Agenten steeds vaker ie de fout Antwerpen pikt uitstel verdieping niet AledkM/Markf PZC A «fj0 Auto Vlissingse scholieren springen naar wereldrecord Turk Pamuk krijgt Nobelprijs Literatuur Imagocampagne is te vroeg afgeblazen zotte Zeeuwse Zaterdag aanbieding- Meeste misstappen bij beginnelingen, blijkt uit rapport hoofdcommissarissen Rotterdam duikt in zaak Maasmeisje voeding; 1 AAA Geschikt voor MP3/ WMA 512 MB flashgeheugen naai Gerechtshof moet worden ingeschakeld om de Nederlan ders tot de orde te roepen. Delwaide dreigde al eerder met juridische stappen. Ook in 2003 had hij al grote twijfels over de Nederlandse bereidheid om mee te werken aan de verdiepings- werken. Zijn voorstel toen om langs juridische weg vertragin gen te blokkeren, vond geen ge hoor bij de Vlaamse regering. Delwaide verwachtte echter dat alleen al de dreiging van een sle pende rechtszaak de Nederlan ders op andere gedachten zou brengen. (Advertentie) VACATURES Bent u de interieurbouwer die Shopwand BV in Sint-Maartensdijk zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Advertentie DIFRNCE Ik ben toch niet gek. ochtend j Flink wat zon, eerst ook lokaal mist. Droog, met middagtemperaturen rond 17 a 18 graden. 248e jaargang no. 242 vrijdag 13 oktober 2006 los nummer 1,30 I www.pzc.nl door Merel van Leeuwen DEN HAAG - In 2005 heb ben meer politiemensen zich schuldig gemaakt aan een strafbaar feit dan in het jaar daarvoor. Ging het in 2004 nog om bijna 150 per sonen, vorig jaar waren het er 191. Dat blijkt uit cijfers over integri- teitschending bij de politie, die gisteren door de Raad van Hoofdcommissarissen naar bui ten zijn gebracht. De meeste strafbare feiten komen voort uit vermogensdelicten, zoals fraude met declaraties, 72 in totaal. Ge bruik van geweld leverde in 59 gevallen een strafbaar feit op, gevolgd door misbruik van de positie, waaronder het lekken van informatie, vijftien keer. In veertien gevallen ging het om een zedendelict. De politie ont sloeg 122 mensen, tegen negen tig in 2004. 85 Politiemensen kregen vorig jaar voorwaarde lijk ontslag, 34 verlieten op ei gen initiatief de dienst. Plichtsverzuim In totaal deed de politie 1287 on derzoeken naar integriteitschen- dingen. Daarbij waren 1349 per sonen betrokken. Uiteindelijk is- van 581 zaken de verdenking niet aangetoond of weerlegd. Naast 191 gevallen van strafba re feiten, was er in 509 gevallen sprake van' plichtsverzuim. Uit de cijfers blijkt dat de politie mensen die relatief kort in dienst zijn, de meeste overtredin gen begaan. Agenten met nul tot tien jaar werkervaring lopen het meeste risico. Bijna 50 procent van alle schendingen werd ge pleegd door mensen uit deze groep. Meer dan de helft van de meldingen van integriteitschen- ding komt uit de politieorganisa tie zelf. Dit geeft volgens de raad aan dat het zelfreinigende vermogen binnen de politie hoog is. De rest van de meldin gen komt voornamelijk van bur gers. Het overige kleine deel komt via informatie uit onder hoeken, onder meer van de Cri minele Inlichtingen Eenheid. De meeste politiemensen die in de fout gingen, maakten zich schul dig aan het plegen van geweld. Daarbij moet worden aange merkt dat elk geweldsgebruik bij de politie moet worden ge meld, waarna een (intern) onder zoek volgt. Zo werd vorig jaar van bijna de helft van de 392 geweldsmeldin- gen de verdenking weerlegd of niet aangetoond. ANP pagina 3 matennaaien is nu geen taboe meer bij politie Zuinige Daihatsu Trevis gaat het liefst rechtuit Na wijn niet verkiesbaar in Tilburg De Partij voor Nederland van Hilbrand Nawijn mag niet meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen in Tilburg. De tas met steunbetuigingen en kandidatenlijst werd gestolen, waardoor de partij zich niet vol gens de regels van de Kiesraad kon inschrijven. MAANDMENU 23,50 OKTOBER -NT Tweekamp schaken onbeslist Veselin Topalov en Vladimir Kramnik beslissen de strijd om het wereldkampioenschap schaken vandaag in een tie break. De twaalfde en laatste reguliere partij eindigde gis teren in Elista in remise. De eindstand is daar door 6-6. Plet is voor het eerst dat een tiebreak beslissing moet brengen in een WK-match. