PZC Gemeente Veere kan tegen stootje Woonweek Griffioen betrekt tijdelijk buurthuis WV Begroting 2007 - 2010 geeft ruimte aan incidentele uitgaven Bogner Burberry Escada Extreem-rechtse NVB gaat demonstreren tegen bouw moskee Pi Onderzeeër naar Fort Rammekens Column Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 14 oktober 2006 editie Walcheren door Edith Ramakers DOMBURG - De gemeente Veere handhaaft haar hoge am bities ondanks de geringere alge mene uitkering uit het gemeente fonds, de toenemende financiële risico's door nieuwe wetgeving waar gemeenten mee te kampen hebben en de stijgende vaste las ten. Dat maakte wethouder W. van Tatenhove gisteren duide lijk bij de presentatie van de be groting voor 2007 - 2010. Hij is er 'best content mee' dat Veere de komende jaren verder I it met grote projecten, zonder torenhoge lastenverhoging voor de burgers door te voeren. Een personeelsreductie van 5 pro cent levert 180.000 euro op. r organisatorische aan passingen en deregulering wordt circa 70.000 euro winst (Advertentie) na Goes de goedkoopste gemeen te. Ook het Centrum voor Onder zoek van de Economie van de Lagere Overheden heeft de loka le woonlasten van meerpersoons- huishoudens in de Nederlandse gemeenten met elkaar vergele ken. Veere komt landelijk op de twaalfde plaats. De gemeente Wester-Koggenland is de goed koopste met een woonlast van 386 euro, Blaricum de duurste met een woonlast van 1.097 eu ro. Van Tatenhove zegt dat de gemeente deze goede klassering niet beschouwt als een vrijbrief om verhoging van de belastin gen door te voeren. „Lage lasten zijn goed voor de burgers en on dernemers. We willen de belas tingen dus zo laag mogelijk hou den. Dat is in het belang van de leefbaarheid." Voor volgend jaar staan er enke le opvallende incidentele uitga ven op het begrotingsprogram ma. Er is 400.000 euro gereser veerd voor de aanpak van histo rische gebouwen. „Daarover wordt al lang gesproken. Nu kunnen we echt eens werk ma ken van de opknapbeurt van bij voorbeeld de toren van Vrou wenpolder en een aantal mo lens." Als de gemeenteraad het wil, zegt Van Tatenhove, dan wordt een restauratiefonds in het leven geroepen om geregeld onderhoud te verwezenlijken. „Voor ons is dat een bespreekba re gedachte", merkt de CD A-wethouder (financiën) op. Voor volgend jaar is 50.000 euro opzij gezet voor de verbetering van de beeldkwaliteit van agra rische schuren. Van Tatenhove spreekt van schuren met 'dam- wandprofielen'. „Die detoneren vaak in de landelijke omgeving. We willen Veerenaren onder steunen die de schuren een mooier aanzien geven." Ijsbaan De ijsclub van Westkapelle kan volgend jaar rekenen op een ver plaatsing naar het nieuwe Was- schappelse bos. In de begroting is een bedrag van 13.500 euro op genomen. „Staatsbosbeheer wil al lange tijd dat de ijsbaan een nieuwe plaats krijgt. Daaraan werken we nu mee." In 2008 is de renovatie van de voetbalaccommodatie in Zoute- lande voorzien. Met die aanpak is een bedrag van 400.000 euro gemoeid. In het programma cul tuur staat dat Veere het mu- seumbezoek van jongeren wil sti muleren. Daarvoor heeft het col lege 10.350 euro over. De gemeente put uit de pot van de algemene reserves, waarin on geveer 10 miljoen euro zit, voor dekking van de incidentele uit gaven. De begrotingsraad wordt 7 november gehouden, aanvang 13.00 uur in het gemeentehuis in Domburg. Niet voor niets kunnen de stevi ge investeringen gedaan wor- den. De Veerenaren zullen meer onroerend zaak belasting beta len; 2,75 procent meer dan dit „Dat is volgens de norm die de minister toestaat", verant woordt Van Tatenhove zich. Ook de afvalstoffenheffing en t rioolrecht worden duurder arhoging van 4,5 procent). De ze stijgen nog twee jaar, totdat de kosten die de gemeente zelf kt aan de riolering en afval verwerking in evenwicht zijn met de inkomsten. Hij verwijst naar het vergelijkend onderzoek van de Kamer van Koophandel naar de lastendruk in de Zeeuw se gemeenten. Veere is dit jaar (Advertentie) GLASHANDEL MOERSTEE Voor al uw ISOLERENDE BEGLAZING, BREUK, HARDGLAZEN DEUREN, GLAZEN MEUBELEN Nieuwe Kerkstraat 10a Kapelle-Biezelinge www.moerstee.nl (Advertentie) Armani Jeans Bruneho Cucinelli |citizensfChnSt of Humanity Gunex MaxMara De Middelburgse stichting Griffioen verhuist naar een nieuw onderkomen. Dat werd gisteravond feestelijk gevierd. