -17.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13