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Redactie Reac tie: 22; Auto:23 en 25. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het Stadhuisplein in Vlissingen was gisterochtend helemaal gevuld met kinderen. Zo'n zeshonderd jongens en meisjes waren met hun ba sisschool naar het plein gekomen om mee te doen aan het wereldrecord touw tje .springen. Vlissingen was één van de.335 locaties in Nederland waar kinderen om klok slag 11.00 uur, gedurende dertig secon den zouden touwtje springen. De recordpoging was een initiatief van de overkoepelende Service Apotheek die op deze manier de aandacht wilde vestigen op het belang van bewegen bij kinderen. Apotheek De Singel in Vlissingen heeft het idee opgepikt en het evenement voor Vlissingen georganiseerd. „Al in het voorjaar hebben we alle scholen aangeschreven", vertelt apotheker Wes- sel Liezenga. „Aanvankelijk kwam daar niet veel respons op. Maar de laat ste tijd begon het ineens te lopen." Vijf scholen stonden gisterochtend klaar op het Stadhuisplein: de Sint Jo zefschool, 't Vlot uit de Bloemenlaan, 't Vlot van de Grote Markt, de Bran ding en de Frans Naereboutschool. De Louise de Collignyschool uit Paauwen- burg deed ook mee met zo'n 250 kinde ren, maar die sprongen op het eigen speelplein. Fanatiek Nadat wethouder Tineke Verhage sa men met alle kinderen de laatste vijf se conden had afgeteld, sprongen alle leer lingen op het plein een halve minuut lang fanatiek op en neer. Daarmee is het wereldrecord volgens de Service Apotheek gevestigd. Er de den, geteld over het hele land, in totaal 42.228 kinderen mee. Het oude record dat op 28 februari 2006 in Etten-Leur was gevestigd, stond op 3426 deelne mers. foto Ruben Oreel van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Turkse schrijver Orhan Pamuk (54) heeft de Nobelprijs voor Litera tuur 2006 gewonnen. mspw- Orhan Pamuk Dat heeft de Zweedse Academie voor Wetenschappen gisteren be kendgemaakt. Pamuk noemde de toekenning van de prijs een 'zeer grote eer'. De auteur is in Turkije niet on omstreden. Hij is in opspraak ge raakt door zijn opvattingen over de 'Armeense kwestie'. De Academie voor Wetenschap pen prees Pamuk gisteren om dat hij 'in zijn zoektocht naar de melancholieke ziel van zijn ge boortestad nieuwe symbolen voor de botsing en interactie van culturen heeft ontdekt'. Orhan Pamuk krijgt de Nobel prijs op 10 december in Oslo uit gereikt. Aan de literaire onderscheiding is een geldbedrag van 1,1 mil joen euro verbonden. pagina 4 Pamuk gevierd auteur en dissident pagina 5 goed nieuws voor de literatuur HOOFDGERECHT Rlb-eye met gebakken Een hee champignons en gepast garnituur ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam wil precies weten wat allemaal mis is gegaan rond het vermoorde 'Maasmeisje'. Er komt een groot onderzoek van de inspecties voor Onder wijs, Gezondheidszorg en Jeugd zorg naar de handelwijze van de gemeentelijke diensten en de jeugdzorginstellingen. Dat heeft het gemeentebestuur gister avond bekendgemaakt. Eerder werd duidelijk dat het Maasmeisje een 12-jarig Rotter dams meisje is. De 46-jarige man die vorige week werd gear resteerd, is haar vader. Hij wordt verdacht van de moord op zijn dochter. Vader