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Tussen Olmenlaan en Elzenlaan. Daar bevindt de Middelburg se stichting Griffioen De Wijk zich sinds gisteravond. In tijd en in plaats. De wijk vereniging heeft gisteren het oude verenigingsgebouw aan de Olmen laan verlaten en het tijdelijke onderko men aan de Henry Dunantlaan betrok ken. Daar blijft de wijkvereniging tot het nieuwe welzijnscentrum aan de Elzen laan klaar is. De portacabins waarmee de stichting zich nu moet behelpen, staan ook tussen het oude en het nieuwe wijkgebouw. Griffioen De Wijk is ér ove rigens ontzettend blij mee. Lang leek het erop dat er niet eens een ruimte zou zijn om de periode tussen Ol menlaan en Elzenlaan te overbruggen. Dat is toch gelukt, zodat de activiteiten door kunnen gaan. En dat is belangrijk, want zoals wethouder H. van Klinken bij de opening memoreerde: „Dit is de meest actieve vereniging van Middelburg." Van Klinken stak bij de verhuizing nog een laatste handje toe. Met hem op de bok bracht een verhuiskar het laatste bu reau over naar de Henry Dunantlaan. Met een fikse omweg door de wijk, en voorafgegaan door het muziekkorps On- da. Voordat de portacabins betreden kon den worden, moest Van Klinken ze nog uitpakken. Pas toen de rode strik was los gemaakt, was het tijdelijke buurthuis of ficieel open. Het nieuwe wijkcentrum aan de Elzenlaan is over drie jaar klaar. Dan verhuist stichting Griffioen De Wijk voor de laatste keer. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Nationalis tische Volks Beweging (NVB) gaat op zaterdag 11 november demonstreren tegen de bouw van een nieuwe moskee in Mid delburg. De beweging stelt daar voor een vergunning te hebben aangevraagd bij de gemeente, maar de verantwoordelijke afde ling heeft dat verzoek nog niet gezien. Aan de Stromenweg komen een nieuwe Turkse moskee en een korpsgebouw voor het Leger des Heils. In augustus hebben beide organisaties een akkoord be reikt met de gemeente over de koop van twee kavels. In Middel burg is al een moskee gevestigd aan het Oostkerkplein. Bij de nieuwe moskee komt een minaret, de eerste in Zeeland. De NVB vindt een moskee met minaret 'on-Nederlands en dus ook on-Zeeuws'. Bovendien laat de beweging zich kritisch uit over de islam, die zich volgens haar heeft ge manifesteerd als 'een onver draagzame religie'. De demonstratie zal op 11 november plaatsvinden, blijkt uit een persbericht van de NVB. De tocht begint om 13.00 uur op het station en leidt naar de Stromenweg. Daar wordt een korte toespraak gehouden, waar na de terugtocht naar het sta tion wordt aanvaard. Om 15.00 uur is de demonstratie afgelo pen. Bij de gemeente is nog niets be kend over de vergunningaan vraag. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Meldplicht j Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve vi serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. C-'h PZC LL1W3 het. alfabet van Zeeland Volgens burgemeester K. Schou- wenaar wordt zo'n verzoek getoetst aan de wet- en regel geving. Voor een demonstratie geldt in elk geval een meld plicht. De burgemeester moet beoordelen of de demonstratie kan doorgaan. Hij kan die verbieden als de openbare orde en veiligheid in het geding komt. Schouwenaar loopt niet vooruit op deze vraag. Hij wil eerst de aanvraag zien en beoordelen. door Selma Osman RITTHEM - De Biber blijft maar verhuizen. Gisteren is het eenmansduikbootje uit de Twee de Wereldoorlog van het Schel- deterrein naar Fort Rammekens gebracht. Daar is het tot eind ok tober te bezichtigen in de mid daguren. Ondertussen ijveren de Stich ting Bunkerbehoud en de Vrien den van het maritiem Muzeeum in Vlissingen voor een vaste plek. Zij willen de mini-onder zeeër onder een glazen stolp in de Oranjedijk zetten. Cor Heijkoop van de Stichting Bunkerbehoud vindt dat cle Bi ber in Vlissingen moet blijven. „Dit is een uniek bootje waar van er nog maar een paar over zijn in Europa." De vaartuigjes behoorden tot de nieuwe en ge heime wapens van Hitier. Hon derden van deze bootjes werden - bijna uitsluitend - in de Sehel- demond ingezet om de geallieer de konvooien naar Antwerpen dwars te zitten. De dwergduik- bootjes waren geladen met twee torpedo's of een torpedo en een mijn. Ze waren weinig succes vol. „De meeste bemanningsle den, vaak achttien- en negen tienjarigen, vonden een tragi sche dood", weet Heijkoop. De 'Vlissingse' Biber werd in 1950 voor de Oranjedijk in zee gevonden, met de stoffelijke res ten van de bestuurder nog aan boord. Het bootje werd gebor gen, neergezet op het Marineter rein aan de Binnenhaven en in de jaren tachtig gerestaureerd Gewonden bij brand in teerwagen MIDDELBURG - Twee werknemers van een aannemings bedrijf zijn gisteren in Middelburg gewond geraakt toen een aanhangwagen met vloeibare teer in brand vloog. Zij zijn met brandwonden naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De mannen uit Veere en Goes waren in de Oosterscheldes- traat bezig met wegwerkzaamheden. De brand ontstond tijdens het bijvullen van een benzinetank. Die was boven een motor gemonteerd, die heet was geworden. Doordat er benzine werd gemorst, ontstond een steekvlam. De ex plosie die daarop volgde, veroorzaakte diverse brandwon den. De Veerenaar raakte gewond aan zijn gezicht, de Goese- naar aan zijn hand. Buurtbewoners hebben de gewonden opgevangen en eerste hulp verleend. Zij zijn later door ambulances naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De stadsgewestelijke brandweer heeft de brand geblust en de lekkende benzine afgedekt met een laagje schuim. De schade is beperkt gebleven tot cle aanhangwagen. Huizen Singel niet verkocht VLISSINGEN - De gemeente gaat de drie 'vergeten hui zen' aan de Singel in Vlissingen niet kopen. En voorlopig ook niet slopen. Dat zegt wethouder T. Verhage van volks huisvesting. Zij reageert daarmee op de geruchten dat er problemen zouden zijn met de koopovereenkomst tussen bewoners en gemeente. „Die problemen bestaan niet. De gemeente heeft met de bewoners gesproken over verkoop. Toen is de verwachting uitgesproken dat we tot een akkoord zou den komen. Maar dat is niet gebeurd. Ik doe geen medede lingen over de oorzaak daarvan, zeker geen financiële me dedelingen. De gemeente was aanvankelijk van plan de huizen te slo pen, om plaats te maken voor de plannen van het Schelde- kwartier. Dat hoeft niet meer; de bewoners mogen voorlo pig in hun huis blijven wonen. Vernielzucht in Oranjebuurt VLISSINGEN - De buurt achter de Oranjemolen in Vlis singen wordt geteisterd door vernielzucht. Sinds de zo mer hebben zeker zes buurtbewoners aangifte gedaan, omdat hun auto was vernield. De buitenspiegels waren eraf getrapt en in hun auto za ten diepe krassen. Buurtbewoners zeggen echter dat veel meer auto's zijn vernield. Zij wijzen naar een groep hang jongeren, die sinds de zomer steevast in de tuin van de Willem Hl kazerne hangt. Dat wil de politie niet bevesti gen, maar zij zegt wel bekend te zijn met dat probleem. Het lukt ze echter niet de claders te betrappen. De verniel zucht heeft de aandacht bij de politie; die heeft haar team chef op de zaak gezet. (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl van 14 tot en met 22 oktober met koopzondag op 15 en 22 oktober Kom tijdens de woonweek naar de grootste openlucht boulevard voor een gezellig dagje uit met muziek, attrac ties, activiteiten en acties! Ruim 40 winkels met alles voor in en om het huis. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! Alles voor in en om het huis (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. ):üo:XA:.S Promotieprijzen van 15 oktober t/m 15 december 2006 A I door de Bedrijfsschool van De Schelde. Wachtend op een bete re plek lag de Biber nog tiental len jaren in een loods op hef Scheldeterrein. Een poging om de mini-onder zeeër te verhuizen naar de op nieuw in te richten Nieuwen dijk mislukte. Nu hebben de Stich ting Bunkerbehoud en de Vrien den van het Vlissings maritiem Muzeeum het plan opgevat om de boot deels in de Oranjedijk te zetten. „Dit wandelgebied is een prima plek, dichtbij het lan dingsstrand, de gerestaureerde bunker, de Oranjemolen en cle kanonnen uit de tijd van Napo leon." Of de mini-onderzeeër op de groene boulevard komt te lig gen, hangt af van de gemeente Vlissingen en Rijkswaterstaat. foto Lex de Meester U-jtj ...sa de Jonge Hoek van Dijke L J J L modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl zeeuwse almanak Gelezen na twee flinke kolom men in een column van de voorzitter van de Sluise stads raad„Tenslotte: na het door lezen van deze bijdrage moet ik eerlijk zijn dat er in de vier jaar dat ik deze column ver zorg nog nooit zo'n saaie bij drage is verschenen: Het is vrijwel de moeite van het le zen niet waard..." De Terneuzense lezer zuchtte eens diep en mompelde: „Had de beste man dat niet beter bo venaan zijn column kunnen zetten Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11