en dochter blijken onder behandeling van Bureau Jeugd zorg te zijn geweest. Delen van het lichaam van het meisje wer den afgelopen zomer op verschil lende plekken in en langs de Maas gevonden. DNA Het Nederlands Forensisch Insti tuut heeft het meisje geïdentifi ceerd aan de hand van DNA-on- derzoek bij verwanten en door biologisch sporenonderzoek. Die sporen zijn aangetroffen in de woning in Rotterdam-Zuid waar het meisje bij haar vader woonde. De vader heeft de moord niet bekend. Volgende week wordt beslist of hij langer 'o hechtenis blijft. ANP Advertentie Tunnel Sluiskil lijkt ver weg m Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 lekenïngnummei, Ik heb de laatste drie maanden geen per maand met automatische incasso 21,501'. per kwartaal met automatische incasso (E 61.50)". per jaar met automatische incasso 236.001". met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland Minister Zalm heeft nooit geloofd dat een tunnel bij Sluiskil kan worden be taald zonder de tol van de Westerscheldetunnel fors te verhogen, zo blijkt uit briefwisseling met de pro vincie. Volgens de provin cie is de aanleg van de tunnel nu erg lastig. door Nederland zelf om zeep ge holpen: de natuurcompensatie." Het wegvallen van de natuurpij- ler leidt zo goed als zeker tot uit stel, denkt Delwaide. „We zijn verder dan ooit verwijderd van het begin van de uitdieping, want als de grond voor de ont- poldering vrijwillig moet wor den aangeboden, zal dat heel veeltijd vergen." Volgens hem kan dit fatale ge volgen hebben voor de haven van Antwerpen. Een aantal rede rijen wacht met investeringen en het invoeren van lijndiensten op Antwerpen tot de verdie- pingswerken daadwerkelijk zijn begonnen. Gerechtshof De havenschepen stond altijd al sceptisch tegenover de naleving van de akkoorden over de uitdie ping. En hij heeft het angstige gevoel dat hij gelijk krijgt. Daar om vindt de schepen dat in ge val van uitstel het Interriatio- door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De campagne Welkom in Zeeland is te vroeg en 'op basis van irrelevante gronden' afgeblazen. Dat zegt commissaris van de koningin Wim van Gelder in Zeeprik, het nieuwe tijdschrift over vormgeving in Zeeland. Het eerste nummer werd gister avond in Middelburg gepresen teerd. Volgens Van Gelder verloor men de oorspronkelijke doelstelling - hoger opgeleide mensen tussen de 25 en 40 jaar een reëler beeld van Zeeland geven en twee- tot drieduizend mensen uit die cate gorie naar de provincie halen - uit het oog en werd de campag ne ten onrechte gezien als een al gemene imagocampagne voor Zeeland. Een ander argument om ermee te stoppen was dat er niet snel genoeg resultaat zou zijn be reikt. „En dat terwijl we nog maar een paar jaar bezig waren", zegt Van Gelder daar over. „'Er gaat niets boven Gro ningen' loopt al vijftien jaar en begint nu pas vruchten af te wer pen." pagina 17 bedrijven vinden niet altijd juiste vormgevers in Zeeland door Wout Bareman ANTWERPEN - Havenschepen L. Delwaide van Antwerpen vreest dat het ontpolderingsbe- sluit van de Tweede Kamer leidt tot vertraging van de verdieping van de Westerschelde. Die moet in 2007 beginnen. Delwaide overweegt naar het Internatio naal Gerechtshof te stappen als zijn vrees wordt bewaarheid. Het Kamerbesluit dat gedwon gen ontpoldering (voor 600 hec tare natuurcompensatie) uit den boze is, doet de havenschepen het ergste vrezen. Hij luidt nu bewust de noodklok. „We zijn akkoord gegaan met de voorstel len van Nederland zoals die zijn verwoord in de Ontwikkelings- schets 2010 voor het Schel- de-estuarium, maar nu is één van de hoofdpunten hieruit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1